Dagblad voor Schiedam en omstreken. Prof. DE QUAY polst kandidaat-ministers Mr. P. Blaisse aan Economische Zaken Tegenregering in Tibet Ontslagkwestie K.L.M.-vlieger voor de kantonrechter Aanslag op commandant van Zwitserse Garde Ex-Gardist schiet tweemaal op kolonel Nuenlist Provinciale Staten negeren advies van gedeputeerden Geen verrassing (T KABINET VORDERT SNEL Handgemeen in Albert Hall Het weer. Soeprapto dient protest in Grote gift van Fordstichting Voor het s.s. Rotterdam Peking bevestigt dat gevechten nog voortduren Waardering van geschiktheid uiteen loopt Alger Hiss naar Nederland Inzake aanwijzing van tweede Overijsselse architect T opconf erende in Canada? Meevaller" van 35 miljoen DONDERDAG 9 APRIL 1959 Prof. De Quay polst kandidaten voor een extra-parlementair kabinet VJ DE H. VADER DIEP GESCHOKT PROVINCIEHUIS VOOR OVERIJSSEL Vrouw ernstig gewond bij brand Boerderij afgebrand Minister duikt onder Sunny Seat de stoel om m Minder wind o Tegen schorsing zonder voorafgaand verhoor Voor Instituut Sociale Geschiedenis te Am sterdam Mgr. O. de Liva naar Wenen Mgr. Beltrami bij de Paus Kapsel voor de bruiloft Bij raming tekort L.E.F. over dit jaar nieuwe iedamscne courant (Van onze parlementaire redacteur) Prof. De Quay heeft definitief af scheid genomen van de socialisten, al thans bij de samenstelling van zijn ka binet, dat door de moeilijkheden van het moment los zal moeten komen van de fracties in de Kamer en dus een extra parlementair karakter dragen. In een officieel communiqué heeft hij gisteren dit besluit gerechtvaardigd. Hij deelde daarin mede, dat van de fractie leiders van de K.V.P., de V.V.D., de A.R. en de C.H. in het algemeen posi tieve antwoorden op zijn suggesties wa ren binnengekomen. In het antwoord van mr. Burger (P.v.d.A.) echter werd vooropgesteld als essentie, dat de for mateur een redelijke zekerheid zou ge ven, dat een eenmaal aanvaard pro gram ook verwezenlijkt zou worden. De formateur is van oordeel dat dit bete kent, bindende afspraken tussen kabi net én fracties en tussen fracties onder ling over het program. Daartegen heeft hq overwegende bezwaren, zodat hij constateerde, dat de P.v.d.A. niet aan een door hem te vormen kabinet zaldeelnemen. Uit dit communiqué valt af te leiden, dat prof. De Quay geen aanleiding heeft gevonden om op de eisen in te gaan, die de heer Burger als minimumvoor waarden voor deelname destijds naar voren heeft gebracht. Waarschijnlijk Minister Luns daalt af naar het bin nenste van de Amerikaanse atoomonder zeeboot „Nautilus" in de haven van Norfolk in de Verenigde Staten. Hij wordt hier „uitgeleide gedaan" door Paul Henri Spaak, secretaris-generaal van de N.A.T.O. Een protestbijeenkomst tegen de ge beurtenissen in Nyasaland en Rhodesië, georganiseerd door de Engelse Labour- partij, is gisteravond volgens Reuter in algemene verwarring geëindigd toen betogers tijdens een toespraak van de leider van de organisatie voor christe lijke actie voetzoekers ontstaken en be gonnen te schreeuwen. Na een kort handgemeen konden zaalwachters de betogers verwijderen. Advertentie SIROCCO N.V. ZUIPHEN - TEL. 06750-4979 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen en plaatselijk enkele buien. Vannacht hier en daar nacht vorst, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Matige tot zwakke wind uit weste lijke richtingen. Zon: 5.59-19.26. Maan: 6.37-20.58. Station Stockholm Oslo Kopenhagen lenden Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Sr ankfort Vu ncn en Birlch Senève ■ocarao «ma Weer temp. neersl heden max afgej 7 uur gist 24 uur geheel bew. 3 regen 3 vrijw. onbew. 4 licht bew. 4 7 6 4 6 regenbui zwaar bew. legen zwaar bew. geheel bew. 11 zwaar bew. 8 zwaar bew. 9 zwaar bew. 5 zwaar b«w. 8 regenbui 11 regen 10 zwaar bew. 11 5 5 8 13 12 13 11 13 7 13 14 17 17 17 18 18 1 0.4 6 2 2 1 10 3 0 2 0.1 0 0 6 0 hebben de socialisten in hun laatste schrijven aan de formateur daar met bravour overheen gepraat. Wanneer de inhoud van het rapport-Beel bekend wordt, zal blijken, dat deze eisen de achtergrond van alles vormen. Hun tak- tische manoeuvre sluit als een bus in het spel om de verantwoordelijkheden. Prof. De Quay werkt thans met spoed verder aan de samenstelling van het ka binet. Hij heeft gisteren tweemaal de Koningin bezocht, die een gehele dag in Den Haag was om het verloop van za ken nauwkeurig te volgen. Alles wijst er op, dat de Koningin hem heeft aan- gemoedigd, door to gaan op de eenmaal ingeslagen weg. Het kabinet zal ver moedelijk bestaan uit zoveel mogelpk demissionaire ministers uit het vroege re kabinet-Drees, voorzover geen socia listen, aangevuld met nieuwe krachten, over wie nog weinig zekerheid bestaat. Er zjjn enkele demissionaire ministers, die niet willen overstappen, zoals ir. Witte, die afspraken heeft gemaakt met het bedrijfsleven. Na zijn laatste bezoek aan de Ko ningin ontving prof. De Quay gisteren in zijn werkkamer minister Zijlstra en minister Klompé. Vandaag zouden de andere ministers volgen. Voorts is vanavond mr. P. Blaisse ontboden. Hij is de kandidaat voor Economische Zaken, maar het is nog lang niet ze ker of de opzet, hem deze portefeuille over te dragen, zal slagen. Mr. Blais se is een man, die met hoofd en hart in de wereld van Europa en de in ternationale handel leeft. Of de verantwoordelijkheid voor de prijsvorming, de middenstandszaken en de industrialisatie in eigen land hem zal aantrekken, lijkt twijfelachtig. Maar er gaan geruchten, dat het departement op zijn voorstel een geheel ander karakter zou kunnen krijgen. Het zwaartepunt zou dan op de buitenlandse handel en de Europese zaken komen te liggen. Ook zou er wellicht nog een apart departe ment voor deze steeds meer urgente za ken bjj kunnen komen. Dan is het weer de vraag of dat allemaal wel past in het raam, dat prof. De Quay heeft op gesteld. Mr. Blaisse zal deze zaak, die voor al met het oog op de komende E.E.G. voor ons land van primair belang lijkt, wel met gloed verdedigen. Het plan biedt ook zekere voordelen met het oog op de verdeling van taken tussen dt departementen van Buiten lands Zaken en van Economische Za ken. De laatste jaren van het kabinet- Drees zijn mede versomberd door de competentie die beide departementen deden gelden om de B.E.B. (Buitenland se Economische Betrekkingen) aan zich te houden, resp. te trekken. Aan deze bron van naargeestige ambtelijke ruzie kan dan tevens een eind komen. De K.V.P. zal voorts grote betekenis blijven hechten aan Buitenlandse Za ken met minister Luns, Onderwijs met mr. Cals, Maatschappelijk Werk met mej. dr. Klompé en voorts Binnenland se Zaken ofwel Volkshuisvesting. Mo gelijk zal een va'n beide laatste depar tementen aan de C.H. toevallen. Wan neer dit Volkshuisvesting zou wor den, omdat de heer Andriessen om ge zondheidsredenen zou moeten bedan ken, dan bestaat de kans dat de Bos sche burgemeester mr. H. Loeff Bin nenlandse Zaken gaat beheren. Voor de V.V.D. zouden Defensie, Landbouw en Justitie in aanmerking kunnen komen. De naam van drs. Kort hals wordt nog altijd voor eerstge noemd departement aangehaald. Insi ders vrezen echter, dat het boven zijn krachten zal gaan. Voor Landbouw is de naam van ir. J. S. Keyscr, direc teur van de Centrale Coop. Raiffeisen- bank genoemd. Voor Justitie wordt ge dacht aan de Haagse procureur-generaal mr. Van Gilse, of aan een parlementa riër, b.v. de heer Toxopeus, aan wie prof. Oud de voorkeur zou geven. De A.R. zou de twee zeer belangrij ke departementen van Financien en Sociale Zaken gaan bezetten. Zij heb ben daarvoor uitstekende krachten: prof. Zijlstra, die sinds 1952 Economi sche Zaken heeft beheerd en drs. Ha- zenbosch, een jong econoom (38 jaar) die als secretaris van het C.N.V., lid van de S.E.R. en vice-president van De Indonesische procureur-generaal Soeprapto heeft schriftelijk bij premier Djoeanda geprotesteerd tegen zijn schorsing als uitvloeisel van de vrijla ting van de heer Schmidt, aldus meldt U.P.I. ,,Een hogere autoriteit dan ik dient verantwoordelijk te worden gehou den voor dc uitwijzing van de heer Schmidt uit Indonesië," schreef Soe prapto. Zonder de persoon op wie hii doelde met naam te noemen, schreef hij: ,,Ik heb slechts gehandeld omdat dit door iemand hogerop werd ge wenst." „Ik ben niet van gevoelen dat ik een overtreding heb begaan, of dat ik mis bruik van gezag heb gemaakt," aldus Soeprapto. Protesterend tegen zijn schorsing zonder voorafgaand verhoor, zei Soeprapto dat op deze wijze is af geweken van de gangbare normen, het prestige van het ambt van procureur- generaal geschaad is en een blaam is geworpen op een overigens onbezoedel de staat van dienst van 42 jaar. Soe prapto verklaarde nog dat tocb voor iedereen duidelijk moet zijn dat de uit wijzing van Schmidt als ongewenst vreemdeling in het belang van de staat was en dat daarmee zijn schorsing we gens stappen die het belang van het land schaden, in tegenspraak is. het Europese Pai'lement en voorts sinds 1952 als Kamerlid een voortref felijke staat van dienst heeft. De post, die hjj nu zou gaan krijgen, is uiter mate belangrijk voor het verwezenlij ken van wat men als een van de kern punten van de komende christelijke po litiek kan beschouwen: de vrijere loon vorming, welke alleen zal kunnen wor den waargemaakt door een minister van formaat, die zijn collega's weet te inspireren, vooral zijn collega van Be zitsvorming, de absoluut noodzakelijke aanvulling op deze loonpolitiek. Het be leid van de afgelopen jaren heeft de gehele loonpolitiek, zoals de rechtse partijen die zien, op een gevaarlijk dood punt gebracht. De gevolgen zijn juist bij een kabinetsformatie duidelijk zichtbaar geworden. Sommigen, die de ze loonpolitiek enige tijd geleden nog met hart en ziel propageerden, deinzen nu voor de nieuwe koers terug. Het internationaal instituut voor so ciale geschiedenis te Amsterdam heeft van de Fordstichting in Amerika 345.000 dollar gekregen. Dit bedrag zal voor twee derde' worden besteed aan het ca talogiseren van de gedrukte werken, to taal ongeveer 225.000 delen en het orde nen en inventariseren van de archie ven van het instituut. Een derde deel van de gift is bestemd om de verza meling aan te vullen en meer toegan kelijk te maken voor wetenschappelijk gebruik. De voordien bestaande catalogus is in de oorlog verloren gegaan. Na deze werkzaamheden, die naar de secretaris van het instituut, prof. dr. A. J. C. Rü- ter meent ongeveer vijf jaar in beslag zullen nemen, zullen belangstellenden sneller wegwijs kunnen worden in het uitgebreide documentatiemateriaal, dat m het gebouw aan de Keizersgracht in Amsterdam is ondergebracht. Het hoofdstedelijke instituut, dat sub sidies ontvangt van rijk, gemeente en de centrale levensverzekeringsbank, is met het instituut voor marxisme en le ninisme te Moskou de grootste gespe cialiseerde verzamelplaats voor sociaal historische gegevens ter wereld. Het be vat bijvoorbeeld het complete Marx-En- gels archief, waarvan in Moskou alleen een copie aanwezig is. Ook zijn er de brieven van Kautsky en een archief van de sociaal-historische geschiedenis van Frankrijk sedert 1789. Gedurende de oorlog werden een deel van het archief naar Polen en alle boe ken naar Duitsland getransporteerd. Drie jaar geleden is dit archief, een to taal van 23 ton aan papieren, uit Po len naar Amsterdam teruggestuurd. Het instituut heeft op het ogenblik 25 so ciaal-historische uitgaven in voorberei ding. De Amsterdamse beeldhouwer De Monchy heeft het gietmodel voltooid voor een portret in brons van H. AT. de Koningin. Dit portret, dat in opdracht van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij wordt vervaardigd, zal aan boord van het nieuwe s.s. Rotterdam worden geplaatst als geschenk van de werf aan de rederij. Volgens te Darjeeling ontvangen be- schuldig maken aan brandstichting, ichten zou in Tibet een anti-eommu- I moord, plundering en verkrachting". richten nistische voorlopige regering zijn ge vormd, waarin militairen en anderen zitting zouden hebben en die voor nemens zou zijn zoveel mogelijk paal en perk te stellen aan het optreden van de communistisch gezinde Pantsjen La ma, aldus meldt A.F.P. Als leden van deze regering worden Tsjo Kha Soem en Andoe Gompoe genoemd. De militaire leiding der opstandelin gen heeft een vlugschrift verspreid, waarin het leven in Tibet onder de door de Chinese communisten naar vo ren geschoven Pantsjen Lama als „ab normaal" wordt beschreven. Radio Peking bevestigde gisteren, dat de gevechten in Tibet nog steeds voort duren. Dat gebeurde in een bericht over de eerste zitting van de regering die de communisten hebben geïnstalleerd onder leiding van de Pantsjen Lama. Deze verklaarde, zo meldde radio Pe king, dat ,,er nog steeds enkele gewa pende rebellen in Tibet zijn die zich Voor de kantonrechter te 's Graven- hage, mr. M, B. Vos, zijn woensdag middag de laatste pleidooien gehouden in de zaak die de thans 41-jarige vlie ger B. Kourdis aanhangig heeft ge maakt bij de kantonrechter tegen het hem door de directie van de KLM in maart 1958 gegeven ontslag, dat naar de mening van de heer Kourdis kenne lijk onredelijk is. Voor de eiser trad op mr. L. van Eijck jr. uit Rotterdam en voor ge daagde mr. W. Haardt uit 's Graven- hage. Air. van Efjck kwam na een plei dooi van een uur en drie kwartier op grond van in zjjn zeer uitvoerige pleitnota vermelde omstandigheden tot de slotsom dat het aan de heer Kourdis gegeven ontslag kennelijk onredelijk is. Pleiter stelde o.m. dat de heer Kourdis zes jaar lang, met een onder breking gedurende enige maanden om dat hij een operatie moest ondergaan, nimmer aanleiding heeft gegeven tot het nemen van maatregelen die in verband zouden staan met een onge schikt zijn als vlieger. Zijn cliënt heeft nimmer mondeling of schrifte lijk kennis gekregen van zijn superi euren dat hij als vlieger niet zou vol doen. Desondanks is hem in maart 1958 medegedeeld dat hij zou worden ontslagen. Pleiter persisteerde bij de eis óm de KLM te veroordelen het dienstverband te handhaven. ,,U kunt de KLM niet voorschrijven mijn cliënt te herplaat sen," zo merkte pleiter o.a. op, „Hoe wel daartoe geen enkel bezwaar is". Een afkoopsom zou dan aan eiser kun nen worden toegewezen en wel een zo danige dat eiser daarmee een lijfrente zou kunnen kopen welke hem jaarlijks een bedrag zou opleveren dat gelijk zou zijn aan zijn laatst genoten salaris. De tegenpleiter, mr. W. L. Haardt, merkte op dat gezagvoerder Zwart- hoed met eiser als tweede vlieger een vlucht heeft gemaakt naar de Ver enigde Staten en na afloop in een rap port heeft opgemerkt, dat deze tweede vlieger de slechtste wr- -et wie hij ooit had gevlogen. Mr. van Eijck bracht in het midden dat de vijf uur slaap die zijn cliënt in een periode van ongeveer vijfender tig uur (n.l. tot de aankomst van het vliegtuig in New York, via Montreal) heeft gehad veel te weinig is geweest en tot gevolg moet hebben gehad dat hij oververmoeid is geweest. De tegenpleiter merkte in de loop van zijn uiteenzetting o.a. op dat het twee keer is voorgekomen dat de eiser als tweede vlieger aan boord van een KLM-vliegtuig het toestel had willen laten landen op een autoweg, n.l. een maal bij Stockholm en eenmaal bij New York. Het door de vereniging van verkeers vliegers door een daartoe ingestelde subcommissie uitgebracht rapport over deze zaak is, naar de mening van de tegenpleiter, in zijn conclusies niet on verdeeld gunstig in de waardering van deze tweede vlieger. Mr. van Eijck voerde voorts aan dat de vlieger een zgn-checkvlucht met ge zagvoerder Metz heeft gemaakt en dat deze de uitvoering van dertien onder delen van het werk van tweede vlieger Kourdis als standaard had beoordeeld en drie als marginaal, „een zes min", aldus pleiter. Geen enkel onderdeel was beneden standaard en gezagvoerder Met/, oor deelde dat de tweede vlieger zijns in ziens geschikt was om als tweede vlie ger te vliegen al somde hij een aantal factoren op die nog enige speciale aan dacht van de tweede vlieger noodzake lijk maakten. Uitspraak 6 mei. Alger Hiss, een van Roosevelts raadsleden op de conferentie van Jal- ta en negen jaar geleden veroordeeld wegens meineed omdat hij ontkende en nog steeds ontkent geheime re geringsdocumenten aan communisti sche spionnen te hebben gegeven, krijgt zijn paspoort terug, aldus meldt Reu ter. Het State Department verklaarde dat Hiss zijn paspoort heeft gevraagd om naar Nederland, Engeland en Frankrijk te kunnen reizen. Als eerste taak van zijn regering noem de de Pantsjen Lama het verlenen van alle steun aan het „volks-bevrijdingsle- ger" bij het neerslaan van de opstand. „Van nu af moeten wij alles achterwe ge laten wat de eenheid schaadt", zo zei hij volgens radio Peking. „Wij moe ten ons verenigen onder de leiding van de Chinese communistische partij ten einde gezamenlijk te leren en gezamen lijk vooruitgang te boeken." De Chinese communisten worden in het manifest beschuldigd van „stelsel matige ontwrichting" der Tibetaanse economie door het in beslag nemen van de graanvoorraden en van de Tibetaan se goud- en zilverschat, die in de afge lopen eeuwen bijeen is gebracht. „De Chinese communisten zijn erop uit de Tibetaanse staat te ontbinden en het land te koloniseren. In de pro vincie Amdo hebben zich vijf miljoen Chinezen gevestigd, terwijl vier mil joen andere in andere delen van Tibet zijn doorgedrongen", aldus het door de Tibetaanse verzetsstrijders verspreide vlugschrift. De regering heeft in een manifest verklaard gezag uit te oefenen over een gebied met een half miljoen in woners. In dit gebied zouden 50 forten gelegen zijn. Als taak van de nieuwe regering wordt in het manifest aan gegeven: Het instellen van een soe verein bestuur onder leiding van de Dalai Lama; het opstellen van een nieuwe grondwet, waarin gelijkheid en godsdienstvrijheid gewaarborgd zijn; het aanknopen van hartelijke cul turele betrekkingen met communis tisch China, Indië, Nepal en de mo gendheden van Oost en West. Mgr. O. de Liva, raadsheer bij de internuntiatuur te Den Haag, zal eind mei naar Wenen vertrekken, waar hij aan de nuntiatuur wordt verbonden. Z.H. de Paus heeft woensdagmorgen Mgr. Beltrami, de nieuwe internun tius in ons land in audiëntie ontvangen. Een vorig jaar ontslagen Zwitserse Gardist heeft gistermiddag twee revol verschoten afgevuurd op de comman dant van de Garde kolonel Nuenlist, aldus het K.N.P De commandant werd echter niet ernstig gewond, of schoon hij zowel in de borst als in de hals getroffen werd. Hij is in het zie kenhuis opgenomen. De overvaller kon worden overmeesterd. Hij werd daar bij licht gewond. Volgens een medede ling van de Zwitserse Garde werd ko lonel Nuenlist gistermiddag door de vroegere Gardist benaderd met het ver zoek wederom in de Garde te worden opgenomen. De betrokkene was vorig jaar ontslagen omdat hij leed aan epileptische aanvallen. Toen kolonel Nuenlist zijn verzoek atwees trok de vroegere Gardist zijn revolver en vuur de twee maal. Op dat ogenblik kon de overvaller zij het na een heftige worsteling overmeesterd worden. Bezoekers kunnen de grens van het Vaticaan niet overschrijden en niet doordringen tot de administratieve kwartieren van de Vaticaanse staat zonder speciale papieren of escorte. Blijkbaar liet de Garde de ontslagen collega passeren, wegens zijn oude re latie met de Gai-de. De ex-Gardist had de revolver onder zijn kleding verbor gen. In kringen van het Vaticaan ge looft men dat de Gardist geestelijk uit zijn evenwicht was. Kolonel Nuenlist en zijn aanvaller zijn uit het Vaticaan naar het nabije Fatebene Fratelli-ziekenhuis vervoerd. Nuenlist nam op 13 juni 1957 het com mando van de Zwitserse Garde op zich. Deze rijzige soldaat-filosoof is o.a. chef staf van het tweede Zwitserse leger corps geweest. Wijlen Paus Pius XII be noemde hem in april 1957 tot opvol ger van baron Heinrich de Pfyffer d'Al- tishofen, die aan een hartaanval over leden was in maart tijdens een pause lijke ceremonie. Onze Romeinse correspondent meldt dat de aanslag grote beroering heeft gewekt in Vaticaanstad, dat niet aan onregelmatigheden is gewend. In feite is zelfs de gevangenis slechts één maal in gebruik geweest, vóór de oorlog, en wel voor een oneerlijke chauffeur en eenmaal heeft een geestelijke, ambte naar van de staatssecretarie, wegens on regelmatigheden er kamerarrest gehad. Het is nog niet bekend, maar het ligt wel voor de hand, dat het misdrijf van de oud-Gardist berecht zal worden voor de Vaticaanse rechtbank. Het is de eerste keer sedert het Va- De Parijse haarspecialist Mastey, die naar Tokio hoopt te gaan om daar het bruidskapsel te verzorgen voor Mitsjiko Sjoda, heeft ter gelegenheid van het Japanse vorstelijke huwelijk op 10 april a.s. het hier getoonde kapsel ontworpen Het wordt gedragen door de Japanse actrice Keiko Kisqi, de vrouw van de Parijse film-directeur Yves Ciampi. Provinciale staten van Overijssel heb ben woensdag besloten de heer H. Mas tenbroek te Zwolle als tweede Overijs selse architect opdracht te geven tot het maken van een ontwerp voor de bouw van een provinciehuis te Zwolle. Dit gebeurde tegenhet uitdrukkelijk advies van het college van gedeputeer den in, dal in zijn geheel tegenstemde, omdat men vreesde, dat door aanwij zing van de heer Mastenbroek moeilijk heden zouden rijzen bij de organisato rische samenwerking. Tot de tegenstemmers behoorden, be halve de gedeputeerden, de fractie van de P.v.d.A. en de heer W. de Jager (A.R.). De uitslag van de hoofdelijke stemming was 25 tegen 17 stemmen. Het college van gedeputeerde staten heeft overigens toegezegd nu met toe wijding te zullen meewerken aan de uit voering van het statenbesluit. In de vergadering van 30 juli 1958 be sloten de staten het college van gedepu teerde staten te machtigen opdracht tot het maken van een schetsplan te ver strekken aan ir. J. Boks te Rotterdam, prof. M. Duintjer te Amsterdam en prof. G. Holt te Haarlem. Gedeputeerde staten zouden omtrent de toevoeging van twee Overijsselse ar chitecten, een kwestie, die de gemoe deren nogal in beroering heeft gebracht, een aanvullend voorstel doen. Het re sultaat was, dat onlangs werd besloten ook de architect ir. J. Reintjes te Al melo te verzoeken aan de meervoudige opdracht deel te nemen. Vijf architec ten zullen dus thans een schetsplan ma ken voor Overijssels nieuwe provincie huis, dat in de Wezen Landen te Zwol le za] verrijzen. 11 ticaan in 1929 een soevereine staat werd. dat er een aanslag op een der Vaticaanse burgers is gepleegd. De paus was diep geschokt toen men hem het nieuws mededeelde. De Canadese premier, Diefenbaker, heeft "'steren in het Lagerhuis meege deeld, dat Canada aan de vier grote mogendheden officieuze uitnodigingen heeft gezonden om een eventuele top conferentie in Quebec te houden, aldus meldt Reuter. De officiële uitnodigin gen zouden tijdens de ministers-confe rentie in Genève op II mei worden uit gereikt. (Van onze Haagse redactie) Het tekort van het Landbouw Egali satie Fonds voor de afdeling zuivel, dat over dit jaar oorspronkelijk was ge raamd op 465 miljoen gulden, is volgens de jongste ramingen gedaald tot 405 miljoen gulden. Een „meevaller" dus van 60 miljoen gulden. Daarentegen moesten de ramingen voor de afdeling akkerbouw worden verhoogd met 25 miljoen. Minister Staf heeft als minister van landbouw a.i. deze laatste herziene ra mingen aan de Tweede Kamer toege zonden. Daartegenover moesten de ra mingen voor 1958 voor de afdeling zui vel. die reeds waren verhoogd van 243 miljoen tot 503 miljoen, opnieuw in on gunstige zin worden herzien. Minister Staf noemt nu een bedrag van 508 mil joen, dat voor jle zuivelsubsidies nodig was. (Van onze correspondent) Een dertigjarige werkster, mevr. E. W. Thonen-Peperzak, is woensdagmid dag bij een binnenbrandje in de St.-Jo- zefschool aan de Jacobslaan te Nijme gen levensgevaarlijk gewond. De vrouw was in een soort keukentje naast het gymnastieklokaal bezig een bus was boven een gasvlam te verwarmen. Op een ongelukkig ogenblik schijnt de vlam in de bus te zijn geslagen waardoor de vrouw in een oogwenk in lichter laaie stond. Zij wist in haar brandende kle ren nog de buitendeur te bereiken waar zjj ineen zeeg. Omwonenden, die op het hulpgeroep toesnelden, rolden de bran dende vrouw in een grote deurmat. Met zware brandwonden werd zij naar het St.-Canisiusziekenhuis gebracht. Hedenmorgen was haar toestand nog zorgwekkend. Woensdagavond is de boerderij van de landbouwer H. J. te Haarle (gemeente Nijverdal) geheel door brand verwoest. Het vee en de inboedel konden worden gered. De schade, die 50.000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Lakoniek als communiqué's van deze aard plegen te zijn, vermeldt de jongste mededeling van prof. De Quay, dat de wegen van hem en van de P.v.d.A. zich thans gescheiden heb ben. De formateur „heeft geconsta teerd, dat de P.v.d.A. niet aan den door hem te vormen kabinet zal deel nemen". Dit lijkt dus inderdaad het einde te betekenen van een onafge broken periode van socialistische deelname aan de regeringsverant woordelijkheid van twintig jaar. Tegen de achtergrond van de ont wikkeling der laatste jaren komt dit voorlopige sluitstuk niet meer als een verrassing. Over de eisen welke mr. Burger informatief aan prof. Beel heeft gesteld in de informatie-fase van deze kabinetscrisis is officieel niets bekend, maar er zijn aanwijzin gen voldoende om aan te nemen, dat de socialistische fractieleider zijn fak keldrager svuur niet getemperd heeft. Van iemand, die de oppositie in zijn hart verlangt, is dat niet vreemd, al wil hij ook het tegendeel aan het pu bliek suggereren. Dit laatste past in de rol van politieke verschoppelingen, welke de P.v.d.A. zich met heel haar goed geleide propaganda-apparaat heeft aangemeten en die zij nu wel met nog meer kracht zal gaan spelen. In het contact met prof. De Quay heeft mr. Burger echter niet van het regeringsprogramma, maar van de wijze van kabinetsformatie een hals zaak gemaakt. De monistiscne trek in de P.v.d.A.-opvattingen is zodanig verabsoluteerd, dat zij officieel als re den wordt aangevoerd om regerings verantwoordelijkheid te weigeren, on geacht het regeringsprogram. Daar mee is van prealabele kwesties een nevel gemaakt, welke de feitelijk» te genstellingen aan het gezicht moet onttrekken. Over de kern van de zaak heeft de heer Burger op deze wijze de discussie ontlopen. Men kan daaruit afleiden, hoe weinig ernstig de socia listen in deze dagen hun verantwoor delijkheid voor hun deelname aan de regering nemen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1