Nieuws uit stad en omtrek Stichting Kindertehuis St.-Joseph Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans DELFLAND behandelde: hand haven of slopen van huizen TFl FVIVF RADIO doorlopende GEVEKE-SERVICE K.A.B.-JAARFEEST MET ZUIDELIJK CABARET Paler HENRI DE GREEVE s c Vreugde en geluk schenkend aan debiele voogdijkinderen Volop humor maar tevens artistiek tintje Het vijfde en laatste concert in de Toonkunst- serie werd Pedagogisch Jeugd- concert in het Passagetheater Henri de Greeve houdt liefdadigheids- De rijwiel- en bromfiefsbeurs öuer die Dam en Dam Damwachtet ST.-VINCENI1USVERENIGIN6 Aanleg straat BURGERLIJKE STAND gegeven Het verjaardags geschenk voor onze Koningin predikaties Aanschaffing nieuwe methode Bijbelse geschiedenis HDVS 2-DWS-A 2 t Prijsuitreiking S. G. toneelwedstrijd Jubilee Bad Groenoord Aanschaffing meubilair r.-k.-g.l.o.-school IJssel- mondesestraat Verbetering verlichting g.ko.school Westmolen- straat Nieuw gemaal wordt in studie genomen Broersvest 58 Telef. 6.8.4.4.7. Gemengd Koor brengt operette Wat Schiedam verloot en vond (Vervolg Stadsnieuw» elders in dit blad) VRIJDAG 17 APRIL 1930 PAGINA Met veel liefde en heel veel geduld. V DAM 16 JOS HOPPSTE1X J luedamsclt ten westen Schiedamseweg en ten noorden Bad Groenoord Dirk Vos Herdenking Eduard van Beinum i|lf IHH f§ ;'I lfl§§i ->i Men is begonnen met de aanleg van dg nieuwe verbinding V laar dinger dijk. Nieuwe Damlaan. Voor Herenmodes Timco Een kleine broekeman in zijn lichtblauw trainingspak schepte gistermiddag met alle aandacht in de grote zandbak op dt speelplaats van pand 107 aan de Lange Haven. Om dan verrukt zijn schepje te laten zien, druk gebarend, want praten kan Hansje van drie jaar niet. Sinds kort loopt hjj nog wat onzeker en moef geholpen worden, om over het drempel tje te komen, maar zijn ogen lachen blij, een van de 27 kinderen, die vaak na totaal verwaarloosd te zijn, een tehuis gevonden hebben, waarin het goed is, te vertoeven. Tijdens de offerande in de H. Mis dins dagmorgen opgedragen in de parochiekerk van het St.-Liduina-lyceum, O. L. Vrouw Visitatie, schonken leerlingen van deze school een geldsom, bestemd voor de kin deren van het St.-Joseph-tehuis aan de Lange Haven. In overleg met de direc trice werd voor dit geld groepsmateriaal gekocht, o.a. een e'g«n klo-k voor de grote meisjes, Lego-bouwstenen voor de jon gens en voor de kleine meisjes kralen, handenarbeid-klei en leesboekjes. Bert Mazee en Luud Peters, twee afgevaar digden van het St.-Liduina-lyceum, boden dit op het patronessefeest van de school aan en naar aanleiding daarvan heb ik eens een praatje gemaakt met mej. H. J. Paqftay. al zes jaar aan dit tehuis ver bonden, sinds 4 jaar als directrice. Het moet voor deze debiele voogdijkin deren uit het gehele land een rust be tekend hebben, toen die huisdeur van de Lange Haven 107 zich veilig achter hen sloot en zij een nieuw tehuis kregen. Ge lukkig vergeten kinderen gav als hun de gelegenheid geboden wordt, -it te kun nen doen: als zij op tijd eten en drinken krijgen, als er aandacht voor hen is. als er een opgemaakt bed in een fris se slaapzaal wacht. Er gaat zoveel goed heid en begrip voor deze kinderen uit van de jonge, tengere vrouw tegenover mij. dat ik volkomen begrijp, dat deze taak de vervulling van haar leven is. Op de dat er onlangs bijgetrokken is. Een gezel lige huiskamer, waar de leidsters (er zijn er 8 in dit tehuis) de kinderen bezighou den en wij de grote meisjes midden in hun naai- en borduurwerk overvielen. De kinderen noemen de leidsters vertrouwe lijk „tante", aldus de afstand tussen de juffrouw of zuster overbruggend. Met mejuffrouw Paquay (afkomstig uit Breda) heb ik een rondgang door dit huis gemaakt, de slaapkamers bewon derd. Zo af en toe wordt er iets opge knapt, rnaar u weet zélf wel bij onder vinding, wat dat allemaal kost in deze tijd, daarom zijn er natuurlijk kamers, die nog even wachten moeten. Het huis is groot en licht, iets, wat je van bui'enqf niet zou zeggen. Iedere ruim te is benut! het is een vriendelijk tehuis, waarin deze kinderen weer opbloeien. Een h^1P£lV<lgrhk k n* £0enhde kinderenenkele krijgt er eens in de maand bezoek hun spel onderbraken, om haar even te begroeten. 27 kinderen herbergt het kindertehuis. 27 kinderen, onderverdeeld in drie groe pen, t.w. jongens tot 12 jaar, meisjes tot 12 jaar en een groep oudere meis jes tot 21 jaar. De jongens verblijven hier slechts tot hun 12e jaar. De school- gaanden bezoeken de b.l.o.-school in Nieuwland. een uitkomst, nu de kinderen nie» meer elke dag naar Rotterdam be hoeven en na afloop daarvan tracht men de meisjes op te leiden voor een huis houdelijk beroep. Met veel liefde en heel veel geduld, waarmee men deze kinderen liefdevol te gemoet komt, lukt dit ook wel, getuige Mieke in de keuken, druk bezig met de verzorging van de avondboterhammen. Iedere groep heeft nu een eigen kamer, dank zij het bovenpand naast het tehuis. maar dat is dan wel een uitzonderings geval. Zij staan hier zelf niet eens bij stil, missen niets, want het St.-Joseph- huis is hun tehuis. Mejuffrouw Paquay, bescheiden als zi.1 ls. vraagt niets, maar ik zie haar ge zicht opleven, als i'k het. gironummer van dit tehuis vraag. Zo graag zou zii nor veel verbeteringen aan willen brengen, maar alles kan niet ineens, tenzij.. Ten zij katholiek Schiedam de helpende hand biedt, deze kinderen, die toch al zo ont stellend veel missen bij onze kinderen vergeleken, helpen wil met een bijdrage. Zoveel mensen, die zich afgevraagd heb ben, wat is dat St-.-Josephhuis toch voor een tehuis? U wéét het nu, laat uw hart slechts spreken voor deze voogdijkinderen verwaarloosd door de ouders en dan ook nog debiel. Twee oudere meisjes, die evenals Hansje van drie. niet praten kun nen. Hier komt dan het gironummer: 2985.73. 2 9 8 5 7 3.. MIEKE Het pedagogisch Jeugdconcert, dat gis teren werd gegeven door het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, stond ditmaal on- der leiding van de dirigent Frans Moonen, wiens naam geen onbekende klank heeft in het Schiedamse muziekleven. Het programma, waarvan de afzonder lijke nummers voor de aanvang door de dirigent wei-den toegelicht, bestond uit een drietal werken van verscheiden soort. Het jeugdig auditorium, voorgelicht door de dirigent, kreeg hierdoor gelegenheid, de verschillende stijl der componisten te vergelijken. Begonnen werd met de ouverture van „La forza del destino" (de macht van het noodlot), een opera van Verdi, welke in 1886 voor het eerst werd uitgevoerd. Hierna volgde de zogenaamde Linzer Symfonie van Wolfgang Amadeus Mozart, van welke symfonie de twee laatste delen „poco adagio" en „presto finale" werden uitgevoerd. Vooral het „poco adagio" met zijn pastoraal karakter, vond een gevoel volle vertolking. Het hoogtepunt van de uitvoering vorm de wel de „Notenkrakersuite" van Peter Iljitsj Tschaikowsky, voor welke suite deze inspiratie ontleende aan een sprook je van Hoffmann. Van de uitgevoerde delen kwamen bij zonder goed tot hun recht: „de ouverture miniature" met haar alleraardigste pop- pen-muztek, de „Danse de la Fée", met het typisch effect van de celesta, „de Trepah", een opwindende Russische dans in 2/4 maat en tenslotte de onvolprezen „Bloe- menwals" in Wiener stijl met als intro ductie de intonatie der hoornblazers en de grote cadens voor harp. Het orkest musiceerde over het alge meen goed. Aan het slot klonk dan ook uit de rijen der ulo- en nijverheids-scho lieren een dankbaar en welverdiend ap plaus. DE KOK NU. DAT WAS ME WAT, met die Zaan- damse schoolkinderen, die de dokter bij na ondersteboven liepen, zodat hij de po litie te hulp moest roepen. Men heeft het misschien gelezen. De kindertjes waren er verholgen over. dat ze hun polioprik od hun vrije mid dag moesten komen halen, in hun eigen belang. Ze hadden er een vrije middag «f och tend voor willen hebben. Tenslotte, je stelt nu eenmaal je eisen. Hoorden we onlangs met van een tien-jarig jongetje, dat tot laat naar de televisie mag kijken, op school zit te dommelen, maar zei: je leeft tenslotte maar eens? Van de ouderen en misschien wel van de ouders gehoord. Nu, we weten niet. of de Zaandamse ouders achter die Zaan- damse kinderen staan, doch vragen ons toch af, hoe zoiets mogelijk is in het van oudsher vuurrode Zaandam, waar men toch meer gemeenschapsgevoel zou verwachten. De Schiedamse stedelijke inspecteur voor het lager onderwijs, de heer HoII. die in september naar Zaandam gaat. om daar rijksinspecteur te worden, zal cr kennelijk een ruim arbeidsveld vin den voor een verdieping van het gemeen schapsgevoel. Als man van de Schie damse Gemeenschap zal het hem ho pelijk niet al te zwaar vallen, al wil len we hier nu niet beweren, dat de Schie damse kinderen zo poliominded en rus tig zijn dank zij de S.G. Dat zou dwaas zijn. Evenmin willen we betogen, dat de Schiedamse kinderen zulke brave Hen drikken zijn. Er worden ons hier te veel dode eenden en gestrikte ganzen gevonden.. Maar als je zo'n bericht als dat uit Zaandam leest, kom je onwille keurig tot de conclusie, dat de ene stad aan een dam de andere nog niet is en er langs de Schie kennelijk een andere mentaliteit heerst dan langs de Zaan. Er stond in het bericht niet bij, of die boze jeugd van de lagere scholen of van de middelbare kwam. Kwam ze van de middelbare, dan zal de heer Holl hun niet het goede voorbeeld van de Schiedamse jeugd voor ogen kun nen houden. Maar die kinderen van de middelba re scholen komen van de lagere. Dus er valt wel een grondslag vah enig ge meenschapsgevoel te leggen, daar aan de Zaan. Het zou Wel aardig zijn, wanneer ze er op de duur zullen zeggen: Laten we eens in Schiedam gaan kijken. Tenslotte, we hebben hier niet voor niets een „Europoort" gebouwd. Die alleen is al de moeite waard.. Een juiste beoordeling der kwaliteiten van het orkest is in verband met de on gevoelige akoestiek van het Passage-thea ter. die met name de violenkoren veel afbreuk doet, onmogelijk. Toch kon in piano-passages wel de gelijk worden vastgesteld dat de le violen een uitstekende, fraai genuan ceerde klank kunnen voortbrengen. De blazers hebben het in het Passage-theater wat gemakkelijker. Het geluid van hout en koper komt onvervormd door zodat men zich tenvolle kon overtuigen van de voortreffelijke hoedanigheden van dit on derdeel van het ensemble en dit werke lijk niet alleen op grond van de prachtige hobo-solo in de Sinfonia van J. Chr. Bach. De klank van bassen en celll kwam ons wat stug. te weinig soepel voor. De Sinfonia van J. Johann Christian Bach, een begaafde zoon van de grote Johan Sebastian, werd onder de gevoelige directie van Hein Jordans zeer fraai, sti listisch volkomen correct uitgevoerd. Het langzame middendeel met de reeds genoemde solo van de „uitnemende ho boïst van dit orkest" kreeg misschien een wat romantischer interpretatie dan zal a s. zondag in de Singelkerk onder de IIH. Misen van 7.30. 8.30, 9.45 en 11.15 uur een I.IEFDADIGHEÏDSPREEK hou den voor de nieuwe sc e courant 81ste Jaargang No. 23960 gam i a 8 C H I fl D A M TEtesOON »«I5J POS IHKKSNISh VB II H I ADVERTENTIES f 0.15 par mm-hoogte. BU contract spec, ai!f tart** ven. INUEZONDEN ME! >F.DE1 al NCtKN t n.3fl per mm-hoogte. Bü contract speciale tarieven KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 1 ct. Maxi mum 80 woorden. Alle advertentie-orders worden afge. sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertewtle- wez«n. abonnementen t T.4& per kwartaal, 1 2.54 per en l 0.59 per week. De woningbouw in Nieuwland is thans zover gevorderd, dat er rekening mede dient te worden gehóuden, dat over enige tijd begonnen zal moeten worden met de bouw van een groot complex g.edacht wordt aan 400 woningen in Kethcl. Dit complex zal een plaats kunnen krij gen ten noorden van de I.aan van Bol'es. zijnde de enige plaats waar de gemeente nog voldoende grond in eigendom heeft. Om de bouw van het eerste complex mogelijk te maken, zal een nieuwe straat moeten worden aangelegd, lopende van de Schiedamseweg in westelijke richting langs de noordzijde van het Bad Groen oord, als aangegeven op de voor de leden van uw Raad ter inzage gelegde tekening gemerkt 327-W-2. De ondergrond op de meeste plaatsen in Ket'hel is echter beiangnjk slechter dan in Nieuwland het geval is. De straataanleg aldaar zal derhalve duur zijn en te ver wachten valt, dat het onderhoud in de toe komst grote bedragen zal veroveren. Het verdient daarom aanbeveling de mogelijkheid te doen onderzoeken, een wegconstructie te vinden, die in de toe komst veel minder onderhoud vergt, zij het dat de eerste aanleg daarvan wellicht duurder uitkomt. Gemeend wordt, dat de nieuw aan te leggen toegangsstraat een goed proefob ject zou zijn, daar de ondergrond ter plaatse overeen komt met hetgeen in Ke- thel verwacht moet worden. Reeds van het begin af zal er op deze weg een druk ver keer zijn. De weg zal een lengte hebben van ongeveer 350 m; deze kan dan wor den verdeeld in 7 proefvlakken, elk plm. 50 m lengte en elk van verschillende con structie. Aan de hand van de ervaring met deze proefvlakken zal over enige tijd kun nen worden uitgemaakt of een bepaalde constructie de voorkeur verdient. De kosten van de aanleg van deze proef- weg worden begroot op 150.000,Bij normale aanleg zouden deze op 110.000 gesteld kunnen worden, zodat met de proefneming een bedrag van 40.000,ge moeid is. GEHUWD: P. J. J. van Koetsveld, 23 j. en J. C. L. de Wolf, 27 jr; P. Bouma, 33 jr. en J. C. Lems, 23 jr; F. Prins, 28 jr. en H. Wetzcl. 17 jr; P. Roctus, 21 jr. en M. J. Oranje, 21 jr; J. A. L. Schuurs, 33 jr. en G. J. Kuil, 32 jr; J. Blanken, 51 jr. en M. C. Peetz, 52 jr; G. Heus, 25 jr. en M. van der Heijden, 23 jr; C. C. Nesse, 22 jr. en A. N. van den Hoek, 20 jr. GEBOREN: Joseph M„ z. v. H. W. J. M. Koevermans en J. M. L. van Deventer; Maria P., d. v. S. J. Holierhoek en M. G. Timmers. OVERLEDEN: J. Noordzij, 72 jr.; A. Verhave, 76 jr.; J. Boogaert, 78 jr., wed. van H. C. G. Koch. ONDERTROUWD: D. Broere, 18 jr. en J. van Eijk, 18 jr.; F. Berghout, 30 jr. en N. de Gans, 31 jr.; W. Blacquière, 25 jr. en C. van Deursen, 23 jr.; C. M. Donkersloot, 32 jr. en G. R. de Ponnewaert, 27 Jr.; J. M. J. Folst, 25 jr. en M. A. L. T. Groenendaal, 29 jr.; T. F. Hartog, 22 jr. en J. van Ingen, 18 jr.; R. H. Heeren, 30 jr. en C. I. Lawa, 22 jr.; A. J. Hess, 27 jr. en J. Eugster, 26 jr.; J. J. J. Heijnsbroeg, 27 jr. en T. A. M. Naring, 27 jr.; P. L. de Jonge, 24 jr. en C. Nijs, 20 jr.; 1. C. Leeuwis, 28 jr. en C. Groenendijk, 25 jr.; F. J. Naterop, 22 jr. en J. C. Theuns, 26 jr.; W. Straatmann, 23 jr. en A. M. A. de Groot, 21 jr.; J. Veraart, 44 jr. en .J. J. den Hollander, 41 jr.; A. M. C. Vis, 22 jr. en H. J. Verhoeff, 20 jr.; J. Walvis, 53 jr. en H. C. Raap, 37 jr.; A. G. Zuidema. 24 jr. en J. Hamilton i ol Silvertonhil, 22 jr. menig ander dirigent zou verkiezen, maar het stuk klonk toch uitstekend. In de symfonie Concertante in Es, K.V. 364 van Mozart speelden de orkestleden Pierre Jetteur, viool, en Dick Vos. altviool de solopartijen op een bewonderenswaardige wijze. Pierre Jetteur deed zich daarbij o.a. kennen als een fenomenaal technicus die met een soort koele minachting voor technische moeilijkheden elke noot hoe snel ook, volkomen gaaf en zuiver deed klinken. Zijn toon was daarbij voortref felijk, licht elegant en zeer afgewerkt. Sommige snelle passages werden wat ab rupt beëindigd, zonder het gebruik van dynamische schakeringen, zodat dergelij ke gedeelten meer een etude-achtig ka rakter kregen dan nodig was geweest voor een violist met een technische beheersing als jetteur. Dick' Vos trad naar de aard van zijn instrument niet zozeer op de voorgrond in virtuoos opzicht. De altviool klinkt nu eenmaal niet virtuoos en stralend. Daar entegen was zijn klank prachtig warm en fijnzinnig genuanceerd. Het samenspel van beide solisten rees soms tot sublieme hoog te bijv. in de cadenzen. Niet alleen echter in do cadenzen, maar ook In het begeleide spel: een kleiner orkest heeft zijn voordelen en Hein Jordans wist in de samenwerking van orkest en solisten een weldadige sfeer van voornaam en delicieus geciseleerd musiceren te scheppen. Voor deze inderdaad lofwaardige prestatie be toonde het publiek zich zeer erkentelijk. Na de pauze werd de 3e symfonie de „Eroica" van Beethoven gespeeld. Na het tweede deel daarvan de treurmars werd staande enkele ogenblikken stilte betracht, ter nagedachtenis van de een dezer dagen zo onverwacht ontslapen di rigent. Men mag zeker concluderen, dat de ken. nismaking met het Brabants Orkest want voor Schiedam was dit naar wij me nen een eerste kennismaking uitste kend is bevallen. Het dankbare applaus liet daarover geen twlifel bestaan. Door het gemeentebestuur werd aan de Vereniging Nationale Feest- en Gedenk dagen verzocht als actie-comité te willen fungeren bij de inzameling van gelden be stemd voor het verjaandagsgeschenk van onze Koningin. Zoals bekend moeten de gelden uiterlijk op 25 april a.s. aan het Nationale comité worden afgedragen. Stortingen kunnen verricht worden op alle plaatselijke bank instellingen. ook spaarbanken. Ook klas-, gewijze kunnen de scholen een steentje bijdragen en men doet hiermede een be roep op de schoolhoofden, Voorts zullen vanaf a s. maandag op verschillende plaat sen de bekende collectebussen geplaatst worden. Dit zal o.a. zijn .in alle openbare gebouwen, bij instellingen en verschillen de grootwinkelbedrijven Het bestuur van de v.m. Oranjevereni ging vertrouwt erop, dat een ieder zal medewerken om Schiedam een goed fi guur te laten slaan in deize landelijke actie. Zondag a.s. zullen door de bekende kan selredenaar Henri de Greeve in de Sin gelkerk onder de H. Missen van 7.30. 8.30, 9.45 en 1115 Mefdadiigheddspredikaties ge houden worden, waarvan de opbrengst ten goed zal komen aan de parochiële confe rentie der St.-V'ioeemtfus Vereniging. Door het bestuur van de St.-Willibror- dusstichting, alhier, werd aan B. en W. verzocht, medewerking te verlenen voor de aanschaffing van een nieuwe methode voor het onderwijs in de Bijbelse geschie denis. De thans in gebruik zijnde methode is zeer verouderd, nog in de oude spelling gedrukt en bovendien psychologisch niet meer verantwoord. B. en W. kunnen zich daarom met het verzoek verenigen en stellen de raad voor de gevraagde mede werking te verlenen. De geraamde kosten zijn 600. In verband met de interland-wedstrijd NederlandBelgië heeft de oompetitielei- der van de K.N.V.B. voor het komende weekeinde een klein programma inge last. In de betaalde sector is één van deze inhaalwedstrijden de ontmoeting tussen de reserve-elftallen van Hermes- DVS en DWS A. Deze wedstrijd vindt plaats op zaterdagmiddag op het ter rein Damlaan. Voor Hermes 2 zit er nog een pikant tintje i'an deze strijd, want bij een overwinning zijn onze stadgeno ten ook theoretisch uitgesloten van de gradatie. Het zal echter niet meevallen, wanv door de fusie tussen het aloude D.W.S. en Amsterdam, beschikken de hoofdstedelingen over een prima reser ve-team. dat zeer behoorlijk voetbal speelt. Het kan een aantrekkelijke wed strijd worden. Vondellaan 65 - Tel. 68631 - Schiedam Ridderstr. 41 - Tel. 3825 - Vlaardingen VERF-GIAS V V..Vv.y.v.y«vXv- -v.v.<Xv»-,v.\v.v.v.-.wa*.<v.n4C<* '- *-s-"-w •**-** Li: - - Uv' -U> De door de sectie toneel van de S.G. ge organiseerde toneelwedstrijd, waaraan door 8 amateurtoneelverenigingen werd deelgenomen, eindigde p.l.vrijdag met een opvoering door „Geron". Vrijdag, 24 april a.s., zal in „Musis Sa crum" de beslissing van de jury worden bekendgemaakt, waarna de prijsuitreiking zal geschieden door de wethouder, Mr. M. J. M. van Kinderen. Tevens zullen dan de „publiekprijzen" worden toegekend. Een en ander zal worden voorafgegaan door de opvoering van de eenakter „Num mer 3 3 3", welke gebracht zal worden door leden van de bestuursraad der Schie damse Gemeenschap (mevr. M. A. C. Ta verne-van Campen; mej. A. E. D. Noorde- graaf; N. J. J. van Baarle; P. Groenen daal; L. Kamp; C. Landsbergen; C. Rauws; onder regie van de voorzitter der S.G.: M. Holl. Aanvang: 's avonds 8.00 uur. Op 12 dezer herdenkt de heer A. J. van Ailpihen. dait hij veertig jaar geleden in diens! trad bij de firma A. Jurgens Zoon. In verband met de opening op 9 mei a.s. zijn de tarieven etc. voor 'het Open- luchit'bad Groenoord beikend gemaakt. Men raadplege hiervoor de betreffende adver tentie. Door het bestuur van de St.-Willibror- dusstichting werd verzocht, medewerking te verlenen voor de aanschaffing van meubilair, ten behoeve van de g.l.o.-school Door het bestuur van de St.-Willibror- dusstichting werd verzocht medewerking te verlenen voor de verbetering van de verlichting van het schoolgebouw West molenstraat 20. De verlichting van deze school verkeert inderdaad in een zeer slechte toestand. In ieder lokaal hangen enkele pendellampen, doch deze geven onvoldoende licht. De meest eenvoudige oplossing, die ook in openbare schoolge bouwen is toegepast, is verandering van de verlichting door toepassing van T.L.- aan de IJsselmondesestraat. B. en W. heb- buizen. B. en W. stellen voor de gevraag- ben hiertegen geen bezwaar en stellen de 1 medewerking te verlenen, de geraam- de kosten ten bedrage van 1138,20 te raad voor deze medewerking te verlenen, brengen ten laste van de begroting 1959 De geraamde kosten bedragen f 5037,en deze dienovereenkomstig te wijzigen. De verenigde vergadering van Delf land heeft gisterenmorgen langdurig ge discussieerd over hef voorstel van Dijk graaf en Hoogheemraden van Delfland over het slopen van twee spuisluizen in Vlaardingen, dan wel deze sluizen te doen vernieuwen. Dr nodige maatregelen wa ren reeds genomen voor herstel, dat na droogzetting meer bleek te zullen gaar kosten, dan aanvankelijk is begroot, waar bij zelfs de mogelijkheid niet i» uitge. sloten, dat men voor nog meer werk za komen, dit momenteel niet Is te over- 0*i 23 april a.s. zal d« Schiedamse Ope ra- en Opere t te verenig img „Gemengd Koor' in Musis Sacrum een opvoering ge ven va,n de komische operette „Der Ob-er- s'tajger". Car] Zeiler, de door „Der Vogel, hëndileir" zo beroemd geworden componist, maakte ook de muziek voor „Der Ober- steiger". Laatstgenoemde operette is e ven wel bij het publiek minder bekend, hoe- wei de muziek minstens zo mooi is. Tot beden toe werd „Der Oberateiger" nog niet in Schiedam opgevoerd, zodat „Ge mengd Koor" dus voor een première zorgt. Do Nederlandse bewerking is van Joop van Dijssel. Het geheel zal onder leiding staan van de dirigent de 'heer H W. va-n Bijtten uit Rotterdam. (Advertentie) Geen toneel ditmaal in het jaarfeest programma van de K.A.B. waarvan gis teren in „Arcade" de eerste avond werd gegeven, maar Brabantse humor gebracht door het gezelschap van Jan Ostade. wel iswaar zonder leider, doch wiens plaats werd ingenomen door zijn broer Pierre. Dit, mocht uiteraard een programmawüzi- glng Inhouden, afbreuk aan het geheel deed dit echter in geen geval. Het motto mocht dan luiden ,,'t Is alle maal gekheid", naast gezapige en vaak bijzonder geestige beneden-Moerdijkse scherts werden op het gebied van zang en muziek door dit gezelschap goede artistie- Dit is een gezichtdat men dagelijks ettelijke malen in het nieuwe Europoort, op de Maasboulevard zal kunnen genieten. Schepen varen in en uit. En daarachter ligt de werf van de R. D. M., vanwaar schepen als de „Rotterdam"1 te uatcr worden gelaten. -V f ..i. :.:A. H' - i ke prestaties geleverd. Aan de leut en kol der werd in schets en conference een groot deel van het programma gewijd. Aan deze conference wist Pierre van Ostade weer eens een ander en apart tintje te geven; „Gij moet ze maar proe ven eh!" en als die zuiderlingen dialect gaan klappen, berg je dan maar In de schetsen werd hij uitstekend terzijde ge staan door Betty Caspers en Jan van Loenhout. deze laatste iets te excentriek voor het gezelschap. Op het gebied van de zang was de mezzo-sopraan Henny de Kierk, bekend uit de radioprogramma's, met haar repertoire de eerste artistieke noot. Zij maakte zich het „Chante, chante encore'' eigen in gevoelvolle maar ook sprankelende Franse liedjes zonder te ver geten hier ook een Nederlands aan toe te voegen. Haar diep en vel stemgeluid kwam in de uitstekende zaal-akoestiek wel zeer goed tot zijn recht. De pianist Jan Hombergen gaf een ver dienstelijke potpourri van operettemuziek op de vleugelpiano ten beste en droeg met zijn opera-fragmenten belangrijk tot het artistieke deel van dit zo afwisselende pro gramma bij. Het spontane applaus, dat de Brabanders telkens opnieuw ten deel viel was verdiend en gold tevens als een be wijs. hoe de leden deze programmakeuze van het K.A.B.-bestuur op prijs wisten te stelien. In zijn openingswoord heeft, voorzitter C. Meyer de steun van zijn leden gevraagd in de op handen zijnde ledenactie. Reeds maanden word» er gewerkt aan deze blik semactie, welke er een moet worden die effectief is en slecht» twee weken zal du ren. Alleen met de volle steun van de le den kan deze actie slagen. Van hen wordt verwacht, dat zij minstens één adres ver strekken van een ongeorganiseerde. De heer Meyer sprak in deze het vertrouwen uit. dat vooral de jongeren aan deze op roep gehoor zullen geven. De voorzitter brak teven» een lans voor het „Kanunnik van Schaick-fonds", waarvan de opbrengst het afgelopen jaar iets is teruggelopen. Dit fonds dat bestemd is om de uit K.A.B. kringen voortkomende priesterstudenten te steunen, bestaat dit jaar een kwart eeuw. Duizend van de bekende thermo meters staan uit en voor hen die er als nog een in zijn woning wil ophangen is er altijd nog wel een verkrijgbaar. Ook de laatste dozen lucifers van de actie „Een 'i"ffie op pen zwart gesiggie" werden door de heer Meyer aan de man gebracht. zien. Daar toch binnen afzienbare tijd over zal moeten worden gegaan tot de bouw van een nieuw gemaal om een be ter boezembeheer mogelijk te maken, achten Dijkgraaf en Hoogheemraden he* beter de sluizen nu maar te slopen en de waterkerende dijk ter plaatse te verbe teren. Dit brengt het risico mee, dat doof vermindering van lozingsmogelijkheid, enige vefhoogde kans bestaat op het be reiken van h°t maalpeil. Dit risico wilde burgemeester drs. A Bogaardt van Rijswijk niet aanvaarden eh hij pleitte voor vernieuwing van beide sluizen waarna de studie voor een nieuiV gemaal in t>ehandeling zou kunnen ko men. Hij bleef bij zijn mening, niette genstaande de uiteenzetting van dijk graaf rnr dr. J. Wlnsemius en de toe lichting van de hoofdingenieur ir. A. O- Wlersma. De dijkgraaf gaf de toezegging,,dat bij aanneming van het voorstel dit »!s een nrincioehes'uR zou worden gezien- Op korfe termijn zal de bouw van een nieuw gemaal in studie genomen worden- Met alleen drs. A. Bogaardt tegen, werd het voorstel van Dijkgraaf en Hoog heemraden aanvaard de Rijswiikerslui5 en de Schipluidersluis te slopen. De daar bij aansluitende voorstellen tot intrekking van een voorstel tot het aangaan van een geldlening en tot aanvaarden van een voorstel tot het aangaan van een len:np tot maximaal 500 000.- werden hiern? zonder rnige tegenwerping aanvaard. Nog zal worden nagegaan welke naam aan d® overblijvende sluis zal worden gegeven. Te bevragen aan het Hoofdbureau van politie te Schiedam -tussen 912.30 uur en 2—6 uur. Ring met sleutels; boek; etui met inhoud; bruin dekzeil; kinder- portemon-neej kofferdeksel v. e. aiut-o', rijwielpompje; een want; dop van ben zinetank. Te bevragen bij de vinders: dames handschoen. J. v. Helden, Lekstraat 72bl 1 paar herenhandschoenen, Keuzekamp, Lorentzlaan 5; kinderhandschoen (r). J- Jaeger, Hoogstraat 26; 1 paar dames handschoenen, Steenbergen, Swammer- damsingel 21c; zwarte glacé dameshand schoen (r), H. v. Holten, Paulus Potter straat 45a; etui met inhoud, R. de LeeuW. Brokling, Nieuwe Maasstraat 97b; wollen mutsje, Duivenbode, Rembrandtlaan 451 jongenspet. S. Veldhuizen, Den Bommel- sestraat II; zwarte sjaal, W. Jansen, Hoogstraat 15; muts met sjaaltje, Brus- saard, S. v. Houtenlaan 5; speelgoedau to, J. H. E. Schulze, De Wildestraë' 35; autostep, A. v. d. Zouwen, dr. Wi' bautplein 64; kinderstepje, H. Hagen?, Puttershoeksestraat 59a; speelpopje. P- Valkenburg, Nieuwe Damlaan 702; au tostep, W. v. d. End. Westfrankelandsc straat 108; autostepje, N. Ouwerkerk, Oude Maasstraat ?b; oorhanger, zr. Visser Broersveld 140; bedrag aan geld, A. ld- Heesiemans, Heenvltetsestr 35; boodschap- tas, J. Mulder, Tuinstraat 15; portemon nee met inhoud, J. W. Leenos, Boerha- velaan 93; etui. C. Lokemans. Parallel weg 90a; wandelwagentje, R. Manders, Lindenhof, Lange Achterweg 14; auto dekzeil, A, A. v. d. Lauw, Newton- straat 35a; schoolkaart R.E.T., Westland. G. Boirgesi'Uslaan 41; -lipssdeu'terr kamt,ine sport en wandelpark W.F.; zonnebril. B- Lokker, Broersveld 86; etui met sleutels, Westland, G. Borgesiuslaan 41; sleutel. J- Jezep, Emmastraat 4.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 2