Achtduizend Britse communisten hten een nieuwe ideologie Stadsnieuws VONDST in het zoeklicht Opening van tentoonstelling Waaier en Kant Nederlands-Amerikaanse Fitting heeft voorzichtig vertrouwen Trotskyistische partij beleeft daarom een nieuwe opkomst Weekoverzicht Rotterdamse graanmarkt Spel van hoffelijkheid en precieusheid. Anne H. Mulder hield een inleiding NA HONGAARSE OPSTAND DOUGLAS HYDE Ere-voorzitter ontving S.G.-legpenning Vechtpartij tussen Engelse zeelieden Overtreding snelheid verordening Aangereden Bromfiets en fiets gestolen Om 245 miljoen De sigaret vervangt de waaier Aanvrage bijzonder tuinbouwteeltrecht C.A.O.-tuinbouw goedgekeurd Handelscompagnie keert 7 pet. onver anderd uit §11 NSC MAANDAG 6 APRIL 1959 PAGINA 1 Lx Lx Gelegenheid gemist T rotskyisme Infiltratie door Snel vergeten De Reasonergroep Creatie - Kwaliteit - Service De wens van iedere vrouw Een elegant costume met een bijzondere coupe. A Costume met de geaccentueerde taille-lijn. In zuiver wollen kamgaren f 159.75 Costume met los jasje. In de nieuwste, zuiver wollen stoffen. f 195.- TllctnS schuldenvrij J beurskoers Inmiddels boven pari is ge-ko- mm f o. r-» Ten tijde van de Hongaarse op stand hebben ongeveer 8000 leden van de Britse communistische partij dat is ongeveer een kwart van het totale aantal hun lidmaat- schapkaarten teruggestuurd. Nu na twee en een half jaar is het goed eens na te gaan wat er van deze gedesillusioneerde volgelingen van Stalin geworden is. Enkelen zijn katholiek geworden. Dezer dagen nog hoorde ik van een die zich na een periode van ontgoocheling en ver bijstering aangetrokken voelde tot de Kerk Hij ls daar ongeveer een jaar gele den in opgenomen Zoals zovele andere voormalige communisten kijkt hij nu in de katholieke gemeenschap rond naar een organisatie, waaraan hij zich met dezelfde toewijding zou kunnen geven als hij in het verleden zich gegeven heeft aan de com munistische partij. Maar slechts een zeer klein deel van degenen die de communistische partij de rug toekeerden is in de Kerk opgenomen. Op een of andere manier heeft men de gelegenheid Voorbij laten gaan. Het was duidelijk dat zij, omdat zij een aanzien lijke schok hebben ondergaan zich zouden afvragen of de principes van hun marxis tische geloof wel juist waren. Wanneer men hen voldoende bewust gemaakt had van iets, dat op hoger plan staat en dat hun een wereldvisie en een organisatie een diep geloof in de broederschap van de mensheid een actief verlangen om de maatschappij te hervormen en de wereld te veranderen zou bieden dan zouden zij in staat zijn geweest daaraan te beant woorden. Wanneer er in die organisatie voldoen de mensen waren geweest, die er zich helemaal aan wijdden, die al hun acti viteiten en hun persoonlijk gedrag in ver band brachten met de dingen waarin zij geloofden en in gedachten hielden, dat dit soort mensen, degenen zijn die men in communistische kringen aantreft dan zou den de voormalige communisten bijna ge dwongen zijn hen te volgen. Misschien moeten wij de oorzaak van het feit dat de ex-communisten niet tot de Kerk zijn gekomen wijten aan ons zelf De fout ligt in ieder geval meer bij ons dan bij hen. Maar zU dat ligt nn eenmaal in hun aard zochten een ander doel. Een ongeveer duizend man sterke groep is overgegaan naar het Trotskyisme. Hun meningsverschil met de Sovjet-Unie en hun eigen communistische leiders betrof niet zozeer de fundamentele leerstellin gen als wel de methoden. Naar hun me nig had Kroejtsjef evenals Stalin de re volutie met voeten getreden Dus riepen zü zich uit tot werkelijke volgelingen van Uenin en sloten zich aan bij het kleine aantal Troskyisten dat sinds de dagen voor de oorlog nog een soort organisatie in het leven had weten te houden- Naar hun mening is de communistische partij reactionair en ketters met het gevolg, dat zij nu een opvatting vertegenwoordi gen die ergens aan de linkerzijde van de communistische partij zelf staat. De leidende groep binnen de Trotskyis- tische partij U al op leeftijd Het zijn de mannen, die veertig jaar geleden de par tij hielpen oprichten. Degenen, die zich er nu bij hebben aangesloten zijn jong Zij worden geleid door Peter Fryer, die toen hij nog als verslaggever in dienst was van het communistische blad „Dai ly Worker" de berichten uit Boedapest afkomstig die het blad weigerde te publi ceren terugstuurde Er werd in die tijd veel over hem geschreven en zelfs kwam hij voor de televisie. Het was dus vrij gemakkelijk voor hem om een leidende rol te gaan spelen onder degenen die door de Hongaarse tragedie nog meer naar links waren gedreven. Fryer is nog voor in de dertig en de zeer jonge gemiddel de leeftijd van deze nieuwe Trotskyistische leiders blijkt op zichzelf al een aantrek kingskracht te bezitten voor de revolutio nair gezinde jeugd. Met al het élan en de vastberadenheid van een jonge beweging hebben zij zich tot doel gesteld zoveel mogelijk sleutel posities in de Industrie In handen te krij gen en daarvoor infiltreren zij de vak verenigingen en zelfs de Labour partij De labourpartij, die jarenlange ervaring heeft in het verwijderen van subversieve elementen, is druk bezig hen weer weg te werken waar en waneer dat maar mogelijk is. Maar de vakverenigingen hebben geen regels, volgens welke zij hen kunnen uitsluiten. Het gevolg daar van is dat het voor hen bijzonder gemak kelijk werd veel plaatselijke sleutelposi ties in de vakverenigingen in handen te krijgen. Zij zijn de meest militante van alle militanten en verwerven heel wat volgelingen onder de onverzoenlijken. Dit heeft een verwarring teweeg gebracht in verschillende takken van industrie en dat zal waarschijnlijk nog wel groter wor den, wanneer de recessie die op het ogen blik in Engeland heerst nog groter wordt Vreemd genoeg zjjn de Trotskyisten verantwoordelijk voor een belangrijke en op vele manieren goede ontwikke ling in de meest militante vakvereni ging de Ülectral Trade Union, de enige vakvereniging in Engeland die sinds ja ren gedomineerd werd door de communis ten. De katholieke minderheid heeft ja renlang getracht de communisten te wip pen. maar zonder succes Datzelfde is ook geprobeerd door de Labourledcn en an deren- Iedere poging van die aard misluk te en de communisten werdeir al machti ger en machtiger. Maar de ex-communisten, die zich nu bij de Trotskyisten hebben aangesloten kennen iedere taktiek en alle foefjes van de communistische partij Zij weten zelfs wie in het geheim lid zijn. En. omdat zij evenmin als de communistische partij door ethische bezwaren weerhouden wer den hebben zij alle middelen faire en un faire te baat genomen om de communis ten uit de leidende posities te krijgen. Zij slagen er in en op het ogenblik is het meer waarschijnlijk dan ooit, dat de communisten de leiding van de ETU ten- i gehad slotte uit handen zullen moeten geven de „Reasonergroep". Zij beperken zich meer tot de ideologie dan tot de daad Zij trachten een theoretische basis te vinden voor een hervormd marxisme, dat aangepast moet zijn aan de Britse parle- mentaire-democratische traditie. Het ligt in de lijn der verwachting, dat zij in de toekomst invloed gaan uitoefenen bin nen de Labourpartij met als medium de jonge intellectuelen die nu aan de uni versiteiten studeren en onder wie zij hun grootste aanhang hebben. Een andere groep van intellectuelen, die eveneens gedesillusioneerd zijn door hei Russische optreden in Hongarije schudt de stof van Engeland van zijn voeten Terwijl zij fundamenteel gebroken heb ben met de communistische partij en ge desillusioneerd zijn over het communisme in welke vorm dan ook blijven zijn agnos tisch en „progressist". Zij hebben be merkt, dat hun communistische verleden een nadeel kan zijn voor hun verdere carrière Doch dat is niet het geval in de pas sinds kort onafhankelijke staten van Afrika en Azië, Een deel van hen heeft werk gevonden op Indiase univer siteiten en regeringsdiensten en er zullen nog meer heengaan. Anderen hebben soortgelijke banen gekregen in Afrika. Het kan zijn dat hun tegenwoordigheid in die landen een desintegrerende Invloed heeft op de communistische partijen daar. Maar men moet, ook rekening houden met de ongodsdienstige invloed, die zij op ongevormde mensen uitoefenen. De exodus uit de communistische partij in de laatste maanden van 1956 en de eerste van 1957 was zo groot, dat de par tij zich verplicht heeft gezien zijn normale houding tegenover de „afvalligen" te wij zigen. Nooit heeft de partij, wanneer een lid zich terugtrok hem gevraagd zich weer bij de partij aan te sluiten. Enige maanden geleden is de partij progaganda gaan maken onder hen die waren uit getreden tengevolge van de Hongaarse crisis en die zich nog niet bi.i een andere partij hadden aangesloten. Vanwege de steeds groter wordende werkloosheid zul len zeker enkelen weer terugkeren. Tenslotte is de crisis in de communis tische partij tengevolge van de gebeurte nissen in Hongarije er de oorzaak van geweest, dat de partij voor het groot ste gedeelte zich heeft afgewend van de Intellectuelen en zich 'helemaal heeft ge richt tot de arbeiders. Zij heeft haar or ganisatie in de industriën totaal veran derd en is vreemd genoeg nu beter in staat moeilijkheden te veroorzaken dan wan neer de Hongaarse opstand niet had plaats Een andere groep ex-communisten sinds de Hongaarse opstand bestaat voor namelijk uit intellectuelen. Aan het hoofd daarvan staat de publicist E P. Thomp son. die lector is aan de universiteit van Leeds. Mr. Thompson geeft tezamen met enkele geestverwanten een klein tijd schrift uit. dat de naam draagt „The Reasoner". Zijn volgelingen noemen zichzelf graag Maar voor mij als journalist is een ding heel duidelijk geworden nl. dat de mens bijzonder snel vergeet. Het zou twee Jaar geleden volkomen onmogelijk zijn geweest, dat iemand die tegen het communisme revolteerde, er ooit ook aan zou denken zich weer bif de par tij aan te sluiten- En dat is toch het geval met een klein aantal ex-commu nisten, en helaas ook met het publiek als geheel dat niet alleen een steeds groeiende neiging toont, om Hongarije te vergeten doch er zelfs liever niet aan herinnerd wil worden. Aan de heer J. F. van Buysen. ere voorzitter van Kermes-DVS werd zater dagmorgen de S.G.-legpenning van ver dienste uitgereikt. Zulks geschiedde te zijnen huize in tegenwoordigheid van zijn familieleden door de S.G.-voorzitter M, Holl, die vergezeld was van de pen ningmeester. de heer A. de Groot. In zijn aan deze uitreiking voorafgaande toe spraak releverde de heer Holl zijn gro te verdiensten van deze thans tweeéen- tachtig jaar oude sportpionier, hem te vens dank brengend voor hetgeen hij destijds voor de Schiedamse sport heeft gedaan. Met deze onderscheiding, zo zei de S.G. voorzitter, willen wij tevens het jubilerende Hermes-DVS eren. Ook de voorzitter van Hermes-DVS de heer J. Scouthandel, die bij deze korte plechtigheid aanwezig was. richtte en kele woorden tot zijn voorganger, waar na deze zelf een dankwoord sprak. Op de Grote Markt is zondagavond plm. 10.30 uur een vechtpartij ontstaan tussen een 10-tal Engelse zeelieden. De politie kwam spoedig tussenbeide en bracht 4 van de vechtersbazen naar het bureau, waar zij in de gelegenheid werden gesteld hun verhitte gemoederen wat te laten af koelen. In de maand maart is door de politie 64 maal proces-verbaal opgemaakt tegen bromfietsers, die sneller reden dan 40 km per uur en 8 maal tegen automobilisten, die de maximumsnelheid „overreden". Mevr. M. C. A. S. uit Rotterdam is zon dagavond op de Rotterdamse dijk aange reden door de 17-jarige bromfietser J. P., eveneens uit Rotterdam. Het ongeluk ge beurde, toen zij uit een autobus stapte en zonder uit te kijken het rijwielpad over stak. Zij liep een hersenschudding op, ter wijl de bromfietser een gebroken neus been kreeg. Zij zijn beiden naar het ge meenteziekenhuis overgebracht, waar de vrouw ter observatie werd opgenomen. Van I. K. V. is een bromfiets gestolen, die niet op slot in de Boterstraat stond en van de scholier C. W. R. een fiets, die hij zaterdag niet op slot op de Hoogstraat had neergezet. toont li iets beters !v „Winkel Promenade" Rotterdam - Lijnbaan 51 (Bericht van A. Bosman N. V. Graan- makelaars te Rotterdam) Na de feestdagen vertoonde onze markt voor diverse graansoorten een opgewekt beeld bij zeer goede consumptievraag voor spoedig goed. De omzetten vooral van mais, milo en in mindere mate van haver en genst, waren zeer groot. De ten dens van de vraohtenmarkt was iets beter door grote bevrachtingen. MAIS. Platamale loco en stomend aantrekkend, terwijl de zaken in nieuwe oogst mais van juni tot december aflading van tamelijke omvang waren. In Yellow- mais kon het spoedige goed verder aan trekken, waardoor de premies tegenover de verdere afladingen groter werden. Ook in Yellowmais juni aflading vonden er veel zaken plaats, doch voor deze afla ding alsmede voor juli en augustus blijft men zeer afhankelijk van de exportsub sidies van de VST, waardoor men voor de verrassing kwam te staan, dat de prijzen, na grote zaken, de volgende dag toch 5 dollarcents per 100 kg lager waren. GERST werd nog betrekkelijk geschikt verkocht en heeft een gedeelte van zijn debiet verloren aan de mile Stomende gerst in alle soorten van Noord-Amerika wordt nog steeds onder de importpariteit verhandeld, terwijl de verre afladingen de aansluiting reeds hebben gevonden. Een partij Russische gerst loco werd door Bel gië opgenomen, terwijl Platagerst voor ons nog niet van belang is. HHET GAAT OM DE 245 miljoen lire gewonnen door Romeo Giacin in het Italiaanse Totocalcio ofwel de voet balpool van het Apenni.inse schiereiland. In de Dolomieten ergens in de buurt van het bekende winterkuuröord Cortina d'Ampezzo, bezat Romeo Ciacin een kleine houtzagerij. Zoals zovele zijner landgenoten speelde hij in de voetbalpool. En laat hij nu de hoofdprijs winnen. 245 miljoen lire.. Maar enkele dagen later werd bij ziek, zijn toestand verergerde met de dag. Hij was niet in staat, de schat te gaan innen. Twee dagen voordat hij stierf, maakte hij zijn testament, wetend, dat zijn einde nabij was. Het lot was hem ten langen leste gunstig geweest, maar IJzeren Hein. die niets aan het toeval overlaat, haalde hem.. Romeo Giacin had in ztin jeugd de nera miseria gekend, welke in zo menig af gelegen gedeelte van Italië wordt geleden, de zwarte ellende. Op een berghelling ln de Dolomieten werd hij houthakker, tot bij ten oorlog moest, in Abessynlë, Dat was in de jaren 1935 en 1936, Uit Afrika te ruggekeerd. vatte hij zijn oude. harde be roep weer op. De Tweede Wereldoorlog riep hem op nieuw ondeg de wapenen Ook ditmaal werd hij naar Abessynlë gezonden, door de Engelsen krijgsgevangen gemaakt en in Kenya In een interneringskamp opge sloten. In 1946 kon hij naar het vaderland terug keren. Hij trok de bossen weer in. De tij den waren inmiddels veranderd. Er kon met de handel ln hout voor de nieuwbouw wat verdiend worden. Romeo was zuinig en gehard Hij spaar de en slaagde er tenslotte in een klein» houtzagerij op te richten. Het was geen weelde, doch met 't hout hakken was hei gedaan. Hij werd er bovendien te oud voor. 1 Als voetbalenthousiast ging hij mee doen aan het Totocalcio Jaren achtereen won hij niets, zoals de meeste deelne mers Dit jaar gebeurde het ongelofelijke hit won de hoofdprijs Slechts tien dagen heeft hij zich miljo nair kunnen noemen, echter voor geen lire van ziln 245 miljoen kunnen genieten. Zijn vrouw wacht nu op het openen van het testament Romeo Giacin had geen kinderen. Hij moet evenwel aan zijn broer en drie zusters aanzienlijke sommen'heb ben vermaakt maar heeft hierover op zijn sterfbed intussen niets positiefs ge zegd. Het zal noe enige weken duren, voordat het testament geopend wordt. Giacins vrouw heeft inmiddels al stel ling genomen tegen een landmeter, een vriend van haar overleden man. een ze kere Caldari, die pretendeert, samen met Giacin het geld gestort te hebben, dat be nodigd was. om via het goed invullen der uitslagenlijsten naar de hoofdprijs te din gen. Hij zou aan Giacin, die een goede vriend van hem was de helft van de vereiste 14.000 lire hebben gegeven, op conditie van sam-sam Giacin zond zijn formulier ln. on dertekend met een schuilnaam, volgens het voorschrift. Hij had met „Grivas" on dertekend omdat de naam van de held van Cyprus, toenmaals op aller lippen lag Eveneens volgens het voorschrift werd een en ander bij een bank gedeponeerd. Volgens Caldari zou zich daar ook de overeenkomst bevinden die hem recht hebbende op de helft van de 245 miljoen maakt Het zou een eenvoudig stukje pa pier zijn geweest, overigens ln het bijzijn van enkele andere personen opgemaakt en getekend. De weduwe Giacin wil de aanspraken van Caldari bestrijden en zal hiertoe zelfs een proces aanhangig maken. Weder volgens de voorschriften moet ze inmid dels wachten tot er diverse notariële ak ten zijn opgemaakt, waarop de Totocalcio de 245 miljoen eventueel zal kunnen uit betalen. HAVER. Onze enige leverancier op aflading is zeer grillig met zijn prijzen en tenslotte zijn de prijzen vrij wat hoger. De aansluiting aan de cifmarkt hebben wi.i intussen -boordvrij reeds bereikt, terwijl enkele postjes stomende haver hier door België tegen de volle transitoprijzen wer den weggekocht. Een enkele post loco Russische haver kon betere prijzen op brengen. Van Platahaver op aflading hoort men nog steeds niets, doch de maart-aflading schijnt weer niet verladen te zijn, zodat afrekeningen hiervan zullen moeten volgen. MILO, MILLET, GRANIFERO. Voor milo en millet L intussen he* zeer ver hoogde invoerrecht van B. frs. 33.op B. frs. 60per 100 kg van kracht geworden, doch druk op de prijzen van spoedige milo heeft dit niet meer veroorzaakt. De vraag hier te lande is uitstekend en stomend goed kan nu weer een goede premie ma ken, terwijl, nu de fixatiemogelijkheid voor juli is opengesteld, op deze termijn tegen stijgende prijzen vele zaken plaats vonden. MILLET, welk artikel rau met 3 wordt belast, ls cif transito voorlopig van de baan en granifero U iets duurder ge worden. ROGGE. Noord-Amerika toont nog geen tekenen van zwakte, integendeel de transito-prijzen zijn eerder wat hoger. Het ingeklaarde materiaal verminderd uiter aard met de dag, zodat de ingeklaarde prijzen alleen maar stijgen. Als tegenhan ger bleef men Duitse rogge op aflading voor vrijwel ongewijzigde prijzen kopen' doch de belangstelling hiervoor is stij gend. INLANDSE GRANEN konden profiteren van de verhoogde richtprijzen en hier en daar wordt voor haver en rogge vrij wat meer betaald. In gerst is er weinig ma teriaal aan de markt en de prijzen waren aan de stijve kant. (Van onze Goudse medewerker) Niet voor niets was de belangstelling van de vrouwelijke helft van de Goudse inwoners voor de opening van de nieuwe expositie „Waaier en Kant" zaterdag middag in het Catharina Gasthuis groot. Het is dan ook een typisch vrouwelijke tentoonstelling van vrouwelijke attributen, die de vrouw-van-vroeger in een gracieus en romantisch licht zetten. Welke vrouw droomt niet van een tijd van hoffelijkheid, van bevalligheid, van het wonderlijke liefdesspel tussen man en vrouw, dat een voorspel van de hemel is? En hoeveel vrouwen worden niet door de hardheid van alledag, door de zorgen van de tijd overrompeld en vaak ge broken! Maar het spel van wkaier en kant blijft boeien. In zijn openingswoord hoopte de burgemeester van Gouda dan ook dat de vrouwelijke, de gracielijke helft van Gouda veelvuldig deze expositie zal komen bekijken. Tegenover deze precieuse dingen detoneren als het ware de boersheid van de vloer en de ge vlekte muren, maar de burgemeester hoopte, dat de reparatie van het „achter huis" zou leiden tot een volledige restauratie. In zijn openingswoord bedankte hjj met name de conservatrice van het museum Boymans, mej. de Neve, voor haar hulp en steun. Hij bood haar een boekwerk aan van Gouda nl. het be kende boek van mr. A. A. J. Rijksen „Gespiegeld in Kerkegias". De inleiding van de tentoonstelling werd uitgesproken door dra. Anne H. Mulder, de befaamde passe-partoutschrijfster en radiospreekster, die op haar eigen wijze een overzicht gaf van het geëxposeerde. Alles gaat, 1° de Paasvakantie logeren, meende ze. en waarom dan waaier en kant niet? Toen ze een paar dagen geleden eens een kijkje kwam nemen, stond de expo sitie nog in haar onderjurk. Maar de gou vernantes waren met spelden al bezig het kind op te tuigen. En nu staat het er van etiketten en etiquette voorzien. Daarvoor was zelfs een extra-gouvernant uit het kostuummuseum uit Den Haag overgeko men, met een kinderjurkje, dat nu in het midden van de Grachtzaaj prijkt. Kant en waaier behoren bij elkaar, want kamt ziit ook in de waaiers verwerkt. Kant verscheen omstreeks 1500 in de kleding en het interieur, maar de hoofdtijd was toch Het bestuur van de Nederlands-Ameri kaanse Fittingfabriek is er zeer over ver heugd- dat men erin geslaagd is de schuld aan de Hersteibank geheel af te lossen. De maatschappij is nu schuldenvrij en de eigendommen zijn geheel onbezwaard. De te ruime jas, waarin de vennootschap bij de oprichting is gestoken, is hiermede al thans op een onderdeel beter komen te zitten. Een te veel aan geld is opgeruimd. Daarnaast is er aan de materiële kant hard gewerkt om het bedrijf meer in overeen stemming te brengen met de reële moge- lijkheden. Door extra afschrijvingen is de boek waarde v. d. gebouwen en machines aan gepast aan de bedrijfswaarde. Resten thans nog twee dingen: de nog resterende ver liezen weg te werken en een reconstructie van het eigen vermogen, door verlaging van de kapitalisatie. Hoe dit precies zal worden verwezenlijkt, is thans nog niel te zeggen. Het bestuur zal er zich over beraden aan de volgende vergadering ver slag uit te brengen. Van het preferente kapitaal, waarop thans elf jaar cumulatief 4 pet. dividend achterstallig is, is thans ongeveer een vijfde ingekocht. Verdere inkoop is op het ogenblik echter niet mogelijk, omdat de eventueel door middel van een tender aanbeveling verdient, zal mede een punt van ovterweging uitmaken. Van het thans nog bestaande verliessaldo ad f 2.074.000 is nog f 1.150.000 tot en met het boekjaar 1961 fiscaal compensabel. De verzekerde waarde van de gebou wen en machines beloopt ruim f 15 mil joen. De huidige boekwaarde is 13,7 mil joen De produktie in de afgelopen drie maanden van dit. jaar heeft aan het voor dit jaar eesteld budget van 3000 scheel be antwoord De Euromarkt heeft de positie van het bedrijf in Nederland er niet ge makkelijker op semaakt. Nederland heeft zijn deuren wijd opengezet, maar in Ffannkrijk wordt de Nederlandse In voer van fittingen tterk beknot- Boven dien heeft men in Duitsland, als grote politieke macht, een geduchte tegenstan der. Samenvattend concludeerde de voorzit ter aan het eind van de vergadering, dat het bestuur van voorzichtige hoop is ver vuld Wij moeten met de fabriek vooruit Het oog is nu op „morgen" gericht. Wij hopen het volgend .iaar een goed rappor' te kunnen uitbrengen. Gemakkelijk zal het niet zijn, maar als wi.i de schoudeis eronder zetten, „zal het waarachtig wel gaan". wel de achttiende eeuw. Kant onderscheid de ze in naaldkant. dat van het borduren afstamt en iin kiloskainit, dat, spiritueler, van het vlechten afstamt. Kloskant is een behendig spelen en tegenspelen van klos sen. Ook zijn er allerhande soorten kant, die van Valenciennes, de Brusselse en Mechietee kamt em de zwarte, de geheimzin nige van Chantilly. Ook in waaiers vin den we de zwarte kant verwerkt. Waaiers zijn voor alle doeleinden ge schikt, om koelte toe te wulven, voor het verjagen van muggen en vliegen en om zich een houding te geven. Ach en wij hebben tegenwoordig de ventilatoren, de D.D.T en de sigaret. Wat een degradatie van de gracieusheid in de twintigste eeuw. Over de waaier handelt een Chinese en een Griekse legende. De God van de wind zou aan Psyche een kus ontstolen 'hebben en Eros plukte een veer, die hij als waaier aan Psyche schonk. De waaiers waren er dan ook 1700 jaar voor Christus. Alleen in Spanje wordt de waaier nog gebruikt. De oudste vorm was de bladvorm. In de 16de eeuw wijzigt zich de vorm en komt de vouwvorm op. De op vouwbare waaier was waarschijnlijk van uit Japan over Spanje en Portugal naar onze landen overgewaaid. In de katholieke kerken werden vroeger in de mlddeleeu- De voedselcommissaris voor Noord- en Zuid-Holland maakt namens het produkt- schap voor groenten en fruit bekend dat behalve de vroege aard appel rassen Bari- ma Doré, Eersteling Ideaal. Opperdoese Ronde. Rode Eersteling, Saskia, School meester en Sirtema thans ook de rassen Asoka, Bea. Brands (Akros) en Lokhorst uitsluitend mogen worden geteeld door diegenen, die in het bezit zijn van ge woon, dan we! bijzonder tuinbouwteelt- recht- Voor het telen van laatstgenoemde rassen kan bijzonder tuinbouwteeltrecht worden aangevraagd bi.i de plaatselijke bureauhouders van het bureau van de prov. voedselcommissaris. Het college van rijksbemiddelaars heeft de collectieve arbeidsovereenkomst voor de tuinbouw in 't rayon Den Haag-Delft- Rotterdam voor het contractjaar 1959 I960 goedgekeurd. Met de rondzending van de C.A.O.-boekjes zal spoedig worden be gonnen. wen zelfs waaiers tijdens de erediensten gebruikt om de vliegen boven de H. Hos ties weig te waaien Ook kennen wij ver- schiillemide soorten va,n waaiers, de hiuwe- Iijkswaaiers. de kerkwaaiers. de politieke waaiers. De laatsten zelfs met de beelte nissen van de laatste stadhouder Willem de V. en zijn echtgenote prinses Wlllemijn. tje. Een historisch jaar voor de waaier Is het iaar 1827. Toen waagde het een bey var, Algerije om de Framse consul met een waaier een slag in het gezicht te geven. Het antwoord van Frankrijk was een troe penmacht en een bezetting. Men vertelt ook dat Charlotte Corday toen ze Marat, de Franse revolutionair van 1789, in het bad vermoordde een waaier droeg. Op enkele waaiers wees de spreekster speciaal, waaiers van zinnebeelden, met a mort jee, met gewaagde spreuken en zoete bekentenissen. De waaiers werden trou wens ook wel als balboekjes gebruikt. Na deze inleiding werden door de da mes heel nauwkeurig de kant en de waai ers bekeken. Maar de heren deden er niet voor onder! De N.V. Handelscompagnie te Rotter dam bericht in haar verslag over 1958 da' de onderneming gedurende de verslag periode, vooral in het eerste halfjaar van een minder bevredigende gang van zaken melding moet maken. Het financiële re sultaat over 1958 bleef hierdoor achter bij dat van 1957. De uit de lagere resultaten voort vloeiende vermindering van de bruto winst werd ten dele gecompenseerd door een niet onbelangrijke kostenbesparing- welke werd bereikt door een samenvoe ging van enkele afdelingen. Het resultaat van deze en andere interne reorgani saties. welke reeds in de verslagperiode het niveau der bedrijfslasten niet onbe- belanigrijk hebben verlaagd, komt pas ia het boekjaar 1959 ten volle tot zijn recht Blijkens de verlies- en winstrekening beliep de brutowinst 2,863.073 (v.j 3,285.612). Uit vrijgevallen reserveringen voor dubieuze vorderingen werd 10.516 (nihil) verkregen, terwijl diverse baten en lasten een voordelig saldo van 118,343 (213.160) leverden. Na aftrek van algemene kosten ad 2.424.371 2.637.720), interest ad 17.745 69.716) afschrijvingen ad 156.79P 193.237) vennootschapsbelasting ad f 102.145 115.000), resteert een netto winst van 282.825 334.139). Voorgesteld wordt een dividend van 7 (onv.) uit te keren. ten m De glorieuze overwinnaar van de nationale rolschaatswedstrijdv... C.C.W.S. Wim V. d. Poort na de bloemenhulde met tzijn echtgenote mevr M. v. d. Voortde Jong. Naast Wim v. d. Voort he* bestuurslid Eendracht zijn broer Aad v. d. Voort. vat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6