GEHEIMEN VAN AARDE tff EN MAAN Van brillen en oorlogen, m Disco's van de lichte muze Geschenk voor Koningin Reclame dranken en geboortekaarten TELEVISIE, RADIO EN GRAMMOFOONS Koninklijk gezin naar Ellington en Mahalia in Black brown and beige Prinses Margaret naar cle Pans Bij haar 50ste verjaardag Katholieke universiteit in Engeland Eis twee jaar voor poging tot doodslag Actie tegen speculatie op beurs van New York Maakt voor Uw zaak V B WOENSDAG 1 APRIL 1959 PAGINA 8 Maan vond haar oorsprong dicht bij de aarde Deze week beslissing over oprichting Korte vakantie in Alpen /F INGAANDE 1-4-1959 TELEVISIE OUDE PRIJS NIEUWE PRIJS TYPENUMMER Universele ontvanger - tafel-apparaat f 1465,- f 1 365,- 21 TX 240 A Universele ontvanger - meubel f 1425- f 1345,- 21 CX 221 A 53 Universele ontvanger - tafel-apparaat f 1295,- f 1195,- 21 TX 220 A cm Super-ontvanger - tafel-apparaat f 1245- f 1145,- 21 TX 230 A Super-ontvanger - meubel f 1125,- f 1025,- 21 CX 211 A Super-ontvanger - tafel-apparaat f 995,- f 865,- 21 TX 210 A 43 Universele ontvanger - tafel-apparaat f 1045,- f 975,- 17 TX 220 A cm Super-ontvanger - tafel-apparaat f 795,- 1 695,- 17 TX 210 A RADIO OUDE PRIJS NIEUWE PRIJS TYPENUMMER A-klasse f 438,- f 398,- B 6 X 82 A f 368,- f 358,- B 5 X 84 A f 328,- f 308,- B 5 X 82 A/62 B-klasse f 318,- f 298,- B 5 X 82 A Tafel-apparaten f 268,- f 248,- B 4 X 82 A f 238,- f 228,- B 4 X 89 A f 228,- f 198,- B 3 X 82 U C-klasse f 198,- f 178,- B 3 X 81 U f 185,- f 178,- B 3 X 80 U f 93,- f 89,- B 1 X 85 U Tafel-radiogrammofoon f 258,- f 238,- H 3 X 80 A Portables f 298,- f 268,- L 4 X 92 AB f,178,- f 158,- L 1 X 75 T Autoradio f 288,- f 258,- N 5 X 84 VT f 178,- f 158,- N 3 X 84 V GRAMMOFOONS OUDE PRIJS NIEUWE PRIJS TYPENUMMER Elektro-grammofoons Platenspeler f 498,- f 438,- AG 9169 Platenspeler f 278,- f 238,- AG 9119 Platenwisselaar f 348,- f 298,- AG 9124 Platenwisselaars Op voet f 159,- f 133,- AG 1124 Voor inbouw f 135,- f 109,- AG 1024 In koffer f 119,- 109,- AG 2210 Platenspelers Voor inbouw f 79,- AG 2009 Mignon f 75,- f 69,- AG 2100 Op voet f 69,- f 59,- AG 2246 PHILIPS NEDERLAND n.v. - EINDHOVEN Op 45 toeren De afgelopen 500.000 jaar zijn geken merkt door sterke schommelingen in tem peratuur op aarde, aldus prof. dr. H de Vries in de gewone vergadering van de Kon, Ned. Akademie van Wetenschappen te Amsterdam. H'j sprak over het effect van klimaatwisselingen in de laatste Ijs tijd op verschillende plaatsen op aarde De oorzaak van de veranderingen is nog niet bekend, maar misschien is de belangrijkste factor wel een schomme ling in de uitstraling van de zon Maar hoe dit ook zij. deze klimaatwisselingen hebben een diep ingrijpende invloed ge had op het aanzien van de aardkorst. Het opvallendst is de uitbreiding van her landijs (gletsjers) Grote gebieden werden door oen laag ijs bedekt, die plaatselijk een dikte van honderden meters bereikte. Met dat ijs werd grof en fijn materiaal verplaatst en aan de randen en onder de gletsjer afgezet, dat na het wegsmelten van het ijs een blij vend spoor vormde. Doordat zo'n grote hoeveelheid water op het land werd vast gelegd, daalde de zeespiegel met ruim 100 meter. Toen het ijs terugtrok, lag het verplaatste puin vrij voor de wind, die het fijne materiaal wegblies naar go- bieden zuidelijk van de ijsrand. Zo ont stond de loess. Op lagere breedte op aarde is niet zo zeer het effect van de temperatuur pri mair geweest, doch de verandering in luchtcirculatie (en temperatuur) maakte, dat gebieden als California, die nu droog zijn, in een koudere periode veel meer neerslag kenden. In plaats van koud- warm kent men daar nu de afwisseling nat-droog. Ben belangrijk hulpmiddel bij het veri fiëren van het boven geschetste beeld is de ouderdomsbepaling met behulp van radioactieve koolstof. Hierdoor is het mo gelijk vérband te leggen tussen ver van elkaar verwijderde gebieden op aarde, waar de uitwerking van de klimaatwisse lingen een geheel verschillende was Zon der zulk een daterog is moeilijk te re construeren wat wel en niet gelijktijdig ontstond. Ook op zichzelf is trouwens een goed inzicht in de chronologie van de klimaatwisseiingen belangrijk. Voor de afdeling natuurkunde der aka demie hield prof. dr F. A. Vening Meinesz een voordracht over oorzaken en gevol gen van meervoudige cojvectiecel-lagen in de aardmantel. Hij zette de wijze uiteen, waarop een indeling van de 2900 km dikke mantel der aarde in vele convectiecellen kan ontstaan, zoals dat door een studie van de bolfunctie-ontwikkeling der aardse topografie (door een subsidie van Z.W O mogelijk gemaakt en door dr. Hofsom- mer en dr. Potters van het mathematisch centrum uitgevoerd) waarschijnlijk wordt gemaakt. Deze convectiecelindeling kan waarschijnlijk alleen zijn ontstaan tijdens de geologische periode, volgende op een gebergtevormingsperiode. Spreker ging voorts in op de gevolgen van deze ver schijnselen, o a. diepe aardbevingen. Prof. dr. H. P. Berlage sprak tenslotte over de geschiedenis van het stelsel aar- de-maan. De maan, aldus spr., verwekt eb en vloed op aarde en G. H. Darwin bewees, dat als gevolg hiervan de maan zich heel langzaam van de aarde verwijdert, ter wijl de aardrotatie langzaam wordt ge remd. De maan vond dus haar oorsprong dicht bij de arde, maar de hypothese, dat ze door de aarde werd uitgeworpen, is, hoewel er veel voor schijnt te pleiten, niet houdbaar. De maan moet dus wel zo ontstaan zijn als ook de satellieten bij andere planeten ontstonden en dat is waarschijnlijk uit een stofschijf, die aanvankelijk om de aarde wentelde. De theorie, zo betoogde prof. Berlage. bewijst echter, dat het moeilijk aan te nemen is, dat een dergelijke schijf zich ooit tot een satelliet verdicht. Dit maakt het waarschijnlijk, dat de aarde een twee de satelliet heeft bezeten. Ook Mars. met de aarde verwant, bezit twee satellieten. De tweede satelliet van de aarde heeft echter vermoedelijk slechts bestaan in de vorm van een ring, zoals Saturnus die vertoont, maar eert ring. die zich aan de aardoppervlakte verdichtte en zo langs de evenaar met de aarde tot vercn'ging kwam. Is dit juist, dan volgt verder, dat de vereniging met grote waarschijnlijkheid pas tot stand is gekomen, nadat de zwa re ijzer-nikkelen aardkern reeds bezon ken was Deze slotsom zou voor de geolo gie van belang kunnen zÜn, zo meende spr. Deze week zullen de bisschoppen van Engeland en Wales beslissen of zij zullen overgaan tot de oprichting van een Ka tholiek Instituut voor Hogere Studies. Dit project, dat werd opgesteld tijdens het congres van katholieke Engelse hooglera ren in september 1958. beoogt de oprich ting van een katholieke universitaire in stelling. waarschijnlijk in een der univer siteitssteden van Engeland. Het. P'an vormt een der agendapunten van de Brit se bisschoppenconferentie, die deze week wordt gehouden. Aldus het. K.N.P. Tegen de 23-jarige les-werkman G H uit Gouda is vanochtend voor de rechtbank te R'dam 2 iaar gevangenisstraf met af trek geëist. De officier van iustitie achtte bewezen dat hij oo 30 december van het vorig jaar de weduwe J. de R te Wad- dinxveen van het leven zou hebben wil len beroven. Hij had haar op de Bloemen- daalseweg een klap gegeven, waardoor ze viel en een hersenschudding opliep. Ter- wij) ze op de grond lag zou hij geprobeerd hebben haar te wurgen .,'t Ken mogelijk wezen" zei hij er zelf van. Verdachte zou de vrouw de laatste tijd nogal zijn nagelopen. Daarom was ze enige maanden naar Nijmegen vertrok ken. Kort nadat ze terug was had het gebeurde zich voltrokken, na een twist over geld. Verdachte was reeds vier maal veroor deeld wegens geweldmisdrijven De ver dediger achtte niet bewezen, dat zijn cliënt de vrouw had willen doden. Uitspraak over veertien dagen H. M. de Koningin en Z. K. H. de prins der Nederlanden zijn hedenmorgen per vliegtuig van Soesterberg vertrokken om met de vier prinsessen een vakantie van ongeveer een week te gaan doorbrengen in Cervinia in de Italiaanse Alpen. Het is voor H. M. de Koningn thans mogelijk deze korte vakantie te nemen, nu een formateur is aangezocht en deze zich voorstelt ongeveer twee weken voor de voorbereidende arbeid met betrekking tot een eventuele formatie nodig te zullen hebben. Verontrust door de recente koersstijgin gen van bepaalde laag-genoteerde aande len heeft de New York Stock Exchange er bij haar leden op aangedrongen hun methoden voor het verkopen van effecten te herzien. Deze stap die door makelaars ongewoon werd genoemd, werd gedaan nadat in het afgelopen weekeinde reeds enkele financiële huizen in Wall Street tot maatregelen tegen de speculatie in laag- genoteerde aandelen waren overgegaan. In een brief van de president van de beurs, Keith Funston, en van de voorzit ter van het bestuur, Edward C. Werle, werd aan de makelaars verzocht hun dien sten te weigeren voor roekeloze speculatie door oningelichten. OP DE TAFEL bij het raam lag een Duitse on derscheiding. Das Eiserne Kreuz. Vlak er onder was een plaatsje ingeruimd voor een lapje stof. geel en in de vorm van een ster. Met sierletters stond erop te lezen: Jood We waren op de tentoon stelling van de Rotter damse Vereniging: „De Verzamelaar". De Jodenster en de be roemde Duitse onder scheiding maakten deel utd van de collectie van een verzamelaar die er kennelijk genoegen in schepte. Nazi-ondersehei- dingen bijeen te brengen. Uniek in ziin verzameling was de ..Blücer-Stern". die slechts ie uitgereikt aan Von Hindenburg. Uniek maar dan in andere zin was een lapie grauwe stof aan de uiteinden verschroeid en mei de distinctieven van een jonge Duitse vlieger. „Buitgemaakt toen het vliegtuig van de jonge man op 1 januari 1945 werd aangeschoten en de bestuurder verbrandde Voor ons is. deze verza melwoede ten top gedre ven voor de meeste an dere verzamelaars waar schijnlijk ook. Naast deze verzameling hebben we vele andere collecties gezien. Luci fersmerken bij duizenden, suikerzakjes in ongeloof lijke hoeveelheden, bier viltjes, glazen, ansicht kaarten. Maar ook bijzon der vreemde en daardoor wel interessante verza melingen. De heer H. J. Hopma bijvoorbeeld is opticien in Dordrecht. Hij verzamelt brillen. De gehele ge schiedenis van de bril heeft hii ons aan de hand van ziin unieke collectie verteld. Over het ver grootglas van de oude monniken, dat, was ver vaardigd uit bergkristal. Van de schaarbril. de nlncenez. de lorgnet de eerste bril met de haken. De geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog in postzegels. De heer Vleu. gels uit Utrecht kan u er alles van vertellen. Zjin collectie postzegels ver haalt van de inval in Po len. het bombardement van Pearl Harbour, de invasie in Normandië. de strijd aan het Rijnfront en de conferentie te Pots. dam. Kranten vormen ook 'n verzamelonderwerp U. die van uw dagblad een ééndagsvlieg maakt zou wat kunnen leren van de heer C. Steliloo uit Rot terdam. In zijn collectie neemt de Franse aankon diging in Nederland, die begint met de woorden .Vrijheid. Gelijkheid en Broederschap", een kost bare plaat6 in. Heel vredig is wel de hobby van mevrouw M. Kampmeijer uit Haarlem, die geboortekaartjes ver zamelt. Van roomtaart achtige annonces uit Amerika tot de zakeliike aankondigingen uit Zwe den. Ook het geboorte kaartje van prinses Caro line uit Monaco behoort tot haar verzameling Dis van het broertje heeft zij nog steeds niet De tentoonstelling werd geopend door de heer J. van Driel. in naam van de wethouder van Onder wijs en Volksontwikke ling. Onder de gasten be vonden zich ook afgevaar digden van twee Belgi sche verenigingen voor verzamelaars. Nieuwe prijzen PHILIPS Super-ontvangers met ontvangstmogelijkheden van de Nederlandse en Duitse zenders, voorzover binnen het bereik van deze zenders. Universele ontvangers met ontvangstmogelijkheden van Nederlandse, Duitse, Belgische en Franse zenders, voorzover binnen het bereik van deze zenders. met ingebouwde versterker en luidspreker(s). f cO <+- EEHI IN DE JAZZ-CATALOGUS neemt Duke Ellington een speciale plaats ln. Wij hebben reeds eerder gewezen, in deze kolommen, hoe groot de inspi- ratieve kwaliteiten van Ellington zijn. Met deze prestaties hoeft hij niet on der te doen voor b.v. Armstrong. Daarbij komt, dat Ellington een van de weinige jazz-musici is. die me| rui me orkestrale middelen werkelijk iets waardevols heeft weten te bereiken. Wie de waardering voor Ellington weerlegt als snobbisme, moet worden gewezen op het feit, dat op de grond slagen van de moderne jazz-stijl, die door Armstrong zijn gelegd, door El lington unieke werkstukken zijn af geleverd. Het ontbreekt ons aan de ruimte om uitvoeriger hierop in te gaan. Daarom volstaan wij met te wijzen op de grote langspeelplaat die Philips (B 07337L) onder de titel „Black, Brown and Beige" heeft uitgebracht, waarop de Suite van Ellington wordt uitgevoerd door zijn eigen orkest met vocale medewerking van de gospel zangeres Mahalia Jackson. Toen El lington aan Mahalia haar medewer king vroeg, verzocht hij haar om haar bijbel mee te brengen. Hij opende hem op de pagina waar de 32e Psalm staat, sloeg een akkoord aan en vroeg haar te zingen. Hij had nl. besloten zijn Suite met een finale door Maha lia te besluiten. Wie dus als criterium stelt de improvisatie, krijgt op deze plaat wel een zeer subliem voorbeeld daarvan te beluisteren. De indringen de stem van Mahalia Jackson, de mu zikaliteit van de improvisatiemeester Ellington en de goede orkestrale be zetting, waarvan wij noemen Sam Woodyard, drum; Shorty Baker en Gat Anderson, trompet; Quentin Jackson en Britte Woodman, trombone en Ray Nance, viool met Duke aan de piano, dit alles heeft deze plaat de allure ge geven van voortreffelijke jazz, waar in men de historie van de negers in de Verenigde Staten kan beluisteren en genieten. EEN NEGERZANGER, die nogal wat beroering heeft gewekt, maar wiens voortreffelijke vocale capacitei ten buiten discussie staan, Paul Ro beson, zingt op Philips 429475 vier lie deren, waaronder „Ol' Man Riv.jr" „It Ain't Necessarily So" en „Ma Curly-Headed Baby" Zijn zware bas stem interpreteert bet lied van Spor ting Life uit „Porgy and Bess" min der diabolisch dan we gewend zijn. Om bij de „zware stemmen even te blijven, maar toch in een heel ander genre een plaatje te noemen, wijzen wij op de nieuwe opnamen die van de stem van Zarah Leander zijn ge maakt met medewerking van het be kende F.F.B.-orkest. De toonkwalitc-it van deze plaat CID 752002 is uitste kend Men hoort er de bekende schla gers „Yes Sir", „Der Wind hat mir ein Lied erzahlt", „Kann denn Liebe Sünde sein" en „Ich steh' im Regen" Deze liederen van Ralph Benartzky en Brühne-Balz ziin ook tekstmatig hoog van' geh&lte en de stem van Za rah Leander heeft nog niets aan kracht en muzikaliteit ingeboet. Een andere re-make is de C.I D - plaat 75.2004 waarop Ilse Werner zingt en fluit. Natuurlijk hoort u „Wir machen Musik" en „Ja, das ist meine Melodie". De arrangementen en de orkestdirectie zijn van Josef Niessen De instrumentale bijdrage is soms pit tiger dan de zang van Ilse Werner. Om nog een Duitse plaat te noemen Tony Sandler zingt op CID 48 814 de regenballade „Am Tag, als der Regen kam" en op de andere zijde van dit 45-toerenplaatje „Susie Darlin". Het dansorkest van Hans-Georg Arlt be geleidt pittig. Vooral de ballade van Bécaud klinkt in de Duitse versie goed en de romantische sfeer is goed getroffen, zonder sentimenteel te wor den. De operettemuziek komt weer in de belangstelling. Franz Lehars „Das Land des Lachelns" is op CID 75 2015 in zijn hoogtepunten getroffen met een goede bezetting. Wie de muziek hoort van de geraffineerde simpele en goed in het gehoor liggende liederen „Im mer nur lacheln", „Von Apfelbluten einen Kranz", „Meine Liebe, deine Liebe" en „Dein isPmein ganzes Herz" zal vooral de stem van Ernst Groh en Valerie Bak waarderen om de char mante zang met die speciale langui sante oosterse sfeer, waarbij de tegen stelling tussen twee werelden wordt gesuggereerd. Voor de balletliefhebbers wijzen wij ten slotte op de Polowetser Dansen van Borodin in de bewerking van Rimsky Korsakov, die door de Wiener Symphoniker onder leiding van Wil lem van Otterloo worden uitgevoerd op Fontana 49.5008 CE. Vooral door de danskunst is dit gedeelte uit de opera „Prins Igor" beroemd geworden omdat de mannelijke dans weer in ere werd hersteld. Meestal was de danser gedegradeerd tot een steunpilaar voor de ballerina, maar in de Polowetser Dansen heeft Fokine de mannelijke kracht in het ballet in zijn autonome waarde hersteld. Bu- Prinses Margaret van Engeland zal in de tweede helft van april met haar moe der een bezoek brengen aan paus Joan nes XXIII. Tien jaar geleden werd prinses Marga ret door paus Pius XII ontvangen. Deze audiëntie maakte op haar een diepe in druk. Er gingen in die dagen zelfs ge ruchten, dat zij katholiek wilde worden. Aldus het KNP. Met instemming van de regering is on der voorzitterschap van jhr. mr. C. J. A. de Ranitz uit Utrecht een „Comité Ver jaarsgeschenk H.M. de Koningin" ge vormd. dat onze landsvrouwe op haar ko mende 50e verjaardag in het Paleis Socst- dijk een waarlijk vorstcliik geschenk hoopt aan te bieden. Het comité wil alle onder danen van het Koninkrijk, dus ook die buiten Nederland, als ook alle Nederland se organisaties, verenigingen, instellingen en bcdrjiven. in de gelegenheid stellen aan dit geschenk bjj te dragen. Daarbjj zal het persoonlijk offer van bescheiden om vang even welkom zjjn als het groter be drag van een collectiviteit. Het comité meent te handelen in de geest van de Koningin, wanneer het haar een bedrag ter beschikking stelt, dat zij naar haar eigen inzicht kan bestemmen voor een algemeen doel. Daarnaast hoopt het een deel van de bijdragpn te besteden voor een persoonlijk geschenk. Als secretarissen van het comité treden op mr. W. Baron van Dedem uit Zeist en drs. E H. Scherks uit Utrecht. Pen ningmeester is de heer A. A. van Sandick van de Nederlandsche Handel-Maatschap- pii te Amsterdam. Daarnaast zijn 56 'eden in het comité opgenomen, die tezamen alle godsdienstige, politieke en sociale groepe ringen van het Koninkrijk vertegenwoor digen. Deelneming aan deze gezamenlijke actie is mogelijk tot 25 april a s (bijdragen kun nen gestort worden via de postgirodienst nr 640 000 of gratis via bijna alle bank kantoren in ons land ten gunste van de rekening (Verjaarsgeschenk H. M de Ko ningin"). Vr d.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8