Sparta binnen 4 weken kampioen? SHS en NOAD kunnen de degradatie praktisch niet meer ontlopen Sparta behoeft zich bij NOAD niet erg in te spannen 1/ DOS en Fortuna sijn onproduktief Desondanks aantrekkelijk duel op „Galgenwaard" Blauw Wit—Elinkwijk wekt de lachlust op KLEINE ZEGE BELONING VOOR NAC'S OVERWICHT m m <3 Feijenoord roemloos Late, maar complete revanche 1 voor nederlaag met 7—3 gaat ten de na onder rust 0-5 Zwoegende Ummels voert MVV naar grootse triomf ERE-DIVISIE Rapids overwicht schamel beloond Argentinië wint voetbaltitel Enschede op zijn 1-1 naar gemak Hall overleden De vier ton nog niet bereikt Ijverig ADO houdt moedig vol AJAX IS NOG ALTIJD.... AJAX Pover VVV komt er met zes klappen nog goed van af MAANDAG 6 APRIL 1959 PAGINA 7 n.a.c. p.s. n.o.a.d. DWS-A dankt veel aan jonge keeper Bouber Brazilië komt niet verder dan 1—1 PSV winnaar omdat het beter schiet Maar S.H.S. dikwijls in de meerderheid Willem II'er Zaro speelt belangrijke rol K.N.V.B.-TOTO ills» ïuiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiimniiiniiiiiiiii NAC—ADO 2—1 NAC: Bouwmeester (2x). ADO: Rijnvis. Ruststand 00. Toeschouwers 10.000 Rapid JC—DWS/A Rapid JC: Haenen. Ruststand schouwers S000 1—0. 1—0 Toe- NO ADSparta 0i Sparta: V. d. Gijp, Bosselaar, Daniels, Ver hoeven. Ruststand 0—1. Toeschouwers 10.000 Blauw WitElinkwijk 00 Toeschouwers 10.000 PeijenoordAjax 05 Ajax: Van Ham (Sx), Seelen, Muller. Rust stand 01. Toeschouwers 1/5.000 MVV—VVV 6—2 MVVBergholtz (2x), Maas f2x), Rondagh f2x). VVV: Steven. Ruststand i—1. Toe schouwers 7000 SHSPSV 2—3 SHS: Beekhuizen (2x). RSVFranssen, Röhrig, Dillen. Ruststand 1S. Toeschou wers 10.000 DOSFortuna 00 Toeschouwers 12.000 EnschedeWillem II 11 Enschede: Lenstra. Willem II: Zaro. Rust stand 00. Toeschouwers 5000 Sparta 28 17 9 2 43 69—24 Rapid J.C. 28 16 6 6 38 53—32 D.O.S. 28 14 7 7 35 70—39 F 'jenoord 28 15 4 9 34 70—43 Fortuna 28 13 8 7 34 44—41 Enschede 27 13 6 8 32 58—46 Ajax 28 13 5 10 31 67—54 M.V.V. 27 9 11 7 29 52—45 V.V.V. 27 9 9 9 27 51—50 28 11 5 12 27 58—58 28 10 7 11 27 50—52 Elinkwijk 28 9 7 12 25 48—47 D.W.S./A. 28 8 9 11 25 45—59 Blauw Wit 28 8 7 13 23 52—61 A.D.O. 28 7 9 12 23 46—65 Willem II 28 9 5 14 2,3 52—77 27 3 7 17 13 39—73 S.H.S. 28 4 3 21 11 37—95 De uitslag van M.V.V.- —Enschede (30) ls niet in de stand opgenomen. Sparta's kampioensfeest komt steeds dichterbij. Nog zes wedstrijddagen vermeldt het schema van de Ere- Divisie, maar het ziet er naar uit, dat minstens twee weken eerder het pleit definitief beslecht is. De voor sprong van de Rotterdamse kasteelbewoners op de enige concurrent, Rapid JC, is namelijk vij£ kostbare winstpunten gebleven. Terwijl Sparta namelijk aan NOAD duidelijk maakte, dat er een wezenlijk verschil is tussen een kampioenspretendent en een serieuze ge gadigde voor degradatie, slaagde Rapid JC erin thuis met een overigens magere score van DWS-Amsterdam te winnen. Deze gang van zaken is bepaald niet schok kend te noemen. Men zou dan ook van een geruisloos verlopen competitiedag hebben kunnen spreken, als de overige wedstrijden niet twee opzienbarende overwin ningen hadden opgeleverd. De eerstr is die van Ajax op Feijenoord, behaald in het Rotterdamse stadion. Met niet minder dan 50 gingen de Amsterdammers zege vierend huiswaarts, daarmee wraak nemend voor de (Van onze sportcorrespondent) Twee onverwacht snelle treffers in de beide laatste minuten voor de pauze gaven Sparta een voorsprong van 40, die weliswaar geflatteerd aandeed, maar overigens volkomen "verdiend was. Dit ondanks het moedige en energieke ver weer van Noad, dat echter niet over aanvallers laat staan schutters Fortuna's doelman Belski schijnt niet te weten, waar hij de bal moet zoeken. Van der Hart en Lammers, de middenvoor van DOS, daarentegen wisten wei waar de bal was, maar konden hem piet meer achterhalen. (Van onze sportcorrespondent) Al zjjn er dan geen doelpunten ge scoord, de toeschouwers hebben niette min genoten van een spannende en vooral constructieve party Eredivisie voetbal, die veel bijdroeg tot de propa ganda voor spelpeilverbetering. Uit de 00 eindstand kan men reeds afleiden, dat de beide defensies domineerden. Bij D.O.S. was het weer het duo KraayDe Munck, dat een voortdurend obstakel tvas voor Angenent c.s. en by Fortuna vvas het nicv. d. Hart, maar doelman Belski, die het Utrechtse geweld kon be dwingen. Cor van der Hart is nog steeds niet in zijn grote vorm. Hij deed weliswaar verdienstelijk werk, maar zijn kwaliteit jvas kennelijk in waarde verminderd en jn de tweede helft liet hij zich verleiden mt enkele domme acties, o.a. onoordeel kundig terugspelen. De beste man bij de (Van onze sportcorrespondent) Toen dé Kerkraadse midvoor Hacnen twee minuten na het begin reeds reser- Ve-doelman Bouber voor een voldongen feit kon stellen, leek voor Rapid JC een ruime zege in het verschiet. Want met een ruim surplus aan techniek en tac tiek begon Rapid daarna te breien aan tal van kunstige combinaties, die echter slechts tot resultaat hadden, dat de Kerkraadse aanvallers tenslotte wel hier of daar een steek lieten vallen. Bjj die gelegenheden strandde Rapid dan meest al op stopper Niessen. En kwamen er soms al eens goede schoten los, dan waren daar altijd nog doelman Bou ber, paal en lat, om doelpunten te voor komen. Met Braam als vervanger voor Kick liep DWS/A meteen hard van stapel. Maar rechtsback Brull beantwoordde een listigheidje van de kleine Vonhoff met een verre trap naar zijn eigen voor hoede, die een hoekschop veroverde. Haarzuiver plaatste Hanneman de bal °P het hoofd van Haenen en doelman Bouber had geen schijn van kans: 1-0. De tweede helft gaf aanvankelijk een zelfde beeld te zien van overmacht en tegelijk machteloosheid bij Rapid JC. Boelman Bouber keerde nog een vlie gend schot van Haenen en een schot van Lenz stuitte op de lat af. Maar met het verstrijken van de tijd nam de strijd lust bij DWS/A toe en het was voor Rapid een hele opluchting, toen Jacobs hog na een hard schot van Hollander Qe bal uit de hoek grabbelde. Limburgers was Jan Notermans, die een rusteloze schakelaar, een meester in het afnemen en een stuwer van het beste slag bleek te zijn. In de Limburgse aan val bleek middenvoor Jongen een slap aftreksel van het echte, gevaarlijke middenvoorswerk. Beter was de rol, die Angenent speelde. Hij was als rechts binnen en buiten de gevaarlijkste man, die het de Utrechtse verdedigers voort durend lastig maakte. In de eerste helft was Fortuna tech nisch bezien de beste ploeg, D.O.S. daar entegen de gevaarlijkste. Er waren toen vele kansen voor de landskampioenen, o.a. voor Lammers en v. d. Linden. Laatstgenoemde toonde zeer hard te kunnen schieten, maar het zuivere rich ten is Tony nog steeds kwijt. Belski weerde zich in die eerste helft uitste kend. Hij graaide met veel verve en vakmanschap een bal voor de voeten van topscorer Lammers weg. Onze noti ties geven van die eerste helft een geest driftig aanvallend en schietlustig maar onproductief D.O.S. In de tweede helft was het een geheel gelijk opgaande strijd, waarin geen sprake was van enig overwicht. Na 8 min. kwam eigenlijk het grootste mo ment, toen er een corner op het For- tuna-doel moest worden genomen. Vis ser kopte en toevalligerwijze ging de bal tegen de knie van Krommert en zo doende kwam het leer tegen de lat, ge heel buiten bereik van Belski. Fortuna bezat geen aanvallers om het De Munck c.s. lastig te maken. Tegen het einde kwam D.O.S. weer wat opzetten, maar geen enkele maal behoefde de weer stijl vol leidende Leo Horn naar het midden te wijzen. Al kwamen er dan geen doel punten, het publiek was voldaan over het gehalte van het vertoonde spel. Argentinië heeft het toernooi om het Zuidamenkaanse voetbalkampioenschap gewonnen. In de beslissende wedstrijd tegen de wereldkampioen Brazilië speel den de Argentijnen zaterdagavond in het „ötadio Monumental" te Buenos Aires voor 120.000 toeschouwers gelijk: Dank zij dit gelijk spel ging de titel naar de Argentijnen. - van formaat beschikte. Dat het ten slotte 04 is gebleven danken de Til- burgers aan Sparta, dat het na de rust wel geloofde en dat zich er toe be perkte de vertwijfelde aanvallen van Noad tot staan te brengen. Daarin slaag den Schilder c.s. uitstekend, omdat ook in die tweede helft raffinement Noad's voorhoede volkomen vreemd bleef. Sparta liep in de eerste minuten hard van stapel. Harde schoten van de Vries en v. d. Gijp bonkten tegen het lichaam van stopper Rombout en toen in de 3e minuut de Vries tot twee maal toe kon voorzetten brachten de paal en de voet van doelman Onderstal evenzovele malen redding bij schoten van linksbuiten Bos selaar. Doordat v. Ede al vroeg in de strijd door een hoofdkwetsuur elan verloor en midvoor Daniels vaak kost bare seconden verspeelde, moest de aan- valskracht van de Rotterdammers voor namelijk komen van de handige Bosse laar en van de eeuwig zwervende de Vries. Maar omdat in het Noad-elftal de wil aanwezig was, dreigde ook van die zijde gevaar. Meyer miste op nau welijks twee meter voor doelman v. Dijk en v. d. Lee kon maar net met het hoofd een schot van Wilborts ont zenuwen. De kleine, wat ruige links binnen van Noad, Maas bezorgde op zijn beurt v. Dijk moeilijke momenten. Vrij onverwacht nam Sparta de leiding toen Verhoeven een vrije trap hoog voor het Tilburgse doel schoot en v. d. Gijp ongehinderd de bal langs Onderstal kon koppen (0-1). Door Louer en Wilborts de beide Tilburgse vleugelspelers kreeg Noad nieuwe perspectieven. Maar alles was zo aarzelend, zo zwak gericht ook, dat de Sparta-defensie overeind bleef. Een hoekschop van Bosselaar werd in de 29e minuut Noad fataal, want diens inswinger verdween ineens achter Onderstal. Nog gaf Noad de moed niet op, maar toen Bennaars vlak voor v. Dijk op nieuw faalde en Louer en Meyer V n Dijk op hun weg vonden, bleef van alle aanvalslust van Noad niets over. In de 43ste minuut trapte Vilerius (invaller voor linkshalf de Koning) de bal regel recht naar Daniels, die alleen Onder stal versloeg (03). Een hoekschop van de Vries bracht met een minimaal trap je de bal bij Bosselaar, die onverwacht voorzette en Verhoeven gelegenheid bood met een schuiver de stand naar 0—4 te schieten. Na de pauze stak opnieuw de kwa liteit in de Rotterdamse ploeg, die ech ter per se niet als killer wenste te fun geren. Vandaar regelmatige aanvallen van Noad, maar behoudens een schot van v. Osch tegen de lat, boden deze toch maar weinig perspectief. Schaarse uitvallen van een ongeïnteresseerd Sparta verschaften telkens voldoende adempauze, zodat de Rotterdammers zonder al te grote inspanningen over de vechtlust van de Tilburgers heen stapten. Het bleef tenslotte bij 04. smadelijke nederlaag, die zij tweeënhalf jaar geleden in Rotterdam hebben moeten incasseren. Ajax' revanche op Feijenoord is dit seizoen compleet geweest. Destijds werd in De Meer met 31 gewonnen. Een tweede wed strijd met een roemrucht verleden, het treffen tussen MVV en VVV bracht eveneens een opmerkelijke score. MVV zegevierde namelijk met 62. De Maastrichtse ploeg heeft duidelijk de juiste cadans te pakken. Voor NOAD en SHS werd de situatie opnieuw drei gender nu de twee degradatiekandidaten-bij-uitstek andermaal verloren en de clubs, die in de naaste om geving verkeren wel winstpunten vergaarden. Het lot van SHS is zelfs praktisch bezegeld. De bespeler van het Haagse Houtrust mag geen punt meer verliezen, terwijl Willem II, Blauw Wit of ADO geen enkel winst punt meer mag vergaren. Zoiets gebeurt natuurlijk niet. NOAD's achterstand is intussen aangegroeid tot tien punten, zodat feitelijk ook voor de Tilburgse ploeg redding niet meer mogelijk is. mi De geijkte uitdrukking dat de zege aan een zijden draadje heeft gehangen, is voor de volle honderd procent van toepassing op de winst van 32 die P.S.V. op S.H.S. behaalde. Eén speler met schutterscapaciteiten in de Haagse aanval en P.S.V. zou tenminste één punt hebben moeten achterlaten, want na de rust was alleen S.H.S. aan bod. Het feit dat P.S.V. in de voorhoede wel spelers met kruit in de benen heeft, is doorslaggevend geweest. Het eerste schot het beste dat de zwakke doelman Van Anraad na een kwartier kreeg te verwerken, was al raak. Franssen schoot van grote afstand in (0—1). Van de aanval van S.H.S. ging bitter weinig uit en als er eens schoten van Dekker of Huntink kwamen, stond Bekkering op zijn post. Treuzelen in de achterhoede gaf Röhrig de gelegenheid P.S.V. tot 02 te doen uitlopen. Een van de schaarse combinaties stelde Beekhuizen in staat S.H.S. op 1—2 te brengen, maar pa] daarop lien Franssen vijf man voorbij. Van Anrag'l schopte de bal uit het schot van Franssen weg, maar vlak voor de voeten van Dillen. Dat was natuurlijk 1—3. In de tweede helft is S.H.S. v-ijwel constant in het offensief geweest. Uit een vrije schop plaatste Zuidgeest de bal op het hoofd van Beekhuizen die keurig inkopte (23). (Van onze verslaggever! Met tranen in hun ogen van het lachen stapten zondagmiddag tiendui zend voetbalenthousias ten uit het Olympisch Stadion. Zij hadden daar tenslotte maar de wijste partij gekozen, door alles v/at Blauw-Wit en Elink wijk deden zonder meer leuk te vinden. Dat kost te uiteraard enige moei te, omdat velen er door hun prijzige toegangsbil jetten aan werden herin nerd, dat zij voor iets heel anders waren geko men. Maar toen de stun telende spelers tenslotte aan de kreet: „Nog ho ger" braaf gehoor gaven en met inzet van alle kracht probeerden het „bruine monster" inder daad zo hoog mogelijk te trappen, was het ijs ge broken en kreeg iedereen de grootste pret Amster dammers houder van een geintje. Ze zijn In staat om op volgende zondagen te zeggen: „Kom, laten we nog eens naar het stadion gaan. Je ziet er wel geen voetbal, maar je kunt er tenminste lachen." Wie nu denkt dat er gisteren in 's heren Bes- sems arena vreemde din gen gebeurden heeft het niettemin mis. De elftal len van Blauw Wit en Elinkwijk draafden om vijf voor twee de gras mat op zoals zij dat ge wend zijn. Op het aan- vangssignaal van arbiter Beltman begonnen zij aan het spel dat in de wereld zo'n grote popu lariteit geniet. Ondanks het feit dat de competitie 1958/'59 voor Blauw Wit en Elinkwijk reeds een bekeken zaak is, bleken beide teams ijverig en enthousiast. De jongens van het stadion en hun „Wie kan de bal hef hoogste schieten?" tegenstanders uit Zuylen renden er op los, scho ten en kopten en dat al les met de bedoeling om een doelpunt te scoren. Zo ver zijn Blauw Wit en Elinkwijk op deze kille voorjaarsmiddag niet ge komen. Zo ver konden zij ook niet komen, want vooral de beide aanvals- linies toonden een ont stellend gebrek aan spel inzicht. Steeds weer schoof men de bal gron dig en secuur naar voe ten die aan tegenstan ders behoorden, steeds weer zocht men het in sferen die heel wat ho ger lagen dan de twee doelen, waar de bal toch uiteindelijk in moest ver dwijnen. Nu zijn de Am sterdamse toeschouwers bepaald niet verwend. Met de wedstrijden DWS/A-NOAD en Ajax- MVV nog vers in het ge heugen verwachtten zij noch van Blauw Wit noch van Elinkwijk in drukwekkende staaltjes voetbal. Maar zij reken den er toch wel op dat Je spelers vertrouwd waren met de simpelste regels van het voetbalspel, die bepalen dat men door middel van samenwer king moet proberen de bal tegen 't net van zijn tegenstander te duwen. Hoe voorbarig dat was, bleek na een half uur spelen toen Blauw Wit- Elinkwjjk een lachwek kende vertoning werd. Bij de Utrechtenaren kwam dat misschien wel doordat hun teste aan valler Kruin met een been-blessure het veld moest ruimen. Wat Blauw Wit betreft ls er geen reden aan te voeren. Het ging eenvoudig niet. In gevallen als deze ligt het voor de hand, dat spelers en toeschou wers iets doen om hun gezicht te redden. De spelers omdat zij als be taalde krachten zo enorm tekortschoten, de toe schouwers omdat zij zo gek waren, voor dit tries te gedoe geld neer te tel len. De toeschouwers heb ben het wat gemakkelij ker dan de spelers. Zij gaan gewoon loeien of lachen. Met zo'n tiendui zend stemmen klinkt dat niet gek. Het Amsterdam se publiek gaf zondag de voorkeur aan lachsalvo's en dat pleit voor zijn vrolijk karakter. (Van onze sportcorrespondent) Enschede speelde tegen Willem II technisch gezien misschien wel iets beter en bezat dan ook dikwijls een licht veldoverwicht, maar het tempo was te laag. Doelpunten bleven dan ook uit voor de rust, evenals aan Willem II- zijde, waar men overigens wel wat meer activiteit ontwikkelde, hetgeen aan de band v n de ranglijst-positie ook alles zins verklaarbaar was. Daarom kwam de Tilburgers het 11 gelijke spel tenslotte ook ruimschoots toe, al was het de thuisclub, die om deze 11 stand te be reiken een direct na de rust door toe doen van Zaro opgelopen achterstand moest wegwerken. En dat gebeurde dan door Abe Lenstra en ook in dit doelpunt had Zaro een aandeel, zij het dan niet op voor Willem II plezierigst denkbare wijze. De Duitser was namelijk ver naar achteren gekomen om zijn achterhoede te assisteren tijdens een scrimmage na een door de Oostenrijker Brousek geno men corner. Hij bewerkte de bal daarbij echter met de hand, hetgeen arbiter P. Roomer niet ontging. Doelman Feyt, die voordien bij schoten van Van der Wel had getoond over kwaliteiten te beschik ken, kreeg geen schijn van kans, toen Abe de strafschop feilloos laag in de rechter benedenhoek schoof, 11. Jeff Hall, de Engelse international en back van Birmingham City, die elf da gen geleden met kinderverlamming in een ziekenhuis is opgenomen, is zater dagmiddag overleden. Hall speelde in totaal 17 maal voor het Engelse nationale team, de meeste wedstrijden tezamen met Roger Byrne van Manchester United, die tijdens het ernstige vliegtuigongeluk van een jaar geleden verongelukte. Nog steeds wacht de KNVB-toto „nieu- de stijl" op het moment, dat de vier ton aan inleggelden bereikt wordt. De omzet is deze week zelfs iets terugge lopen. Deze keer brachten 266.570 deel nemers namelijk ƒ385.665 bijeen en de vorige week was de inleg ruim ƒ396.000. Voor de eerste prijs van f94.485 heb ben zich .ot nu toe vier gegadigden ge meld. Zij hebben veertien punten ver overd. met hun voorspellingen. Voor de tweede prijs, die f 40.495 groot is, heb ben zich tot nu toe vijftien kandidaten gemeld. Een cornerverhouding van 91 bij het ingaan van de rust zou doen ver moeden dat ook het scorinqbord enig reliëf vertoonde wat verband hield met het spelbeeld. Het scoringbord echter was nog maagdelijk. Want spijts het ge weldige offensief dat NAC in den be ginne had ontketend, had stopper Jans topscorer Canjels in bedwang weten te houden en ook de andere voorwaartsen De eindstand van het ;oernooi is: Argentinië 6 5 1 0 11 19—5 Brazilië 6 5 2 0 10 17—7 Paraguay 6 3 0 3 6 12—12 Peru 6 1 3 2 5 10—11 Chili 6 2 1 3 5 9—14 Uruguay 6 2 0 4 4 15—14 Bolivia 6 0 1 5 1 4—23 (Van een speciale verslaggever) De rejeening is vereffend! Met de eij- fers /Anneel lax onder d<- blikken van 45.000 toeschouwers in het drie kwart gevulde Feijenoord-stadion ein delijk - lüat. maar compléét - revanche genomen voor de nederlaag met. 7-3 die het er, in dezelfde Kuip, tweeënhalf jaar geleden had moeten aanvaarden toen de befaamde „Klassieker van het Westen" voor de eerste keer in semi- prof-sfeer was gespeeld. Er was op die herfstdag van 1956 geschiedenis geschre ven, zei men in Rotterdam en de 7-3 cijfers waren onverbrekelijk met die ge schiedenis verweven. Oókin het gevoel van Ajax! Want nog altijd is Ajax beslist géén ploeg, die zich een derge lijke débdcle ongestraft laat opdringen. De score van 0-5, waarmee deze re vanche is genomen, heeft het prestige van de Amsterdamse rood-witten volledig hersteld. En: de partij voetbal, waarmee Ajax voor de dag kwam, was deze score waard, geen doelpunt geflatteerd. Reeds binnen het eerste kwartier van de twee de helft stond de revanche als een paal boven water, was de strijd reeds be slecht. In het resterende hal) uur heeft een „bevrijd" Ajax toen inderdaad de allure van een groot winnaar aangeno men in een show van puur en modern voetbalvertoon. Zoals reeds bij zo menige voorgaande triomf bouwde Ajax zijn spel op de ba sis van zijn versterkte verdediging. De drie „ferme jongens, stoere knapen" in die verdediging van Mourik, Anderie- sen en Ouderland, genoten BIJ hun taak tegen de lichtvoetige voorhoede van Feijenoord de trouwe assistentie van de halfspelers Haarms en Muller, alsmede afwisselend van de binnenspelers Van Ham en Westra. Aldus ontstond een linie, die letterlijk en figuurlijk „van zessen klaar" bleek. Een linie, die boven dien kon vertrouwen op keeper Hooger- man. spectaculair redder in enkele pe nibele situaties, welke in de eerste mi nuten tóch nog ontstonden. Dat onderling vertrouwen heerste bij Feijenoord kennelijk niet. Men had met name geen overmatig vertrouwen in invaller-keeper Panman, die als vervan ger van Pieters Graafland tegen diens oude club jn het doel stond (Pieters Graafland bleek verleden week tegen Willem II ernstiger geblesseerd geraakt dan men had gedacht). Tekort aan geloof in Panmans capaciteiten leidde al spoe dig tot weifelingen en andere riskante dingen in de afweerlinie van Feijenoord. Doordat Ajax zijn uitvallen wel goed opbouwde, maar zeer slecht afwerkte, profiteerde het lange tijd niet van de bij vlagen zelfs paniekachtige sfeer bij Feijenoord. Alleen van Westra noteer den wij één keer een magnifieke kopbal, waarop Panman toen echter blijk gaf dat het wantrouwen van zijn maats enigszins overdreven mocht heten. Zon der een paar solo-acties van Cor van der Gijp en Seelen, waarop Hoogerman en Panman overigens paraat bleken, zou de eerste helft niets vermeldenswaard heb ben opgeleverd tot. aan de 43e mi nuut. Toén, vlak voor de rust, scoorde Ajax rechtsbinnen Van Ham een psy chologisch belangrijk doelpunt. Uit een combinatie tussen Seelen en Van der Kuil ontstond een kans voor laatst genoemde, zijn schot sprong op de vuist van Panman af en Van Ham liep attent toe om van dichtbij zijn ploeg aan een belangrijke voorsprong bij het rusten te helpen. Wel leidde Feijenoords zware tegen stoot tot een uitvoerige Wild-West-scène, waarbij de lenige Hoogerman in alle hoeken van het strafschopgebied op dook, maar het enige resultaat dat men kon tellen was dat Anderiesen en Rijvers bij het optrekken van de kruitdamp zo grondig gevloerd waren dat de spons er aan te pas moest komen. Met de steun van dat ene doelpunt lanceerde Ajax onmiddellijk na de hervatting een aantal aanvallen, die allengs veel „vrijer" werden. Door vol treffers van Van Ham (weer van korte afstand) en van linkshalf Muller (af standschot na een scrimmage) was toen binnen de 13 minuten de strijd beslecht. Hoewel Ajax zijn zeven man in de verdediging bleef concentreren, liepen de rood-witte aanvalsmanoeuvres nu steeds soepeler en gemakkelijker. Het aantal kansen werd bovendien steeds groter. Daarentegen kwamen zelfs Rij vers en Moulijn, die het al van de aan vang af tegen Van Mourik, Haarms en Van Ham zeer moeilijk hadden gehad, op den duur niet meer in het stuk voor. De verdediging van Ajax bleef een on doordringbare muur, terwijl aan de overkant Seelen met een diagonale schuiver en de altijd goed méékomende Van Ham met zijn derde doelpunt de stand op 0-5 brachten. Als scheidsrechter Klaas Schipper, die de sportieve strijd in de meest rustige harten hield, niet een vlekje ontdekt had aan een privé-doel- punt van Van der Kuil. zou de score nog hoger zijn geworden. Een nieuwe devaluatie dus van de „Golden Boys". Een nieuw bewijs anderzijds, dat Ajax nog altijdAjax is! Triomfantelijk komt Ajax' doelman Hoogerman omhoog. Met één hand heeft hij veilig de bal tegen de borst geklemd. Achter hem ligt languit, verslagen, Meerman en Cor van der Gijp begraaft of van ellende het hoofd in de grasmat of hij maakt aanstalten voor het maken van een l:ndstandje. Haarms zorgt er intus sen voor, dat Rijvers degelijk afge schermd wordt. van Breda waren er niet aan te pas ge komen. Hier heeft het roulatiesysteem van Rat Verlegh toch wel degelijk zijn schaduwzijde. Want niet iedere wed strijd mist men een bijzonder attente buitenspeler ongestraft. In de ouver ture, die geheel in het teken stond van een Breda's offensief, was een kopbal van Canjels tegen de lat beland, had Van Oostrum al zijn capaciteiten ge toond bij een fikse schuiver van Van Gassel en had Jans duidelijk zichtbaar voor iedereen in het beruchte gebied zijn beide handen moeten gebruiken bij een schot van Geraeds. Arbiter Martens die beslist zijn dag niet had wuifde alle protesten met een nonchalant gebaar weg. Kuys ech ter had in de Bredase doelmond ook tal van gevaarlijke situaties moeten klaren o.m. toen Rijnvis kort voor rust vlak voor het doel gevaarlijk doorge broken was en de back van het Neder landse Elftal het leer nog net corner kon werken. Na de hervatting begon NAC weer met een duidelijk offensief En weer herhaalde zich hetzelfde spel letje, dat wil zeggen dat arbiter Mar tens met hetzelfde nonchalante gebaar als daarvoor een nandsgeval van Jans na een voorzet van Laseroms weg wuifde'. NAC kwam niet aan een doel punt, mede omdat na een flitsende com binatie de lat redding bracht bij een daverend schot van Van Gastel. Eindelijk echter, en dat was na tien minuten, kreeg Bouwmeester op de lin kervleugel de bal vrijgespeeld. Tegen zijn kogel baatte zelfs de reactie van doelman Van Oostrum niet meer. Twee minuten later juichte Breda opnieuw. Te vroeg echter, want in de hevige scrimmage die voor de Haagse doel mond plaatsvond, stond Laseroms op de doellijn om het schot van zijn makker Canjels ruggelings te keren. Uitstel van executie. Want toen Van Gastel keu rig doorgebroken was, Canjels miste, had Bouwmeeser in de zeventiende mi nuut opnieuw een vrij schootsveld. Dat betekende 20. Over en weer, vooral omdat ADO toen alles op de aanval zette, zag men toen situaties waarvan men doelpunten mocht verwachten. Vergeefs echter, want de Haagse schut ters waren niet op dreef. De Bredase doelman De Rijk werd dan ook maar uiterst sporadisch voor moeilijke proble men gesteld. In de allerlaatste minuut en dat was helaas te laat om de spanning nog te doen terugkeren kregen de Hagenaars voor hun moedig volhouden loon naar arbeid. Een pittige combinatie tussen Clavan en Rijnvis besloot Rijnvis met een schot vanaf 35 meter dat via de binnenkant van de paal doel trof (2-1). (Van onze sportcorrespondent) We moeten er niet aan denken, dat de Maastrichtse voorhoede een nuttig gebruik zou hebben gemaakt van alle doelrijpe kansen. Aan de Maastrichtse kant van het scorebord zou dan zeker een getal van twee cijfers hebben ge- staan, als schandvlek op de reputatie van de anders zo betrouwbare Venlose verdediging. Vijfmaal werd doelman Cordang volmaakt kansloos gepasseerd, slechts bij een doelpunt ging hij zelf met geheel vrij uit. Het falen kwam op rekening van de backs Lamberts en Steegh, in mindere mate van stopper Van den Hurk, Tot overmaat van ramp liet ook internationaal Klaassens op het middenveld weinig van zijn aanwezig heid blijken en bleek schieten niet de sterkste zyde van de Venlose voorhoede. Alles bij elkaar genomen had de Maas trichtse voorhoede, waarin de afwezig heid van Rutten sléchts matig werd ge compenseerd door Willems, betrekkelijk weinig moeite om tot de hoge score te komen. De basis daarvoor werd gelegd op het middenveld, vrijwel doorlopend Maastrichts domein, waar de valstrik ken^ werden gespannen voor de Venlose verdediging. Die werd na 5 min. al volko men overrompeld, toen Bergholtz uit een hoekschop rechtstreeks scoorde, 1-0. Als schakelspeler bleef de bedrijvige Um mels de vier andere voorwaartsen bijna doorlopend in actie houden, waarbij vooral Bergholtz steeds weer de Venlose verdediging voor nieuwe problemen stel de. Hij had de hand in het doelpunt, dat linksbuiten Maas na twintig minuten in vrjje positie scoorde, 2-0. Na achtentwin tig minuten werd hij de aanleiding voor halve en hele mistrappen in de Venlose achterhoede, met als resultaat dat mid voor Rondagh de bal tegen doelman Cordang schoot, maar in tweede instan tie beter richtte, 3-0. En toen Lamberts een minuut later de bal voor de voeten van Maas plaatste, kwam er al 4-0 op net scorebord te staan. Aan de overkant nad doelman Vrijhof weinig of niets te doen gehad, maar toen hij na vierendertig minuten misgreep op een voorzet van Theuws werd hij met een kopbal door Sleven verslagen, 4-1. Even leefde toen de strijdlust bij VVV op en kreeg Vrijhof nog een venijnig schot van Sleven te verwerken. Ook na de rust had VW aanvankelijk het initiatief, dat haar echter uit handen werd geslagen door een voltreffer van Bergholtz, 5-1 na tien minuten. En ter wijl VVV maar niet verder kon komen dan vier hoekschoppen, was Rondagh na twintig minuten attent genoeg om een halve mistrap van Van den Hurk af te straffen, 6-1. Bij al deze Maastrichtse voltreffers liet het Venlose geschut door lopend verstek gaan, totdat Zorgvliet na vijfendertig minuten nog tijdens een doelworsteling de bal achter Vrijhof kon jagen, 6-2- 7.000 toeschouwers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7