Dagblad voor Schiedam en omstreken- Rotterdam bouwt, graaft en dempt Japanse kroonprins in het huwelijk getreden Verzoenend gebaar van Macmillan jegens Bonn Meer tekening in groei van kabinet Pantsjen Lama uit Lhasa naar Peking vertrokken GRUWELIJKE MOORD OP JONGE VROUW Na haar dood met benzine overgoten en verbrand r Bruidskleed last van 15 kilo: drie meter lange sleepdamasten cape en twaalf zijden kimono's Adenauer voornemens met Britse premier te corresponderen Geen „dienst plicht'' voor meisjes Werkloosheid daalt gestadig IVordt prof. dr. P. P. van Berkum gepolst voor Economische Zaken In Zeeuwsch-Ylaanderen Overschot op AOW 150 miljoen Het weer. Japanse kroonprins hedenmorgen ^in Tokio in het huwelijk getreden Boodschap van bruidegom aan zonnegodin De verkoeling tussen Londen en Bonn Conflicten onver mijdelijk Radioboodschap van de Paus bij gelegenheid van het Japanse huwelijk Huwelijksplechtigheid in houten tempel Weinig verandering in temperatuur Twee Nederlandse straaljagers in botsing Een piloot licht gewond Vorig jaar Het weer in Europa VRIJDAG 10 APRIL 1959 De tabaksaffaire in Bremen nieuwe sc amscne courant In antwoord op vragen van de La- bourleider, Hugh Gaitskell, heeft pie- mier Macmillan gisteren in het Lager huis verklaard dat het „discrimina tie" zou betekenen West-Duitsland atoomwapens te ontzeggen, aldus meldt United Press International. Gaitskell stelde voor West-Duitsland geen atoom wapens te geven vóór de conferentie der ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier in Genève en een mogelijke topconferentie. Macmillan roerde Adenauers felle rede van gis teravond niet aan. Overigens is men er van overtuigd dat zijn antwoord op de vragen van Gaitskell duidelijk als ver zoenend gebaar jegens West-Duitsland is gedaan. De verklaring van Macmil lan heeft in Bonn voldoening gewekt. De Westduitse ambassadeur in Lon den, Von Herwarth. heeft gisteren be- (Van onze Haagse redactie) Minister Beel voelt niets voor de sug gestie om een soort dienstplicht voor meisjes in te stellen ter voorziening in het tekort aan huishoudelijke hulp. Deze suggestie was gedaan un het verslag van de Eerste Kamer op de be groting van sociale zaken. Maar de mi nister zegt in zijn antwoord dat de draagwijdte van een dergelijke maat regel nauwelijks te overzien zou zijn. Lo zal met name gedwongen samenbren ging van huisvrouw en huishoudelijke hulp geen oplossing geven voor huis houdelijke problemen maar juist tot conflicten leiden. Ook voor de meisjes zelf ziet de mi nister er geen heil m. Hij zegt dat het percentage huisvrouwen m staat is om meisjes een 'V1!® huishoudelijke opleiding te geven, niet mag worden overschat. sprekingen gevoerd met de minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd. Het is niet bekend of ook Adenauers rede ter sprake is gekomen. Het onder houd werd reeds voor deze rede vast gesteld en werd in een „bijzonder vrien delijke sfeer" gevoerd, aldus een En gelse regeringswoordvoerder. 'Adenauer is van plan van zijn va kantieoord aan het Comomeer uit briefwisseling te voeren met Macmil lan om te pogen de verhouding tus sen beide landen te verbeteren, aldus heeft Reuter uit welingelichte bron te Bonn vernomen. Men acht het on waarschijnlijk dat de bondskanselier nog vóór de ministerconferentie m mei naar Londen zal kunnen gaan. Tij dens zijn vakantie zal Adenauer zijn minister van buitenlandse zaken, V°.n Brentanos en minister Erhard, die Adenauer tijdelijk vervangt, in zijn villa aan het Comomeer ontvangen. De kanselier is gisteren per trein m Como aangekomen. Drie Londense avondbladen, de „Eve ning News", „The Star" en „The Standard" kwamen gisteren tot de con clusie dat wanneer inderdaad sprake is van anti-Duitse gevoelens in Enge land slechts Adenauer hiervoor verant woordelijk kan zijn. De „Evening News" schrijft dat Adenauer, „bit ter en obstinaat als altijd, de Engelsen nooit een warm hart beeft toegedra gen". „,Hij heeft ons nooit vergeven dat wij hem twee maai ontsloegen als burgemeester van Keulen". Tijdens on derhandelingen met Engeland toonde hij zich altijd „moeilijk en vervelend". „The Star" is van oordeel dat Ade nauers rede van gisteravond meer de betrekkingen tussen beide landen heeft bedorven dan enige „systematische ac tie" in Engeland ooit zou hebben kun nen doen. Uit een enquête onder het publiek is gebleken dat zes van de ze ven Engelsen de Duitsers geen wrok toedragen. Het blad voegt als persoon lijke noot aan deze bevindingen toe: Verdwijn. U bent met 83 jaar te oud om nog precies te weten wat u zegt". „The Standard" merkt op dat wanneer Adenauer het Duitse volk algemeen ge liefd en bewonderd wil zien hij tracht de geschiedenis terug te draaien. Het blad spreekt de hoop uit dat Adenauer als bondspresident niet dezelfde in vloed heeft als in zijn functie van kan selier. De bruid Mitsjiko Sjoda (Van onze Haagse redactie) De werkloosheidscijfers zijn sinds maart 58 vrijwel ononderbroken gedaald Minister Beel deelt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer mede, dat het cijfer eind februari was aangeland op een niveau van rond 80.000. Dit was eind maart 1958 nog ongeveer 100.000. Gezien de aanmerkelijk bete re verwachtingen van het bedrijfsleven mag worden aangenomen dat deze da lende ljin zich zal voortzetten. Dat in het algemeen in Nederland een zo spoe dig herstel van het economisch leven is ingetreden is mede te danken aan de bestedingsbeperking. De Pantsjen Lama, het door de Chi nese communisten gesteunde hoofd van de Tibetaanse regering, is gisteren uit Lhasa naar Peking vertrokken, waar hij het tweede nationale Volkscongres zal bijwonen dat 17 april begint, aldus heeft radio Peking volgens Reuter he kend gemaakt. Voor zijn vertrek ver klaarde de Pantsjen Lama, dat de on der zijn leiding staande „voorbereiden de commissie voor het autonome ge bied Tibet" een aantal besluiten heeft genomen, die „met de belangen van de Tibetanen overeenkomen". Intussen heeft de Dalai Lama het ge vaarlijkste stuk van zijn reis van de Tibetaanse grens naar de vlakte van Assam achter de rug. Per pony trok hij over de ongeveer 3.500 meter hoge pas tussen het klooster Tawang en het veertig kilometer verder gelegen boed dhistische dorp Sang Dzong. De voormalige premier van Birma, Oe Noe, heeft volgens U.P.I. in Nieuw Delhi verklaard dat hij de Dalai Lama De bruidegom kroonprins Akihito De paus heeft vanmorgen in een ra dioboodschap verklaard: Het is ons een vreugde ons vandaag opnieuw, onder bijzonder gelukkige en plechtige om standigheden: die van het huwelijk van zijne keizerlijke hoogheid prins Akihito, zoon van de vereerde keizer, te kunnen richten tot onze dierbare zonen in Ja pan en alle Japanners. Uw volk is ons zeer dierbaar. Wij hebben u daarvan reeds een keer het bewijs gegeven door via de radio het woord tot U te richten. En opdat het contact tussen Uw land en de Heilige Stoel steeds nauwer en vriendschappelijkei worde, hebben wij eewild dat in het vervolg door radio-Va- ticaan verscheidene malen per week ge regelde uitzendingen in het Japans wor den gegeven. De uitzending van vandaag brengt U opnieuw de stem van het hoofd der katholieke kerk, die met een per soonlijke boodschap het keizerlijke paar heeft gelukgewenst en die verheugd is in dit uur van nationale vreugde de wensen te hernieuwen die hij van gan ser harte tot God richt voor de aanhou dende geestelijke vooruitgang, de bloei en het geluk van het Japanse volk. Frans Vester, fluit, en Miep van Lu in, piano, zullen op woensdag 15 april in het Muziekcentrum, Jacob Obrechtstraat 51 in Amsterdam een programma van hedendaagse muziek ten gehore brengen. Zij zullen werk uitvoe ren van Fortner, Apostel, Henze, Bou- lez, Varèse en Messiaen. De 25-jarige Japanse kroonprins, Akihito, is vanmorgen in het huwelijk getreden met de 24-jarige Mitsjiko Sjo da de dochter van een welgestelde Ja panner. De huwelijksplechtigheid in de houten tempel van het keizerlijk heilig dom in het paleis te Tokio betekende voor Japan een breuk met een eeuwen oude traditie. Het was voor het eerst in tweeduizend jaar dat een meisje van een niet adellijk geslacht met een lid van de keizerlijke familie huwde. Bij de eigenlijke plechtigheid was slechts de opperpriester van de tempel der zonne godin Amaterasoe aanwezig. Gezeten op een mat naast haar prins hoorde Mitsjiko Sjoda zwijgend toe, hoe Aki hito van een perkamenten rol een bood schap aan de godin voorlas, waarin hij verklaarde dat hij huwde met de vrouw die aan zijn linkerzijde zat. Het altaar van de godin was voor hun blikken ver borgen achter een bamboescherm. In de hal van de tempel, achter een dik wit zjjden gordijn, stonden kamerheren en eredames. Bij de huwelijks ceremonie zei Mitsjiko geen woord. Haar zwijgende aanwezigheid was vol doende. Nadat de prins het document had voorgelezen, legde de hogepriester'zwij gend de rol perkament op het altaar, naast de takken van de heilige Sakaki- boom die Akihito en Mitsjiko tevoren van de hogepriester in ontvangst had den genomen en voor het altaar neer gelegd. In liet heiligdom hadden de ver looiden zich bij hun binnenkomst diep gebogen voor de drie symbolen van het keizerschap: de heilige spiegel, het zwaard en de juwelen. Bij deze symbo len stonden als offerande rijst, rijstwijn, zeebrasem, groenten, zeewier en fruit. De ruimte van vier bij zes meter werd verlicht door twee olielampen. Nadat het document op het altaar was geplaatst begaf de kroonprins zich, gevolgd door zijn vrouw, naar de hal van de tempel, waar zij in tegenwoordigheid van hun gevolg rijstwijn dronken die de hogepriester in een eenvoudige wit porceleinen beker schonk. Miljoenen Japanners hebben via de televisie de aankomst en het ver trek van de kroonprins en zijn bruid kunnen zien, doch de enige getuige bij de eigenlijke plechtigheid was de hogepriester. Leden van de keizer lijke familie, (met uitzondering van de keizer zelf en zijn echtgenote), fa milieleden van de bruid, de leden van de regering en het parlement (op de drie communistische afgevaardig den na, die verstek lieten gaan) en honderden andere genodigden zagen vanaf speciale tribunes op het tempel terrein Akihito, die een wijd gewaad van oranje zjjde droeg, arriveren, spoedig gevolgd door Mitsjiko, die onder een cape van rood damast met een sleep van drie meter twaalf zij den kimono's droeg, een gewicht van vijftien kilogram. Haar hoofd was ge dekt door een zwarte pruik gemaakt van menselijk haar, van twee meter lengte. Mitsjiko had zich 's ochtends om ze ven uur al naar het paleis begeven, om dat het kleden en kappen meer dan twee-en-een-half uur in beslag zou ne men. De keizer mocht de plechtigheid niet bijwonen, omdat hij volgens het strenge hofprotocol nergens aanwezig mag zijn waar hij niet de voornaam ste rol speelt. Langs afzonderlijke routes hebben de kroonprins en zijn bruid zich vanmor gen vroeg naar het paleis begeven, toe gejuicht door tienduizenden enthousias te Japanners, die door 12.000 politie mannen in bedwang werden gehouden, terwijl honderden televisiecamera's het kleurige schouwspel opnamen. Zodra de huwelijksplechtigheid geëin digd was, losten kanonnen in Tokio en andere Japanse steden saluutschoten, die het sein voor de bevolking waren om het volkslied aan te heffen. 's Middags hebben keizer Hirohito en zijn gemalin het jonge paar in audiëntie ontvangen in een grote zaal van het ge bouw dat aan de ingang van de „ver boden stad" staat. Na enige diepe bui gingen werden enige woorden gewisseld en een beker wijn gedronken, waarna het keizerlijke paar zich weer terug trok. Daarna reed het jonge paar, toe gejuicht door tienduizenden, in een met zes paarden bespannen koets, voorafge gaan door een heraut en een standaard drager van de kroonprins, naar het prin selijk paleis. Voor vanavond staan er geen verdere feestelijkheden op het program. Maan dag, dinsdag en woensdag zal de keizer banketten aanrichten in zijn paleis, waarvoor in totaal 4.000 mensen zijn uit genodigd. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien. Weinig verande ring in temperatuur. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Zon: 05.55-19.29. Maan: 07.36-22.57. Rotterdam werkt aan een nieuw Maasboulevardproject en het heeft nieuwe tunnelplannen. De foto geeft een indruk van de activitei ten. Op de voorgrond de afbouw van de Leuvehavensluis met brug. In het midden de vaargeul, die thans toeganf) geeft tot de Leuve haven en die gedicht wordt als de sluis gereed is. Daarboven de vroe gere Boompjes met links een kan toorpand in aanbouw en het reeds eerder verrezen bankgebouw, die beide aan de aan te leggen Maas boulevard langs de Nieuwe Maas liggen. Rechts het Nationaal Koop- vaardijmonument „De Boeg". Óp de achtergrond de Willemsbrug en de spoorbrug, waarachter de nieu we tram- of metrotunnels zullen komen. (Van onze parlementaire redacteur) De dag van gisteren heeft al wat meer tekening gebracht in de groei van het kabinet. Goed nieuws is, dat de formateur van middag de Tilburgse hoogleraar prof. dr. P. P. van Berkum zal ontvangen. Iedereen begrijpt, dat dit een aanzoek inhoudt om de portefeuille van Econo mische Zaken te gaan beheren. Omtrent de bezetting van dit departement, een van dé belangrijkste van het kabinet, bestaat nog steeds geen zekerheid. De KVP heeft van het begin af aan en eigenlijk reeds in 1956 erop gehamerd, dat een katholiek deze post zou bezet ten. Prof. Van Berkum is 57 jaar. Hij is de eerste doctor in de economie, die in Tilburg is gepromoveerd. Hij behoort tot onze knapste economen. Wanneer hij het aanbod van prof. De Quay aan vaardt. zal dit zeker een belangrijke versterking van het kabinet betekenen. Hij is in 1338 gepromoveerd op een proefschrift over de betalingsbalans als uitgangspunt voor beschouwingen over de structuurverandering. Na zijn doc toraal examen in 1933 heeft hij als refe rendaris op het departement van Handel en Nijverheid (het huidige Economische Zaken) reeds veel praktische kennis van bestuurlijke problemen opgedaan. Drs. Korthals, die de VVD representeert, schijnt geen ambitie te hebben in het beheer van Defensie. Hjj schjjnt nu zelf van plan te zijn, de for mateur het departement van VerkeeT en Waterstaat te vragen. Dan blijft de speculatieve mogelijkheid open, dat drs. Van Aartsen van dit laatste departement zal verhuizen naar Defen sie. Het is de bedoeling dat, om alle gevoeligheden te voorkomen, de ver houdingen in het kabinet zo worden geregeld, dat de K.V.P. in ieder ge val een minderheid inneemt wat het aantal zetels betreft. De verhouding zou kunnen worden: 6 K.V.P.-minis- zal uitnodigen een bezoek aan zijn land te brengen. De Dalai Lama zal in zijn kwaliteit van boeddhistische leider wor den uitgenodigd, aldus Oe Noe. In welingelichte kringen in Vaticaan stad verluidt volgens het K.N.P., dat mgr. Knox, de apostolisch internuntius in Nieuw Delhi, de Dalai Lama de vriendschappelijke gevoelens en het meeleven van de H. Stoel zal betuigen. De berichten dat de Paus de Daila Lama uitgenodigd zou hebben zijn toevlucht te zoeken in het Vaticaan zijn in zeer betrouwbare Vaticaanse kringen volgens U.P.I. uitdrukkelijk te gengesproken als pure fantasie. De zegsman wees erop, dat de Tibetaanse leider een toevluchtsoord heeft gevonden in Indië, hetgeen hij ook logischer acht te, aangezien daar veel volgelingen van hem wonen. Hij merkte verder op, dut het ook geen gebruik is in de rooms- katholieke kerk eigen vervolgde leiders zoals de kardinalen Steplnac en Minds- zenty uit te nodigen naar het Vaticaan te komen. ters met 3 A.R.'s, 3 V.V.D.-ers en 2 C.H.'s. In dat geval zou er geen ministerie van Buitenlandse Handel naast dat van Economische Zaken zjjn. Besluit men echter wèl tot deze splitsing, dan zou de verhouding 7, 3, 3, 2 kunnen worden. In beide combinaties wordt ervan uitgegaan, dat het ministerie van Zaken Over zee bljjft bestaan en dat de C.H.- man Helders zijn werk daar zal voortzetten. Dit laatste is zeer waarschijnlijk. Prof. De Quay heeft er gisteren met deze minister over gesproken. Daarbij is hem medegedeeld, dat de Antillen en Suriname sterk de wens te kennen hebben gegeven om in Den Haag met een Nederlandse bewindsman te kun nen blijven samenwerken. Het bedrijfs leven op Curasao en met name de olie industrie heeft dit nog eens onder streept. Wat er precies met Nieuw Guinea zal gaan gebeuren is nog on zeker. Er gaan geruchten, dat het zou worden losgemaakt van Zaken Over zee en ondergebracht bij Algemene Za ken of Buitenlandse Zaken. Twee F-84 straaljagers van de ko ninklijke luchtmacht, die in Amerika boven een schietterrein in de staat Ne vada oefenden voor stuntvluchten, zijn in de lucht met elkaar in botsing ge komen. Een vliegtuig werd vernield, het tweede werd beschadigd aan de grond gezet. Een piloot werd licht ge wond de andere mankeerde niets. Het vliegtuig van luitenant-vlieger Robert M. Veenhuysen, oud zesentwin tig jaar, uit Alphen aan de Rijn, werd zodanig beschadigd dat de vlieger na de botsing van zijn schietstoel gebruik moest maken. Hij werd opgepikt door een helikopter van de vliegbasis Nellis en naar een hospitaal overgebracht. Ka pitein-vlieger Peter van der Meulen, oud dertig jaar, uit Amsterdam, maak te met zijn beschadigde toestel een lan ding op de vliegbasis Nellis. In Bremen is een schriftelijk ant woord opgesteld op het verzoek om inbeslagneming van 191 ton tabak, af komstig van genationaliseerde Neder landse bedrijven in Indonesië (dit ver zoek werd de vorige week gedaan door de Deli-Maatschappij en de Senembah), aldus heeft een woordvoerder van de Duits-Indonesische tabakshandelmaat- schaprij in Bremen medegedeeld. De rechtbank, waar het verzoek ge deponeerd werd, heeft bepaald dat er op 13 apri' een „hearing" zal worden gehouden, nadat het schriftelijk ant woord zal zijn bestudeerd. In de Catharinapoldcr in Zeeuwsch- Viaanderen, vjjf kilometer buiten de gemeente Axel, juist op de grens met de gemeente Vogelwaarde, is donder dagmorgen vroeg in een ondiepe grep pel het stoffelijk overschot gevonden van een naar schatting twintig-jarige vrouw. Het lichaam was verkoold op slechts een klein gedeelte der benen na. Een postbode, die de ochtendpost rondbracht en het stotfelijk overschot ontdekte, waarschuwde de rijkspolitie te. Axel, waarna een minutieus onder zoek werd ingesteld. De vrouw moet, gezien de brandsporen in de greppel, ter plaatse zijn verbrand. Bij sectie is in het hoofd van de vrouw een kogel aangetroffen. Vrijwel alle kleding is verloren ge gaan. Een arts heeft na onderzoek van de benenresten, een gevonden nylonkous en enkele resten van kle dingstukken het vermoeden geuit dat het hier een vrouw van ongeveer 20 jaar betreft. Ieder ander identificatie middel ontbreekt. Op het stoffelijk overschot van de jonge vrouw wer den een reisklokje en een ring aange troffen. Het klokje was blijven stil staan op tien minuten voor half elf. Daaruit zou men kunnen concluderen dat het drama zich woensdagavond heeft afgespeeld. Niemand van de omwonenden heeft iets gehoord of ge zien. De dader moet ter plaatse goed bekend zjjn geweest. Hjj moet zijn gru welijk werk met overleg en zonder haast hebben volbracht. Onmiddellijk na het bekend worden van het vinden van dit grotendeels ver brande stoffelijk overschot zijn de rijks rechercheurs uit Den Haag liet parket van de officier van justitie te Middel burg en een rijksrechercheur uit Mid delburg naar de Catharinapolder ver trokken. Bij het onderzoek ter plaatse waren ook autoriteiten van de Belgische justitie aanwezig. Donderdag heeft dr. Zeldenrust sec tie verricht. Mede omdat o.a. het ge laat van het slachtoffer vrijwel geheel was verkoold, tast men nog geheel in het duister omtrent haar identiteit. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de laatste tijd geen vermissingen gemeld, maar uit België zijn wel meldingen over vermis singen binnen gekomen. De gruwelijke wijze, waarop de dader te werk is gegaan, waarbij hij vermoe delijk het meisje onder valse voorwend sels heefi meegevoerd, daarna om het leven heeft gebracht en met opzettelijk meegevoerde benzine heeft overgoten en verbrand, werd van politiezijde wei- haast een unicum in de geschiedenis van de Nederlandse misdaad genoemd. (Van onze Haagse redactie) De financiële resultaten bij de alge mene ouderdomswet over 1958 hebben een gunstig overschot opgeleverd van 150 miljoen op een totaal aan uitkerin gen van 920 miljoen. De oorzaak hier van ligt volgens minister Beel in een te lage schatting van het premieplich tig iukonien. De minister zegt dit in zijn memorie van antwoord aan do Eerste Kamer. Volgens prof. Beel zal de vervanging van de huidige sociale-verzekeringswet- ten door een algemene arbeidsonge schiktheidsverzekering zeker nog gerui me tjjd duren. De depressie boven de Noordzee, waaromheen de lucht nog steeds onsta biel is als gevolg van de lage tempera turen in de bovenlucht, verplaatste zich de afgelopen 24 uur nauwelijks en vulde iets verder op. Door de onstabiliteit ko men telkens buien tot ontwikkeling, waarbij echter de neerslaghoeveelheden van plaats tot plaats nog al uiteenlo pen. Ook voor morgen worden weer buien verwacht. Boven Polen was van morgen een nieuwe en zeer actieve de pressie gelegen, die afkomstig is uit de Sahara en die aan zijn oostflank zeer warme lucht naar het noorden trans porteert. temp. neersL Station Weer heden max afgel. 7 uur gist 24 uur Stockholm mist 1 7 0 Oslo sneeuw -0 3 18 Kopenhagen regen 4 6 1 Londen zwaar bew. 4 8 6 Amsterdam regenbui 5 6 8 BrusseJ half bew. 5 8 3 Luxemburg half bew. 1 7 2 Par vis vrijw. onbew. 2 8 1 Nice half bew. 9 14 4 Berlijn regen 6 31 36 t i ankfort vrijw. onbew. 4 9 5 München vrijw. onbew. 3 5 30 Ztirich regen 3 4 7 Innsbruck zwaar bew. 3 7 7 Wenen zwaar bew. 6 35 35 Locarno half bew. 6 7 47 Rome onbewolkt 11 15 18

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1