Dagblad voor Schiedam en omstreken/ Meer vertrouwen in formatiepoging Komt prof. dr. nu op Economische Zaken VREUGDEN en ZORGEN m Eduard v. Tijdens repetitie Beinum-f onwel geworden Nieuwe internuntius in ons land gearriveerd Prins Albert van België verlooft zich met Italiaanse prinses Hof communiqué een volkomen verrassing voor Belgische volk Ta56g8a s te»"» 0jooilwill Minister Luns vervroegd in Nederland terug i r j PROF. DE QUAY POLST VERDER Formateur naai de Koningin a mm Mgr. Beltrami verheugd in meer vreedzaam land te zijn Dulles moet nieuw medisch onder zoek ondergaan Vrouw gewurgd en met hamer geslagen Het weer. Tal van revoluties in diplomatieke loopbaan beleefd In verband met de kabinetsformatie Plotseling uit Florida in Washington terug Wind tussen zuid en zuidwest Het weer in Europa MAANDAG 13 APRIL 1959 Prins Atosrt van België met Italiaanse prinses verloofd SCHUIMRUBBERBED Drama te Vlaardingen KIEKENS MACHINEFABRIEK JAARBEURS UTRECHT ÜERNHARDÜAL nieuwe amsche courant (Van onze parlementaire redacteur) Prof. De Quay is 11a de tegenslagen Van de vorige week vandaag onver stoorbaar verder gegaan met het for ceren. Een deel van het weekeinde was Bewijd aan besprekingen met de minis- van Buitenlandse Zaken, mr. Luns. *andaag heeft de formateur bovendien Prof. dj., xh. L. M. Thnrlings ontvan- aan wie hij ongetwijfeld de porte feuille van Economische Zaken heeft aangeboden. Lukt dit, dan is er een be- Jangrijke impasse doorbroken. Prof. ■fhurlings kan een gangmaker worden Voor de verdere formatie, die natuur lik niet eenvoudig is, omdat er een ge- "®el andere constellatie moet groeien donder socialisten er in. Hij is 11 jaar °ud en in 1945 cum laude gepromo- veerd aan de Economische Hogeschool J® Rotterdam, waar hp drie jaar lec-, J°r is geweest, totdat hij in 1949 tot hoogleraar in de staathuishoudkunde aan de landbouwhogeschool te_Wagenm- ten werd benoemd. Hij is I'd van de •E.R. en in de K.V.P.-fractie in de Eerste Kamer is hij een van de meest gezaghebbende figuren. De thermometer van het vertrouwen in Den Haag weer wat opgelopen. Ook het gesprek met minister Luns. dat zaterdag vele uren heeft geduurd en dat vandaag met minister Zijlstra er by door de formateur is hervat, heeft zijn betekenis. Het gaat daarbij om een juiste indeling van de departementale taken. Het knelpunt tussen Economi sche Zaken en Buitenlandse Zaken is al jaren de zogenaamde „B.E.B." (Bui tenlandse Economische Betrekkingen) geweest. Er is tijdens de afgelopen par lementaire periode na ernstige moeilijk heden hierover een compromis gesloten over de vraag, welke minister de ver antwoordelijkheid voor deze B.E.B. zou moeten dragen. Dit compromis kwam op een taakverdeling neer tussen de bei de bewindslieden, maar prof. De Quay kan deze zaak niet ongeregeld laten, want het compromis gold slechts voor de duur van het vorige kabinet. Hij zou zelfs een tijdbom onder zijn nieuwe mi nistersteam leggen, wanneer hij deze zaak onbesproken liet en het is juist zijn bedoeling de atmosfeer nu eens grondig te zuiveren. Er moet een ministers club komen, die alle Rancunes uit het verleden vergeet en fris aan een nieuwe taak begint. Teamgeest staat juist voor- llllllllllllllllllllllllllllll'lll'IIIIIIIUIII Het kabinet der koningin deelt mede: II M de Koningin beeft hedenmorgen in paleis Soestdyk prof. dr. J. E. de Quay ontvangen. minimumminiumminimhui op als doel vah de arbeid van deze for mateur-psycholoog. In het kabinet-Drees was deze "teamgeest de laatste tijd ver te zoeken. In onderling overleg kon men er alleen over bijkomstigheden praten. Belangrijke kwesties moesten geregeld bij hoofdelijke stemming wor den beslist. van Dr. Eduard dirigent van het orkest, is overleden. Beinum, eerste Concertgebouw- Zijn tragische dood voltrok zich van morgen tijdens een repetitie in de grote zaal van het Concertgebouw, die als ge woonlijk om tien uur was begonnen. De dirigent nam met zijn orkestleden de eerste symphonie in c. SI. t. van Jo hannes Brahms door. Juist op het mo ment dat hij had afgetikt en iets nader wilde verklaren zakte hij in elkaar en viel neer in de dirigentenstoel. Ver schillende orkestleden onder wie Bart van Beinum, zoon van de overledene snelden toe om hulp te verlenen. Zij legden de dirigent op de grond en tele foneerden vervolgeus het ziekenhuis. In middels slaagden anderen er iii de hulp in te roepen van een dokter, die buiten voor het Concertgebouw stond te wach- Mgr. dr. B. J. Alfrink, de aartsbis schop van Utrecht, was zaterdagmid- aS met vertegenwoordigers van vry- r.el alle Nederlandse bisdommen de b'sdommen van Groningen en Roer mond uitgezonderd op Schiphol aan- S®?'g om de nieuwe internuntius, mgr. «eltrami, bij zijn aankomst in ons land te begroeten. Nadat twee kinderen van mr. F. Karon van Voorst tot Voorst d® vertegenwoordiger van de Heilige Stoel met een bos tulpen hadden ver welkomd, verklaarde mgr. Beltrlni zich gelukkig te prijzen zijn twintigja- f'Se diplomatieke loopbaan voort te kunnen zetten in een vreedzaam land, dat zich onder de regering van een ^®er bewonderde koningin in een perio- d® van rust en vooruitgang bevindt. In Guatemala, zo vertelde de nieu we internuntius, heeft hij gedurende een verblijf van vijf jaar vijf revo luties meegemaakt. Vervolgens werd hij overgeplaatst naar Bogota in Co lumbia, waar hü getuige was van eén revolutie. Tenslotte ging hij naar de Libanon, waar hjj ,,bjjna iedere dag een revolutie beleefde" en waar men hem van tijd tot tijd bewaking had moeten geven. Bij al die onge regeldheden en revoluties heeft men hem twee maal naar het leven ge staan. „Eindelijk kan ik nu dus ho pen dat de bijbelse woorden m ver vulling gaan: ik ben door water en vuur gegaan, maar hier heb ik rust gevonden," aldus mgr. Beltrami. Bij de aankomst van de nieuwe in ternuntius waren ook aanwezig de ver trekkende en de nieuwe auditeurs mgr. O. de Liva en mgr. A. Calamonieri, de secretaris dom R. Lambnex CSB, mgr. J. J. J- van Hussen, mgr. F. op de° Coui, mgr. W. Bokeloh en mgr. J. van Dael. Namens het ministerie van buitenlandse zaken was aanwezig de chef van het protocol jhr. mr. W. van Panhuys. Onder het gezelschap^ bevon den zich ook de heren P. J. bpooren- berg en mr. E. baron van Voorst tot Voorst, geheime kamerheren van de Paus, en mr. Sassen. Het was voor mgr. Beltrami een on aangename verrassing toen hu zater- da°- na de hartelijke begroeting, bij do douane moest constaterendat een van z\jn valiezen zoek was. Het heelt verscheidene uren geduurd eer men na ijverig speuren ontdekt had, dat een andere reiziger per abuis de koffer had meegenomen. Tenslotte is de koffer Bussum teruggevonden. dicus kon niet anders doen dan de dood constateren. De verslagenheid onder de orkestleden, bij wie Eduard van Beinum als mens en als musicus zeer bemind was, was uiteraard zeer diep. Vanavond zon het orkest onder leiding van de dirigent in het Amsterdamse Concertgebouw een speciaal concert voor het Bouwnijverheidsfonds hebben gegeven. Behalve Brahms' symphonie stonden de ouverture „Euryanthe" van Von VVeber en Beethovens derde piano concert met Hans Henkemans als solist op het programma. Eduard Alexander van Beinum werd 3 september 1900. uit een rasmuzikaal geslacht in Arnhem geboren. Het eerste muziekonderricht ontving hij van zijn broer. Co van Beinum, in viool- en van Fr. Hillen in pianospel. Reeds op zestien-1 jarige leeftijd nam hjj een plaats in als altist bij Arnhemse orkestvereniging. Van 1918 WJ21 studeerde hij aan het Am sterdamse conserv atorium bü J. B. de Pauw piano en bij Bernard Zweers en Sem Dresden harmonie en compositie leer. Na voltooiing van zijn studie is Eduard j van Beinum directeur geweest ran Toonkunst te Schiedam en kort nadien te Zutphen, waar hij tevens dirigent der Zutphense Orkestvereniging werd. In 1927 kwam hij naar Haarlem als diri gent der Haarlemse Orkestvereniging, die hij spoedig tot grote bloei wist te brengen. Vier jaar later werd hü te Am sterdam tweededirigent van het Con certgebouworkest. Zijn groot dlrigeertalent vond volle dige erkenning in zijn benoeming in 1938 tot eerstedirigent, in welke functie hij Willem Mengelberg verving. Sedert diens benoeming was dit de eerste maal dat een Nederlandse dirigent een ge lijkwaardige functie in het Concertge bouw te vervullen kreeg. Allerwege was men met deze benoeming ingenomen, te meer daar er ernstig sprake was, dat Hartelijk en charmant nam minister Luns zaterdagmiddag op Schiphol af scheid van de jazz-zangeres Ella Fitz gerald, die met hetzelfde vliegtuig als de minister de reis naar Nederland had gemaakt. Ella trad 's avonds op tn het Concertgebouw in Amsterdam en bracht er haar publiek in vervoering. De minis ter moest echter onmiddellijk aantreden. De pers zat op hem te wachten en wilde graag iets meer vernemen over zijn overhaaste terugkeer naar Neder land. Samen met prof. De Quay legde hij uit dat de problemen rond de kabi netsformateur zijn terugkeer noodzake lijk hadden gemaakt, hetgeen jammer was daar er in Amerika nog wel het een en ander te doen was. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Het paleis te Laekcn heeft het Bel gische volk een diepe vreugde be zorgd, toen het gisteren in de late namiddag de verloving aankondigde van Prins Albert, tweede zoon van Ko ning Leopold en wijlen Koningin As- trid en broeder van Koning Boudewijn, met Donna Paolo Buffo di Calabria, jongste dochter van wijlen Prins Fulco Buffo di Calabria, Hertog van Guardia- Lombardia en Prinses Luisa Gazelli. li. Het hofcommuniqué heeft de pu blieke opinie voor eenmaal volslagen verrast, want de man van de straat, die met nauwelijks verholen ongeduld de minste bewegingen aan het Hof van Laeken gadeslaat, heeft in het afgelo pen halfjaar de meest uiteenlopende matrimoniale combinaties bedacht, maar de Italiaanse aristocratie was tot dusver buiten beschouwing gebleven. De idylle heeft zich trouwens met een bijna Amerikaanse snelheid afgespeeld en alles laat liefde op het eerste gezicht veronderstellen. De 24-jarige prins Ai- bert en de 21-jarige Donna Paolo ont moetten elkaar voor de eerste maal drie maanden geleden op de receptie, welke de Belgische ambassade bij de H. Stoel ter gelegenheid van de kro ning van de Paus gaf. Een maand la ter werd met de stilzwijgende instem ming van de beide families een rendez vous georganiseerd te Zanenmoser in Zwitserland, waar Prins Albert zijn wintervacantie doorbracht. Een derde ontmoeting vond met Pasen te Rome plaats. Van dat ogenblik af schijnt de J, - Van Beinum tot dirigent van het Resi dentie-orkest zou worden benoemd, en hij er sterk naar overhelde deze benoe ming te aanvaarden. Door de aanbieding van het Concertgebouwbestuur, dat de instemming van prof. Mengelberg had, bleef Van Beinum voor Amsterdam be houden. Intussen had Eduard van Beinum zich ook als voortreffelijk pianist doen ken nen: zo trad hij op met de violiste Sepha Jansen, met wie hij gehuwd was. In juni 1931 debuteerde hij in het Concertge bouw o.a. met de voordracht van Cesar Francks „Variations symphoniques". Na de laatste wereldoorlog verwierf Van Beinum zich binnen een jaar een internationale reputatie door zijn optre den, hetzij als gast-dirigent, of met het Concertgebouworkest, in Engeland, Bel gië, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Zwitserland, Frankrijk en de Verenigde Staten. Advertentie BIN NENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN Minister Luns, die in Amerika als,zijn. De grote vier en de andere elf mo- voorzitter de conferentie van de I gendheden zijn tot volledige overeen- N.A.T.O. heeft geleid, heeft zaterdag-1 stemming gekomen, middag by zijn terugkeer in Nederland tijdens een persconferentie op Schip een persconierentie op hol verklaard dat de eenheid onder de aangesloten landen niet alleen bewaard is gebleven doch zelfs versterkt is ge worden. Er bestaan wel meningsver schillen, aldus de bewindsman, die er onmiddellijk aan toevoegde dat het een bedenkelijk verschijnsel zou zijn, wan neer onder vijftien soevereine landen precies dezelfde mening over alle pro blemen post zou gaan vatten. Refererend aan zijn haastige terug keer naar Nederland in verband met de kabinetsformatie zei hij gelukkig in staat te zijn geweest tenminste de ge hele N.A.T.O.-conferentie bij te wonen. Bovendien heeft hii in Norfolk een Ame rikaanse marinebasis bezichtigd en el ders de bijzondere geheime bergplaat sen van geleide projectielen kunnen zien. Het speet hem dat hy de conferen tie in Mexico niet meer kon bijwonen, omdat professor De Quay hem had ver zocht terstond terug te keren. In de economische en sociale raad van de V.N. die daar vergaderde zijn vele Azi atische landen vertegenwoordigd. Mi nister Luns vond dat Nederland daar bij zyn rol moet blijven spelen. „Wij hebben er een uitnemende naam en het zon een tegenwicht kunnen vormen voor de moeilijkheden die wij in het Verre Oosten ondervinden. De Mexi caanse regering had aangedrongen op mijn overkomst, maar ik heb haar te leur moeten stellen." Het was een gelukkig feit dat de conferentie samenviel met de tienjari ge herdenking van de N.A.T.O. en met de ernstige crisis over Berlijn en de Duitse kwestie. Voor de meeste pro blemen heboen Nederland, Duitsland en Frankrijk dezelfde opvattingen. De Britse houding", aldus minister Luns, „heeft zich geheel aangepast bij die van de andere geallieerden. Ik wil er in dit verband toch wel op wijzen dat de zoge naamde disengagementplannen, die aan Macmillan en Selwyn Lloyd wor den toegeschreven, zwaar overdreven Ten aanzien van de kwestie Berlijn zei de minister dat deze crisis volko men door de Russen is uitgelokt en ge maakt." Ik ben er van overtuigd, aldus de bewindsman, dat als het Westen eens gezind blijft, waaraan ik niet twijfel, en wanneer men toont vastbesloten te zijn niet aan essentiële rechten te laten tor nen en niet de 2,5 miljoen vrije men sen in Berlijn in de steek te laten, ook deze crisis overwonnen zal worden. Italiaanse aristocratie van de zaak wel lucht te hebben gekregen, maar de pers werd zorgvuldig in onwetendheid gelaten. Twee dagen geleden vertrok de blonde prinses in gezelschap van haar moeder in het geheim naar Brus sel, waar zij op dit ogenblik te Laeken de gast is van de koninklijke familie. Wanneer het huwelijk wordt ingeze gend is nog niet bekend, maar thans staat reeds vast dat het in België de luisterrijkste plechtigheid wordt sedert het sprookjeshuwelijk van Koning Leo pold en Prinses Astrid van Zweden. Prinses Paolo stamt dan ook uit een der adelijjkste families van Italië. In de twaalfde eeuw reeds waren de Ruf- fo's de alleenheersers van Calabria en toen Sigerio Ruffo in 1250 wegens ge wichtige diensten met uitgestrekte lan derijen op Sicilië werd beloond, gold de familie Ruffo als de magnus do mus, een der zeven grote geslachten, die zeven eeuwen lang het lot van zui delijk Italië hebben bepaald. Jong, mooi, sportief en modern, zal Donna Paolo zonder twijfel, de po pulariteit vergroten, welke Prins Al- bert in België geniet. In tegenstelling tot zijn broeder. Koning Boudewijn, welke men algemeen als ietwat te ernstig, te zwaar op de hand be schouwt, heeft Albert een opgeruimd en riant karakter. Hij is een „prince charmant", die met een even groot gemak en een even grote ongedwon genheid vreemde staatslieden over een wereldtentoonstelling loodst als hjj adellijke jonge dames op de dans vloer begeleidt. f) Van Albert, die luitenant bij de ma rine is, en voorzitter van de Raad van Beheer van de Nationale Spaarkas, is wel eens in eerbiedige bewoording ge fluisterd, dat hü laatstgenoemde kunst bijzonder goed verstaat. Des te meer heeft de prins dan ook weer verrast, toen hij in december als voorzitter van het Belgische Rode Kruis werd geïn stalleerd en daarbij blük gaf van een verbluffende levensernst. Het gerucht loopt, dat de ondervoor zitter in zijn aanstellingstoespraal: er onder meer op zinspeelde, dat het voor zitterschap slechts een d .M.-oratieve functie is, waaraan geen bü'zondere verplichtingen verbonden zün. Waarop Albert prompt antwoordde: „Müne he ren, ik heb in de pers de campagne gevolgd, welke rond het voorzitterschap van het Rode Kruis gevoerd werd. Ik weet wat men van mü verwacht en ik ben van plan elke dag te negen uur hier op kantoor present te zyn." De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, is gisteren plotseling uit Florida, waar hij enkele weken voor herstel verbleef, naar Washington teruggekeerd om in het Waiter Reed-hospitaal van het Ame rikaanse leger opnieuw medisch te wor den onderzocht. Dit nader onderzoek, dat als een volkomen verrassing komt, geschied op advies van Dulles' genees heren, die hem vrijdag in Florida heb ben onderzocht. Volgens U.P.I. is het verblijf van Dulles in Florida onderbro ken. Het plan was dat hy er drie we ken zou blyven. A.F.P. meldt dat Dul les vóór 29 april, de dag waarop de Westelijke ministers van buitenlandse zaken in Parijs bijeen znllen komen, zal beslissen of hy zijn functie van minis ter van buitenlandse zaken zal blijven uitoefenen of dat hij zal aftreden. Dul les verklaarde gisteren by zyn aan komst in Washington dat hij zich „ta melijk goed" voelde. Hy werd verwel komd door vice-president Nixon, die te genover verslaggevers toegaf, dat hy pas 's morgens was ingelicht over Dul les' terugkeer. Nixon verklaarde dat de toestand van Dulles, voor zover hem bekend, niet alarmerend is. Engeland Na een instorting in een mijn in Wales is zaterdagmiddag het lük van een van drie ingesloten mijn werkers naar boven gebracht. Red dingsploegen zoeken nog naar de twee a'ndere münwerkers. Ken vreest echter dat zy ook zün omgekomen. Een mün- werker is zaterdagmorgen gered. Bij een andere müninstorting in Wales zün acht münwerkers gered. Donna Paolo Ruffo di Calabria, de Ita liaanse prinses met wie prins Albert van België zich zondag verloofd heeft. PRINS ALBERT De twee kinderen van het echtpaar van S. aan het Mendelssohnplein 29c te Vlaardingen vonden zondagmorgen de deur, die toegang geeft tot de slaapka mer van hun ouders, afgesloten. Ztf waarschuwden de buren, die op hun beurt de politie alarmeerden. Deze ver schafte zich toegang tot de kamer en deed dé verschrikkelijke ontdekking, dat de 30-jarige moeder van de kinde ren met hamerslagen en door wurging om het leven was gebracht. Haar 34-jarige man werd in bewuste loze toestand, veroorzaakt door zware slaapmiddelen, in dezelfde kamer aan getroffen en is in ernstige toestand naar het algemeen ziekenhuis overgebracht. Het parket te Rotterdam heeft het ver dere onderzoek in handen. Dr. J. Zeldenrust heeft intussen sectie op het stoffelük overschot verricht. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelyk nog weinig bewol king en warm voor de tyd van het jaar, later meer bewolking met kans op enkele buien en afkoeling. Over wegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Zon: 5.48-19.34. Maan: 9.40-0.42. Station temp. neersL Weer heden max afgel. 7 uur gist 24 uur Stockholm onbewolkt -1 7 1 Oslo geheel bew. 2 6 0 Kopenhagen mist 5 8 4 Londen zwaar bew. 9 0.6 Amsterdam half bew. 9 15 0.4 Brussel half bew. 11 14 2 Luxemburg licht bew. 7 13 3 Parijs onbewolkt 8 17 2 Nice zwaar bew. 9 16 0 BerJijn zwaar bew. 9 14 0.4 Fi ankfort mist 5 13 3 München licht bew. 6 14 2 Ztirlch zwaar bew. 4 18 0 Genève licht bew. 6 19 0 Locarno licht bew. 4 18 0 Wenen regen 10 13 0.2 Advertentie Een schoon bedrijf is een dwingende eis. Met Kiekens afzuig installaties bereikt U dit. Bij Kiekens* is ook üw afzuigprobleem in bekwame handen mm meer dan een halve eeuw ervaring STAiSD 10M

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1