Dagblad voor Schiedam en omstreken r rd Dalai Lama krijgt asyl in Indië 23-jarige Tibetaanse leider veilig in land van Nehroe Lot van de brede basis is nog niet beslist socialistische kring NATO trekt geen troepen uit Duitsland terug Westduitse hof dagvaardt Egyptische ambtenaar Zwaar geschut tegen rebellen ENGELAND ONTSTEMD OVER TE KRIJGSHAFTIGE AMERIKANEN Beperkte amnestie in Hongarije Bisschoppen naar de Voettocht Grote Drie zetten grondslagen uiteen van te volgen politiek Bloemencorso definitief op 25 april Het weer Gedraaide kerktoren Oorlogsmisdadiger Yvillem Polak op vrije voeten Verzet tegen doelloos wapengekletter Onderzoek naar kostprijs en winst marges van brood OVERLEG ACHTER GESLOTEN DEUREN Russen zullen vluchten op grote hoogte niet trachten te beletten AFFAIRE HALLSTEIN-ELANKENHORN Rustig weer Het weer in Europa VRIJDAG 3 APRIL 1359 Dalai Lama vsiiig en wel in Indlë asngeksmen VJ Lüneburg Officier van justitie in hoger beroep gegaan. Vonnis van Zoltan Tilder opgeschort Berlijn DODELIJK ONGEVAL BIJ DE HOOGOVENS nieuwe scmeaamscne courant Een uit Tibet gevluchte monnik is via de Himalaya in Indië aangekomen. In zijn handen houdt hij een gebedsmolen en een gebedssnoer. Het doekje voor zijn ogen beschermt hem tegen sneeuwblindheid. De Dalai Lama is aan zijn communis- tisch-Chinese achtervolgers ontsnapt. United Press International bericht, dat hij woensdag veilig Indië heeft bereikt en dat hem vandaag daar diplomatiek asyl is verleend. Te zelfder tijd heeft Indiè „scherpe veiligheidsmaatregelen" bevolen 0111 hem te beschermen tegen eventuele pogingen der communisten hem te ontvoeren. Een woordvoerder van de Indische regering heeft volgens U.P.I. verklaard: „Indië heeft asyl aan de Dalai Lama verleend. Het is meer dan asyl. want hp zal een respectvolle behandeling genieten." Premier Nehroe heeft vanochtend in het Indische parlement bevestigd dat de Dalai Lam» de noordoostelijke grens van Indië heeft overschreden. Nehroe zei niet met zoveel woorden dat de Dalai Lama asyl is verleend. Een Tibetaanse afgezant heeft reeds 29 maart de grens overschreden en asyl voor hem gevraagd. Twee dagen later heeft de Dalai Lama, die in goede ge zondheid verkeert, met acht volgelin- gen de grens bereikt. Later zijn nog meer Tibetanen gekomen die het ge zelschap op tachtig man brachten. Nehroe zei dat hij de eerste mede deling dat de Dalai Lama over de grens was gekomen, gisteren had ont vangen. maar de premier had toen geaarzeld het parlement daar- an m kennis te stellen, omdat hy op bevestiging wilde wachten. Die beves tiging is inmiddels ontvangen. De Da lai Lama en zjjn gezelschap werden ontvangen door een hoge Indische functionaris. ,,\Vij hebben' vernemen dat het gezelschap in twee groepen gesplitst is en op weg is naar Ta- wang. erwacht wordt dat men daar o april zal arriveren. Het is aan geen twyfel onderhevig dat de Dalai La ma met respect ontvangen zal wor den aldus de premier. Nehroe's verklaring werd met gejuich be groet in het parlement. In Nieuw Delhi noemde men de geslaagde vlucht van de Dalai Lama Het Lüneberger gerechtshof (West- Duitsld.) heeft Willem Polak, ex-Neder lands S.S.-er, gisteren ontslagen van rechtsvervolging voor de hem ten laste gelegde moord en medeplichtigheid aan moord. Tevens bepaalde het Hof dat Polak niet nogmaals voor dezelfde fei ten vervolgd kan worden. De openbare aanklager had Polak be schuldigd van het neerschieten van drie Nederlandse verzetslieden te Arnhem in 1944 en van medeplichtigheid aan het neerschieten van anderen. De officier van justitie is van de uitspraak van het gerechtshof in hoger beroep gegaan bij het Hof van Celle. Opvallende suggestie uit (Van onze parlementaire redacteur) Polak was in 1949 door een Neder lands gerechtshof ter doo0 veroordeeld, maar zijn straf was gewijzigd in levens lang. I11 1952 wist hy met zes anderen te. ontvluchten uit de gevangenis te we- ua en naar West-Duitsland te ontkomen. Het Duitse hooggerechtshof te Celle Weigerde later een Nederlands uitleve ringsverzoek in te willigen, toen Polak m mei 1953 in Hannover ontdekt werd. Het hof achtte het mogelijk dat Polak de Duitse nationaliteit had verkregen gedurende zijn dienst in de Waffen-SS, ■Hitiers elite-groepen. Het nieuws, dat tijdens het gesprek tussen de formateur, prof. De Quav en de leiders van de fracties van de PvdA en KVP donderdag moet zijn ontstaan, is 'net grote zorgvuldigheid geheim ge houden. Men kan aannemen, dat er van avond aanwijzingen zullen komen, die het beoordelen van de situatie, mogelijk maken. De formateur zal dan, naar ver wacht wordt, zijn conclusie bekend ma ken, die beslissend is voor de vraag, of er nog samenwerking op brede basis mogelijk is. Het is begrijpelijk, dat hij daarmee heeft willen wachten tot de besprekingen niet de fractieleiders van de kleinere partijen zijn beëindigd. Het zou onbe hoorlijk zijn, wanneer de heren Oud (VVD). Bruins Slot (AR) en Tilanu- (CH) enige uren voor de formateur hun mededelingen gaat doen, het nieuws a uit de dagbladen zouden hebben ver nomen. Bovendien kunnen de reactie: van deze fractieleiders nog van invloed zijn op de situatie, die na het gesprek met mr. Burger .s ontstaan. Mr. Bur I ger heeft anderhalf uur met prof. Dt Quay gesproken. Na hem kwatu oir vijf uur prof. Komme, die eerst tegen zeven uur het gebouw van de Eerste Kamer verliet. De mogelijkheid van bet herstel van de brede basis een zaak die in het be slissende stadium komt wordt inmid dels door velen nog altijd in twijfel ge trokken. De socialisten doen .daar druk aan mee Zij blijven protesteren tegen suggesties, dat zjj reeds lang zouden hebben besloten, niet meer mee te doen. Daarmee geven zij voedsel aan het ge rucht. Het Parool bracht donderdag avond onder het hoofd „Onhandelbare socialisten" naar voren, dat in leidende kringen van de PvdA nog wel degelijk bereidheid zou bestaan mee te zoeken naar een redelijk en voor alle partijen aanvaardbaar regeringsprogram, dat De Engelse regering is onaangenaam Betroffen door het voortdurend sabel- geklcttcr van vooraanstaande Ameri kanen, die dreigen met wapens die nog niet beschikbaar zijn. De verklaringen van luchtmacht-stafchef generaal Nat- (Van onze Haagse redactie) Het ministerie van economische za ken heeft de accountantsdienst van het hiinisterie van landbouw en het econo- '"iscli instituut voor de middenstand verzocht een onderzoek in te stellen "aar de kostprijs en de winstmarges Van brood. Het onderzoek is reeds be gonnen. Het zal zeker enige maanden 'n beslag nemen. Zuid-Rliodesia Het parlement van ^uid-Rhodesië heeft met 17 tegen zes Ëmmen besloten het Zuidrhodesische btenarenkorps open te stellen voor t-blanken. hun Twining, waarbji deze zinspeelde op een nieuw type raket, heeft in Lon den de emmer doen overlopen en do Engelse regering ertoe gebracht een missive aan Washington gereed te ma ken waarin de Amerikanen verzocht wordt hun grotendeels doelloos sabel- gekletter achterwege te laten, aldus mel.lt U.P.I. Generaal Twining heeft, in een ver klaring die hij kortgeleden voor een congrescommissie heeft afgelegd, on der andere gezegd dat Amerikaanse Thor-rakeiten op Engelse bases gereed staan. Dat is niet waar. zegt het Engelse minister ven defensie ter loops: de „Thor" is pas operationeel als de verbeterde raketmodellen, waar- an de eerste over enkele maanden uit Amerika verzonden worden, in Engeland staan opgesteld. Bovendien is de verklaring politiek onverstandig aldus de Engelse regering. Engeland heeft de kwestie op hoog niveau, maar uiteraard zonder er enige ruchtbaarheid aan te geven, in Was hington aanhangig gemaakt. Do En gelse pers heeft er al de lucht van ge kregen. In de sinds 1945 delikate aan gelegenheid der Engels-Amerikaanse betrekkingen dreigt deze kwesüe een nieuw struikelblok te worden, aldus U.P.I. 1 vooruitstrevend zal zijn en dat op de nodige parlementaire steun van de par tijen kan rekenen. Maar het blad spreekt tegelijkertijd een zo duidelijke vrees uit, dat het de kant van oppositie van de socialisten zal uitgaan dat het voedsel geeft aan de suggesties, die het zelf bestrijdt. Natuurlijk zouden de socialis ten in de ogen van Het Parool alleen maar gedwongen in de oppositie gaan. Ook elders kon men donderdag in so cialistische kringen vernemen, dat het gesprek van mr. Burger met prof. De Quay niet meer dan een pro forma gesprek kan zijn geweest. Vanavond zal, naar wij aannemen, aan de scepsis die nog allerwegen be staat, een einde komen. De Hongaarse presidentiële raad heeft gisteren een beperkte amnestie af gekondigd en bekendgemaakt, dat het vonnis van Zoltan Tildy. die als minis ter van staat in de regering van Imre Nagy tot zes jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is opgeschort. Dit laatste is gedaan, omdat Tildy „berouw heeft getoond en voorts met het oog op zijn leeftijd". Tildy is leider geweest van de grootste politieke beweging in Honga rije, de partij van de kleingrondbezit- ters. Van 1946 tot 1948 was hij staats hoofd. de „meest opzienbarende ontsnap pingsgeschiedenis" van de afgelopen jaren. De Dalai Lama heeft de wed loop tegen duizenden Chinese solda ten gewonnen, zo zei men. Naar ver luidt zou de Dalai Lama op 17 maart uit Lhasa, de hoofdstad van Tibet, zijn vertrokken en wel zeven dagen 11a het uitbreken van de opstand en twee dagen voor de aanval van de Tibetanen op het Chinese garnizoen van Lhasa. In diplomatieke kringen in Nieuw Del. hi verklaarde men dat de regering van Indië in de afgelopen dagen in voort durend contact heeft gestaan met Pe king. Nehroe heeft het de Chinezen dui delijk willen maken dat Indië, hoewel het zich verplicht voelt om de Dalai Lama tenminste tijdelijk asiel te ver lenen, niet wil dat Peking dit opvat als een onvriendelijke daad, zo zei men. De Chinezen hebben gisteren, nadat de strijd in Tibet weer was opgelaaid, zwaar geschut ingezet tegen de rebellen, zo wordt uit Kalimpong gemeld. Het doelwit van de Chinezen waren afge sneden eenheden van de stam der Khamba's, die zich op circa 40 km ten zuiden van Lhasa bevinden. Het officiële Joegoslavische blad „Borba" heeft de Chinese politiek ver antwoordelijk gesteld voor de „tragische gebeurtenissen" in Tibet. Het blad zegt dat de gevolgen van de opstand in Ti- bet „schadelijk kunnen zijn voor de zaak van het socialisme". Hetgeen zich in Tibet afspeelt is weliswaar een bin nenlandse aangelegenheid van China, maar het levert tevens het bewijs voor de grote zwakheid van de politiek van het Chinese leiderschap, aldus „Bor ba". Het blad merkt dan op dat de Chinese leiders zich, bjj het oplossen van de nationale problemen van China niet laten leiden door marxistische principes. En dit heeft het mogelijk gemaakt dat de reactionaire krachten in Tibet grote steun kregen van het Tibetaanse volk, aldus het blad. (Van onze Brabantse redactie) De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, heeft hedenmiddag als nationaal voorzitter van de Pax Christi- beweging in Nederland een bezoek ge bracht aan enige groepen deelnemers aan de voettocht naar Den Bosch, ter wijl zij en route waren. De bisschop coadjutor van Den Bosch, mgr. W. Bek kers, zal hedenavond een bezoek bren gen aan de pleisterplaatsen te Esch, Den Dungen, Berlicum en Middelrode. 'v.. De Allerheiligenkerk in de Engelse plaats Chesterfield, met de befaamde gedraaide torenspits (uit de 13e eeuw, 75 meter hoog) staat in de steigers, voor onderhouds- en herstelwerkzaamheden aan het houten interieur van de spits. Cisteren is prof. Romme bij de forma teur geweest. Een Russische woordvoerder in Ber lijn heeft verklaard dat de rode lucht macht niet vijandig zal optreden tegen Amerikaanse vliegtuigen die naar West- Berlijn vliegen op hoogten die door de Russen als te hoog worden beschouwd. De woordvoerder van de Russische am bassade in Oost-Berlijn zeide dat de Russen niet zullen trachten zulke vluch ten te beletten. Maar hij voegde hier aan toe dat vluchten hoger dan 10.000 voet in de corridors naar Berlijn, de veiligheid in de lucht in gevaar zouden brengen. De Sovjets zouden de veilig heid van zulke vluchten niet kunnen waarborgen. Op deze wijze lichtte de woordvoerder een Russische verklaring toe, volgens welke vluchten boven de 10.000 voet tot „complicaties" zouden leiden. Hedenmorgen rond negen uur gebeur de een ongeval in de Martinstaalfabriek van Hoogovens, tengevolge waarvan de 42-jarige elektricien E. M. Gomes uit Abcoude, wonende te IJmuiden, is over- leden. Gomes, die naast de kraanbaan in de laadhal werkzaam was, word door een kraan gegrepen en raakte bekneld tussen de kraan en een kolom van het gebouw. Hij laat een vrouw en een dochter achter. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. De president van de arrondisse mentsrechtbank in Bonn heeft, tegen de verwachting in, gisteren nog geen vonnis gewezen in de beledigingszaak, die de hoofdambtenaar van het minis terie van economische zaken dr. Strack aanhangig heeft gemaakt tegen de voorzitter van de E.E.G.-commissie, prof. Hatlstein, en de Westduitse am bassadeur in Parys, Herbert Blankcn- horn. Het hof wil de bewijsvoering op 10 april a.s. nogmaals opnemen. Hel heeft daartoe de ambtenaar van het Egyptische ministerie van buitenland se zaken in Cairo. Galal, gedagvaard. Galal heeft naar Bonn geseind dat hij zal verschijnen. Galal was destijds persattaché op het Egyptische consulaat-generaal in Frankfurt. Zijn mondeling en later schriftelijk bij Hallstein ingebrach te beschuldiging die bij onderzoek volkomen vals bleek te zijn werd aanleiding tot de affaire-Strack. Hall stein en Blankenhorn gebruikten na melijk Galais besehuldiging om dr. Strack op een zijspoor te zetten, waar op hij —wat zijn ambtelijke en diploma tieke carrière betreft tot op de hui dige dag staat. PROF. HALLSTEIN Achter gesloten deuren hebben de ministers van buitenlandse .zaken uit de NATO-landen gisteren in Washington geconfereerd over de kwestie Berlijn, de komende onderhandelingen met de Sovjet-Unie, en de militaire aspekten van de huidige, en mogelijke toekom stige situaties. Daarbij heeft minister Selwyn Lloyd van Engeland verklaard dat de westelijke Grote Drie niet ak koord zullen gaan met een oplossing van het Duitse vraagstuk waarbij de troepen van de NATO uit West-Duits land worden verwijderd. Eerder was reeds verklaard dat een neutrale zone in Europa voor het Westen onaanvaard baar is. Naast Lloyd gaven ook Couve de Murville van Frankrijk en Christian Herter van de V. S. een uiteenzetting van de standpunten hunner regeringen. De fransman kwam daarbij tot de vraag welk land volgen zou indiên Ber lin losgelaten werd. De Amerikaan ufrdat zi'n regering bereid blflft tot onderhandelingen die kans van slagen hebben, maar dat men dit niet maJ'i-Ult'egRen a,s een bereidheid om niet het communistische imperialisme tot een vergelijk te geraken. de is de Het befaamde bloemencorso door de bollenstreek is nu definitief vastgesteld op 25 april. Het vertrek is bepaald op elf uur uit Sassenheim. Men wacht niet, zoals andere jaren, het weer af, Met enkele dagen zon wordt ver wacht, dat de eerste hyacintveldcn in volle bloei staan. Wanneer zich in de komende weken geen warmtegolf voor doet, zullen omstreeks 25 april zeer ve- 1 le bloemen in allerlei kleuren in bloei staan. Wordt het echter snel warmer, dan is het nodig grote hoeveelheden manden met bloemen in koelcellen op te slaan. Voorheen probeerde men het corso te houden, wanneer de velden in volle bloei stonden. Daar heeft men nu van af gezien, omdat toeristenorganisa ties en reisverenigingen hebben ge vraagd, de datum van het corso zoda- nig vast te stellen, dat het mogelijk zou zijn, aan alle belangstellenden tijdig bericht te kunnen sturen en tijdig spe ciale reizen te kunnen organiseren. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met weinig wind. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overdag zonnige perioden en onge veer dezelfde temperaturen als van daag, maar later voornamelijk in de kustprovincies afkoeling door zee wind en binnendrjjvende bewolking. Zon: 6.11-19.17. Maan: 4.36-15.36. Station Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Weer zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. mist mist onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. temp. neersl heden max af gei. 7 uur gist. 24 uur 1 1 1 9 6 6 6 7 II 3 4 0 0 3 3 7 -0 8 De officiële woordvoerder van NATO ell- land dat in de NATO vergadering vertegenwoordigd een eigen woordvoerder, NATO bovendien een afzonderlijke ontkende met klem dat er terzake van het Duitse vredesverdrag me ningsverschil zou bestaan tussen de Grote Drie, aldus meldt U.P.I. De woordvoerder verklaarde dat Seiwyn Uoyd, sprekend namens Enge land, vijf grondslagen heeft genoemd schipperen^6 ^"tse reSering niet wil Deze vijf grondslagen zijn: 1. De vrijheid van West-Berlijn moet gehandhaafd blijven. i?0!l °P'ossing die neutralisering van Duitsland inhoudt, zou de slechtst mogelijke oplossing zijn. 3. Er kan geen sprake zijn van „dis engagement". 4. De Britse regering kan geen enkele oplossing aanvaarden die zou kun nen leiden tot verzwakking van de NATO of tot het vertrek van de Britse, Amerikaanse en Canadese troepen uit Europa (het gaat hier om het Europese vasteland). 5. Er mag geen discriminatie worden toegepast op het stuk van de bewa pening en van de troepen. Couve de Murville heeft z(jn uiteen zetting besloten met de verklaring dat er volgens de Franse regering twee principes zijn, <ye men niet mag ver geten en wel: 1' De westelijke mogendheden moeten m West-Berlijn blijven en 2- De westelijke mogendheden mogen Uost-Duitsiand niet erkennen omdat dit erkenning van de verdeeldheid van Duitsland zou impliceren. De woordvoerder zei dat de Ameri kaanse waarnemende minister van bui tenlandse zaken Herter tot de slotsom is gekomen, dat het Westen wat Ber- H)n betreft evenveel standvastigheid moet tonen als ten aanzien van Quemoy en„?.et Midden-Oosten is geschied. Die politiek heeft goede resultaten afge worpen, zei Herter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1