Liften is onveiliger dan menigeen denkt ZET HET RADICAAL UIT JE HOOFD OM LIFTEND OP VAKANTIE TE GAAN Seizoenloos suède Medische voorlichting Eert romantisch 1 of een B.B.-kapsel i DE Y CARNAVALSMOORD .MISBRUIK OP GROTE SCHAAL. nare dagen Nog witter... stralend wit... Pas liever niet op eigen houtje een medicament toe ii. £"4 ïfygfc m MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET sgp mak» mtm Baby's eerste jaar Van baby tot en met kleuter De Vader door MARTIN MO NS V B ZATERDAG 9 MEI 1959 Uitvoer van land- en tuinbouwprodukten in eerste kwartaal gestegen -* T ricotage met Franse charme Verkrijgbaar in de betere zaken mm lil j. j: c. m. kleur geeft fleur en charme POLYCOLOR kleurshampoó Wereldvermaard Advertentie vervelendheid Niet van alles proberen. Direct "Akkertjes" nemen. Het fijne micropoeder in een "Akkertje" maakt nare dagen tot gewone dagen, zonder pijn of loomheid. In de meisjesromans gaat het altijd heel makkelijk en vanzelf en er is nooit narigheid. Ze rollen vlot van de ene auto in de andere en komen zonder een cent betaald te hebben en zonder het minste kleerscheuren, na een genoeglijke rit op hun bestemming aan. We bedoelen de avonturiersters die liftend hun vakantiebestemming willen bereiken. Die tijd nadert nu weer. Maar het liften is allang geen onschuldig spelletje meer en voor wie daar nog niet genoeg van doordrongen is willen we hier graag aanhaken bij wat daar enige tijd geleden over gezegd werd in het autoblad, het „Maandblad voor hen die vooruit willen". De waar schuwingen die hier gegeven worden, gelden vooral voor de automobilist. Maar het gevaar zit aan twee kan ten. Tegen de autobestuurders wordt het volgende gezegd: „wie 's avonds lifters mee neemt, speelt met zijn leven. Wèl meisjes meenemen? Denk erom: er staan in het donker veel prostituées langs de weg, die méér willen dan alleen maar een lift. Er zijn voorts „meisjes", die de eenzame automobi list later chanteren. Verder ziet de automobilist, die voor meisjes of vrouwen stopt, vaak een of meer tot dan toe verstopte bijbehorende ke rels voor de dag komen, die op hoge toon eisen óók mee te mogen liften, en onder dat soort zitten de afdrei- gers, de plunderaars, de dieven, de rovers, de moordenaars. Zo zielig, die lifters te laten staan? Bedenkt u dan maar het volgende. In alle richtingen rijden bussen en treinen; wie dit niet kan betalen, kan rustig thuisblijven, gelijk iedereen dingen moet nalaten omdat hij er geen geld voor heeft. Niemand zal er ooit aan denken, als hij een gezin om de gedekte tafel ziet zitten, aan te bellen met de vraag, of hij mee kan eten onder het motto: ,,U hebt nu eenmaal tóch gekookt." Liften is in wezen parasitisme en gebedel, pre cies hetzelfde als zijn hand ophouden voor een aalmoes". De klad zit er dus wel in, in deze manier van gratis vervoer zoeken, die er zoetjesaan in gekomen is sinds het vlak na de bevrijding, toen er nog weinig vervoer was, DE manier bleek om ergens te komen. Toen was het een zuiver sportieve aangelegenheid, waarvoor de lifter de reizende gastheer, die sportief een plaats in zijn wagen aanbood, dankbaar was. Toen was er nog die saamhorigheid van het elkaar helpen zonder meer. Maar de misbrui ken zijn binnengeslopen, van weerskan ten, en de goede trouw is zoveel ge weld aangedaan, ook van weerskanten, dat ouders die de realiteit kennen, hun dochters niet zullen toestaan om lif tend te reizen, niet naar het buiten land, maar ook niet in het eigen land. Alle autorijders zijn het er wel over eens, dat een jeugdige avonturierster langs de weg, die om een lift vraagt, uitdaagt tot iets wat ze misschien hele maal niet bedoelt, maar waaraan ze zich blootstelt door zich in de situatie te begeven. Dat kan bijzonder onaange naam zijn, maar het heeft geen zin het te verstoppen. Want daar is deze „sport" nu eenmaal naar toe gegroeid. Dat wil natuurlijk helemaal niet zeg gen, dat er geen integere rijders achter het stuur zouden zitten, maar dat kan degene die haar hand opsteekt ook niet zomaar van buitenaf zien. Als men met autorijders die veel „langs de weg zijn", eens ernstig over dit onderwerp praat, komt men tot de trieste conclusie, dat het liften aan al- Advertenue p Ie kanten op grote schaal aanleiding geeft tot alle misbruiken die er kunnen zijn als man en vrouw bij een inciden tele ontmoeting alle zelfrespect aan hun laars lappen. Doelend op de ge routineerde „prooizoeksters" stelde iemand het zelfs, dat dit aspect van de zelfkant des levens zich van de wal letjes naar de wegberm heeft ver plaatst. Och, kom, zegt een ander misschien, er zijn toch studentenmeisjes die geen geld hebben om elk weekend naar huis te gaan en die het met een lift probe ren zaterdags. Dan moeten ze maar niet naar huis, kan men er tegen in brengen. Iedereen wil in deze tijd ook alles. Behalve de consequenties dragen van het niet goed bij kas zjjn'. Er zijn ook forensende schoolkinde ren. opgroeiende paardestaarten, die buiten wonen en in de stad op school zjjn en die hun abonnementsgeld voor de bus versnoepen en dan maar hopen al liftend de school te bereiken. Dat is wel héél zorgeloos en dat zal zichzelf wel eens straffen ook! Het Is ook weer anders als er getweeën wordt gelift. Dat is vanzelfsprekend „veiliger". Hoewel men helemaal geen normen kan stellen, want deze dingen zjjn ten nauwste aan de persoon gebonden en elke situatie heeft haar eigenheid. Daarom kan het ook heel best ge beuren, dat het alleen maar een ple zierig en onschuldig ritje is, dat de automobilist achter het stuur met zjjn lifster maakt. Het kwalijke is maar, dat men zich begeeft in een situatie die nu eenmaal op een heel bepaalde wij ze gedoodverfd is. Tenzij er een gang bare reden is, bijvoorbeeld bij autopan ne als iemand op een buitenweg moe derziel alleen en onthand bij een defec te wagen staat. Voor vrachtwagens geldt niet helemaal hetzelfde als voor particuliere auto's. De chauffeurs van vrachtwagens zijn veel meer gebonden, ook aan tijd. Dat ze per se op de tege moetkomendheid van hun liftster zou den rekenen, zoals wel gezegd is, lijkt ons wat boud gesproken. Waar het liften echter, helaas, gron dig aan alle kanten misbruikt wordt, door wie ook geëntameerd, door de automobilist of door de zichzelf invite rende, is er maar één weg en die is: niet liften. En heel zeker, radicaal uit het hoofd zetten om liftend op vakantie te gaan. A. Bgl. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de uitvoer van land- en tuinbouwproduk ten in het eerste kwartaal van dit jaar 955,1 miljoen tegen 899,7 miljoen in het overeenkomstig kwartaal van 1958. Het aandeel van de landbouw in de totale Nederlandse uitvoer steeg slechts van 30,8 procent tot 31,0 procent ver geleken met het overeenkomstige kwartaal van 1958. De waarde van de uitvoer van akker- bouwprodukten steeg van 324,4 mil joen in het eerste kwartaal van 1958 tot. 363,8 miljoen in het eerste kwartaal van 1959, die van veehouderij prod uk- ten van 457,7 miljoen tot 459,6 mil joen en die van tuinbouwprodukten van 117,6 miljoen tot 131.7 miljoen. Advertentie Advertentie V!' Prachtig afgewerkt Prima pasvorm e moderne arts in het midden van de twintigste eeuw heeft meer geneesmid delen tot znn beschik king dan zpn collega rond 1900. De ieek slikt echter niet alleen de me dicijnen die hij zo juist van zijn dokter heeft ge kregen, maar hij ge bruikt ook nogal eens oude bewaarde medicij nen, terwijl het aantal van degenen die vaste klant zijn bij apotheek, dro gisterij, kruidenwinkel, halve en hele kwakzalvers niet gering is. In veel gezinnen hoort een huisapo theek met een of meer drankjes, zalf jes en pilletjes bij de inventaris. Als het gaat om een eenvoudig pijnstillend middeltje, bijvoorbeeld asperine, crè mes voor gelaat en handen, een flesje jodium en verbandmiddelen, dan is daar geen enkel bezwaar tegen. Maar daarbij blijft het niet altijd. In zo'n lade of kastje bewaart men ook graag res tanten van gebruikte geneesmiddelen met het idee: dat kan later nog wel eens van pas komen. Geen ongevaar lijke gedachte, want verschillende ge neesmiddelen zijn aan bederf onderhe vig. Bovendien is het onverantwoorde lijk en dat is minstens zo belangrijk, om op eigen houtje een medicament te gaan toepassen omdat het vroeger bjj iets dergelijks ook zo goed heeft geholpen. Ik heb daar wel eens on aangename consequenties van gezien. Op de eerste plaats wordt een bepaal de klacht niet altijd door dezelfde aan doening veroorzaakt. Buikpijn kan tientallen oorzaken hebben, dat be grijpt iedereen, maar hoesten bijvoor beeld is voor veel mensen een uniform beeld en waarom zul je dus een hoest- drankje niet bij elke hoest gebruiken. Hoesten kan evenwel een symptoom zijn van allerlei onschuldige en ernsti- te aandoeningen van de luchtwegen, ien hardnekkige droge prikkelhoest kan zeer hinderlijk zijn en heeft wei nig nut. Daarom zal de arts als hij De kapsels blij ven voorlo pig nog erg omvangrijk. Wel is het model er van veranderd, een rond waterhoofd is de mode uit. Alle kappers, onver schillig hoe ze de lijn van hun „crea ties" noemen, heb ben zich geïnspi reerd op de kap sels uit de tijd van de romantiek. Toen droegen de vrou wen het haar met een scheiding in het midden en het bedekte niet alleen de beide slapen, maar ook de oren. Bepaald vrolijk stond dat niet. De kappers van thans hebben er dan ook de nodige veranderingen in aangebracht. Om te beginnen is de scheiding maar een paar centimeter lang. wel wordt het haar precies zo over het voorhoofd gekamd, maar daar het kort is, lijkt het zodra het niet precies meer in de plooi zit, op uit de ogen gestreken ponny. Na die twee „gordijntjes" steekt het haar op zij zo breed mogelijk uit. Er zijn kappers die het daarna weer naar boven omleggen, zodat het iets heeft van de Volendamse mutsen, die op zij in twee vervaarlijke punten naar boven omkrullen. En dikwijls is bij het hedendaagse romantische kapsel het haar nog boven op het hoofd in een soort van puntig gezwel gelegd. Dat alles in de perfectie te berei ken, zodat het in ieder geval niet mal staat en zo mogelijk flatteert, is nog niet gemakkelijk. Toch sloeg een kapsel maar zelden zo spoedig in. Wagen de vrouwen van boven de dertig er zich nog niet veel aan, die van 18 tot 25 lijken er ver zot op. De nationale B.B., zoals men in Parijs zegt, Brigitte Bardot dus, heeft dit op haar geweten. Reeds lang frommelt ze een kapsel in elkaar dat met wat goe de wil op de door de kappers gelan ceerde romantiek lijkt. Niet alleen de meisjes die van de car rière dromen die deze filmster maakt, dragen het haar a la B. B. Driekwart van de vrouwelijke jeugd kapt zich nu zo, ook al is eerlijk gezegd het resultaat niet overweldigend. Als de vaardige handen van een kap per er niet aan te pas komen blijft er van de romantiek niet veel over en lijkt het of alleen de tien vingers door het haar zijn gehaald en kam en borstel er niet bij zijn gebruikt. De paardestaart is er echter de mode door uitgegaan. Alleen kinderen lopen daar nog mee. Maar de hele stad door, op Saint-Germain des Prés, evengoed als op de Champs-Elysées, onverschillig in welk-e straat ook, en in metro en bus zijn de pseudo-B.B.'s bij bosjes te vinden. Of de kappers daar nu zo over tevre den zijn is wat anders, want een veel vuldig bezoek aan hun salons is voor het Brigitte Bardot-kapsel niet nodig. Het romantische kapsel dat de kappers lan ceren verlangt echter even veel zorg als hun vorige creaties. DINY K-W de oorzaak kent deze zonder bezwaar met een of ander hoeststillend middel kunnen onderdrukken. Dat is als re gel niet moeiljjk. Men mag echter niet het risico lopen dat de aan het hoes ten ten grondslag liggende aandoening wordt gecamoufleerd en daarmee ko men wij op het terrein van de arts. Daarenboven kan hoesten zeer nuttig zijn en opluchting geven als het moet dienen om overvloedig sljjm dat zich in de luchtpijp en zijn vertakkingen bevindt op te geven en de luchtwegen vrij te maken .In het bijzonder mensen die pas geopereerd zijn hebben wel mede omdat de bonafide apotheker er niet toe geneigd is sterk werkende medicamenten zonder recept af te le veren. In verschillende landen met na me de U.S.A. en Zwitserland voert de vrije geneesmiddelenverkoop tot er gerlijke en gevaarlijke wantoestanden. Ik heb eens gelezen dat in de U.S.A. jaarlijks voor een miljard dollar 1.000.000.000,-!) aan geneesmidde len op recept wordt afgeleverd maar een even groot bedrag wordt uitgege ven aan allerlei, werkzame en onwerk zame middelen, die zonder recept wor den gekocht. Het aantal gevallen van eens te kampen met het moeilijk op geven van slijm, omdat zij niet goed durven doorademen en zuchten. Zelfs na een kleine buikoperatie als bijvoor beeld bij blindedarmontsteking, is hoesten de eerste dagen pijnlijk. Toch mag deze hoest niet onderdrukt wor den omdat het slijm dan zou worden opgehoopt hetgeen de kans op infectie: longontsteking vergroot. Immers waar stagnatie in het lichaam optreedt zien bacteriën hun kans schoon. Vooral bij oudere mensen kost het wel eens moeite ze van het nut van het pijnlij ke ophoesten te overtuigen. Als de dokter een recept schrijft voor mijnheer A, mijnheer B, me vrouw B of kleine Jantje houdt hij bij de samenstelling en dosering rekening met dit individu, zijn leeftijd, even tueel lichaamsgewicht, zijn voorge schiedenis 'heeft hij al eens eerder een dergelijk middel gehad en hoe heeft hij er op gereageerd), verdere omstandigheden, of snelle werking of juist uitgesteld effect nodig is, enz. enz. Kennis en ervaring zijn noodzake lijk om de voor- en nadelen van een geneesmiddel in een bepaald geval te gen elkaar af te wegen. Door de bank genomen is er geen geneesmiddel zon der nadelen. De meeste zijn min of meer giftig, vaak ontlenen zij hun werking juist hieraan. Hieruit vloeit voor de arts soms het dilemma voort of hij een bepaald middel bij een be paalde patiënt zal toepassen. De pa tiënt moet er op kunnen vertrouwen dat zijn dokter de voor- en nadelen te gen elkaar heeft afgewogen als hij een recept krijgt. Bij een ernstige ziekte zal de medicus er eerder toe over gaan een gevaarlijker en/of sterk wer kend medicament toe te passen dan bij iemand die licht ziek is. De pa tiënt mag het zijn dokter ook niet moeilijk maken door min of meer dringend om een geneesmiddel te ver zoeken als de arts er niet voor voelt. Op een recept wordt derhalve een bij uitstek individueel geneesmiddel afge leverd. Vanzelfsprekend kan dit niet zo maar aan mijnheer A gegeven wor den als het voor mevrouw B bestemd is geweest. Om dezelfde redenen zal een verstandig mens geen losse of verpakte geneesmiddelen kopen zon der advies van zijn dokter. In ons land is dit kwaad gelukkig nog beperkt, vergiftiging respectievelijk ziekte ten gevolge van onverantwoord gebruik van geneesmiddelen is daar dan ook legio. De Nederlander geeft jaarlijks 12,- uit aan medicijnen, dat is nau welijks een derde van wat de Ameri kaan hiervoor uitgeeft. Merkwaardig cn interessant is het on beperkte vertrouwen dat veel mensen stellen in een of ander middel, of dat nu komt uit de hand van de arts of uit de toverdoos van de kwakzalver. Het geloof in de magie, niet zelden tegen beter weten in, tiert ook heden ten dage welig, getuige het succes van kwakzalvers, wondergenezers en niet het minst in geneesmiddelenadver tenties. Er zfln fabrikanten die hier op speculerend nieuwe geneesmidde len onder de aandacht van het leken publiek brengen middels advertenties of mededelingen aan de pers nog voor dat deze middelen door de medicus kritisch op hun waarde zijn geschat. Niet zelden betreft het. oude middelen met een nieuwe naam of waardeloze middelen. Met dit probleem krijgt iedere arts nu en dan te maken als patiënten vragen om een middel, waarover zij pas iets in de krant heb ben gelezen. Het kan dan zelfs gebeu ren dat de medicus er in de medische literatuur niets over kan vinden en dat bij moet afgaan op berichten in de le- kenpers en de reclamefolders, waar mee elke arts tot zijn droefheid wordt overstroomd en die voor het meren deel ongelezen in de prullenmand ver dwijnen omdat hij toch geen tijd heeft ze allemaal te lezen. De ervaring leert dat hij er niet op kan afgaan. Zelfs voor een onbevooroordeeld onderzoe ker is het niet gemakkelijk een kri tisch, objectief oordeel over het effect van een geneesmiddel te vellen; hoe veel te meer geldt dit voor de fabri kant die zijn eigen waren aanprijst. De patiënt moet bedenken dat de arts, die niet bezwijkt voor de mach tige invloed van de reclame die hem bewerkt met alle raffinement van de publiciteitsmanagers, allerminst ouderwets is als hij voorzichtig wil zijn en niet meteen wegloopt met de tal loze nieuwe middelen, die regelmatig aan de markt komen. St, Het dragen van dieren huiden is zo oud als de mens. Eerst deden ze het op de makkelijkste ma nier, zomaar het vel om geslagen met de harige kant naar buiten. Het be werken van de harige huid tot leer kwam later. En nu is dan het suède weer een rage. Suède is ook gewoon leer, van schaap en geit, maar bewerkt aan de leerzijde. De kunst bij suède is het slijpen, waardoor het een vleug krijgt en die flu weelachtige gloed. Suède lééft meer dan textiel maar het is geen materi aal dat men per meter kan afknippen. Een vel heeft altijd maar een be perkte afmeting. Daarom is het korte jasje zo ge- eigend om er van ge maakt te worden. Voor een lange of een drie kwart jas moeten de vel len altijd aan elkaar gezet worden. Het suède jasje heeft het zo snel gewonnen in ons klimaat omdat het, behalve hartje winter en hartje zomer, eigenlijk een seizoenloos klimaat is. Zo als men op de foto ziet maakt men nu ook man telpakken van suède in combinatie met tweed, de meest sportieve textiel. Het is bovendien de meest elegante oplossing voor het smoezelig worden van de kraag aan de hals. Hoe wel men daar tegenwoor dig 'in voorziet door een gebreid kraagje. Een be schermend lapje voering over de leren kraag heen zoals sommige fabrikanten doen is allesbehalve fraai. Het getoonde pakje is uit de wintercollectie van In diana in Den Haag. Daar in komen alle denkbare kleuren voor, mosterd, saffierblauw, lindebloem1 en zelfs variaties op "e kleuren van de geraniun1- Voor de winter zijn er oo" leren jasjes met uitknoop' bare bontvoering. In de gietregen moc' men geen suède drag®11 Is dat toch gebeurd het jasje liefst gewoon drogen bij kamertempers' tuur, niet in de felle z°? en ook niet in de win"' Leer leeft. Het moet kuh' nen ademen en daaraa11 moet men denken bij 'ie wegbergen. Dus niet °P een warme, van de luch1 afgesloten plaats. Het oh" derhoud gebeurt me.t ecn rubber borsteltje. Maar dat borsteltje moet da° schoon zijn en na een flinke borstelbeurt wor* den gewassen. Anders bor- stelt men het afgeborstel' de vuil er de volgend® maal net zo weer in! Dr. Benjamin Spock, de bekende schrijver van „Baby- en kleuterverzor ging", stelde met hulp van dr. John Reinhart en de fotograaf Wayne Miller een boekje samen, dat bestbat uit 72 fraaie foto's en toelichtende teksten met betrekking tot de ontwikkeling van een zuigeling. Dit kostelijke pocketboekje kwam uit bij de Uitgeverij Contact te Amsterdam onder de titel „Baby's eerste jaar". Op verzoek van de Uitgeverijen W. de Haan en Standaardboekhandel (Zeist- Antwerpen) bracht de kinderarts Magda Brandenburg in de Phoenix pocketreeks een boekje „Uit het leven van baby en kleuter". De rijkdom aan foto-illustraties zal dit verstandige en instructieve ge schriftje voor vele ouders nóg aantrek kelijker maken. De prijs kan geen be zwaar zijn. J. J. C. M. Het is niet eenvoudig om bruikbare algemeenheden te zeggen over „De vader van het kind". In een gelijknamig boekje uitgekomen als deeltje 1 in de serie Het abc der opvoeding (Uitg. C. F. Callenbach, Nijkerk) is prof. dr. Th. Hart de Ruyter er toch wel in geslaagd dit te doen, en zódanig, dat de heden daagse vader zichzelf herkent en er iets bijleert. Het boekje wettigt het ver trouwen, dat de schrijver c.s. in staat zal zijn de eenvoudige opzet en didactische stijl van dit abc vol te houden- J. J. C. M. Advertentie Zorg zélf voor uw kleurspoeling, thuis met een simpele haarwas- sing. Keus uit meer dan 20 tinten. Zonder verven! Dat enkele grijze haartje is tegelijk verdwenen. 9 Bij uw drogist of parfumerie. 9 9 Imp. LAHNEMANN - Laren N.H. Postbus 1®' Advertentie en niet zonder reden.... Want over d® hele wereld wordt in elke goede keukei1 Maizena Duryea gebruikt voor het bin den van groenten, soepen en sausen. 32 „Ze is wel heel jong gestorven, niet? Amper negen tien." „Hoe weet u dat? Wat weet u van Rosalie- tjes dood?" '-raagt ze fel. „Niets dan wat op dit bidprentje staat." Hij keert het étui om en toont haar de andere kant. „Dat ze jong is gestorven door een noodlottig ongeval. Kunt u me iets van haar vertellen, juffrouw Derksen?" „Staat dat in verband met de moord? Dat is toch onmogelijk!" „Niets is onmogelijk, juffrouw Derksen." ,.Och, eigenlijk praat ik er niet graag over. De hele geschiedenis is nu zo goed als vergeten. Vijf entwintig jaar is een lange tijd. Hoewel, helemaal vergeten is ze toch niét, want er worden nog altijd missen voor haar gelezen. En van de familie leeft niemand meer dan een oude nicht. En ook al zou die het willen, en daar zie ik haar niet voor aan, dan zou ze nog deze missen niet kunnen laten le zen. Het zijn geen stille missen, die twee maal per jaar, op haar naamdag en op haar sterfdag, worden gelezen voor Rosalietje Vercoors. Het zijn gezongen missen, mijnheer Perquin. Ik denk, dat een paar van haar vrienden, ze had meer vrienden dan ze wist. Rosalietje, het doen. Maar ik vind het niet aardig, dat ze haar oude onderwijzeres de kans niet gunnen ook haar steentje bij te dragen." Ze gaat omstandig zitten en vouwt de handen in de schoot. „Rosalietje heeft haar vader zo goed als niet ge kend. Hij stierf toen ze een jaar of drie was. Ver coors was ambtenaar bij de douane, het pensioen was klein en mevrouw Vercoors gaf haar huis op en huurde kamers in het huis van juffrouw Jansen, de moeder van Kees. Zo is Rosalietje eigenlijk met Kees JJansen opgegroeid. Ze waren beiden enig kind. Toen Kees op de H.B.S. was, bracht hij altijd eerst het kleine Rosalietje naar school. En ieder had er schik in zo zorgzaam als hij was. En laterEen officieel engagement is er nooit geweest, maar ieder dacht toch, dat Rosalietje en KeesNiet, dat ze geen andere aanbidders had. Een meisje als Rosa lietje, daar zwermen de jongelui omheen als vliegen om de suikerpot. Maar, zoals ik zei, Rosalietje en KeesIeder dacht dat het wachten er alleen maar op was, dat Kees in Delft afstudeerde. En toen kwam die uitvinding, daar bleek heel wat in te zitten. Ze schreven in de vakbladen over Kees als de veel belovende jonge ingenieur. Hij kreeg aanbiedingen van grote concerns, maar hij kocht met. de steun van de oude baron Van Asselaere van Hilgersbeek het aftandse textielfabriekje van Laarmans. „Over twintig jaar ben ik groter dan al die lui", zei hij. Heel Sint Odiliënrode lachte, behalve Rosa lietje, die geloofde, dat Kees alles kon. Hoe het toen alles zo gegaan is, Kees was eerzuchtig, toen al. Fel op connecties. Je zag hem hoe langer hoe min der bij de Vercoorsen en het gerucht begon te lopen, dat hij werk maakte van Charlotje Draayer Antink. Rosalietje heeft zich nooit beklaagd, ze werd alleen maar wat bleek en stilletjes. Ze ging trouw naar haar werk en volgde regelmatig haar avondlessen. En toen is het gebeurd, op een donkere avond toen ze terugkeerde van steno-les. Haar fiets moet ge slipt zjjn. Het was toen een erg donkere hoek waar nu de winkel van Verheul is. Die grote lantaarn is er later eerst neergezet, nadat het gebeurd was. En ook dat hekje langs de singel. Mevrouw Vercoors heeft de hele nacht in doodsangst gezeten, 's Mor gens vonden ze de fiets aan de wallekant. En na een paar uur dreggen vonden ze Rosalietje. Toen is er gekletst, zoals er altijd in een kleine stad ge kletst wordt. Sommigen beweerden dat het kind op zettelijk in het water was gereden uit liefdesver driet. Er zijn zelfs geweest, die nog ergere dingen zeiden. U begrijpt me wel. Allemaal leugens," gaat ze driftig verder. „Al had Rosalietje nog zo'n ver driet, zoiets zou ze nooit gedaan hebben. Ze W8S veel te braaf om haar moeder zo'n verdriet aan 1? doen en Ons Lieven Heer te beledigen. En hoe ha" ze dan een kerkelijke begrafenis kunnen krijgen i11 gewijde aarde? Maar je hebt nu eenmaal mens®11' die alles met hun vuile vingers moeten beduimelen- „Ja, dat is de geschiedenis van Rosalietje Ver coors. En Charlotje Draayer is per slot van rekenin? toch niet met' Kees Jansen getrouwd, maar m®1 Fons Bastiaanse." „Weet u ook, wanneer dat portret gemaakt kan zijn?" „Neen, maar de fotograaf, die het maakte, leei1 nog. André Kersbergen op het Asselbergplein. Maar drinkt u nu toch uw koffie eens op." „Behoorde baron Louwerjjsse ook tot de aanbid? ders van Rosalietje Vercoors, juffrouw Derksen? „Jules?" Ze kijkt hem bevreemd, een beetje ach' terdochtig, aan. „Jules was een jaar jonger da11 Rosalietje. Het kan best wezen, dat hij op haar ver liefd was. Zo'n kalverliefde, dat hebben jongens vee1 op die leeftijd. Maar iets ernstigs, nee. En als u de raad van een oude vrouw wilt aannemen, gaat 11 dan vanavond eens vroeg naar bed, dan is u mor gen weer helder," „Waaruit ik zou moeten opmaken, dat ik dat i® haar ogen op het moment niet ben," denkt Piete/ Perquin. „Of vindt ze me juist een beetje te hel der?" HOOFDSTUK XII „Eens kijken," zegt het artistiekerige mannek® met de grijze krulkuif. „Mmm, ja. Na te gaan val1 zoiets natuurlijk wel. Maar het zal wat tijd kosten Wilt u er op wachten?" Onzeker vaart hij met beide handen door zilj1 haardos, dribbelt een paar maal het atelier op en neer. „Tja, ziet u, ik geloof, dat ik beter doeHe1 is een foto van voor mijn tijd, ziet u. Ik geloof waar lijk „Van voor uw tijd?" zegt Pieter Perquin teleur gesteld. „Juffrouw Derksen vertelde me, dat u hier al bijna veertig jaar gevestigd is." (Wondt vemoif/W'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 10