Hellevoetsluisofficieel weer marinebasis Met de paardemop in plaatselijk café werd eeuwenoude traditie hersteld I Vondst1,1 zoekliekt Vriendelijke geste maar geen decentralisatie Zij weten nog van de marine-van-vroeger Schaduw over feestvreugde i'r: ÏB Erecode mr TY helpt bij ruimte-gebrek Parij se bejaarden naar Lourdes Kaden door baggerwerk levensgevaarlijk 68 jaar en in de Niagara Openstaande orders bij Kloos en Zonen hoger dan eind 1957 V B WOENSDAG 15 APRIL 1959 PAGING 3 GEEN BULLDOZERS BLOEI TERUGSLAG GENADEKLAP MARINE-HART Offers RICHARD SCHOONHOVEN. Stempel Vaarwel VanfTN Maarlr Pijk te stellen. Van de 63 jaar dat hij leeft is hij al Opening Caltex-laboratorium te zien in zaal Exploitatiesaldo gestegen IN HET CASINO, gelegen ann cle uiat kromgetrokken Kerkstraat, stapten maandagavond twee grote matrozen door de deur, waarop te lezen stond: „dinsdag en woensdag dansen". Zwijgend schreden zij naar de tapkast, waar de een de ander met ren lang touw aan de har vastbond en vervolgens de enigszins geschrokken oher om licee bier verzocht: „een voor mij en een voor mijn paard". De jeugdige ober, onbekend nog met de maritieme uit gaansgewoonten, aar zelde, maar het oude mannetje dat daar aan diezelfde tapkast zijn dagelijkse versnapering stond te verteren, glimlachte vertederd tegen zijn glaasje en spridc bijna plechtig de woorden: De Koninklijke Marine heeft weer bezit genomen van Hellevoelsluis. Voor dat mannetje betekende deze paarden-ceremonie meer dan de festivi teiten en de lange hooggestemde speeches die vandaag worden afgestoken. Die twee grote matrozen in een van de vier cafés, die Hellevoet rijk is, waren voor hem het overtuigende bewijs, dat de bedrijvigheid en de gezelligheid van vroeger terug waren. De Marine was weer teruggekeerd, naar een van haar geboorte plaatsen en een traditie, die teruggaat naar het jaar 15S8 was na een onderbreking van 27 jaar weer hersteld. Die jeugdige ober heeft het maan dagavond, toen de bemanningen van de juist binnengelopen mijnenvegers het vertier gingen verkennen wat moeilijk gehad. Hij begreep aanvan kelijk niet veel van die speciale ma ritieme humor en hij voelde zich in zijn zakelijke belangen bepaald bedreigd, toen het „paard" hem vrolijk toehinnik- te, dat er mensen mét en zonder ere code in deze wereld leven, maar dat hij en zijn maat er een bijzonder strenge code op na hielden: „wij beta- ten namelijk nooit in cafés. Het plaatsje aan het Haringvliet van nauwelijks 2500 inwoners en vier plaat selijke industrieën, heeft met de te rugkeer van de oorlogsschepen weer 'ets van zijn bestaansrecht terugge wonnen. De silhouetten van de mijnen vegers in het haventje hebben, meer hog dan de grootse perspectieven van het Delta-plan, de inwoners de verze kering gegeven, dat men in Den Haag heeft afgerekend met de gedachte om een paar bulldozers naar het eiland te sturen en heel Hellevoetsluis met de grond gelijk te maken. „Alles heeft een bestemde tijd" staat er in de deuren van het stenen ma- tinedok, De man, die het stadje deze berustende woorden meegaf als motto, moet een helderziende zijn geweest. Hellevoetsluis heeft alle conjunctuur fasen gekend en er is een tijd geweest, dat men gewaagde van een stervende stad.... In 1588 stationeerden de Staten van Holland en West-Friesland het eerste oorlogsschip in Hellevoetsluis, dat niet meer was dan een fort met wat land bouwers, werkend in de omgeving. Het schip diende ter bescherming van het Haringvliet tegen de invallen van de Spanjaarden. Dit werd het begin van een havenaanleg, waar later vluchten de schepen van profiteerden, waar een reparatie werf ontstond, waar de Ver- eenigde Oostindische Compagnie haar huizen bouwde. Deze bedrijvigheid lok- Ie mensen en handel binnen de wallen en Hellevoetsluis bloeide open. Ondanks de ijverzucht van Brielle, dat onder meer zijn niet onbelangrijke invloed aanwendde om de woningbouw tegen te gaan. Plezierig wonen was het er ook «iet. In het jaar 1795 leefden er 1120 mensen in 176 huizen De Franse tijd bracht de eerste te rugslag. De schepen gingen weg, de nij verheid verdween en het stadje ge raakte in verval, zelfs zozeer, dat de vuilnisman niet meer kon worden be- taald en de haven tot vuilnisbak werd gedegradeerd. In die tijd dook de naam van op zichter Johan Blancken op in de ge schiedenis van de vestiging. Misschien Was hij wel de enige die nog geloofde m betere tijden. Onder zijn leiding Werd de tijd van neergang gebruikt Voor de bouw van een stenen dok, dat °verigens lang na de Napoleontische tijd ondanks de toen ook al vigerende beknibbelingen op marine-begrotingen hot begin werd van een werf met tor- Pedoboothelling en torpedo-magazijn. öe jaren na 1887, toen de oorlogsvloot Weer op peil moest worden gebracht, schonken een welvaart, welke slechts Seëevenaard werd gedurende de mobi lisatie in de eerste wereldoorlog, toen onder meer de machinistenopleiding haar Hellevoet kwam en de haven lig plaats werd voor een serie wachtsche pen. Daarna is het weer minder geworden met als eerste dieptepunt het jaar 1921, toen de marine zijn opleidingen en de wachtschepen naar een andere plaats dirigeerde en als genadeklap het jaar 1932, toen ook de marinewerf, laatste restant van ecn groots verle den, verdween. Het stadje aan het Haringlviet, dat als enige op het eiland niet van de land bouw leeft, dreigde verloren te gaan In de laatste oorlog sloopten de Duit sers enkele traditierijke gebouwen en na 1946 kwamen er enige heren uit Den Haag kijken, hoeveel bulldozers er nodig zouden zijn om Hellevoetsluis onder de grond te duwen. De jonge ober in het Casino wist dit allemaal niet in tegenstelling tot het oude mannetje, dat de marine nog van vroeger kende cn nooit heeft kunnen vergeten dat de jongens met de zeven tien letters op hun pet tot het wezen van zijn stad behoren. Oud-Hellevoet heeft een hart dat overloopt van genegenheid voor de marine en het raakt er niet over uitgepraat. Het oude mannetje moet in elk ge val de jonge ober iets hebben verteld, want tegen sluitingstijd serveerde cieze zijn koffie met een marinepet op'. Na een paar uur was de vertrouwelijkheid terug tussen burgerij en marine in Hellevoetsluis. De jaren van gedwon gen scheiding waren al weer vergeten op deze voor de marine door en door vertrouwde grond. De oude gevels van het fort Hellevoetsluis vormen reeds van de 16e eeuw af een fraai decor van het marineblauw. Ook nu doen de jongens met de zeventien letters op. de pet het weer goed tegen cle ch ter grond van het stadhuis, waaromheen zich vandaag de festiviteit De kaden zijn aan het wandelen gegaan Dat was de noodlotstijding, welke het gemeentebestuur van Hellevoet sluis een veertien dagen terug kreeg te verwerken. Er was beweging gekomen in de kademuren aan weerzijden van de haveningang, nadat de baggcrwerk- zaamheden waren voltooid. De muren golfden cn bogen uit en men vreesde aanvankelijk voor een complete instor ting. In dc afgelopen dagen is echter in de stenen wederom een rusttoestand ingetreden, maar grote borden waar schuwen er voor de kaden niet te betre den. Het is levensgevaarlijk. Voor dc terugkeer van de schepen naar Hellevoetsluis had de gemeente de ver plichting op zich genomen de haven uit te diepen, zodat de oorlogsschepen ook bi) laag water zouden kunnen uitvaren. De uit ongeveer 1800 daterende kaden zijn hierdoor kennelijk uit hun evenwicht ge raakt. Burgemeester jhr. T. A. J. van Eijsinga. die bijzonder hard voor de te rugkeer van de marine heeft geijverd, noemt de wandelende kaden een tegen valler, waarvan dc consequenties nog niet kunnen worden overzien. Ingenieurs van de Delta-werken, die hi.i te hulp heeft geroepen, konden zich nog geen oordeel vormen over de ernst van de situatie. Het staat in elk geval vast, dat er in de zeer nabije toekomst iets aan deze ontwrichting gedaan moet worden, j hetgeen voor de gemeente onvermijdelijk zeer zware offers met zich mee zal bren gen Alen hoopt de muren met veranke ringen en met een damwand te kunnen herstellen, maar het blijft mogelijk, dat een drastische vernieuwing moet worden aangebracht. Jhr. van Eijsinga is' niettemin verheugd over het herstel van be traditie, die aan vankelijk de gemeentekas nog zou spekken ook. Voor elke inwoner krijgt een gemeen te namelijk een honderd gulden per jaar van het Rijk uit de belastingen en de vaste bemanning van de marine zal in elk ge val een honderd man sterk zijn. Niet alleen het stadje heeft zich feestelijk uitgedost, maar ook de schepen zelf hebben de lichtjes aangestoken. Vanavond dans Hellevoetsluis rond de geïllumi neerde mijnenvegers. ten concentreren. Hellevoetsluis zal de thuishaven worden voor tien mijnenvegers in conser vatie cn een squadron mijnenvegers met ecn operationele functie. Comman dant van deze vloot is kapitein ter zee J. G. Dasia, die zijn „hoofdkwartier" heeft ingericht op het wachtschip „Douwe Aukcs". Gul met koffie cn sigaretten, maar schaars met mededelingen was de overste, toen wij hem aan boord opzochten. Hij volstond er mee te vertellen, dat deze basis in Hellevoetsluis een gevolg was van het verlangen van de Tweede Kamer om de vloot te decentraliseren. Wellicht bedoelde de overste dit serieus maar wij kunnen in de over plaatsing van deze handvol mijnenvegers geen serieuze poging tot decent™ lisatie zien. De inrichting van deze basis is een aardige geste tegenover dit oude marinestadje, dat er oprecht verheugd over is, maar niets meer 17Ü" t0e' dat er in het klcine havent'e moeilijk meer schepen onder gebracht kunnen worden en wij vragen ons af of het zelfs wel goed zou zhn er meer schepen naar toe te loodsen. y Binnen niet al te lange tijd is het Haringvliet door een damwand van de open zee afgesloten. De schepen moeten dan door de sluizen de LI bereiken. Het lijkt ons riskant om een vloot achter een stel sluizen nel/te leggen, daar een eventuele vijand door de sluizen onklaar te makln een Lw uit kan schakelen. Thans is het voor de mijnenvegers nog mogelijk binnen ecn uur de zee en het operatieterrein, dat bijvoorbeeld de A blnncn Rotterdam kan zijn, te bereiken. "«voorbeeld de vaarweg naar Reportages over een „nieuwe" nuirinebasis door PJ. ÜfMlrJ,1Öilan _d? m.arin«Un "J'11 <mde basis definitief is weet niemand, ef is en het n op deze voor Hellevoetsluis zo grote dag deze"critislhl"»»™*6!? -W" CC teveel uitspinnen. Laten we pmeikingen niet - --J-- uciuuiiei is daar bij land-, zee- cn luchtmacht nu eenmaal niets definitief is en s.t definitieve een periode van tien jaar genoemd kan worden Laten »n 1I070 vnnr Uoiionneteinrii"n wij echter teveel uitspinnen. Laten we volstaan met geheel in te bijzonder vriendelijke geste van het Ministerie tegenover de oudl h dB het Haringvliet en maar niet veronderstellen, dat hier gevolg wnlrt^ aa" aan dc oproep van de volksvertegenwoordiging om decentralize D\Tzou in deze feestelijke omgeving een pijnlijke hoeveelheid fantasie eisen Ondanks de financiële tegenvaller toch content, zegt de burgemeester. De mari ne is' eigenlijk onvervreemdbaar van Hel levoetsluis, hetgeen ook blijkt uit de bevol kingsopbouw van het stadje-in het ver leden. In de toekomst, zal de marine ook wel weer een stempel op de bevolkings structuur drukken, waardoor de aparte plaats welke Hellevoet onder de andere steden en dorpen op het eiland inneemt, nog wordt versterkt. De bevolking van het eiland bestaat voornamelijk uit landbouwers, die tame lijk honkvast zijn, maar de Helvoeter daar entegen vindt men over de gehele wereld. Hij heeft iets van het rusteloze, dat de zeevaarder kenmerkt. Hés rs <ie pMé groet. Het weerzien stmoikt dubfcri zoet, fel o»k gebeuren vag jb: denk aan U haast iedere Dag. ,,Het weerzien smaakt dubbel zoet", dreint de marineman in het oor van de verleidelijke dame, die overigens een flauwte nabij schijnt. Een voorbeeld van cle prentbriefkaartendie omstreeks 1911c in Hellevoetsluis te koop ivaren aangeboden. De kaart biedt een gezicht op de haven, een lief versje en rechts het ontroerende vaarwel, waarboven echter vaag een schip te zien is, dat in de golven ten onder gaat. Dit alles voor vier centen Overigens is dat dubbelzoete weerzien vandaag voor de marine en Helle voetsluis volledig van toepassing. Johan Blancken bouwde in 1802 een stenen dok in een van de bastions. Het ivercl een der eerste gegraven dokken in ons land en thans nog wordt hel door de scheepswerf Nieslern gebruikt voor reparatie- tverkzaamheden aan schepen. Dank zij dit dok kon Hellevoetsluis later uitgroeien tod de marinewerf, welke een grote bloei in liet stadje heeft gebracht. JA, WAT DOE JE AL NIET, wanneer je de enige overlevende bent van de waag halzen. die in een ton of rubberbootje zich met de Niagarawaterval hebben laten meeslepen Zelfs wanneer je achtenzestig bent, voel je je iets verplicht. Vijf waaghalzen, die het waagstuk konden navertellen, zijn in middels gestorven. Door ziekte of ouder dom, maar de Amerikaan met de Franse naam Jean Lussier is nog in leven en ondanks zijn achtenzestig jaren nog een sportief en robuust man. Reden voor hem, om het nog eens te wagen. Zijn innerlijke drijfveer zal in middels wel de stille tragedie zijn, waar van vele mensen vervuld blijken, die eens in hun leven buiten hun gewone doen ge komen zijn, midden in de schijnwerpers van de publiciteit terecht kwamen en korte tijd een soort wereldberoemdheid genoten. Jean Lussier maakte dertig jaar geleden wat de Amerikanen „frontpage news" noemen, nieuws voor- de voorpagina van de krant. Nu zou hij voor de televisie ge haald worden. Dit zal trouwens ook wel gebeuren, wanneer hij even fortuinlijk is als de voniige keer en het zal kunnen na vertellen. Hij heeft een soort kegel van rubber laten maken, waarin hij stevig kan wor den opgesloten. Door een dikke laag rub ber beschermd, zal hij tegen een stootje kunnen. Dat daar In die waterval van de Nia gara stootjes worden uitgedeeld, zal een ieder beamen, die eens aan de voet van de enorme, als een stalen wand langs de rots daverende watermassa heeft gestaan, met de „Maid of the Mist" tot dicht bij de kokende branding voer, die ontstaat, waar de gevallen Niagara zich als het ware weet opricht en verder stroomt, als een woelende, kokende massa Jean Lussier werd spoedig vergeten, evenals de anderen, die inmiddels net tijdelijke met het eeuwige verwisselden, hun namen werden terloops genoemd in de Amerikaanse bladen, om tijdgenoten even het wijze hoofd te doen schudden. Zou Jean Lussier, omdait hij helemaal niet genoemd werd, thans opnieuw de aandacht op zich willen vestigen, zelfs indien. Ja, het is natuurlijk heel goed mogelijk, dat hij het er ditmaal, ondanks zijn rub ber pantser, niet goed zal afbrengen en zijn naam zal kunnen wonden toegevoegd aan de lange lijst van hen, die in de Niagara-waterval de dood vonden: waag halzen en zelfmoordenaars, de laatste meer dan vijftig in getai, sinds van deze trieste gebeurtenissen aantekening werd gehouden. Jean Lussier, gepensioneerd spoorweg ambtenaar, heeft intussen nog een reden. Er valt aan zo'n waagstuk het een en ander te verdienen en het leven is duur. ook in Amerika Om zijn waagstuk nog een tikje sensa tioneler te maken, zal hij zich van een veel grotere hoogte laten vallen, dan der- T ET viaar pp.iiq nn ma*» 5? ji L£.V>iW>'- maar eens op mijn woorden. De clag zal komen, dat de hele marinewerf weer naar Helle voet shus terug komt. Ik zal het met meer beleven, maar ik zie in de toe- komst de hele werf uit Den Helder weer naar Helvoet komen". meer clan veertig jaar brugwachter bij de marinehaven. Voor die tijd werkte hij op de marinewerf zelf en wellicht is er niemand in het stadje te vinden dl hrnwn "L de praktiscbe kant van de haven afweet. De burgemeester meestem™ V°°r niets zijn haven kijmlt^ zonder meer geluk kig met de terugkomst van de schepen maar hy heeft ook reeds ondervonden, hll eiVl gr0?t gedeelte van de nieuwe De brugwachter, onlangs bij zün veer hgjang jubileum onderscheiden met de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, kan Hrt°VCr de °Ude tijd vertellen, tifd rnnn gezelli9e gemoedelijke tijd, maai ook de marine is veranderd vhwht' VTlopi9e exclusie na een vluchtige kennismaking met de reeds gearriveerde eenheden Maarten Dyk wil als het mogelijk zou zijn de gehele marine wel naar het eiland, halen, want atver de op komstplaats' van de recruten, nog steeds Hilversum, was hij ook maar matig te spreken. „Waar moeten ze nou roeienzo vraagt hij zich angstig h'jf l °P ,de hei De marine heeft water nodig en dat is hier', zegt de janatieke aanhanger van de zee vaarders, die gelukkig nog vele keren de brug open zal kunnen draaien voor brugwachter maarten dijk Ik zie in de toekomst... ecn mnrincvaartuigmaar het niet meer zal beleven, dat de marinewerf Uit Den Helder terug komt naar Hel voet, ook al had hij het eeuwige le ven KLAAS BUITENHUIS is een vijf tiger met een bruinverbrande kop, die hij te danken heeft aan het werk in de buitenlucht in dienst van de genie. Niemand zou in hem de his toricus vermoeden van Hellevoelsluis, aan wie geen detail onbekend is. In zijri vrije tijd leeft hij tussen de oude manuscripten en de jaarboeken der Koninklijke Nederlandsche Zeemacht, want de geschiedenis van zijn stad is eigenlijk de geschiedenis van de mari ne. Hij heeft nooit water geproefd en als je hem vraagt of hij niet eens een reisje mee wil maken antwoordt hij steevast: ik houd me maar bij de ge schiedenis. Aan zijn hobby heeft het gemeente bestuur bij dit feest een boekwerk te danken, dat de geschiedenis van de oude fortplaats beschrijft. In dat boekje heeft hij (helaas) niet de vreemde gebeurtenissen verwerkt, welke hem uit persoonlijke ervaring of uit de overlevering bekend waren. Die gekke geschiedenis bijvoorbeeld van de commandant van de H.M. Rei- nier Claezen, die het speelt zich af omstreeks 1910 niet zo bijster ge liefd was bij de manschappen. De man had namelijk de onhebbelijkheid om wanneer de kermis in de stad was en de matrozen later dan gewoonlijk het bed in tuimelden, het uur van opstaan onverwachts vroeger te stellen. In het holst van de nacht liet hij dan zijn nog half slapende manschappen een mars maken rond het eiland Ook het relaas van de stoker aan boord van ditzelfde schip is vermel denswaard. Er was toen aan bootd al elektriciteit, maar de leiding kon niet tolereren, dat ook 's nachts de lampen bleven branden om de heren-in-bed in gelegenheid te stellen hun littera tuur bij te houden. Dc stoker kreeg dan de opdracht de zekeringen te verwijde ren. welke de manschappen dan vlot vervingen door vierduitstukken, welke echter na enige tijd ook in de zak van de stoker verdwenen Volgens de historicus was het hoog tepunt van de Koninklijke Marine om streeks 1910 en die tijd komt nooit meer terug, zegt hij peinzend en een klein beetje bedroefd. HISTORICUS KLAAS BUITENHUIS Nooit eerder als vroeger tig jaar geleden. Hij klimt nu naar het hoogste punt achter de stroomversnellin gen, die zich vormen, voordal het water omlaag stort. Hij heeft vijfentwintigduizend dollar, nodig voor het vervaardigen van de rub berkegel, zo pas bijeen weten te brengen. Nu is het enige, wat hij nog aan ziin on derneming besteden kan, zijnleven. Door dit in de waagschaal te stellen, hoopt hij percentages te bekomen van een film, die door een Hollywoodse film maatschappij van zijn avontuur zal wor den gemaakt. Verder hoopt hij, dat zijn naam voortaan onverbrekelijk aan die van de Niagara verbonden zal zijn. Wat ons niet veel waard lijkt, als je 68 bent Bij de officiële mpening op 1 mei a.s. van het Centraal Caltex Laboratorium te Pernis door prins Bernhard zal, zoals dit bij dergelijke en overeenkomstige gelegen heden meer gn. meer gebruikelijk wordt, de z.g. „closed circuit"-televisie eveneens een rol spelen. Daar de eigenlijke ope ningshandeling zich afspeelt op een plaats waar slechts een zeer beperkt aantal personen zich kan opstellen, terwil het karakter van de handeling als zodanig het al evenmin in de hand werkt om ge makkelijk direct te kunnen worden waar genomen, zal in een grote verzamelruim- te op ongeveer honderdvijftig meter van de plaats der opening verwijderd een daar opgestelde bedrijfstelevisie installatie het mogelijk maken, dat het gebeuren zonder enige moeite of inspanning' door alle aan wezigen op de best denkbare wijze zal kun nen worden gevolgd. Er wordt daartoe gebruik gemaakt van twee camera's die een twaalftal in de ontvangstruimte ver spreid opgestelde monitors de begeerde beelden zullen doorgeven. De beeldregie en verdere technische verzorging is in handen van technici van Philips. Vijfhonderd van de armste en een zaamste ouden van dagen uit de 24 Pa- rijse tehuizen worden in de gelegenheid gesteld om in juni een week door te brengen in Lourdes. Een staf van 50 priesters, artsen en verpleegsters zullen hen vergezellen. Zij worden onderge bracht in de bungalow-hotelletjes, die de Franse Caritas vlak bij Lourdes ten be hoeve van arme pelgrims heeft gebouwd. De bedevaart van de Parijse ouden van dagen is mogelijk gemaakt door de Cari- tas-organisatie in de Franse hoofdstad De pelgrims zijn allen ouder dan 60 jaar. De oudste van hen is 92. Vijf en zeventig van de pelgrims zijn ziek. De verlies- en winstrekening van F. Kloos cn Zonen's Werkplaatsen te Kin.I tlerdijk toont voor 1958 een saldo exploi tatierekening groot 1.788.735 (1.596.613). Aan interest werd gekweekt 63.577 (43.525). Na aftrek voor belastingen ad 380.000 (220.000) cn na afschrijvingen tot een bedrag van 973.373 (860.495) wordt in net debet van dc verlies- en winstrekening 36.639 (128.590) opgevoerd voor pensioen voorzieningen. De statutaire winstuitke- ring aan het personeel vergt f 121.363 (108.459), waarna een saldo winst groot 346.939 resteert (1957: 311.164 na af trek van koersverliezen effecten ad 11.429), Zoals bekend wordt voorgesteld het dividend te bepalen op 13 (12) pet. De vennootschap maakte in het afge lopen jaar een periode van consolidatie door. zo merkt de directie haar ver slag op. De in vorige jaren getroffen maatregelen voor vermeerdering en modernisering van de produktie wier pen een steeds beter resultaat af Het zelfde kan gezedg wonden van de rela tiekring. Mede hierdoor kon in 1958 een vrijwel volledige bezetting gehandhaafd blijven en deed de gestegen produktie de terugslag van het winstpercentage per geproduceerde eenheid te niet. In de laatste maanden viel er een ople- ving te constateren tengevolge waarvan de omvang der uitstaande orders bjj de jaar wisseling in totaal groter was dan per eind 1957. Do contructiewerkplaats 'beschikte nog ove-r beLangrijke orders d'ie zich over langere termijn uitstrekken. Enkele ex- portleveranties werden tot uitvoer ge bracht. De montagepïoegen waren het ge hele jaar volledig bezet en de spoorweg en madiin.a-af deling ontwikkelden eicb eveneens gunstig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3