Voorjaar is liever dan Oostenrijkers verkiezingen Volkspartij poogt te komen tot lossere binding met socialisten D DAGPUZZLE G U eiismi) m Huur van vóór 1940 gebouwde woningen 30% omhoog Dertig journalisten uit V.S. mogen naar China 's Lands Kroniek- RILEY 4/SIXTY EIGHT m r; Auto uit het Westen vormt attractie in Moskou N' Ook een redelijke huurverhoging van na de oorlog gebouwde huizen Ook Chinezen naar V.S.? j Kassem in het krijt bij Moskou VRIJDAG 24 APRIL 1959 Kisegg k s| m&m Atoom-elektriciteit in Zuid-Frankrijk PETIT LUXE 22 ct Suggestie in universitair rapport Méér-prijs te storten in nieuwbouw-fonds De schoonheid van de Betuwe Karei Appel in de boomgaard Van stek tot ^jampot Austin in Nederland geassembleerd MADURODAM - .'.51- Jordaanse eenheid over Syrische grens aags voordat in Genève de minis ters van buitenlandse zaken van de Grote Vier bijeenkomen, op zr - l 'g 10 mei derhalve, gaat Oosten rijk naar de stembus. Bijna tegelijk met het openbarsten van de knoppen in het Prater en in de Wachau zijn op de aanplakzuilen in dorp en stad de affiches van de politieke partijen ver schenen. De Oostenrijkse Volkspartij (Ö.V.P.) tracht de kiezers er in korte rood-gedrukte zinnetjes van te over tuigen,. dat zij de vorige keer prima hebben gestemd en dat zij het nu maar weer precies zo moeten doen. „Hoedt ii voor experimenten", zo is ongeveer haar leuze, „laat Raab en Kamitz de gelegenheid hun program af te maken". De socialisten (S.P.Ö.) zijn, gelijk te begrijpen valt, wat emotioneler in hun propaganda. Zij vertonen op hun af fiches jonge arbeiders met een sterke lach, die gezeten op rood-wit-rode trac toren een soort helling bestijgen. Blij kens het onderschrift is dit de „Ren ner-Weg". Elders op het affiche be geeft zich een zwarte lijkkoets bergaf waarts en dat heet dan de „Dollfuss- Gasse". De socialisten zoeken het trou wens deze keer voornamelijk in de. ver voersmiddelen. Op een ander affiche laten zij een groot zeeschip zien, dat als gevolg van de acht zetels meerder heid, die de Ö.V.P. in het parlement bezit, slagzij maakt. „Zorg voor het evenwicht", zo wordt de toeschouwers bevolen. De twee andere partijen, die thans in het parlement vertegenwoor digd zijn, nl. de rechts-nationale „Frei- heitliche Partei" en de communisten, spelen ook in de propaganda duidelijk de tweede viool. Het opmerkelijke van de hele verkie zingscampagne is evenwel, dat de be volking nauwelijks oog of oor heeft voor de politieke sprekers en de koortsach tig geredigeerde krantjes. Zij toont .weinig belangstelling voor de verkiezin gen, maar zoveel te meer voor de len- tepracht in het Wienerwald en aan de boorden van de Donau, waar de abri- kozenbomen bloeien. Liever dan naar een politieke bijeenkomst te gaan zoe ken duizenden Weners 's zondags een zonnig terras op in de Wachau, bij „Zum Sanger Blondel", waar de Durn- steiner in de glazen parelt, of bij „Zum fliegenden Hollander", waar de inrich ting uitheems aandoet, omdat er kleed jes over de tafeltjes liggen. Het zijn vervroegde verkiezingen, die op 10 mei in Oostenrijk worden gehouden. Het thans zittende parle ment is in mei 1956 voor de tijd van vier jaar gekozen, zodat nieuwe ver kiezingen eigenlijk pas in het volgen de voorjaar gehouden zouden moeten worden. Maar tussen de beide grote coalitie-partners de Ö.V.P. en de S.P.Ö.hebben zich de laatste tijd meningsverschillen voorgedaan, die in sommige opzichten wel wat lijken op zekere controverses in de Nederlandse politiek. Aanleiding tot de nieuwe stembus strijd is de vraag in welke mate en in welk tempo de overheid aandelen van de genationaliseerde -bedrijven bij het Oostenrijkse publiek moet plaatsen, de „Reprivatisierung" dus van de „ver- staatlichte Betriebe". pc Ö.V.P. is daar wat haastiger mee dan de S-PÖ. Maar de oorzaken liggen dieper. De Oostenrijkse Volkspartij heeft langza merhand haar bekomst van een af spraak, die in 1956 bij de vorming van de toenmalige regering is gemaakt, en volgens welke geen regeringsbeslui ten kunnen worden genomen zonder dat zij door de ministerraad eenstemmig zijn goedgekeurd. Die afspraak hield in, dat bv. de Ö.V.P.-fractie in het par lement niet de kans kreeg haar stem te verheffen tegen het voorstel van een socialistische minister en vice versa. Waar de socialisten de kleinste van de beide regeringspartijen zjjn, stond dit akkoord gelijk met de toekenning van het veto-recht aan de S.P.Ö. Als er na de 10e mei opnieuw een re gering samen met de socialisten wordt gevormd (en daartoe heeft zowel de Ö.V.P. als de S.P.Ö. zich In prin cipe bereid verklaard), dan wil de Volkspartij het voorschrift van de een stemmigheid beperken tot de buiten landse politiek, de begroting en de va- lutabeheersing en alle andere onder werpen overlaten aan de vrije stem ming. Op die manier, zegt zij, komt er meer beweging in de democratie en ook aan de rol van het parlement wordt meer gewicht toegekend. Neen, zeggen de socialisten, de Volkspartij is uit op de alleenheerschappij, net zoals in de dagen van het Vaderlandse Front van Dollfuss en Schuschnigg. De Volkspar- Advertentie Uit de beste koffiebonen! normaal - coffeïneyrij - espresso" MAGISCHE VIERKANTEN 1 2 3 4 9 10 11 12 2 10 3 11 i 12 S 7 8 13 U 15 16 6 U 7 15 S 16 Horizontaal en verticaal dezelfde v/oorden invullen. 1. ongaarne; 2. mondwater; 3. verpak king; 4. plaats in Gelderland; 5. schaak stuk; 6. nakomeling; 7. merk; 8. delf stof; 9. dierenverblijf; 10. touw (mal.); 11. meisjesnaam; 12. muziekinstrument; 13 plezier; 14. toespraak; 15. lustoord; 16 nomadenwoning. Oplossing 23 april: 1. lekker; 2. krekel; 3. ekster; 4. sle- ter; 5. letter; 6. streek. tij op haar beurt werpt die insinuatie weer ver van zich af: lijkenroof en grafschennis noemt zö de socialisti sche propaganda. Het gaat in de partijbladen en op de partijvergaderingen veelal Spaans toe. Men beticht elkaar van corruptie en kwade trouw. Ö.V.P.-ministers maken zich vrolijk over een rapport, waarin twijfel wordt gewekt aan het beleid van de socialisten inzake de Verenigde Oos tenrijkse IJzer- en Staalfabrieken (Vöest, de vroegre Hermann Göring- werke) te Linz. Socialistische ministers laten de oplagen van V.P.-bladen in beslag nemen. Maar het publiek wordt er warm noch koud van. rote wijzigingen worden niet ver wacht, maar ook de kleine wijzi gingen kunnen belangrijk zijn. Het is de vraag, of de Ö.V.P. al haar 82 zetels in het parlement van 165 ze tels zal behouden. Groot zullen haar verliezen echter niet zijn. Zij gaat er in haar propaganda van uit, dat het Oos tenrijkse volk gesteld is op zijn rust, op voldoende arbeid en op een bevredi gende levensstandaard. En wat dat laatste betreft, hebben de Oostenrij kers het sinds 1918 misschien nog nooit zo goed gehad als nu. In 1956 heeft de Ö.V.P. evenwel geprofiteerd van de ietwat onbezonnen nadruk, die de so cialisten, zo kort na de aftocht van de Russen, legden op hun programma van centralisatie en nationalisa tie. Vóór 1956 had de Volkspartij slechts twee zetels meer dan de socia listen, thans acht. Ditmaal is het socialistische stand punt wat minder alarmerend. Tijdens het partijcongres, dat de socialisten vorig jaar in Salzburg hebben gehou den, zijn zij voor een belangrijk deel af gestapt van hun „Austromarxismus", ook al handhaven zij nog een leuze als „Gemeinwirtschaft", die zelfs in de geschriften van Marx een omineuze be tekenis heeft. Thans worden zij ook niet vereenzelvigd met pogingen om de staatsalmacht te vestigen; zij willen het alleen wat kalmer aandoen met het afstoten van overheidsaandelen in de genationaliseerde bedrijven. Zelf re kenen zij er in ieder geval op, dat zij zullen uitstijgen boven hun huidige ze telaantal (74). Een groot vraagteken vormt de ..Freiheitliche Partei österrei-hs", die in 1949 is ópgericht als „Wahlgemein- schaft der Unabhjjngigen" Het is een extreem-rechtse groepering, waarin vooral ménsen met autoritaire staats opvattingen en nationale denkbeelden actief zijn. Zij vindt haar aanhang voornamelijk in Karinthië, in de buurt van Salzburg en m Ober-österreich, kortom in streken, waar het „Grenz- landbewusz.tsein" sterk leeft. Zij is aan vankelijk door.de socialisten nogal ge pousseerd, omdat zij een burgerlijke partij was, die wellicht de Volkspartij dwars kon zitten. Het grootste aantal zetels, dat de F.P.Ö. ocit heeft behaald na de oorlog, was 16. Thans bezet zij er zes. Misschien, dat de kwestie Zuid- Tirol, die zij ijverig exploiteert, haar ditmaal tot winst doet komen. En tenslotte zijn daar de communis ten, die geleid worden door Koplenig. Veel van hun na-oorlogse invloed zijn zij in 1956 al kwijtgeraakt. Zij vielen toen terüg op drie zetels. In hun traditionele bastions als Wiener Neustadt en Flo- ridsdorf zijn zij niet te verslaan, maar elders in het land taant hun invloed zó sterk, dat zij blij mogen zijn, als zij hun drie zetels kunnen behouden. H. J. NEUMAN. WWW'ffWmi Een gedeelte van Zuid-Frankrijk heeft sinds gisteravond, waarschijnlijk als eerste gebied op het vasteland van Europa, elektriciteit afkomstig van een atoomreactor, aldus meldt U.P.I. De stroom wordt opgewekt door de ,,G-2"- kernreactor in het atoomproefstation van Marcoule. Hoofddoel van dit sta tion is het produceren van plutonium, maar de geleerden hebben tevens me thodes bestudeerd om overtollige ener gie te gebruiken voor het opwekken van elektriciteit. De G-2, waarvan de bouw begon in 1956, is vorig jaar juli voor het eerst gaan werken. Volgens de Fransen is het een van de veiligste reactors van de wereld. Naar uit welingelichte bron wordt vernomen zal de huidige elektriciteitsproduktie, die 9.000 kilo watt bedraagt, niét veel opgevoerd kunnen worden. Advertentie De Hongaarse vereniging in Neder land- „Mikes kelemen kör"organiseert van 1 tot 8 juni in het Maarten Maar tenshuis te Doorn een studieweek voor Hongaarse studenten en academici uit Nederland en omliggende landen. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) De Stichting voor Economisch On derzoek van de Universiteit van Am sterdam doet in haar onlangs versche nen rapport „Bouwkosten en Woning- huren" de suggestie de huren van vóór I 1940 gebouwde woningen te verhogen met 30 pet. boven de huurbasis 1958. De huur van na-oorlogse woningen zou zover verhoogd moeten worden tot ook hiervoor de exploitatie op basis van vervangingswaarde sluitend is. De woningexploitanten zouden echter ver plicht moeten worden om deze huur verhogingen te storten in een fonds, dat ten dienste gesteld moet worden van de nieuwbouw van woningen in de vrije sector. De stortingen zouden vrij gesteld moeten zijn van inkomsten- resp. vennootschapsbelasting. Verder wordt nog voorgesteld om de woning bouw vrij te stellen van omzetbelas ting, waardoor een besparing van on geveer 6,5 pet op de bouwkosten kan worden verkregen. De Stichting wil het Fonds voor de nieuwbouw doen beheren door een in- stistuut waarvan overheid en belang hebbenden deel uitmaken. Degenen, die in het fonds gelden storten zouden hiervoor verhandelbare, renteloze cer tificaten ontvangen, waardoor zij dus de vrijheid behouden om over de ge storte gelden te beschikken, hetzij door te gaan bouwen, hetzij door de certifi caten te verhandelen, in welk laatste geval natuurlijk de belastingbetalings plicht automatisch weer ingaat. Het rapport zegt te verwachten, dat met deze procedure de huren van oude en nieuwe woningen vrij snel een even- een jaar de toestemming aan correspon denten van dertig Amerikaanse nieuws organisaties verlengt communistisch China binnen te gaan. Deze speciale vergunningen, die oorspronkelijk voor 24 verslaggevers bekend waren gemaakt in augustus 1957, zouden op 22 mei af- Het State Department heeft volgens lopen. Slechts één van deze Amerika- LP.I. bekend gemaakt dat het dertig nen is in communistisch China toegela ten. Later zijn zeven andere nieuwsor- Het is lente in de Wachau en dat interesseert de Oostenrijkers meer dan de komende verkiezingen. Een opname van het schilderachtige stadje Dürnstein aan de Donau. Het is een oud verhaal, maar steeds weer nieuw. Bloeiende bongerds, waar in de fruitbomen met hun tere bloesem als bruidsboeketten te pronken staan. Een etherische schoonheid, waarvan men nooit genoeg krijgt. Zij is het comité „Betuwe fruitland" met de enthousiaste chirurg dr. C. J. Hoogenboom uit Tiel aan het hoofd door het groeizame weer overvallen en de plannen om zo veel mogelijk bezoe kers naar de anders vergeten Betuwe te trekken, moesten eerder ten uitvoer worden gelegd. Rap zijn een 500-tal wegwijzers uitgezet om de 120 km Be- tuwe-route aan te geven, die door schil derachtige stadjes en snoepige dorpen voert, over dijken mwt een prachtig ri viergezicht of kronkelende binnenwe gen, die eigenlijk niet meer zijn dan verbrede fietspaden. Overal een rose en witte bloesemende weelde en meen niet, dat deze niet meer wijd uithangt, omdat overal oude boomgaarden ge rooid zouden zijn -m men slechts jonge boompjes met iele bloempjes aantreft. Natuurlijk, ook de Betuwe gaat met zijn tijd mee en langzamerhand wor den zware bomen door lage aanplan tingen vervangen, die voor de produk- tie het voordeligst zijn. Deze is reeds opgevoerd van 5 tot 6 duizend kilo per ha tot 10.000, maar de Betuwe is heus nog aantrekkelijk. Men passeert oude kerkjes, voor het merendeel uit de 14de eeuw of vroegei tijden en fraaie kastelen als Soelen, ge plaatst in een bosrijke omgeving; Op- hemert n Waardenburg, waar men kans heeft Faust te horen pijpen. Men staat versteld bij het terugzien van het door de oorlog zo verwoeste dorp. Ochten. Het heeft een riant ge meentehuis gekregen en ovpral is ei een vriendelijke bebouwing. Als ge U ergens ter verpozing in 'n herberg neei zet, welke benaming vele café's in de ze streek nog verdienen, kunt ge scho ne verhalen te horen krijgen over dc Betuwse bevolking, die veel gevoe voor humor bezit. Dan verneemt ge hoe Ochten aan een Canadastraat is gekomen. Ter ere van onze bevrijders? Weineen,' omdat daaraan drie gezusters wonen, luisterend naar de Kaatje, Naatje en Daatje. namen U.JP.I. bekend gemaakt dat het dertig Amerikaanse journalisten zal toestaan naar communistisch China te gaan en dat het zal aanbevelen journalisten uit communistisch China de Verenigde Staten binnen te laten. Het ministerie reageerde hiermede op beschuldigingen van communistische zijde, dat de Ver enigde Staten verantwoordelijk zijn voor het feit dat zich geen Amerikaanse ver slaggevers in communistisch China be vinden. Volgens de communisten ligt dè schuld bij de Amerikaanse regering, omdat zij geweigerd heeft communisti sche journalisten toe te laten. j „Het ministerie heeft herhaaldelijk duidelijk gemaakt dat ais een bona fide journalist uit co.mmunistisch China een visum zou vragen, het ministerie van buitenlandse zaken bereid is de procu reur-generaal aan te bevelen ontheffing van de wet te geven, opdat een visum verleend kan worden. Tot dusverre heeft nog geen enkele Chinese commu nistische correspondent een aanvraag ingediend. De Amerikaanse wet veroor looft het ministerie niet dat te doen wat de Chinese communisten verlangen, na melijk bij voorbaat in te stemmen met toelating van eeti gelijk aanta] Chinese communisten, zelfs voor hun identiteit ons bekend is," aldus het ministerie. Vervolgens werd in deze verklaring aan China de volgende wenk gegeven. „Als de Chinese communisten wezenlijk belangstelling voor reciprociteit zouden hebben, zouden zü een gelijk aanta] Chi nese journalisten een visum laten aan vragen." De woordvoerder van het mi nisterie, Lincoln White, zei dat het ge noemde besluit niet wjjst op een nieuw beleid van de zijde van de minister van buitenlandse zaken, doch duidelijker de 'bereidheid van de Amerikaanse rege ring weergeeft om communistische jour nalisten toe te laten, dan vroeger ge zegd is. Het ministerie zei dat het met ganisaties op de lijst bijgeschreven. wichtsniveau zullen vinden, waardoor de spanning op de woningmarkt zal verdwijnen en er weer een einde kan komen aan de stortingsplicht. Het rapport constateert verder dat de bouwkosten per huisbewoner be langrijk zijn gestegen omdat er spra ke is van onderbezetting der nieuw gebouwde woningen. Zo blijkt dat in het Amsterdamse complex Sloterhof in huizen, gecreëerd voor 6,4 norm personen bij eerste verhuur 2,7 perso nen gehuisvest worden. Gevraagd wordt of niet een betere aanpassing aan de gewenste accomodatie zou worden verkregen als de overheid wat meer vrijheid liet aan de initia tiefnemer en de ontwerper. De Stichting zegt, dat het als gevolg van de sterk gestegen vervangings waarde voor vooroorlogse woningen niet mogelijk is om tot een sluitende exploitatie te komen. In de aan 1958 voorafgaande jaren heeft de exploitant belangrijke verliezen geleden. In 1958 ontvangt hö nog steeds minder dan het rente-inkomen, dat hem als onderne mer toekomt. Bovendien brengt het fiscaal stelsel van gulden is gulden mee, dat hö nog voor de schijnwinst wordt belast. De overheid heeft in de stichtingskos- ten via de omzetbelasting een aandeel van 6,5 pet. verworven. Vrijstelling van deze omzetbelasting zou de huren van 1958 met ongeveer 4,9 pet. kunnen doen verlagen. Dit kost de overheid geld, maar het bespaart haar ander zijds een gedeelte van de bestaande premiesteun. Het rapport van de Stichting is geba seerd op de gegevens van een drietal Amsterdamse woningcomplexen. Molenaars automobielbedrijf te Amers foort gaat thans ook de modellen van Austin assembleren. Mén assembleerde reeds de modellen van Morris en M.G. De bedoeling is, dat straks ook de Bel gische markt via de Nederlandse as semblage bereikt wordt. Advertentie Kom naar het onvergetelijke miniatuurstadje! Den Haag Scheveningen lljlllllltllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Betuwe fruitland" heeft aan de na tuurlijke pracht nog enige attracties toegevoegd. Van 25 april tot 7 mei wordt in sa menwerking met de vier veilingen in de veilinghallen Septer te Tiel een ten toonstelling gehouden, die alles omvat wat er op het gebied van fruit te doen is en het best gekarakteriseerd wordt met de naam „Van stek tot jampot". In het nieuwe politiebureau van Tiel zullen van 1 tot 18 mei schilderijen uit het stedelyk museum te Amsterdam te bewonderen zön, waaronder werken van Appel, Breitner, Verster, Mon driaan, Van Gogh e.a. Verder staan een show van badpak ken in het natuurbad „De Steenvliet" te Geldermalsen en enkele sportevene menten op het program. Advertentie Met zorg bereid! HigCAFÉ normaal - coffeïnevrij - espresso^ W..SS», Donderdag heeft de Engelse automobielindustrie de Rlley „4/Sixty Eight" gepre senteerd, een nieuwe, uiteraard snelle en comfortabele vierpersoons wagen. In de nieuwe Riley is een op sportprestaties afgestelde lYi liter 4 cilinder kopklepmotor aangebracht, waarmee een maximumsnelheid van ruim 135 km/u. bereikt kan worden. Ook de nieuwe Riley biedt een meer dan „gemiddeld" comfort, zowel door de speciale constructie van de carrosserie als de afwerking van het interieur. iiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii BUITENLANDSE KRONIEK a de Amerikaanse ijsrevue en de tom be van Lenin is de grootste attractie van Moskou op het ogenblik licht ik, als toegift, motorkap up. Ook in andere opzich ten is autorijden in de raties. Sovjet-Unie een heel Er zlJn de zijn eigen reparatiekoffer mee („Doe het zelf") en verricht zijn eigen repa- het autootje van Aline avontuur. Mijn vrees voor Idylle in de Betuwe. Mosby, correspondente van UP1 in Moskou. Het is waarschijnlijk de eerste sportwagen die ooit in Rusland gereden heeft: een kleine, lage, witte M.G. Het feit dat er een vrouw achter het stuur zit, maakt de verbazing van de Russen nog gro ter. „Als ik kr'rgeld kon heffen, zou ik rijk wor den", schrijft Aline Mos by. „Wart de Russen die naar mijn M.G. hebben staan gapen, erom heb ben gelachen, erin en er onder hebben gekeken en zelfs gepoogd hebben het autootje op te tillen, zijn niet te tellen. Als ik mij een weg baan door een drukke winkelstraat is ei altijd een hele menigte om mijn wagen gedron gen, die het verkeer stremt. Als ik langs het trottoir stop om op de plattegrond te kijken staat het nieuwsgierige publiek binnen enkele se conden zes rijen dik. De kijkers zijn heel vriendelijk, maar stellen een menigte van vragen. .Hoe hard gaat-ie? Waar komt-ie vandaan? Hoe veel p.k. heeft de motor? moeilijkheden bij de in voer van mijn wagentje aut0 moet Russen kijken erin, eronder en trachten hem op te tillen is ongegrond gebleken De douane heeft zells geen cent Invoerrechten geheven. Maar daarna werven van een rijbewijs 150 verkeers- voorschriften. Een daar van bepaalt dat iedere schoongehouden worden. Een van mijn collega's is eens be dreigd met inhouding van zijn rijbewijs, omdat hö in een stoffige auto reed die het nette aanzien van de stad schond. Een an der is ooit aangehouden omdat er wat roest op Zijn bumper zat. Voordal men een num merplaat krijgt, onder zoekt de politie de wa gen twee uur. Het ver werd het moeilijker Ei rijden nog niet zo heel veel auto's in de Sovjet- Unie en er is dus niet op vrijwel iedere straathoek een benzinepomp Er zijn in Moskou twee benzine stations voor vreemdelin gen. Daar kan men zo veel benzine kopen als men wil, voor niet meer dan 25 cent per liter (op bonnen die men via een heleboel bureaus en amb tenaren te pakken kan krijgen) Die benzine is prachtig voor een zware vrachtauto. maar mijn arme M.G. krijgt er in digestie van. Garages zijr. er maai weinig en herstelwerk- plaatsen zijn ook zeld- vergt zoiets als een ze venjaren-plan. De kandi daat moet bewqzen, dat hij de motor van zijn auto uit elkaar kan ne men (maar ik kan die dan niet weer in elkaar krij gen). De vrouw van een Amerikaanse diplomaat in Moskou is al vijf keer voor h rij-examen ge zakt, omdat zij maar steeds niet de carburator kon vinden. Lastig, maar voor het bevorderen van voorzich tigheid zeer nuttig, zijn de strenge rijbepalingen. Wie het spatbord van een andere auto indeukt, kan zyn rijbewijs voor een jaar kwytraken. Moskou heeft tenslotte een gewel dig voordeel voor de Hoeveel cylinders?" Als zaam. De buitenlandse automobilist: er is altijd ik alles beantwoord heb. automobilist brengt dus plaats om te parkeren. Een Engels blad opperde dezer da gen de veronderstelling, dat de Berlönse crisis door de Russen is geschapen en opgeblazen om de aan dacht af te leiden van het Midden-Oos ten, waar zö op het punt zouden staan Irak bö hun grote Sovjet-imperium in te löven. Het is een veronderstelling, die wat weinig rekening houdt met het vermogen van de huidige generatie Sovjetleiders om in de internationale politiek simultaan te spelen. Zonder twöfel zit er achter de Berlönse crisis een volwaardig plan de campagne, dat niet of nauwelöks wordt bepaald door de gebeurtenissen in en om Irak. De Russische partü- en regeringsleider Khroesjtsjev heeft de afgelopen dagen in Jalta kennelök de tactiek van de Berlönse kwestie nog eens doorgeno men met vice-premier Mikoian en in tussen is ook aangekondigd, dat in Warschau de ministers van buiten landse zaken uit de landen van ..het socialistische kamp" (een vertegen woordiger uit Peking incluis) vóór het begin van de vier-mosendhedenbesore- kingen te Genève op 11 mei het ooste- löke standpunt nog eens grondig zuilen doorpraten. Maar overigens moet gezegd worden, dat er zich in en om Irak inderdaad ontwikkelingen voordoen, die grote aandacht verdienen. Sinds vorig jaar .juli in dat land het bewind van koning Feisal en premier Noeri al-Said op zo'n bloedige wij- f 1 ze aan de kant werd geschoven, heeft de nomina le leider van de revolutie, gene raal Kassem, in steeds groeiende mate toenadering gezocht tot de Sovjet-Unie. Als men de vüandschap beschouwt, die de laat ste maanden tussen hem en president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek is gegroeid, dan zou men niet zeggen, dat Nasser zijn doodsvij and van dit ogenblik destijds zelf op die weg is voorgegaan. Het eerste te ken van verwödering tussen Nasser en Kassem werd zelfs opgemerkt, toen de laatste niet langer van de bemiddeling van Nasser wilde gebruik maken en rechtstreeks wapens aanschafte in de communistische landen. Nasser voelde zich destöds alleen nog maar gepas seerd. Bovendien dacht hö, dat wie het laatst lacht het best lacht. Maar Kassem bleek niet van zins te zön zich goedschiks onder de vleugelen van Nasser te scharen en een poging van aanhangers van Nasser om de Iraakse dictator met wapengeweld ten va] te brengen is mislukt. Zowel Kas sem als het communisme hebben het sindsdien bö Nasser totaal verkorven en deze laat de dagbladen in Egypte en Syrië, die optreden als zön spreekbui zen, nu ware veldtochten ondernemen tegen het bewind van de „verrader en broedermoordenaar" Kassem. Het ver velende van die perscampagne is. dat er uit het Midden-Oosten nu tal van be richten over de ontwikkelingen in Irak zelf komen, die misschien wel een kern van waarheid bevatten, maar door de polemische toon, waarin zö gesteld zön, een indruk van uiterste onbe trouwbaarheid geven. Zodoende be staat er het gevaar, dat de ernst van de situatie, juist door een overdreven belichting, wordt onderschat. Dat Kassem met zoveel onbezwe ken trouw men is geneigd te zeggen; met zoveel onverwoest bare naïveteit de hulp van de com munistische landen is blgven aanvaar den, is voor een niet gering deel toe te schröven aan de diplomatieke gaven van de huidige Russische ambassadeur in Bagdad, Zaitsev, die zich in het ver laden ook een jaar of wat in Den Haag heeft geweerd. Hö slaagde erin de in druk te vestigen, dat de Russische hulp werd verleend zonder baatzuchtige bij bedoelingen. Die fictie is nu a] geruime töd in stand gehouden en het Is be paald niet zo in ströd met de waar- schönlökheid, als nu berichten de ron de doen, dat aan Kassem eindelijk de rekening wordt gepresenteerd. Twee weken geleden is al een Rus sisch schip met enkele honderden com munistisch geschoolde Koerden in Irak aangekomen. Het zön de aanhangers van Mullah Mustafa Barazani, die op het eind van de Tweede Wereldoorlog na een mislukte poging tot opstand naar de Sovjet-Unie is gevlucht en die al vele maanden geleden naar Bagdad terug heeft mogen keren. Berichten, dat daarna nog enkele schepen vol me' Koerden naar Irak zijn gegaan, wor den door de Russen tegengesproken- Maar ln ieder geval heeft het bin nenlandse communisme in Irak de laat ste tijd aanzienlüke versterking onder gaan en de New York Times meldde dezer dagen, dat men in de Libanese hoofdstad Beiroet terdege rekening houdt met een communistische poging om de regering-Kassem omver te werpen. De communistische penetratie in Irak zou nu zo ver gevorderd zö0, dat nagenoeg alle actieve massa-orga nisaties in het land onder de bevelen van het Kremlin staan. Als de commu nisten derhalve nu van Kassem zouden verlangen, dat zö worden opgenomen in het kabinet waarin zö tot dusver niet vertegenwoordigd zön dan zoP hö die eis moeilijk kunnen verwerpen. Van vertegenwoordiging in naar con trol e over het kabinet zou maar een enkele stap zön. Het Is niet zonder meer duidelök. wat het westen zou moeten doen óm deze dreigende ont wikkeling in Irak af te wenden. De Britse regering bepaalt zich althans tot een oolitiek van „wait and see". De vestiging van een communistische „volksdemocratie" in Irak zou in me nig opzicht een unieke gebeurtenis zijn- Irak zou het eerste land sinds ,,de coup van Praag" zön, dat onder Sovjetheer- schappö valt en verder zou het de eer ste satelliet zön, die door niet-comrnU' nistisch staatsgebied van de Sovjet- Unie is gescheiden. Maar het zou ook een dreigende gebeurtenis zijn, waf' het Kremlin zou op die manier de han" kunnen leggen op aanzienlöke olievoor raden en tevens door kunnen dringeb tot de Perzische Golf. Wat daarvan <1® consequenties zouden zön voor de wes telijke olie-voorziening, voor de positi® van Perzië en van de kleine sjeikdorn- men, is niet moeilijk in te zien. IIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlH11 Een woordvoerder van het Svrisci® leger heeft gisteravond meegedeeld da' een Jordaanse grenseenheid. waaron der zich negentien pantserwagens Ie' vonden, de Zuidsyrische grens het;' geschonden, aldus meldt Reuter. Vos- gens de woordvoerder vielen de L* daniërs het dorp Garian ae«. Sr den gedurende verscheidene uren sch*' ten gewisseld, waarMj een Syrische i**" litieman werd gedood en vier dorpelih' gen gewond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6