Dagblad voor Schiedam en omstreken DE QUAY geeft opdracht terug Moeilijkheden met A.R. en C.H. onoverkomelijk r Geschonden RUBENS kan goeddeels hersteld worden CINE-CENTRUM GEOPEND IN HILVERSUM De KLM maakt zich los van streven naar „Europair" Rebellen veroveren een Panamees dorpje U.S. sturen in allerijl wapens en munitie Koopt op tijd uw zekerheid Na hardnekkig pogen „In hoge mate r teleurstellend" Menzl in juni voor de rechter Filmlaboratorium op niveau Het weer. V er schil van inzicht over de prioriteit der problemen LEVENSVERZEKERING-BANK Bijna 2 miljoen voor Israël Nasleep affaire Propria Cures Prinses Alexandra peettante lip DINSDAG 28 APRIL 1959 r# M Politieke leiders: Opklaringen Het weer in Europa Slotactie van ,Wij doen mee9 Zweedse scholieren tegen invoering van 5-daagse schoolweek HEDENAVOND: T.V. zendt Feijenoord- Manchester United uit 1 Ook voor 1959 Duurtetoeslag voor rijkspersoneel Uitspraak rechtbank Zout water tegen lage prijs omgezet in zoet water 'jlliHI 1: nieuwe sc amsche courant <0* efi (Van onze parlementaire redacteur) Aan de hardnekkige pogingen van prof. De Quay om een extra-parlemen tair kabinet van niet-socialistische par tpen te vormen is gistermiddag een eind gekomen. De formateur heeft de Konin gin verzocht van de opdracht tot het vormen van een kabinet „dat zal mo gen rekenen op vruchtbare samenwer king met de volksvertegenwoordiging" te worden ontslagen. De Koningin heeft dit verzoek ingewilligd. Nog dezelfde avond ontving Hare Majesteit prof. dr. L. Beel, wiens rapport als informateur de aanleiding is geweest tot de benoe ming van prof. De Quay. Prof. Beels nieuwe advies is vandaag gevolgd door gesprekken met de traditionele advi seurs: de vice-president van de Raad van State, de voorzitters van de beide Kamers en van de fracties in de Twee de Kamer. De formatie komt op een geheel nieuw spoor Welk dit zal zijn kan eerst blijken wanneer de adviezen die de Ko ningin niet alleen mondeling maar ook schriftelijk heeft ontvangen, zijn bestu deerd. Hare Majesteit is naar Den Haag gekomen en heeft vandaag in Huis Ten Bosch alleen bezoekers ontvangen met betrekking tot de kabinetsformatie. Nu prof. De Quay zijn formatiepo ging heeft moeten opgeven, is dus ook het extra-parlementair karakter van Het A.N.P. heeft een aantal politieke leiders gevraagd naar hun mening over het teruggeven van de opdracht tot ka binetsformatie door prof. De Quay. Dr. H. W. Tilanus, fractieleider van van de C.H. in de Tweede Kamer zei: „Het is in hog. mate teleurstellend, dat de formatiepoging van prof. De Quay is mislukt. Ik heb alle moeite gedaan hem bjj zijn pogingen te helpen." De heer Ti lanus zei voorts zich uiteraard nog niet te kunnen uitlaten over de verdere ont wikkelingen. Prof. Oud. voorzitter en fractielei der van de V.V.D.: „Ook ik acht het in hoge mate teleurstellend, dat prof. De Quay niet is geslaagd. Van onze zjjde is hem alle medewerking ver leend. Grote waardering heb ik voor de volharding, waarmede prof. De Quay zijn taak heeft verricht. Over hetgeen thans staat te gebeuren, moet ik eerst even rustig nadenken." Mr. Burger, fractieleider van de P.v.d.A.: „Ik geef er de voorkeur aan geen commentaar op de jongste ont wikkelingen te geven. De P.v.d.A. is overal buiten gehouden." Mr. van Doorn, voorzitter van de K.V.P.: „Het Is inderdaad bijzonder teleurstellend, maar ook merkwaar dig, dat het de zeer volhardende en bekwame prof. De Quay niet is ge lukt uit voldoende kringen steun te krijgen in die zin, dat men met men sen van vereiste kwaliteit is kunnen komen." de besprekingen geheel verdwenen. De fractievoorzitters hebben nog gister avond telegrammen verzonden om hun leden in Met gebouw van de Tweede Kamer bijeen te roepen. De K.V.P.- fractie heeft vanmorgen enige uren vergaderd, om prof. Romme duidelijk te maken hoe men over de situatie dacht. Daarvan heeft hij bij het uit brengen van advies aan H.M. de Ko ningin gebruik kunnen maken. Over de oorzaken van de crisis wordt in Den Haag niet eenstemmig geoordeeld. Aan het moeizaam be raad, dat prof. De Quay tot het laatst toe heeft volgehouden, is gis termiddag door de beide kandidaat ministers van de A.R., drs. Hazen- bosch en de heer Biewenga, een eind gemaakt. Zij kwamen de formateur mededelen, dat zij van deelneming aan het kabinet-De Quay zouden af zien, wanneer bepaalde figuren daar in niet door andere zouden worden vervangen. Het christelijk-sociaa] ka rakter van het kabinet dreigde naar hun mening in gevaar te komen. Ook van C.H.-zijde werd dit bezwaar naar voren gebracht, zoals ons uit ge sprekken later op de dag is gebleken. Daar werd zelfs het program van de formateur een onvoldoende basis voor een christelijk-sociale politiek ge noemd. Men kan van prof. De Quay niet an ders zeggen dan dat hij tot het laatste toe hardnekkig heeft volgehouden. Maar ook de keuze van de personen werd steeds moeilijker. Na het weige ren van mr. Beerman van de porte feuille van binnenlandse zaken, was tenslotte mr. Lichtenauer bereid dit de partement te gaan beheren. Voor volkshuisvesting werd gistermiddag minister Helders nog genoemd. Het schijnt voor de A.R. onaannemelijk te zijn geworden, dat na het afwijzen van prof. Zijlstra het kabinet met CH-figu- ren werd aangevuld, waarin men wei nig vertrouwen had'. Ook in het her haaldelijk heen en weer schuiven van figuren van het ene departement naar het andere zag men geen heil meer. Mr. F. C. Vorstman, loco-burgemees ter van Hilversum heeft hedenochtend, in de plaats van burgemeester J. 3. G. Boot die in een ziekenhuis ter observa tie is opgenomen, het laboratorium van het Cine-centrum geopend. Mr. Vorstman merkte o.a. op, dat „het be. staan van de Nederlandse filmindustrie ten zeerste zou worden bedreigd, in dien niet tijdig, voor het inwerking tre- Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen maar ook enkele ver spreid voorkomende buien. Overwe gend matige wind tussen west en zuid. Iets koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zon: 5.16-19.59. Maan: 1.35-11.11. temp. neersl Station Weer heden max afgel 7 uur gist. 24 uur Stockholm geheel bew. 8 14 0 Os'> zwaar bew. 8 9 8 Kopenhagei licht bew. 7 9 8 Londen onbewolkt 6 14 2 Amsterdam regenbui 10 14 0.4 Brussel zwaar bew. 10 15 1 Luxemburg regen 8 14 2 Parijs geheel bew. 8 14 1 Nice geheel bew. 12 15 3 Berlijn half bew. 9 12 2 Frankfort regen 9 16 4 München zwaar bewa 6 14 0 Zürich regen 9 16 1 Genève regen 9 16 1 Locarno regen 8 10 0 Wenen licht bew. 9 18 0 Innsbruck zwaar bew. 9 18 0 Rome onbewolkt 12 21 0 Madrid zwaar bew. 12 18 0 Omstuwd door journalistendie nog wat „formatie-nieuws, heet van de naald" wilden horen stapte prof. De Quay maandag in de auto die hem naar Soestdijk bracht, waar hij H. M. de Koningin verzocht van zijn formatie-opdracht ontheven te worden. De KLM zal zich voorlopig afzijdig houden van de pogingen om tot één Europese luchtvaartmaatschappij, 'n de wandeling reeds „Europair" ge noemd, te komen. Tijdens een con ferentie, die de presidenten en direc teuren-generaal van de Air France (Frankrijk), de Alitalia (Italië), de „Deutsche Lufthansa" (West-Duitsland) de Sabena (België) en de K.L.M. gis teren m Den Haag hebben gehouden, l? cn.' '!al de inzichten van de K.L.M. zodanig verschillen van die van de overige vier maatschappijen, dat zij voorlopig niet meer aan de be sprekingen zal deelnemen. De confe rentie stond onder voorzitterschap van dr. F. Q. den Hollander, voorzitter van e ,raa3 van commissarissen van de KLM. De Air France, de Alitalia, de Deutsche Lufthansa en de Sabena zet ten hun werkzaamheden om te trach- Advertentie Zon op NATIONALE Zon onder ten tot onderlinge samenwerking te ko men thans voort zonder de KLM. Het verschil van inzicht tussen de Ne derlandse maatschappij enerzijds en de vier andere maatschappijen heeft voornamelijk betrekking op de voor rang, die aan de te bespreken proble men moet worden verleend. De vier zijn van oordeel, dat in de eerste plaats moet worden besproken het aandeel, dat elke maatschappij in het personen- en vrachtvervoer van de toekomstige com binatie zal krijgen. De KLM daarentegen wil in de eer ste plaats, dat er een goede studie wordt gemaakt over de inhoud en de vorm van de gemeenschappelijke ex ploitatie. Verder zou men volgens de KLM moeten trachten een duidelijk in zicht te krijgen in de kosten- en inkom stenverdeling bjj de gemeenschappelijke exploitatie. Men zal het tevoren eens moeten worden over de houding, die men in luchtvaartpolitiek opzicht zal in nemen en tevens moet naar het oordeel van de Nederlandse maatschappij de overgang naar een gemeenschappelij ke exploitatie nauwkeurig worden vast gelegd. In een communiqué dat de vijf lucht vaartmaatschappijen gisteren na afloop van hun conferentie in Den Haag heb ben uitgegeven, wordt gezegd, dat de deelnemende maatschappijen tot hun grote spijt hebben moeten vaststel len, dat de KLM momenteel niet in staat is een definitieve beslissing te ne men inzake de kwestie van het aandeel in de toekomstige combinatie. De ove rige vier spreken hun waardering uit voor de door de KLM verleende mede werking bij het ontwerpen van de voor lopige plannen en kondigen aan, dat zij hun onderlinge besprekingen' zullen voortzetten. den van de Euromarkt in Neder land een filmlaboratorium van Euro pees niveau tot stand zou komen". De meest geschikte plaats hiervoor is Hilversum, een opVatting waarbij zich ook de N.T.S. aansloot, al dus mr. Vorstman. Mr. J. Martin Muller, commissaris van n.v. Cine- centrum had eerder een welkomst woord uitgesproken waarmee hij de dank betuigde aan het Hilversumse ge meentebestuur voor de verleende mede werking, in het bijzonder voor de me dewerking van burgemeester Boot. Nederland vormde tot nog toe op het terrein van de concentratie van film laboratoria een uitzondering. Er was een achterstand. Enkele jaren geleden werd besloten tot de samenvoeging van de laboratoria van een aantal bestaan de maatschappijen. De aanleiding hier toe was de gunstige centrale ligging van Hilversum (waarop de keuze was gevallen), het daardoor directe con tact met radio-artisten en commentaar- sprekers van de Wereldomroep, de aan zienlijke besparing op de investeringen voor de technische outillage, een meer economisch gebruik van de apparatuur, het vrijkomen van vier gebouwen in het westen van het land (twee in Den Haag en twee in Haarlem), het schep pen van betere, arbeidsvoorwaarden en de mogelijkheid om t.a.v. de nieu we procédé's, waaronder de kleuren film, ook voor de toekomst een afdoen- t °l^ossing te vinden. In dit opzicht stond Nederland ver achter bij landen elf>ië en Denemarken. Tegenover ,ze voordelen waren geen andere nadelen aan te voeren dan het pro bleem van de huisvesting van het per soneel in Hilversum. Oprichters van het Cine-centrum wa nen destijds n.v. Multifilm, Haar- n.v. Polygoon, Haarlem, n.v. lumfabriek Profilti te Den Haag en interfilm, eveneens in Den Haag, als mede de heer F. Haarbosch, accoun tant in Amsterdam. De financiële actie „Wij doen mee", «ie verleden jaar ter gelegenheid van net tienjarig bestaan van de staat Is rael in Nederland is begonnen heeft on geveer 1.850.000,- opgebracht. Dit is tijdens de sluitingsavond door «e voorzitter van het comité, dr. C. P. Gunning, medegedeeld. Het bedrag werd m de vorm van een oorkonde, vervaardigd door mevrouw M. Hofkar- Kueter, symbolisch overgedragen aan de minister van verkeer en verbindin- ge" van Israël. de heer Moshe Carmel. De actie beoogde de Nederlanders in de gelegenheid te stellen in te schrijven °P de „State of Israël bonds", een le ning waaruit de staat Israel zijn grote opbouwwerken financiert, fn Neder land. het eerste land waar buiten Jood se kringen een hulpactie voor de jonge staat werd opgezet, bestond grote be langstelling. De Zweedse leerlingen van middel bare scholen hebben zaterdag met een overweldigende meerderheid de vijf daagse schoolweek verworpen. Nu de uitslag van een stemming op de scho len in het hele land bekend is, blijkt, dat 72.2 pet (237.159) van de 328.290 stemmenden het voorstel heeft verwor pen. terwijl 25.3 pet (82.843) er voor heeft gestemd. Invoering van de vijf daagse schoolweek zou o.a. verkorting van de omervakantie tot gevolg hebben Slechts 2.5 pet (8.288) stemde blanco en 86 pet van de stemgerechtigden nam aan de stemming deel, die op touw is gezet door de Zweedse radio en de school-autoriteiten. Een overzicht van het gehele Cinecen- trumcomplex in de wijk Catharina van Renneslaan in Hilversum. In het hoofd gebouw het centrale laboratorium. Aan de zijlaan, van boven naar beneden, de kantoren van Multifilm, Profilti en Polygoon. Daartussen het laboratorium van de stripafdeling en de kantoren van Visnews en Steronaut. In plaats van het aangekondigde filmprogramma zal de Nederlandse televisiestichting vanavond een directe reportage van de voetbalwedstrijd Feijenoord-Manchester United, die in het Feijenoordstadion te Rotterdam wordt gespeeld, uitzenden. De reporta ge begint om 19.55 uur. (Van onze correspondent in Bonn) Bij de restauratie van Rubens' schil derij „Hellevaart der verdoemden" door de conservatoren Lohe en Cre- mer, zijn de eerste goede resultaten ge boekt, die de hoop wettigen, dat het meesterwerk toch nog goeddeels zal kunnen worden hersteld. Het schilderij werd, naar men zich herinnert, eind januari jl. door de zich voor „filosoof en auteur" uitgevende, geestelijk ge stoorde Walter Paul Menzl met een bij tend zuur overgoten. Met zijn daad wil de hij de aandacht vestigen op een door hem geschreven brochure, waarin hij tegen de gevolgen van een atoom oorlog waarschuwde. Menzl had het eigenlijk gemunt op Dürer's „Vier Apostelen", dat echter te scherp werd bewaakt. Hij koos toen het Rubensschilderij voor zijn wandaad en smeet een fles met een bijtend zuur tegen het middelste deel van het 2.28 bij 2.25 meter grote, op eikenhout ge schilderde meesterwerk in stukken. In een baan van ongeveer 25 cm. breedte stroomde het zuur naar beneden, waar dan ook aan de verf en de kleuren de zwaarste schade werd aangericht. Er was op het moment van deze schilde rijen-aanslag niemand in het voorzaal tje, waar de „Hellevaart der Verdoem den" hing aanwezig en het duurde eni ge tijd voor men het zware stuk van de muur kon halen en plat op de grond neerleggen om verder neer-druppelen van het zuur te voorkomen. Daarna heeft het schilderij enige dagen op de grond gelegen, tot het zuur was ver dampt en de verf weer opgedroogd. Vervolgens is het behoedzaam van de „Alte Pinakothek", waar Menzl zijn daad pleegde, overgebracht naar het „Haus der Kulturinstitute" in München, waar de conservatoren met hun res tauratie-arbeid begonnen. Op het mid delste gedeelte van het schilderij, waar het zuur „insloeg", zijn thans de kleur- contouren alweer herkenbaar. Dat deel van het meesterwerk zal vermoedelijk zodanig kunnen worden gerestaureerd, dat de sporen van de wandaad geheel zullen verdwijnen. In het benedenste deel van het schilderij, waar de bescha diging het grootst is het neerstro mende zuur concentreerde zich daar zal het restauratiewerk moeilijker zijn. De stroom zuur is daar ongeveer 60 cm. breed geworden. Het stroomtempo was langzamer, de bijtende werking daardoor des te groter. De restauratie van de „Hellevaart der Verdoemden" zal zeker anderhalf jaar duren. Op de plaats van het beschadigde schilderij in de „Alte Pinakothek" hangt nu het kleine „Jongste Gericht" in de De kleine groep opstandelingen uit Cuba die zaterdag op de oost-kust van Panama is geland, heeft gisteren het dorpje Nombre de Dios veroverd, al dus heeft de Panamese regering vol gens Reuter bekendgemaakt. Leden van de Panamese Nationale Garde heb ben nog strijd geleverd met de rebel len, van wie er verschcidencn zouden zijn getroffen. Nombre de Dios ligt op ongeveer 120 kilometer van Colon, die volgens de laatste berichten uit Pana ma de stad is waarnaar de opstande lingen dwars door het oerwoud opruk ken. Het veroverde dorpje werd door Columbus op een van zijn laatste reizen gesticht. Nombre de Dios heeft een bevolking van ongeveer vijfhonderd zielen, voornamelijk Vissers. De Verenigde Staten hebben giste ren in allerijl wapens en munitie naar Panama gestuurd. Volgens zegs lieden in Washington had de Ameri kaanse regering willen wachten tot de Raad van de Organisatie van Amerikaanse staten, de O.A.S., die momenteel in Washington over de si tuatie in Panama vergadert, een be sluit had genomen alvorens militaire hulp aan Panama te verlenen, aldus meldt U.P.I.. Het feit, dat de V.S. niet hierop hebben gewacht duidt er op dat de situatie, sneller dan ver wacht werd, is verslechterd. De Panamese Nationale Garde heeft gisteren inmiddels enige politieke lei ders van de oppositie gearresteerd. Er zal worden nagegaan of zjj betrokken zijn bij de landing van de „invasie macht" van zeventig tot tachtig „ge wapende buitenlanders" van zaterdag, die het land van het huidige regiem willen „bevrijden. Op de bijeenkomst van de O.A.S., die bijeen is geroepen op verzoek van de Panamese regering, heeft de Paname' so ambassadeur In Washington gisteren een gedetailleerd relaas over de ge beurtenissen in zijn land sedert begin april gegeven. Toen vernam zijn re gering voor het eerst dat een handje vol Panamezen „een grote groep bui tenlandse huurlingen" hadden gehuurd en in Cuba een gewapende expeditie voorbereidden. De ambassadeur drong aan op snelle hulp aan Panama. Naar in Havana verluidt zal de Cu baanse regering een militaire missie naar Panama zenden om schikkingen te treffen voor de overgave van de re- bellenstrijdmacht en de terugkeer van de Cubaanse leden naar Havana. De Panamese regering zou dit aanbod hebben aanvaard op voorwaarde dat de rebellen na hun repatriëring voor de krijgsraad bomen. De Cubaanse minister van staat, Roberto Agramon- te, zei gisteren op een persconferentie dat de regering „onaangenaam getrof fen" was door de deelneming van Cu banen aan de revolutionaire bewe ging in Panama. „Nog krachtiger" maatregelen zullen worden genomen om herhaling van het gebeurde te voor komen. Officieel is medegedeeld, dat twee invasiegroepen die in de provin cies Pinar del Rio en Oriënte werden georganiseerd zijn ontbonden. Deze groepen waren bestemd voor Nicara gua en Haiti. voorkamer van de Rubenszaal. De be waking in elk der zalen is met één man versterkt. Dürer's „Vier Apostelen" is sinds de aanslag op de „Hellevaart" achter glas gebracht. Menzl zal waarschijnlijk in juni a.s. voor de rechter komen. De 53-jarige da der bracht enkele weken voor observa tie door in de psychiatrische kliniek der Münchense universiteit. Of hij toereke ningsvatbaar is, zal de rechter moeten beslissen op grond van de verklaring der professoren. Als hij toerekenings vatbaar wordt verklaard, wacht hem een gevangenisstraf van hoogstens drie jaar. Als de rechter oordeelt, dat hij bovendien nog een gevaar voor zijn om geving oplevert, kan hij na afloop van zijn straftijd in een zenuwinrichting worden gestopt. (Van onze correspondent) Binnenkort is een koninklijk besluit te verwachten waarbij ook voor 1959 aan het rijkspersoneel een duurtetoe slag zal worden uitgekeerd van f 15.60 per halfjaar voor elk kind waarvoor kindertoelage of kinderbijslag wordt genoten. Deze duurtetoeslag wordt al leen verleend aan degenen die een be zoldiging genieten van minder dan f 416 per maand of f 96 per week. De regering heeft besloten om de duurtetoeslag over het eerste halfjaar te doen uitkeren in de maand mei en die over het tweede halfjaar in de maand juli. Aan de provinciale- en gemeentebesturen is verzocht een soort gelijke maatregel te nemen. 55 55 De Haagse rechtbank heeft de Delft- se studenten,, die beschuldigd waren van ontvoering en belediging van de Amsterdamse student H. Leupen, re dacteur van „Propria Cures", vrijge sproken van wat betreft de ten laste gelegde vrijheidsberoving. Wie toetreedt tot een studentenver eniging aanvaardt het risico van ont voering, zo overweegt de rechtbank. De studenten zijn terzake van bele diging veroordeeld tot een geldboete van f 50. Bij de bepaling van de boete heeft de rechtbank „rekening gehou den met het beschamend karakter van de artikelen in Propria Cures". De Amerikaanse minister van bin nenlandse zaken, Fred Seaton, heeft volgens U.P.I. meegedeeld, dat de re gering een uitvinding tot ontwikkeling heeft gebracht, waardoor men naar wordt aangenomen, zout water tegen de kosten van niet meer dan een dollar per ongeveer 4.500 liter in zoet water kan veranderen. üw Piinses Alexandra van Kent met in haar armen haar petekind, de drie maanden oude David John Morrisonnadat het kind as gedoopt in de St.-Johns kerk te South Wraxall in het Engelse graafschap Wiltshire. Het petekind is een zoontje van een oud-schoolvriendin van de prinses.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1