Sparta neemt laatste hindernis Meeste clubs spelen ongeïnteresseerd AJAX-EN5CHEDE 5 MINUTEN OPWINDEND ji Mijnals blundert, Elinkwijk verliest Ook Charley Marbach kon DOS niet verontrusten Fortuinlijk bij Sparta aan Sparta s directe aanvallen zijn veel gevaarlijker ontkomt nederlaag Hattrick Blauw van De Jong is Wit te machtig VVV is te snel en ook te door tastend voor Feijenoord Van der Linden naar D.W.S.-A. SHS trakteert op een overwinning V Inleg van bijna vier ton VIER KOGELS TEGEN PAAL OF LAT Willem II maakt van zijn kansen een beter gebruik DWS-A en NAC op schot: 3-5 NOAD s tegen stand ïiiet beloond Teeuwen en Klaassens zorgen verdiende ivinstpunten voor Voorzitter SHS door ziekte afgetreden Mokone verlaat H eracles PSV ZIET FOUTEN TE LAAT IN ADO legt beslag op beide winstpunten MVV de dupe vau hel Haagse enthousiasme K.N.V.B.-toto Van der Hart ernstig geblesseerd J IK IS Rijvers niet op dreef Protesten Blauw it, Sittardia en UW afgewezen uvv. MAANDAG 13 APRIL 1959 it Houdt Schwartz stiekem een siësta PAGINA 7 "IIIIIIIIIIIIIIIIMIMIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIMIIIIIIIIIIMIIIIIMIIIIHIIIII PSV—ADO 1—2 PSV; Röhrig. ADO: Rijnvis, W. Timmer mans. Ruststand 0-0. Toeschouwers 10.000 DWS/A—NAC 3—5 &W8/A: De Oude (Sx). NAC: Lasrroms (2x), Van Gastel (2x). Luyten. Ruststand 2-2. Toeschoutóers 7000 SpartaRapid JC 00 £5.500 FortunaNO AD 31 Fortuna: Jongen f2x), Angenent. NOAD: Kentie. Ruststand 2-1. Toeschouwers 2000 Elinkwijk—DOS 0—4 DOS: hammers (2x), Krommert, Temming. Ruststand 0-1. Toeschouwers 10.000 Willem II—Blauw Wit 3—1 Willem 11: De Jong (Sx). Blauw Wit." Sparendam. Ruststand 1-0. Toeschouwers S500 AjaxEnschede 33 Ajax: Van Mourik, Weustink (eigen doel). Enschede: Janssen, Van der Wel. Rust- stand 0-0. Toeschouwers 15.500 SHSMVV 4—1 SMS: Beekhuizen (2x), Moreels (2x). MVV: RondaghRuststand S-0. Toeschouwers 11.000 VVVFeijenoord 42 VVV; Klaassens, Teenwen. (Sx). Feijenoord: MoulijnM wers 6000 Sparta Rapid JC DOS Fortuma F eijenoord Enschede Ajax MVV VVV NAC PSV Elinkwijk DWS/A ADO Willem II Blauw Wit NO AD SHS De coach van DOS Pepi Grubcr gaat, zoals bekend, naar DWfi-A. Het is zeer wel mogelijk, dat hij de topspeler van DOS, Tonny van der Linden, meeneemt. Deze speler wil namelijk graag weg. De besturen der clubs hebben nog geen over eenstemmig bereikt. Het zal in dit geval geheel en al van de transfersom afhan gen. De heer B. Vos Jzn is op advies van dc hem behandelende geneesheren afge treden als algemeen voorzitter van de Haagse eredivisie-club SHS. Ook andere maatschappelijke functies heeft de heer Vos moeten neerleggen. De heer Vos zal op- voorschrift van zijn artsen gedurende tenminste een nisand volstrekte rust moeten nemen. Hij is reeds maanden lang onder me dische behandeling, doch nam daarbij ten dele zijn dagelijks werk als secre taris van de bond voor bedrijfsauto- verkeer in Nederland (BBN) nog waar. Steve Mokone, een van de Zuidafri- kaanse voetballers in ons land, die twee Jaar voor Heracles heeft gespeeld, zal net volgend seizoen niet meer voor deze Almelose eerste divisieclub uitkomen. •Hij wil zijn contract met de vereniging niet verlengen en zou het liefst terug gaan naar Engeland. (Voor hij naar He- nacles kwam speelde Mokone voor Co ventry City). vjers. Ruststand 2-1 Toescliou- 29 17 10 2 44 69-24 29 16 7 6 39 53-32 29 15 7 7 37 74-39 29 14 8 7 36 47-42 29 15 4 10 34 72-47 28 13 ■7 8 33 60-48 29 13 6 10 32 69-56 28 9 11 8 29 53-49 28 10 9 9 29 55-52 29 12 5 12 29 63-61 29 10 7 12 27 51-54 29 9 7 13 25 48-51 29 8 9 12 25 48-64 29 8 9 12 25 48-66 29 10 5 14 25 55-78 29 8 7 14 23 53-64 28 3 7 18 13 40-76 29 5 3 21 13 41-96 van de wedstrijd MW- 0) is niet meegerekend. Rapid JC, dc enige en laatste concurrent van Sparta in de strijd om het landskampioenschap, heeft de voor sprong, waarmee Sparta de slotfase van de competitie is ingegaan, niet kunnen aantasten. Ook de laatste aan val op zijn fraaie leidersplaats heeft Sparta met succes doorstaan. Rapid JC kwam niet verder dan een fortuin lijk gelijk spel, waardoor de Limburgse „runner-up" weliswaar in theorie in de strijd blijft, maar in feite is uitgeschakeld. Vijf wedstrijden voor het einde van de competitie is Sparta met een voorsprong van vijf punten praktisch verzekerd van het kampioenschap. Ook onderaan is het pleit beslecht. SHS heeft welis waar in een krampachtige poging, die kennelijk ge ïnspireerd is door de je-weet-het-nooit-een-voetbal- kan-raar-rollen-gedachte, zeer verrassend van MVV gewonnen, maar dat kan de Schcvenings-Haagse club ■MillIlltIlllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllll (Van onze sportcorrespondent) Te laat is PSV tot de ervaring geko men, dat zelfoverschatting een gevaar lijke factor is. Eerst toen ADO twintig minuten voor het einde de leiding nam, kwamen de Eindhovenaren tot meer activiteit, dan zij tot dan toe ontwikkeld hadden. Maar toen roken de Hagenaars de overwinning en werd het voor PSV kwaad kersen eten. De eerste helft bracht van weerskan ten maar pover spel. Het enige emotio nele moment onstond toen Dillen van dichtbij inknalde, doch de paal trof. Als gevolg van een botsing met Fransen moest stopper Jans met een hevig bloe dende hoofdwonde het veld verlaten; hij werd geremplaceerd door Wim Timmer mans. Na de rust kwam ADO geleidelijk tot grotere agressiviteit en toen Theo Timmermans met een handige manoeu vre de verdediging van PSV ontwricht te kon Rijnvis van dichtbij inschieten: 0-1. PSV pakte de zaken nu wat ener gieker aan, zodat Dillen een open kans kreeg doch ver naast kogelde. Weer leidde een manoeuvre van Theo Tim mermans tot verwarring in de Eindho- vense defensie, waarbij Vreeken in schoot en Wim Timmermans de bal het laatste stootje gaf; 0-2. PSV wierp nu alles op de aanval. Het spel bleef even wel aan de krampachtige kant. Een keer schoot Röhrig tegen de lat, doch in de laatste minuut richtte hij beter, zodat het nog 1-2 werd. (Van onze sportcorrespondent) Het was een ongekende weelde voor SHS om reeds na negen minuten een voorsprong van 2-0 te hebben. En toen het eenmaal zo ver was, steeg het en thousiasme bij de Hagenaars en kreeg het welisiuaar beter, maar te kort spe lend MVV geen kans meer om tot winst te komen. Na negen minuten 2-0 door twee doelpunten van Beekhuizen, profi terend van zwak spel van de Maastricht se doelman Weijzen. Een treffer van Rondagh werd wegens buitenspel geannuleerd, maar ook SHS zag een doelpunt van Beekhuizen om dezelfde reden niet toegekend. Pech had MVV. toen Rutten tegen de lat schoot. Moreels richtte beter, nadat Weijzen was omspeeld en zo was het met de rust 3-0. In de tweede helft ging SHS verdedi gen. Maar dat gebeurde zo stug, dat de vele aanvallen van MVV steeds konden worden onderbroken. Een uitval van SHS resulteerde in een keihard schot van Moreels, dat de stand op 4-0 bracht. Rondagh was de man die voor MVV het enige tegenpunt scoorde (4-1). niet meer redden. Blauw Wit hoeft in de komende weken slechts één punt te vergaren om alle kracht explosies van SHS nutteloos te doen zijn. NOAD staat er, met hetzelfde aantal punten doch een wedstrijd minder gespeeld, nauwelijks beter voor. Intussen heeft de competitie van de Ere-Divisie een nieuw aspect gekregen. De kennelijke ongeïnteresseerd heid, die zich steeds duidelijker manifesteert nu de posities zijn afgebakend, hebben de grilligste uitslagen tot gevolg. De reeds genoemde nederlaag van MVV tegen SHS is er een duidelijk voorbeeld van. Voor de trouwe deelnemers aan de toto wordt het nu nog moei lijker. Hoe kunnen zij bevroeden, welke ploeg nog be reid is „voluit" te spelen? Het ziet er dus naar uit, dat de dobbelstenen een steeds belangrijker rol zullen moeten spelen bij het invullen van de toto-formulieren. De 270.490 deelnemers aan de K.N.V.B.- pool van deze zondag brachten een be drag van f 394.347 in het laatje. De eer ste prijs werd vastgesteld op f 96.615, de tweede op f 41.405. Reeds kwamen twee meldingen binnen van deelnemers, die veertien uitslagen goed voorspelden. Vijftien gaven bericht dertien punten te hebben behaald. De dijbeen-blessure die Cor van der Hart woensdagavond in de wedstrijd tus sen het voorlopig Nederlands elftal en de London Combination heeft opgelopen, blijkt van niet zo'n onschuldige aard te zijn als aanvankelijk werd gedacht. Tij dens de wedstrijd FortunaNOAD, zon dagmiddag in het Maurits-stadion ge speeld, kreeg de stopper van Fortuna opnieuw last van de verwonding en hij verhuisde naar de linksbuitenplaats. Op halve kracht heeft Van der Hart de wed strijd uitgespeeld. De aanvoerder van het Nederlands elftal heeft zich zondagavond direct la ten onderzoeken door dr. C. Kayser. i In soepele stijl verovert Kraak de bal, hetgeen Humphrey Mijnals schijnt te ver wonderen. Toch kon ook Kraak niet voorkomen, dat Elinkwijk de derby tegen DOS kansloos verloor. Sjra fZ°MjPl,inet ,'Tff ,e? tre^eker- Ook al wordt hij do0r Daniels ernstig bedreigd, deze bal zal hem niet ontglippen. Smeets en Brull zien toe. (Van onze sportcorrespondent) Dat nu juist het sterkste deel van Elinkwijk in deze derby moest bezwij ken, is eigenlijk onbegrijpelijk na de serie knappe resultaten van de laatste maanden. En de zaak wordt alleen nog maar triester door het feit, dat Humphrey Mijnals drie verschrikkelijke fouten maakte, die ln laatste instantie door Piet Kraak niet konden worden uitgewist. Mijnals, de gf te technicus en nog grotere strateeg op de sleutelpositie als stopperspii, had zijn dag niet tegen een aanvankelijk matig spelend D.O.S., waarin geruime tijd de cadans ontbrak. Het werd na een 01 ruststand zelfs 0 4 en dit was nu beslist niet nodig ge weest. Bijna 20.000 mensen, onder wie bur gemeester De Ranitz en Leo Horn, zagen een driftig begin, waarop Jan Bronk- horst zijn stempel drukte van orde en gezag. Het duurde lange tijd tot D.O.S. een gat kon prikken in de Elinkwijk- (Van een onzer verslaggevers» Dat Elek Schwartz zon dagmiddag in het Ajax- stadion zijn speurende °gen verborg achter twee £eer donkere brilleglazen «wam echt niet door de zon. Deze kon Schwartz °nder het dak van de overdekte tribune onmo gelijk bereiken Schwartz Wilde kennelijk een oog- Je dicht doen en dat is ^oor een bondscoach in Junctie natuurlijk een kwalijke zaak Vandaar die zeer donkere brille glazen. Hij had zich deze nioeite overigens best kunnen besparen, De 'ijf- tienduizend voetbal- onthousiasten zouden zich om een zichtbaar slapen de bondscoach echt niet 'lebben druk gemaakt wani wat Ajax en En schede zonder de zieke Abe Lenstra presteerden. Was eenvoudig ontstel lend en beslist niet waard om naar te kijken In de laatste vijf minuten toen Enschede volkomen on verdiend met C—2 leid de het speelde immers even slecht als Ajax borgden duistere mach ten er voor dat de be haald scheVe verhouding °D een voor hM publiek opwindende wijze werd fechtgetrokkmi. Het begon '-oor A.inx allemaal erg nrettig. Met, opgeheven borst storm den de rood-witton luin grasmat op, ogenschijn- Lik vast "an plan om na bnp indruk wekkende Prestatie bij Feijenoord voor een 'nieuwe kracht- Lier te zorgen. Tegen een Enschede zonder de al of diet zieke Abe zou dat immers best kunnen Met een veelbelovende blik in •uin nt>etl lieten-éle Ajaoie di-n nog eens ..kie- ken", wellicht voor tiet Latst met hun trainer Hummenberger. die. naar hii heeft meegedeeld, ziin contract met Ajax liet wenst te verlengen. Op Let krachtig geblazen aanvangssignaal van scheidsrechter Schings renden de Amsterdam mers, met in hun midden de zo veel belovende Westra, direct naar het Enschedese doel. dat reus Van de Wint alleen al door gewoon recht op te staan voor een groot deel afschermde. De lange Twentenaar blééf gewoon recht op staan, want hij zag al gauw dat er aan dit Ajax heel wat man keerde. Van der Kuil had zeker niet in de gaten dat Schwartz wel eens naar hem zou kunnen kijken en Westra was al na vijf minuten totaal buiten adem. Alleen de „sprin gerige" Seelen bleek in goede doen, maar voor de kleine man alleen was het nerveuze gedoe van de Enschedese verdedi gers echt niet nodig. Even stuntelig en slecht ais Ajax speelde ook En schede en zo kon het ge beuren dat velen de voor- keur gaven aan een siësta en daarbij soms hardop droomden van een fijne wedstrijd tussen Ajax en Feijenoord. Ras tegen tien voor half vier schrok ken zij wakkei. omdat „bobbeltjes" op het veld een simpel rollertje van de Twentse linksbuiten Janssen zoveel effect ga ven. dat de bewegingen van keeper Hoogerman in de linkerhoek van zijn doel alleen maar belache lijk waren. Ruim een kwartier later zagen een groot aanla) toeschou wers alle reden voor een vroege aftocht, want dank zij Voges en Brousek kon ook Van der Wel in de voor hem zo vertrouwde omgeving de roos treffen (0—2). En toen kreeg Ajax dan de steun van ge noemde duistere mach ten. die het in de slotfase toch nog aan een gelijk spel hielpen. Het begon toen stopperspii Weustink zij aan zij met keeper Van de Wint op zijn doel terugspeelde. In zo'n ge- va! kan dat natuurlijk niet, maar dat had Weus tink pas in de gaten toen de bal tegen het net rol de. Van de Wint wilde kennelijk niet achter blij ven en zorgde voor de tweede stunt, door bij zijn laatste uittrap de kleine Van Ham zonder enige noodzaak van de sokken te lópen. De .vjacied wen telde kermend door het gras, terwijl de overge bleven toeschouwers schreeuwden: „Kun je wel! Straf die vent." Voor arbiter Schings ging het allemaal wat vlug. maar toen hij de zaak eenmaal door had. kleurde ook hij van verontwaardiging en wees zijn vinger precies naar de plek. waar alles wat iets met Ajax te ma ken had de bal graag zag. De heer Schings werd besprongen door zwart- gehemde Enschedeërs. die van de prins geen kwaad wisten en hem maar een nare vent von den. De scheidsrechter vergat in al die drukte niet wat hem te doen stond en dus snelde Van Mourik toe om in te knal len. Van de Wint lag echter snel genoeg om de hal via dc paal terug te stompen in dc richting van Van Mourik. die nu wel succes had. In plaats van de Amsterdamse rechtsback begon iedereen de arme heer Schings te omarmen en hem het: „wie, wat, waar. waarom, wan neer en hoe" in de oren te schreeuwen. Scheids rechter Schings werd. ge red door de gong Hoe hij het klaarspeelde is ons nog een raadsel, maar de man slaagde er in om de fluit tussen de lippen te (Van on^| speciale verslaggever) Vier maal achtereen dreunde het hout werk van Jacobs' doel onder het geweid waarmee vooral Tinüs Hosselaar een treffer in de touwen van Rapid dacht te plaatsen. Maar het houtwerk was er tegen bestand. Vier maal achtereen ston den paal en lat aidus een doelpunt van oparla in de weg, waarvan tweemaal zelfs bij één-en-hetzelfde schot! Dat lustreert wel, in hoe grote moeilijkheden Rapid: verdediging op Spangen heeft verkeerd énhoe tevreden de Lim burgers dan ook nog met dit gelijke spel mogen zijn. De fortuin ;s wel in alle opzichten op hun hand! Niettemin: de winst" was voor Sparta, dat niet dezz nieuwe 0-0-draw (ook in Kaalheide was de strijd ioelpunloos ge bleven) niet alleen zijn unieke record van géén thuis-nederlagen met glans Handhaafde, maar ook zijn voorsprong van vijf punten op Rapid JC, nummer twee op ae ranglijst, stevig consolideerde. Voor het overige: die kanjers van de liotteraamse linksbuiten hosselaar gen paal en lat waren royaal een doel punt waard. De aanvallen van Sparta wenen veel krachtiger en gevaarlijker dan van R ,nd, dat steeds weer de traag ste methode van kort spel in de breedte volgde daarbij wel een fraaie indivi duele techniek ten toon spreidend, maar volkomen machteloos in „e afwerking. Het schieten was zwak en gespeend van elk, richtinggevoel. Déze voorhoede u)as geen doelpunt waard. En dat bevestigt dus de algemene conclusie, dat Rapid inderdaad de fortuinlijkste was en slechts aan de deuguelijkheid van het houtwerk van Het Kasteel dit eervolle gelijke spel te danken heeft. Wij waren nog pas in de vierde mi nuut, toen Hosselaar met een van zijn snydencie diepte-passes een kans aan Wim v u der Gijp bood; in net keiharde kopduel bleel weliswaar lVIommertz win naar, maar de bal zeilde opnieuw voor de voeten van Bosselaar, die alle tijd had om te richten. Zijn kogel vloog van de deklat rtjciits^anclig omhoog on eoo vor- schrikte Jacobs zag het leer daarna wéér op de lat terecht komen. Intussen was het kopduel voor Wim van der Gijp niet zonder gevolgen gebleven, dc rest van de strijd speelde hij met een pleister op hel hoofd, waar steeus bloed onder uit sijpelde. In de tweede neift verhuisde hij naar de "".r tsbuitenplaals, vanwaar uij menigmaal met listige trekballcn de naai binnen zwenkende Van Ede lan ceerde, zodat «Ie defensie van Rapid voortdurend attent moest blijven en meer dan eens aan de noodrem ging hangen. Maar daarvóór in de tiende minuut, had Wim van der Gijp het toen al derde schot op de lat boven Jacobs op zijn naam geschreven. En de moeilijkheden bleven zich voor Jacoos opstapelen. Twee kopballen van Daniels kon Jacobs niet klern krijgen, zodat SchaflTaÜi redding moest brengen. Nieuw mitrajlleurvuur van Van Ede en Wim van der Gijp on stééds Jacobs moeilijkhedén. Hoewel Spartas halfspelers veelal 'n teruggetrokken positie bleven en hun er van een overwicht van Rapid niets te bespeuren. Bovendien maakte de Lim burgse halflinie steeds wee. de fout, het spel over rechts te stuwen, noeXvel Stal man daar tegen de steeds voortreffelijker spelende linksback Zaal totaal niets in te brengen had. Haenen en Loo kwamen ieder één keer tol een schot van bete kenis, maar toen bleek Vaiv Dijk weer in prima vorm. En toen Spara's keeper bij een verre voorzet van Hanneman zich verrekende en te ver uit zijn kooi kwam, mislukte de boogbal van Lenz finaal. Dan de schutters van Sparta: vlak voor de rust dreunde een vliegend schot van Bosselaar na een centrum-rush van Van Ede vooi de vierde maal tegen de paalMaar weer geen treffer. Het felle offensief van Rapid direct na de rust bleek even ongevaarlijk als alle attaques voordien en bij Sparta's eerste tegenstoot was dc actie van De Vries tot vlak voor Jacobs al meteen weer heel wat gevaarlijker. Van Ede eiste de eer echter op enverknoeide de kans. Rapid scheen vermoeid te ra ken. Sparta werd sterker, maar De Vries en Van der Gijp konden toch hun ge wone draai niet vinden. Van Ede even min en Daniels tornde tevergeefs tegen Smeets op. Alleen een kopbal van De Vries in het zijnet trok de aandacht, maar even later was het Schaffrath die tot onluchting van Jacobs een vrije schietkans voor Van Ede alsnog blok keerde. Zelfs de backs Zaal en Van der Lee deden in het laatste kwartier mee aan het bombardement op Rapids doel. Jacobs had echter het méést te stellen met een terugl-opbal van Smeets. Het einde kwam onder hoogspanning. Scheidsrechter La Croix, de beste man in het veld, hield echter het felle tem perament aar beide kanten ruimschoots binnen de perken. Ook tegen de naaste „concurrent" bleef Sparta dus ongesla gen. Het wa- zijn vierde thuis-draw (D.W.S./A., Feijenoord, D.O.S. en -..li pid,). het had ook voor de derde maal dit seizoen eerder tegen Feijenoord en D >.S.) een uitverkocht huis: 25.000 toe schouwers. krijgen en wat wij een geweldige prestatie vin- I tegenvoeter: Schaffrath en Strolenbera den nog te blazen ook. I dus makkelijker konden „bouwen", vitt (Van onze sportcorrespondent) Een wonderlijk doelpunt was het, waarmede Willem U's rechtsbuiten De Jong in de 22ste minuut van de eerste helft wat sfeer bracht in de overigens vlakke, vaak rommelige wedstrijd. Nog twee maal na de pauze zou dezelfde spe ler kunnen toeslaan, zonder dat Blauw Wit kans zag ook een doelpunt te fabri ceren. Dat deden de Amsterdammers pas vlak na Willem II's derde doelpunt, toen Sparendam profiteerde van een fout van dc linesman. De bal was n.l. te voren al royaal over de achterlijn geweest. Dat in deze 21ste minuut van d,. tweede helft reeds de eindstand werd bereikt was een gevolg van het missen van kan sen door Blauw Wits voorwaartsen, doch evenzeer door fouten van de vaak zelf verzekerd spelende Willem II-ers. Willem II kreeg van het begin af de straffe wind in Je rug. Dat veroorzaakte merkwaardige situaties, vooral bij de uit trap van doelman Foyt Maar omdat de Tilburgse voorhoede weinig homogeen was, miste midvoor -soopal de stem om hiervan profijt te kunnen trekken. Leek in de aanvang Blauw Wit wat agressie ver, weldra stelde Willem II zijn can- didatuur en stopper Goedhart kwam daarbij zo in het gedrang dat hij kei hard tegen zijn eigen doellat kogelde. Van Raalte kroeg het zwaar tc verdu ren onder de schoten van Zaro. Hij moest muur. Dat was na 24 min. Het liep toen niet zo gesmeerd tussen Piet Kraak en Humphrey Mijnals. Laatstgenoemde speelde weinig solide terug, vergetende, dat er altijd nog 'n mannetje is als Dirk Lammers, die in dergelijke situaties op de loer ligt. Lammers gaf Kraak geen kans (01). Het was sneu voor Elink wijk, maar fouten zijn er om afgestraft te worden. Als Charley Marbach enkele minuten voor 't einde van de eerste helft, toen hij alle plooitjes in het ge zicht van Frans de Munck goed kon zien, niet zo nor halant had geschoten, zou de strijd een andere wending heb ben gekregen. In dc tweede helft gaf Elinkwijk lange tijd redelijk goed partij, de derby sfeer en het verschil in stootkracht in aanmerking genomen. Het was toen een afwisselend gevecht, waarin een hoog tempo regeerde. Toen Humphrey Mijnals echter z'n tweede blunder maakte, was het gedaan met de dappere tegenstand van Elinkwijk. Na 21 min. was Mijnals zeer ongebruikelijk te week in de af weer en Wim Visser, de gelegenheids rechtsbuiten van D.O.S., zette slim voor naar Lammers en de bal raasde onder Piet Kraak door (02). Men achtte het toen bij Elinkwijk nodig tot een hergroepering te komen. Gade mans ging naar voren en Van Norden, die een onopvallende rol had gespeeld, ging zich bezig houden met verdedigen. Het baatte niets. Tot overmaat van ramp kwam er weer een fout van Mijnals en ditmaal was het Krommert, die de fout afstrafte met een verrassend en ver schot (03). Het meest dramatische moment móest nog komen. Piet Kraak was de hoofdrolspeler in de slotfase. Hij was tofch al reeds geprikkeld door de drie doelpunten en toen kwam opeens Dirk Lammers op het doel af. Dirk had iedereen en alles reeds gepasseerd, alleen Kraak stond er nog. Kraak nam Lammers toen even in de molen en dit kon Bronkhorst toch echt niet toelaten: penalty. Henk Temming maakte van Kraak een hoopje ellende (04). Ondanks het feit, dat bij NAC mid- voor Canjels ontbrak - hij voelde zich wel fit, maar wilde geen risico lopen voor een mogelijke uitverkiezing voor het Nederlands elftal - hebben de Bre- danaars in een schotvaardigebui met 3-5 gewonnen van DWS/A. De Amster dammers waren in de voorhoede weer eens experimenteel samengesteld (zon der Klein, Vonhoff en Kick) en hoewel zij aanvankelijk ook met doelpunten maken wel raad wisten moesten zij in de laatste fase van deze aantrekkelijke strijd, die door 7.000 toeschouwers werd bijgewoond, de eer aan hun pittig spe lende tegenstanders laten. Nauwelijks tien minuten waren er Ver streken of midvoor De Oude kopte de bal uit een afgemeten voorzet van Hol lander achter De Rijk (1-0). Maar reeds zes minuten later had midvoor Laseroms er 1-1 van gemaakt, spoedig gevolgd door een treffer van Van Gastel: 1-2. De Oude bracht vervolgens in de twintigste minuut de stand op gelijke voet (2-2). Na de hervatting zorgde Laseroms voor 2-3. Dc Oude diende ten derde male van repliek, waarna eerst een ka- nonnade op het Bredase doel werd uit gevoerd. gevolgd door een harde, doel treffende schuiver van NAC's linkshalf Luyten (3-4). DWS/A wist daar niets meer tegenover te stellen. Flinkenvleu- gel trof slechts de lat, waarna Van Gas tel op de valreep de eindstand op 3-5 bepaalde. Al moesten Maas en Janssen ook de plaatsen innemen van respectievelijk linksbinnen Meyer en stopper Rombout, dat weerhield N.O.A.D. er toch niet van om Fortuna pittig partij te geven. Het begin was bepaald sensationeel. Reeds in de tweede minuut zag Jongen kans doelman Onderstal te verschalken (10). Maar in de volgende minuut was ook Belski door Kentie verslagen (11), en hij mocht zich direct daarna al ge lukkig prijzen dat de bedrijvige Ben- naars tegen de lat schoot. In de twee- cn-dertigste minuut legde Jongen de grondslag voor \de nederlaag van het dappere N.O.A.D. (21), waaraan niet meer te tornen viel. toen Angenent twee minuten na de rust de stand op 31 had gebracht. Met een grote pleister op het bovenbeen speelde stopper Van der Hart in de tweede helft in de voor hoede. Ruststand 21. zich in de 22ste minuut echter gewonnen geven voor een verraderlijk schot van de Jong, die daarmede een combinatie tussen Smolders en Koopal afsloot. Blijk baar verkeek de Amsterdamse doelman zich op dit effectvol schot. Doordat Wil lem II op het middenveld, ondanks het knappe spel van v. Elderen te peuterig voor de dag kwam, kreeg Blauw Wit ook zijn kansen. Engelander b.v. schoot in de 30ste mi nuut tegen dc lat, maar Koers kon toen voor een leeg doel niet anders dan ovcr- koppen. Ook Haverkamp miste zeker- heid. Blauw Wits linksbuiten v. d. Berg liet zich jtien minuten voor de pauze door Sparendam vervai en. Na de thee was aanvankelijk Blauw Wit sterker, maar toen de Wit r all»Mi van door ging vond hij rechtsbuiten de Jong precies - in volle vrijheid op enkele meters voor v. Kaalte. En dit be tekende 20. Indirect uil een hoekschop kwam de bal vijf minuten later weer bij de Wit Opnieuw stond de Jong scherp opgesteld en opnieuw werd Van Raalte na de voorzet van de Wit verslagen (3—0) Rotterdammers (Van onze sportcorrespondent) Giis Xass, liet „oude" maar nog lang niet versleten raspaard van VVV was ook in de eenenveertigste minuut van de wedstrijd V VV—Fe.venoord aan de Venlose Kraal weer eens op de juiste plaats om een aanval van de Kotterdammers te onderbreken en er gelijk een snelle tegenaanval van te maken. Middenvoor Teeuwen plaatste de bal precies op die plaats waar noch spil Walhout, noch back Veldhoen aanwezig waren. Het was het enige gat in de Rotterdamse defensie en gelfjk met de bai dook Jan Klaassens er in. Er was voor Picters Graafland geen af doend venveer mogelijk tegen het schot dat de Venlose internationaal loste. Het was het vierde Venlose doelpunt Een vrucht van een snelle opportunistische aanval van de Venlose voorhoede, dat Fe.venoord tevens de mogelijkheid ontnam om nog een gelijkspel te veroveren. Beide ploegen hadden hun zinnen ge zet op de volle winst, dat was duidelijk te merken aan de vastberadenheid, waarmee zij van net eerste fluitsignaal af in een noge versnelling van start gingen. In de vierde minuut bracht De Bruin Feyenoords achterhoede van de kook mei een demonstratie van rustig overleg en koele berekening. Zijn pass op het juiste moment was slechts uit te buiten door middenvoor Herman Swinkels had dan ook geen schijn van kans. Een kwartier van snel op en neer gaand spel na de rust werd tenslotte afgesloten door het derde Venlose doel punt, waarmee Herman Teeuwen een volwaardige hattrick op zijn naam schreef. Een dikke fout van spil Wal hout, die de bal onbekwaam wegspeelde, bood Teeuwen andermaal een kans op een sprintje en een schot. Het lukte alle bei, niettegenstaande het feit dat Pie- ters Graafland hem ver tegemoet ijlde. Intussen echter had Coen Moulijn reeds voldoende gedemonstreerd dat back Lamberts lucht voor hem was. Telkens als hij de bal kreeg schoof hij op de hem eigen manier aan de linker kant langs de Venlose back. Geen van zijn voorzetten werd echter voldoende uitgebuit door zijn medevoorwaartsen, van wie ook Kees Rijvers niet zo best op dreet was. Daarom deed Moulijn het in de achttiende minuut zelf maar. Een pracht van een diagonaal schot trof. Over de achteruitwankelende doelman Swinkels. het Venlose net: 3-2. Dit doelpunt betekende voor WV het sein zijn inspanning nog te verdubbelen. De Venlonaren bléven nu verreweg de meesl aanvallende partij, ofschoon de Rotterdamse attaques zo op het oog wel gevaarlijk leken. Jan Klaassens, die terug kon zien op een wedstrijd van hard Meteen beet Blauw '.Vit door. Enaelan der verscheen dreigend voor het Til - bui'gsc doel en toen dc bal via zijn hoofd voor dc voeten <-an Sparendam kwam betekende dit 3—1. Teeuwen. die Pieters Graafland met een i ploeteren mocht tenslotte de vreugde t'IQ do ninyiOUlZQni irnvi A 1 1 r i. j smaken, deze aardige party af te sluiten men een gedegen vierde treffer. Het protest Van Blauw Wit, naar aan leiding van de op 22 maart gespeelde wedstrijd Blauw Wit—Sparta (1-1) is :,t- gewezen. Verder zijn ook afgewezen de prolesten van Sittardia en UW'. Het protest van Sittardia betrof de ontmoe ting Siüardia-De Volewijekers f3-3) ell dat van UW de wedstrijd Laakkwaftier- Het protest van Stormvogels naar aan leiding van de wedstrijd Stormvogels— RCH (2-2). die op 15 maart voor de eerste divisie B werd gespeeld, werd schot via de binnenkant van de paal passeerde. Het tweede doelpunt was andermaal van de voet van Teeuwen. Klaassens draafde achter oen voorzet van Sleven aan. zwierf met de bal naar binnen en draaide hem voor dc voeten van oe lange middenvoor. Andermaal was Pieters Graafland geslagen En ai die tijd en ook nog lang daarna faalde dé aanva! van Feyenoord in zo verre. dal er geen enkel schot loskwam op het doel van Swinkels, die voor do eerste keer in dit seizoen weer onder de Venlose lat stond, ais vervanger van Jackie Cordang, die zijn betrouwbaar heid totaal v erloren heeft De eerste de beste werkeijjk gevaarlijke aanval, lang dradig vari opbouw maar niettemin zo mooi da' geen enkele VVV-er de bal ook maar kon aanraken, leverde de overigens een mooi doelpunt op. Het was Cor van der Gijp-, die in de 28e minuut de bal kreeg van dc ook al vrijstaande rechtsbuiten Meyers mei een gebaar van ...iij kunt allicht beter schieten dan ik". Doelman aangehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7