Dagblad voor Schiedam en omstreken P.v.d.A. wil buiten het nieuwe kabinet blijven Recorddrukte op zeer fraaie Hemelvaa Vooral de bollenstreek, Zandvoort en de Deltawerken in trek Herter verwacht weinig van Geneefs gesprek Maar Khroesjtsjev is zeer optimistisch gestemd FLEXA msÊÊÊÊmmm Wmm naar Atoomspringkoppen Nederland V.S. sluiten verdragen met West-Duitsland, Turkije, Griekenland en Nederland n m Bijna ZES TON voor een schilderij van Picasso Impopulaire maatregelen verwacht Wolf ontsnapt in Amersfoort Brit opgehangen wegens moord Het weer. feaam Keukenhof 50.000 bezoekers tT; «2 - ■ÉS Explosie en brand op pont Proces over ramp in Marcinelle Recordprijs op Londense veiling PROF. BEEL GAAT VOORT usBÊmm fer,«n fy,Snkfort pochen Cr Benzineblik op de knieën VRIJDAG 8 MEI 1959 Ondanks protesten wÊmmêmÈm Vrij warm Het weer in Europa komburg Verf voor het schilderfeest J'kkens-tjallema produkten ;'aa9 gratis boakja 'gezelligheid door kleur'. Pagina's in kleuren) bij postbus 2-Leiden Moederdag Reactie in Wall Street zakdoeken De Gaulle voorziet einde van Algerijnse oorlog Mau-Mau-gevangenen doodgeslagen Duitse luchtballon landt bij Hengelo Negen Noren gedood bij aardverschuiving Kardinaal Luque in Columbië overleden nieuwe sc amscne courant - in-* s-<*- a (Van onzé parlementaire redacteur) t it het antwoord van mr. Burger aan prof. Beel is gebleken, dat de J-v.d.A. er niets voor voelt, aan het komende kabinet deel te nemen. Men .eronderstelt, dat prof. Beel nu snel j laatste voorbereidingen zal kunnen "effen, die nodig zpn om een kabinet «amen te stellen uit de K.V.P., de A.R., le C.H. en de V.V.D. Uit de antwoor den, die prof. Beel woensdagavond ont- t^ng. is hem gebleken, dat deze vier Partijen daartoe bereid zijn, in tegen stelling tot de P.v.d.A., die zich be- °ept op de onwil van de anderen. "')raI de K.V.P. wordt als onwillig gedoodverfd, hoewel prof. Romme tot et laatst toe zich bereid heeft ver maard, zo nodig weer aan de tafel te Baan zitten. Daarbij heeft prof. Beel enter het gesprek streng willen binden aan de voornaamste punten van rege- 'mgsbeleid. Het nieuwe kabinet zal ongetwijfeld met een aantal impopulaire maatrege len moeten komen. De lonen zullen niet meer algemeen kunnen worden ver hoogd, maar er moet duidelijk overge stapt worden naar een vrijere loonvor- vv?lng;.Paar waar in een bedrijfstak de mogelijkheden bestaan, kunnen de lo- «en worden verhoogd. Waar dit niet het Beval is, mag dit niet meer van bo venaf worden opgelegd. De subsidies op JeVensmiHHplpri pn b nrpn mnoton V6F- een Het euw Guinea-beleid blijft onaangetast. dwijnen, hetgeen o.a. voor melk Prijsverhoging zal meebrengen. i.\ - - Aan de defensie-uitgaven kan voors hands niet getornd worden. Ook zal er h°8 geen diensttijdverkorting komen oordat de mogelijkheden daartoe zijn «ebleken uit de studie van de commissie an Voorst tot Voorst. Op belastingge ld is er nog de eis van de P.v.d.A., uat er een aparte belasting op koers- Wmsten en vermogensstijging moet en. De niet-soeialistische partijen staan op het standpunt, dat de investe ringen gevaar kunnen lopen, wanneer deze socialistische eis zou worden inge willigd. Prof. Beel heeft als bemiddelaar tussen de partijen vastgesteld, dat het geen zin meer heeft nu nog nieu we pogingen tot het sluiten van com promissen met de P. v. d. A. te gaan ondernemen. Hij zal alle voorberei dingen treffen voor een komende formateur om de nog restende kno pen snel te kunnen doorhakken. Zelf wordt hij geen formateur en hij zal ook niet als ministerpresident aan het kabinet deelnemen. Wel zal hij, naar men aanneemt, een uitvoerig regeringsprogram en ook een lijst van ministers gereed hebben, wanneer hij dezer dagen naar de Koningin gaat om zijn taak af te sluiten met een laatste advies. Of ook prof. De Quay terug zal keren, is nog steeds onzeker. Wanneer hij zich bereid ver klaart, zal hij in Den Haag met sym pathie worden ontvangen. Voor de goede verhoudingen in het kabinet en daarbuiten zou men hem juist gaarne zien komen. Prof. Beel heeft waarschijnlijk ook voor de samenstelling van de sociaal- economische sector in het kabinet een oplossing gereed. De K.V.P. zal zeker een van de drie protefeuilles (Econo mische Zaken, Financiën, Sociale Za ken) krijgen. Met de mogelijkheid dat prof. Zijlstra terug zal keren wordt ernstig rekening gehouden. Er wordt voorts een beroep gedaan op een van de beste sociaal-economen die Neder land op het ogenblik bezit in het lid van de Raad van State dr. de Pous. Tot dusver heeft hij geweigerd, omdat hij eerst kort lid is van deze raad en meende zijn functie daar niet te kun nen opgeven. Het Britse recht heeft zijn loop gehad: Ronald Marwood, oud 25 jaar, wegens moord op een politieagent ter dood ver oordeeld, is vanochtend om negen uur in de gevangenis van Pentonville (Lon den) door de strop om het leven ge bracht. Zeven Engelse predikanten hebben gisteren nog een verzoek om gratie tot koningin Elizabeth gericht. Een petitionnement van gelijke strek king was ondertekend door 16.000 Lon- denaren en 150 parlementsleden. Gisteravond trachtte de familie van Marwood nog een petitie aan het Hoger - vS - - De man in de rolstoel op deze foto is de voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles; hij maakt een bezwerend gebaar tegen zijn twee gasten, president Eisenhower en Sir Winston Churchill, die hem bezoch ten in het militaire Walter Reed Hospitaal te Washington. Drie politieke leiders, twee uit het Westen en één uit het Oosten, hebben zich gisteren uitgelaten over de ko mende conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van Oost en West in Genève. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, heeft volgens Reuter in een radiorede ver klaard dat de Verenigde Staten in Ge nève „eerlijk en in goed vertrouwen" zullen streven „naar vorderingen, a.1 zijn ze nog zo klein, in de richting van een rechtvaardige vrede". De minister gaf openhartig toe dat Kü niet niet grote verwachtingen naar het Zwitserse conferentie-oord ging. De geschiedenis van de onderhandelingen met de Sovjets staat niet veel optimis me toe. Men mag dan ook geen snel le of gemakkelijke overeenstemming verwachten. Het beste wat men kan verwachten is langzame vooruitgang in de richting van internationale stabili teit, die alleen eeö rechtvaardige vrede kan brengen. pnersfoort is woensdagnacht en don- ~_€rdagochtend enigszins in opschudding vleest, doordat uit het Amersfoortse Fjerenpark een wolf is ontsnapt. De y. ^chteling werd gesignaleerd toen hij stch in een tuin tegoed d-ed aan een - evig ontbijt, bestaande uit enige malse enden. Zes agenten en enige drijvers ptten onmiddellijk een achtervolging met het resultaat, dat jachtopziener F J- v. d. Lee van het landgoed „Den reek" het dier op de „Vlasakkers" met hjf Welgemikt schot kon de - °n. De vrij- "dtoerd hier wel bijzonder luur betaald. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaat- Seüjk een regen- of onweersbui. On- feveer dezelfde temperaturen als ^ïidaag of iets lager. Zwakke tot batige wind overwegend tussen zuid e« oost. Nation Weer O^clcboini onbewolkt onbewolkt Copenhagen zwaar bew. A^öen ft ee V/"rV€ uur 5 5 zwaar bew. zwaar bew. half bew. regen regen zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew half b_w. half bew. zwaar bew. zwaar bew. temp. oeersl neden max afgeJ gist 24 uuj 13 14 13 22 20 23 19 23 19 20 23 20 22 19 23 24 11 12 14 12 13 18 11 13 10 11 9 14 13 0.5 0 0 0 0 0 0.5 0.1 0 0 0 0 0 0.1 0 0 Advertentie huis te richten. Maar omdat in het ver zoekschrift geen nieuw bewijsmateriaal werd aangevoerd gaf de procureur-ge neraal geen toestemming voor de in diening ervan. Sinds het aanbreken van de dag waren vanochtend zeer veel mensen naar de gevangenis gekomen. De ge vangenen hadden eerder tegen Mar- woods executie gedemonstreerd. Marwood is ter dood veroordeeld om dat hij op 14 december van het vorig jaar, tijdens een rel bij een Londense dansgelegenheid een politieagent heeft doodgestoken. Dat was daags na Mar- woods huwelijk. President De Gaulle van Frankrijk heeft gisteren op de eerste dag van zijn derde rondreis door de Franse provin cies verklaard dat al mogen de ideolo gieën van Oost en West dan verschil len, in wezen beide partijen uit „blanke mensen" bestaan. En omdat zij rijker zijn, verder gevorderd zijn, en beschik ken over grote hulpbronnen is het hun taak de onder-ontwikkelde landen te helpen. „Dat is hun gemeenschappelijke taak", aldus De Gaulle. „Het zou goed zijn indien zij niet zelf ten onder willen gaan, dat zij die taak tezamen vervul len. Dat is het standpunt van Frankrijk. Het is datgene, in alle helderheid, zonder ons te verliezen in luchtspiegelin gen, zonder ons te laten bedriegen door propaganda en zonder te buigen voor dreigementen, waarvoor Frankrijk de kampioen zal zijn". In een vraaggesprek met een Indi sche journalist heeft de Sovjetpremier en partijleider, Khroesjtsjev, verklaard dat hij optimistisch is gestemd ten aan- z?en TXan 4e Geneefse ministersconferen tie. De „koude oorlog" kan Oost en West alleen maar schaden. Beide par tijen staan nu voor de noodzaak de vre de te redden. Daarvoor was volgens de Russische leider een serie topconferen ties nodig, waarop de regeringsleiders de internationale geschillen zouden kun nen oplossen. Khroesjtsjev bevestigde dat op de Geneefse conferentie voorna melijk over een vredesverdrag met Duitsland en de kwestie-Berlijn moet worden gesproken. Het bijzonder zonnige weer is er op Hemelvaartsdag oorzaak van ge weest, dat stromen buitenlandse toe risten ons land hebben bezocht en dat vele Nederlanders de grote steden ver lieten om de dag elders door te bren gen. In de bekende recreatiecentra in ons land was het bijzonder druk en de eigenaars van vermaakscentra en van horecabedrijven hebben goede zaken gedaan. Trekpleisters voor de toeristen waren in de eerste plaats de bollen streek en verder het plassengebied bij Loosdrecht, de recreatiegebieden in noordwest-Overijssel en zuidwest Dren te en de badplaatsen. Door de grote be langstelling die 's morgens bestond voor plaatsen als Zandvoort en Hoek van Holland, zagen de Spoorwegen zich genoodzaakt extra treinen in te leg gen op de trajecten Rotterdam-Hoek van Holland en Amsterdam-Zandvoort en Rotterdam-Den Haag. Zandvoort beleefde zijn eerste top dag van dit seizoen. Naar schatting zijn er meer dan 20.000 automobilisten geweest, voornamelijk Nederlanders. Van de vijf auto's hadden er drie tot vier een Nederlands nummerbord. De toeloop van de fietsers, brommers en dagjesmensen uit Amsterdam en Haarlem, die met extra treinen en bussen naar de badplaats waren ge bracht, was enorm. De Zandvoortse politie heeft alles op alles gezet om het verkeer op gang te houden. Bij deze taak werd haar de voet dwars ge zet door de monsterachtige toeloop naar de bloembollenstreek waar de Keukenhof nog altijd de grootste trek pleister is. Donderdag kwamen er 47.500 mensen. Het ziet er naar uit dat de nationale bloementuin dit jaar een record aantal bezoekers zal halen. Het half miljoen is al royaal gepas seerd. Donderdagmorgen ongeveer elf uur .was het op de wegen rond Zandvoort en Keukenhof te merken dat het druk zou worden. Er waren toen al enorme massa's auto's, fietsen en brommers op pad. In Zandvoort waren vooral de be schutte terrasjes bijzonder in trek. Op het strand was het vrij druk. Er waren zelfs enkele zwemmers die een water temperatuur van 12 gr. best om uit te houden vonden. De strandbedrijven deden uitstekende zaken. Alleen was er 's middags op het strand bijna ner gens meer een verfrissend drankje te krijgen. Kennelijk hadden de zakenlie den niet gerekend op zo'n enorme toeloop. Tijdens de aan- en afvoer hebben zich hoegenaamd geen opstoppingen van be tekenis voorgedaan. Op de lijn Zand- voort-Haarlem-Amsterdam werd natuur lijk met vertraging gereden. Maar zo veel mogelijk werd de bussen voorrang verleend. Ernstige ongelukken bleven uit. De Kennemerduinen te Bloemendaal beleefden eveneens een topdag. Er kwamen maar liefst 15.500 mensen. In Rotterdam was het Kralingse bos favoriet, maar ook de rondvaartdien- sten door de havens hadden niet te kla gen over gebrek aan belangstelling. De diergaarde Blijdorp had het op geen enkele Hemelvaartsdag ooit drukker. Niet minder dan 22.000 bezoekers pas seerden daar de loketten (vorig jaar 15.000). Onder de buitenlandse toeristen in de Maasstad waren vooral de Fran sen uitstekend vertegenwoordigd. De Rotterdamse badplaats Hoek van Holland kreeg naar schatting 60.000 be zoekers te verwerken. Men heeft voorts geschat dat een 12.000 auto's de weg naar de Hoek vonden. De toegangswegen naar Giethoorn wa ren bezaaid met bussen en auto's. Langs de nieuwe verkeersweg door het meren gebied daar, waren duizenden in de i berm neergestreken. Onder de toeris ten bevonden zich zeer veel Duitsers en verder Belgen, en een kleiner aantal Fransen en Scandinaviërs. Het prachtige weer lokte ook duizen den naar de omgeving van Hilversum. Het autoverkeer op de Utrechtse straat weg, de Soestdijksestraatweg en op de ■■■■■it* wegen naar Amsterdam was intenser dan het tot nu toe van dit voorjaar ge weest is. Ook voor het watersportcen trum rond Oud en Nieuw Loosdrecht was het een recorddag. Duizenden wa- terminnenden brachten de dag door op de Loosdrechtse plassen. Een „attractie" die zich steeds meer in de belangstelling van de toeristen gaat verheugen is de uitvoering van de Deltawerken en het Drie-eilanden plan. Dat is donderdag gebleken, toen een enorme vloed van vooral dagjes mensen zich over Walcheren en overig Zeeland uitstortte. Er werd een bijzonder druk gebruik gemaakt van de gelegenheid met rond vaartboten de Deltawerken in uitvoe ring te bezichtigen. Miniatuur Walche ren in Middelburg trok duizenden be zoekers en velen verpoosden zich ook in de badplaatsen Vlissingen en Zou- telande. Daar by de veerdiensten re serveschepen in gebruik waren geno men kon het verkeer vrij snel worden verwerkt. Advertentie De V erenigde Staten hebben sinds 1 l?,ei- «vereenkomsten met Nederland, West-Duitsland, Griekenland en Tur kije gesloten voor uitwisseling van mi litaire inlichtingen en opleiding op het terrein der kernenergie. Een woord voerder van de N.A.T.O. heeft hierover gisteren op een persconferentie te Pa- rys onder andere aan de persbureaus aiïd Press International, Reuter en nadere bijzonderheden verteld. Amerika heeft voorts gisteren de overeenkomst met Engeland voor het gebruik van kernenergie voor de ge- meen schappelijke defensie veruimd, en tevens met Frankrijk een over n- komst gesloten die voorziet in levering van 410 kg. verrijkt uranium teil behoe ve van de eerste Franse atoomduik boot, die ongeveer vijfduizend ton zal meten en in 1961 van stapel moet lopen. De woordvoerder in Parijs zei dat v.ai? de V-S. met Neder land, West-Duitsland, Griekenland en lurkye een consequentie zjjn van het besluit van de NATO van mei 1957 de Noordatlantische strijdkrachten van „moderne wapens" te voorzien. Het onlangs gesloten Amerikaans-Italiaanse verdrag dat voorziet in de levering van raketwapens voor middelgrote afstan- xfimM ifV1neten?seen uitvloeisel van het j u Pe woordvoerder noem de het een coïncidentie dat de over eenkomsten aan de vooravond van Ge nève zijn gesloten. De inlichtingen die de Verenigde Sta ten onder meer Nederland zullen ver strekken betreffen niet de aanmaak van atoomwapens, maar het gereed maken en afvuren van raketwapens met atoomspringkoppen. Ir? Nederland, evenals In de andere betrokken landen, zullen soldaten de noodzakelijke training ontva..gen. Het is niet bekend of „training in de betrok ken landen", impliceert dat raketwa pens en/of atoomspringkoppen naar Nederland, Griekenland en Turkije zul len worden gezonden, zo zq daar niet reeds zqn. Zoals bekend heeft de Westduitse regering enige tyd geleden toegegeven dat in West-Duitsland Ame rikaanse atoomwapens zijn opgeslagen. Een aantal NATO-landen is uitgeno digd voor samenwerking op het gebied van atoomduikboten, doch Amerikaan se functionarissen in Parijs wilden niet zeggen hoe deze landen op de uitnodi ging hebben gereageerd. Op de vraag of Nederland „vooraan" staat wilden zij geen direct antwoord geven. Zij kónden dit bevestigen noch ontkennen. In Fort Bliss in de Amerikaanse staat Texas zijn gisteren de gehele uit rustingen voor 't eerste Noorse en het eerste Deense raketbataljon overgedra gen. Noorse en Deense manschappen zijn gedurende een half jaar in Texas in het gebruik van de Nike-Ajax en de Nike-Hercules-raketten geoefend. Ook Nederlandse, Westduitse en Belgische eenheden worden in Fort Bliss in de behandeling van de Nike-projectielen opgeleid. Verkopen in een omvang, zoals dit jaar nog niet is voorgekomen, hebben donderdag de koerswaarde van de te New York genoteerde aandelen met vele miljoenen dollars doen dalen. De markt sloot gemakkelijk en op of ongeveer op het laagste peil van de dag. De slotkoer- sen vertoonden over een breed front verliezen, die in de meeste gevallen twee dollar of meer beliepen. Het Dow Jones- gemiddelde van industrie-aandelen daal de bijna negen punten tot 613.64. - - -v Vele honderdduizenden hebben op Hemelvaartsdag geprofiteerd van het prachtige weer en zijn er op uitgetrokken naar het strand, de meren en de bossen. De badplaatsen hadden een topdag. Bijgaande foto geeft een indruk van de over stelpende drukte in Scheveningen. Een inqndirecteur en vier ingenieurs zullen gedurende twee maanden in het groot-auditorium van de université de travail in Charleroi, dat als rechtszaal dienst doet, op de bank der beschul digden zitten. Het proces over de mijn ramp in Marcinelle van bijna drie jaar geleden is namelijk voor de zevende cor rectionele kamer begonnen. De belang stelling voor deze zaak is enorm. In welke mate was de arbeidsveiligheid van de rap Bois du Cazier onvoldoen de. Kunnen er schuldigen worden aan gewezen? Dit zijn enkele vragen die naar verwacht wordt tijdens het proces krijge'n 6 beantwoording zullen Reeds is komen vast te staan dat het allereerste begin van de ramp in het reit lag, dat een Italiaanse lader geen r rans verstond. Deze lader begreep een bevel tot staken van het laden van een litt met wagonnetjes niet. Hij duwde daardoor nog zulk een wagen in de lift toen deze reeds omhoog schoot. Het wagentje dat buiten de kooi stak ruk te een stalen dwarsbalk los, die op zijn beurt elektrische kabels en een olielei- dmg beschadigde. Er ontstond kort sluiting vonken sprongen op de neer- vloeiende olie en weldra stond de mijn schacht 975 meter in lichterlaaie. Elders in dit nummer kunt u van onze Brusselse correspondent een uit voerig verslag over de eerste rechtszit ting in Charleroi lezen. President De Gaulle, die thans zjjn derde tournee door Frankrijk maakt, heeft gisteren in Bourges verklaard, dat de dag in zicht is, waarop de paci ficatie van Algerjje een feit zal zijn. „Ik stel natuurlijk geen datum vast", zei de generaal, „en ik leg ook geen be loften af. Maar op grond van een vol ledige kennis van zaken meen ik te kun nen zeggen, dat die pacificatie er komt, dank zij het algemene begrip van allen, die in Algerije wonen". „La belle Hollaiidaise", een naakt dat Picasso in 1905 in het Hollandse duindorpje Schoorl schilderde, heeft woensdag op een Londense veiling het recordbedrag van 55.000 pond sterling (580.000 gulden) gehaald. Het doek werd gekocht door het Australisch museum „The Queensland Art Gallery". Volgens de mening van deskundigen is nog nooit zulk een hoog bedrag voor een doek van Picasso betaald. De vorige eigenaar, de Australische schapenfokker majoor Harold de Vahl Rubin, vertelde indertijd ongeveer 65.000 gulden voor het schilderij te heb ben betaald. De twaalf schilderijen die uit de ver zameling van de majoor in veiling kwamen, brachten in totaal ruim 1.100.000 gulden op. Een zevental is nu eigendom van „The Queensland Art Gallery". De agent-generaal van Queensland David Muir, die in opdracht van het gouvernement van Queensland dc biedingen deed, vertelde late» dat hij oorspronkelijk van plan was geweest alle 12 werken van de Australische ma joor te kopen. „Ik werd echt bang bij het bieden op de Picasso. Toen de prijs 30.000 pond bereikte, begon ik te be ven. Toen er 50.000 pond werd geboden begon ik te transpireren, maar ik was vastbesloten het schilderij te krijgen". In totaal heeft het museum van Queens land op de veiling voor 100.800 pond sterling gekocht. Voor de „Drie Dan seressen" van Degas betaalde de heer Muir 22.500 gulden. Opvallende prijzen behaalde voorts een zelfportret van Cézanne (330.000 gulden), een stilleven van dezelfde schilder (175.000 gulden), een zonson dergang van Piasarro (110.000 gulden) een stilleven van Braque (156.000 gul den) en een landschap van Utrillo (70.000 gulden). Twee andere schilde rijen van Picasso werden voor „slechts" 44.000 en 46.000 gulden verkocht. In tegenstelling tot veler verwachting werd het record van oktober jl. toen by de kunstveiling Sotheby voor een klei ne verzameling Franse impressionis ten een bedrag van 7.850.000 gulden werd betaald, niet gebroken. De woens dag geveilde collectie haalde een tota le opbrengst van bijna 400.000 pond sterling. „Eell,ol,deritoek naar (,e dood van elf iuau-Mau-geyangenen in een interne- rmgskamp in Kenya heeft aan het hcht gebracht, dat deze mensen dood geslagen zijn en dat slaan van de ge vangenen in de Kenyase kampen meer voorkomt. De lijkschouwer, Goudie, heeft volgens Keuter woensdag te Mon- basa verklaard, dat de bewakers niet alleen slaan om geweldpleging door de gevangenen te voorkomen, doch dat zij ook van hun gummiknuppel en stokken gebruik maken om de gevan genen aan het werk te houden. Dit laatste achtte hij ontoelaatbaar. In de buurtschap Hasselo bij Hengelo maakte donderdagmiddag de grootste Duitse luchtballon (12.300 dm3>, die stond onder commando van dr. H. Gan- ter uit Essen, op een weide een zeer geslaagde landing. De ballon was be mand met vier mannen en twee vrou wen. van wie de jongste de 14-iarige Karblina f.nhmann uit Essen was. (Van een verslaggever) °p ,d®.. D°naupont in het Noordzee kanaal bij Amsterdam is woensdag tegen het middaguur na een explosie in een vrachtwagen brand ontstaan. De be stuurder van de vrachtwagen, de 23- jarige koopman G. Kerkhof, sprong met brandende kleren van de pont in het water. Een grote tankauto met duizen den liters benzine liep ernstig gevaar. Automobilisten trachtten op de pont nog zoveel mogelijk een beschermd plaatsje te zoeken. Door het gedrang ontstonden er hier en daar nogal wat deuken. Drie auto s zijn door brand ernstig vernield. De Rijkspolitie te Wrter vermoedt dat de explosie aan boord van de pont bij de Hemweg aan onvoorzichtigheid te wijten is. De koopman had in Haarlem een oude vrachtwagen gekocht, waar mee hij naar Zaandam reed. Naast hem zat de 16-jarige H. J. van Petersen. Het schijnt dat de chauffeur voor de ben- zinetoeyoer van de motor maar iets ge ïmproviseerd had. Zijn bijrijder zou met een blik benzine op zijn knieën in de cabine hebben gezeten. Een slangetje leidde de benzine naar de carburator. Waarschijnlijk is er op de pont kort sluiting ontstaan. De explosie verander- de de vrachtauto in een brandende fak kel. De auto van een Franse toerist en die van een vertegenwoordiger uit Utrecht raakten ook in de brand. Terwijl de overboord gesprongen koopman naar de kant zwom, trachtte het pontpersoneel met blusapparaten de vlammen te doven. De pont stoomde met verdubbelde snelheid naar de kant. Daarheen vluchtten de nog van brand gevrijwaarde automobilisten. De bran dende auto's werden aan de kant verder geblust. De pont zelf was nauwelijks be schadigd. De bijrijder Petersen had slechts brandwonden aan zijn handen opgelopen. Negen inwoners van Nordreisa, tn noord-Noorwegen, zijn ten gevolge van een aardverschuiving hoogstwaarschijn lijk om het leven gekomen, aldus meldt UPI. Aanvankelijk werden zeventien per sonen vermist. Tot nu toe zijn acht per sonen gevonden. Allen hebben een shock of min of meer ernstige verwondingen. Kardinaal Crisanto Luque, aartsbis schop van Bogota en primaat van Co lumbië is gisteren overleden. Kardinaal Luque overleed na een hart aanval. Hij was de eerste Colum- biaanse kardinaal. En 1953 ontving hij de rod^ hood uit handen van Pins XTT.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1