Zes jaar na oprichting BOUWORDE RECRUTEERT DIT —JAAR 5000 VRIJWILLIGERS— MAPRO Gouden vondst van reder Plas brengt Zaanse werf order op order v Medische voorlichting ROEL CAMMENGA HEEFT ER HET „ZWIJTJE" VAN Overleg ligt stil Tibetanen leveren hun wapens in Nieuwe haven te IJmuiden GORDIJNSPIRAAL VB ZATERDAG 11 APRIL 1959 PAGINA 9 A Let op de gele bus Voornaamste invloed: verschillende ziekten worden voorkomen In afwachting van ren tabiliteit sb er ekening /n Orthen is deze maand officieel gestart met het internationale vor mingscentrum van het TIBO: het Technisch Instituut van de Inter nationale Bouworde. Het centrum, dat al enkele maanden heeft proef gedraaid, zal in de toekomst het kader gaan leveren voor de bouwkampen vdn de orde in Europa en daarbuitenZes vrijwilligers vijf Nederlanders eri een Belg die zich voor minstens een jaar voor het werk beschikbaar hebben gesteld, doen er op het ogenblik de sociologische, culturele en tech- nische vorming op die ze straks als leiders nodig hebbèn; ze krijgen bin- nenkort gezelschap van een aantal Duitsers, Oostenrijkers en Italianen, d-ie het getal op 15 zullen brengen. De opleiding, die drie maanden duurt, Wordt gedeeltelijk in de avonduren gegeven, in het oude schoolgebouw Waar de mannen van het TIBO gehuisvest zijn, maar de meeste tijd bren- Uen de leerlingen op 'n bouwwerk door, waar ze zich in een 8-urige werkdag ai bouwend bekwamen onder leiding van de technische leiding van de technische leider Cor Uytendaal, een timmerman uit IJmuiden, die de bijna voltooide eigen woning, waaraan hij als zelfbouwer de laatste hand legde, in de steek heeft gelaten om het vormingscentrum mee te gaan VPbouwen. De vestiging in Orthen hangt samen met de goede contacten üie de Bouworde daar sinds jaren heeft met pastoor Schouten en de Oemeente en met het feit, dat men er voorlopig nog wel ,,vast werk" houdt. ■he hu hrii Amsterdamse tunnels Calvijn-herdenking in Utrecht Voorzichtige toezeg ging van minister Praag protesteert tegen opbrenging „Lidice" MAPRO-spiraol is sterk en soepe> en overal in huis te gebruiken. Voor Uw gordijnen, de was. Uw garderobe enz. Enorm practisch, eenvoudig te be vestigen en te verwijderen. meer mogelijkheden met ned. octrooi 74341 fundeerd oordeel vellen, zeker niet als het hemzelf betreft. Er zijn geen ang stiger en soms eigenwijzer patiën ten dan medische-boekjeslezers en zij die een medisch of paramedisch be roep hebben. Bekend is het optreden van de zogenaamde „candidatenziek- te" bij medische studenten die kennis maken met de ziektebeelden, die zij moeten bestuderen, deze op zichzelf betrekken en mede als gevolg van hun nog onvolledige kennis en gebrek aan ervaring menen een of meer ziekten bij zichzelf te onderkennen. In geen geval ook mag het snuffelen in medische lectuur dienen om de be handelende arts op de vingers te kun nen tikken. De leek kan zich in het algemeen toch geen totaalbeeld vor men. De verhouding arts-patiënt moet op vertrouwen berusten. is er in de vertrouwensrelatie arts-patiënt een barst ontstaan dan zal die patiënt niet sneller genezen door het heter te wil len weten dan de arts. Hij doet dan juister een dokter te zoeken die hü wel zijn vertrouwen kan schenken. Dat is in het belang van de patiënt en prettiger voor de dokter. Toch kan behoedzame medische voorlichting veel nut hebben, niet om van de leek een halve dokter te ma ken maar om hem enig globaal inzicht te verschaffen in de problemen van gezondheid en ziekte, vooral ook om dat de leek in eerste instantie ver- -ehillende ziekten kan voorkomen door ■en gezonde leefwijze. Met het beschrijven van allerlei min of meer ingewikkelde ziektebeelden of premature beschouwingen over nieuwe behandelingsmethoden wordt geen an der belang gediend dan een tege moetkomen aan de al te menselijke behoefte aan sensatie respectievelijk de bankrekening van de uitgever. Óp een enkele uitzondering na steekt de Nederlandse pers hierin gelukkig gun stig af bij wat sommige buitenlandse (week) bladen presteren. S. (Van onze Haagse redactie) Jranaf het ogenblik dat de mens voor bet eerst werd ge- 1 plaagd door ziekten, heeft hii getracht aan de lasten van het ziek zijn te ontkomen en als re delijk schepsel gezocht l naar een verklaring Vs- voor het ontstaan ervan. Primitieve volkeren schreven ziekten zonder meer toe aan bovenna tuurlijk ingrijpen van goden en demo nen. Nu nog zijn er verschillende on ontwikkelde volken waar tovenaar of medicijnman de geneeskunst uitoefent. Maar ook onder de beschaafde volke ren is het getal dergenen die gezond heid hopen te herkrijgen van kwakzal vers. wonderdoeners etc. niet zo ge ring. Aardstralenkf .tjes, het spektakel van de Amerikaans gebedsgenezer Os- born, maar ook de louter materialis tische verwachting waarmee sommi gen in Lourdes geloven laten duidelijk zien, dat het geloof in de magie nog springlevend is. Men kan daarmee tot op zekere hoogte vrede hebben mits de werkelijkheid niet uit het oog wordt verloren. Stelt de moderne arts, die geleerd heeft streng wetenschappe lijk te denken, misschien dat deel van zijn patiënten teleur iri dezen? Ander zijds is er bij de leek een toenemende belangstelling ontstaan voor medische problemen. Onze voorouders hadden minder interesse voor het hoe en waarom bii gezondheid en ziekte. Do twintigste-eeuwse mens daarentegen wordt op school al getraind in het be antwoorden van dergelijke vragen op allerlei gebied, hü wil graag het naad je van de kous weten. Hij leert oor zakelijk denken. Volkomen begrijpelijk dus dat hij bij uitstek geïnteresseerd is in de problemen betreffende gezond heid en ziekte, die immers de kern van het menselük wezen raken. Het is echter een moeilijke opgave op verantwoorde wijze aan deze be langstelling tegemoet te komen. Het zal niet mogelijk zijn elke belangstel lende leek èn de gewetensvolle medi cus geheel te bevredigen. Er is en wordt in de lekenpers veel. zeer veel Orthen is een vlek dat deel uitmaakt van de gemeente Den Bosch; het is ®uder dan de stad zelf en men zegt dat "et in belangrijke mate tot haar ont daan heeft bügedragen, vandaar dat 'ben het in de gemeenteraad ooit de «.moedervlek" van Den Bosch heeft ge noemd. Moedervlekken kunnen ontsie- ebd zün en dat is ook met Orthen wel enigszins het geval: van de 700 wonin gen die er staan, voeren er 200 de sta g's van krot. Behalve onbewoonbaar Verklaarde oude woningen die aan ?.e buitenkant nog wel iets schilderach- bgs hebben staat er een aantal nood woningen, die alles met nood en nau- re'i)ks iets met woningen te maken heb- "en. Daar moet duchtig gesaneerd wor- bon, de Bossche wethouder van sociale <aken die zelf uit Orthen komt Weet daar alles van. Maar Den Bosch groter dan Orthen en heeft nog tal v®n andere wijken die voor sanering in Aanmerking kómen, terwijl het bouwvo- 'dme volkomen ontoereikend is. Boven dien wonen er in de af te breken wo- mngen vele gezinnen die aan de rand ;an hun bestaansminimum leven en voor wie een huur van 15 tot 17 gulden Per week dat kost de nieuwbouw m Pen Bosch een te zware last bete kent. Een aantal mensen is daarby tot ®°ciale labiliteit vervallen, waardoor de toewyzing van een nieuwe woning ponder meer wel enkele risico's voor de mining inhoudt. Voor al deze mensen is de interna- ''Otiale bouworde in het geweer geko- Jbi-n: dit jaar voor de derde maal wer ken er jonge kerels uit allerlei lenden Itatïs gedurende enkele vakantieweken dan de bouw van woningen, in samen werking met de bewoners-eigenaars kelt. In 1957 zijn er twaalf klaar geko- 'hen, thans wordt door een Paaskamp van Vlaamse collegestudenten die er heel hun korte vakantie aan besteed hebben de laatste hand gelegd aan de *6 woningen die vorig jaar zijn opge let en binnenkort komt nog een com plex van 25 stuks in uitvoering. In to taal dus 73 woningen, dat is meer dan 10 pet van heel de Orthense woning- Voorraad. Huisvesting voor 73 gezinnen, 5|»ur ook: eigen bezit voor 73 gezinnen ?'e daar anders nooit aan toe zouden l °men en die nu voor een bedrag dat dger ligt dan de huur van een woning wetwoning, eigenaar worden. En wat jhisschim nog het allerbelangrijkste is: "e/,(, mensen worden, door het zelf bou- Wpn in hun vrije uren, samen met de 'healiscische vrijwilligers van de bouw- opgetrokken naar een hoger ni- ri Plet is een van de betere objecten van ?e Internationale Bouworde, die nu zyn ri®vende jaar ingaat, met niet minder an 230 kampen in zes Europese landen in Alrika en die haar activiteiten in nabije toekomst naar Zuid-Amerika Azië hoopt uit te breiden. 5000 werk krachten, van wie 1000 Nederlandse, ina deze zomer worden ingezet. Een hdrukwekkend aantal, maar een dat unpf> onmiddellijk zou kunnen verdub- ,,?..en als men over voldoende finan- óen zou beschikken. Ook gratis werken n.l. geld: de werkers moeten ge- uisvest worden en gevoed; ze moeten erkkieding hebben en gereedschap en moeten over grote afstanden ver- .bérd worden. Dat kost gemiddeld >100,. per man per kamp. Óm deze °sten te bestryden wordt van de wer- die voor hun arbeid geen enkele y.f.rgoeding krijgen, bovendien nog een dn aSe van f 30,- gevraagd. Deson- (®hks zijn er liefhebbers te over. Zucht avontuur of een goedkope buiten- a "dse reis? ..Een heel enkele keer komt „j voor." zegt de directeur-aalmoeze- I» van de Bouworde Nederland, pa- lr Elias Hoy O.F.M., die men heel af t- ,f°e wel eens kan treffen op het secre- ^■aat St.-Annastraat 172 in Nijmegen, f-r waren twee Amsterdammers die s.- schreven: we willen bergen zien, mur ons naar Oostenrijk. Ik schreef te- ik wil naar Hawai. Het antwoord n i?Seef ons maar het rotste kamp dat u hebt." De kampen zijn geen vakantiekam pen. Er wordt sober geleefd en hard gewerkt en voor toeristische excur- f.'es is geen tijd. Maar juist het rea listische idealisme van de bouworde, h'e zes jaar geleden door pater We- renfried van Straaten werd gesticht a's zusterorganisatie van Oost-Pries- 'arhuip, met als eerste doel, onder- Pak te scheppen voor de vluchtelin gen in Duitsland en Oostenrijk, heeft "bizenden aangetrokken. Jongeren '"aar ook ouderen; arbeiders en boe- fen, maar ook intellectuelen: katholie ken, maar zelfs niet-katholieken. Tn 'rankryk meldde zich een ingenieur aar>. directeur van een fabriek, -la afloop van het kamp ontving hü de kampploeg in zyn landhuis bn Ver sailles. In Oldenburg arriveerde per Mercedes een arts uit Bremen; hy Mond drie weken in het witte bouw- °rde pak op de steigers. Een bankdi- 'acteur uit Schwabisch Gemünd ging ■'aren achter elkaar samen met zijn zoon mee aan het werk. En in Oos tenrijk werd een keer meegewerkt door een Egyptische Mohammedaan, d'e zyn gebedsmatje uitspreidde ter- li' de anderen naar de kerk gingen." Sj*h het begin ging alles even enthou- Ipu als primitief. Groepen van louter en 'n het vak werkten aan huizen J} kerkjes onder leiding van een aal- 'Oezenier, die van lieverlee verstand Jveg van bestektekeningen. Het werk ®idde zich snel uit: overal in Europa ^as woningnood en behalve woningen 0 aron er tal van andere objecten. In ns eigen land werden kerkjes gebouwd A Onsterwolde en St.-Annaparochie; J; laar komt er nog een bij in Lun- oi:en tn Witmarsum verrees een so- Ra.al cultureel centrum en in Krooswyk, opleiding in Orthen en werken daarna een jaar of langer aan de werken die de orde onderhanden heeft. Wie zich voor altyd in dienst van de bouworde wil stellen, kan toetreden tot het SIBO. het saeculier instituut van de orde, dat thans" zes leden telt die hun geloften hebben afgelegd, terwyl er zich 20 onder wie 5 Nederlanders op voor bereiden. Drie SIBO-leden uit België vertrek ken op 15 april naar Luluaburg in Bel gisch Kongo, waar ze, met inheemse vriiwilligers, scholen, kerken en wonin gen gaan bouwen. Drie andere Belgi- Sche bouwgezellen gaan 20 apnl naar Zuid-Afrika, waar in 2 jaar tyd tien kerken moeten worden gebouwd voor de Bantoe-bevolking ten zuiden van Jo hannesburg. Sinds 1957 is de bouworde al in Afrika werkzaam: in dat jaar be gon in Belgisch Kongo een aalmoeze nier met louter inheemsen. Daarna zijn 14 jonge Duitsers naar Harras in Etio- pië gegaan, om daar een melaatsenko lonie te bouwen. Het ziet ernaar uit, dat het werkterrein van de bouworde geleidelük meer naar werkgebieden buiten Europa zal worden verplaatst. Dat betekent, dat er steeds meer krach ten nodig zyn, die zich niet voor een paar vakantieweken, maar voor enkele jaren inzetten. Die krachten zün er: de enige rem is het chronisch geldgebrek, waarmee ook dit liefdewerk voortdu rend te kampen heeft. VIC LANGENHOFF Van de 700 woningen in Orthen moeten er 200 als krot bestempeld worden. De bouworde werkt nu mee aan de sane ring. Jonge Vlaamse kerels leggen hier de laatste hand aan een serie fraaie nieuwe woningen. Sinds 1957 is de Bouworde ook in Afrika werkzaam. Met inheemse vrijwilligers bouwen de SIBO-leden in Belgisch Kongo scholen, kerken en woningen. geschreven over medische onderwer pen: van meestal zoetelyke dokters romans tot zeer serieuze al of niet quasi-wetenschappelijke artikelen in bladen en periodieken. Voor mij geldt als criterium in hoeverre de leek ge baat is met een popularisering van de medische wetenschap. Dit gaat even eens op by het voorlichten of inlich ten van de patiënt door zijn dokter waarbij de nadruk komt te liggen op het hoe. ;°Jterdam, komt dit jaar een buurt- klaar, dat er zonder de bouworde gekomen zou zijn en dat in deze 'Ik van 8000 katholieken van wie nog 1200 in de kerk komen van 'lu>nie betekenis is. De bouworde drijft op vrywillige gU- ®n en collecten Dank zij de wat geste- 8en inkomsten is men er toe kunnen "vergaan, ook vrywilligers voor lange- te Ujd aan te nemen. Zij krijgen nu de De klacht dat de medicus de leek dom wil houden wordt tegenwoordig minder vaak gehoord; het zou ook niet lukken want er bestaat een uitgebrei de keuze aan boeken tijdschriften op populair medisch gebied. Met alle ge varen van dien, want er is veel kal onder het koren. Laat u bii de even tuele aanschaf van een populair me disch werk altijd raden door een des kundige. Een algemeen en onontkoombaai bezwaar van populair medische voor lichting is de onvolledigheid waardooi gemakkelijk verwarring bij de lezei ontstaat. Het is veelal niet mogelyl om zonder uitgebreide kennis van sa inenhangende vraagstukken inzicht tt krijgen in één probleem. Niet vooi niets moet de medicus zich in zün op leidingstijd door een stapel dikke handboeken heen worstelen. De leek op elektronisch gebied vindt het van zelfsprekend dat hjj niet de geheimen van een robot zal doorgronden na le zing van een populair wetenschappelijk boekje. Nog veel sterker geldt dit vooi 's mensen lichaam en geest, ingewik kelder dan welk ingenieus menselük bedenksel ook. De leek is niet gebaat mét halve waarheden omtrent allerlei ziekten en hun symptomen. Hij kan geen goedge- Het overleg over de Amsterdamse tunnelplannen ligt voorlopig stil. Mi nister Van Aartsen zegt in zijn memo rie van antwoord aan de Eerste Ka mer, dat het wachten is op de renta- biliteitsberekeningen van het Centraal Planbureau. Hij heeft de directeur van dit bureau gevraagd het onderzoek zo veel mogelijk te bespoedigen, maar de berekeningen, die zich moeten baseren op mogelijke hesparingen voor het weg verkeer lii.i uitvoering van de plannen, zijn nu eenmaal zeer ingewikkeld. Na een eenmaal genomen beslissing zal technisch gezien de boaw> van de tunnels niet meer dan 3% a 4 jaar tigt verder, dat er misschien wel per- tigt verder, dat er misschien wel pers- spectieven zitten in het plan van ir. Eggink. waardoor de kostbare ventila tiekanalen althans bij de Coentunnel zouden kunnen worden gemist. Overigens noemt mr. Van Aartsen de toestand by de ponten over het Noord zeekanaal niet onbevredigend. Wanneer bü de toeneming van het verkeer de overtocht te lang zou gaan duren door lange wachttijden, dan zal vanzelf dat deel van het verkeer, dat daarvoor het eerst in aanmerking komt, de vaste verbindingen via Velsen of Schelling- woude gaan kiezen. De ponten worden daardoor ontlast. Rector en senaat der rijksuniversi teit te Utrecht zullen op woensdag 29 april in het groot auditorium van het universiteitsgebouw te Utrecht, een plechtige samenkomst beleggen ter her denking van Johannes Calvyn. Tijdens deze bijeenkomst zal, na een korte inleiding van de rector magnifi cus, het woord gevoerd .worden door: pater dr. Luchesius Smits over ..Calvün en de oude kerk", prof. dr. S. van der Linde over ..Calvijn: de mens, de christen, de geleerde", eri prof. dr. A. A. van Ruler over „Calvijns betekenis voor West-Europa". Tibetaanse strijders, door Chinese comm moeten in Lhasa, de hoofdstad v (Van onze Haagse redactie) Volgend jaar zal een begin kunnen worden gemaakt met de werken voor de verbetering van de havenmond te IJmuiden. Minister Van Aartsen heeft deze toezegging gedaan in zijn memo rie van antwoord aan de Eerste Ka mer. echter met het voorbehoud dat de uitvoering van deze werken ook bud gettair mogelyk is en dat met de ge meente en provincie overeenstemming is bereikt over de financiering. Er zul len grote bedragen nodig zyn voor dit werk, dat direct aan zee ligt en in zo kort mogelijke tijd dient te worden uit gevoerd, aldus de bewindsman. nistische troepen in het nauw gedreven, in Tibet, hun wapenen inleveren. „Ceteka" meldt, dat Tsjechoslowa- kije gisteren in een aan de Franse ambassadeur te Praag overhandigde nota heeft geprotesteerd tegen het aan houden en opbrengen door Franse oor logsschepen van de 5.689 ton metende vrachtvaarder „Lidice", die volgens het Tsjechoslowaakse persbureau met een lading handelsgoederen onderweg was naar de Marokkaanse haven Ca sablanca. In de Tsjechoslowaakse pro testnota wordt gezegd dat de „Lidice" zyn lading, ingevolge een overeen komst met de Marokkaanse regering, naar Casablanca vervoerde. Gisteren is te Rabat van Marok kaanse zijde vernomen dat het Marok kaanse kabinet donderdagavond in speciale zitting bijeen is gekomen ter bespreking van de opbrenging van de „Lidice". Een varende touringcar passeert de droogdokken anti het Amsterdam ROEL CAMMENGA De historische uitspraak van reder Cornelig Plas: „Wat een autobus op de weg kan, lukt op het water ook," heeft het buitenland bereikt. Haï ti, Israël, Duitsland, België, Noorwe gen, Frankrijk, Zweden, Zwitserland en straks wellicht ook Italië, Canada en Brazilië tonen grote belangstelling voor Amsterdams „varende touringcar", die in de twintig jaren van zij" be staan een gouden vondst is gebleken. De tijd dat Koel Cammenga doodonge lukkig was, omdat hy geen „spantjes" kon buigen, is dan ook definitief voor bij. Zyn werfje in Zaandam krijgt nu order op order. Aan de eerste van drie rondvaartboten, die de stad Zürich be stelde, wordt de laatste hand gelegd. „Ouwe Boel heeft cr het „zwljtje" van," zeggen de scheepsbouwers, waar mee ze te kennen geven dat het bou wen van de gestroomlijnde platbodems specialiteit is van hun in het vak ver grijsde collega- Amsterdam en de rondvaart zün sy noniem. Ai een halve eeuw bestaat de- Ze dryvende attractie, die ieder jaar weer tienduizenden vreemdelingen trekt. Een bezoek aan de hoofdstad zon der boottocht door grachten en haven betekent: Amsterdam niet gezien heb ben. Grootvader Pias is wellicht de eerste, die het geheim van een boottocht door het natte hart van de oude bin nenstad ontdekte. Rond 1910 lag op het Rokin, dat toen nog helemaal open was, ter hoogte van het voormalige badhuis zyn „Hollandais", een oersterke open schuit met een linnen tent op het ach terdek. Voor het toen kapitale bedrag van 2,- per persoon toonde grootvader Plas aan de Amsterdamse élite de on volprezen schoonheid van hun binnen stad. Hy deed dat echter alleen wan neer het hem uitkwam en toen op ze kere dag bleek dat varen op het traject Amsterdam-Kalfje-Ouderkerk meer lu cratief was, gaf hy er zelfs de brui aan. De naam Plas zou een belangrijke rol blijven spelen in de verdere ontwik keling van een der grootste nationale attracties. Cornelis Plas, oprichter en eigenaar van de eerste Nederlandse chauffeursschool, telde in 1925 tweedui zend harde guldens uit in de handen van „waterrot" Kees Zwaag voor de Hilda, het eerste schip van de eerste officiële rondvaartrederij. De zaken gingen goed. Er kwamen spoedig een Hilda II en een Hilda III. 1938 werd een topjaar. Het veertigjarig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina lokte talloos velen naar de hoofdstad. Een avondtoeht door de verlichte grachten was een der hoog tepunten van het feest. Er belandde veel geld in het laatje en Cornelis Pias kon gaan denken aan een nieuwe Hilda. Hy kreeg een geniale ingeving. Zijn vierde boot moest lyken op een drij vende autobus. Hij stapte met zijn plan naar de ontwerper Henk Ver heul, die uit puur enthousiasme op zijn tekentafel sprong. Zo kon het gebeu ren dat net voor dé tweede wereld oorlog de eerste gestroomlynde rond vaartboot door de grachten voer, een zuiver Amsterdamse vondst, die na 1945 grote opgang maakte. De een na de ander liepen ze van stapel, de lan ge, uitstekend wendbare platbodems, die aanvankelyk zo'n zestig, maar ia- ter zelfs meer dan honderd watertoe risten konden bergen. Rondvaartrede- ryen verrezen als paddestoelen uit de grond. Een vloot van achtenveer tig luxueuze rondvaartboten vervangt thans de oude „Hollandais", die zijn meester overleefde en ergens in de Nieuwe Herengracht als een bejaard woonschip tegen de kant 'igt De rondvaartrederüen bewandelden de weg van de minste weerstand. Zij stichtten de Vereniging van Amster damse Rondvaartrederijen, waarvan de heer P. Boekei voorzitter werd. Men hield zoveel mogelyk dezeitde route, nam daarvoor een vaartüd van vüf kwartier en stelde een eenheids tarief in, dat lager was dan het be drag dat grootvader Plas destyds be rekende. Plannen om naast de vaar tocht door de Amsterdamse binnen stad ook elders emplooi te vinden, mislukten. De nachttochten naar Fort Pampus en de „zingende kik kers"'van Durgerdam eindigden abrupt toen gemeentelijke instanties bezwaar maakten tegen de geringe zeewaar digheid van de schepen en de stunt van Albert Plas: „Naar Tante Ant in Broek in Waterland" werd een desil lusie, omdat de heen- en terugtocht door de Broekervaart zo eentonig was. Voor de wind Veel drukte hierover maakten de he ren niet. De steeds weer groeiende stroom van toeristen compenseerde de ze teleurstellingen op afdoende wyze. Amsterdam en de rondvaart werd een begrip. „Wonderful", „schön", „magni- fique" of gewoon „mieters", zeiden vo rig jaar ruim anderhalf miljoen passa giers van de hoofdstedelijke rederüen en de kans dat de belangstelling nog groter wordt is zeker niet denkbeeldig. „Spoetnikken", conflicten in Berlijn en in het Midden-Oosten kunnen de atmos feer bederven, maar keiharde zakenlie den als Plas en Boekei weten dat door allerlei andere factoren de wind uit de goede hoek kan blyven waaien. Zij heb ben dit jaar hun bonte vlaggen in het volste vertrouwen gehesen en zien voor het komende seizoen net zoveel gunsti ge perspectieven als Roel Cammenga, die met zijn zoons Jelle en Flip handen te kort komt om de buitenlandse aan vragen te verwerken. Voor sommen van 75.000,. tot 90.000,- maken zy de bo ten, die hard op, weg zijn wereldbe roemd te worden. Noren in hun fjorden, Israëlieten op het meer van Tiberius, Zwitsers op het meer van Zürich, Fran sen op de Seine en Belgen op de Maas. Zij allen kunnen in eigen omgeving de kennismaking hernieuwen met het gla zen schip, waarmee zij in Amsterdam het onvergetelüke avontuur van het gonzende havenbedryf, de „walletjes", de Pollux, de lange Jaap en de „linke" bocht bü het Binnengasthuis beleefden. HAYE THOMAS Advertentie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 9