Dagblad voor Schiedam en omstreken KAB geheel achter formatie-De Quay Over enkele posten bestaat nog onzekerheid EN EEN FORMATIE NA NIET IN OVERLEG Afschuiven op Nederland Nederland verwijt Indonesië schending diplomatiek gebruik Opstand in Amerikaanse staatsgevangenis Financiële „Anschlusz van de Saar al in mei? Koopt op tijd uw zekerheid DE LAATSTE LOODJES... Paus ontvangt kard. Ruffini Geen verdere ontwikkelingen in weekend Morgen bollenzondag Pantsjen Lama in Peking Huzaar Vkneld tussen 2 tanks Nieuwe samenwerking moet een succes worden Oproep van het Episcopaat Kanselier van vertegenwoordiging in Djakarta kan land niet verlaten 23 gijzelaars wachten de loop der gebeurtenissen af Her ter zeker van benoeming CANJELS niet tegen België I Pref. 08 Qray heeft het ergste ZATERDAG IB mil 1959 V. m aster de rag J Op slag gedood Prof. Oud in rede te Vlissingen Gebed gevraagd voor de Koningin NASLEEP VAN ZAAK-SCHMIDT TE WEINIG TELEVISIE Nederlands elftal Van der Linden nu middenvoor Josephine Baker van kidnapping beschul digd Weekeind minder warm Het weer in Europa NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK - J'-.a;: - - ih V) Gearresteerd en weer vrijgelaten nieuwe ledamsche courant (Van onze parlementaire redacteur) In politieke kringen in Den Haag is men er algemeen van overtuigd, dat prof. De Quay bij zijn werkzaamheden om te komen tot een kabinet nu het ergste achter de rug heeft. Het is echter niet de bedoeling het tempo te forceren. Lie ver afspraken die goed zijn dan snel afwerken, zo luidt het parool in krin gen die met de kabinetsformatie te ma ken hebben. Het zal dus wel de volgen de week worden voor het kabinet defi nitief is gevormd. Er zijn nog enkele punten die niet geregeld zijn. Het voor naamste is de portefeuille van Land bouw, waarvoor ir. Staf, naar men aan neemt, heeft bedankt. Het is de vraag of prof. De Quay hierover niet eerder verheugd moet zijn dan teleurgesteld. Hij zal ongetwijfeld, nu het kabinet na genoeg geheel gereed is, ook voor Land bouw nog wel een kandidaat vinden. Vrij zeker voelt de formateur zich omtrent prof. Van der Grinten, al wacht hij nog op diens officieel ja woord voor de portefeuille van justi- I tie. Het schijnt dat de Nijmeegse hoogleraar de garantie wil hebben. dat zijn hoogleraarszetel wordt opengehouden. Daar zou nog een ad- I dertje in het gras kunnen schuilen, j Het feit dat prof. Van der Grinten op die manier de positie, die hij gaat prijs geven, veilig wil stellen, is niet 1 zo onbegrijpelijk. Het eerste naoorlogse kabinet zonder socialisten is niet zonder moeite en pijn tot stand gekomen. Dit behoeft echter niemand te verbazen, daar men eerste klas krachten moest vinden voor be langrijke portefeuilles, die veertien jaar lang in socialistische handen zijn ge weest. De moeizame wordingsgeschie denis zal echter sommige kandidaten wel wat kopschuw hebben gemaakt. Tot het laatst toe stellen de socialisten nog van alles in het werk om deze schuwheid in de hand te werken. Wie in de socialistische pers op de voorste pagina's, brieven aantreft van vijf Zeeuwse leden van de C.H. aan hun partijbestuur, waarin wordt ge waarschuwd tegen ,,een regering die in strijd verhouding tot de vakcentrales komt te staan", weet al genoeg. De re serve van de K.A.B. en de strijdlust van het N.V.V. worden zoveel mogelijk Voor het politieke doel van de P.v.d.A. uitgebuit. Daar staan echter steeds toe nemende opvattingen, ook in K.A.B.- kringen, tegenover, dat oppositie, nu ook de andere partijen kunnen laten zien wat zü waard zijn, als een wezen lijk onderdeel van de parlementaire de mocratie moet worden beschouwd en dat men dus in de huidige ontwikkeling na de jaren van het vastgeroeste stel sel daarin slechts een voordeel moet zien. Een vooraanstaand lid van de K.V.P.-fractie die juist in de verkie zingstijd favoriet was bij de arbeiders heeft ons gisteren de verzekering ge- Reven dat ook de K.A.L. nu geheel achter de formatie-De Quay staat. Al lerlei suggesties in andere richting zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Dr. Tilanus heeft bovendien laten weten, dat hij dergelijke brieven van dwerg- Rroepcringen in zijn partij rustig voor kennisgeving aanneemt. De leider van de C.H. is volkomen zeker van zun *aak en steunt Do Quay. Nog niet helemaal duidelijk is wie minister van binnenlandse zaken wordt. Het zal in ieder geval geen K.V.P.-minister zijn. Zowel de V.V.D. als de C.H. hebben grote belangstel ling voor dit departement. Van be lang hierbij is wie aan verkeer en waterstaat en volkshuisvesting komt. Men vreest daaromtrent echter geen onoverkomelijke moeilijkheden meer. De formateur heeft een lang ge sprek gehad met ir. Staf, waaraan kor te tijd ook drs. Korthals deelnam. Vrij dagavond was het definitieve antwoord Van mr. Beerman binnen, die voor de ?-H. een ministerspost zal innemen. Men neemt aan, dat hij sterk voor bin nenlandse zaken is geporteerd. Drs. kchmelzer zal ongetwijfeld staatsse cretaris voor de P.B.O. en de bezitsvor ming blijven en dan onder algemene ?akén komen te ressorteren. Hij gaat De H. Vader heeft kardinaal Ruffini, aartsbisschop van Palermo op Sicilië, i!f bijzondere audiëntie ontvangen. In Jioineinse kringen is men volgens het K.N.P. de mening toegedaan, dat de kardinaal met de Paus is komen spre- ken over de situatie, welke op Sicilië 's ontstaan tengevolge van het decreet Jjan de Congregatie van het H. Officie. Daarin werd het katholieken verboden ateun te geven aan communistische Volksvertegenwoordigers of steun van 2?" te ontvangen. Dit geschiedde op mcilië, waar de Christelijk Sociale Be weging met de communisten een rege- fing vormden. Radio Vaticana heeft gistermiddag ®en toelichting uitgezonden. Daarin zei Jje spreker, dat aan het decreet hier en daar valse en tendentieuze uitleg wordt gegeven. Men moet er goed aan den ken, aldus Radio Vaticana, dat het hier Raat om een decreet dat in de eerste Plaats van leerstellige aard en van alge mene strekking is. In de tweede plaats het toepasselijk op bepaalde situa ties in gebieden, welke beantwoorden aan de situatie, die het H. Officie ge schetst heeft. Het is dan aan de plaat selijke hiërarchie te bepalen of zij met hun gezag de toepassing van het alge meen gestelde moeten bekrachtigen. En dat is nu gebeurd in Sicilië, vaar "et episcopaat eenstemming het de creet van het H. Officie met een eigen verklaring voor de bevolking duidelijk gemaakt heeft. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHiiiiHiiiiiiiiiiiitmiiiiiimiiiii Hedenmorgen werd bekend gemaakt dat de formateur inderdaad probeert nog in de loop van vandaag een onder houd te hebben met prof. mr. W. C. L. v. d .Grinten. In het weekeind gaat prof. De Quay naar Den Bosch. Mocht hij zijn afspraak met prof. v. d. Grinten niet hedenmorgen kunnen krijgen, dan zal het onderhoud in Den Bosch plaats vin den. De formateur liet verder mededelen dat hij in de loop van het weekeind geen verdere ontwikkelingen ver wachtte .Hij keert maandag terug naar Den Haag. iiiiniiiMiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii dus nauw samenwerken met de forma teur-premier. Met dr. Klompé heeft prof. Dc Quay een onderhoud gehad over de departe mentale indeling. Deze zaak wordt nu naar wens geregeld, ondanks de jam merklachten van oud-minister Suur- hoff, die in een demagogisch interview nog zjjn invloed heeft trachten uit te oefenen, dit tegen te houden. De kwes tie is al enige jaren geleden naar vo ren gebracht en in verband met de nieuwe wet, die de huidige armenwet zal vervangen, twijfelt geen enkele in sider meer aan de logica van de her indeling, waardoor onderdelen van sociale zaken bij maatschappelijk werk zullen worden gevoegd. Nu de lentewarmte verrassend snel de bolgewassen in bloéi heeft gezet, be reiden jong en oud, groot en klein in de bollenstreek zich voor op de eerste bollenzondag van het jaar. Met man en macht heeft men slingers gemaakt, die fietsen, auto's en motoren moeten sieren. Als morgen de zon nu maar schijnt. b-iC, .m' 'ia? Vrijdagavond is de negentienjarige huzaar van het depot cavalerie J. H. ter Beek, op het terrein van de Bern- hardkazerne te Amersfoort, bekneld ge raakt tussen twee Centuriontanks en op slag gedood. De soldaat woonde in Del den (Overijssel). De koninklijke mare chaussee stelt een onderzoek in. Over de toedracht van het ongeval kon de legervoorlichtingsdieilst geen nadere mededelingen geven. Prof. mr. P. J. Oud heeft in zijn rede op de tweedaagse jaarvergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, die in Vlissingen wordt gehouden, uiteraard over de kabinetsformatie ge sproken. Hij herhaalde zijn standpunt, dat hij afspraken ten behoeve van een regeringsprogramma tussen kabinet en kamerfractie in strijd acht met de posi tie van zelfstandigheid, die regering en volksvertegenwoordiging tegenover el kander hebben in te nemen. „Is men met dergelijke afspraken op de verkeer de weg, nog erger wordt het als een regering zich reeds bij voorbaat ge bonden acht aan wat fracties onderling hebben uitgemaakt. Dan bestaat zelfs de mogelijkheid, dat een minister blijkt zich te moeten gedragen naar een af spraak, die hem bii zijn optreden on bekend was", zo zei prof. Oud. Het .meest frappante voorbeeld" noemde hij de ..onmogelijke positie" waarin minister Samkalden in het vori ge kabinet verkeerde te« aanzien van de voetbaitoto. Door hem niet bekende afspraken tussen de kamerfracties wa ren zjjn handen volkomen gebonden. Toch behoeft ieder overleg tussen for mateur en fractievoorzitters niet vol strekt te worden uitgesloten. Dit is naar mening van prof. Oud zelfs volstrekt onmisbaar, omdat de formateur inzicht moet krijgen of een formatie voor hem redelijk uitzicht biedt voldoende steun in de Kamer te krijgen. Het moet ech ter „een formatie na en niet in over- De Nederlander W. C. J. M. van Lan- schot is tijdens de achtste algemene vergadering van de Wereldfederatie van Oud-Strijders te Rome herkozen als voorzitter. Op de laatste dag van de bij eenkomst werd een rede gehouden door de Franse oud-president Vincent Auriol. Zondag 26 april zal in de kerken een korte verklaring van de bisschoppen worden voorgelezen, waarin zij ter ge legenheid van de vijftigste verjaardag van koningin Juliana alle gelovigen oproepen 30 april bijzonder te bidden voor de koningin, het koninklijk gezin, „opdat door Gods goedheid de konink lijke familie zich mag verheugen in een blijvende welstand tot vreugde en zegen van geheel ons volk". „Wij willen de almachtige God vra gen". zo luidt de 15 april gedateerde verklaring, „dat Hij aan ons land en ons volk onder het gelukkige bestuur van de koningin voorspoed en rust en vrede mag schenken, zodat er voor iedere Nederlander de mogelijkheid is om te leven in vrijheid en welvaart; hoe ook gescheiden door levensovertui ging, één in aanhankelijkheid aan ons land, ons volk en ons vorstenhuis". „De Bisschoppen verwachten dat de gelovigen hetzij op de vooravond hetzjj op de dag zelf leg zijn. Het opstellen van het rege ringsprogram moet de zaak blijven van het kabinet." Uitdrukkelijk stelde prof. Oud, dat de gezamenlijke ministers verantwoordelijk zuilen zijn voor kabinet en program. Liberalen, die er eventueel deel van uitmaken, zullen veranlwoordelilk zijn voor de aanneming van hun portefeuille. Een lid van de VVD behoeft van geen enkele partijinstantie toestemming om een ministerschap te aanvaarden. „Dat is ons te enen male vreemd. Wil een onzer, alvorens te beslissen, het oordeel inwinnen van zijn geestverwanten in het parlement, dan zal dit op prijs wor den gesteld, doch de beslissing daar omtrent is aan hem. Daarentegen is het de verantwoordelijkheid van onze Ka merfracties te beslissen of zij aan het kabinet al dan niet hun vertrouwen me nen te kunnen geven." Door een hechte persoonlijke band tussen ministers en geestverwante frac ties zal gemakkelijk een vertrouwens band ontstaan, die „honderdmaal hech ter is, dan de band der bindende af spraak," zo meent prof. Oud. „Als de poging van de heer De Quay zal slagen, dan zullen in onze politiek nieuwe wegen kunnen worden bewan deld. Ik acht dit van zo uitnemend be lang, dat wij ons uiterste best zullen moeten doen, de nieuwe samenwerking, als zij komt, tot een succes te maken. Vooral ook, omdat Ik ervan overtuigd ben. dat dan In de praktijk zal blijken, dat er voor vrees, dat het nieuwe be wind in sociale gezindheid te kort zal schieten, geen grond bestaat," zo ver- i zekerde prof. Oud. De Indonesische regering is in moeilijkheden geraakt door de vrij lating van de Nederlander Schmidt. De maatregel heeft in Indonesië meer opzien gebaard dan het bewind in Djakarta lief was en premier Djuan- da heeft zich uit de netelige situatie trachten te redden door de schuld te schuiven op de procureur-generaal, Soeprapto. Maar ook deze manoeuvre heeft verkeerd uitgepakt. De verwij dering van Soeprapto heeft aanlei ding gegeven tot felle protesten en een deel van de pers moest het zwij gen opgelegd worden, om te voor komen dat de rel zich zou uitbreiden. Nu tracht de Indonesische regering het accent weer te verschuiven en uiteraard moet Nederland het in laatste instantie weer ontgelden. De kanselier van de diplomatieke ver tegenwoordiging in Djakarta, N. J. Scheele, is gedwongen het schip te verlaten toaarmee hij op het punt stond naar Nederland te vertrekken. Djakarta is er niet voor terugge schrokken een grove inbreuk te ma ken op de diplomatieke gebruiken. Het hoopt kennelijk de publieke opinie in Indonesië er van te over tuigen, dat de vrijlating van Schmidt te wijten is aan de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiging. Men is in Indonesië immers altijd gemak kelijk bereid aan te nemen, dat als er iets verkeerd gaat, de Nederlan ders het wel weer gedaan zullen heb ben. Nu het een misgreep bleek te zijn Soeprapto af te schilderen als de zondebok, moet de heer Scheele als zodanig fungeren. De Nederlanders Jac. Albers en D. van de Meii zijn gisteren te Brussel ge kozen tot vice-pbesidenten van de Euro pese organisatie van het Internationaal Christelijk Vakverbond, die ter zelfde zitting haar statuten definitief vaststel de. Voorzitter is de Belg Aug. Cool. imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiimiiiii Advertentie AUTO-HOTEL „R'DAJM" Mariniersweg 257-259 Pan^pkAekstr 110-120 01808-11.3S.45 zullen deelnemen aan de godsdienst oefeningen om gezamenlijk God te dan ken en Gods zegen af te bidden over Hare Majesteit en haar koninklijk Huis". De Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger in Djakarta, de heer A. H. Hasselman, heeft volgens A.F.P. het intrekken van het uitreisvisum van de heer N. J. Scheele. kanselier van de Nederlandse diplomatieke vertegen- in groot getal j woor(jiKi,1(r jn Djakarta, een schending Dt Pantsjen Lama van Tibet is iv Peking aangekomen, waar hij deel zal nemen aan de vergadering van het Chinese Volkscongres, dat o.a. een nieuwe president van Communistisch China zal kiezen. Met bloemen werd hij verwel- komd door premier Tsjoe en Lai (rechts). In welingelichte kringen te Bonn wordt ernstig rekening gehouden met de mo gelijkheid, dat de financieel-economi- sche aansluiting van het Saargebied (dat op 1 januari 1957 politiek reeds een onderdeel van de Westduitse Bon- desrepubliek is geworden met ongeveer een half jaar zal worden vervroegd. De financieei-economische voltooiing van de „Anschlusz" zou volgens het Frans- Duitse Saarverdrag, pas op 1 januari 1960 plaatsvinden. Een bevestiging van deze geruchten te verkrijgen is vrijwel onmogelijk, aan gezien de ,,A(ansluitings)dag" moet worden geheimgehouden ter ver mijding van financiële speculaties. Men spreekt echter van 24 mei a.s. (een zondag) als de dag, waarop de in het Saargebied nog altijd in omloop zijnde Franse valuta tegen de D-mark zal worden omgewisseld. Deze valuta inwisseling zou dan eventueel kunnen samenvallen met de invoering van de nieuwe „zware franc" in Frankrijk Verschillende gebeurtenissen geven aanleiding aan de vervroeging van de her-aansluiting geloof te hechten. Er worden op het ogenblik bespre kingen gevoerd tussen de „Deutsche Bundesbank" en de Banque de Tranc» over de valuta-omwisseling. Begin mei zullen besorekingen worder gevoerd over de handel na de finan cieel-economische „Anschlusz". De bondsdag zal reeds op 22 april a.s. (in- plaats van op 15 mei zoals aanvankelijk de bedoeling was) de verschillende wetten die voor de voltooiing van de aansluiting nog moeten worden afgekon digd, in behandeling nemen. Met de technische voorbereidingen tot de geldomwisseling is Bonn al be- ffonnen. Reeds zijn kisten met D-mark- biljetten naar de grens van liet Saar gebied gezonden om daar te worden op geslagen tot zij in de nacht voor de om wisseling het Saargebied kunnen wor den binnengebracht. De leider van de Republikeinse frac tie in de Amerikaanse Senaat, Everett M. Dirksen, heeft meegedeeld dat hjj de verzekering beeft geinregen dat Her ter de opvolger van Dulles wordt. Hij verwacht dat de officiële mededeling nog vandaag zal worden gedaan. De Westduitse marine heeft opdracht gegeven voor de houw van twaalf on derzeeboten van 350 ton op een werf in Kiel. Dit bericht Reuter. Westduitse onderzeeboten mogen volgens gesloten verdragen niet meer dan 350 ton me ten. In twaalf cellen van de staatsgevan genis te Deer Lodge in de Amerikaan se staat Montana wachten thans 23 gij zelaars in angstige spanning op de af loop van de opstand, die de 600 échte gevangenen van Deer Lodge gisteren zjjn begonnen. Ruim 200 man van de Nationale Garde, bewapend met auto matische pistolen, wachten op een te ken om het gebouw van de gevange nis te bestormen. Maar dat teken is tot dusver niet gegeven, omdat de lei ders van de opstand hebben gedreigd hun 23 gijzelaars alsdan ter dood te zul len brengen. Tot dusver is bij de op stand één mensenleven verloren gegaan, dat van de onder-directeur Ted Rothe. .Bij het begin van de opstand werd JJU neergeschoten door de 19-jarige lei der van de rebelse gevangenen. Lee bmart, die een vonnis wegens moord uitzit. Een woordvoerder van de opstandige gevangenen heelt via een luidspreker enkele klachten opgesomd, die volgens hem hun leven tot oen hel maken: het voedsel is slecht, er zijn niet genoeg radio- en televisietoestellen, de medi sche en sanitaire faciliteiten laten te wensen over en verder worden jonge gevangenen bij oudere geplaatst. Vijt van de 23 gijzelaars, die door de opstandelingen gevangen worden ge houden. Êijn volgens U.P.l. „verklik kers", die bij de gewone gevangenen waren geplaatst om hun bepaalde in lichtingen te ontfutselen. De andere gij zelaars zijn leden van het gevangenis personeel: sommigen van hen hebben snij- en steekwonden opgelopen. De lei ders van de opstand hebben al bekend laten maken, waf er met de gijze laars za] gebeuren, indien de gevange nis wordt bestormd- Vijf zullen worden opgehangen en de anderen worden door middel van zelfgemaakte brandbommen gedood. Enkele gijzelaars hebben enkele minu ten met de pers en familieleden gespro ken. Daarna zijn zij snel teruggekeerd om represailles tegen de andere gijze laars te voorkomen Verder zijn drie .journalisten binnen in de gevangenis geweest. De leiders in de opstand wil den hun een blik gunnen op de toe stand in de gevangenis en hadden hun veiligheid gegarandeerd. De gevangenisaalmoezenier, pater Wyman, verklaarde gisteravond laat, dat de vooruitzichten voor het beëindi gen van de opstand gunstig leken. De gevangenen hebben de gijzelaars even wel nog niet vrijgelaten. De bondscoach van de K.N.V.B Elek Schwartz, heeft vrijdagmiddag hel Nederlands elftal ais volgt samenge steld: doel: De Munck (DOS); achter: Wiersma (PSV) en Ku.vs (NAC) midden: Notermans (Fortuiia), Van der Hart (Fortuna) en Klaassens (VVV); voor: Van der Kuil (Ajax), Rijvers (Feijenoord), Van der Linden (DOS), Lenstra (Enschede) en Moulijn (Feij enoord). Reserves: Pieters Graafland (Fejjen- oord), Kraay (DOS) en Bosselaar (Sparta). Canjels heeft nog zoveel last van zjjn enkel-blessure, dat Schwartz het niet verantwoord achtte hem op te stellen. Rijvers speelde op 25 september 1957 in het Olympisch Stadion tegen Oostenrijk zjjn laatste interland. No termans, is 28 september 1958 voor het laatst in het Nederlandse elftal opge steld. (Elders in dit nummer treft men de voorbeschouwing aan). van de diplomatieke gebruiken ge noemd. De heer Scheele moest donder dag enkele uren voor zijn vertrek naar Nederland door toedoen van de Indone sische autoriteiten het Nederlandse schip Borneo verlaten. Men wilde inlich tingen van hem hebben over de vrij lating van de heer Schmidt. De woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het uitreisvisum was ingetrokken omdat de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger wei gerde het vertrek van de heer Scheele te laten uitstellen. De woordvoerder noemde de heer Scheele een niet-diplo- matieke functionaris. De heer Hasselman ontkende op een persconferentie ten stelligste dat de heer Scheele een niet-diplomatieke functionaris is. Hij zei dat de "heer Josephine Baker is Volgens UP1 vrijdag in Maracaibo gearresteerd we gens ontvoering van een Indiaans jon getje van 18 maanden. Weinig later is zij weer op vrije voeten gesteld, waarbii verklaard werd dat er een misverstand in het spel was geweest. Josephine zou 1.500 dollar hebben betaald aan een Indiaanse vrouw die beweerde de moeder van het kind te zijn, als de overeengekomen „koop prijs" voor het jongetje. Uit een on derzoek bleek echter dat de vrouw niet de moeder van het kind was, maar dat een andere vrouw het kind naar Cara cas had gebracht om het aan Josephi ne over te dragen. De klacht tegen Josephine Baker werd ingetrokken, toen zij het jonge tje aan de moeder had teruggegeven. Namens haar is verklaard dat een'mis verstand heeft bestaan, daar de moe der van het kind dacht dat Josephine het kind in Caracas wilde opvoeden. Scheele tijdens de tienjarige periode dat hij in Djakarta is geweest, alle voorrechten genoot die voor diploma ten gebruikelijk zijn. Volgens de heer Hasselman was de juiste handelwijze voor Indonesië ge weest de heer Scheele persona non gra ta te verklaren en ziin terugroeping te eisen. De minister van buitenlandse za ken, Subandrio, had hem beloofd de zaak te onderzoeken. De heer Scheele verricht intussen zijn gewone bezighe den. Reeds eerder heeft een woordvoer der van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken de maatregel tegen de heer Scheele een ongeoorloofde aan tasting van diens politieke immuniteit genoemd. De Nederlandse regering ver wacht, dat de Indonesische regering de ze maatregel ten spoedigste ongedaan zal maken. (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen week hebben wij een perio de met hoge apriltemperaturen gehad. Ook de onweersstoring, die donderdagavond vooral in het zuidelijke deel van Noord- Holland vee) regen bracht (Amsterdam en omgeving 25-30 mm.), kon gisteren nog geen afbreuk aan het mooie weer doen. In het oosten steeg de teipperatuur nog weer tot 22 gr. C„ maar doordat de wind naar het noorden draaide werd er later wat koudere lucht van de Noordzee aangevoerd, zodat in Den Helder het kwik niet hoger dan 13 gr. C. kwam. De wind zal tijdens het week eind in de noordhoek blijven en dit bete kent dat de temperaturen minder hoog kunnen worden. Ook zondag zal het kwik overdag niet veel hoger dan 1415 gr. C. komen. Er drijven enkele wolkenvelden van de Noordzee binnen en ook is er zon dag vooral in het noorden kans op een enkel licht buitje, maar er zullen ook zon nige Perioden zijn. zodat in het geheel ge- nommi april zich nog niet van de ongunstige kant laat zien. temp. neersl. weer heden max. afgel. 7 uur gtst. 24 uur Station Stockholm geheel bew. OsA geheel bew. Kopenhagen Jicht bew. Brussel Jicht bew Luxemburg geheel bew. Parijs Nice Berlijn Frankfort München Locarno Wenen Innsbruck Rome motregen zwaar bew. zwaar bew. mist motregen zwaar bew. regen regen regen 5 6 7 9 8 10 10 13 10 8 9 12 8 11 16 18 14 17 13 14 16 22 15 10 17 19 18 16 0 0 0 3 0.6 1 2 O 0 0.3 0 0.1 3 0.7 Advertentie Zon op Zon onder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1