Dagblad voor Schiedam en omstreken West-Duitsland jachtveld van Franse ondergrondse Ex-commissaris van Casablan ca aanvoerder Rode Hand' Rampzalige overstroming teistert Zuid-Amerika Weerkundigen zien nog steeds geen verbetering opdagen Televisiekijkers zien overstroming in de grote opnamezaal Reportage heet van de naald Schoenen worden duurder Samenstelling van najaars collectie daarop berekend m Djakarta belet vertrek Neder lands ambtenaar Gevangenisoproer in Amerika Prinses naar het cadettenbal Ruim 300.000 daklozen Hogescholen in Zuid-Afrika tegen apartheid Noodweer boven midden-Nederland Kinderwagen brengt redding Prof. De Quay voor beslissing Het weer Togliatti boos op H. Officie Nixon in juli naar Moskou J O VRIJDAG 17 APRIL 1959 Koodweer mlddefi-Hsdrrlaid bezorgt vssl overlast Justitie te Frankfurt onthult Onderdirecteur dood geschoten 1 Hl Beekjes in Gelderse Vallei buiten hun oevers getreden Vul van vijf meter hoogte gebroken Kabinetsformatie Weinig briljant verloop Lagere temperaturen Ook protesten van Joegoslavische zijde Het weer in Europa ■To Qpijiooitte .vergeten nieuwe scnieaamscne courant (Van onze correspondent in Bonn) De goede verstandhouding tussen de Westduitse Bondsrepubliek en Frank rijk is gisteren ernstig op de proef ge steld door een onthulling van de jus titie in Frankfurt-am-Main, dat op Westduits grondgebied een Franse on dergrondse werkzaam is, die in de laat ste twee-en-een-half jaar een serie bomaanslagen en andere terreurdaden heeft gepleegd, waarvan Duitse staats burgers het slachtoffer zijn geworden. Deze ondergrondse, die de schilderach tige naam „de Bode Hand" draagt, wordt geleid door de vroegere Franse commissaris van politie in Casablanca, Jean Viari, bijgenaamd „de Doder De taak, die de organisatie zichzelf heeft opgelegd is om de levering van wapens aan de Algerijnse rebellen te verhin deren. Dat daarmede de Algerijnse krijg naar bondgenootschappelijke Westduit- se bodem werd overgebracht, schijnt „de Bode Hand" minder te deren. Het meest recente Duitse slachtoffer De Indonesische regering heeft het uitreisvisum van de Nederlander Schee- Ie administratief ambtenaar bij de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging in Djakarta ingetrokken. Volgens het Indonesische persbureau „Antara" heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buiten landse zaken verklaard, dat de rege ring inlichtingen van de heer Scheele nodig heeft over het vrijlaten van de heer C. Schmidt. De heer Scheele zou gisteren naar Nederland reizen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft desgevraagd verklaard, dat de Ne derlandse regering deze maatregel be schouwt als een ongeoorloofde aantas ting van de diplomatieke immuniteit van de betrokken ambtenaar. De Ne derlandse regering "-emt aan, aldus de woordvoerder, dat de Indonesische re gering deze maatregel ten spoedigste on gedaan zal maken. Gevangenen in de staatsgevangenis te Deer Lodge in de Amerikaanse staat Montana zjju volgens Beuter gisteren in opstand gekomen en hebben de onder directeur doodgeschoten en de directeur van de strafinrichting aanvankelijk als gijzelaar vastgehouden, maar later weer vrijgelaten. De gevangenen houden thans achttien andere gijzelaars vast. Enkele leden van het nispersoneel zouden steekwonden hebben opgelopen. De gevangenen hebben een onderhoud met de gouverneur van Mon tana geëist om hem hun grieven mee te delen. De leiding van de gevangenis heeft de hulp ingeroepen van de politie. In een gebouw in de omgeving zpn zes tig militairen samengetrokken om zo nodig in te grijpen. In de inrichting be vinden zich zeshonderd mannelijke ge vangenen en zeven vrouwen. van „de Rode Hand" was de in Tanger woonachtige wapenhandelaar George Pu- chert. Toen hij 3 maart j.l. in het centrum van Frankfurt zijn „Mercedes" startte, ontplofte een onder de motor gemon teerde bom. Puchert kwam om het le ven. Het schijnt vast te staan, dat Viari zich er persoonlijk van vergewiste, dat Puchert dood was. Hij werd seconden na de explosie bij de totaal verwoeste auto gezien. Dit bevestigde een vermoeden, dat de Westduitse justitie al had sinds de aan slag op de als diplomaat geakkrediteer- de F.L.N.-vertegenwoordiger in Bonn, Ait Ahcene. Deze jongeman is in no vember van het vorige jaar vlak voor de Tunesische ambassade in Bad Go- desberg ernstig gewond, toen er uit een passerende auto, die later bleek in Frankfurt te zijn gehuurd, op hem werd geschoten. Toen viel er ook enige ver denking op de luitenant-kolonel van de Franse inlichtingendienst, Mercier, die in Zwitserland o.m. betrokken is ge weest bij de raadselachtige zelfmoord van procureur-generaal Dubois. Mercier, hoewel vermoedelijk geen lid van „de Rode Hand", kent ongetwijfeld de ac tiviteiten van deze geheime organisa tie. Aan Mercier is' het waarschijnlijk te wijten, dat de Westduitse recherche bij haar pogingen om de aanslag op Ait Ahcene op te helderen, in Frankrijk overal haar neus stootte en van de Fran se Süreté zo goed als geen medewer king ondervond. Het ligt voor de hand, dat de Franse geheime dienst op de hoogte moet zijn van het bestaan en de daden van „de Rode Hand". Het is niet onwaarschijnlijk dat deze dienst een WPlwillendx>og heeft toegeknepen en dat „de Rode Hand is opgetreden als executeur van vonnissen, die in werke lijkheid het z.g. „tweede bureau" (de Franse geheime dienst) velde over de genen, die de Algerijnse rebellen van wapens voorzien. O De universiteit van Witwatersrand heeft donderdag alle colleges opgeschort uit protest tegen het regeringsvoorstel tot invoering van apartheid op de uni versiteiten dat in tweede lezing is aan vaard. Enige hoogleraren hebben het plan der regering fel gehekeld. De universiteit van Natal zal dinsdag een protestbijeenkomst organiseren, waarop niet-blanken hun oordeel over het plan zullen kunnen geven. Prinses Irene heeft gisteren in Breda het assaut van de Koninklijke Militaire Academie bijgewoond. Men ziet de prinses lüer op Weq ]et bar begeleid door de gouverneur der K.M.A., kolonel Van Klopne^urg. y Van uur tot uur wordt de toestand in Uruguay, Argentinië en Brazilië, waar grote overstromingen ernstige schade aanrichten, erger, zo meldt A.F.P., Reuter en U.P.I. De regering van Ura- guay heeft een aantal noodmaatregelen afgekondigd. In de hoofdstad Monte video is de melk gerantsoeneerd. Alle vliegdiensten zijn stopgezet. Ook liet spoor- en wegverkeer ligt stil, omdat de bruggen in de voornaamste wegen door dc woeste rivieren zijn meege sleurd. Verscheidene plaatsen in liet binnenland hebben gebrek aan levens middelen en drinkwater. Het Iaml lijkt één groot meer. Men vreest, dat liet aantal slachtoffers aanzienlijk zal blij ken te zijn. Het aantal daklozen in de drie landen wordt geraamd op 300.000. Aan de overzijde van de buiten haar oevers getreden Rio de la Plata, in Ar gentinië. giet het reeds langer dan een week aaneen. Tienduizenden stuks vee zjjn ook hier verdronken. De plaats Concordia, op 420 km van Buenos Aires is geheel door het water ingeslo ten. Hier zouden meer dan 25.000 dieren om het leven gekomen zijn. 20.000 inwoners zijn uit Concordia naar elders overgebracht, maar 5000 achtergeblevenen wachten nog op evacuatie. Drie marinevaartuigen en sterke troependetachementen zjjn naar de stad onderweg om de cada vers te helpen ruimen en epidemieën te voorkomen. Vijftien vliegtuigen ia- ten voedsel en geneesmiddelen hoven afgesneden dorpen vallen. Op vele plaatsen zijn passagierstrei- nen door het water overvallen en ge- isoleerd. Het leger probeert met amfi biewagens en sterke trucks te redden wat het kan. De ondergelopen gebieden zjjn tot militair gebied verklaard waar In Buenos Aires draagt een man een meisje op zijn rug door een overstroomde strenge straffen op plundering staan. straat. De haven van Buenos Aires is thans reeds voor de derde dag gesloten. Po litiebureaus, schuren en warenhuizen zjjn vol vluchtelingen.i De gouverneur van de provincie Entrerios, die met 5000 andere inwoners van Concordia op een drooggebleven heuveltop op evacuatie wacht, heeft verzocht per helikopter geëvacueerd te mogen wor den. In het noorden van zijn provincie is een slangenplaag uitgebroken. De oogst in de overstroomde gebie den is verloren. En nog steeds woedt de wind op stormkracht en valt de re gen bU stromen neer. De weerkundigen Een hevig noodweer dat donderdag avond boven het midden van ons land heeft gewoed heeft in verscheidene plaatsen groot ongemak veroorzaakt. Het onweer dat gepaard ging met he vige slagregens zette in vele gevallen de straten blank of veroorzaakte erger ongemak zoals bijvoorbeeld in Bussum, waar ^tudio drie van de Nederlandse Televisie Stichting (het voormalige wljkgebouw Eltheto van de Nederlands Hervormde Gemeente) onder liep. Dit laatste was in bepaald opzicht specta culair, omdat kijkend Nederland via de camera's en door een „reportage" van V.P.R.O.-omroepster Vertie Dixon het „nieuws" uit de eerste hand kreeg. (Van onze Utrechtse redacteur) De schoenen worden duurder. Op de van 20 t.m. 22 april te Utrecht te hou den Internationale schoenenbeurs ko men de fabrikanten uit met nieuwe col lecties waarvoor de prijzen beslist aan merkelijk hoger zullen zijn dan die van het vorig seizoen. Het is moeilijk te zeg gen hoevéél hoger zij zullen zpn. w onprettige nieuws deelde de heer a. Mannaerts, voorzitter van de van Nederlandse schoenfnbrikantei donderdagmiddag mee op de perscon ferentie ter inleiding van de maandag te openen schoenenbeurs. De schoenindustrie en de schoënhan- del maakt uitermate moeilijke omstan digheden door. De oorzaak van de ver hoging van de schoenenprljs is gelegen in het feit, dat de prijzen van huwen globaal genomen in een tijdsverloop va acht maanden gemiddeld honderd pio- cent zijn gestegen. De toeneming va de vraag naar huiden enerzijds en oc vermindering van het aanbod ander zijds heeft een prijsbeweging in het te ven geroepen, die zich in korte tijd ove de gehele wereld heeft uitgebreid. De schoenfabrikanten, aldus de nee Mannaerts. zjjn zich voldoende bewus van het nadelig effect van prijsstijgin gen op de afzetmogelijkheden en bo vendien speelt de concurrentie in deze bedrijfstak zodanig een rol, dat rnen ei gerust op kan zjjn, dat de prijsverho gingen niet verder zullen worden door gevoerd dan strikt noodzakelijk is. Produktie en export In 1958 heeft de schoenindustrie ruim 27 miljoen paar schoeisel gefabrieeera. Waarvan ruim 18 miljoen paar lederen schoenen, ongeveer 4 miljoen paar pan toffels en ongeveer 5 miljoen paar run- berschoeisel e.d. De totale produktie lag een weinig beneden het niveau van 1957, terwijl er voor lederen schoenen sprake is van een plus. De uitvoer van schoenen blijft zich gunstig ontwikkelen. In 1958 heeft de export een niveau bereikt van bijna 5 miljoen paar. waarvan ruim 2 miljoen paar lederen schoenen. Ongeveer de helft hiervan ging naar de E.E.G.-part- nerlanden met het leeuwenaandeel voor de Benelux. De andere Europese landen namen ongeveer 20 pet voor hun rekening, zodat een kleine 30 pet van de totale export naar gebieden buiten Europa ging. De invoer van schoeisel was in 1958 ongeveer even groot als in 1957, namelijk ongeveer 3,4 miljoen paar, waarvan ongeveer 0,9 miljoen paar lederen schoenen. Met enige bezorgdheid zien de Neder landse schoenfabrikanten de voortdu rende toeneming van de Invoer van zeer goedkoop textielschocisel en rub berschoeisel uit het Verre Oosten. Zij achten het van belang, dat in E.Ê.G.-verband aandacht wordt be steed aan de noodzaak van een gecoör dineerde handelspolitiek met betrek king tot de invoer uit landen waar de produktievoorwaarden, met name de lonen en sociale lasten, van een geheel andere orde zijn dan in West-Europa. De secretaris-generaal der Verenig de Naties, Dag Hammarskjöld, heeft te New York verklaard, dat hij op 11 mei in Genève zal zijn om de opening bij te wonen van de conferentie der minis ters van buitenlandse zaken. Zjjn aan- aanwezigheid, zo verklaarde Ham marskjöld volgens U.P.I. met nadruk, zal echter niet betekenen dat hij de mi nisters voorstellen of suggesties zal doen. In Hilversum liep tengevolge van de hevige slagregens de Beatrixtunnel on der water. Het verkeer door deze tun nel was ongeveer een uur gestremd en het was gedurende die tijd niet mogelijk van het centrum naar de wijken „over het spoor" te komen. Ook boven de Gelderse Vallei leek het water met bakken v ol uit de hemel te worden gegoten. In do omgeving van de dorpen Scherpenzeel, Barnevcld en Lunteren konden verscheidene beek jes de zware slagregens niet verwer ken, zodat zij buiten hun oevers (ia-\ den. Daardoor kwamen verscheidene weilanden geheel of gedeeltelijk blank te staan. In Kootwijkerbroek, Putten en Ermelo werden uitzonderlijk zware don derslagen waargenomen. Daar en overigens aan de gehele noordkant van de Veluwe dreven de buien na verloop van 1jjd in de richting van het IJsselmeer af. Langs de IJs- seJmeerkust via Njjkerk, dat ook zijn portie van het noodweer kreeg, zetten de buien koers in de richting van het westen van het land. In de Gelderse vallei bleef de bui vrijwel de gehele avond hangen. Tot laat in de avond noorde men daar nog donderslagen, noewel aanmerkelijk minder dan in het begin van de avond. h u'^zonderlljk zware regenval neett het technisch personeel van stu- ï1® van,.de N.T.S. en de acteurs ♦li, *'ef dle donderdagavond moes- i en Y00r een ernstige be proeving gesteld. In de grote opna- hi riÜ L- st?.ncl "?rie centimeter water, m ae kantine in het souterrain min- centimeter. De Bussumse Tijdens een uitzending van de V.P.R.O. is donderdagavond de nieuwe studio III ™n de in stromen neerval- van de N.T.S. te Bussum tengevolge van een wolkbreuk blank komen te staan. h„,re®®n «wet verwerken en stuw- De uitzending werd echter dapper voortgezet, nadat de kijkers een blik m de et water door de putjes omhoog, chaos was gegund. Hier ziet men medewerkers bezig met het uitdweuen van =- J - de studio. van dp°Eith ?UtieV" de opnameza ai van de Eltheto-Studio van de N.T.S. -)uist het journaal en weerover- zicht waren vertoond. Even heerste er consternatie, doch onmiddellijk bracht men het nieuws „heet van de naald". De V.P.R.O.-om roepster Vertie Dixon, die op de onder gelopen vloer en alle televisiekijkers in Nederland waren daar getuige van nog net een droog plekje vond waar zij kon staan, kondigde de kijkers de overstroming aan en vertelde dat „alle hens aan dek" was geroepen om de zaak droog te krijgen. De kijkers kregen enkele flitsen van de overstro ming te zien. De directeur van de af deling televisie van de V.P.B.O., ds van Nieuwenliuyzen heeft er een ogenblik over gedacht het programma voor deze avond geheel af te gelasten, doch toen bleek dat zonder veel vertraging alles kon wort afgewerkt, liet hij het pro gramma voortgaan. Terwijl Simon van Collem in de Ire- nestudio zijn programma „Uit de oude filmdoos" presenteerde en Shirley Temple op de beeldbuis verscheen werkte men in de opnamezaai van Studio drie gejaagd voort om het wa ter weg te krijgen, terwijl de kantine juffrouwen met bezems en dweilen het ergste kwaad trachtten weg te werken. Een Hilversums schoonmaakbedrijf kwam er aan te pas om de zaak te kla ren en met nauwelijks enige vertraging kon toch de TV-musical, waarin o a" Sophie Stein optrad, beginnen. Wei bleek, dat een dergelijk voorval niet be vorderlijk is voor de concentratie van de medespelenden, doch de TV-kijkers zullen daar weinig van hebben ge merkt. De consternatie was snel voorbij. De NTS zal zich wellicht op korte ter mijn beraden hoe een dergelijk gebeu ren kan worden voorkomen, want zelfs de ligging van de putjes in de opname zaal ruim een meter boven de nor male putten schijnt bij een derge lijke regenval niet voldoende te zijn. Dat ook de Vitus-studio van de regen te Jijden zou hebben gehad, bleek later op de avond loos alarm te zijn, ai was cr wei enig water door (je ramen naar binnen gedrongen, welk euvèl echter snel was verholpen. Het onweer, gepaard met de zware regenval, bracht ook in Amersfoort enig ongerief. Zo neemt men aan, dat de bliksem insloeg in een zusterbarak ach ter het militaire hospitaal aan de Ho- geweg. Daar brak althans brand uit. L)e brandweer kon nog veel behouden. Al leen aan het interieur veroorzaakten water en vuur nogal enige schade. -Er was ook enige overlast van water op de Utrechtseweg, waar het met stromen van de Amersfoortse berg kwam Het water ondermijnde het wegdek, waar door ook het verkeer in moeilijkheden kwam. Eenzelfde situatie ontstónd aan de Vermeerstraat. In Amsterdam is in een straat in west een stuli trottoir van circa 2,5 bij 2,5 meter van trottoirband tot huizen- ril weggespoeld, waardoor het regen water onder de vloer van enkele wo ningen liep. lllllllllllllllllirillllllllllIHlIIIIMimiimiimillllllllllllllllllllli Eer, kinderwagen waarin een bijna drie maanden oude baby van de familie Steen tc Appingedam rustig lag te sla pen, is bet behoud geweest voor de moeder, mevrouw A. Steen-Bolt. Me vrouw S was op de bovenverdieping van haar woning bezig met de voor jaarsschoonmaak in de nabijheid van een geopend raam. Terwijl zij op een stoei stond, begon dit meubel te wan kelen. Voor mevr. S. besefte wat er gebeurde viel ze uit het raam van een hoogte van ruim vijf meter. Ze kwam boven op de kinderwagen terecht. Daar de kinderwagen de val brak, kwam me vrouw S er met enkele lichte verwon dingen goed af. De baby bleek geen en kel letsel te hebben. De kinderwagen werd vrij ernstig beschadigd. zien nog geen verbetering voor de eerst komende dagen. In de Braziliaanse provincie Rio Grande do Sul, die aan Uruguay grenst is 60 procent van de oogst vernield. Ook hier zijn velen door de overstromingen dakloos geworden. Bevoorradingsvlieg tuigen zijn uit Rio de Janeiro vertrok ken. (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag zal vermoedelijk de beslis sing vallen over de vraag of prof. De Quay vertier zal kunnen gaan met de pogingen om een kabinet te formeren. Er is nog heel veel onzeker. Zelfs de vraag, of voor economische zaken al een kandidaat is gevonden, is nog niet detinitief beantwoord. Mr. v. Cainpen heeft blijkbaar zijn beslissing laten af hangen van het verloop van zaken, het geen begrijpelijk is. Het is bepaald geen briljant verloop. De Nijmeegse hoogle raar prof. v. d. Grinten is gepolst voor justitie. Hij zou een van de besten zijn aan wie men dit departement kan toe vertrouwen, en het is duidelijk dat van nu af alle beslissingen door het moei zaam verloop van zaken worden ge remd. Ook over de bezetting van binnen landse zaken heerst nog onzekerheid. Justitie en binnenlandse zaken zijn de partementen. waarbij het benoemings beleid een grote rol speelt. Het stelt bijzondere eisen, maar heeft ook zijn aantrekkelijkheden voor de partij die daar een ministerspost kan bezetten. Zo wel mr. Toxopeus (V.V.D.) als mr. Beerman (C.H.) hebben béiangstelling voor binnenlandse zaken. Er schilnt wei nig animo te bestaan voor volkshuis vesting. Over landbouw is evenmin reeds beslist. De naam van ir. Staf wordt nog steeds genoemd. Het is duidelijk dat er spoedig knopen moeten worden doorgehakt. Nader vernemen wij nog dat de ka binetsformateur zijn besprekingen zal voortzetten. Het wordt echter niet waar schijnlijk geacht, dat voor het komende weekeinde zijn werkzaamheden tot een definitief resultaat zullen leiden. De formateur is zijn besprekingen van vandaag begonnen met een onderhoud met het eerste-kamerlid mr. Ph. van Campen (KVP). Het ligt niet in zijn bedoeling een gezamenlijke ontmoeting te hebben met de fractievoorzitters der KVP, VVD, AR en CHU. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vanavond in het zuiden van het land nog kans op enkele buien, morgen op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Vooral in het binnenland lagere temperaturen. Zon: 5.44-19.38. Maan: 11.35-2.07. De leider van de Italiaanse commu nisten, Palmiro Togliatti, heeft in bet parlement premier Segni vragen gesteld naar aanleiding van de uitspraak van de congregatie van het Heilig Officie, dat rooms-katholieken niet mogen stem men op partijen of personen die in fei te de communisten steunen. Togliatti vroeg de premier bij de Vaticaanse staat hiertegen te protesteren, omdat de gedane uitspraak in strijd zou zijn met het concordaat tussen Italië en de Heilige Stoel daar zij een inmenging in dc binnenlandse aangelegenheid van de Italiaanse staat zou betekenen. Volgens de communisten strekt de uitspraak er toe de vrijheid van keuze bij de a.s. verkiezingen op Sicilië te be perken. De Vaticaanse radio heeft intussen met nadruk verklaard, dat katholieken die zich niet aan de uitspraak storen, niet geëxcommuniceerd zullen worden. Daar zij echter niet over de noodza kelijke gesteltenis beschikken, kunnen zij niet tot de H. Sacramenten worden toegelaten. Alleen de katholieken die de communistische leer belijden en deze actief verspreiden, worden geëxcommu niceerd. Het blad van de Joegoslavische com munistische partij „Bórba" heeft, zoals wij in een deel van onze oplage heb ben bericht, eveneens fel tegen de uit spraak van het H. Officie geprotes teerd. Deze uitspraak zou nl. aantonen, dat de Kerk zich aan de spits heeft gesteld va\i de strijd tegen de vooruit gang. De Amerikaanse vice-president Ri chard M. Nixon zal In juni a.s. een Ame rikaanse tentoonstelling te Moskou ope nen, zo heeft president Eisenhower in een verklaring bekendgemaakt. Hij zei, dat dc expositie bedoeld is om tot een beter begrip tussen de twee volkeren te komen. De vice-president gaat 25 juli per vliegtuig naar de Russische hoofd stad. Advertentie De paus zal zich zondag a.s. tot Bel gië en zjjn missionarissen richten naar aanleiding van het tienjarig bestaan van de missieuitzendingen van de Bel gische Wereldomroep. temp. neersl. Station Weer heden max. afgel. 7 uur gist. 24 uur Stockholm onbewolkt 7 17 0 Oslo onbewolkt 7 16 0 Kopenhagf! onbewolkt 6 14 0 Brussel regen 10 17 2 Luxemburg motregen 8 16 4 Parijs zwaar bew. 7 15 0 Nice zwaar ew. 2 10 70 Berlijn onbewolkt 10 23 0 Frankfort regen 11 24 10 München motregen 9 23 0.1 Locarno regen 8 12 44 Wenen zwaar bew. 12 20 Innsbruck zwaar bew. 12 20 0 Rome zwaar bew. 12 18 6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1