I Van Beinum-herden Concertgebouw in Het orkest speelde als nimmer tevoren II. Vader zegent huwelijk van prins Albert in 's Lands Kroniek DE A CARNAVALSMOORD ""■hiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiih HENNESSY Feltin vandaag niet naar Rome Naar Europese Universiteit In de Pauluskapel ten Vaticane N vJ „Vogelmoord op grote schaal" PJa. mag iveer werken Bedolven onder Rembrandt. - IÜ Amerika roemt Bolsjoi-ballet Wegens ernstige griepaanval J. A. Licht MARTIN MONS Oekrainse bisschop overleden Drie jongens eten giftige tabletten V B MAANDAG 20 APRIL 1959 PAGINA 3 Spaanse ezel voor prinses Irene Een nieuwe tulp voor Bollenzondag „United Nations" gaat overal naar toe In Italië Aulo met explosieve brandstof gekanteld Ongelukken konden worden voorkomen door J an zes bisschoppen nog slechts een over Snel naar ziekenhuis; alles goed afgelopen Dief zakt door het dak Iiiiiiiiiihimiiiiiiiiiiiiiiiiii ■■'llllllllllillllllllllllllllllllllMIIIIIHI Wij hebben Eduard van Beinum za terdagmiddag in het Concertgebouw herdacht. Wjj iedereen vanaf de vertegenwoordiger van de koningin, de minister-president, ministers, stadsbestuurders, dirigenten, instru mentalisten. vocalisten, musicologen, alles wat er in leeft en mede vorm geeft aan de wijde wereld der mu- z'ek, de meest geprononceerde figu ren daarin en ook de eenvoudigste grienden uit die onmetelijk grote ge meente der muziekliefhebbers, die de ze wereld draagt. In de grote zaal voor zover men daar niet meer kon in de foyer en in de kleine zaal, voor televisietoestellen kijkend en meebelevend de aangrijpende ernst van dit uur. .Hjj was er zelf ook, het sterke, be zielde gevoelige gezicht, zoals Mari Andriessen het in zijn portret heeft gebeeldhouwd, uit wat los geschikte bloemen oprijzend tegen het podium, tegen de plaats op welke hij placht te staan. Uit dat portret en uit eindeloos vele herinneringen, die ons hier aan vlogen leefde hij in zijn diepste we zenlijkheid voor ons, en deze mani festatie van zijn geest was zo sterk, dat zij de somberheid aan deze bijeen komst ontnam en haar het karakter van een weemoedige maar ook milde ernst verleende. Hij kan het zelf niet anders gewild hebben, en zo dunkt mij moet ook mevrouw van Bei num, die met haar kinderen boven m de loge tegenwoordig was, het tot haar vertroosting hebben ervaren. .Hij heeft overigens deze herdenking mgenlijk niet gewild, maar nu hij een maal volgens zijn wens met de eenvoud Van een Gelderse buitenman was be- (Van onze Parijse correspondent) PAKIJS, hedenmorgen. De aartsbisschoo van Parijs, de 76- Jarige kardinaal Feltin, heeft wegens Aeh ernstige griepaanval, een tweede binnen twee maanden tjjds, zijn aange kondigde bezoek aan Rome, waarvoor b'.i vandaag per vliegtuig zou zijn ver dokken, moeten uitstellen, naar zijn dokter vertrouwt voor slechts enkele dagen. Hoewel het hier het bezoek betreft dat de Parijse aartsbisschop ieder jaar aan Rome en het Vaticaan pleegt te brengen, ter behandeling van een groot aantal uiteenlopende zaken, heeft dit maal de aankondiging van het bezoek mch zeer bijzonder de belangstelling getrokken, zulks op goede gronden, faar thans bevestigd wordt is inder daad voornaamste doel van het voor genomen bezoek aandiening en bespre king van een rapport over het vraagstuk der priester-arbeiders, zoals zich dit Voordoet aan de hand van de ervarin- ge.n opgedaan na de ingrijpende hervor ming van het instituut door Rome ge decreteerd in maart 1954. Het verluidt dat kardinaal Feltin voornemens is bij paus Joannes krach- "S te pleiten voor het weder toelaten dat de priesters van de Mission Ou- vrière speciaal belast, zoals men i^eet, met het apostolaat in do groten- doels ontkerstende arbeidersmilieus. ®on volledige dagtaak mogen vervullen dis fabrieksarbeiders. Dit overeenkom- *,98 een conclusie van bedoeld rapport, !?lo zou luiden dat de thans deze priesters toegestane halve arbeids uren niet doeltreffend zijn, d.w.z. dat even halve dagen niet voldoende zijn m hen door hun omgeving als echte dfbeiders te doen aanvaarden. Kanunnik Bonnet, nationaal aalmoe zenier van de katholieke actie in Frank-. Hik en nationaal secretaris van de Mis- ®'on Ouvrière, is de opsteller van dit CaPport en zou kardinaal Feltin naar Home vergezellen. Kanunnik Bonnet jyord in 1956 door de vergadering van kardinalen en aartsbisschoppen belast fdot het coördineren van de verschei- dfife vormen van apostolaatsuitoefe- mng in dg Franse arbeidersmilieus. In •,°taal zijn momenteel priester-arbei- l?rs werkzaam in zestien der Franse diocesen. ""ii'iillilliiiiliiliilllllllllilllllllllllllllllilliillliilliliiilillillll T/" ijf Spaanse studenten hebben y beslcten deze zomer naar Neder land te gaan om prinses Irene een echte Spaanse .zei cadeau te doen. De studenten van de landbouw school in Madrid verklaarden dat zij de Nederlandse prinses een ezel wil den geven nadat zij gehoord hadden dat het lezen van „Platero en ik" van de Nobelprijswinnaar Juan Ra- ihon Jimenez haar tv el plezier had 9 e daan. „2 j kan haar keuze maken uit drie superbe vertegenwoordigers van de drie voornaamste rassen - n Spaanse ourro's," zei de woordvoerder van de studenten. „Voor onze reis van vijftig dagen zullen we meenemen „Platero", een kleine Andalussische ezel, Reverte van Catalonisch ras en „Perez"' een castiliaanse vertegenwoordiger." „Nadat de prinses haar keuze heeft dednan, zullen wij de twee andere ezels verkopen om de k sten te dek ken." 'n Parijs is zaterdag officieel bekend- gphiaakt dat het Europeso parlement 0,) z'j(i volgende vergadering in mei zal preken over de vestiging van een bropese universiteit. graven, moest zij toch zijn posthume deel worden. Hij was niet alleen meer van zichzelf en zijn naasten. Hij was van iedereen, die hem beminde om wat hij voor iedereen betekend heeft, en men wilde afscheid van hem nemen om gezamenlijk aan hem terug__te denken met het orkest, waarvan hjj de ziel is geweest. De bijeenkomst bestond uit twee ele menten: woorden en muziek. De laat ste leidde haar in: het slotkoor uit Bachs ..Matthaeuspassion", gezongen door het Toonkunstkoor. Dan kwamen de woorden die gesproken moesten wor den en die zijn roem verkondigden, de dankbaarheid en de rouw om het ver lies. Staatssecretaris mr. R. G. A. Höp- pener sprak over van Beinums natio nale figuur, wethouder mr A. de Roos zag hem het meest als de grote stad genoot. die hij was, en mr. W. F. Schokking schetste hem sprekend na- mens de Nederlandse Orkeststichting en het orkest, voornamelijk in zijn werk als muzikant, zijn moeiten en inspanningen maar ook zijn vervoeringen over het sla gen van zijn bedoelingen ..Hoor je nu hoe verrukkelijk ze spelen?!" de onweerstaanbare kracht van zijn be zielingen, die tallozen verkwikt hebben. Men zag onder het luisteren stil om zich heen naar al die gezichten in aan dacht, elk verzonken in de eigen ge dachten, voor op het podium gezeten de muzikale leider van deze bijeen komst, Bernard Haitink, het jonge ge zicht het meest enigmatisch van alleft. Het wezenlijkste deel van deze bij- iii mi min iiiiiiiiiiiiiiiiiiMiitiiiiiimii eenkomst gaf tot slot de muziek: het Adagio uit Bruckners Achtste sym phonic, het werk dat op een geheim zinnige manier met zjjn leven verwe ven is geweest. Hij heeft het gespeeld bij dc aanvaarding van zijn loop baan als dirigent op deze plaats, hij heeft het gegeven op het concert, waarmee hij zijn tienjarige verbin tenis met het orkest herdacht, hjj heeft net gemaakt vlak voor zijn glo rieuze jubileumjaar, en het had dus een diepe zin hem thans met het Ada gio uit deze symphonie uit te luiden. Nooit en zelfs niet toen hij er nog voor stond, heeft men dit orkest zo horen spelen als nu. Nooit heeft men elk der muzikanten individueel zoveel van zichzelf zien geven, zozeer op de uiterste toppen der spanning horen spelen, zich horen uitspreken in de klank, die zij verwekten. Alsof het enorme ensemble een gemeenschap pelijke ziel had, die zichin haar on deelbare veelvuldigheid uitsprak, zo kwam die klank te voorschijn. In die mildheid van het As-dur leefden Bruckner en zijn congeniale vertolker, die in Bruckner misschien wel het in er wezenlijk de diepste waarheid var et bestaan heeft gehoord. On zegbaar nostalgieke resignatie, oer- krachtige bestaansdrift van eeuwen her. Slechts de- begenadigden erva ren het zo diep, want zij zijn de trouwen aan de geest, die hun is ge schonken. Fn stilte is men uiteen gegaan, doch man kan eigenlijk niet zeggen, dat er een stemming heerste van treurnis om een dode. Het was Eduard van Beinum eigen de aandacht van zjjn persoon af te leiden. Dit is hem ook op deze.aller laatste bijeenkomst die om zijn persoon gehouden werd gelukt. Hij heeft de ge dachten gericht op wat groter is dan de mens. Daar is het hem altijd om te doen geweest. L.H. Advertentie Het huwelijk van prins Albert van België en prinses Paola Ruffo dia Ca labria zal 1 juli door paus Johannes XXIII in Rome worden ingezegend, al dus heeft Reuter officieel in Brussel vernomen. De plechtigheid wordt in de Pauluskapel in het Vaticaan gehou den. Prinses Paola en haar moeder zijn zaterdag per vliegtuig uit Brussel naar Milaan vertrokken. Zij zijn een week te gast geweest bij dc Belgische koninklij ke familie op het paleis te Laeken. In Vaticaanse kringen wordt erop gewezen dat de huwelijksinzegening van prins Albert en prinses Jaolo door paus Joannes NXIII een feit zonder weerga is in de recente geschiedenis van de Kerk. aldus meldt het K.N.P. Paus Pius XI en paus Pius XII heb ben weliswaar in het Vaticaan ver- V^ünktjjk Het socialistische vak- A F'bond in Frankrijk, de Force flfHrière", heeft zich met grote meer- kin uitgesproken tegen samenwer- vng met het communistische vakver- °°«d C.G.T. Elke nieuwe lente brengt in ons goe de Holland telkens maar weer een oud geluid teweeg. Het oude geluid name lijk, dat ruist rondom het verschijn sel dat ..bollenzondag" heet. Gisteren was het dan weer zover. Holland was weer bioemenland. En elk jaar verba zen wij er ons steeds maar over. dat het lage land aan de zee dat toch, dunkt ons, niet helemaal ten onrechte als grauw bekend staat er altijd maar weer in slaagt om zulk een poë tische standing op te houden. Bloemen en bloemrijke gedachten horen bij Frankrijk of Italië, zo zou men zeg gen, maar niet bij het land van Pot gieter en van Willem Drees. Hoe kan men zich vergissen. Nu moet gezegd worden dat wij, hier in Holland, onze bevoorrechte musi sche positie weten uit te buiten en vooral te propageren. Daarin zijn wij meesters. Wij verkopen onze bulbs" en onze „tulips from Amsterdam" al zal 't ons 't leven kosten. W- zetten te juister tijd onze als „Volendamse" verklede meisjes met kransen en slin gers van narcissen langs de wegen op dat de buitenlandse toeristen terdege zullen weten waar zij aan toe zijn. Wie gisteren bijv. een autotocht van Haar lem naar Leiden heeft gemaakt, zal beseft hebben dat wij onze zaken we ten te verkopen. En dan hoeven zij niet eens in het vlak van de sleepboten of de kaas te liggen. En dan gaan wij niet alleen zelf ..naar de bollen", maar wij slagen er ook in om de hal ve wereld aaneen te krijgen. De halve wereld was zaterdagna middag overigens letterlijk vertegen woordigd op een ontvangst die door de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en het ge meentebestuur van Noordwijk geza menlijk in Grand Hotel „Huis ter Duin" was belegd en die gulle gast vrijheid bood aan een honderdtal ver tegenwoordigers van de buitenlandse pers, radio en televisie". De binnen landse pers was er trouwens ook. zo als u uit deze regelen van uw die naar bereids duidelijk zjjn geworden. Welnu, het ging op deze ontvangst ook weer bijzonder .bloemrijk" toe. Niet alleen door toedoen van Noordwijks burgemeester, mr. v. Berkel. die allen in vier talen en in. voortreffelijke be woordingen welkom heette, maar ook door het joyeuze ingrijpen van de bur gemeester van Lisse, mr. De Graaff, tevens vicevoorzitter van het bestuur van de „Keukenhof", die een geheel nieuw soort tulp ten doop hield. Dat wil zeggen: de geweldige vol oranje, ietwat geel aangeslagen bloem werd vastgehouden door haar „uitvinder", de kweker D. J. Lefeber uit Lisse, toen mr. De Graaff er enige champag ne overheen goot en aankondigde dat het verse gewas te eeuwigen dage „United Nations" zou heten. En om haar afdoende aan haar bestemming te doen beantwoorden, werd vastge steld dat cpecimina van deze nieuwe bloem aan vrijwel alle vorstenhuizen van ons werelddeel zouden worden bezorgd met een bijpassend begelei dend schrijven uiteraard. Een aantal charmante K.L.M.-stewardessen wa ren meteen ter plaatse aanwezig om de desbetreffende dozen in ontvangst te nemen. Dat zij een fraai boeket an dere bloemen aangeboden kregen vanwege hun „beauty and gra ce" leek ons een juist gebaar te juis ter plaatse gemaakt. Enfin, het buitenland was weer eens getuige geweest van onze Hollands glorie. En men zal er den volke on getwijfeld weer kond van gaan doen. Maar toen wij even later dwars door de bollenvelden naar huis reden, meenden wjj waar te nemen, dat al die narcissen en tulpen, zjj het mild, stonden te grinneken. Het Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink, zoals het zaterdag middag tijdens de herdenkingsbijeen komst voor Eduard van Beinum het Adagio uit Bruckners achtste symfonie uitvoerde. De vereniging van vogelbescherming te 'c-Gravenhage is e(jn van de deel neemsters aan een actie van het inter nationaal comité voor vogelbescher ming, tot inzameling van adhaesie-be- tuigingen aan een protest tot de Ita liaanse regering tegen de „vegelmoord op grote schaal" in lialie. Volgens opgave van de vereniging voor vogelbescherming vallen nog steeds honderdduizenden zangvogels, die be stemd worden voor consumptie, ten prooi_ aan de Italiaanse vogel.jagers. Het internationaal comité voor vogel bescherming heeft besloten hiertegen bij de Italiaanse regering te proteste ren, waartoe in de bij het comité aan gesloten landen een actie georganiseerd wordt om adhaesie-betuigingen in te zamelen. Deze zullen te zjjner tijd aan de Italiaanse regering worden toege zonden. scheidene huwelijken ingezegend, maar alleen van naaste familieleden of van leden van het Romeinse pa triarchaat. Voor de verzoening tus sen de Kerk en de Italiaanse staat in 1927 was zoiets uiteraard ondenk baar. De laatste Paus die tot dusver een' vorstelijk huwelijk heeft ingeze gend is paus Pius IX geweest, die in de periode dat koning Frans II van Napels in Rome vertoefde, na in 1860 bij de hereniging van Italië uit zijn koninkrijk te zijn verdreven, twee zus ters van de koning in het huwelijk verbond. De Pauluskapel, waar het huwelijk van de Belgische prins zal worden inge zegend, is veel minder bekend dan de Sixtijnse kapel, ofschoon zij daar vlak bij is gelegen. Zij wordt eveneens be treden vanuit de Koningszaal, die als het ware de voorhal van beide kapel len vormt, maar de Pauluskapel maakt, ook vanuit artistiek oogpunt veel minder belangrijk, geen deel uit van de reeks Vaticaanse vertrekken, die voor bezoekers van de Vaticaanse mu sea toegankelijk zijn. In de Koningszaal mondt ook de Koningstrap uit. Dit is de trap waarlangs de Paus afdaalt als hij in processie naar de S.int Pieter gaat. Langs deze trap zal waarschijnlijk de stoet het Vaticaan betreden en naar de Pauluskapel gaan op de dag van het huwelijk. De administrateur van het ministerie van oorlog heeft aan het Indonesische persbureau „Aneta" meegedeeld, dat het persbureau „Pla" vanaf vandaag haar publicaties mag hervatten. Op de Oude Straatweg tussen Dor drecht en Moerdijk, ter hoogte van Dub beldam. is zaterdag een uit Duisburg afkomstige tankauto in de berm ge raakt en vervolgens in de sloot gekan teld. De vrachtauto was des nachts uit Duitsland gekomen om bij de N.V. Olie Import en Opslag bedrijf, gebroeders Broere te Dordrecht 26.000 liter xylol te laden. Op de terugweg moest de wa gen uitwijken voor een tegenligger met het gevoig, dat hij in de sloot terecht kwam. Onmiddellijk na het ongeval wer den uitgebreide voorzorgsmaatrege len genomen om een catastrofe te voorkomen. De xylol liep n.I. lang zaam uit de tankauto in de sloot. De damp ervan is in hoge mate explo sief, hjj is zwaarder dan lucht en blijft dientengevolge hangen. Het autoverkeer op dc Oude Straat weg werd omgelegd. Gerookt mocht er tot op flinke afstand van de wagen niet worden en bromfietsen mochten alleen met uitgeschakelde motor passeren. De bewoners van een in de nabijheid gele gen villa kregen de mededeling, dat zij tot nader order geen vuur mochten ont steken. De Dordtse brandweer stationeerde op de plaats van het ongeval twee brandweerwagens. In de loop van de middag werd de lading in een andere tankauto overgebracht en was alle ge vaar geweken. Advertentie 'V.:; a De voorkamer van de heer J. A. Licht in de rustige Hen drik Staatslaan in het Eind- hovense stadsdeel Woensel is volgepakt met boeken, platen en schilderstukken. Boeken over Rembrandt, maar ook over schil derkunst in het algemeen; repro- dukties van werken van Rem brandt, maar ook van b.v. Van Gogh. De heer Licht heeft nog geen tijd gehad om het allemaal te bekijken, laat staan om alle spontane gevers een bedankje te sturen. In veel gevallen zal hij dat niet eens kunnen: het meren deel is naamloos verzonden of bezorgd bij het Singermuseum in Laren, waar de heer Licht voor de TV-camera's zoveel furore heeft gemaakt als Rem- brandt-kenner, in de Vara-quiz „Je neemt er wat van mee". Die titel blijkt goed gekozen te zijn: de laatste keer kon men een wagen vol geschenken het po dium oprijden; daarbij was o.o. een groot, houten reliëf van „De Nachtwacht". De eenvoudige Eindhovennar is erdoor overrompeld. Hoeveel hij bij Philips werkt heeft hij zelf geen televisie „ik heb veel liefhebberijen", zegt hij ter verklaring maar toen hij bij zijn moeder de quiz eens zag, kreeg hij zin om mee te doen. Hij gaf zich op met als specialisme Rem brand!t" en enkele weken later kreeg hij al bezoek voor een test. Weer een paar weken later stond hij voor het eerst voor de camera's. „Ik dacht, jongen waar ben je aan begonnen", zegt de heer Licht, die gedacht had dat hij nog diverse maanden zou hebben om zich voor te bereiden. ,.lk ben een paar jaar geleden met Rembrandt begonnen, maar daar zit je niet dag en nacht op". Maar de eerste drie vragen en 125 haalde hij met glans, zodat hij nog dezelfde avond de tweede ronde nam. Daarbij miste hij de eerste vraag, maar de twee volgende had hij goed, waardoor hij op 250 kwam. Op 11 april ging hij de derde ronde in; met zijn vrouw, zijn 18-jarige dochter, die voor verpleegster studeert, en zijn 11-jarige zoon in de zaal en het jongste meisje van 7 in Eindhoven aan het toestel, miste hij opnieuw de eerste vraag, maar ook deze keer haalde hij met de twee volgende de eindstreep. Hij staat nu op 500 en heeft besloten, ook de laatste ronde te riskeren. Dat is 2 mei; dan krijgt hij 1000 of.... f 75. Het wordt dan wel erg spannend. ..Maar als ik het niet haal, vind ik het geen ramp. Mijn grootste zorg was. dat ik de allereerste keer zou struikelen". De heer Licht, die in 1915 in Apeldoorn geboren is, was 11 jaar toen zijn vader naar Eindhoven trok otn bij Philips te gaan werken. Zelf werkt hij daar sinds zijn 14-de jaar. Hij had al vroeg belangstelling voor de beeldende kunst „maar ook goede reprodukties zijn te duur om zomaar aan te schaf fen". Toen echter in 1957 de eerste cursus Openbaar Kunstbezit startte, was hij er als de kippen bij. Een van de eerste stukken was er een van Rem brandt: het boeide hem dusdanig, dat hij naar de Phitipsbibliotheek ging om boeken over de grote schilder te raadplegen. Zo verwierf hij geleidelijk zijn kennis over de Hollandse meester, waarbij hij al gauw merkte, dat de geleerden het over heel wat dingen niet eens zijn en clat allerlei gegevens, die het ene boek geeft, in het andere worden tegengesproken. Werken die hier aan Rembrandt worden toegeschreven staan daar op naam van een leerling; de jaartallen verschillen herhaaldelijk en het meest uiteenlopend zijn de verklaringen. „De experts geven telkens'andere achtergronden, waar Rembrandt zelf waarschijnlijk niet van geweten heeft", zegt hij nuchter En dan laat hij ons „Rembrandt, schilderijen" van Bredius zien. dat hij van de directeur van het Singermuseum heeft gekregen. Bij het merendeel van de b30 afbeeldingen ligt een briefje met allerlei gegevens. Het boek stond oorc in de bibliotheek, maar daar waren er 60 afbeeldingen uitgescheurd Dc heer Licht heeft behalve boeken en reprodukties ook allerlei andere presentjes gehad alles samen heeft hij de 1000 af ruimschoots binnen. Ze vaneren van een vrijkaart voor het Mauritshuis tot een uitnodiging voor een vlucht boven Amsterdam „en ik heb al hoogtevrees als ik op een stoel staOok zijn er enkele geldbedragen binnengekomen om reizen te viükcïi Hij is dan ook. vost van vlon. in zijn vokontic voor diverse musea te gaan. Dan hoopt hij ook „De Nachtwacht" eens in het echt te zien. Imp. Wilmerink Muller N.V., A'dam De Newyorkse bladen hebben met veel lof geschreven over de eerste voor stelling van het Moskouse Bolsjoiballet in de Verenigde Staten in de Metropoli tan Opera. De New York Times schreef: „Het werk „Romeo en Julia" een ballet noe men is een verkeerd beeld geven. Im mers, het is in genen dele gelijk aan een ballet zoals wij dat in dit deel van de wereld kennen. Het zijn eerder aaneen geschakelde grootse tableaux, drama tisch, overvloeiend van levenslust, cho reografische vondsten, mime en ontroe ring. Oelanowa is een heerlijke kunste nares. Rol en karakteropbouw zijn voor haar kennelijk belangrijker dan het dansen zelf. Men ziet geen beweging of houding die niet leeft en aanspreekt". De New York Herald Tribune stelde: „Oelanowa maakt van elke beweging eon gedicht in dansvorm. Haar gang lijkt een thermometer van uiterlijke be roeringen, achter haar versnelde pas li"t een noodzaak, en als zij op de poin tes gaat steeds moeiteloos, steeds met plezier weet men dat zij in haar heel eigen wereld vertoeft. Het ballet zal vier weken in New York optreden en vervolgens een korte toernee Foor de VS maken. 17 Brigadier Dekkers vulpen trommelt heel zacht, maar heel nadrukkelijk een ontevreden roffel op zijn lessenaar. Pieter Pcrquin kent dat. „Ja, lucht je hart dan maar, Dekker," zegt hij onwillig, „eer ben je ioch niet tevreden". „Als u even had doorgedrukt, inspecteur, had u zo'n mooie bekentenis gehad, als je maar kunt verlangen," zegt hij somber. En hij denkt hoe inspecteur Batenburg "lit zaakje zou hebben aan gepakt. Hi", was niet gek op de „Baat" als mens, maar als politicman, nee, daar kon dit jongmaatje niet aan tippen. „Jc gelooft dus, dat Stneenk de schuldige is, Dek ker?" „Nou, ik zou zo zeggen, hij heeft ze alle drie." „Alle drie?" „Ja inspecteur. Een: het motief." „Zijn gepasseerd :ijn? Maar Bastiaansse en Scheers hadden ook een motief. En wie weet hoeveel mensen meer, waarvan we nu nog niets afweten. Bo vendien lijkt gepasseerd worden me een mager mo tief „Niet bij iemand, die ze niet alle vijf heeft," zegt de brigadier beslist. „Er is er bij de griffier meer dan een on de loop. Dat kunt u heel Sint Odiliënrode vragen." „Zo, weet heel Sint Odiliënrode dat?" zegt Per- quin gerekt. „En nu twee, Dekker?" „Het middel, inspecteur, het middel." „Dat had die dokter ook. En als dat mevrouwtje Smeenk dat zo gul met dat rommeltje omsprong, mevrouw Bastiaansse iets meer heeft gegeven dan zij zelf gelooft of mevrouw Bastiaansse neeft het eens niet voor zichzelf gebruikt, dan. Tja,geeft Dekker onwillig toe om er Jan triom fantelijk op te laten volgen: „Maar drie, inspecteur, drie, de gelegenheid, die had Smeenk dan toch maar alleen". „Dat zullen we pas kunnen zeggen, als we die Kellner gesproken hebben en an nog niet eens zeker. Van den Bronck \eeft een paar keer ge danst en als de leden van het clubje elkaar dek ken, kan iedereen...." Een beetje mistroostig kijkt hij naar buiten waai nier en daar een brandende lantaarn door het snel vollende duister priemt. Uil het verhoor van do spichtige kellner, die Van den Bronck de fatale avond bediende, blijkt Per- quin opnieuw hoe weinig populair de dode was.... De oude haas vertelt onder afkeurend hoofdschud den, da' meneer Van den Bronck geen heer was. O. nee helemaal niet. De inspecteur komt tot de ontdekking dat dit afkeurend oordeel minder is ge baseerd op het formaat ier fooien, ofschoon ook deze aan de lage kant waren, dan wel op wat de kellner omschrijft als „hondsheid" en „koeje- neren" „Een kellner, meneer, is ook een mens. Een kell ner heeft ook maar één stel handen en voeten, meneer. En", hij heft een magere vinger, „een kellner heeft ook zjjn ponteneur, meneer. Een kell ner is geen hond, nee, dat istic niet." Ja, hij had dit clubje bediend. Hij was om half elf in dienst gekomen. Wat ze gebruikt hadden? Dc dames hadden zoete champagne gedronken, mijnheer Bastiaansse en de dokter sec, mijnheer Smeenk een fles Bourgogne en de kantonrechter dat ratjetoe dat hij meestal dronk. Wat er allemaal prec'es inzat, dat wist hij niet. Mijnheer Frans mixte dat rommeltje altijd zelf voor mijnheer Van den Bronck. Alles wat hij er van wist, was dat er vermouth in ging en gin, de rest wou hij af wezen. „Vermouth." denkt Perquin, „dat zou kunnen ver klaren dat hjj niets geproefd heeft." „Dus u heeft, toen het gezelschap opstond, da delijk de glazen weggenomen. Waarom deed u dat zo vlug?" „We zaten krap in het glaswerk. Het was erg Tuk, ais u me begrijpt. En de brekage, nou. die was verschrikkelijk. Als u nou nagaat, dai aan dat tafeltje alleen al vier glazen....En het is geen rom mel, ons glaswerk, mijnheer Frans is er erg op dat alles, net glaswerk, het porcelein, het tafel zilver prima is, als u me begrijpt. Natuurlijk ge bruiken we met carnaval niet de beste glazen, maar wat wij gebruiken :s toch ltija nog stukken beter dan wat je op gewone dagen in de meeste restaurants ziet, als u me begrijpt." ..De scherven? Waar zijn die gebleven u- e »wi ïvinnsM'iicn Kim z,n Weggegooid, meneer. Wie heeft er nou nog wat i kleine doses niet schadelijk voor ki an scherven? Er waren woensdagmorgen twee gro-1 deren we], J Kl kisten vol voor de vuilnisman. Wet is zonde voor aan te God, zeg ik maar. goed goed zo te reneweren .,'ioe.i je die glazen weghaalde, deed mijnheer Van den Bronck toen weer een bestelling?" .Ja hij bestelde weer een glas an datzelfde goea.ie. Het verwonderde mij nog. omdat ik dacht, dat ze allemaal weggingen, als u me begrijpt." „Was mijnheer Van den Bronck al alleen, toen je die bestelling bracht?" „Ja, mijnheer Smeenk was net weggegaan. Hjj liep nog bijna tegen me op. Die man is toch zo vre selijk onhandig." ,,En tieeft mijnheer 7an den Bronck daarna nog iets besteld?" „Ja. een groot half uur later. Een kop zwarte koffie. Hq voelde zich soezerig, zei ie." „En is hij al die tijd alleen blijven zitten?" ..Es kijken. Voor zover ik me herinner wel. Niet dat ze hem niet es aangesproken hebben. U weet hoe dai is met carnaval. Maar dat was alles maar in het voorbijgaan, als u me begrijpt. Een bakker, een paar juffies, een aap, een soortement ridder met een witte cape. Er kunnen er nog wel meer geweest zjj'n. In zo'n drukte heb je geen tijd om speciaal op een persoon te letten, als u me be grijpt Ik heb hem helemaal niet zien weggaan en de koffie heeft ie niet eens afgerekend." „De koffie niet afgerekend? Was hij wel eens meei zo vergeetachtig?" De kellner fronst het voorhoofd, als iemand die zwaarwichtige zaken van staat bepeinst. In Rome is volgens het K.N.P. be richt ontvangen van de dood van de Oekrainse bisschop mgr. Czarneckyi, die sedert 1931 belast was met de zorg voor de katholieken van de Oe krainse ritus in Wolhenië. Z;jn zetel was gevestigd in Lwow (Lemberg), vroeger gevestigd in Lwow (Lemberg) vroeger Pools, thans Russisch gebied. Reeds tijdens de Duitse bezetting werd hij van zijn zetel verdreven. In april 1945 werd hjj door de Russen gevangen genomen en tegelijk met vjjf andere Oekrainse bisschoppen te Kiev veroordeeld. Drie van deze zes bisschoppen stierven in het concentratiekamp. In 1956 kwam mgr. Czarneckyi met mgr. Latysevskyi in de Oekraine terug uit Siberië. Zij moch ten hun ambt niet aanvaarden, doch voorzagen in hun onderhoud als boe renarbeider. In 1957 stierf mgr. Laty sevskyi. Van de Oekrainse bisschoppén is nu nog alleen de metropoliet mgr. Slipyi over. die nog acht jaar concen tratiekamp in Virkuta voor de boeg heeft In 1954 werd bericht ontvangen, dat mgr. Slipyi portier was in een zie kenhuis te Kazakstan. Thans schjjnt hij weer in Virkuta terug te zijn. Drie Leidse jongetjes van zes, zeven en acht jaar zijn zaterdag in allerijl door de politie naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd toen bekend werd dat zij giftige tabletjes in de mond hadden gehad. Ze hadden in de Trans- vaatbuurt een doosje gevonden, waarin zich digitalis-tabletten bevonden, die een middel zijn tegen hartslagader-ver- nainving. Voor volwassenen zijn zij in kin- De resterende tabletjes werden ont dekt door de moeder van een van de jongens, die hen direct onder hode van jongens, die hen direct onder hoede van stuurde, waar men voor verder trans port naar het ziekenhuis zorg droeg. Hier kregen de kinderen nadat men had vastgesteld waar de tabletten uit bestonden een injectie met een te- genmiddel. Het is allemaal goed afge lopen. Voor geen van de drie heeft dit avontuur schadeljjke gevolgen gehad. Een onbekend gebleven indringer heeft weinig plezier beleefd van een bezoek, dat hij dezer dagen in de nachtelijke uren aan de woning van de familie B. in Grubbenvorst wilde brengen. Toen hij op het dak van een aangrenzende garage was geklommen, zakte hij doorheen en kwam op een in de garage staande auto terecht. De bewoners van het huis, die op het lawaai afgingen, ontdekten aanvankelijk niets ongewoons. Eerst de volgende mor gen zagen zij aan bloedsporen op de ingedeukte auto en aan het gat in het dak. wat er gebeurd moest zijn. De rijks- uctiMlBCljfiipolitie heeft de zaak thans in onderzoek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3