3aqblad voor Schiedam en omstreken Stroom van kritiek op prof. Beel P.v.d.A. wil Goedzak" zijn geen Lamme 1 m Franse machinisten en stokers in staking Voor de duur van een etmaal K.S. G. -ministers besluit over komen niet tot kolen-crisis Op 14 mei nieuwe poging om breuk in K.S.G. te voorkomen CHURCHILL BIJ EISENHOWER ■Y Noren voor bespreking over Willem Barendsz in Nederland Communistische aktie Dulles in een rolstoel Twee broertjes onder trein jt - Prinses Irene alarmeert politie V.S. lenen Britten H-bommen Nederlands elftal voor Turkije Sjah in Engeland De paus neemt Engelse lessen Gevaar van de radio-activiteit steeds groter Het weer Hemelvaartsdag met zon WOENSDAG 6 MEI 1359 '-•V ::q- 'Sf. - - Ik eerst? Gevaarlijke kruising Tweede dodelijke ongeluk binnen twee weken Churchill gaat op ziekenbezoek Schilderijen op veiling te Kopenhagen ik. Een gedoodde ander zwaar gewond -f* Ongeval bij Harmeien Canjels middenvoor HP Dodelijk ongeval bij Z altbommel Hogere middag- temperaturen In verband met de feestdag van 's Heren Hemelvaart zal ons blad donderdag niet ver schijnen. DE DIRECTIE. leaamscne courant (Van onze parlementaire redacteur) Een stroom van kritiek is in de socia listische pers losgebroken over de eer ste duidelijke stap, die prof. Beel heeft ondernomen, om spoedig een oplossing van de politieke moeilijkheden te vin den. Het verzoek dat prof. Beel heeft gericht tot de fractieleiders, om hun reacties te geven op een concept-rege ringsprogram, maar vooral het feit dat mr. Burger het eerst voor een onder houd was uitgenodigd, is de aanleiding tot deze opwinding. Het socialisti sche Parool blaast daarbij hef hoogst van de toren. De P.v.d.A. wil niet voor Lamme Goedzak spelen, aidus dit blad. Op het eerste gezicht lijkt het vóórgaan van mr. Burger een formele kleinigheid, maar in socialistische kring wordt er volgens Het Parool heel wat anders ach ter gezocht. Het is, aldus het blad, als of de andere partijen de P.v.d.A. tel kenmale de rol willen laten vervullen van een goedmoedige beer, die moet voordansen opdat de omstanders zich kunnen amuseren met zijn huns inziens onelegante passen. Hunnerzijds, aldus Het Parool, moge dat een bergijpelijke behoefte zijn. Het begint de socialisten kennelijk te vervelen. Het heeft er voor hun gevoel veel van weg dat zij enkel worden uitgenodigd om de moeilijkhe den van de anderen te helpen oplossen en niet om zelf aan de kabinetsforma tie mee te doen. Ook het Vrije Volk meent dat men bljjft aansturen op uitschakeling van de P.v.d.A. Men had volgens dit blad de uitnodiging van andere gesprekspart ners kunnen laten afhangen van de voorkeur van de K.V.P. voor liberalen of'socialisten in een kabinet. De Nieuwe Rott. Crt. verneemt in socialistische kring, dat de K.V.P. het eerst had moeten worden uitgenodigd alleen reeds omdat zij de grootste par tij is. Bovendien omdat van haar mede werking afhankelijk is welke kant de kabinetsformatie zal opgaan. Voor li beralen zou het volgens de N.R,C. wei nig aantrekkelijk zijn aan een kabinet met confessionele partijen deel te ne men als dit zou geschieden zonder dui delijke keuze en zonder vaststelling dat de mogelijkheden tot het instandhouden van een brede basis definitief zijn uit geput. De nuchtere conclusie van een voor aanstaand liberaal, die wij gisteravond opbelden, was slechts deze: „Uit dit alles blijkt wel, dat een minimum basis van vertrouwen voor samenwerking met socialisten in een kabinet ten enen male ontbreekt." Inmiddels is nog niets bekend gewor den omtrent de inhoud van het antwoord van mr. Burger, dat vermoedelijk eerst vanavond bij prof. Beel zal zijn. Deze is van plan om het antwoord morgen te bestuderen. Conclusies zullen eerst vrijdag kunnen worden getrokken. Hedenmorgen werd medegedeeld, dat prof. Beel nog van geen van de frac tieleiders antwoord heeft ontvangen. In het Tweede Kamergebouw verga derden de kopstukken van de socialis tische fractie. Hierbij was ook dr. Drees aanwezig. Er was rond het middaguur bovendien een vergadering van de K.V.P.-fractie in het Kamergebouw. 5l S3S v - Op de plaats waar de Nieuw# *»n Heemstrabaan, die de eerste grote stap tot de ontsluiting van de binnen dorpen van de Bómmelerwaard geeft.de oude rijksweg Zaltbommel-Den Bosch kruist, gebeurde dinsdagavond voor de tweede maal na de openjng, veertien dagen geleden, een dodelijk ongeluk. De 32-jarige vertegenwoordiger J. Schor uit Bussum verleende met zijn auto geen voorrang aan een andere personenauto. De wagens botsten met volle snelheid tegen elkaar op. De heer Sch. was op slag dood. Hij was ge huwd en had twee kinderen. De be stuurder van de andere wagen kwam met de schrik vrij. Nederlanders hebben maandag op een kunstveiling te Kopenhagen voor 3.900 gulden een in de stijl van Pieter Breu ghel geschilderd winterlandschap ge kocht en een schilderij met een militaire voorste'ling van Pieter Wouwerman voor 3.700 gulden. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Ongeveer 18.000 machinisten en sto kers van de Franse nationale spoor wegen maken, op order van hun res pectievelijke syndicaten, te weten het communistische CGT-syndicaat en dat van de zogenaamde „autonomen", sinds middernacht en voor dc duur van een etmaal gebruik van het democra tische stakingsrecht. De 6.000 machi nisten en stokers van christelijke en socialistische syndicale obediëntie doen niet mee. De spoorwegdirectie slaagt er dan ook in voor een aanzienlijk per centage de diensten te handhaven. Het gevoeligst is de stoornis voor de in Pa rijs hun werk hebbende banlieusards, hoewel, zoals gebruikelijk, van over heidswege zoveel mogelijk plaatsver vangend transport is ingeschakeld. Daar deze waarschuwingsstaking voor vele Fransen juist valt op de dag voorafgaande aan een korte extra va kantie 7 mei Hemelvaartsdag, 8 mei Feest der overwinning, 9 mei zater dag en 10 mei zondag, met eventueel nog daaraan vast maandag als de we kelijkse dag vrijaf berokkent zij enige narigheden aan degenen die de woens dag hadden uitgekozen voor reizen per trein naar een min of meer verre va kantiebestemming. De staking achten de stakers vooral gemotiveerd wegens uitblijvende reva- lorisatie van de tractiepremies, waar bij de achtergrond wordt gevormd door de steeds verder voortschrijdende elek trificatie van het spoorwegnet; een ma chinist die van een stoomlocomotief overgaat op een electrische zou er per maand makkelijk enige duizenden francs aan premies' bij inschieten. Voorts brengen de stakers o.m. de eis naar voren van een geleidelijke terug- President Eisenhower en Sir Winston Churchill hebben gisteren een triest be zoek gebracht aan twee oude kamera den die ïn het Walter Reed legerzieken- huis worden verpleegd: de voormalige ministers van buitenlandse zaken John Foster Dulles en George C. Marshall. Wegens de toestand van maarschalk Marshall die bewegingloos en nagenoeg sprakeloos te bed ligt als gevolg van een beroerte, bleef Churchill, die zijn 84 jaar ook begint te voelen, slechts enkele minuten in de ziekenkamer waar bij zich met mevrouw Marshall onder hield. Vervolgens brachten beide staatslie den een bezoek aan oud-minister Dulles, die tegenwoordig in een rolstoel wordt i"ondgeduwd. Het was voor de eerste maal dat be kend werd dat Dulles niet langer in zijn suite in het ziekenhuis rondloopt, maar in een rolstoel wordt verplaatst. Sir Winston en Dulles wisselden her inneringen uit over de tijd toen zij sa men werkten. Voor Churchill vertrok vroeg Dulles hem een handtekening te zetten in een exemplaar van Churchills memoires. Zoals reeds werd voorzien zijn de ministerraad der Europese Kolen- en Staal Gemeenschap en de Hoge Auto riteit niet tot een akkoord kunnen ko men over de maatregelen ter bestrij ding van de kolencrisis, zoals die door de Hoge Autoriteit zijn voorgesteld. Stemming over deze voorstellen, die ongetwijfeld geleid zou hebben tot ver werping ervan, vond niet plaats en na dat beide partijen langdurig overleg hadden gepleegd werd besloten dc ge- dachtenwisseling over de toestand op de kolenmarkt op 14 mei a.s., ter ge legenheid van de bijeenkomst van het Europese Parlement in Straatsburg voort te zetten. Waarnemers rondom de conferen tie waren van oordeel, dat bet dui delijk is,_ dat deze formule door de vergadering was gekozen om een brpuk m de Kolen- en Staal Gemeen schap te voorkomen en de ongunstige repercussies hiervan op de andere Europese instellingen te vermijden. De .yice-voorzitter van de Hoge Au toriteit, D. P. Spierenburg, verklaarde na afloop van de conferentie, dat, hoe wel de raad en de Hoge Autoriteit niet tot overeenstemming zijn gekomen, niettemin een zekere vooruitgang is geboekt. Toch meende hp, dat het moeilijk zal zijn een definitieve oplos sing te vinden. De stelregel van de Ho ge Autoriteit is, dat men voorstander is van iedere oplossing, die' het karak ter van een gemeenschapsoplossing draagt en gekant is tegen nationale maatregelen, zoals Duitsland en Frank rijk deze wensen. Anderzijds gaf de heer Spierenburg toe, dat er de laatste tijd factoren aan wezig zijn, die er op wijzen, dat de si- tuatie op de kolenmarkt een wijziging ondergaat. Hp wees er op, dat de con- tracten voor de invoer van Amerikaan- se steenkool m Duitsland voor het grootste deel zijn geannuleerd, dat zich door de invoering van de werkweek van 5 dagen in Duiteland een vermindering van de produktie aftekent en in het al gemeen een opleving van de conjunc tuur valt waar te nemen. De llefr Spierenburg was van oor deel, dat het afkondigen van de crisis toestand, wanneer men België buiten beschouwing Iaat, niet meer hetzelfde dringende karakter draagt als enkele weken geleden. De Hoge Autoriteit wenst echter de zekerheid te hebben, zo zeide ny, dat wanneer het in de toe- komst weer minder goed gaat dan thans wordt aangenomen, de artikelen 58 (afkondiging van de duidelijke cri sistoestand) en 74 (beperking van in voer en uitvoer) automatisch in wer king kunnen worden gesteld. Aan de hand van de voorstellen, die door de Hoge Autoriteit en ook van Duitse, Franse en Nederlandse zijde in de af gelopen dagen werden ingediend zul len in Straatsburg op 14 mei opnieuw besprekingen worden gehouden. Op een vraag, welke conclusie de Ho ge Autoriteit zou trekken, indien men dan opnieuw niet tot een resultaat zou komen, antwoordde de heer Spieren burg, dat dit moeilijk reeds thans te zeggen is. Ontslag nemen heeft geen zin, zo merkte hij op, omdat de Hoge Autoriteit reeds demissionair is. Het college van de Hoge Autoriteit zou zich slechte niet kunnen laten herbenoemen. Men mag evenwel niet verwachten, dat de Hoge Autoriteit zal aftreden zolang er geen opvolgers zijn, zo zeide de heer Spierenburg. De vice-voorzitter van de Hoge Au toriteit. verklaarde nog. dat uit de on derhandelingen duidelijk is gebleken, dat de Duitsers het principe van arti kel 58 (afkondiging van de kolencrisis) niet wensen te-onderschrijven. Voor de Fransen was zulks wel het geval en de heer Spierenburg beschouwde dit als een vooruitgang vergeleken met drie weken geleden. Bij de Fransen zit ech ter kennelijk voor, zo liet hij er op vol- Dinsdagmiddag omstreeks half zes zijn de vijftien jarige Joop Glandorf en zijn twaalfjarig broertje René uit de gemeente Beets onder Oosthuizen op de onbewaakte overweg bij de ver lengde Beetserweg gegrepen door de trein van Purmerend naar Hoorn. Joop werd op slag gedood, zijn broertje werd ernstig gewond naar het zieken huis in Hoorn vervoerd. Hij zal waar schijnlijk een been moeten missen. Joop Glandorf zou over enige da gen zestien jaar worden. Ter gelegen heid hiervan had hij reeds nu een bromfiets gekregen, die hii dinsdag middag met zijn broertje achterop wil de inrijden. Vermoedelijk heeft hij te veel aandacht aan de bromfiets ge schonken en daardoor het naderen van de trein niet bemerkt. - :'-s8§SBw®e ■Sir Winston Churchill' brengt een driedaags bezoek aan de V.S. als gast van president Eisenhower. Sir Winston vloog Per Comet van Londen ruiar New York, waar hij door het privé-v liegtuig van de Amerikaanse president werd opge sneld voor de tocht naar Washington. Churchill, die het befaamde V-teken maakt, in de auto naast president Eisen- howent_die''-hem op het nationale vliegveld te Washington verwelkomde. gen, dat zij een oplossing wensen, waarbij rij u]t nationaal opzicht alles kunnen doen wat zij willen. Minister Zijlstra verklaarde, dat na de voorstellen van de.Hoge. Autoriteit tegenvoorstellen zjjn ontvangen in de raad van ministers, welke verdienen op de volgende bijeenkomst te worden on derzocht. Een commissie van deskun digen zal intussen de binnengekomen voorstellen, waaronder er zijn vap Duitsland. Frankrijk en Nederland, met de Hoge Autoriteit aan een nauw keurig onderzoek ifnderwerpen. De heer- Zijl «tra achtte het niet on mogelijk, dat een nadere bestudering der voorstellen alsnog tot een oplossing zou kunnen leiden. Het is evenwel niet verstandig, 7,0 merkte hij op, deze met al te groot optimisme tegemoet te zien. (Van onze Utrechtse redacteur) Toen prinses Irene met een hofauto van Den Haag naar Utrecht onderweg was, zag zij nabij Harmeien op de rijks weg een auto vreemde capriolen ma ken en tenslotte in een berm terecht komen. De prinses stapte uit en bij het zien van twee gewonde dames, stelde zij per mobilofoon de Rijkspolitie van het ongeval in kennis. De verkeersgroep van de Varenkamp in Bothoven, die het sein opving, rukte onmiddellijk uit. De twee inzittenden van de verongelukte auto bleken twee apothekeressen uit Leiden te zijn. Met lichte verwondingen zijn zij naar het algemeen ziekenhuis te Woerden vervoerd. De bestuurster was de auto niet meer meester toen bij het passeren het voertuig door een andere auto geraakt werd. Het Britse ministerie van defensie heeft bevestigd dat de Verenigde Sta ten waterstofbommen aan Engeland hebben geleend. Het Amerikaanse weekblad „Newsweek" had daar mel ding van gemaakt. De bommen be vinden zich echter nog onder Ame rikaans toezicht in opslagplaatsen in Engeland. .^woordvoerder van het ministerie die dit mededeelde, voegde hieraan toe dat de Verenigde Staten een gedeelte der waterstofbommen zullen leveren, die de Britse bommenwerpers bij het uitbreken van een oorlog met kern wapens nodig zouden hebben. In de loop tad zullen de Amerikaanse water stofbommen door Britse worden ver vangen, doch er worden thans in jGroot- Brittannië nog niet genoeg waterstof bommen vervaardigd om in de gehele behoefte der luchtmacht te kunnen voorzien, aldus de woordvoerder. Het Nederlands elftal, dat zondag 10 mei in Istanbul tegen Turkije zal uit komen, is als volgt samengesteld: Doel: De Munck (DOS). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaas- sens (VW). V?.or: Van der Kuil (Ajax), Rijvers (Feijenoord), Canjels (NAC), Van der Linden (DOS) en Monlijn (Feijenoord). In vergelijking met het elftal, dat zon dag 19 april tegen België speelde, Is het team slechts op een plaats gewijzigd. Abe Lenstra moest zijn plaats afstaan. Deze wordt ingenomen door Tonpy van der Linden, terwijl Canjels middenvoor is geworden. Tegen de Belgen kon de NAC-speler niet worden opgesteld we gens een blessure. keer van de 40-urige werkweek zonder vermindering van loon. De komende nacht hervatten de stakende machinis ten en stokers weer normaal hun dienst,, maar te verstaan is gegeven dat zo de minister van vervoer de gegeven waar schuwing in de vind slaat, verdere ac tie zal volgen, die verscheidene vormen kan aannemen, zoals stakingen bij toer beurt en het verminderen van de rij- snelheden tot vijftig procent. (Van onze Romeinse correspondent) „Als U over drie maanden terugkomt", heeft Paus Joannes tegen een Ameri kaans bruidspaar gezegd, dat bij de H. Vader op audiëntie was. „zult U mij En gels horen praten!" De Paus doet, wat hij in het begin van zijn pontificaat be loofde; hij neemt dagelijks Engelse les, niettegenstaande zijn 77 jaren! De Paus heeft vrij goed Engels gekend in de tijd, dat hij Apostolisch Delegaat in Griekenland was en zijn secretaris de Ier Mgr. Thomas Ryan was. De H. Va der spreekt zeer goed Frans en Bul gaars. Door de kennis van deze laatste taal is ook het Russisch enigermate voor hem toegankelijk. Voorts kent de Paus modern Grieks, terwijl hij Engels en Spaans leest. Een Amerikaanse congressionele sub commissie over straling heeft gisteren dr. Charles L. Dunham, het boofd van de afdeling biologie en medicijnen van de commissie voor atoomenergie ge hoord, aldus bericht United Press International. Volgens dr. Dunham zal het aantal sterfgevallen en andere „tra gedies" als gevolg van radio-activiteit de tweeduizend per jaar bereiken in dien atmosferische nucleaire proeven op het huidige tempo worden voortgezet. Dat zou het jaarlijkse aantal slachtof fers van militaire vliegtuig-ongelukken en andere ongelukken die betrekking hebben op 's lands verdediging, over treffen. Producten van radio-actieve splijting aldus Dunham, zoals Strontium 90 kun nen per jaar 500 grotere of kleinere tragedies in de V.S. gedurende de vol gende dertig jaar veroorzaken. Hij zei dat hij met „tragedies" bedoelde de gevallen van kanker, leukemie, erfe lijke defecten, geboorten van dode kin deren „en dergelijke". (Van onze correspondent) De heer J. H. Schor, sedert 1 mei 1950 in dienst van de Chemische Fabriek Naarden en vertegenwoordiger in de provincies Limburg, Brabant en Zee land, is gisteravond bij een auto-ongeval bij Zaltbommel om het leven gekomen. Verwachting: tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en overwegend zonnig weer met hogere middagtemperaturen. Vannacht nog hier en daar nacht vorst. Zwakke tot matige wind tus sen oost en zuid. Zon: 5.01-20.13. Maan: 5.08-19.51. Een beeld van het driedaagse officiële bezoek van de Sjah van Perzië aan Enge land, dat dinsdag is begonnen. Terwijl H. M. Koningin Elizabeth van Engeland toekijkt, maakt Prinses Margaret een révérence voor de Sjah tijdens de begroetings plechtigheid op het Londense Victoria station. Later reed de Sjah in een open calèche met de koninklijke familie naar het Buckingham paleis De voorzitter en de directeur van de Noorse walvisvaart associatie, de he ren Frithjof Bettum en Einar Vang- stein, zyn dinsdag in Nederland aange komen. Op verzoek van Japan zullen zij in Amsterdam besprekingen begin nen met de directie van de Nederlandse maatschappij voor de Walvisvaart. Het conservatieve „Morgenbladct", een krant die nauw contact houdt met de Noorse scheepvaart bericht dat de Noren opnieuw willen praten over de aankoop van liet Nederlandse fabrieks- schip Willem Barendsz. Vast staat wel, dat de directie van de Nederlandse maatschappij niet van zins is over een bod te praten voordat overeenstemming is bereikt over het vangstquotum, dat aan de Nederlandse walvisvloot zal worden toegewézen. De Nederlanders houden vast aan toewij zing van 8 procent. Zoals bekend willen Engeland, Japan, en Noorwegen Nederland 4,6 procent toewijzen. De directie van Walvisvaart acht dit quotum belachelijk laag. Het zou er op neerkomen, dat Nederland per seizoen ongeveer 14.000 ton ma» vangen. Dit is minder dan de Willem barendsz in het slechtste seizoen heeft gevangen, toen de buit 15.000 ton be droeg De Willem Barendsz en de bn dit schip behorende vloot van 14 jagers kunnen per seizoen gemiddeld 19.000 ton produceren. In Noorwegen zijn juist besprekingen beëindigd tussen Japan, Engeland en Noorwegen over de verdeling van het jaarlijkse vangquotum. Deze bespre kingen, waartoe Nederland niet was uitgenodigd, hebben niet tot overeen stemming tussen de landen geleid. De directeur van de Walvisvaart ir. L. de Waal deelde mee. dat de maat schappij thans „eerbiedig" wacht op een uitnodiging om deel te nemen aan de besprekingen over dit onderwerp die binnenkort in Engeland zullen beginnen. De Nederlanders hebben zoals bekend, een nieuw plan in petto, dat bij een re delijke aanpak een zeer simpele oplos sing biedt voor de problemen. Zij wil len dit plan echter uitsluitend op de on derhandelingen in Engeland ter tafel brengen. (Van onze weerkundige medewerker) Een sterk hogedrukgebied strekt zich ihans uit yan de Britse eilanden tot Rusland. Het centrum komt morgen dicht bij ons land te liggen, zodat het zonnige weer van vandaag ook morgen zal voortduren. De temperatuur wordt geleidelijk iets hoger en kan morgen in het binnenland weer boven 15 gr.C. komen. De wind blijft zwak en doordat de bovenlucht nog koud blijft, zal het kwik maar langzaam verder stijgen. In de komende nacht is in bet binnenland opnieuw nachtvorst mogelijk. In de af gelopen nacht werd in het oosten van ons land bij de grond plaatselijk 3 5 gr. vorst waargenomen en lag hier en daar een laagje ijs op de sloten. Gisteren bleef er boven ons land vrij veel be wolking aanwezig, zodat het toen nog een koude IJsheiligendag was. temp. aeersL Station Weer neden max afgeJ. 7 uur gist 24 uur Stockholm zwaar bew. 6 13 0 Qlï zwaar bew. 6 13 0 Kopermager onbewolkt 6 11 0 U>nden onbewolkt 3 14 0 Amsterdam onbewolkt 8 12 0 Brussej licht bew. 4 14 0 Parus half bew. 7 17 0 Nice licht bew. 15 18 0 Beriyn zwaar bew. 8 13 0 Prankfort regen 8 18 0.1 München half bew. 7 17 0 Zurich zwaar bew. 8 19 0 Genêve zwaar bew. 3 21 0 Wenen onbewolkt 11 19 0 Rome onbewolkt 15 23 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1