Oppositionele bewegin daagt dictator Franco uit g O Nehroe vóór terugkeer van Dalai Lama? de man die weet wet hif wii rookt 1 's Lands Kroniek- DAGPUZZLE Union Espanola ijvert voor terugkeer van Don Juan De Falange, de enige politieke partij, heeft geen contact met het Spaanse volk Adenauer begint Chefarine.4 Indische premier zal Tibetaanse leider ivaarschijnlijk adviseren weer naar Lhasa te gaan CIGAR ETTES Minder hulpzen ders nodig nieuwe carriere Vliegende infanterist op komst Vrees in Iran voor acties der Koerden Rebellen op Celebes met raketten bestookt Roxyt perfect van smaak, perfect gestopt en fluweelzacht» AM F R IC AN Huwelijkscadeau Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Door de nieuwe tele- visiemast te Lopik Pauselijk geschenk voor Japanse prins en zijn bruid Koningin terug van korte vakantie Nieuwe internuntius zaterdag in ons land WOENSDAG 8 APRIL 1959 PAGINA 5 \l£Zlf in één tablet Dubbel eerherstel aan Delfts verleden Het Wapen van Savoye in gebruik als stadsarchief Gelden welbesteed VAKANTIEDIENST VAN KATHOLIEKE JEUGDBEWEGING Voor de georganiseerde jeugd AAN VERWONDINGEN BEZWEKEN JONGEN VERDRONKEN Uft <!e beste koffiebonen! normaal - coffeïnevrij- espresso" (Van onze correspondent) in Spanje) nlangs heeft de Spaanse vice-se- cretaris-generaa) voor de zoge naamde Nationale Beweging, Don Jimenez Millas, op een vergadering van provinciale Falangtische leiders in Ma drid verklaard dat 't noodzakelijk is dat in Spanje ,,de instrumenten voor P"'1" tieke actie" worden herzien. Hij achtte de sociale beïnvloeding van de bewe ging te gering en wees erop dat er middelen zullen moeten worden ge zocht alle Spanjaarden te bereiken en de regering op de hoogte te brengen van de onrust en de noden, die leven onder de bevolking. De Spaanse dag bladen hebben een uiterst summier ver slag van deze redevoering gegeven en dat weggedrukt in een klein hoekje op een achterliggende pagina. Toch dui den deze woorden op een niet onbe langrijke ontwikkeling en politieke vrees in de hoogste kringen van de Falange. Men begint daar tot de ont dekking te komen dat de ontevreden heid onder het Spaanse volk over de uitzichtloosheid van het huidige regiem ernstige vormen begint aan te nemen. Ook in de boezem van deze, enig toe gestane politieke party moet men thans aanvaarden dat de monopoliepositie van ruim twintig jaar, niet voldoende is geweest 011) werkelijk contact met het Spaanse volk te krijgen. I11 feite verkeert de Falange na twintig jaar in de positie van de man die op middel bare leeftijd tot de ontdekking komt dat hij zijn leven heeft verknoeid, dat hij de schoonste kansen heeft gemist en dat hij van de hem geboden uitzonde ringspositie door eigen onmacht geen gebruik heeft weten te maken. De hier boven gesignaleerde verzuchting tot verbreking van de starre partijpolitiek, is tekenend, maar komt wellicht te laat. Want de laatste maanden is Span je getuige van een tot dan toe onge kende opbloei van de oppositie, die naar het schijnt nipt langer bevreesd is voor politionele acties en in de open baarheid treedt. Het schijnt dat de oppositionele poli tieke groeperingen elkaar thans gevon den hebben in een constructief schema, waarbij het zo spoedig mogelijk beëin digen van de dictatuur van generaal Franco voorop staat. Franco's tegen standers wensen een snelle restauratie van de monarchie en zijn het eens ge worden over de persoon van de troon opvolger. Don Juan, die in ballingschap in Estoril in Portugal verblijft. Daarna zullen vrije verkiezingen moeten volgen. De onderlinge verdeeldheid van de oppositie, is altijd een van de sterk ste troeven van generaal Franco ge weest. Zelfs de monarchisten waren het tcit voor kort niet eens Een groep steunde de 7.0011 van de laatste Spaan se koning Alfons XIII. Don Juan. Een andere groep schaarde zich achter ge neraal Franco die Don .Juan Carlos, de kleinzoon van de laatste monarch als zijn opvolger heeft gekozen. En de Carlisten bleven trouw aan het huis Bourbon-Parma. Sedert de laat ste groep een bezoek aan Don Juan heeft gebracht om hem trouw te be loven ën de jonge Juan Carlos heeft verklaard noon de troon te zullen bestijgen, zolang die rechtmatig aan zijn vader toekomt, is de eenheid on der de monarchisten hersteld. Daar door zpn tegen de wil van de Cau- rtillo enkele etappes op de weg naar herstel van de monardiie overgesla gen, Het Spaanse staatshoofd wenst tijd, veel tijd. Om die reden had hij zijn oog laten vallen op de jonge Juan Carlos, die thans 22 jaar is en door Franco zorgvuldig wordt opgeleid voor de zware taak die hem zou wach ten. Voorts stelt de Spaanse grond wet dat een monarch tenminste dertig jaar moet zjjn, alvorens hij de troon kan bestijgen. De eensgezindheid on der de monarchisten heeft hem de acht jaar tijdwinst ontnomen. Geruch ten in Madrid willen thans doen ge loven dat de grijze dictator speelt met de gedachte aan een regentschap v an Don Juan totdat diens zoon oud genoeg zal zijn de troon te bestijgen. Franco zou in die periode zelf de rol van regeringshoofd spelen. Maar daarvoor heeft hij de toestem ming van Don Juan nodig. Daarom heeft hp zijn vrouw. Dona Carmen naar Estoril in Portugal gezonden, die ech ter onverrichtcrzake moet zijn terug gekeerd. Don Juan bleek niet tot een compromis bereid. Sedertdien is de grote zorg van Franco geweest te voor komen dat de monarchisten steun zouden krijgen van andere politieke groeperingen, in het bijzonder van chris ten- en sociaaJ-democratisclie groepen in het land. De vele arrestaties die hij daartoe in de loop van het vorige jaar, speciaal in socialistische kringen heeft laten verrichten, zijn ijdel gebleken. De Union Espanola is tot stand geko men en heeft in het openbaar van zijn bestaan getuigd. De Union Espanola is een jaar oud en neemt dagelijks toe in kracht en om vang. De Spaanse wet verbiedt de op richting van politieke partijen en staat slechts de Falange toe zijn syndicalis tische activiteit te ontplooien. Om die reden dient de Union Espanola zich niet aan als politieke partij, maar als pa rallel van de door Franco gepropageer de Nationale beweging", als een „stro ming". die het gehele Spaanse volk kan omvatten. De Union Espanola om vat elementen uit vrijwel alle politieke groeperingen, uitgezonderd links-socia listen, communisten en anarchisten. Advertentie Met zorg bereid! normaal coffeïnevrij - espresso" De Iraanse regering is ongerust over mogelijke nieuwe aeties van de Koer den, a! dan niet aangemoedigd door Irak of de Sovjet-Unie, aldus nieldt U.P.I. Naar in Abadan verluidt leidt Mullah Mustapha Barzani een nieuwe actie voor zelfbestuur, hierbij geholpen door premier Kassein van Irak. Bar- zani is een communist, die de opstand der Iraanse Koerden van enkele jaren geleden leidde. De Koerden willen een autonome republiek. De opstand werd echter onderdrukt en Barz.ani week uit naar de Sovjet-Unie. Hij keerde 11a de revolutie in Irak naar Bagdad terug. In Abadan is vernomen dat Barzani aanwezig was bij de aankomst van 850 Koerden uit de Sovjet-Unie. In Iran maakt men zich zorgen over dit tran sport. Men vreest namelijk dat deze Koerden onder hun rasgenoten in Iran propaganda zullen maken voor een Koerdische staat. Een van de leiders is de vergrijsde Spaanse staatsman Gil Robles de mi- nister vsin oorlog en justitie tijdens de tweede republiek. Toenmaals had hij mmeraa! Franco als staatssecretaris in dienst. Reeds vjjt en twintig jaar ge leden trad hij op als leider van de CEDA de federatie van rechtse partij en dié echter niet krachtig genoeg is gebleken de catastrofale burgeroorlog te voorkomen Gil Robles, die geen krachtige figuur is, maar wel een ge slepen diplomaat, week tijdens de bur geroorlog uit naar Portugal. Enige jaren geleden kreeg hij verlof naar Spanje te rug te keren, waar hij een advocaten praktijk uitoefent. Hij wordt door de huidige regering aanvaard als pleiter in verscheidene politieke processen, die nog betrekking hebben op de burger oorlog. Als andere leiders treden op Joaquin Satrustegui, Dionisio Kidruejo en Gimenez Fernandez. Deze drie ver tegenwoordigen de monarchisten, gema tigde socialisten en christendemocra ten. Tijdens een bijeenkomst, die kort geleden openlijk in Madrid is gehouden waarbij een groot aantal hooggeplaatste militairen, landeigenaren, industriëlen en intellectuelen aanwezig waren, heeft de Union Espanola zich aan hef: volk gepresenteerd. Satrustegui heeft bij die gelegenheid verklaard dat de Union Espanola geen partij is, het huidige re giem niet afkeurt, nooit naar geweld zal grijpen en slechts ijvert voor een zo spoedig mogelijke terugkeer van de mo narchie onder Don Juan. Qua opzet beantwoordt de Union Es panola volledig aan hetgeen generaal Franco bij verscheidene gelegenheden heeft verklaard toe te zullen staan. Hij heeft gezegd dat er in Spanje geen plaats zal zijn voor politieke partijen, omdat die het volk slechts verdelen in elkaar bestrijdende groeperingen. Wel, zo heeft hij voo-dien gezegd, zal in Spanje een loyale oppositie mogen bestaan, een vooral rustig voortkabbe lende tegenstroom die kleine correc ties op het regeringsbeleid zal kunnen stimuleren. De Union Espanola waakt ervoor, voorlopig althans niet meer te zijn, geen partij, maar een kalme oppo sitionele beweging, die geen leden kent, maar alleen aanhangers. De bijeen komst in Madrid is een openlijke uit daging geweest. In Spanje wacht men thans met spanning af, wat het ant woord van de regering hierop zal zijn. Het is bekend dat o.m. van Ameri kaanse zijde ruime sympathie bestaat voor het streven van de Union Espano la. De sympathie vindt haar weerslag in commentaren in Amerikaanse bla den. Het State Department heeft in zijn voorlichting over het Amerikaanse standpunt ten opzichte van Spanje her haaldelijk in bedekte termijn blijk ge geven groot voorstander te zijn van een matiging van het Spaanse regiem. De Amerikaanse ambassade in Madrid re flecteert meer dan eens deze opvat ting in de berichtgeving van correspon denten van Amerikaanse dagbladen. Het is daarbij tekenend dat berichten van Associated Press, als z.ou de Union Espanola een zuiver politieke partij zijn, die onomwonden blijk geeft van zijn kritiek op Franco, onmiddellijk werden gecorrigeerd door United Press International, waarin werd gesteld dat de Union verre van een politieke groe pering is, slechts een morele unie. die niet. militant en niet tegen het regiem is. Voorzichtigheid in het Spaanse poli tieke spel is geboden, vooral nu een vorm blijkt te zijn gevonden, waarin de oppositie zich aan de spelregels kan houden. De gewezen Indische consul-generaal in Lhasa, P. N. Men on, is gisteren in Shillong, in de Indische staat Assam, aangekomen, aldus meldt Reuter. Hij is onderweg naar de Dalai Lama, die hij, naar verluidt, een persoonlijke brief van premier Nehroe moet overhandi gen. Vernomen wordt, dat de geeste lijke en wereldlijke leider van Tibet het boeddhistische klooster te Tawang, in noordoost-Indie, nog niet heeft ver laten. Indische troepen staan gereed 0111 hem, zijn verwanten en zijn raad gevers te begeleiden op de moeilijke tocht van vijf of zes dagen door zwaar begaanbaar terrein naar Bomdila, waar de wegen naar het overige Indië be ginnen. Volgens politieke kringen in Nieuw-Delhi wil Nehroe met de Dalai Lama spreken over een eventuele te rugkeer van laatstgenoemde naar Ti bet. Mm meent, dat Nehroe de Dalai Lama wil raden in Indië niets te -en of te zeggen, dat de breuk tussen hem en de regering te Peking onherroepe lijk zou maken en dc communistisch- U'hinese autoriteiten ertoe zou kunnen brengen zich openlijk tegen hem uit te spreken. Nehroe zou de Dalai Lama niet dwin gen tegen diens wil naar Lhasa terug te keren. Hij gelooft echter, naar ver luidt, wcj dat de communistisch-Chine- se regering mogelijk bereid zou zijn haar huidige politiek ten aanzien van Tibet te wijzigen, indien de Dalai La ma naar Lhasa terug zou keren, dit met het oog op zijn waarde voor hen, wanneer hij met hen zou willen samen werken. Onder deze omstandigheden zouden de communistisch-Chinese auto riteiten mogelijk bereid zijn verzeke ringen te geven omtrent het toekennen van zelfbestuur aan Tibet en aangaan de de persoonlijke veiligheid van de Dalai Lama. Men betwijfèlt in politieke kringen in Nieuw Delhi echter, of de Dalai Lama ertoe gebracht zou kun nen worden eventuele Chinese verzeke ringen te aanvaarden en naar Tibet terug te keren, In dit verband wordt in herinnering gebracht dat Neliroe reeds in 1956, toen de Dalai Lama In dië bezöcht, grote overredingskracht moest aanwenden, om hem te bewe gen tot terugkeer naar zijn land. Men verwacht in politieke kringen in Nieuw Delhi, dat de volgelingen van de Daiai Lama en de aanhan gers van de Tibetaanse vorm van Boeddhisme in Indië en aangrenzen de landen krachtige druk op de gees telijke en wereldlijke leider van Tibet zullen uitoefenen om niet naar zijn land terug te keren, doch, als een zinnebeeld van het traditionele Tibe taanse verzet tegen de Chinese over heersing, in Indië te blijven. Deze volgelingen zullen mogelijk aanvoe ren dat niet kan worden vertrouwd op beloften der Chinese communisten en lat Chinezen waarschijnlijk van de eerste zich voordoende gunstige gelegenheid gebruik zouden maken om de Dalai Lama naar Peking over te brengen, waar dan in zijn naam voor Tibet geldende besluiten zouden worden uitgevaardigd. Aan <ie Dalai Lama zou, indien hij zou besluiten in Indië te blijven, niet worden toegestaan een „Vrije Tibetaan se regering" te vormen of politiek te bedrijven. Hij zou slechts als geeste lijk leider kunnen optreden in een land dat, ofschoon het de bakermat is van het boeddhisme, thans binnen zijn gren zen slechts enige honderdduizenden boeddhisten telt. Uiteindelijk zou hij, volgens deze politieke kringen in Nieuw-Delhi, in ballingschap moeten sterven, hetgeen naar hun mening het einde zou betekenen van de Tibetaanse theocratie, die tot nu toe veertien ge- incarneerde Lama's" heeft voortge bracht. Men acht het in deze kringen namelijk onwaarschijnlijk dat indien de J®1™., Lama in Indië zou overlijden, de Iibetaanse geestelijke leiders in de gelegenheid zouden zijn op zoek te gaan naar de persoon, waarin de ziel van de overleden Lama zou zijn overgegaan. De 21-jarige, communistisch gezinde I antsjen Lama (ondergeschikt aan de Dalai Lama), heeft gisteren verklarin gen afgelegd op de eerste bijeenkomst van de „voorbereidende staatscommis sie die het, bewind heeft overgeno men van dc Tibetaanse regering, welke door de communistisch-Chinese autori teiten, na het uitbreken van de maart- opstand, werd ontbonden. „Ik zal er naar streven de revolutie op grondige wyze te doen neerslaan. Ik hoop de J ibetanen nog moer te verenigen", ver klaarde nu volgens een bericht van het communistische persbureau „Nieuw- Clnna De I antsjen Lama had woor den van lof voor de Chinese communis ten „die Tibet hebben'bevrijd en ons land m elk opzicht vooruit hebben ge holpen, waaraan hjj toevoegde: „Het Iibetaanse volk heeft hun werk met geestdrift gesteund en het heeft er be wondering voor." De Indonesische luchtmacht heeft gisteren bekendgemaakt, dat regerings vliegtuigen concentraties van opstande lingen in Noord-Celebes met mitrail- leurvuur en raketten hebben bestookt, aldus bericht A.F.P. De operatie was een onderdeel van de actie tegen de Daroel Islam. Alle vliegtuigen zijn be houden op hun basis teruggekeerd. Advertentie RO Als geschenk voor het huwelijk tussen kroonprins Akihito en mej. Mitsjiko Sjoda hebben leerlingen van een middel bare school in Tokio uit zijde en verf een zeebrasem gemaakt, waarvan men in Japan gelooft, dat hij bij een huwelijk geluk brengt. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn roeten* Daarna heeft men kans gezien de werking van één der oudste pijnbe- strijders belangrijk ie versterken door toe voeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en ook bij griep vaak beter dan elk middel afzonderlijk. 1/ cu£uiiuemjft. mm BEROEMDE GENEESMIDDELEN Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, went die wordl beschermd door hel bestanddeel Chefero». West-Duitsland Bij een brand in een garenfabriek te Kottern-Ncudorf, nabjj Kempten in West-Duitsland, zijn twee brandweerlieden om het leven ge komen. De materiële schade wordt ge schat op een miljoen mark. (Van onze Haagse redactie) Het is niet onmogelijk dat de bouw van FM-zenders in het westen van het land en van hulpzenders in de drie grote steden kan worden voorkomen door de nieuwe televisie-zendmast te Lopik tevens voor FM-uitzendingen te gebruiken. Deze mast te Lopik wordt aanzienlijk hoger dan aanvankelijk de bedoeling was, namelijk 350 meter i.p.v. 200 me ter. Door de hoge opstelling van FM- zendantennes zou dan practisch het ge hele westen en het midden van het land door Lopik worden bereikt. Voor zover thans kan worden voorzien zal daarmee de noodzaak voor de oprich ting van de steunzenders geheel ver vallen, terwijl het pas in een later stadium nodig zou kunnen zjjn om nog afzonderlijke zenders in Noord-Holland en Zeeland in bedrijf te stellen. Dit laatste zou afhangen van liet in de lucht komen van sterke buitenlandse FM-zenders. Minister Cals deelt dit mede in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Frankrijk In Parijs hebben Alge rijnse terroristen maandagnacht twee politiebureaus aangevallen. Men ver moedt dat dit een vergeldingsdaad was voor de arrestatie van tweehonderd Noordafrikanen. (Rtr.) Delft lieeft dubbel eerherstel ge bracht aan zijn vorstelijk verleden Dinsdag is het volledig gerestaureer de, magnifieke zestiende eeuwse huis Het Wapen van Savoye aan de Oude Delft door de commissaris der Konin gin. mr. J. Klaasesz, voor een nieuw doel opengesteld. Waar zou de stads archivaris van Delft dr. D. P. Oos- terbaan zich een schonere werkomge ving kunnen wensen dan dit verruk kelijk brok oude stadsarchitectuur? Want dit is de nieuwe bestemming van Het Wapen van Savoye: repre sentatief en werkgedeelte van het to tale complex dat Delftse archieven herbergt. Het modernste archiefdepot van ons land. dat reeds in 1957 in gebruik is genomen, werd gebouwd achter het Wapen van Savoye dat thans de werkruimten van de archi varis en het overige personeel, de lees- en studiezaal en o.m. het secretariaat van de culturele raad van Zuid-Holland bevat. Schrillere tegenstellingen tussen oud en nieuw zijn moeilijk denkbaar. In net arcliiefdepot heerst eeu uiterste aan efficiency. De ruimten zijn gevuld met stalen kasten en rekken vol ar chieven die tegen vocht en brand zijn gevrijwaard door zwaar gewapend be tonnen afscheidingen en een uitgekien de air-conditioning die de archieven in de juiste vochtigheidsgraad koestert als een kloek baar kuikens. De van hout en board aan elkaar hangende ruimten in het voormalige raadhuis van het Hof van Holland aan de St.-Olofstraat hebben o.m. na een intensieve actie in de pers plaats gemaakt voor een betonnen brandkast van formidabel formaat waarin het algemeen rijksarchief met genoegen vierhonderd meter Delftse archieven heeft laten bezorgen die het voor een deel al sinds 1891 in zijn bezit had. Notariële, rechterlijke archieven, waaruit men nog veel nieuwe weten schap over het vaderlandse en Delftse verleden hoopt te halen, zijn naar hun „geboortestad" teruggekeerd. Dat het gehele archiefcomplex dins dag pas officieel .werd geopend vond zijn oorzaak in de vertraagde restau ratie van Het Wapen van Savoye. Dit uit 1558 daterende koopmanshuis, is een van de grootste oude panden in Delft. Het had maar liefst elf stook plaatsen. De bewoners van het voor name patriciërshuis dreven handel op Savoye, vandaar de naam. Het ver val kwam snel toen liet, na een plun dering door Oranjeklanten in 1787. aan de gemeente werd verkocht. Deze maakte er prompt een artillefieka- zerne van. In de bijna tien jaar dat de heren er huis hielden was het toch nog goed genoeg om als Latijnse school en stadsbibliotheek te dienen. Na 1816 echter ging het snel bergaf waarts. Tot 1940 huisde er de gemeen telijke werkinrichting. Was het wonder dat in het vak vergrijsde restauratie kunstenaars alleen al tachtig procent van het metselwerk moesten vernieu wen? De ruim f 784.000 die rijk. pro vincie en gemeente aan dit archief hebben uitgegeven, zijn, gezien de re sultaten, welbesteed. De Japanse kroonprins Akihito en zijn bruid, Mitsjiko Sjoda, die vrijdag in het huwelijk treden, zijn gisteren geschen ken van 6 staatshoofden aangeboden, al dus meldt A.F.P. Daaronder waren van Paus Joannes XXIII een mozaïek voor stellend een Romeins landschap, van koning Boudewijn van België een kris- tallen-glazenservies, van de Poolse pre sident een grote kristallen vaas en van president Tsjang Kai Sjek van nationa listisch China een stel kostbare antieke rijstkoinmen. In de komende dagen zullen nog meer geschenken van staats hoofden overhandigd worden. Koningin Juliana en do prinsessen Marijke en Margriet zijn dinsdagavond ongeveer zeven uur op het vliegveld Soesterberg aangekomen na een korte vakantie in Cervinia in Italië. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zullen donderdag dp reis naar Ne derland aanvaarden. De nieuwe Pauselijke internuntius in Nederland, mgr. Bcltram, zal za terdagmiddag in ons land aankomen. Naar de Romeinse correspondent van het KNP verneemt vertrekt hij zater dagochtend om 10.45 uur per KLM uit Rome en komt hij des middags om 16.10 uur op Schiphol aan. De Nederlandse ambassadeur bij de H. Stoel. R. graaf de Marchant d'An- sembourg en mgr. J. Damen, rector van het Nederlands college in Rome, doen hem op het Romeinse vliegveld uit geleide. Half april start de Katholieke Jeugd Beweging met een vakantiedienst ten behoeve van de ongeorganiseerde jeugd. Er schijnt onder haar een grote vraag te bestaan naar mogelijkheden als trek tochten en kampen. Er wordt een map met al deze gegevens samengesteld, waarover parochiële afdelingen van de K.J.B. de beschikking krijgt. De 66-jarige mej. P. C. Hoek uit Utrecht, die maandagmiddag op het Kennemerplein te Haarlem door een bus van de N.Z.H.V.M. werd aangereden, is dinsdagavond laat aan haar verwondingen bezweken. Het ongeluk gebeurde toen de bus voor een slingerende fietser moest uitwijken. Mej. H.. die ook o]) een fiets reed. werd gegrepen en liep een zware hersenschudding op. Dinsdagavond is uit de Delfshavense Schie te Rotterdam het stoffelijk over schot opgehaald van de zevenjarige J. W. Spiering aldaar. Het jongetje had met een stok geprobeerd een in het water liggende paal af te duwen. Hij was daarbij voorover gevallen. Een voorbijvarende schipper, die het onge luk zag gebeuren, sprong onmiddellijk in een roeiboot, maar slaagde er niet in de jongen te vinden. Eerst na uren lang dreggen door de politie werd het stoffelijk overschot gevonden. De Amerikaanse regering heeft de reisbeperkingen die per 1 april aan de Russen in Amerika waren opgelegd als repressaille voor soortgelijke beperkin gen voor Amerikanen in Rusland, ver zacht, aldus meldt A.F.P. Dit is het gevolg van de Russische toestemming voor Amerikaanse diplomaten om Mos kou te verlaten en zich met name naar de Kaukasus te begeven. Als de Westduitse president Heuss in september door Adenauer zal zyn opgevolgd, zal men in en bui ten de Bondsrepubliek nog lang moeite hebben te wennen aan het idee dat „Der Alte" geen Bondskanselier meer is. Gedurende tien jaar heeft Adenauer op het Westduitse politieke toneel de dominerende rol gespeeld. Al die jaren stak hij torenhoog uit boven de andere leidende figuren, ofschoon hi) onder zijn naaste medewerkers mannen van groot formaat telde. In het buitenland zag men in de Bondskanselier de verper soonlijking van het nieuwe Duitsland, en ook toen Adenauer, die aanvankelijk zijn eigen minister van Buitenlandse Zaken was, Von Brentano dit minister schap gaf, wisten de regeringen die met Bonn wilden praten, dat zij in laatste instantie slechts met de Westduitse re geringsleider zelf zaken konden doen. De hele politiek van de Bondsrepubliek heeft sinds 1949 het persoonlijk stempel gedragen van Adenauer, want op alle terreinen liet de Bondskanselier zijn macht gelden. Adenauer geeft nu het kanselierschap op voor het pre- ~N sidentschap, maar Dt MTCkii h'T is er de man BUITENLANDSE niet naar om na te gaan genieten KRONIFkr van een „otium ixkuinick. cum dignitate". J President Heuss heeft zich over het algemeen buiten de politiek gehou den, maar dat kan men straks van pre sident Adenauer niet verwachten. Heuss heeft maar een beperkt gebruik ge maakt van de mogelijkheden die de Westduitse grondwet het staatshoofd biedt, om invloed uit te oefenen op het landsbeleid, maar Adenauer zal die mogelijkheden ongetwijfeld ten volle uitbuiten. Om te beginnen zal hij het recht van de president om, op voor dracht van de Bondsdag, een nieuwe kanselier te benoemen niet als een for maliteit beschouwen, maar hy zal on getwijfeld duidelijk laten uitkomen, dat hij een beslissende stem heeft in de aanwijzing van de regeringsleider. Voorts mag men verwachten, dat hij de bijeenkomsten van het kabinet bij woont, en dat hij zich in deze vergade ringen duchtig zal weren. Als presi dent zal Adenauer niet de macht be zitten die president De Gaulle, op grond van de nieuwe Franse constitutie, in zijn land heeft. Maar dat de Bondsre publiek straks een heel ander soort staatshoofd krijgt, dan in de tijd dat Heuss deze post bekleedde, kan men veilig aannemen. Adenauer had de laatste tijd moei lijkheden met een van West-Duits- lands voornaamste bondgenoten, Engeland, over de te voeren Westerse politiek tegenover de Sovjet-Unie. Maar er is geen reden om te veronderstellen, dat de Bondskanselier zijn post opgeeft onder Britse druk. Hij zal overigens nog zolang aan de regering blijven, dat hij waarschijnlijk nog eer. belangrijke rol kan spelen in de komende onderhande lingen met Rusland, en misschien zal hij zelfs nog Bondskanselier zijn als de regeringsleiders van Oost en West bij eenkomen. Dit zou immers reeds in augustus kunnen gebeuren, als de mi nistersconferentie van 11 mei een gun stig resultaat oplevert. Als de 33-jarige Adenauer in goede gezondheid blijft, zal de wereld ook na september nog zijn machtige stem ho ren. Vooral in Washington heeft men al tijd een groot vertrouwen gehad in zijn beleid, en het zal de Amerikaans- Duitse samenwerking slechts ten goede komen als Adenauer voorlopig niet van het politieke toneel verdwijnt. Maar ook De Gaulle koestert bewondering voor de Bondskanselier, en het zal de Franse president dus welkom zijn, wanneer Adenauer als president een belangrijke rol blijft spelen. Adenauer begint straks rustig een nieuwe carrière, en het is voor West- Europa en de vrije wereld te hopen dat die loopbaan even succesvol zal zijn als de vorige. Advertentie LETTERGREEPRAADSEL Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden invullen. In ieder vakje komt een lettergreep. 1. arenvis; 2. merken; 3. winstgevend; 4. Europese hoofdstad; 5. schenking; 6. razen. OPLOSSING 7 APRIL Horizontaal: 1. lat; 4. rekel; 6. kege len; 8. eg; 9. va; 10. gek; 11. rem; 12. el; 14. re; 15. legeren; 18. nemen; 19 sik. Verticaal: 1. leg; 2. aker; 3. tel; 4. re gelen; 5. leveren; 6. kegel; 7. Namen; 13. Remi; 16. ges; 17. rek. ■rP% Cle Aero-Jet General Corporation in de V.S. wordt een „vlicg- gorctei voor infanteristen ontwikkeld. De ontwerpers hebben verklaard dat deze apparatuur met raketaandrijving, „aero-pak" genaamd, het de infanterist mogelijk zal maken over mijnenvelden te springen, moeilijk terrein over te steken en voet aan land te zetten op ontoegankelijke kusten. Met het apparaat, dat 30 kilo weegt, zal de soldaat in 20 seconden een sprong van een halve kilometer kunnen makenHet toestel is beproefd en luchtwaardig bevonden. Verwacht wordt dat over een paar maanden een productie-model gereed is voor demonstratie aan de strijdkrachten. net „aero-pak" kan op de rug worden vastgebonden zoals een para chute. Er kunnen korte vluchten mee worden gemaakt met een snelheid van 100 kilometer per uur. De infanterist bedient twee handgrepen, óe ene om d-e vlieghoek te regelen en de andere om de snelheid te regelen. De aandrijvingskracht wordt geleverd door waterstofperoxide, die wordt omgezet in stoom. De temperatuur binnen de raketten zal 1300 graden Fahrenheit bereiken, doch op anderhalve meter van de straal- pijpen is liet uitlaatgas al afgekoeld tot 102 graden. Van een groep mili tairen zullen de soldaten dus achter elkaar op een rij kunnen vliegen, zonder dat de uitlaatgassen last veroorzaken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5