Dagblad voor Schiedam en omstreken Genève bereikt stadium van serieus overleg 4 Zeer gevaarlijke overweg in Prinsenbeek Den Haag spiegelt zich in de glorie van het hofleven Sjah woont operavoorstelling hij Luisterrijk galadiner SCHEVENINGSE PIER IN APRIL 1961 GEREED Scheveningse logger wint haringrace SOEKARNO Buenos Volle balkons m roerig Aires neergestort r Sfeer thans „tamelijk goed" Kleuter in put verdronken Het weer. M HH Burgemeester wil de N.S. - laten dagvaarden Den Haag restitueert vermakelijk heidsbelasting van de Kurzaal Haring voor Sjah Russen bespieden Amerikaanse radar Militair in zwem bad verdronken Praatbijeenkomsten gK" VRIJDAG 22 MEI 1959 Overwegend zonnig B ei/iig verandering Het weer in Europa Kanaal „gegraven met dynamiet In West-Duitsland Staatsloterij nieuwe schiedamsche courant De ministers van buitenlandse zaken Van de Grote Vier" hebben gister avond gezellig gedineerd in de riante ..Villa Greta" te Genève, waar de Amerikaan Herter als gastheer optrad. De verwachtingen, dat dit diner liet begin zou vormen van een fase van geheime besprekingen, zijn evenwel niet in vervulling gegaan. Een Ameri kaanse woordvoerder heeft verklaard, dat er ,,geen belangrijke kwesties" zijn besproken. Het was allemaal zo hoop vol begonnen. Na afloop van de mid dag-conferentie, die aan het diner voor af ging, hadden de Russen verklaard, dat nu het stadium van serieus overleg Was aangebroken. En de woordvoer ders van de delegaties der „Grote Vier" waren het er in hun commen taar op de zitting over eens, dat de situatie duidelijker wordt. Maar voor de ministers aan tafel gingen wissel den zjj slechts van gedachten over „het Prachtige uitzicht op de Mont Blanc". Ook tijdens het diner, dat drie uur duurde, spraken de ministers over koe tjes en kalfjes. De Russische minister Van buitenlandse zaken, Andrei Gro- hi.vko, toonde zich bijvoorbeeld zeer ingenomen toen de Amerikaanse mi nister van defefisie, McElroy, en on derminister Livingston Merchant hem Vertelden, dat hun zoons op Ameri kaanse middelbare, scholen Russisch leren. Er werd druk geconverseerd over on belangrijke zaken. De enige man die Op deze opgewekte ministersbijeen komst geen woord behoefde te zeggen Was de tolk, die de Amerikanen ten behoeve van Gromyko hadden laten komen. De man had niets te doen, om dat Gromyko de hele avond perfect Engels sprak. Tijdens de middagconferentie deed hij dat niet. Toen trok hij in het Russisch weer eens van leer tegen de NATO en West-Duitsland, die hij ervan beschuldigde agressieve doel einden na te streven. De Amerikaan Herter diende Gromyko kort en krach tig van repliek. Hij zeide dat hij in de loop van de conferentie dergelijke beschuldigingen niet langer wenste te horen, omdat ze niet alleen „hin derlijk" waren, maar ook zouden kunnen leiden tot „ernstige spannin gen". Desondanks werd na afloop de sfeer •.tamelijk goed" genoemd. Van weste lijke zijde is vooral aandacht besteed ®an wat ,.de positieve elementen" in he verklaringen van Gromyko werd genoemd. De Britse minister Selwyn 1-loyd had de volgende drie positieve Punten ontdekt: ■l- De Sovjet-Unie wil niet d& verdeling van Duitsland bestendigen; zjj is in beginsel niet gekant tegen vrije verkiezingen of een volksstem- ming en 3- de Russische regering erkent in artikel 22 van haar ontwerpverdrag de noodzaak, dat de „Grote Vier" min of meer bij de hereniging van Duitsland betrokken zijn. Lloyd leidde hieruit af, dat een bruikbare basis voor overleg is gevon den. De Westduitser Grewe zag ook posi- Peve punten in Gromyko's verklarin gen. Het denkbeeld van een confedera te van Oost- en West-Duitsland ver wierp hij echter, omdat men niet een •■stelsel van slavernij" en een „stelsel van vrijheid" kon samenbrengen. De Russen verklaarden na afloop der vergadering, dat hun delegatieleider •.-•romyko had gezegd, dat men van het denkbeeld moet uitgaaf, dat Duitsland ~lch op democratische grondslag moet uitwikkelen ter verzekering van de veiligheid in Europa. Om nader tot ei- kaar tc| komen moet men de garantie hebben, dat Duitsland geen bedreiging voor zjjn buurlanden wordt, aldus Gro myko. Het westelijke plan, hoewel on bruikbaar als basis voor overleg, be vatte z.i. echter wei positieve punten. De Amerikanen vatten hun oordeel als volgt samen: Alles is nu gezegd, laten wij tot serieuze zaken komen en Iaat vooral Gromyko zjjn aggressieve toon laten varen. Het driejarig zoontje van de familie Kluyfhout te Rutten is in een put naast het terrein van de boerderij van zijn ouders gevallen en verdronken. Het kind is voorover gevallen, nadat het het dek sel over het putje bij het spelen had afgenomen. Donderdagmiddag bracht de Sjah een bezoek aan Leeuwarden. Op het Zaailand woonde hij een wedstrijd ringrijderij bij, waarna hij de winn aars feliciteerde. - G 'v 5 '.V- Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 1J.15 uur) Droog cn overwegend zonnig weer, behoudens een kans op onweer in bet zuiden van het land. Weinig verandering in temperatuur. Matige, en toe krachtige oostelijke wind. Zon: 4.36-20.37. Maan: 21.41-5.42. j..ïïet weer houdt een overwegend zon- '8 karakter met weinig verandering in j hiperatuur. Voor het zuide/i van» het ®nd blijft een kleine kans op een re- of onweersbui bestaan. De regen, gisteren plaatselijk in het zuidwes- K P van Nederland viel, was van weinig etekenis. t Dp (je oceaan is de depressieactiviteit jigenomen, zonder evenwel het weer West-Europa direct te beïnvloeden. Station l^kholm "Penoagen ÊW-mburS Müa"kl°rt i>ehen L ehen Vsbruck luie De Sjah en de Koninklijke Familie in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. temp. neersi Weer heden max. afgeJ 7 uur gist. 24 uui regen 6 12 0.1 licht bew. 14 18 0 licht bew. 8 18 0 geheel bew. 13 17 11 licht bew. 14 21 0 licht bew. 13 21 3 zwaar bew. 12 23 3 regen 15 25 0.1 regen 17 23 26 onbewolkt 9 19 0 geheel bew. 14 25 0 geheel bew. 14 24 4 regen 13 26 17 licht bew. 12 28 0 regen 21 26 1 (Van onze verslaggever) In de Koninklijke Schouwburg te Den Haag heeft het gemeentebestuur don derdagavond aan het koninklijk paar en zijn gast, dr Sja van Iran, en voorstelling aangeboden van Puccini's eenacter Gianni Schicchi. Het was zo als men begrijpen zal een zeer luister rijke bijeenkomst, waarbij Den Haag nog eens een zeldzame keer zich spie gelde in de glorie van het hofleven. De groten van staat, provincie en stad waren om half tien in de intieme zaal van de schouwburg,, met zachtrose toe ven van lathyrus versierd, bijeen. Men zag een schittering van uniformen, ci viele zowel als militaire, de eerste van ambassadeurs, gezanten en ministers, die eigenlijk opvallender waren dan de avondtoiletten der dames. Buiten op straat had zich veel publiek verza meld. door de politie achter forse hek ken zeer afdoende op afstand gehou den. Het was reeds over half tien, toen het koninklijk paar met zjjn gast per auto arriveerde. De prinsessen Bea trix en Irene waren mede van de partij. Prinses Beatrix gekleed in het wit, haar zuster in het lichtgroen. De koningin zelf in een robe van twee kleuren goud-geel, getooid met een diadeem, evenals haar dochters. Ieder der vorstelijke dames droeg een ruiker rozen, zorgvuldig in een bijpassende kleur van haar robe uit gekozen. De Sjah en de prins waren in rok gekleed. Daar de Koninklijke Schouwburg, haar naam ten spijt, geen koninklijke loge rijk is, namen de vorstelijke per sonen plaats in zetels, opgesteld op het eerste balcon, uiteraard nadat het ope ra-orkest de volksliederen had ge speeld. De voorstelling van het stuk, dat slechts een uur duurt, verliep onder leiding van Arrigo Guarnieri zoals men het gewend is bij de Nederlandse Ope ra en in de gebruikelijke bezetting. Alleen Edith Martelli stond nu als gast in de rol van Lauretta tussen Paolo Gorin en Ettore Babini. Na afloop van ie voorstelling keer den de koninklijke gasten, uitgeleid door burgemeester Kolfschoten, direct naar Amsterdam terug. Het gemeente bestuur had zijn overige gasten uitge nodigd op het drinken van een glas wijn in de foyers van de schouwburg. Eerdey op dc avond, even na zeven uur, arriveerden de Sjah van Iran te zamen met de koningin, prins Bern- hard alsmede de prinsessen Beatrix en Irene op het Binnenhor te Den Haag waar zij voor de Trèveszaai werden verwelkomd door de minister-president prof. J. E. de Quay en de minister van Buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns. Bij huil aankomst voor de met de Ne derlandse en de Iraanse vlag versierde pergola van groene heesters voor de Trèveszaai, werd het hoge gezelschap door de talrijke belangstellenden, die zicli in de nabijheid hadden opgesteld, geestdriftig toegejuicht. Vooral de Sjah toonde zich door deze spontane hartelijkheid aangenaam verrast. Na de verwelkoming begaven de ho ge gasten zich naar de eigenlijke Trè veszaai waar zij aan een galadiner aan zaten dat hun door de ministerraad, die hiermede zjjn eerste officiële daad ver vulde, werd aangeboden. Aan dit diner namen eveneens deel de zoorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de com missaris der koningin in Zuid-Holland, de burgemeester van Den Haag, de voorzitter en procureur-generaal van de Hoge Raad en sir Paul Mason als doyen van het corps diplomatique. De met damast gedekte tafel was ver sierd met smaakvol opgemaakte bloem stukken van rose lathyrus en pioen rozen waaraan het flakkerend kaarslicht en stralenkransen der kristallen luch ters een sprookjesachtige aanblik ga ven, Het menu zag er als volgt uit: homard frais ex belle vue, tortue clai- re, carré de veau metternich, asperges de westlande, pommes rissolees, bri- que aux fraise. De vorstelijke gasten dronken hierbij Champagne krug brut en Chateau gruaud larose 1952. Na het galabanket begaf het vorste lijk gezelschap zich via liet met vlag gen en oranje lampions versierde Bui tenhof, de Lange Vijverberg en het Tournooiveld naar de Koninklijke Schouwburg om hier de opvoering hij te wonen van Puccini's opera Gianni Schicchi. In de nabijheid van de schouwburg hadden zich reeds lang van te voren duizenden belangstellen den opgesteld wie het wachten gemak kelijker werd gemaakt door de vrolijke wjjsjes die een muziekcorps van de P.T.T. hier ten gehore bracht. De kei- zfv- Iran en de Nederlandse ko ninklijke familie werden bij hun aan komst voor de schouwburg door het talrijke publiek hartelijk toegejuicht en S-eï.,?n daar klonk de kreet: „Leve de Sjah". Burgemeester 1*. Baetens van Prin senbeek wil de Nederlandsche Spoorwe gen laten dagvaarden naar aanleiding van de dodelijke ongevallen die telkens gebeuren op de onbewaakte overweg bij wachtpost zeven. Dinsdag heelt de ze overweg weer aan twee mensen het leven gekost. In totaal zijn er al acht mensen dodelijk verongelukt van wie vijf in de laatste drie jaar. Herhaal de malen is op de overweg door een aanrijding aanzienlijke schade aange richt en de gevallen waarin mensen op het nippertje aan de dood ontsnappen, zijn talrijk. Zo langzamerhand heeft zich vol gens de burgemeester van de Prin- senbeekse bevolking een ware angt meester gemaakt voor de overweg aan de Steenakkerstraat. Deze weg is de gevaarlijkste van de 'zestien, die er in het dorp zijn. De situatie ter plaatse is namelijk absoluut niet te overzien, omdat de Steenakkerstraat lager ligt dan het links gelegen per ceel bouwgrond. De brieven die het gemeentebestuur van Prinsenbeek van de Spoorwegen heeft ontvangen, zjjn weinig hoopge vend, zo meent de burgemeester. II december 1957 stelden de spoorwegen voor de bewuste overweg op te heffen. ..Daar er op deze overweg reeds enke le malen een aanrijding met dodelijke afloop zijn geschied," zo schreef de in spectiebeheerder voor Weg en Werken, „meen ik te mogen aannemen, dat de gebruikers de opheffing, waardoor zij worden verplicht gebruik te maken van een met automatische knipperlich ten beveiligde overweg, zullen toejui chen". De gebruikers juichten dit plan echter in het geheel niet toe. Ophef fing zou namelijk betekenen dat de land bouwers uit de omgeving per dag vijf km. meer zouden rnoeten afleggen. Het gemeentebestuur stelde de inspectiebe heerder hiervan op de hoogte. Daarop stelde de inspectie-beheerder voor zo genaamde windkraehtheggen toe te pas sen. Ook op dit voorstel is het gemeente bestuur niet ingegaan, omdat in dat ge val de overweg alleen nog maar ge- vermakelijkheidsbelasting van de Kurzaal het mogelijk heeft gemaakt, dat de concerten daar kunnen worden voortgezet. Deze restitutie, zo zei hij, is geen subsidie aan de E.M.S., want de exploitatie van de Kurzaal blijft door de hoge gages van de. artiesten zeer zorgwekkend en kost de maat schappij grote bedragen. Vervolgens toonde mr. Adama Zyl- stra de journalisten Scheveningens nieu we attractie: „In 't heeriijck hoen", een gelegenheid, waar men aan het spit gebraden kippen kan savoureren. Daarna nam hij hen mede naar het herbouwde Kurhaus-cabaret, dat thans de naam van „Kurhaus Paviljoen" draagt. Zoals bekend, werd dit theater tje het vorig jaar door brand verwoest. In zijn nieuwe gedaante is het nauwe lijks meer te herkennen. Het Kurhaus Paviljoen heeft 500' zitplaatsen gekre gen in plaats van 350. Bovendien is de oude foyer vergroot en uitgebreid met een tweede. Voorts zijn er twee vestiai res gebouwd en is de zaal van centrale verwarming voorzien, zodat zij ook in de winter kan worden geëxploiteerd. De eerste „Hollandse nieuwe" is bin nen. De Scheveningse logger Sch 55 „Noorderkroon" heeft de haringrace ge wonnen. Het schip is hedenmorgen om even over half tien de Scheveningse ha ven binnengelopen met 110 kantjes aan boord. De lading is niet, zoals eerder het plan was, op zee door andere loggers overgenomen. De Sjah van Perzië heeft vandaag Hollandse nieuwe aangeboden gekregen. Uit de eerste aanvoer, die in Schevenin- gen is binnengekomen, heeft de rederij A. van der Toorn, voor wie de SCH 55 35 kantjes bij zich had. een vaatje naar Amsterdam gebracht. Het werd namens de Sjah op het paleis op de Dam Om streeks elf uur in ontvangst genomen. De aanbieders waren oud-schipper B. Rog en zijn vrouw. Op een persconferentie heeft mr. A. Adama Zylstra, gedelegeerd lid van de raad van beheer der Exploitatie Maat schappij Scheveningen, meegedeeld, dat de nieuwe pier onvoorziene om standigheden daargelaten in april 1961 gereed zal zijn. Met de bouw van de pier zal, naar wordt gehoopt, in sep tember een begin kunnen worden ge maakt. Het nieuwe wandelhoofd zal te genover de Paiacestraat komen te lig gen. De bouw van de pier zal gefinan cierd worden door particulieren en de gemeente 's-Gravenhage zal daarin niet participeren. Sprekende over de bouw van nieuwe hotels in Nederland, zei mr. Adama Zylstra overtuigd te zjjn, dat daaraan inderdaad beHoefte bestaat, mits de va kantiespreiding zozeer wordt doorge voerd, dat deze hotels niet alleen in het voorjaar en in de zomer, maar ook in de herfst en in de winter bezet zullen zjjn. Het verheugde spreker, dat de over heid steeds meer het belang van het toerisme erkent. Hoe belangrijk het toerisme voor Scheveningen is. blijkt wel hieruit, dat deze badplaats in 1Ë(58 voor 75 miljoen aan de economie van Den Haag heeft bijgedragen. Mr. Adama Zylstra sprak vervol gens woorden van erkentelijkheid je gens het Haagse gemeentebestuur, omdat dit door de restitutie van de In de Argentijnse hoofdstad, Buenos Aires, hebben zicli gisteren uitgebreide wanordelijkheden voorgedaan, die het gevolg waren van botsingen tussen sta kers en politie. Stakende bankemployé's leverden geholpen door spoorwegarbei ders enige uren slag tegen de politie in de „Avenue de Mayo", een der voornaamste straten van Buenos Aires. Vanaf een balkon voor de vijfde ver dieping van een huis aan deze straat sloeg een aantal mensen gespannen het verloop van de strijd gade. Deze nieuwsgierigheid kwam hun duur te staan. Het balkon bezweek onder hun gewicht en stortte op een balkon van de derde verdieping, waarna beide bal kons, met degenen, die zich erop be vonden, tussen de strijdenden op straat vielen. Hierbij verloren twee personen net leven, terwijl er tien werden ge wond. 6 De slag tussen stakers en politie ver- j m 'le'" openbare verkeer en bracht de winkeliers er toe hun zaken met ijzeren rolluiken te beschermen. Later °P O® middag begonnen de wanorde lijkheden opnieuw. Een aantal betogers wilde zich naar het regeringsgebouw begeven op het tijdstip, waarop presi dent Soekarno van Indonesië, die gis teren voor een officieel bezoek in Ar gentinië is aangekomen, aldaar werd verwacht. Politie-auto's blokkeerden de toegang tot de straat, waaraan dit ge bouw is gelegen. De betogers stelden zich hierop te vreden met het in brand steken van vijf autobussen langs de weg, whar- over Soekarno zich naar liet rege ringsgebouw zou begeven. Voorts be lemmerden zij bussen liet rijden en zij slaagden er in het algemeen in het verkeer te ontwrichten. Bij het woon huis van de Argentijnse minister van binnenlandse zaken ten tijde van Pe- ron Albriëu, kwam een bom tot ont ploffing, die enkele mensen verwond de en aanzienlijke schade veroorzaak te. Versterkte politie-eeniieden patrouil leren thans door de straten van Bue nos Aires. Driehonderd bouwvakarbei ders, die de politie met stukken ijzer, marmer en gereedschappen hadden be kogeld, zijn gearresteerd. Reuter meldt niet of Soekarno bij de wanordelijkhe den betrokken is geweest. Nadat zij enkele jaren lang voorstu dies hadden gemaakt hebben deskun digen van een Zweedse nitroglycerine- fabriek donderdagochtend 56 ton dyna miet tot explosie gebracht. Niet ineens: met tussentijden van een honderdste se conde werden in lijnen achter elkaar aangebrachte ladingen tot explosie ge bracht. Toen het geweld uit de lucht was had zich een ruw kanaal gevormd, dat een nieuwe verbinding vormt tus sen de Botnisehe Golf en de haven van Norrköping, aldus meldt U.P.I. 7? bruikt kon worden door voetgangers en fietsers. De dienst van Weg en Werken zou woning zeven gesloopt willen zien. In dien de gemeente daartoe zou willen overgaan, zou de mogelijkheid van het aanbrengen van een knipperlichtinstal- latiq worden vergroot. Terstond antwoordde het gemeente bestuur, dat het de woning zou laten afbreken. Het vroeg ook de garantie dat de knipperlichten er inderdaad zou den komen. Hierop kwam het antwoord dat de toezegging betreffen,de de instal latie niet kon worden gegeven. Het ge meentebestuur van Prinsenbeek heeft daarop besloten juridische hulp in te roepen, om aan deze situatie zo spoe dig mogelijk een eind te maken. Van de zijde der Nederlandsche Spoor wegen deelde men ons mede, dat de be veiliging van de overweg te Prinsen beek een van de vele honderden geval len is, waarbij de overwegsituatie werd bezien. Dit doen de Nederlandsche Spoor wegen in nauwe samenwerking met daartoe bevoegde autoriteiten van het ministerie van verkeer en waterstaat. Hierbij wordt nauwkeurig afgewogen welke overwegsituatie het eerst aan bod is om te worden verbeterd. Het verbeteren van een overwegsituatie is een probleem dat in de miljoenen loopt. De besteding van de jaarlijkse gelden moet daarom landelijk worden bezien,, aldus de Nederlandsche Spoor wegen. Bij Lolinsfeld, in West-Duitsland, zijn op korte afstand van een Amerikaan se vliegbasis drie Russen gearresteerd, die vanuit een auto, die de kentekenen van de Russische militaire missie in West-Duitsland droeg, filmopnamen maakten van een geheim Amerikaans radiostation. Duitse bewakers vatten achterdocht op, zagen de auto plotse ling hard wegrijden, maar wisten met een landbouwtrekker en twee motorfiet sen zo te manoeuvreren dat de Russi sche auto tenslotte klemgereden werd. De Russen verklaarden lid te zijn van de Russische militaire missie, en on derweg naar Kreuznach de weg kwijt te zijn geraakt. Vrjj kort geleden heeft een Ameri kaans officier eveneens drie Russen be trapt die, bjj een geheim radiostation nabij Kaiserslautern, eveneens kenne lijk spioneerden. Hij gaf de inzit tenden opdracht naar een Amerikaan se controlepost te rijden en liep zelf achter de auto. De wagen is toen ge keerd cn op de officier ingereden. De man werd gewond; de auto is sinds dien spoorloos. Het radiostation bij Lohnsfeld is on derdeel van het radio-netwerk van de Amerikaanse leger-verbindingsdienst. Het bevat tevens een radarstation waarmee het luchtverkeer boven Oost- Duitsland geobserveerd wordt. Donderdagmiddag is in het Sport- fondsenbad te Apeldoorn de twintigja rige dienstplichtige militair C. J. Kooy- man uit 's-Gravenhage op tragische wijze om het leven gekomen. Hij was gelegerd in de legerplaats De Wittenberg te Garderen. Op zeker moment zag men het lichaam van de jonge man op de bodem van het bad liggen. Men dook onmiddellijk om het naar boven te brengen en paste direct kunstmatige ademhaling toe, echter zonder resul taat. Aangenomen wordt dat K., die bekend stond 'als een geoefend zwemmer, tij dens het zwemmen een hartverlam ming heeft gehad. Het ongeluk gebeur de tijdens het zogenaamd militair zwem In- de 543e staatsloterij. 4e lijst, zijn de volgende prijzen gevallen: f 5000 op 1140, 7507; f 2000 op f 4595, 21180; f 1500 op f 18877; f 1000 op 5971, 9607, 9787. niiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiniifiim Mede naar aanleiding van de wel doorwrochte, doch voor de gemiddelde man onbegrijpelijke betogen die op het jongste NVV-congres gehouden zijnheeft Het Parool onlangs een pleidooi gevoerd voor de verstaan baarheid. Wij ondersteunen dat plei dooi ten volle daar ook ons de vaak nodeloze ingewikkeldheid en wijdlo pigheid van zoveel redevoeringen tot ergernis stemmen. Het zijn trouwens niet alleen de redevoeringen die kri tiek behoeven, doch ook het gehele conservatieve stramien dat deze praatbijeenkomsten kenmerkt. Het begint met de voorzitter, die de vergadering een hartelijk, gestencild woord van welkom voorleest. Het meest spontane gedeelte van zijn voordracht begint als hij zijn bril op scherp zet en enigszins jachtig gaat grissen naar de papiertjes waarop de gesignaleerde vermeldenswaardige gasten gekrabbeld staan. Als na dit ritueel veler ogen in de zaal zich op een bescheiden en vergoelijkend glimlachende persoon richten, bete kent dit dat er de volgende dag een aankomend adjunct-secretaris op het matje geroepen zal worden. Als de zaal niet reageert is alles in orde of kunnen er hoogstens enige vermel denswaardige, doch toevalligerwijze piet aanwezige personen verwelkomd zijn, hetgeen minder opvalt. Na de voorzitter zijn de inleiders aan de beurt om hun stencils voor te lezen. Een snel wassend aantal inleiders heeft aan een zaal met gehoor eigen lijk niet de minste behoefte. Zij spre ken niet om gehoord te worden, maar om gelezen, gequoteerd, gebundeld en gedocumenteerd te worden. Sommi gen hunner geven zich zelfs niet de moeite door middel van stemver heffing en armgebaar aan te duiden bij welke passage zij enige bijval van de zaal wel passend zouden achten. Het laatste punt van het program, de discussie, is altijd het levendigst maar helaas zelden van enige beteke nis. Sommigen demonstreren hun re denaarstalenten met aardige, thuis gebakken betoogjes, die echter met het onderwerp van de dag hoege naamd niets van doen hebben. Ande ren bestrijden de inleider dingen, die hij niet gezegd heeft of vullen hem aan op punten, die hij reeds uitput tend behandelde. Men maakt dan ook zelden een inleider mee die enige moeite heeft met zijn gehoor. De dis cussie is slechts vermoeiend voor de voorzitter, die altijd achter is op het tijdschema en derhalve perplicht is de sprekers met een maximum aan gemoedelijkheid te dwingen zo weinig mogelijk te zeggen. En het is tragisch en komisch tege lijk, dat deze beknottende activiteit nu juist alleen wordt toegepast op de gene waarom het eigenlijk begonnen is: de congressist, een siecht Ifehan- men toen het personeel van bet sport- fondsenbad geen verantwoording droeg deld mensentype, dat tegen de keer in voor de gang van zaken in het bad. gedijt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1