Driestromenland Krimpenerwaard voor fietsers zeker de moeite waard Er zit wel muziek in Om 192.000 dollar aan successierechten NCRV viert zevende lustrum voor microfoon en camera ■MUM Reclame Wereldomroep wacht af Executeurs-testamentairs van Amsterdams zakenman procederen mÊSÊÊm Bekoorlijke Vlist Maakt voor Uw zaak Bezorgdheid over financiering uit de schatkist Vrachtdienst om wereld van Nedlloyd Olie- en vetmarkt LOURDES LEENT MILJARD FRANCS Mtet'cLKrleb6en bear«"' Het echte volkslied... 'V B DINSDAG 12 MED 1959 PAGINA mm I igg' w. Een Euromast Langs de Lek Rustige IJssel De Krimpenerwaard Bijzonder t.v..program Bisschop delgt schuld hij paters van het Cenakel Meer nieuws MEN HAD ons gezegd: met die nicu-; We brug tussen Capelle en Krimpen, over de Hollandse IJssel, is de Krimpe nerwaard ontsloten We hadden dat woord „ontsloten" al zó vaak gehoord, dat we wel eens wilden weten wat het betekende. En zo trokken we er dan op een winderige maar zonnige dag op uit om die ontsluiting vanuit Rotterdam te ervaren. Onze eindindruk: mooi was het wel maar niet om ;n een geest driftig gejuich los te barsten. Want wat verwacht men van een „re creatieve functie?" Dat men eens heer lijk kan dwalen door de natuur. Van dat dwalen moet men zich in de Krimpener waard maar liever niet te vee) voorstel len. Er is voldoende ruimte voor berm- recreatie, daar niet van. Maar men ont komt er niet aan het voorbjjsuizende ver keer als men in de brede wegberm met een fraai uitzicht zün picniok- ■ie houdt. Burgemeester mr. L C. A. Lepelaars van Haastrecht, die voorzitter is van de ..Stichting Krimpenerwaard'' had ons in een gedrukt geschrift (met een handige toeristenkaart) al min of meer gewaar schuwd: „Er leeft in deze streek algemeen begrip voor de wens. het polderland zo gaaf mogelijk te houden. Dat Is voor de economische belangen van de vee houders ook beslist noodzakelijk. Maar dit verhindert niet. dat veel meer men sen van deze, zo dikwijls nog onbeken de schoonheid, genieten kunnen." Wat er dan in feite op neerkomt, dat men de verkeerswegen dient te houden maar. temidden van dit verkeer kan ge nieten van het uitzicht op het polder- schoon. •■w-v. SS»? s v Wil dat nu zeggen, dat men in de Krim penerwaard maar matig geniet? Zeker niet. De wielrijder of de gemotoriseerde toerist kan er tijdens de tocht een heer lijke landelijke rust ondergaan en het afwisselend karakter van dit polderschoon biedt heel wat verrassingen. Als door- trekgebied met hier en daar een pleis terplaats zouden we het zelfs voortreffelijk willen noemen. We zijn begonnen, waar iedere Rotter dammer begint, namelijk bij de storm- stuw over de IJssel en toen trokken we langs de grote, asfaltweg naar Schoonho ven. Een mooie weg met brede bermen en voorzien van een parallel lopend pad voor langzaam verkeer. Hier en daar, aan de einder een vriendelijk dorpje. Soms verbreedt een smal water zich tot een klein meer, waarin het prettig roeien moet zijn. vooral wanneer dat water zich afbuigt achter een rietkraag die bosscha ges omzoomt In de verte rijst een soort oever en dat blijkt een route te zijn. die de moeite van het slingeren loont. Junks de brede rivier met de drukke vaart vap binnentankers. Aan de rand soms bijzonder brede rietlagen, die de bewoners blijkbaar winst geven, want hier en daar rijzen huishoge rietmijten óp. Tus sen eerbiedwaardige boerenhuizen lig gen onder aan de dijk popperige wonink jes, .soms aan een binnenmeertje. De en tree van Ammerstol. het plaatsje dat zo'n treurige vermaardheid kreeg door het spaarbankschandaal is schilderachtig. Een stenen walletje onder zwaar geboom te scheidt de weg van de dijkberm en als we hier over de Lek kijken zien we de aardige silhouet van Groot Ammers tegen de wijde hemel. We blijven de Lek maaf- houden tot Lekkerkerk en keren daar de rivier de rug toe, omdat we bij Ouderkerk de IJsselboorden willen bereiken Als we de grote verkeersweg zijn gepasseerd komen BU Ouderkerk aan den IJssel wordt men verrast door een stukje oorlogsvloot, dat door de sloper onder handen worden genomen. Ook het koopvaardijschip op de achtergrond is ten ondergang gedoemd Euromast omhoog en wanneer we Berg ambacht, zijn genaderd, blijkt die enorme Pilaar te staan op het terrein van de Duinwaterleiding. Duinwaterleiding in Bergambacht? Won_ derlijkerwijze is dat het geval en niet ten pleziere van de Hagenaars, die nu gezuiverd Lekwater moeten drinken, om dat de duinen het niet meer in voldoende Hate kunnen opbrengen, een kustgebied biet een steeds toenemende bevolking van drinkwater te voorzien, Overigens, met al- 'e respect voor de betonbouwers, is die kolos een ontsiering van het verder zo landelijke Bergambacht met zijn oude dorpstoren. De asfaltweg is hier ten einde en over een kiinkerbestrating gaan we naar het zilverstadje Schoonhoven. Men kan daar In de week eens prettig dwalen het na tuurstenen stadhuis bewonderen en langs de haven met de gekandelaberde bomen 'fandelen Maar ge moet niet vergeten. Pet uit 1601 daterende stadspoortje door te gaan om van een uniek gezicht op de Lek te genieten. Het oude „Lekzicht" heeft sedert Kerstmis plaats gemaakt voor een Zeer modern bouwwerk, dat met zijn "rede vensters volop gelegenheid biedt te kijken naar het drukke beweeg van de hardgeel geschilderde pont naar Nieuw- Poort aan de overkant. Aan de voet van „Lekzicht" ligt een Zwembad, dat dit seizoen nog als zodanig Zal dienst doen, maar in 1960 wordt een der wanden ervan naar de Lek doorge graven en dan zal Schoonhoven een 'enk 'achthaventje rijk, en een openluchtzwem bad armer zijn De oude en wijze mannen van Schoon hoven zitten op bankjes bij de poort te Genieten van de zonneschijn als we huis- ivaarts gaan. Dan nemen we de Lek- we door een aantrekkelijk wilgenlaantje en zo rijden we aan de zuidkant het leu ke Ouderkerk binnen, waarvan we hoog op de dijk de huizen zien liggen. De Hollandse IJssel is een rustige ri vier met weinig scheepvaart Vee] huizen liggen hier buitendijks, met een water- omspoeld fundament maar dat kan geen kwaad, want de stormstuw is er immers. Die IJsseioever naar het westen toe, is een waar paradijs voor scheepsslopers Als we wat verderop komen in de richting Krimpen worden we verrast door eén stukje Nederlandse vloot. Oude boten, zes stuks tegen de achtergrond van een ont takeld koopvaardijschip dat hier langzaam zijn vormen verliest onder snijbranders en hamers. Die oorlogsbodempjes hebben de snijbrander met nodig want de flarden van de houten rompen hangen erbij. ..Ze liggen hier al ruim een half jaar en .le went zo zoetjesaan aan het ge zicht' zegt ons de man, die we voor de oudste inwoner van het dorp houden. Dan komen we terug aan de brug én ne men nog even Capelle, waar de schepen op de werf van Vuyk de dorpshuisjes schij. nen te overvaren. Dat was een genoeglijke tocht met veel variatie Hebben we zo de grootse, brede Lek kunnen bewonderen en de meer ge moedelijke IJssel waar scheepsbouwers en -slopers hun domein vonden, we hebben de afsluiting van de driehoek, de schil derachtige Vlist terzijde gelaten Die loont een aparte tocht. Die hebben we op een andere dag gemaakt. IN ZIN aardige, uit '1618 daterende bakstenen raadhuis, metveel geurig eikenhout gerestaureerd, zit in een rui me, lage kamer burgemeester mr. L. C. A. Lepelaars. Dat hij auto rijdt en de zeilsport beoefent, behoeft hij ons niet te vertellen; daar heeft hij allemaal het type voor. Niet alleen is hij de burgemeester van Haastrecht, maar ook van Stolwijk en Vlist. De gebieden van deze gemeenten tezamen beslaan ongeveer een derde deel van de hele Krimpenerwaard. Die Krimpenerwaard ligt hem na aan het hart. Hij ziet de mogelijkheden ervan scherp. „Als we zelf niet leiding geven aan het toerisme, zal dit toerisme ons overvallen en kunnen we het niet meer de baas". Daar gaat hij vanuit en dan denkt hij aan het rijwielpadenplan, de hengelsport, zwembaden, kampeer- centra en een motel. Dit laatste zou hij graag zien aan de grote weg, ongeveer ter hoogte van Krimpen aan de Lek. Dat is wel zijn gemeente niet, maar vol gens hem ligt zo'n motel daar het beste voor automobilisten die niet ver van Rotterdam willen overnachten. Al heeft hij dan geen vertrouwen in deze weg als toekomstige hoofdverbinding Rot terdamUtrecht. Daarvoor is het ge deelte Schoonhoven—Utrecht niet ge schikt, hoe goed het stuk van Rotter dam tot Bergambacht ook is. Langs die hoofdweg, ter hoogte van Lekkerkerk, ligt al „Het Goudmijntje", een kampeercentrum van de Ned. Toe risten Kampeer Club. Maar er zouden nog wel enkele meer dienen te komen, vooral in het mooie oostelijke deel van de waard. Waar blijven de onder nemers? En de burgemeester meent daarbij van Rotterdam de helpende hand te mogen verwachten. Immers, de eerst-aangewezenen voor deze streek Aan de voet aan het „Lekzicht"-terras in Schoonhoven heeft men het zwembad, dat volgend jaar in verbinding wordt gebracht met de Lek op de achtergrond en dan een mooi jachthaventje wordt. zijn toch de Rotterdamse recreatie zoekers. Qmeer zal dit zo zijn als rond Capelle en Krimpen en beoosten Rot terdam „Alexanderstad" van 175.000 zielen zich ontwikkelt. De kleine ge meenten lij, de waard kunnen daarvoor met alle kostfen dragen. Er zou één massa-centrum dienen te komen, liefst bij ,.p>e Zaag", het gebied benoorden Kinderdijk. tegenover Krim pen aan de Lek. Bij Stolwijk is een goe(j terrein te vinden vo°r een ondernemer, die een stuk of acht zomerhuisjes wil exploi teren. Daar, in Stolwijk; zal in juli een nieuw, gegraven openluchtbad worden geopend. En tenslotte zijn er de vissers, die met een vergunning terecht kunnen in het visrijke gebied tussen Berkenwoude en Vlist. Daarvoor dienen zij lid van een vereniging te worden die het water heeft gepacht. Het ontbreekt dus deze burgemeester, tevens voorzitter van de Stichting Krimpenerwaard. niet aan plannen. Daar is hij dan ook geboren en getogen Rotterdammer voor. En dan weten we tevens, dat het niet bij plannen pleegt te blijven. Hij vergeet echter daarbij niet, dat de waardbewoners werkgelegenheid die nen te hebben. Niet minder dan 45 pet. van de Haastrechters pendelt naar werkgelegenheid elders. „Het is voor Haastrecht verantwoord", zegt hij, „dat zich hier enkele eenvoudige streek- industrieën kunnen ontwikkelen zonder dat de sfeer van hèt natuurgebied ver stoord wordt. Ik zqu vrede kunnen heb ben met zo'n 25 procent pendelende arbeiders. Maar 45 procent is beslist ongezond". Met een stenen walletje gescheiden van de forse rivier ligt Ammerstol, landelijk en rustig Wederom hebben Stoomvaartmaatschap pij Nederland en de Kon. Rotterdamse Lloyd een nieuwe vrachtdienst aan hun omvangrijk lijnennet toegevoegd. Beslo ten is namelijk tot het instellen van een snelle maandelijkse Nedlloyd-lijndienst van de V.S. op Indië. De schepen np deze lijn zullen Iaden in Mexico en in de ha vens der V.S. aan de Golf van Mexico en de Atlantische Oceaan, en vandaar via het Suez-kanaal en Aden naar Bombay, Madras, de Oostpakistaanse havens en Calcutta vertrekken, waar deze nieuwe dienst aansluiting zal geven op de Ned- lloyd-ljjn „Gulf of Mexico-express". De aldus on'stane dienst rond de we reld me( een totale reisduur van onge veer vier maanden zal onderhouden wor den door vier snelle schepen. De Mij Ne derland heeft daarvooi aangewezen: de ..Balong" en de „Banggaó" En de Rot terdamse Lloyd de ..Maas Lloyd" en „Mis- siss'ippj Lloyd". De ..Balong vertrekt 15 juni a.s. als eerste uit New York de „Maas Loyd" volgt precies een maand later. (Medegedeeld door Bessem De Scheffer, Rotterdam) In ons vorige bericht van 14 dagen ge leden konden wij nog juist een herstel van de Noordamerikaanse talken noteren. De toen met circa 4 dollar per ton ver hoogde prijzen zijn echter niet verder ge stegen. De markt bleef onveranderd, maar zonder kopers. De laatste dagen is er eer der weer een kentering merkbaar. De eer ste hand is bereid iets lagere biedingen te overwegen, maar krijgt die biedingen voorlopig nog niet, aangezien de tweede hand met een zeer kleine winstrparge ge noegen neemt en dan ook enkele posten, zowel loco als op aflading, kon plaatsen. Daardoor bleef de handel beperkt. In de plantaardige sector ondervond cocos- en palmpit-olie aanvankelijk een lichte reac tie, doch kort daarop zette de stijging zich weer voort en in het bijzonder voor copra bedroeg het verschil tussen het begin en het eind van deze berichtsperiode wel meer dan 10 dollar. Voor palmpitten was dit in mindere mate het geval, doch het prijsverschil tussen cocosolle en palmpit- vet is toch nog wel altijd van dien aard, dat er voor palmpitvet een grotere stij- gingsmogelijkheid in zit. Palmolie daaren tegen bleef vast en ook de liquide oliën zijn goed prijshoudend, waar de overstro mingen in Zuid-Amerika natuurlijk de no dige invloed op uitoefenen. De zaken wa ren van niet veel betekenis. Walvistraan bleef goed prijshoudend en de Noordame rikaanse visolie liep iets in prijs op. Hierin werden enige iocoposten geruimd. In de prijzen van vetzuren veranderde niet veel en slechts enkele posten bleken voor de kopers attractief genoeg, zodat al met al de handel in deze beriehtperiode weinig reden tot tevredenheid had. De executeurs-testamentairs van de na latenschap van de heer M. Cohen, een Nederlandse zakenman, zjin bij een Ame rikaanse rechtbank een rechtsgeding be gonnen tegen de Amerikaanse regering om terugbetaling van 192.000 dollar die de Ver. Staten volgens de eisers ten on rechte van de nalatenschap hebben ge heven. De heer Cohen is tot aan zijn overlijden in 1951 directeur geweest van een maat schappij die winkels in Amsterdam en 's-Gravenhage exploiteert. Volgens de executeurs was de vestiging van de heer Cohen in de Ver. Staten na de tweede oorlog fictief. Hij wilde zich als ingezetene van de Verenigde Staten voor doen om gemakkelijk naar de Verenigde Staten te kunnen uitwijken in het geval van een nieuwe oorlog in Europa. Een andere reden voor de fictieve vestiging van de heer Cohen in de Verenigde Sta ten was dat hij wilde voorkomen dat de Nederlandse regering beslag legde op ;n aanzienlijk doUarbezit. op grond van Ne derlandse bepalingen inzake vreemde va luta. De werkelijke woonplaats van de heer Cohen was. volgens .de executeurs, Am sterdam waar hij In een hotel verbleef. In Capelle aan den IJssel Is het, of de huisjes worden overvaren door de schepen, die bjj Vuyk op de helling liggen n. Den Haag Gouda Haastrecht Moordrecht Gouderalc Stolwijk Nieuwerkerk a. d. IJssel Schoonhoven Berkenwoude ROTTERDAM Bergambacht Nieuwpóort Ammerjtol Capelle a d. IJssel Br Krimpen a.d. IJssel Groöt-Am Lekkerkerk [JsselmoRde Bolnes Krimpen a. d. Lek Streefkerk Nieuw-Lekkerland Slikkerveer Kinderdijk Ridderkerk rn. Utrecht glLbied van de Vlist is een lieflijk - bochtig slingert zich het riviertje Ti/naai°?hoven af naar Haastrecht. Midden in het brede water staan groep jes wilgen tussen biezen en mooie oude boerderijen trachten zich tussen bloesem- verschuilen. De molen nabij schoonhoven, van waaruit we onze tocht begonnen, moet de oudste van Nederland f»ln'A0aAS men on'angs "'t oude documen- ifna? I opgemaakt. Alleen al een tocht langs de Vlist' loont overvloedig de reis wekW Ro'terdam- In het land van de weidegronden zal men wellicht vergeefs elders zoeken naar een gebied van zo gro- ,ld' gegeven de mogelijkheden die polders bieden. Graag zouden we onze tocht met een hoogtepunt eindigen, maar we moeten huistoe en dan nemen we de weg die zich bij Haastrecht van de Vlist aftakt via Stolwijk en Berkenrode in de richting Krimpen. We hadden een slechter keus kunnen doen, zeiden we tot onszelf, toen we de schilderachtige, met bomen om zoomde vaart vanaf Stolwijk volgden. En zo hadden we de Krimpenerwaard ver kend. Radio, en televisieuitzendingen verzor gen is al net als regeren: vooruitzien. Bi de N.C.R..V, wat naam en organisatie vorm betreft de oudste omroepvereniging in Nederland, die op 15 november haar 35-jarig bestaan gaat vieren, is men dan ook nu reeds druk bezig met de voorberei dingen on1 dit zevende lustrum zo waar dig mogelijk te vieren. In tegenstelling tot het zilveren jubileum en het zesde lustrum, die werden herdacht met groots opgezette bijeenkomsten Jubo I en II in het Sonsbeekpark te Arnhem, streeft het NCRV-bestuur er thans naar, de omroep zelf meer in het middelpunt van de viering te plaatsen en alle luisteraars en kijkers er bij te betrek ken. Hoogtepunt in deze viering, die op heel het komentie winterseizoen haar stempel zal drukken, wordt de week, beginnende bij de oprichtingsdatum (15 november), welke ditmaal op zondag valt. In de uit zending van deze zondag zullen program ma's van hoogstaande kerkelijke muziek en van massazang worden opgenomen, die tevoren op de geluidsband zijn vastgelegd. De officiële herdenkingsbijeenkomst, waarin zullen optreden het N.C.R.V.-Vo- caal Ensemble, een nieuw gevormd N.C. R V.-kinderkoor, dat hiermee debuteert een orkest, koperkwartet, orgel en vocale solisten, wordt op maandag 16 november gehouden in de Buurkerk te Utrecht. Prof. dr. G. P. Itterson zal een herden kingsrede houden. Op dinsdag 17 of zaterdag 21 november dit zal afhangen van de bereidheid der andere omroeporganisaties tot ruil van zendtijd wordt een bijzonder tv.-pro gramma uitgezonden Een speciale film ploeg, bestaande uit Dick van Bommel, Rob Mariouw-Smit als cameraman en een nog aan te wijzen Israël-kenner va-n for. maat, die voor het commentaar zal zorgen gaat opnamen maken in het H. Land om de kijkers een indruk te geven van de tocht der Joden door de woestijn naar het Beloofde Land. Dit wordt een programma dat anders met het oog op de beperkte ff nanciële middelen van de Nederlandse te levisie niet kan worden geproduceerd en I waaraan bijzondere zorg zal worden be I steed. Woensdag wordt een hoorspel uitgezon den, dat de eerste prijs heeft behaald in een te organiseren jubileumprijsvraag en donderdag volgt een massale jubileum steravond, di€ gelijktijdig door radio en televisie zal worden uitgezonden en die een zeer feestelijk karakter zal dragen. Ten besluite van de jubileumweek wordt in het Amsterdamse Concertgebouw een groot concert gegeven met medewerking van het Omroeporkest, het Groot Omroep, koor, het NCRV-Vocaal Ensemble, het Christelijk Haags Knapenkoor en solis. ten onder leiding van Marinus Voorberg. Tijdens deze muzikale manifestatie, waar' mee de N.C.R V. haar plaats in het rau ziekleven van de omroep wil accentueren, zullen werken worden uitgevoerd, die in opdracht zijn geschreven door Henk Ba dings (compositie over Psalm 147 met gebruikmaking van de melodie van Léon Bourgeois), Jaap Geraedts (feestelijke ouverture) en Hugo Godron, Hugo de Groot en Wouter Paap (licht-symfonische suite). Verder zullen vijf opdrachten worden gegeven voor het componeren van een muziekstuk voor huiselijk gebruik aan Cor Kee, Piet Kee, Gerrit de Marez Oijens Maarten Kooij en Robert Heppener. Hoorspelprijsvraag. Een goed doortrekgebied voor trekkers, een dorado voor rustige fietsers, een ■andschap met rijk viswater.,.. Kortom, ?en heerlijk land voor een dagtochtje voor langzaam verkeer vanuit Rotterdam. Met het uitschrijven van een hoorspel prijsvraag hoopt het N.C.R.V.-bestuur de belangstelling van bekende en nog onbe kende auteurs te kunnen wekken. Deze .prijsvraag wordt gesplitst in een besloten en een open afdeling. Voor deelneming aan eerstgenoemde afdeling is een beperkt aantal auteurs uitgenodigd De open prijs vraag geeft, ieder gelegenheid tot mede dinging- De prijzen in de eerste categorie be dragen tweeduizend en duizend gulden, die voor de tweede categorie duizend! zeshonderd en vierhonderd gulden Be halve op de prijzen zullen de auteurs ook kunnen rekenen op het normale 1 honorarium. Bovendien zal de N.C.R,V. trachten de uitzending van de bekroon de stukken ;n het buitenland te bevorde ren. De inzending moet vóór 1 septem ber 1959 geschieden onder motto of schuil naam en worden voorzien van een cor respondentie-adres. De identiteit der schrijvers zal slechts bekend worden ge maakt, indien zii hiertoe machtiging ver lenen. STERAVONDEN De steravond in de jubileumweek, die moet worden gezien als onderdeel in een reeks van dergelijke progamma's dip gedurende 30 donderdagavonden wor den uitgezonden, bestaat uit een attrac tief muzikaal gedeelte, een optreden van vooraanstaande artiesten op het gebied van het amusement, een spel-element en een financiële actie voor een hoogstaand doel in de geest van de „Haak-in"-actie. Deze uitzendingen geschieden uit de in middels gerestaureerde studiozaal; die van de jubileumavond uit het Amsterdamse Concertgebouw. Verder Worden er wedstrijden geor ganiseerd voor de schoolradio van de N.C.R.V., die dertig jaar bestaat, voor zieken in sanatoria en andere verpleeg inrichtingen en voor huisvrouwen in het voor weinig geld vervaardigen var het beste gebak. De finale van deze laatste wedstrijd wordt voor radio en televisie uitgezonden. Tenslotte komen er nog een fotowedstrijd voor amateurs, en tal van andere wedstrijden. Met deze opzet hoopt het NC.RV- bestuur enerzijds zijn plaats in het gees telijke en culturele leven van de omroep te beklemtonen en anderzijds zijn leden en alle luisteraars een aantal attrac ties te bieden, die hen zullen doen delen in deze jubileuröviering. Hij had een „vorstelijke woning" in Am. sterdam, die hij echter niet bewoonde met het oog c*p de huisvestingsbepalin.aen In Nederland. De eisers stellen voorte dat ook al mocht de rechtbank van oordeel zün dat de Ver enigde Staten het recht hadden de belas ting te heffen, de regering 62.659 dollar dienst terug te betalen die afgetrokken hadden moeten worden als uitgaven voor liefdadige doelein-den. Zoals bekend is, hebben in 1957 de tegenvallers bij het grondwerk voor de bouw van de ondergrondse Pius X ba siliek te Lourdes het gevaar opleverd. aat het tot stand komen niet zou kunnen kosten der funderingen waren de be schikbare credieten reeds uitgeput nog voordat de bouwput geheel gereed was. hlfrl t j' S?e 1?issch°P van Lourdes, heeft toen de bemiddeling verkregen van het naar Rome overgebrachte Opus Cae- naculi waardoor de bouw kon worden voortgezet en nog op tijd voltooid. Maar mgr. Théas heeft daardoor zul ke drakomsche voorwaarden moeten on derschrijven. dat alle inkomsten van het domein der heiligdommen niet alleen als waarborg ter beschikking van wat ^0rt7ei het Cenak^ noemt worden gesteld, doch dat ook de gehele exploi tatie van het domein in handen is gelegd van de paters van het Opus Caenaculi. De uitgeoefende voogdij gaf al zeer spoedig aanleiding tot uiterst onaange- ™me wrijvingen en werd door het ge hele bisdom gedragen, vooral omdat het 'tzag' dat deze toestand van zeer lange duur zou zijn, aldus meldt het Thans is in Parijse financiële krin gen bekend geworden dat onderhan delingen zijn gevoerd met een con sortium van Franse banken om de schuld die Lourdes bij het Opus Cae naculi heeft aangegaan in te lossen. Mgr. Maury die in januari va nhet vo- raar 5 s coadiutor aan de bisschop van Lourdes werd toegevoegd en de bij zondere opdracht kreeg zich met de be ogen van het Lourdesdomein bezig te de betePff88^ onderhandelingen met de knrmo banken tot een goed ein- herve? brenSen en naar Merry Brom- Franee het g™te Par«se avondblad de hanlinlr weef,mee te delen is met een terdnv een akk°ord aangegaan voor franks f77 nnn" efP bedrag van 1 miljard tekort iJT. guId^n)' wat ongeveer het dan m'n a f bouwko3ten. die meer De MiddeJburgse pianist, die voor de muzikale omlijsting moest zorgen tijdens he» diner dat zaterdagavond aan het Ita- 'iaa"st B«zelschap dat dé rampgebieden neert bezocht in de statenzaal te Middel burg werd aangeboden, heeft wel een beetje in angs, gezeten. Hij moest name lijk aan hef begin het Italiaanse volkslied spelen. De musicus wilde een herhaling van de gebeurtenis, zoals die zich bij een nterland-voetbalwedstrijd Engeland-ïta- lie had voorgedaan, voorkomen. Toen W6r^tl namelijk het verkeerde volkslied ge speeld. In een winkel te Goes had men 20 verd de pianist medege deeld. Hij maakte de reis naaT Goes ech- ter tevergeefs. Het was het verkeerde lied. Een inwoner van Vlissingen zond hem een boek vol volksliederen, ook met net Italiaanse. Om vergissingen te voor- komen speelde de pianist het. lied bij een auaan te Middelburg. Het was weer het verkeerde. De behulpzame Italiaan heeft toen het gevraagde lied voorgeneuried De pianist heeft het lied noot voor noot ge noteerd. Toen kon hij het echte volkslied spelen.... In zijn pas verschenen jaarverslag noemt de Wereldomroep het jaar 1958 een overgangsjaar, waarin nog geen oplossing werd gevonden voor een aantal belang rijke vraagstukken. Het voornaamste daar van was het in 1958 ingediende wetsont- wern voor de wettelijke .regeling van het Nederlandse omroepbestel. Met betrekking tot dit onderwerp wordt tn het. verslag opgemerkt: Wij blijven van mening dat Nederland het beste is gediend met een Wereldomroep bestuurd door een college van „vrije mannen" die uitsluitend aan de regering en aan zich zelf verantwoording schuldig zijn" Met deze wens is volgens 't jaarverslag blij kens 'f herziene wetsontwerp en de memo rie van antwoord van 5 febr. van dit laar in ruime mate «rekening gehouden Ech- ter bestaat er nog enige bezorgdheid met betrekking totde voorgenomen financie- ring van de Wereldomroep uit de schat- kist. Deze afhankelijkheid, waarvoor men van de zijde van de Wereldomroep liever „conjunctuur-gévoeliiger" zou worden dan tot dusver het geval is geweest Andere punten van afwachting voor de Wereldomroep vormden in 1958 de studio- bouw overigens bestaat uitzicht op vol tooiing in de loop van dit jaar en de wens dat er in het öntwerp-omroepwet oen wat stringenter formulering was inge voegd inzake de samenwerking met de binnenlandse omroep en de toekomstige deelneming in het bestuur van de Noze- ma, die het kortegolf-aendoark beheert. Wat het programma van de Wereldom roep ln 1958 betreft dit werd vooral ge kenmerkt door een grote lengte van de tien verschillende nieuwsbulletins waar van er enkele bovendien ook nog van com mentaren en dergelijke werden voorzien. De uitzendingen in vreemde talen, waar onder het „Happy Station"-programma in november 1958 zijn dertigjarige bestaan herdacht, mochten zich in een toenemen- tertoifdrajte^zou wMle^zte"'® waardérink^erheu^n.^^en^ de vaar niet dMtoteeldhe dat'rfero gc-I transcripties, die !n 53 talen naar meer vaar mei aenKPeeldig dat deze omroep'dan honderd landen worden verzonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7