Snelle overeenstemming bij Westers overleg te Parijs idS£ '4^%, - &D Zestig vliegtuigen van V.S. voor Djakarta Het melk beleid H s Lands Kroniek- HERTER ZEER TEVREDEN Vastbesloten vrijheid der West- 'uiers te verzekeren Berliji Algerijnse rebel in Bonn weer op vrije voeten „M onty" in de wolken na gesprek met Khroesjtsjev Sovjet-premier geeft boodschap mee voor Macmillan Sovjet-diplomaat in Rangoon overspannen Hoessein bij de H. Vader Nog witter... Wat een vriendelijke mensen „De Sleutels*' 75 jaar Itwaliteii prijzen Amerikaanse schepen en vliegtuigen naar Panama SOEKARNO KRIJGT WAPENS Stralend wit... Vrouw terroriseert een muis Maar Britse rechter spreekt haar vrij VRIJDAG 1 MEI 1959 PAGINA 5 r—s» Regering spreekt haar waardering uit 2^: uVeS"-W00rdigera van vele ian" Gr 3 mode-successen Nylon regenmantels Korte jasjes Blazers KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP „Ik luid tof roem en volging van die hun leven gaven" Bourdonklok, dankoffer van ^de Haagse burgerij A U Wfcs Sneller dan werd verwacht hebben de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittan- uië, Frankrijk en West-Uuitsland tijdens hun besprekingen te Farijs een alge hele overeenstemming bereikt over de houding die zij op de conferentie met hun Russische collega, Gromyko, te Genève zullen aannemen, aldus meldt Reuter. De ministers hebben gisteren oen communiqué uitgegeven, waarin zy hun tevoren m decemDer 1958 in I'a- rÜs en later in Washington gegeven ver zekeringen herhalen, dat zij vastbeslo ten zijn de vrijheid der Westberlij- "ers te verzekeren en de rechten en he verplichtingen der Westerse ver bondenen in Berlijn te handhaven. In het communiqué geven zij tevens we derom uiting aan hun bereidheid tot overleg met de Sovjet-Unie voor de «totstandkoming van een rechtvaardi ge en blijvende vrede in Europa", koorts wordt verklaard dat de door de westerse ministers van buitenlandse zaken bereikte resultaten ter kennis zul len worden gebracht van de NATO- raad. Er zijn ook regelingen getroffen opdat de raad gedurende de komende Oost en West icmfwyshrdlumfwpphrdlu Genecfse besprekingen tussen Oost en West inlichtingen hierover zal ontvan gen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Christian A. Herter, heeft de te Parijs bereikte resultaten als «uitstekend" beschreven. Het standpunt dat de ministers in Pa> rÜs hebben bereikt, zal in Genève in de vorm van een drie-mogendheden- document aan de Russen worden over handigd. Het is, als gevolg van het wel slagen van de Parijse besprekingen, niet hodig dat de Westerse ministers nog intensief overleg plegen voor de aan- vang, op 11 mei, der onderhandelingen niet Gromyko. Waarschijnlijk zullen zij echter op zondagmiddag 10 mei offi cieus beraadslagen. Diplomatieke waarnemers in Parijs geloven, dat de Britten hebben inge stemd met het „pakket" van Westelij ke voorstellen dat aan het begin van de Geneefse conferentie zal worden in gediend, omdat deze voorstellen voor de Russen toch onaanvaardbaar zullen zijn, evenals de openings voorstellen waarmee de Russen zullen komen door het Westen verworpen zullen worden. Waar het dus om gaat is de tactiek die men na de te verwachten impas se onmiddellijk aan het begin van de Geneefse conferentie zal volgen om de onderhandelingen op gang te brengen. Ook hierover is uiteraard in Parijs ge sproken en volgens een officiële Woordvoerder zouden de ministers over deze taktiek rvereenstemming hebben bereikt „voorzover dat voor- Uit mogelijk is". U', Het „pakket" Westelijke voorstel len zou vier stadia omvatten: Een be ginselverklaring waarin de Verenig de Staten, Frankrijk en de Sovjet- De woordvoerder van het Algerijns Bevrijdingsfront, Moulah Morbah, die Woensdag in Bonn werd gearresteerd toen hij op het punt stond een perscon ferentie te houden, omdat hij zijn ver blijfsvergunning niet had laten verlengen Js gisteren vrijgelaten, aldus bericht G.P.I. Hij heeft nu een verklaring on dertekend, dat hij zich in West-Duits- Jand van politieke activiteiten zal ont houden. Hij is vrijgelaten op voorwaarde dat hij zich daaraan houdt. Advertentie Unie zich verplichten tot non-agres sie, regeling van geschillen door on derhandelingen, geen hulpverlening aan een eventuele aanvaller enz. Instelling van een permanente vier- mogendheuencommissie en een Duit se commisie voor regeling van het Duitse vraagstuk. Vrije verkiezingen in geheel Duitsland met het oog op een vereniging van Oost en West. Ondertekening van een vredesver drag met een verenigd Duitsland Overgaan tot het instellen van een zo ne met gecontroleerde bewapening, doch volgens de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland zou men hier mee moeten wachten tot er verkiezin gen in geheel Duitsland zijn gehou den. De eerste secretaris van de Oostduit- se communistische party en eerste plaatsvervangende premier, Walter UI- bricht, heeft in een rede voor arbei ders te Bitterfehl herhaald dat de ge allieerden toestemming van Oost-Duits- land zullen behoeven voor de ravitaii- lering van West-Berlijn. Ilij voegde daaraan toe dat, als er geen vredes verdrag met beide Duitse staten samen zou worden ondertekend, er een apart vredesverdrag met beide Duitse staten gesloten zou worden. Dit aparte vredes- verdrag zou een einde maken, aldus Ulbrieht, aan de bezettingsrechten van de Grote Drie in West-Berlijn. De nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Christian Herter, heeft in het Elysée te Parijs een bezoek gebracht aan de Franse president gene raal Charles de Gaulle. Een Russische diplomaat, die dins dag door zyn collega's naar een zieken huis m Rangoon was gebracht wegens een bewusteloosheid na het gebruik van slaapmiddelen. is woensdag volgens A.J-.F. uit het raam van dat ziekenhuis gesprongen Hy zette het op een lopen. maar ,j er,(! sPoedig door collega's in gehaald, die hem naar de ambassade brachten, na hem een kalmerend mid- hebben gegeven. Het is vermoe delijk de militaire attaché. Toen hij woensdagochtend in het ziekenhuis bij bewustzijn kwam, uitte hij in het En gels a!1erlei beschuldigingen aan het adres van de Russen. Hij zei dat hij zich niet zou laten arresteren, maar een eind aan zgm leven zou maken. Hij sprong uit hel raam toen de Rus, die Sasslde'"elefon^erd^6'^' Te >s woensdagmiddag het i5-jarig bestaan gevierd van de meel- fabriek „De Sleutels", waarvan de pro- duktie voorziet in een vijfde van de na tionale behoefte aan broodmeel. De vie- rmg was zeer sober gehouden en be- perkte zich tot een receptie, tijdens wel ke slechts een spreker het woord voer- °L™,Ir' 'T' A- p- Franke, diree- teur-geneidal \-an voedselvoorzie ning, die namens de regering zijn waar- df(r"h?/jy°or wijze, waarop dit bediyf zich heeft ontwikkeld. Ir. Fianke deelde mede, dat de di recteur, de heer H. de Koster, is he- Nassau 0 de orde van Oranje De receptie werd bijgewoond door deiyke organisaties op het gebied van de meelfabricage, het bakkersbedrijf, ondernemersorganisaties en arbeiders organisaties. Advertentie West-Duitsland De politie van Fulda heeft gisteren de voormalige SS- korporaal Gottlieb Muzikant gearres teerd, die ai sinds 1954 in de stad w?orlde; *°"dei; zich echter bij de po litie te hebben laten registreren. Bij een onderhoud dat na Muzikants arresta tie volgde bekende de man vijftig moorden, gepleegd op gevangenen van Ravensbruck, Mauthausen en Melk. San Marino pe grote en algemene raad van het miniatuur republiekje San Marino heeft met 31 tegen vier stem men besloten de 8.000 vrouwen van San Marino per 1 januari van het volgend jaar kiesrecht te verlenen. Hierdoor wordt hier een strijd om vrouwenkies- reCK-« n. welke langdurig en verbitterd is geweest Voorjaarsmode in dm sportieve P C-stijlbij zonder van snit en kwali teit speciaal voor de vrouw die van vlot en apart houdt! van het ideale, waterdichte nylonweef* selvederlicht, klein op te vouwen. Zie de flatteuze kleuren I van prachtige kwaliteit structuurweef. sel in nieuwe fijne pasteltinten. Mo. dieuze rug English flannel in de favoriete blauw. kleuren: stolpplooi en klein ceintuur- tje geven de rug een modem accent 3 mode successen vanaf Niagara Plastic handig, practisch en onmisbaar S.SO Wete&tmodeo\eat<eJ - 'PtG Amerika zendt een mijnenveger en een torpedobootjager naar Panama om te helpen zoeken naar schepen, die mogelijk met invasiemanschappen naar Panama onderweg zijn, aldus is volgens Reuter door het departement van bui tenlandse zaken in Washington meege deeld. Dit departement had al eerder bekendgemaakt, dat bet vliegtuigen ter beschikking van de organisatie van Ame rikaanse staten had gesteld voor ver kenningsdoeleinden. Het Amerikaanse departement van Gisteren is in Warschau, aan welke buitenlandse zaken heeft meegedeeld, stad president Soekarno thans een be aat Amerika aan Indonesië tien grote zoek brengt bekend gemaakt dat plan- transportvliegtuigen van het type €-1 nen zijn gemaakt voor de bouw van (Van onze landböuwmedewerker) Khroesjtsjev heeft veldmaarschalk Montgomery in het Kremlin ontvangen. V.l.n.r.:. de Russische maarschalk V. Sokolofsky, Montgomery en Khroesjtsjev. Veldmaarschalk Montgomery heeft gisteren op een persconferentie in Mos kou meegedeeld, dat premier Khroesj tsjev van de Sovjet-Unie, met wie hij twee ontmoetingen heeft gehad, hem een „vriendelijke boodschap" voor de Britse premier, Macmillan heeft mee gegeven. Wat die boodschap inhoudt, wilde hy met zeggen. Op een vraag, of hy een bespreking zal hebben met Macmillan, als hij in Londen terug is, antwoordde Montgomery, dat dat af hangt van Macmillan. Hij zei, dat hij optimistisch gestemd is na zijn bezoek aan de Russische hoofdstad. De bespre kingen met Khroesjtsjev, de stafchef Sokoiovsky en de minister van oorlog, Malinovsky, verliepen zeer vriendelijk en waren diepgaand en open, aldus Montgomery. De veldmaarschalk wei- gerde iets te zeggen over de reacties op zijn opmerkingen over Amerika, die hij vlak voor zyn vertrek naar Moskou maakte in e,en televisie-interview met de Amerikaan Edward R. Murrow. „Ik herinner me niet wat ik tegen Murrow gezegd heb zei hij. Met behulp van de aanwezige journalisten herinnerde hij zich toen toch, dat hij gezegd had dat de leiders van Amerika zieke mensen, zyn. -kGSP£ekingen niet de Russische leiders hebben hem een beter begrip van bet Sovjet-standpunt gegeven, zei j1 veldmaarschalk verder Toen de journalisten hem enkele uit latingen van vroeger over ,.de com munistische dreiging' voorhielden, antwoordde hy: „W\j moeten een weg In Portsmouth, in het dierenlievende Engeland, heeft woensdag een vrouw terecht gestaan wegens het terroriseren van een muis, aldus bericht U.P.I. Zij werd vrygesproken nadat zij de muis en de slang, waarmee zij de terreur uitgevoerd zou hebben, als getuige a decharge had aangevoerd. De beklaagde was mevrouw Phyllis Cooper, de eigenares van een dierenwin kel. Een inspecteur van de dierenbe scherming had gezien, hoe zij een muis in een kooi had geplaatst met een py thon. Het diertje was doodsbang, ver klaarde de inspecteur voor de recht bank, en rende van de ene hoek naar de andere telkens als de slang zyn kop opstak. Mevrouw Cooper antwoordde dat zij de dieren bij elkaar opgesloten had om ze aan elkaar te wennen. Een muis en een slang kunnen heel goed met. elkaar leven, zei zij, en om dat te bewijzen opende zy een kist die zy mee had genomen naar de beklaagdenbank, naaide er eerst een dikke python van anderhalve meter lengte uit en vervol- gens een kleine muis, springlevend. Hiervoor zwichtte de rechter. De open bare aanklager merkte nog op. dat het hier wel een uniek geval betrof: „In geen ander land zou een muis zich kun nen beroepen op de bescherming van de wet". vinden om met elkaar te leven en te laten leven". De veldmaarschalk was zeer opge wekt tjjdens de persconferentie die in de Britse ambassade werd gehouden. Op handige wijze ontweek hij vragen over wat hij precies met de Russische leiders heeft besproken en over zijn Amerikaans televisie-interview. Hij merkte op, dat het interview eind maart al werd opgenomen. De interviewer, Murrow, is acht uur lang in zyn huis geweest en heeft met hem gepraat over allerlei onderwerpen. Later werd het in terview ingekort tot een uur, zodat hij niet precies wist wat ervan uitgezon den was, noch waarover hij in de pers aangevallen was. „Ik ben eraan gewend dat men kritiek op me heeft", zei hy. „Ik verlang ernaar de kranten te le zen". Gevraagd, of de Russen hem nog herinnerd hebben aan dit interview, waarover ook in de Russische pers ge schreven werd. zei hij: „Neen, neen. Ze waren erg vriendelijk". Hij vertelde nog dat de Russen hem hebben uitge nodigd zijn vakantie in hun land door te brengen, maar bij heeft nog geen plannen voor de toekomst behalve voor een bezoek aan Zuid-Afrika, en later aan Canada. Hy is niet van plan Ameri ka te bezoeken, deelde hij nog mee. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower van de Ver enigde Staten ten aanzien van Mont gomery's uitlatingen over de gezond heidstoestand van Amerika's hoogste functionarissen slechts gezegd, dat de Britse kranten woensdag al voor hem hebben geantwoord. Dit was ook vol doende, want de meeste bladen in Groot- Brittannië hebben Monty's aanval op het Amerikaanse leiderschap in niet mis te verstane bewoordingen afgekeurd. Paus Joannes XXIII heeft gisteren de jonge koning Hoessein van Jordanië in particuliere audiëntie ontvangen, al dus meldt United Press International. Het gesprek tussen de paus en de vorst dat in de Franse taal werd gevoerd, duurde twintig minuten. De H. Vader bood zyn bezoeker een .gouden me daille van zijn pontificaat aan. Het on derhoud bad plaats in de particulie re bibliotheek van de paus. Koning Hoessein moest enkele minuten wach ten alvorens tot Paus Joannes te wor den toegelaten, omdat de H. Vader een einde moest maken aan een audiëntie die hij aan Alfredo kardinaal Otatvia- ni had verleend. Hoessein is het derde lid van een buitenlandse koninklijke familie, die ge durende de laatste twee weken door Paus Joannes is ontvangen. De vori ge week ontving de paus de koningin moeder van Engeland en prinses Mar garet in particuliere audiëntie. Gisteravond is de Jordaanse koning per vliegtuig in de Turkse hoofdstad gearriveerd. 130 zal verkopen, vijftien bommenwer pers B-25 en twintig jachtvliegtuigen Mustang F-51. Voorts is aan een Ame rikaanse onderneming vergunning ver strekt voor de verkoop aan Indone- sie,Ya« nog vijftien jagers F-51. Dit be richt A.F.P. Amerika stelt by militai re leveranties als voorwaarde, dat het materiaal uitsluitend zal worden ge bruikt voor de handhaving van de bin nenlandse veiligheid en voor de recht matige verdediging van het land, con form de beginselen uit het Handvest der Verenigde Naties. In gezaghebbende Amerikaanse kringen zegt men dat de vrees die men in enkele Europese hoofdsteden zou kunnen koesteren voor een an der gebruik van het oorlogsmateri- aa' door Indonesië, ongegrond is. Men wijst in dit verband in officiële Amerikaanse kringen op de verklaring die de Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Subandrio, on langs in Australië heeft afgelegd. Hij zei dat het geschil met Nederland over westelijk Nieuw-Guinea langs vreedzame weg moest worden opge lost. Een woordvoerder van bet a ,tex7Department heeft meegedeeld, dat Nederland op de hoogte is van net Amerikaanse voornemen tot ver- Koop van wapens aan Indonesië. vierentwintig moderne vrachtschepen, die in Polen voor Indonesië zullen wor den gebouwd. De schepen zullen in 1959 tot 1962 opgeleverd worden. Betaling geschiedt in termijnen volgens een ver leden jaar tussen beide landen geslo ten overeenkomst. Verwacht wordt dat de eerste twee schepen dit jaar te wa ter zullen worden gelaten, aldus de be kendmaking. De schepen zullen gebouwd worden op de Gdynia scheepswerf en zyn speciaal ontworpen voor dienst in de tropen. Een scheepswerf in Stettin zal, naar verwacht, een deel van de grote order uitvoeren. Namens de Joegoslavische regering zyn gisteren aan de Indonesische rege ring zes patrouilleboten van 225 ton overgedragen. Dit geschiedde in de ha ven van Tandjong Priok. Elk van de bo ten is bewapend met twee 40 mm ka nonnen, vier 20 mm machinegeweren voor luchtafweer en toestellen voor het afwerpen van diepteladingen. Premier Djuanda nam de boten namens de In donesische regering in ontvangst. et antwoord op haar vraag inzake de gehele of gedeeltelijke afschaf fing van de consumentensubsidie op melk, dat vervat is in liet S.E.R.- advies over het in 1959 cn 1960 te voe ren sociaal-economisch beleid, moet voor de regering wel teleurstellend zijn. Deze subsidie kost de schatkist ruim 100 miljoen per jaar, hetgeen corres pondeert met 6,45 cent per liter con- sumptiemelk. Opvolging van het gege ven advies zal niet op korte termijn kunnen leiden tot een verlichting van de overheidsuitgaven terwijl de uitein delijk te bereiken besparing slechts 45 miljoen zou kunnen bedragen. Volgens de S.E.R. wordt er slechts 3 cent echte consumentensubsidie per liter melk verstrekt on deze zou kunnen worden afgeschaft door de straatprijs driemaal met 1 cent te verhogen en wel per 1 oktober a.s., per 1 juli 1960 en per 1 oktober 1960. Bij haar adviesaanvrage heeft de regering zich hierover kenne lijk heel andere voorstellingen gemaakt gezien haar pogingen om de S.E.R. te bewegen over deze kwestie vóór uiter lijk 1 december 1958 een interim-advies uit te brengen. Het interim-advies is niet gekomen. Het definitieve advies beperkt de las tenverlaging tot circa 45 miljoen, welke pas in het dienstjaar 1961 vol ledig tot haar recht zal komen. Nu is er zeker wat voor te zeggen om bij een vermindering van deze consumen tensubsidie enige geleidelijkheid te be trachten. Een hoog melkgebruik dient de volksgezondheid en het is nu een maal zo, dat een verhoging van de melkprijs het verbruik doet dalen. Uit gaande van de ervaring in het verle den mag worden aangenomen, dat bij een geleidelijke verboging de terugslag op de afzet geringer zal zyn dan bij een forse verhoging in éné keer. Ook voor de schatkist zit daar een aantrek kelijke kant aan. Want een verminde ring van de afzet van consumptiemelk betekent dat de industriële aanwending van melk zal moeten worden vergroot met als gevolg hogere uitgaven uit hoofde van het garantie-prijsbeleid. Reeds bij een geleidelijke prijsverho ging, zoals door de S.E.R. bepleit, wordt verwacht dat de verminderde afzet de kosten van het garantieprijsbeleid met Advertentie In de vroege morgen van de 11e o ^u„1941 voltrok het Duitse „Feld- iw° tt" °P de Waalsdorper vlakte in tif aa2 het doodvonnis aan acht tien Nederlanders: vijftien ieden van waVerzetsgroeP "De Geuzen" en drie a' ,rs yan de Februari-staking. Aan oe dood van deze verzetslieden van net eerste uur zij zyn ook de eer- L,™ °ns land geweest, die de foi- I5e van de Gestapo kregen e doorstaan beeft Jan Campert vers „De Achttien dooden" ge il m j a hem zyn nog vele, zeer ve- ie Nederlanders naar men meent Je honderden op dezelfde fu- silladep laats terechtgesteld. De waalsdorpervlakte is een van de ge- ,,Y, Plaatsen geworden, die nationa- betekenis hebben gekregen. De eerste slachtoffers van de fusillades Kwamen uit Vlaardingen, Schiedam, Leeuwarden, Rotterdam, Lekkerkerk, Haarlem en Amsterdam. Uit nog tal van andere plaatsen zyn later men sen naar het „Oranjehotel" te Scheve- mngen gebracht, dat voor talrijke ge vangenen de laatste verblijfplaats werd voor de tocht naar de Waals dorpervlakte. .Op een duintop, (licht by de herden- Kmgspiaats .waarheen ieder jaar op rr'®1 eel1 „stille tocht" gemaakt wordt, heeft gisterochtend voor het earst de bourdonklok geluid ,die de "chung „Oorlogsmonument 1940- ,f?aar heeft doen plaatsen als een blyvende herinnering aan de ge vallenen. De klok draagt het op schrift „Ik luid tot roem en volging van die hun leven gaven tot wering van onrecht, tot winning der vryheid en tot waring en verheffing van ai Neerlands geesteiyk goed". De bour don werd gisterochtend geluid door leden van de voormalige Binnenland se Strijdkrachten, die aanwezig waren by de plechtige overdracht van de klok aan het Gemeentebestuur van Den Haag. De voorzitter van de stich ting prof mr. P. S. Gerbrandy heeft bjj deze gelegenheid een toespraak gehouden, waarin hy er aan herin nerde, dat ons iand maar ternauwer nood ontsnapt is aan de gruwelijke omarming van de Nazis. De klok'is, aldus spreker, een dankoffer van de Haagse burgerij, een gedenkteken, dat eeuwenlang moge vertolken wat er bij en na het einde van de afschu welijke worsteling in de harten dei- Hagenaren heeft geleefd en leeft aan dankbaarheid jegens de gevallenen. De burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten heeft het gedenkteken namens de gemeente aanvaard, zeg gend, dat de bronzen stem van de klok een aansporing van geslacht op geslacht zal zijn voor de gedachte, dat de vryheid een broos bezit is. Prof. Gerbrandy en mr. Kolfscho ten legden een krans bij de klok. Het was op deze Koninginnedag een ern stig moment toen daarna gedurende vijf minuten de bourdon geluid werd. Al het plechtige eerbetoon, dat werd bijgewoond dooi- vele autoritei ten, kon echter het feit niet wegne men, dat Den Haag het oorspronke lijke,Flan, de oprichting van een groot verzetsmonument, niet heeft kunnen realiseren, omdat hpt hiervoor beno digde bedrag niet bijeen is gekomen. De klok, die veertien jaar na de bevrijding over de Waalsdorper vlak te luidt, is niet alleen een gedenkte ken, doch ook een teken van de be perktheid van het gedenken. 5 miljoen zal verhogen, zodat de las ten van de schatkist netto met slechts 40 miljoen per jaar zullen dalen. Merk waardig is overigens, dat de S.E.R. ad viseert de looncompensatie voor de melkprijsverhoging in de vorm van meer kinderbijslag reeds volledig per 1 juli aanstaande te doen ingaan. De S.E.R. komt tot de conclusie, dat er slechts drie cent consumentensubsi die wordt verstrekt door uit te gaan van de garantieprijs in plaats van de hogere verrekenprijs en door een an der systeem van waardering van het by standaardisatie vrijkomende melk vet. Tegen dit laatste kan moeilijk be zwaar worden gemaakt. In het huidige stelsel wordt bij de bepaling van de kostprijs van de consumptiemelk de af trekpost voor dit melkvet gewaardeerd tegen de feitelijke marktwaarde. Ge geven de vaste styaatprijs van consump tiemelk varieert de consumentensubsi die met de boterwaarde van het vrij komende melkvet. De S.E.R. beveelt aan de aftrekpost éénmaal per jaar vast te stellen op basis van de verwach te gemiddelde opbrengst van de boter. Daardoor kan bijna 1 cent consumenten subsidie automatisch vervallen. De dan nog resterende 2,5 cent wor den door de S.E.R. niet erkend als consumentensubsidie maar aangemerkt als een verkapte producen tensubsidie, die zichtbaar gemaakt moet worden door de verrekenprijs te ver lagen tot het niveau van de garantie prijs. De argumentatie, waarmee de ze manipulatie gemotiveerd wordt, is echter niet steekhoudend. Zij heeft de S E.r. bovendien in tegenspraak met zich zelf gebracht en dat draagt uiter aard al zeer weinig by tot baar over tuigingskracht. Op dit punt, is de Raad bepaald beneden de redelijke maat ge bleven. In zijn in 1956 uitgebracht advies in- zake de prijsvorming van melk heeft de S.E.R. het verschil tussen de ver- rekenprys en de garantieprijs verde digd op grond van het feit. dat de om standigheden zo zijn, dat het redelijk is dat de Nederlandse consument de .unnenlandse kostprijs plus een redelijke winstopslag (het verschil tussen de ga rantie-en de verrekenprijs) moet be- talen. Die omstandigheden waren dat het buitenland niet goedkoper kan le- ve,r.?.n en dus onze kostprijzen de ver gelijking met de buitenlandse goed kun nen doorstaan en dat een doorbereke ning van dergelijke prijzen niet versto- ïend op de markt inwerkt. Wanneer dezelfde S.E.R. nu in 1959 uitspreekt, wnlaorfYe,rreke.nPrijs verlaagd moet worden tot het niveau van de garantie- j'r,1JS' You 111 en toch mogen verwachten, dat hy eerst zou hebben betoogd en aangetoond dat de omstandigheden, waarop het oordeel van 1956 gegrond is, thans niet meer bestaan. Daarvan is geen sprake. Volstaan wordt met eenvoudig te poneren, dat het onder de huidige omstan digheden gewenst is de verrekenprijs te verlagen tot het niveau van de ga rantieprijs. Bij wijze van verontschuldi- girig wordt er aan toegevoegd, dat daar bij in aanmerking is genomen, dat de garantieprijs als een gemiddelde kost prijs wordt berekend, waarbij sedert enige tijd een redelijke beloning van de door de ondernemers gepresteerde be- dryfsleiding als kostenelement in aan merking wordt genomen. Dit argument is met ter zake doende. Het feit, dat de kostprijsberekening is verbeterd heeft niets te maken met de gronden, waarop de S.E.R. in 1956 naar onze me ning terecht het verschil tussen de ga rantieprijs en de verrekenprijs heeft verdedigd. Een aantal leden van de S.E.R. heeft zich dan ook niet met de gedachten- gang van de meerderheid kunnen ver enigen. Die gedachtengang is kennelijk alleen ingegeven door de wens om met een verhoging van de melkprys met slechts 3 cent voor goed af te zyn van het in de onderhandelingssfeer tussen werkgevers en werknemers altijd nete lige vraagstuk van de consumentensub sidie. Op zich zelf zou het natuurlijk- heel goed mogelijk zijn geweest om zon der manipulaties met de verrekenprijs te adviseren om voorshands niet meer dan 3 cent subsidie af te schaffen. De minderheid heeft dat ook in feite ge daan door te concluderen, dat er daar na nog 2,5 cent subsidie blijft bestaan. Het standpunt van de meerderheid heeft voor de overheid en de veehouders een onaangename kant. Immers de grootste helft van de consumentensubsidie wordt overgeboekt naar de producententoe- slaS. hetgeen voor de schatkist geen verlichting meebrengt en de veehouders voor een nog groter bedrag van de toe slagen afhankelijk maakt. Gezien de on toereikende argumentie van de S.E.R. komt het ons evenwel voor. dat het een minister van landbouw weinig moeite zal kosten om zijn ambtgenoten te overtuigen van de wenselijkheid op dit voorstel van de S.E.R. niet in te gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5