In het spoor van de blauwkous Thans 6000 meisjesstudenten Veertig vrouwen doceren als hoogleraar of lector aan onse universiteiten en hogescholen D CONTACT Linnenkast en lingerie gaan met de tijd mee E maïzena Voortreffelijke reportages Hoe wilt u een fles of de melk? In in een pakje? 60 JAAR VROUW EN UNIVERSITEIT- De vrouw „an und für sich"- DU RYEA T.V. op Koninginnedag: /p r 8 dat t haar wast.. Engelse tournee van Concertgebouworkest Vertrouw op de bekende naam de sneldroger met 8D jaar waservaring achter zich Maakt in tot 4 minuten Uw was van druipend-nat tot strijkdroogen daarbij nog schoner ook ACME —de meest beroemde naam voor was-apparaten /4 miljoen voor 10 cent Anno 1909 Vanavond Tricotage met Franse charme. 4 4 4 4 4 4 4 Alleen de koe s\ wijgt VRIJDAG 1 MEI 1959 Mi de tijd, Ja, schoner en met ACME MAAKT HET U ZO MAKKELIJK ifmmV POLYCOLOR Kleurshampoo 't hóórt bij uw make-up! COLOR Prachtig afgewerkt Prima pasvorm Verkrijgbaar in de betere zaken Het was verstandig van die Ieraar geschiedenis, om tegen zijn leerlinge, die enthousiast kwam vertellen, dat ze geschiedenis wilde gaan studeren, te zeggen „Prachtig, maar één ding. je maakt het af. Want over vijftien jaar werkt elke getrouwde vrouw". Op het ogenblik studeren er aan de Nederlandse Universiteiten bijna zesduizend vrouwen. Dat is ongeveer een vijfde (van het totale aantal studerenden. Hoe groot hun respectievelijke deelname is aan elk der twaalf faculteiten vindt men als een overzichtelijke opstelling uit een blokkendoos op de kleine maar gecompri meerde tentoonstelling ..Blauwkous?" (met vraagteken!) die in Utrecht is ingericht in het Universiteitsmuseum aan de Trans, ter gelegenheid van het twaalfde lustrum van de Utrechtse Vrouwelijke Studenten Vereniging, de U.V.S.V. Hoeveel meisjesstudenten in de loop van die zestig jaar de poorten der universiteiten zijn binnen gegaan maar de studie niet beëindigd hebben, is niet °p de expositie aangegeven. Maar wél vindt men er de vele en uiteenlopende prestaties van Nederlands academisch gevormde vrouwen, waarvan een zestal zelfs een bijzonder hoge post bekleedt of onlangs be kleed heeft, die voordien nimmer aan een vrouw is gegeven. Het zjjn dr. Marga Klompé, minister van Maatschappelijk Werk, die in U- trecht natuur- en scheikunde studeerde. Mej. dr. A. de Waal, die staatsse cretaris was van 1953 tot 1956 en die zich in Utrecht bekwaamde in sociale geografie en letteren en wijsbegeerte Mej. mr. E. Ribbius Pelletier, juriste, die vorig jaar als eerste vrouw zitting «reeg in de Raad van State. De arts, mevrouw J. van den Blink-Rolder die m Soerabaya medicijnen studeerde en vorig jaar voorzitster werd van de Koninklijke Nederlandse Mij. tot be vordering der Geneeskunst. Mevrouw mr. D. Hazewinkel-Suringa, die als vrouw op haar beurt voorzitter is ge weest van de Ned. Juristen Vereniging cn mej. mr. Marjan Teilegen sinds 1946 directeur van het Kabinet der Koningin. Het is aardig in de buurt, van het Portret van mejuffrouw Teilegen een °ud vergeeld boekje uit 1870 te vinden over „De toekomst der Vrouw", ge schreven door haar grootvader, mr. B. D. H. Tellegen. In hoofse stijl probeert hij daarin de kooi open te breken, waar in de vrouwen in zijn tijd toen „zeden cn wetgeving er wel voor zorgen, dat zij in de maatschappij haar vleugelen niet vrijelijk kunne uitslaan", moesten leven. Het is een tentoonstelling die een schat aan gegevens over vooraan staande vrouwelijke academici van deze eeuw bevat en ook verschuivingen en toenamen in de verschillende studie richtingen laat zien. Maar men moet er wel een beetje op studeren, vooral om het statistische materiaal tot leven te laten komen. De gegevens over de totale aantallen Vrouwelijke studenten vanaf 1895 tot 1955, vastgelegd met sprongen om de tien jaar aan de verschillende facul teiten, wijzen uit, dat in 1955 niet min der dan 1300 vrouwen letteren en wijs begeerte hadden gekozen, 1100 medicij nen. 700 rechten, 700 wis- en natuur kunde en 600 psychologie dat pas in 1925 als studievak door meisjes werd gekozen om de studierichtingen te noemen die het meest in trek zijn. Er is de laatste tijd een duidelijke ver schuiving bij de vrouwelijke belangstel- üng van medicijnen naar psychologie cn sociologie. Waar het „echte mense lijke contact" gevonden wordt, dat de vrouw zoekt in haar werkkring. Merkwaardig is het teruglopen van de vrouwelijke belangstelling voor de tandheelkunde en de geringe belang stelling voor diergeneeskunde. Hoewel dat laatste nogal een ruw vak kan zijn voor een vrouw, tenzij ze zich in haar Praktijk specialiseert op kleinere huis dieren. Dat de technische wetenschap- Pen niet érg gezocht zijn door vrouwen, spreekt haast vanzelf. De vrouwelijke toeloop naar de theologie wordt steeds Rroter, vooral in Leiden, waar veel pre dikanten vandaan komen voor de re monstrantse, de doopsgezinde en de hervormde kerk. In Nijmegen zijn geen Vrouwelijke studenten in de theologie, tvel toehoorsters. V: Nu doceren tientallen vrouwen als hoogleraar, lector en privaat-docent. /rouwen hebben er dus niet zo veel zin meer in om tandarts te worden, maar ze hebben er aanvankelijk wel peerstand voor moeten overwinnen om het heiligdom der tandenpeuteraars-in- spe binnen te gaan. Bij de afdeling spotternijen en kritiek over de vrou wenstudie vindt men een uitspraak uit 1898 van het Ned. Tandheelkundig Ge- bootschap, meldend, dat „het in be- lang van de tandheelkundige stand moet worden geacht, dat vrouwen voor lopig géén deel uitmaken van ons ge- Pootschap". Die mannen moesten nu eens op deze tentoonstelling komen kijken naar de hitstalling van tand- en kaakprotesen ion dom het portret van de knappe en gewaardeerde lector in de tandheel kunde mej. Schuiringa, die tot voor kort een leerstoel bezette in tandheel kunde, gespecialiseerd in het perfectio- herend herstel van het mondbinnen- ^verk. Als vrouwen van hun werk houden hoen ze het met elke vezel van hun hart. Ze vlechten zichzelf er in vast. H.tj de foto's en gegevens van de pip- Pierende universiteitsvrouwen die in hun functie hoog gewaardeerd waren eP daardoor voor de volgelingen de ^eg hebben vergemakkelijkt, vindt men een dagboek door de kinderarts Advertentie tiiiiiiiiiiiiitiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiMiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii -I—* T Cornelia de Lange volgeschreven met aardige kinderlijke gezegden, die ze optekende om ze niet te vergeten. En van de medisch gevormde Marianne van Herwerden, die lector was in de weefselleer ziet men allergeestigste kleurtekeningetjes van dierfiguren. Haar fantasie zag die in de prepara ten waar ze mee bezig was en als ze heel moe was verstrooide het haar er kleine ornamentjes van te maken! e eerste vrouw die college gaf en wel in de Franse letteren was Marie Looke. Ze docevrde aan de Groningse universiteit van 1907 tot 1916. Van haar liggen er handschriften van vertaalde toneelstukken onder anderen ,,Le barbier de Séville", waar Willem Royaards zijn correcties en exclama ties dwars doorheen schreef. Op het ogenblik zijn er aan de Ne derlandse universiteiten en hogescho len circa veertig vrouwelijke lectoren en hoogleraren. Bovendien is een aan tal vrouwen aangesteld als privaat do cent. Ze doceren de meest uiteenlopen de vakken als onder andere kinderpsy chologie, vezeltechniek, Italiaanse taal, landbouwhuishoudkunde, Oosterse ar cheologie, microbiologie, luchtrecht, ex perimentele fonetiek, erfelijkheidsleer, metallurgie en anesthesiologie dat is moderne verdovingsmethoden. Van een tafel vol portretten kijken geleerde vrouwen u aan, strenge en lieve, gees tige en energieke gezichten. „Doorzet- gezichten" zei iemand van de eersten, voor wie het niet allemaal vanzelf ging. Het aardigste is eigenlijk de foto van mej. mr. Hudig, buitengewoon hoogle raar in kinderrecht, waarop ze in toga in functie is als kinderrechter. Ook dr. Christine Mohrmann poseert in de to ga van haar waardigheid, die niet ge ring is, want zij geeft colleges in oud christelijk Latijn en Grieks aan liefst drie universiteiten. Onze enige vrouwe lijke hoogleraar in de wijsbegevrte is dr. Cornelia de Vogel. Ja, er is wel wat gebeurd sinds Alet- ta Jacobs die in 1871 de moed had om als eerste en enige vrouw de universi teit binnen te gaan voor „Blauwkous" werd uitgescholden. Er waren bakvis sen, die aan mevrouw dr. J. G. van Cittert-Eymers, die deze tentoonstel ling met veel zorg en toewijding heeft ingericht, vroegen, wat blauwkous nu eigenlijk betekende'. Over het cluble ven van de meisjes-studenten zijn er ook nog wat gegevens en een heel ver trek is gewijd aan Anna Maria van Schurman, de eerste Nederlandse vrouw die colleges liep en wel in Utrecht in het jaar 1636. Maar zij zat achter een schotje. De expositie, die alleen des middags is geopend, duurt tot 16 mei. A. Bgl. In verband met het overlijden van Eduard van Beinum zijn in de Engel' se tournée van het Concertgebouwor kest enige ingrijpende wijzigingen aan gebracht. Het eerste concert wordt te Hudders- field gegeven op 5 mei. Dirigent is Bernard Haitink. Het programma be vat de volgende werken: Haydn, sym fonie nr. 99; Strawinsky, l'oiseau de feu, Dvorak, zevende symfonie (d kl. t.). De concerten te Leicester (6 mei), Londen (7 mei) en Leeds (9 mei) staan onder leiding van Eugen Jochum. Op de programma's komen de vol gende werken voor: Haydn, symfonie nr. 91, Mendelssohn, 3 delen uit de mu ziek voor Ein Sommernachtstraum, Schubert, onvoltooide symfonie, Mo zart, vioolconcert G gr. t. (solist Ja cob Kraehmalnick), Bruckner, achtste symfonie. Van laatstgenoemd werk werk wordt tevens een opname ge maakt voor de B.B.C. Aan de vooravond van Koninginne dag kwam de V.a.R.A. onder meer met twee eenakters-voor-dame-alleen, geschreven door Manuel van Loggem. Men zou ze, dunkt ons, beide kunnen samenvatten onder de titel „De vrouw an und fur sich", nademaal de auteur zowel m s Middags om vijf uur" als in „Een wereld niet op maat gemaakt" een poging doet om iets te bepalen van ",P, Psyche van de vrouw. Een vrij glibberige opgave, als u het ons vraagt. Voor wat het eerste spelletje betreft ging het om een oud. uit 1957 daterend gevalletje, dat destijds door Mary Dres selhuys voor de tv werd opgevoerd en dat men nu in een telerecording nog maals kreeg te zien. Het draaide dus alles om een geruime tijd getrouwde dame, die nog eenszij 't uitsluitend telefonisch ^fn ÜiiH. *?e beleeft, wij zullen er veJ~fr yee, 0ver vertellen, alleen mogen wij wel constateren, dat een vrouw die narekent hoeveel biefstukken zq in een Uldsverloop van vijftien jaar wel voor haar echtgenoot heeft gebak ken zich overgeeft aan een ontmoedi gende bezigheid, die zelfs op het beste huwelijk een ondermijnende invloed moet hebben. ?fiko>""^"JvereM "iet °P maat ge maakt beweegt zich op het terrein van de yrouw-met-weemoedige-illusies. As',f^at etherischer van aard eUsiJ' ïwL bovengenoemd een- - L.ler beleeft de dame in kwestie m dromerige gedachten Jeugdliefde, zij het dan Jeugdliefde met haar wettige heer ?e P°P van haar doch- ti n de pop van de moeder, K een beslissende ,,be- lijdende rol. Het Kins in dit geval ïfeniière TfoTiTen recht streekse uitzending. En Yoka Berretty was voor de moeilijke opgave gesteld om zich te handhaven, nadat Mary Dresselhuys met haér gehuwde dame al haar gladde, maar natuurlijk amu sante gewiekstheid had uitgespeeld. Dat lukte haar dan ook niet. Wat niet wegneemt dat haar lieve argeloosheid veel vergoedde voor wat zij aan routine te kort kwam. h. Hn Advertentie U weet natuurlijk wel, dat de centrifuge Uw was in enkele minuten strijkdroog maaktzodat U Uw hele verdere leven geen waslijn meer nodig hebtMaar wist U, dat de Acme centrifuge Uw was ook schoner maakt minder wassen en spoelen f' Een in de Acme centrifuge gedroogde was is schoner, omdat het nog achter- Jfr gebleven vuil en schuim er mét het ÜJ water uitgeperst wordt. Daarom hoeft U minder te wassen en te spoelen. U ziet dus, niet alleen droogt de Acme Uw was, niet alleen geeft hij U een schonere was hij spaart U werkelijk tijd en moeite bij het wassen zelf. En minder wassen en spoelen betekent kleren die langer meegaan. Al 80 jaar lang maken de Acme fabrikanten las apparatenze weten wat een vrouw verlangt. Daarom is Acme zo gemakkelijk te bedienen. Kijk ma eenvoudig het is. De Acme centrifuge past mooi tegen Uw aanrecht, zodat U de was zo uit het water in de centrifuge-bak kunt doen. De schuin naar binnen wijkende bovenkant maakt dat er geen water over de rand loopt, wanneer U de kleren erin stopt. Zit de was erin, dan doet U heel eenvoudig het speciale veiligheidsdeksel dicht, waardoor de motor automatisch start. 5 Vier minuten later tilt U het deksel weer op de motor stopt automatisch en daar is Uw was, prachtig schoon en strijkdroog. Is alles eruit, dan zet U de centrifuge weer netjes in zijn hoekje of onder het aanrecht weg. tmichtingen aan - iiu^A willen weten: de Acme centrifuge is volkomen veilig—hij werkt niet voordat bet deksel stevig diebt zit. V kunt er gerust tere stoffen in drogendie haalt U er dan wat eerder uit. U kunt er ook de zwaarste stoffen in drogen,dekensincluis. U krijgt garantie op de Acme. ACME DOMESTIC EQUIPMENT LTD'DAVID ST'GLASGOW SE'SCOTUND Fabrikanten van de wereldberoemde Acme Wringer Spanje Een Spaans passagiers vliegtuig is woensdag tussen Barcelo na en Madrid neergestort. De 27 inzit tenden zijn om het leven gekomen. On der de 24 passagiers bevonden zich de Spaanse turner Joaquin Blume en zijn vrouw. en uitzet was in vroeger dagen geen kleinigheid. Er Werd dan ook al vroeg aan begonnen. Nauwe lijks was een meisje geboren of de moe der legde al een stuk linnen weg voor haar dochters uitzet. En het wicht lag nog in de wieg als de grootmoeder enige meters echte kant bij het linnen voegde. Dit laatste wordt trouwens in sommige families nog gedaan en tot de laatste oorlog toe kochten alle Franse huis moeders tijdens de Witgoedweek een la ken voor zichzelf en als ze dochters hadden, ook een voor de meisjes. Zelf aan haar uitzet naaien deden de jonge- meisjes echter veel minder. Tot 1914 was dat echter wel gewoonte. Als schoolkind al werkte het meisje ijverig aan haar uitzet. Ze borduurde tot in het oneindige hemden en onderlijfjes, la kens en tafellinnen. Nog lang voordat er van een verloving sprake was werd het ene stapeltje goed na het andere In moeders kast weggeborgen. Maar ook de vader werd aan het werk gezet. Hij moest nog voor zijn dochter van school ging een dikke boom uit zijn tuin laten vellen waar een lin nenkast van gemaakt moest worden om haar uitzet in te bergen als ze trouwde. Een goede honderd jaar geleden was dit namelijk in sommige delen van Frankrijk mode op het platteland. De monumentale linnenkasten uit die tijd waren de trots van onze voorouders. En ze zijn dit nu nog voor het tegen woordige geslacht. Alleen worden ze niet meer in de slaapkamers gezet maar in de huiskamer. En er wordt niet uitsluitend meer linnengoed in ge borgen want geen modern gezin heeft meer de hoeveelheid die nodig zou zijn om zo'n kast te vullen. Zes dozijn hem den, rokken en noem maar op. wat toen heel gewoon was, waren voldoen de voor het hele leven. Hoe rijker de familie, hoe groter de uitzet natuurlijk. Toen de dochter van de Franse koning kunt U even gemakkelijk, maar veel beter een tintgevende haarwassing toe passen met Uw haar wordt bijgetint (zonder ver ven) in uw natuurlijke kleur of een mo dieuze nuance. (Keus uit 20 tinten!) Bij alle drogisten en par-^ fumerie-zaken. Tube 1.95 'mp. LAHNEMANN Uren N.H. Postbus 18. Louis Philippe, Louise-Marie van Or- léans met de eerste Belgische koning trouwde, werden voor de huwelijks feesten geen buitensporige sommen uit gegeven. Kostbare juwelen kreeg de pnpses ook niet mee, maar aan haar uitzet ontbrak niets: dertig dozijn hem den, acht dozijn flanellen onderrokken en drie honderd paar kousen maakten er een voornaam deel van uit. En dat alles erg stijf en soliede want de dagen van. het Directoire en het eerste Kei- zerrqk, toen de mode zeldzaam geraf fineerd was, waren vergeten en men was in een degelijke burgerlijkheid overgeslagen, waar het hof het voor beeld van gaf. Wat later was het ondergoed opnieuw met kant en borduurwerk versierd en van de onderrokken werd vooral veel werk gemaakt. Het Engels borduursel was te algemeen geworden. De coquette dametjes gaven de voorkeur aan fes tons en plumetis borduursel of aan ge passeerde stroken, die een wijde rok zo goed doen vallen. De mode herhaalt zich steeds want ook nu worden onderrokken met stro- Ken gedragen. En ook nu zijn ze meestal op de hoogte van de heupen op een recht stuk gezet, alleen hebben ze geen band meer die door een schuif wordt gescho ven en meer of minder kon worden aan getrokken. Wat ook niet meer bestaat is de haak op het corset waar de onder- r- a,?n vast werd gemaakt, zodat hij UI UOIJ opkruipen. Maar wat vorm betreft had hij wel veel weg van de tegenwoordige. Alleen het materiaal Is veranderd en j wa^ minder kostbaar geworden. Konden onze overgrootmoeders de te genwoordige onderrokken zien dan zou den ze stellig haar neus ophalen voor de mechanische kant en borduurwerk waar ze meer versierd zijn. En als ze dan de prijzen hoorden noemen van al die namaak zouden ze stellig schrik- ken, gewend als ze waren veel meer dan vijftig franken voor een met de hand geborduurd exemplaar te betalen. DINY KUIJPER Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. Ensemble in azaleakleurige zij van peignoir en nachtgewaad, dezelfde tint. Model Simone. Charles James, een monteur in En. geland, vond dat het misschien wel zin kon hebben een gokje te wagen in de Engelse voetbalpool. Omdat het voor de eerste maal was wilde hij niet te royaal beginnen en zette de ronde som van tien cent in. Dat een dubbeltje raar kan rollen is nti weer eens gebleken. Jamès won f 750.000.-. Koninginnedag vond natuurlijk ook zijn feestelijke weerslag in het tele visieprogramma, dat evenals bij de radio, voor deze gelegenheid „natio naal" was. En het moet gezegd, dat de N.T.S. gisteren alle eer heeft in gelegd met een aantal voortreffelij ke reportages. Men werd des mor gens na een toespraak van de heer van Veen, regeringscommissaris voor het radiowezen verbonden met Soestdijk, waar het nationale dé filé voor de jarige Vorstin werd ge houden en dat men dus, gezeten in de huiskamer, tot in nauwkeurige de tails kon gadeslaan, dank zij de bij zonder attente cameramensen van de Ned. Televisiestichling, aan wie wei nig of niets ontging. Dat zij daar bij ook nog met enige fantasie te werk gingen was eigenlijk meer dan men eisen kon. maar men was er des te dankbaarder voor. Zij, die camera mensen, waren 's middags ook weer ter plaatse aanwezig, toen in het pa leis Soestdijk het nationaal geschenk aan de Koningin werd aangeboden. En ook nu weer bleken zij hun vak uitstekend te verstaan. Zodat een goed deel van het Nederlandse volk oprecht kon meeleven met een be paald touchante plechtigheid, die haar hoogtepunt vond "in het bekoor lijke dankwoord van Hare Majesteit. Men zag alles, tot en met de poedel, die ongecompliceerd door het uiter aard toch wel officiële gebeuren heenwandelde. De woorden van lof voor de repor- tagedienst van de televisie kunnen van daag niet op. 's Avonds zette hij de kroon op zijn werk met een ronduit briljante weergave van een gedeelte van de Taptoe, die vijfhonderd in gala-uni form gestoken militairen in de tuin van paleis Soestdijk gaven. Ook nu stelden de cameramensen ons in staat dit on gewoon joyeuze gebeuren van harte mee te genieten. De zeer sfeerrijke re portage had zelfs een „clou": de een zame militair-in-gala, die uiteindelijk op het gazon achterbleef toen de to nen van het laatste afzwaaiende korps nog ternauwernood hoorbaar waren. als zij er toen uitzagen. Een erg floris sante tekst hadden zjj niet tot hun be schikking, maar er waren toch wel een paar lachertjes, die het wel deden. „Feest op liet Malieveld" had er in ieder geval veel minder van. Hoe dan ook, alles tezamen zag men wel een programmaatje, dat tot genoeglijk glim lachen noodde. De grote glorie was echter gisteren voor het reportagewerk; maar de glo rie van de televisie zal dan ook, menen wij, zijn en blijven een directe weer gave van een gebeuren van belang. Het gevarieerd programma, dat de televisie op de avohd van Koninginne dag bracht, berustte op de aardige vondst van Ger Lugtenburg om nu eens te doen zien wat er we] te bieden zou zijn geweest als de TV al in 1909 zou hebben bestaan. Men schakel de dus „gewoon" vijftig jaar terug. En men zag Karin Kraaykamp het pro gramma aankondigen, gekleed in een ravissant toiletje uit die dagen, men zag een soms zelfs „bewegend" journaal, dat in allerlei uiteenlopende gebeurtenissen een aandoenlijke weer slag bood van een grijs verleden en men zag Pi Scheffer, ook al in toepas selijke kledij, „pas geperst" maar nauwelijks hoorbare platen van rond de eeuwwisseling introduceren. En zelfs kon men het beleven dat Jan Willem Hofstra en A. van Domburg, de een voorzien van een frivool gelijnde, de ander van een aartsvaderlijke snor, het hunne kwamen zeggen van toneel en film, zoals die destq'ds moeten hebben gebloeid. Eerstgenoemde had tal van pikante nieuwtjes, die van een profe tisch inzicht bljjk gaven en de heer van Domburg beweerde met enig recht van gelijk, dat de cinematografie zich in de loop van een vijftigtal jaren nog ferm zou ontwikkeien. „De vergiffenis van grootvader", die hij ons vervolgens voorschotelde, loog er overigens ook niet om. Er waren deze avond ook nog twee „schetsjes" ingelast. In „Het gezellig heidsleven van onze moderne jeugd" de jeugd anno 1909 kon men respectievelijk Mary Dresselhuys, Conny Stuart, Wim Sonneveld en Jo- han Kaart zien picknicken, waarbij al ras duidelijk werd dat drie laatstge noemde figuren achtereenvolgens Amy Groskamp-ten Have, Willem Drees en minister Staf moesten verbeelden, zo- In het televisieprogramma van de VARA kan men vanavond kijken naar „Anders dan anderen", de tv-biogra- fie van een landgenoot, door Bert Gart- hoff, gepresenteerd in de Singer Con certzaal te Laren. Het radioprogramma van de KRO opent hedenavond met „Arbeid, wereld en christendom", waarin aandacht wordt gewijd aan het streven van de Internationale Christelijke Vakbewe ging naar sociale rechtvaardigheid. Naast andere prominente figuren uit de nationale christelijke vakbewegingen in West-Europa, werkt aan dit program ma mede de secretaris-generaal van het ICV, August van Istendael. Bij gelegenheid van de opening van de meimaand zendt de KRO hierna een lof uit, dat in de kathedrale basiliek van Sint Jan in Den Bosch wordt gece lebreerd. Aan het slot van de plechtig heid volgt de toewijding aan de Lieve Vrouwe van 's Hertogenbosch door de plebaan mgr. J. 'van Susante. Later op de avond wordt nog het „Magnificat" van Jurriaan Andriessen uitgevoerd door Corry Bijster, sopraan, het Groot Omroepkoor en het Omroeporkest on der leiding van Henk Spruit. „Soms zeg je „hé" soms zeg je „nee", luidt de titel van een oorspron kelijke ironische fantasie van Leo Ne- lissen, waarbij Harry Bannink de mu ziek schreef. Met deze radiofantasie, die de KRO in de rubriek „Theater Andersom" uitzendt, heeft ook de tele visie te maken, getuige de medewer king van Hannie Lips (tv-omroepster) en Willy Ruys (radio- en tv-criticus) In het radioprogramma van de VA RA werken vanavond Sohpie Stein, Andrea Domburg, Corry Brokken en Karla Wildschut mee aan ,,'t Is lente" met teksten van Annie M. G. Schmidt en muziek van Cor Lemaire. Frankrijk Onafhankelijke en on der communistische leiding staande vak bonden van machinisten en stokers van de Franse spoorwegen hebben hun le den opgeroepen woensdag gedurende 24 uur te staken ter ondersteuning van looneisen. De socialistische en katho lieke vakbonden steunen de stakings- oproep niet. Advertentie m Sommige dingen zijn in ons land verschrikke lijk moeilijk. Zo het vormen van een kabinet. Zo het uitzoeken of de kartonnen melkverpak- king de moeite waard is. Over dat laatste is ook niet weinig gepraat. En met al dat gepraat komt men niet veel verder. Want iedereen heeft er wét in te zeggen. De melkfabriek en de slij ter, de glasindustrie en de fabrikant van spoelma- chines, de kartonnage- industrie en de voeding specialist, de zuivelmen sen en de Huishoudraad. Alleen de koe zwijgt. Tijdens de verpakkings- beurs in de R.A.I. zijn er in een forum weer heel wat woorden aan verspild zonder dat er veel spij kers met koppen zijn ge slagen. Maar dat gebeurt op een forum nooit. Wie objectief tegen de melk aankijkt moet toe geven, dat de voordelen van melk in karton het winnen op de voordelen van melk in glas. De fles is doorzichtig en iets mak kelijker hanteerbaar. Maar de sjouwende melkslijter zal een heel wat lichter leven krijgen als hij, bij wijze van spreken, aan zijn pink een krat met kartons naar boven draagt, en alle reizende en toe- ristende en op kantoor werkende melkdrinkers zullen van melk in kar ton groot gemak hebben. En wat een verbetering in lokalen en op trappen huizen als de lege melk fles verdwijnt omdat zijn remplagant, het karton, rust in de vuilnisbak! De melk zal ook beter sma ken, want de inwerking van het licht bederft de smaak en aan '.onkerbrui- ne melkflessen is de in dustrie nu eenmaal nooit begonnen. Melk die men uit papier schenkt geeft ook geen hinderlijke knoeiende druppel na. Met de melk in karton heeft de huisvrouw, die dit alles het meest aan- g#at, echter nog maar weinig kunnen experi menteren, want er zijn nog maar op heel kleine schaal proeven mee ge nomen. Het gepraat zal dus voorlopig nog wel doorgaan en de melk in fles eveneens. Totdat het met de vestigingswet zo zal zijn, dat iedere zelf bedieningszaak ook melk mag verkopen. Ais de huisvrouw er aan ge wend is meteen ook een paar pakjes melk mee te nemen dan komt het er van zelf in. Maar voor het zover is zullen er nog heel vat heilige huisjes opgeruimd moeten wor den. Van de twee mil jard liter melk die in ons land per jaar worden ver bruikt, werd n 1958 de grootste helft, namelijk 54 procent in flessen ge leverd. In de steden zelfs 70 80 procent. Vóór de oorlog was dat heel an ders. Toen was maar 9 procent flessenmelk. Maar sindsdien zijn we dan ook het verpakkings-tijdperk binnengegaan. A. BgL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 9