Project van 600 miljoen gulden 5,Op reis door ons land haalt de eerste prijs """IlltVISIt couzy Met geld geen woningnood ROTTERDAMSE VERENIGING Politieke tegenstand van de baan Zoeken en piekeren een voor proefje van vakantie Overpeinzingen van een veertienjarige Tunnel door de Himalaya Een landbrug DE OPLOSSING Als de brug over de Golden Gate Brug en olie.,.. Minder moeilijkheden Drink Geeft liet Nederlandse Groter vlucht stuk zijn kans Hans Roest Gewone man de dupe P. C. HOOFTPRIJS: PIERRE KEMP Olieboring in Noordzen gaat deze zomer niet door V B ZATERDAG 16 MEI 1959 PAGINA 7 Terwijl men zich in Spanje nog steeds druk 'Haakt over de schande, die het land wordt aan gedaan, doordat Engeland de Rots van Gibraltar bezet houdt, maakt een internationaal vermaard spaans ingenieur stemming voor een groots pro leet, door hem ontworpen. Hij bekommert er zich liet om, of Engeland telkens nieuwe apen naar Gibraltar brengt. Voor hem heeft deze vesting, 'bt bolwerk van Engeland aan de toegang tot de Ttiddellandse Zee, te enen male afgedaan. Men h'eet, volgens de traditie zou Engeland Gibraltar verliezen, wanneer er geen apen meer op huizen, ('us de er indertijd overigens geïmporteerde apensoort zou uitsterven. Engeland voorkomt het uitsterven eenvoudig, door er telkens, wan neer het aantal apen onrustbarend verminderd is, nieuwe heen te sturen. Het gaat vermoede lijk uit van de gedachte, dat het nooit kwaad kan en men beter doet, de schijn op te houden. Apen op de rots van Gibraltar.... Wellicht weerhoudt dan een zekere angst of een bepaald respect voor de traditie de ongeduldigen in Spanje, om een overgave van Gibraltar met ge weld te forceren. Je kunt de mensen beter rustig houden en in een waan laten, denkt de gouver neur van Gibraltar misschien. ^ftder de vele opmerkingen, die de lezers insloten bij hun oplossing e prijsvraag „Op reis door ons land", was er één, die we tientallen keren ^Oezen liebben: De prijsvraag viel niet mee! Maar dat was ook onze be. Peeling. Degene, die graag een prijs wil winnen, moet er iets voor over eblben. Welnu, vele inzenders hebben er inderdaad iets voor overe gehad. 'j hebben gesproken, geschreven en getelefoneerd met allerlei instanties bet liele land. Zij zijn er zelf op uitgetrokken om te ontdekken of bet !Gndbeeld van Piet Hein inderdaad in Rotterdam staat, hoe lang de .^lsertunnel is en waar men bet huis van Maarten van Rossurn kan vinden. °Or degenen, die op deze wijze de prijsvraag tot een goede oplossing "achten, moet liet zoeken en piekeren een genoegen geweest zijn, een °°rproefje misschien van de a.s. vakantie. Wanneer zij niet in de prijzen V;|Uen, hebben zij dit tenminste gehad. U £ork- <c> Pie* Bern.; (dj Hermeen, BeetM&mi 53, Dubbeldam, Observator fife enige echte Sedert Ï9I2 STOCKHOLMdag „Wanneer ik mijn vliegtuig klaar heb, zal ik er mee naar Stockholm vliegen. Dat zal mijn eerste reis zijn. Ik denk, dat de Stockholmers sullen staan te kijken en zich verwonderd zullen afvragen, wat dat toch voor een merkwaardig grote vogel is." Ik las deze zinnen in het vliegtuig, dat mij in nog geen anderhalf uur van Kopenhagen naar Stockholm bracht. Ze zijn overgeschreven uit het dagboek van een kind. Niet dat van een technisch begaafde jongen als de latere Werner Braun, die bezeten was van alles wat met luchtvaart te maken had. Het fragment is trouwens niet uit de laatste jaren het werd geschreven lang voordat de gebroeders Wright met hun vooralsnog acrobatische kunststukjes in de lucht de wereld in verbazing en de fantasie van vele jongeren in werking brachten. De ontboezeming werd in februari 1873 aan een dagboek toevertrouwd door een meisje van veertien jaar, dat van diep uit de provincie naar de Zweedse hoofdstad was gekomen. Daar zag ze haar neefje met een voorwerp spelen, dat de lucht in kon worden geschoten. Dit deed haar denken aan een echt vliegtuig, dat bruikbaar en nuttig zou zijn. 'De landelijke wedstrijd voor de beste opvoering van een Neder, lands toneelstuk, welke ivedstrijd georganiseerd werd door de NATU en liet W KA en de Bond van Nederl. Toneeluitgevers en de Bond van Nederl. Toneelschrijvers, bracht dit jaar de grote wisselbeker in handen van de Rotterdamse vereniging Mutua Amicitia vanwege haar uitmuntende opvoering van het spel „Het Eeuwige Toeval?" van de Nederlandse auteur A. Defresne. Wijdser vlucht SELMA LAGERLöF schrander en ontledend Hans van Berven Brug over straat van Gibraltar tAVat hiervan zij, Gibraltar is nog steeds v,ngels en het ziet er niet naar uit, dat j "geland tegenover de tamelijk gevaar- ,?e agitatie in Spanje toegeeflijker zal dan tegenover het geweld op Cyprus tegenover de politieke verwikkelingen p Malta. Over het project van de Spaanse ®*-minister Alfonso Pena Boeuf hij was sedurende enkele jaren onder Franco mi- 'ster van openbare werken heeft En- jptand zich tot dusver niet officieel uit sproken. Het is trouwens een project. .®t niet z0 maar ineens gerealiseerd zal yhnen worden. cena Boeuf wiil nl. een brug over de Araat van Gibraltar leggen, ondanks de 'izonder sterke stromingen, die erin estaan, komend uit de Atlantische Oce- Ah en uit de Middellandse Zee. Het wa- er daarvan verschilt in sterke mate van °Ptgehalte, zodat deze stromingen als het .are onder elkaar doorduiken, hetgeen taSnisch gezien op zichzelf al grote moei- Jkheden zal opleveren. De brug over de tii aat van Gibraltar zou inmiddels een ap«el overbodig maken. Er is reeds lang jpleden over eetn dergelijke' verbinidtog Spanje en daardoor Europa en ^®%ia gesproken. 1869 reeds werd een der eerste In j^rcieoize Caar evenals de tunnel onder het Kanaal Wam het nooit tot uitvoering, zelfs niet projecten ervoor gelanceerd. e brug over de Straat van Gibraltar volgens de plannen tot een begin daarvan. Wat de Kanaal tunnel betreft, er is enkele jaren geleden een maatschappij opgericht, die de in de vorige eeuw ter hand genomen werken wil voortzetten- Een paar maanden gele den zijn uit Engeland zelfs enkele schepen uitgevaren, met technici en allerlei ma teriaal aan boord, ten einde de Kanaal bodem nader te onderzoeken. In Frankrijk wijst men aan de Kanaalkust nog steeds les of Heracles deze rotsen gespleten en daardoor het water van de Atlantische Oceaan uitgestort over wat nu een groot gedeelte van de Middellandse Zee is. Hij moest de tiende van de twaalf taken verrichten, welke hem waren opgelegd en de mooiste jonge exemplaren stelen uit een kudde runderen, die bewaakt werden door een monster met drie lichamen. Ten einde zijn taak te vergemakkelijken nam hij een reusachtige hamer ter hand en sloeg ermee op de rotsen in. Sindsdien zitten we met de zg. Zuilen va,n Hercules, de de putten aan die indertijd werden ge- *wee in de Straat van Gibraltar vooruit stekende rotsen en met de Middellandse Zee, welke intussen de bakermat van onze beschaving werd. In de oudheid werd aangenomen, dat achter de Zuilen van Hercules de wereld ophield, tot de koene zeevaarders, de Fe- niciërs, bewezen, dat men er buiten de zee eveneens varen kon ze maakten zowaar reizen rond heel Afrika en de beweringen van kopstukken uit de oudheid als Strabo en Pindarus te enen male lo- genstraften. graven, als inleiding tot het, aanleggen van de tunnel. Engelands verzet tegen het plan maakte een eind aan de werk zaamheden. Men vreesde daar, dat de Kanaaltunnel een invasie vergemakkelij ken zou. Niet ten onrechte, naar verschil lende gebeurtenissen in de Tweede We reldoorlog bewezen hebben. Thana heeft men naar het schijnt alle bezwaren laten varen en maakt het project voor de Ka naaltunnel een kans, ten lanigen leste ver wezenlijkt te worden. We stappen hier overigens nog even aan. dat <3e Sovjet-Russern een project voor bereiden voor het boren van een tunnel dwars door een der enorme massieven van de Himalaya. Ze hebben hun project, zoals zulks achter het IJzeren Gordijn gewoonte is, niet nader gepreciseerd, maar wel medegedeeld, dat deze tunnel <je af stand tussen Sovjet-Rusland en India met 800 kilometer zou bekorten. De bouw er van zou voorts niet meer dan drie of vier jaar vergen. Het is ons niet bekend, wat men in India van dit plan denkt. Vermoedelijk heeft men daar tegenover een dergelijke „gemakkelijke" verbinding dezelfde bezwaren, die Engeland tegen de Kanaaltunnel had- Wat Pena Boeuf betreft, deze is van het standpunt uitgegaan, dat er eens tussen Europa en Afrika ter hoogte van Spanje een landbrug heeft bestaan, door een rots achtige massa gevormd. Volgens de Griek se mythologie heeft Jupiters zoon Hercu* t °nder de toegezonden opmerkingen wa- Rltl er ook van lezers> Hie onjuistheden, t 'hans vaagheden in de opgave meenden bespeuren, Zo kon er b.v. misverstand \y.'.staan rond de eerste Elfstedentocht. b y bedoelden de eerste officiële tocht, 'Seen uit de vier genoemde jaartallen j,.e' bleek, omdat het jaartal 1880 toen Muiier in zijn eentje de tocht reed h.n He vier genoemde mogelijkheden ont mak. .Gok het „gemengd oeververkeer" heeft tn moeilijkheden opgeleverd. Het is ech- dis. ®en zeer vaak gebruikte uitdrukking ln e cUssies over gemengd zwemmen en wat °P volgt. j uat Tilburg de schoonste stad van het iSi hebben Mng niet alle inzenders ltQ en geloven. Om misverstand te voor- s. bfen: zo noemen de Tilburgers zelf hun (Ad €n (jat mag niemand hun kwalijk ne- j. n- Merkwaardig echter, dat velen de le, "'el aan Venlo wilden geven, kennelijk He war met de erenaam, die het Lim- je rëse stadje zich aangemeten heeft: stad- van plezier, tha Han tenslotte de historische paarden- ®ch TaIrke lezers kwamen er niet ij! ter om de doodeenvoudige redn. dat jjiaan Valkenburg in Limburg gedacht jOben, ni®t aan het Zuidhollandse dorp Katwijk. «b De Koppelpoort kan men vinden in g'ersfoort. (a.) 8tp- Ge Elfstedentocht werd voor de eer- keer gehouden in: 1909- (b.) t-,- Manreza is de naam van een: retrai- (c.) bie mummie van Raskar Kapak vindt b h in: het stripverhaal „De 7 kristallen 5'hn". (d.) stp bijtje Boes is: een souvenirverkoop- g" op Marken (c.)' Ambre Solaire is: zonnebrandolie. De Efteling ligt in: Kaatsheuvel (b.) W Ge Voetreis naar Rome is van: Ber- Aafjes t.e.e is: een snelle treinverbinding "Ü9 ,<b> Gemengd oeververkeer is: oponthoud ltij„ He oever door mensen van beiderlei (c.) toji Intourist is ;®bureau. (a.) een Russisch staats- 12 r. y De „schonste stad van 't laand" is: .13' "ff. (c.) De grootste zeehaven ter wereld is: 3.) ue Goudse glazen zijn: kerkramen. 11 ï-, De Keukenhof ligt in: Lisse. (c.) fo.) Het Kanaleneiland ligt in: Utrecht. 17 WaAHet aantal leden van de Wegen- jj-ftt bedraagt ongeveer: 250.000. (c.) (e.) Ge Lijnbaan is een: winkelcentrum lö I» Rotterdam staat het standbeeld 20. Een fraai voorbeeld van gotische bouwkunst is: de Domkerk van Utrecht (a.) 21. Hilton is de naam van een: hotel magnaat. (b.) 22. Diergaard^ Bldorp ligt in: Rotter dam, (d) 23 Ben Essing is een bekende impres- sario in: Blokker, (c.) 24. Een bovenkruier is een: molen, (c.) 25. Het paleis op de Dam te Amster dam is gebouwd op: 13659 palen, (d.) 26. De Velser tunnel is: 1644 meter lang- (c.) 27. Het huis van Maarten van Rossum staat in: Zaltbommel. (b.) 28 Deze toren staat in: Rotterdam, (a.l 29. De beeldengroep tegenover het Rot terdamse stadhuis is vervaardigd door de beeldhouwer: Mari Andriessen. (c.) 30- Deze kerk staat in: Oudenbosch, (c.) 31. De beroemde molens aan de Kinder dijk liggen in de: Alblasserwaard. (a.) 32. Het Zuidermuseum bevindt zich in: Enkhuizen, (d.) 33 Het aantal toeristen, dat jaarlijks de Domtoren te Utrecht beklimt, bedraagt plm.: 60.000. Cc) 34. Er wordt jaarlijks nog een histori sche paardenmarkt gehoude,n in: Valken burg. (b.) 35. De Stier van Potter kan men vinden in: het Mauritshuis te 's-Gravenhage (b.) 36. Het Kaagdorp ligt in: Alkemade. (a.) 37- Een alm is: een bergweide, (b.) 38. Het Leudal is: een beekdal in Lim burg. (c.) 39. Een piekeval is: een onderdeel van het zeilwant. (a.) 40. De volgende passiespelen in Tegelen worden gehouden in: 1960 (c.) Hoofdprijs 150 gulden: W. A. A- Wei- mar, Stadhoudersplein 77, Rotterdam. Prijs 100 gulden: D. Visser, Lange Nieuwstraat 169, Schiedam. Prijs 50 gulden: A. Putten, Laan van Overvest 13, Delft. Boekenbonnen: W. G. Jansen, Essenburgsingel 126b, Rot- erdam. H. J- Swiers, de Merodestraat 17, Rot terdam. Mej. W. Lindeman, Broersvest 48b, Schiedam. A. Vorstenbosch, Boreelstraat 33b, Rot terdam. J. W. P. Koemans, St.-Josephstraat 76, Gouda- Th. Wittkampf-Kleipool, Fr. Haver- schmidtlaan 5, Schiedam. J. de Mooy, Floresstraat 55, Delft- Mevr. E. F. van Klaver en Behrtcl, Voor straat 323, Dordrecht. Th. Weber, Thomas a Kempisstraat 38. Schiedam. P. J. M. Koemans, Bosboom Toussaint- kade 2 Gouda. J. de Kort, Persoonshaven 89, Rotter dam-Zuid. Vertel nu toch eens iets over die brug over de Straat van Gibraltar, zal de on geduldige lezer zeggen. Wel, het gaat hier in de eerste plaats om een project, dat nog aanzienlijk verbeterd moet, al zijn er ervaringen in verwerkt, opgedaan bij de aanleg van reuzenbruggen als die over de Golden Gate bij San Francisco. De brug moet circa twintig kilometer lang worden, dertig meter breed en vol gens de voorlopige plannen zullen er een autoweg en een spoorweg op aangelegd worden. De brug zal moeten lopen van de Baai van Valdavaquero in Spanje, niet ver van de stad Tarifa, in de buurt van Algeciras, bij Gibraltar, -naar een naam loos punt van de Marokkaanse kust, in tussen niet ver van Tanger verwijderd- Het diepste punt in de Straat van Gibral tar is op dit traject ongeveer driehonderd meter. Terwijl reeds bij de Spaanse kust de diepte al spoedig vijftig meter be draagt, is deze bij de Marokkaanse iets minder, ofschoon ook daar een gemiddel de diepte van honderd meter spoedig be reikt wordt. In het midden van de Straat wordt de diepte niet ver van het gepro jecteerde traject vijfhonderd meter. De Straat is het smalst tussen Tarifa (Span je) en Los Cuchillos deSiris, niet ver van Ceuta en heeft daar een breedte van 13.800 meter, dus bijna veertien kilometer, maar de minste diepte bedraagt daar vijf honderd meter e« d^ stroom is er uiter aard het sterkst. Tussen haakjes, de groot ste diepte in de Straat van Gibraltar be draagt 950 meter. De diepte in het smal ste deel bedraagt minstens 250 meter. Nadat het eerste plan voor een tunnel onder de Straat van Gibraltar in 1869 was gelanceerd, zijn er nog verschillende andere gepubliceerd, o-a. dat van don Pe dro Jevanois in 1927. Het bleef echter na dien hij het benoemen van commissies, d;ie 'het zouden bestuderen en besprekin gen tussen geleerdea^ ingenieurs en tech nici op wetenschappelijke bijeenkomsten. De plannen vonden geregeld weerklank in de Franse en Spaanse pers en de Franse regering stond er in principe niet afkerig tegenover, omdat ze zeer goed het belang van een snelle verbinding over «n onder land tussen Europa en Afrika begreep, vooral toen Franse gebied in Afrika steeds aan betekenis won, zowel in poli tiek als economisch opzicht. De ontsluiting van Frans Equatoriaal Afrika, waarmede 6inds enkele jaren ge start is en de belangrijkheid van de Sa hara als olie-producerend ge-bied doen Frankrijk zich thans voor het plan van de brug interesseren, zulks mede na de laatste berichten over het leggen van een oliepijp leiding in de tunnel door de Grote Sint- Bernard. Nog steeds moet de olie uit de Sahara per tankschip van Noordafrikaan- se havens naar Zuid-Frankrijk worden vervoerd, waar de pijpleidingen beginnen, die eerlang tot een Europees net moeten uitgroeien. Een pijpleiding via Marokko en Spanje en over de brug opent inte ressante perspectieven, al zullen er enkele politieke poofolenoen. v-oor oveirwonnen moeten worden. Het fdnanoiële asipeet is trouwens oók nog een factor, want het vervoer per schip zal we-llichit goed koper blijken dan he-t ipompen van de olie over de Inderdaad grote afstand tussen Algerije, door Marokko en Spanje na-ar Frankrijk. Doch afgezien van de oliekwestie is daar de uiterst snelle verbinding, welke voor het autoverkeer 2aj worden geschapen, dank zij een brug over de Straat van Gi braltar. Een brug zal niet zoveel moeilijkheden opleveren als een tunnel. Juist de be zwaren, welke de technici steeds weer tegen He aanleg van een tunnel ter tafel brachten, hield een nadere uitwerking van de diverse tunneiljpjiaininein al bij voorbaat tegen. W-at de brug betreft, Pen-a Boeuf heeft reeds de medewerking verworven van de Franse directie voor Marokko, een overkoepelende instantie, die de diverse problemen van Marokko's industriële en economische ontwikkeling bestudeert en van de Spaanse Raad voor Wetenschap pelijke Onderzoekingen. Hij heeft een uit voerige studie gemaakt van de bodem gesteldheid in de Straat van Gibraltar en van. die zeestromiingen,, die er z-ich door heen wringen en berekend, met welke weerstanden er op diverse punten reke ning zal moeten worden gehouden- Het aanleggen van de fundamenten en het bouwen van pijlers, waarop de brug zal rusten, vormen natuurlijk een enorm tech nisch probleem, hetwelk echiter door P-ena Boeuf en een aantal medewerkers van alle kanten bekekën is. Hij baseerde de keuze v-ain het trajeot v-a-n de brug op deze studies. De moderne techniek is thans zover ge vorderd, dat zonder ad te grote bezwa ren en gevaren op een diepte van drie honderd meter onder water zal kunnen worden gewerkt. Op een diepte van vier honderd meter zou men, gezien de huidige stand der techniek, op onoverkomelijke moeilijkheden stuiten Vandaar ook, dat Een Engelse matroos met een aap van de rots van Gibraltar Pena Boeuf niet d-e kortst® afstand nam: die tussen Tarifa (Punta Marroqui) en Los Cuchillos de Siris, waar de Straat van Gibradifcair hie-r en da-air zedfs bijna duizend meter diepte bereikt. We noemden hierboven de brug over de Golden Gate b(j San Francisco. Maar Pena Boeuf heeft zjjn plan tevens in be langrijke mate gebaseerd op de ervarin gen, verkregen bij de bouw van een brug over de Taag te Lissabon. Men wil met varende caissons werken, die tot op de Straatbodem kunnen zinken en van waaruit de fundamenten kunnen worden gelegd. Ook de ervaringen, opgedaan bjj de bouw van de brug bij Quebec over de St.-Lawrenceriviier, die van de Brooklyn Bridge te New York en die over de Forth- rivier ln Schotland zullen benut kunnen worden en de bouwers het nodige zelf vertrouwen verschaffen, zodat deze gi gantische onderneming, welke volgens een voorlopige raming zeshonderd miljoen gul den zal kosten, met succes zal kunnen worden bekroond. Het plan voor een brug over de Straat van Gibraltar herinnert onwillekeurig aan het grootste project van de Oostenrijkse ingenieur Soergel, die in de Straat van Gibraltar een dam wilde aanleggen, waar door de Middellandse Zee van de Atlan tische Oceaan afgesloten zou worden en grotendeels drooggelegd. Corsica, Sardi nië, Malta en Sicilië zouden dan, evenals de Balearen en Cyprus, geen eilanden meer zijn, maar midden in het land liggen Dit duizelingwekkende project wekte tus sen de Eerste en de Tweede Wereldoor log grote weerstand, in verband met de geweldige politieke en economische gevol gen, welke het zou hebben. Soergel schreef er een dik boek over. Maar daar is het bij gebleven. Misschien dat in de toekomst.. (Advertentie) Jndian Tonic (SUININE Selma Lagerlöfs dagboek Hoe exact dat gepieker was, bewijst oen ander fragment. „Het zou zo prettig voor ons mensen zijn, door de lucht te kunnen vliegen. Maar dat die grote, met gas ge vulde luchtballons enige toekomst heb ben, geloof ik niet. Die doen niets anders da,n knappen, en als ze niet knap pen worden ze door de wind zo maar er gens heen gedreven, zodat je niet eens weet waar je terecht komt. „Maar als ik een wiel had met betrouw bare vleugels, een wiel dat groot genoeg was, en ik had een plaats om te zitten en een pedaal onder de voeten, met een krukstang die naar de schroef liep net als bij een spinnewiel, zodat je die op kon winden dan denk ik dat het een goed vliegtuig kon worden''. Het veertienjarige meisje had er toen nog geen idee van, dat haar Jules Verne- achtige fantasie maar al te gauw werke lijkheid zou worden. Ze heeft de hele ont wikkeling van het vliegtuig van vogelvlug vervoersmiddel tot onmenselijk verdel gingswapen meegemaakt. Op 20 maart 1940, na de Finse vrijheidsoorlog en het begin van de Tweede Wereldoorlog, stierf zij, eenentachtig jaar oud, op haar gelief de landgoed Marbacka. Het „Dagboek van de veertienjarige Sel ma Lagerlof' is zojuist in de ronduit voor treffelijke Nederlandse vertaling van N- M. Wartena verschenen en het is om vele redenen een buitengewoon interessant ge schrift. In de eerste plaats geeft het een raak zelfportret van de schrijfster als kind. Later vooral sinds zij wereldbe roemd werd sloot Selma Lagerlof zich van iedereen af. Zij werd de ongekende en onbereikbare; een legende reeds tij- deru; haar leven. Maar in dit dagboek van haar jeugd liet zij zich gaan. Zij tekende zichzelf met een vrijmoedigheid en oprechtheid- die zij met haar sterke wil later beteugelde. Zij be schreef haar omgeving, familie en verwan ten met de onbevangenheid en „loslippig heid" (bijna: meedogenloosheid) van de jeugd. Het verhaal van haar reis naar I hij schrijft: Stockiioli», van haac .verblijf aldaar, temid-1 „Dit verhaal speelt in een romantische den van 'n heel wat beweeglijker en kleu riger gezelschap dan zij, kind uit de pro vincie, gewend was, is van een journa listieke zakelijkheid en tegelijk van een kinderlijke eenvoud, die verbazingwek kend zijn_ o, 's het waar dat men hier te Stockholm beweert: dat deze dagboekbla den pas in de jaren twintig door de schrijfster zijn „uitgewerkt"- Hetgeen dan wel de stijl verklaart, doch de merkwaardig exacte waarneming en de vlucht der verbeelding toch nog altijd op zijn minst opzienbarend doet blijven. Op de tweede plaats kondigt in dit dag boek de latere schrijfster zich al aan tweevoudig: in de wil tot vertellen en in het vermogen daartoe- Het kind spreekt al over ie plannen van haar eerste roman. Op 12 maart 1873 geeft zij er een uitvoe rige samenvatting van. Het zou een histo rische verbeelding worden, doch het is bij deze opzet gebleven. Het vermogen tot vertellen blijkt wel haast uit iedere bladzijde van dit dagboek. Of de schrijfster een waargenomen of overgeleverd feit dan wel een eigen fanta sie weergeeft, altijd geschiedt dit met een verbeeldingskracht, die de latere schrijf ster van de beroemde roman „Gösta Ber- iing" aankondigt. Want het veertienjarige meisje, dat schrijft over de vlucht met een vliegtuig over landen en steden, za] later tot een veel groter en wijdser vlucht in staat zijn: die der verbeelding. In haar romans en verhalen neemt zij haar lezers mee op verre, vreemde tochten. Waar de werke lijkheid eindigt, daar begint de verbeel ding. Doch bij Selma Lagerlof vloeien fantasie en realiteit ineen tot een nieuwe werkelijkheid. De legende en sage zijn in haar romans en verhalen verwerkt tot de-ze vreemde, geheimzinnige wereld van aanvaardbare en onaanvaardbare dingen. N- M. Wartena heeft het wezen van de grootse roman Gösta Berling" heel goed begrepen als tijd en het is vol sagen en overgeleverde verhalen. Maar overal in het boek vindt men er bij de strijd en de moeilijkheden, bij weemoed, vreugde, lief en leed een be grijpend, warmkloppend mensenhart. Wie waren deze kavaljiers? Ach, het waren al len mannen die iets achter de rug hadden, mislukkingen of wilde avonturen, maar die toch weer boven andere uitstaken door hun talente-n, hun merkwaardige leefwijze en hun goede eigenschappen als naasten liefde, trouw, kinderlijke vrolijkheid en ook door hun moed. „Sagenfiguren zijn het, maar toch ook weer mensen uit deze moderne tijd even goed van wie de grootheid en de zwak heden op ontroerende wijze zijn geschil derd. Hoe broederlijk woonden zij teza men onder het gastvrije dak van de Ma- joorske, de machtigste vrouw van Varm- land, een figuur, die evenals andere een historische achtergrond heeft. Men moet zich niet laten afschrikken door de soms wat verwarrende avonturen, maar trach ten daar doorheen te zien, de bedoeling ervan te ontdekken en de strijd te volgen tussen goed en kwaad". Binnenkort zal, naar ik vernam, van deze roman een zeer goedkope druk verschij nen. Het is een kans om kennis te maken met een van de grootste meesterwerken der wereldliteratuur, tevens een der mee- siependste verhalen, die ooit zijn geschre ven. „Geef het Nederlandse stuk een kans". „Help mee bouwen aan een eigen Ne derlands toneelrepertoire"^ Dit zijn ongetwijfeld de gedachten, welke de initiatiefnemers van deze jaarlijkse te rugkerende landelijke wedstrijden voor ogen hebben gehad, want men kan alleen deelnemen met een Nederlands stuk. De initiatiefnemers zijn de uitgevers en de schrijvers. Eeigen belang zult u zeggen. Goed, maar de initiatiefnemers zijn ook de NATU en het WKA. En waarom? Om de eenvoudige reden, dat de NATU.em het W.K.A. in deze een roeping hebben te ver vullen. En dit niet om chauvinistische re denen maar.. Omdat het terrein van het amateurto neel een heel eigen terrein moet zqn Het amateurtoneel is een volksgoed. Het wordt beoefend niet door enkele begena digden, maar door een zeer grote volks groep. En het publiek bestaat niet uit een paar handjesvol fijnproevers, maar wordt gevormd door een vrij grote volks massa. Van het toneel gaat een zeer grote in vloed uit, zowel op de beoefenaars zelf. als op het publiek. Wordt het toneel dus een volksgoed, een volksbezit, zoals het amateurtoneel reeds in feite is en nog steeds meer wordt, dan strekt deze invloed zich dus uit tot diep in het volk zelf. Dit brengt een grote ver antwoordelijkheid met zich mee voor de beoefenaars van het amateurtoneel. Maar als het amateurtoneel een volks goed is, een volksbezit, moet het ook zijn geheel eigen sfeer kennen. Het moet niei op vreemde bodem behoeven te pachten- Het moet onze eigen geaardheid naar vo ren kunnen brengen. De problemen, die in ons eigen volk leven en die wij op een geheel eigen mentaliteit oplossen. Pas dan is er sprake van een echte volks- kultuur, wanneer wij ook op een geheel eigen repertoire kunnen steunen; wan neer door onze beoefening van het toneel een geheel eigen Nederlandse toneellitera tuur zou ontstaan. En dat dit niet mogelijk zou zyn, is grote onzin- \V(j hebben de schrij vers. Zie maar eens naar het prach tige stuk van Defresne. Maar wij ge ven onze schrijvers nauwelijks de 'kans. En wel om twee redenen: of wij kie zen in navolging van het beroepsto neel uit het buitenlands repertoire en brengen stukken met een vreemde sfeer die wij niet aanvoelen en met proble men, die onze problemen niet zijn. Of (hetgeen bij het amateurtoneel nog meer het geval is): wij nemen stukken wél van eigen bodem, maar geschreven door mensen, die nu eenmaal geen schrij vers zijn. of zich althans niet zo mo gen noemen, waardoor wij de goede schrijvers evenzeer de kans ontnemen. Wij moeten niet al te zeer de schuld op het beroepstoneel gooien, waar de ver houdingen geheel anders liggen dan bij ons. Wij hebben een geheel andere taak dan het beroepstoneel, ook al dringt daar de vraag: waarom niet meer stukken van eigen bodem? Is het stuk van Defresne soms minderwaardig voor het beroeps? In Zwitserland en Duitsland werd het reeds met groot succes door het beroeps gebracht. Waarom hier dan niet? En deze vraag kan men aangaande vele andere stukken stellen. Maar laten wij liever bij onszelf blij ven. Waarom kiezen wij zo dikwijls in navolging van het beroepstoneel 'even eens uit het buitenlandse repertoire? En wat kiezen wij dikwijls dan nog? Laten wij hopen, dat de jaarlijkse te rugkerende wedstrijd hierin een kentering mag brengen en ons de overtuiging mag geven, dat wij ruimschoots bij onze eigen schrijvers terecht kunnen. De jury, welke bestond uit de heren H. Jongsma, C A. Schiip en F. Bloem kolk oordeelde het spel van Defrense een subliem stuk. De tweede prijs werd toe gekend aan de winnaar van de eerste prijs van het vorig jaar: het toneelgezel schap „De C?lieck" uit Amsterdam met 'n opvoering van „Het spoor loopt langs de hoeve" van W. Bisschot. En de derde prijs aan „Flakland" uit Heiloo voor de opvoering van „De weg naar huis" van Cht. v. d. Heuvel en Kees Spierings. Cs (Advertentie) RADIO GRAMMOFOONS BANDRECORDERS DICTEERAPPARATEN Hi-Fi en STEREO MUZIEK-INSTALLATIES OPROEP-INSTALLATIES VOOR KANTOREN EN BEDRIJVEN AERT VAN NESSTRAAT 38 - TELEFOON IL&iUl „De woningnood wordt, in zijn geheel gezien, niet opgelost naar urgentie, naar naar de financiële draagkracht. Voor hen, die een woning kunnen kopen of op grond van hun maatschappelijke positie een ho gere huur kunnen betalen, is de woning nood geheel of ten dele opgelost. Aan een groot aantal in woningnood verkerende gezinnen daarentegen, die niet over deze middelen beschikken, moet dikwijls wor den medegedeeld, dat zij maar moeten wachten". Dit heeft het hoofd van het bureau voor huisvesting van de gemeente Apeldoorn, de heer A. B. Leeneman, gezegd in een vergadering welke te Ede gehouden werd van de „Vereniging van leidinggevende ambtenaren, belast met de uitvoering van de Woonruimtewet 1947", waarin leiding gevende ambtenaren op het gebied van de huisvesting in diverse gemeenten ver enigd zijn. De heer Leeneman gaf uiting aan de ongerustheid over de optimistische wijze, waarop tegenwoordig over de op heffing van het woningtekort wordt ge sproken. Hoewel in 1958 het aanzienlijke aantal van 89.000 woningen werd bereikt, consta teerde hij, dat een belangrijk deel van deze nieuwbouw niet beantwoordt aan de behoefte. De huurprijs is volledig afhan kelijk van de ontwikkeling der kosten. Een groot aantal nieuw gebouwde premie woningen staat leeg of is onderbezet. Ook de huren van bepaalde groepen woning wetwoningen gaan de draagkracht te Do ven van vele, in grote nood verkerende jonge gezinnen, behorende tot de kleine middenstand en die van de gewone man. Op advies van een jury. bestaande uit prof. yr. G. Stuiveling, voorzitter, Adr Morriën, Max Nord, Ad. Roland' Holst en Jan Wit, leden, en H. J. Miehaël, se cretaris. heeft de staatssecretaris van on derwijs. kunsten en wetenschappen de staatspry's voor letterkunde (P.C. Hooft- prijs) 1958 toegekend aan Pierre Kemp te Maastricht voor diens gehele dichterlijke oeuvre. De traditionele uitreiking van de prijs op het Muiderslot zal ditmaal niet kunnen plaats vinden, aangezien de gezondheids toestand van de bekroonde dichter niet toelaat naar Muiden te reizen. Het !s gebleken, dat de verplaatsbare olie-boorpo-nton „Seashell'' niet zo tijdig beschikbaar zal zijn. dat hiermee vóór de verslieping naar de Perzische Golf nog een experimentele boring in de Noordzee kan worden verricht. Deze boring die de N. A. M. deze zomer voor de Zuidhol landse kust hoopte te kunnen verrichten, gaat dus niet door. Na de afbouw en de overneming van het platform door de opdrachtgever Bataafse Internationale Petroleum Maat schappij N.V. (Koninklijke'Sihell groep) zal het naar de Perzische Golf worden vensleept op de kortst mogelijke termijn in verband met de weersomstandigheden ter plaatse Het zal dienen voor werkzaamheden ln het concessiegebied van The Shell Coim- imay. o£ Qata» Lttd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7