Schamele interland; voorhoede faalt BELGISCHE VERDEDIGING MAAKT KOSTBARE FOUTEN Interland in cijfers I 1 DE EERSTE en DE LAATSTE m t Interland RECHTS ACHT MINUTEN Copp ens dirigeert Zwarte handel in kaartjes i 8 i/ Scheidsrechter Guigue Verkeersagent? Bollen met dubbel L Coppens spreekt zo rad Frans 99 pet. lopenpet voetbal Minutieus gezien Mp MAANDAG 20 APRIL 1959 .V «illllil i Oranje fortuinlijk op 2—2 (Van onze sportredacteur) IVjTelgptplcl acht minuten hebben rlp vijfenzestigduizend dp sfeer ge- yfd proefd, dip in hel verleden zo talloos vele malen de voetbalinterland lussen Nederland en België lol de spectaculairste en grilligste wed strijd van bel jaar gemaakt heeft. Die acht minuten zijn te weinig geweest om can de achtentachtigste uitvoering van de ..clerbv der lage landen in het Oly mpisch Stadion te Amsterdam, een onvergetelijk duel te maken. Zij konden slechts op het nippertje voorkomen, dat de wedstrijd uitsluitend voor de historie geboekstaafd zou worden als een zoutloze, bijzonder slecht Bespeelde wedstrijd, vooral aan Nederlandse zijde. Want. lot de tweeën tachtigste minuut is de ontmoeting tussen Nederland en België nauwelijks aantrekkelijk geweest. Zelfs het feit. dat het Oranjeteam een achterstand van 0-2. opgelopen door doelpunten van Linksbinnen Wegria en rechts buiten Goeyvaerts. in negen minuten tijds geheel weggewerkt heeft, waar door een vrijwel zeker lijkende nederlaag toch nog voorkomen werd. heeft, het ..gezicht van de wedstrijd niet kunnen redden. I oen echter de I ranse scheidsrechter Guigup acht minuten voor het einde de Belgische invaller Bollen naar de kleedkamer verwees wegens, zoals hij. de gendarme uil blarseille. vond ..bedreiging van hel gezag verdween de gezapigheid en veranderde het Olympisch Stadion nog even in een. heksenketel. De climax kwam toen Oranje één minuut voor hel einde aanspraak maakte op een strafschop. Gelukkig ten onrechte: want zo hel Nederlands elftal op de valreep nog een overwinning had behaald, de verhoudingen zouden helemaal scheefgetrokken zijn. het centrum te verlaten of speciale aandacht te gaan schenken aan links binnen Wegria. Hij deed nu eens het ene, dan weer het andere, hetgeen de rust in de Nederlandse verdediging ook al niet ten goede kwam, Kuys had het met rechtsbuit;n Goeyvaerts wat gemakkelijker, maar dat kon KIaassens er toch niet toe brengen op het middenveld wat meer risico's te nemen, ook al zwierf zijn directe te genstander Huysmans meer in de buurt, van Rijvers dan voor het Nederlandse doel. Twee verschillen springen in het oog, als men zich nog eens bezint op dit tref fen. België* nationale ploeg was strijd vaardiger en in de aanval veel gevaar lijker. De grotere strijdvaardigheid van de Belgen manifesteerde zich op velerlei wijze. Zij speelden bijvoorbeeld in een hoger tempo, voornamelijk met het doel de Nederlandse verdediging te overrom pelen. Zij gunden hun tegenstanders bo vendien bijzonder weinig tijd en ruimte om hun eigen spel te snelc en gebruikten daarbij een speciale tactiek. Rijvers, die made od grond van zijn voortreffelijk snel in de oefenwedstrijd van het Neder lands elftal, als de gevaarlijkste tegen stander beschouwd werd. moest perma nent ervaren, dat hij dubbele bewaking genoot. Niet alleen zijn directe tegen stander eerst Lippens, daarna invaller Rollen maar nok de kleine clubge noot van Coppens, Huysmans, verloren Rijvers geen moment, uit het. oog. Die extra versterking op hef middenveld verschafte de Belaen bovendien de ge legenheid om de overigens n'et indruk wekkend ste'-ke voorhoede telkens weei aan het we-k te zetten. Coppens inspireert Het merkwaardigste van alle* was echter wel de strijdwijze in de tweede helft, toen Lenstra geprofiteerd had van een font van de Belgfsrhe doelman Van- derstarpen. die een voorzet van Van der Linden liet glippen, waarna de Friese Enschedeër r.iin record-totaal van doel punten met één kon opvoeren. Neder land kwam daardoor op 12. Tevoren kort voor de rust door Wegria die een schitterend staaltje voetbalvernuft van Copncns met de openingstreffer bekroon de en m. mitn een kwartier in de twee de helft door Goeyvarts hadden de Belgen een veilig liikende voorsprong van 02 genomen. Het doelpunt van Lenstra hood de Nederlanders weer kan sen. Men mo<-ht dus een fiks offensief verwachten. Temeer, omdat Rijvers eer der reeds had aangetoond, dat de Bel gische verdedj-ing bepaald niet onneem baar was. Toen hij namelijk aan ziin bewakers ontglipte, leek zjin vlucht Dal de Belgische aanvalsiinie in feite h'et zo sterk was en desondanks toch T«el gevaarlijker dan de Nederlandse Rikt een merkwaardige zaak. De aanwe zigheid van Coppens in die voorhoede verklaart echter alles. De nukkige, maar rijk met voetbaltalenten bedeelde Bel- k'*che aanvoerder inspireerde niet all»en z'in ploeg door een voor hem ongekende meteen een doelpunt, op te leveren. Thel- artivlteit ten toon te spreiden, hij diri- |jn kon de hal eehler op het nippertje feerde bovendien vriiwei alle aanvallen. noJ. vap de doellijn halen. Het offens'ef ***n zag hem. middenvoor op papier, bi<.»f echter uit. Sterker nog: het leek "immer aan de spits van de voorhoede, w.ej 0f het Oranjeteam zijn aehterstand ®uels met Van der Hart lokte hij niet rj„¥ verdedigen. De verdedigers en uit. Dat all's liet hij over de topscorer kanthalves hieven bii hun strafsehop- Van het Belgische voethal, de debuteren- gebied „hangen", waardoor op het mid- d» linksbinnen Wegria. Coppens bepaal- denveld een groot gat viel. De Neder- de zich tot het lanccrer van zjjn mede- landse voorhoede was intussen wel van spelers. Hij deed dat bijzonder intensief tactiek veranderd, doordat zowel Len- uiteraard bijzonder vernuftig en hij stra als Van der Linden posities zochten •bocht zich daarbij verheugen over bet ïoede begrip, dat linksbuiten Jurion op bracht voor zijn bedoelingen. Feitelijk is nu reeds verklaard, waar- en het Nederlandse aanvalsspel bedui dend zwakker en dus bijzonder matig }vas. Rijvers kreeg geen kans om, zoals in de oefenwedstrijd tegen de London Combination, een hoog tempo in de voorhoede te dicteren en er was nie mand. die de coördinerende taak van heni overnam. Van der Linden stond kennelijk te wachten on scoringskansen en Abe Lenstra volstond op nog nadruk kelijker wijze hetzelfde te doen in een iets meer teruggetrokken positie. Initia tieven namen zij niet. On le rechter vleugel had Van der 'Cu'1 weinig in te bren een tegen een van de beste soelers der Belgen, linksachter ThelT'n. Mouliin werd daardoor een eenzame figuur, die bovendien stug bewaakt werd. Vrees voor de tegenstander Merkwaardig overigens, de lauwheid, waarmee het. Nederlands elftal het grootste deel van de wedstrijd gespeeld heeft. Sproot die -oms voort uit vrees voor de tegenstander en gebrek aan aanpassingsvermogen aan de speciale 'actiek van d" Belgen'' De narigheden begonnen in de verdediging. toen die in de eerste minuten van de wedstrijd ontdekte, dat de p-lgjsohe voorhoede in een ongebruikelijke formatie speel de. Noterm=>ns was de eerste die zich aanpaste. LTii nam snel de bewaking van Coppens op zich en hij deed dat zeer conseouent. Hii vervuld'" die taak bovendien uitstekend, maar het gevolg was wel, dat Not.ermans nauwelijks deel nam aan de nnbouw van dn aan vallen. Wiersma, die .Turion als directe tegenstander had. Wist kennelijk geen raad met. de beweegliikheid. welke ri'ze Belgische gelegenheids-linksbui- t-n demonstreerde Het eevolg was dat Jurion veel meer vrijheid kreeg dan verantwoord was Van der H"rt stond bovendien voor de keuze mn Heel wat voetbalent tiousiasten zijn zondagmiddag naar de ingangen van het Olympisch Stadion gegaan hoe wel ze geen toegangsbewijs bezaten. Ze rekenden er op. dat ze er alsnog "'cl een machtig zonden kunnen wor den. Maar ook de politie was actiet en rekende drie zwarte handelaren in kaartjes in. Ze rijn opgesloten. aau de spits van de aanval. Rijvers trachtte nog het „gat" zoveel mogelijk te vullen, maar het lukte hem niet. Ener zijds niet, omdat zowel Lenstra als Van der Linden duidelijk le traag bleken om snel te reageren en voorts omdat de kleine Feijcnoorder geen steun in de rug kreeg. Gelijkmaker cadeau Dat het Nederlands elftal deson danks niet verloren heeft, is niet al leen wonderbaarlijk, maar toont tevens aan, dat de Belgische verdediging ook niet. zo hecht was. De defensie van de „Rode Duivels" werd vrijwel steeds niet aan het wankelen gebracht, om dat zij attent was en de Nederlanders fel op de huid zat. Dat was reeds vol doende om het gevaar te bezweren tegen dc traag, onnauwkeurig cn voor al fantasieloos spelende Nederlandse voorhoede. Wel kostte die agressieve speelwijze de Be'gen een niet onbe langrijk aantal vrije schoppen, waar van de nodige vlak bij bet strafschop gebied. Dat Oranje's aanvalsiinie ook daarvan niet geprofiteerd heeft, zegt. eveneens voldoende. Kr was dan ook een grove fout. in de Belgische verde diging nodig voor Oranje het. doelpunt, kreeg, waarmee het nog een gelijk spel bereikte. Rijvers werd in eerste in stantie nog de voet dwars gezet, maar toen Van der Linden daarna een kans kreeg, liet men hem ongehinderd zijn gang gaan. F,erst toen werd de wedstrijd een echte „Holland-Beigië". Rijvers begreep, dat misschien zelfs nog een overwinning te behalen was, als men eindelijk eens op hield met het aannemen van een af wachtende houding, waardoor de Belgen alle vrijheid om te soelen kregen. Hij hinderde daarom doelman Vanderstap- pen bij een uittrap door eenvoudig in diens nabijheid te blijven. Linksachter Thellin wilde zijn doelman ontzetten, maar bracht Rijvers daarbij binnen het strafschopgebied ten val. Scheidsrechter Guigue floot meteen en het gebaar, dat hij maakte leek op liet toekennen van een strafschop. De Belg Bollen zag dc nederlaag al opdoemen. „Het veld uit", commandeerde Guigue. Maar een straf schop werd het terecht. niet. Rijvers kreeg een indirecte vrije schop toege wezen. Het incident was echter voldoen de geweest om binnen de iijnen een bij zonder geprikkelde stemming te brengen Het. regende plots overtredingen en de Belgen maakten de beer Guigue bijzon der nadrukkelijk duidelijk, dat zij hel met dc beslissing helemaal niet eens wa ren Zo kreeg een saaie, kleurloze inter land, waarin bii de Nederlanders Wiers ma, Van der Kuil, Lenstra cn Van der Linden bepaald onvoldoende waren, toch nog een emotioneel slot. IlilillllllEIMHIHIIIMIIIillllllllllllllllllllllllHllllllllllilltill llllllllllll IIIHIIIIIIII lllflIiHiMllllflIlllllf llllllilllll llllllll llllllllil II III 0 Eerste helft Tweede helft Totaal Nederl. België Nederl. België Nederl. België Doelman in actie 25 17 18 20 43 37 Schoten op doel 1 7 7 5 8 12 Doelschoppen 5 7 5 3 10 10 Ingooiballen 14 3 11 6 25 9 Vrije schoppen 12 11 19 9 31 20 Hoekschoppen 1 3 2 3 3 6 Buitehspel gestaan 1 0 2 2 3 1 4 'A;;, HET CONFLICT: hèt gesprek (Van een speciale verslaggever) der dan tachtig minuten van de SSste „Holland-België" zijn saai en vrijwel zonder enige opwin ding geweest. Een stem, die wat ver veeld „Hup Holland." riep, vertegen woordigde van tijd tot tijd in alle cenzacrmheid het befaamde legioen. De aanmoedigingen waren zo zeldzaam, dat een Belgische supporter, die na dc. rust een plaatsje op een duurdere tribung had gezocht, onmiddellijk dc aandacht van de onverbiddelijke sup poosten tot zich trok toen hij het waagde Rik Coppens aan te vuren. Dc opwinding., die tenslotte toch ontstond, was niet het gevolg van virtuoos voet balspel, maar van een conflict met de scheidsrechter. De heer Guigue. een befaamd arbi ter die bijvoorbeeld de finale van het wereldkampioenschap in Zweden heeft geleid, floot er de hele wedstrijd op los alsof hij op het drukste kruispunt van Marseille - waar hij politie-agent is - het verkeer stond te regelen. Toen acht minuten voor het einde hel fluitje van dc Fransman weer snerpte en /lij- met driftige passen op de back Thellin toeliep, die in het doelgebied van de Rode Duivels een overtreding tegenóver Rijvers had begaan, hield de Belgische invaller Bollen de scheids rechter staande. Over de manier maar- op dat gebeurde lopen de lezingen nogal uiteen, hl ieder geval waren de verbaasde toeschouwers er onmiddel lijk daarna getuige van hoe' een ver bolgen 'Guigue met zeer besliste geba ren de tegenstribt>elende Bollen het veld uitstuurde. Spelers van beide elftallen en foto grafen liepen op het bekvechtende tweetal toe, haastig gevolgd door en kele bezorgde agenten. Van de tribu nes klonk een afkeurend gefluit. Maar scheidsrechter Guigue bleef de situatie beheersen en even later gaf hij met een nijdige fluüstoot bevel door te spelen. /k heb alleen maar mijn hand op zijn schouder gelegd en gezegd: „Maar arbiter, dat is toch geen overtreding!" Op het veld heb ik hem nog willen overtuigen dat ik niets kwaads in de zin had, maar ik kreeg eenvoudig de tijd niet om uit te spre ken" zo vertelde een diep teleurge stelde Bollen na afloop van de wed strijd. Het incident werd gesloten ip de kleedkamer van de scheidsrechter waar Bollen deemoedig zijn veront schuldigingen kwam aanbieden en Verslagen loopt Bollen weg. Scheids rechter Guigue wenst hem niet lan ger in het veld ie zien. daarbij dezelfde uiteenzetting gaf. „Ja. ja, alleen maar een hand op mijn schouder gelegd", lachte scheidsrechtei Guigue. „Tu rn'as brusqué! Je hebt me ruw bejegend en als je zoiets als scheidsrechter niet onmiddellijk de kop indrukt, is het eind zoek.' „Tja, u bent nu eenmaal de baas van het veld", merkte Bollen nog bescheiden op. Toen Guigue het gesprek beëin digde, leek het er een ogenblik op ol de politieagent-scheidsrechter de Bel gische speler op de bón ging slinge ren: „Hoe wordt je naam gespeld, met dubbel L?" informeerde hij bars. Maar tenslotte gingen beiden met een „au revoir" uiteen. Zotvel bij de Belgen als de Neder landers heerste er na afloop van de wedstrijd in de kleedkamer een gedrukte stemming en het inci dent met Bollen was er het voornaam ste onderwerp van gesprekDoordat tijdens het voorval dc aandacht op het duel Thellin-Rijvers gevestigd was ge weest, hadden slechts weinigen pre cies gezien wat er gebeurde. Bij de Oranjeploeg deed daardoor aanvanke lijk het gerucht de ronde dal Bollen getracht zou hebben de scheidsrechter een beentje te lichten. „Het is allé- naai de schuld van Coppens". mopper de v. d. Hart. „Die liep de hele wed strijd maar aan een stuk door le klet sen tegen de scheidsrechter!" Wiersma voegde daar nog het bezwaar aan toe, dat Coppens dat bovendien nog ia zulk rad Frans deed, „dat je geen idee had wat hij allemaal beweerde" Coppens, die overigens tijdens de wedstrijd als een dirigent met driftige armbewegingen zijn elftal had geleid, was een van de weinige Belgen die er na afloop in slaagde zijn teleurstelling te verbergen. In de kleedkamer stond hijzich rustig voor een spiegel in te zepen. „In Holland scheer ik me altijd na de wedstrijd, want er staat hier altijd zoveel urind", verklaarde lüj gekscherend. „Ja", beaamde hij, „ik heb inderdaad nogal eens van gedach ten gewisseld met. de scheidsrechter. Het is een geluk dat ik Frans spreek, want hij kent geen tvoord. Vlaams." Na de prestaties van de Nederlandse spe lers in de oefenwedstrijd tegen London Combination had het Oranje-team de Belgische aanvoerder nu erg teleurge steld. „De passes van de Nederlanders waren slecht en ze reageerden traag", zo betoogde hij. Over de verrichtin gen van zijn teamgenoten was Cop- rens niet ontevreden. f elc Nederlandse spelers deelden 1/ zijn mening. Rijvers kwam er ronduit voor uit dat de Belgen .veel beter" waren. „Voor ons bestond de wedstrijd voor !)9% uit Lopen en vcror 17e uit voetballen en dat voetbal- Twee beslissende momenten. Hier naast ziet men de Belgen juichend wegrennen. Uiterst links lijkt We- jria in zijn vreugde de score ge opend te hebben Wiersma's aanwe zigheid nauwelijks op te merken. Uiterst rechts schiet Coppens weg om de ploegmaat, die zijn listige pass zo voortreffelijk afrondde, ge luk te wensen. Kuys en Notermans kijken verslagen naar het gras, Van der Hart en De Munck werpen el kaar verwijtende blikken toe en de Belgische rechtsbuiten Goeyvaerts schijnt niet te geloven in een doel punt. Hij volgt nog steeds de loop van de bal. Hierboven het doelpunt, waarmee Van der Linden, uiterst rechts, de stand op 22 bracht. Thellin. Dries en Storme kijken verschrikt toe. Tussen hen in Rijvers. 9? 6e minuut: Vrije trap voor België. Coppens zet gevaarlijk voor. Lippens bespringt De Munck en Jurion schiet de bal in het doel. Scheidsrechter Guigue (Frankrijk) bestraft de overtreding van Lippens. Geen doelpunt dus. 10e Lippens blijkt door de botsing met De Munck geblesseerd en laat zich vervangen door Bollen. 11e Van der Linden rukt alleen op. Treuzelt en wordt door spil Storme het scoren belet. 13e Eerste corner voor Bel- gië. 14e Jurion sprint op pass van Coppens. Komt al leen voor De Munck. Via De Munck vliegt de bal naast. Weer een Belgische corner. 18e Lenstra schiet uit vrije schop naast. 19e Lenstra schiet uit vriie schop weer naast. 20e Jurion passeert Van der Hart. Schiet in vnl'e vaart tegen de paal. 33e Fraaie combinatie* Len stra-Rij vers-Van der Lin den. De bal gaat twee meter naast. 34e Wegria schiet recht op De Munck af. 36e Thellin kop door Rijvers ingeschoten bal uit on beschermde Belgische doel. 40e Thellin redt vlak bij doellijn na massale Ne derlandse aanval. 42e Lenstra schiet uit pass van Van der Linden naast. 43'2 Coppens misleidt Noter mans met hakballetje. Wegria krijgt vrije schiet kans en scoort van dicht bij: 01. TWEEDE HELFT len had dan nog niet veel om het lijf", zo formuleerde Wiersma zijn oordeel. „Dat komt door het Belgische sys teem", meende hij. „Ze speelden voort durend met een zesde man in de voorhoede en die werd niet gedekt." De Nederlandse coach. Elek Schwartz, was ook geenszins enthousiast „Ik ben zeer tevreden met de uitslag, maar beslist niet tevreden met de wedstrijd", zo merkte hij fijntjes op. „De Belgen spelen mét een internationale routine, die ze hebben opgedaan in de wed strijden om de Europese beker. Het ontbrak de Nederlandse spelers voor al aan snelheid. Deze wedstrijd was voor ons een goede waarschuwing en die is ons 'gelukkig niet te duur te staan gekomen." Dc trainer van het Belgische elftal, Havlicek. die vroeger de spelers van twee Nederlaudse clubs heeft getraind, vond dat een Belgische overwinning met twee doelpunten verschil de krachtsverhoudingen juister zou heb ben weergegeven. Hij was trouwens van mening, dat één Belgisch doelpunt ten onrechte is afgekeurd en dat Ne derland daarentegen een doelpunt ca deau heeft gekregen, omdat Lenstra en Rijvers toen buitenspel touden heb ben gestaan. „België heeft een morele overwinning behaald", aldus trainer Havlicek. Hij bracht de samensteller van het Belgische elftal, Vanderstock, terloops de complimenten over van de vroegere voorzitter van de Neder landse keuzecommissie, de aeer Hool- boom Vanderstock verklaarde, dat de Rode Duivels„een goed spektakel" hadden gegeven. Overigens heeft ook hij van deze „derby" een gevoel van teleurstelling mee naar huis genomen. Geen enkele bezoeker van het Olym pisch stadion zal daar gisteren trou wens helemaal vrij van zijn geweest. De stemming onder het publiek werd wellicht het duidelijkst geïllustreerd doom een Nederlandse supporter, die in het gedrang bij de uitgang opmerk te: „Ondanfcs de hardnekkigheid waar mee ze in de tweede helft hun achter stand met twee doelpunten verdedig den, hebben de Nederlanders toch nog kans gezien met 2-2 te verliezen." 2e minuut: Van der Linden schiet naast. 3e Jurion lanceert Coppens. De Munck stopt het schot. 3 'j Moulijn schiet verras send. Doelman Vander- stappen attent. 5e Moulijn forceert corner. 6e Rijvers na pass van Klaassens alleen op doel af. Passeert uitgelopen Vanderstappen. Thellin haalt bal van doellijn. 8e Lenstra schiet tegen Van derstappen op. He Hanon springt Lenstra op de rug. 14e h Lenstra schiet vrije schop recht op Vander stappen af. 17e Rechtsbuiten Goeyvaerts op linkervleugel. Pas seert Kuys en geeft De Munck geen kans: 02. 19e Corner voor België. 21e Corner voor België. 27e Van der Linden geeft op rechts hoge voorzet. Van derstappen verkijkt zich op curve van de bal, die dan tegen zijn borst stuit. Lenstra kopt tegen de paal. Schiet terugstuiten- de bal in: 12. 36e Rijvers schiet na pass van Lenstra tegen Stor me op. Van der Linden schiet dan raak: 22. 37e Rijvers hindert Belgische doelman bij uittrap. Thel lin werkt Rijvers tegen de grond. Scheidsrechter Guigue kent Nederland in strafschopgebied in directe vrije schop toe. Invaller Bollen beledigt de scheidsrechter en wordt uit het veld gezon den. Hevig tumult. 43e Lenstra staat buitenspel. Tegelijk maakt rechts back Dries voor zijn doel hands. Vrije schop voor België. 44e Coppens „saboteert" bij vrije schop voor Neder- land en krijgt berisping.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5