Hoe de scheepswerf „De Hoop" groeide BIJ EEN KAMPIOENSCHAP '4 f(offerS GBBNB Geheimen-hulp Mevrouw Klein Hesselink werkte weieens als na gel jon gen Ocer de AD CL*rt i Psychologie R.-K. Instuif nog niet in slaap Jubilee Nieuwe school voor woonwagenkamp- kinderen Eerste volle winst voor S.V.V.-honkbal Met fiets gevallen Iets dat komen moest.... en nog komen gaat De directeur van gemeentewerken Schiedamse postduiven vlogen f 5000 tekort voor vakantiespelen Rode-Kruisvlag gestolen Fiets gestolen De toneelwedstrijd van liet R.-K. Clubhuiswerk Toch promotiekansen voor Los Bigotes Burgerlijke stand Geen spreekuur Oproep K.A.V. Brand in vuilnisbelt Clobontmoeting Rennersclub Schiedam (Vervolg Stadsnieuw' elders in dit blad) NSC DINSDAG 26 MEI 1959 PAGINA 2 Reparatieafdeling Grole bedrijvigheid 8 hellingbanen - DamivrrhtP nieuwe set liiedamsclie courant I —MB mmmm Wilpa van de Maasdijk won de beker isfliiiilll - 4 '-Mf-ft. d #/,/•,-. --èfëéÉ üyü f/V ROl lh.KDAM Zoals we reeds in het kort gemeld hebben, zal zaterdag a.s. de nieuws dwars- helling van de scheepswerf „De Hoop" aan de Schie officieel in gebruik worden genomen, waarbij burgemeester Peek tegenwoordig zal zijn. De scheepswerf' is gegroeid van een bedrijfje tot een bedrijf, hetwelk in onze stad een bijzondere plaats inneemt. Schiedam is voor de meeste mensen de stad van de grote scheepswerven Wilton-Fyenoord, Gusto en Nieuwe Waterweg, waarbij zich ge durende de laatste jaren de werf van de N.V. De Jong heeft gevoegd, die haar bedrüf te Vlaardingen grotendeels naar Schiedam verplaatste en eveneens een sterke groei vertoont. Maar een scheepswerf als „De Hoop" Groot Ammere gefuseerd Intussen, voor ver, egenwoordigt als het ware de klem- bij de scheepswerf „De Hoop" is er een industrie in de scheepsbouw, aldus een j scheepswerfje langs de Schie dat zich tegenwicht vormend tegen 'n eenzijd'.ge j o.a. specialiseert op reddingsboten structuur. Jammer genoeg heeft de Schie- j eveneens de ..kleini-nd-ustrie" vooral in de laatste acht jaar een grote activiteit ontplooid. Een aantal schepen voor de Rijn- en Binnenvaart is er ge bouwd of gerepareerd. Onder de stuwende en deskundige leiding van de directeur, de heer A. Klein Hesseling. heeft werf „De Hoop" zich een vertrouwde en be kende naam weten te verwerven bij vele reders in den lande en daarbuiten. Sinds 1950 werden niet minder dan 45 schepen, waaronder 29 kleine tankers, gebouwd. De overige vaartuigen waren o.m. sleepbootjes, gewone binnenvaart schepen. werkschepen baggermateriaal en drijvende bokken. Daarnaast werden per Jaar nog circa 125 schepen m behandeling genomen voor verbouwing, reparatie en revisie. damse scheepswerf even verderop zijn werf geliquideerd, ten eerste omdat de grond ervan door de gemeente onteigend werd. ten tweede, omdat ze aanvankelijk hoofdzakelijk op buitenlandse orders ge oriënteerd is geweest, die allengs minder den. in verband met de veranderde situatie in de scheepsbouw. Ze is nu als reparatiewerf met het moederbedrijf in JA, ZEI IEMAND TOT ONS, je kunt iu wel veel schrijven over de belangstel- ing, welke bij de burgerij moet worden opgewekt, maar neem b.v. Wat? vroegen we. Wel, luidde het antwoord, het zal volgens uw blad niet lang meer duren, of dc politic uer ter stede gaat ook, evenals in Rotter- dam, iemand op dc bon slingeren en laat hem dan direct betalen. Jantje Contantje. tin..? informeerden we. Waarom nu niet een prijs uitgeloofd voor do eerste, die sportief en met een vriende- 'ijke glimlach dat Jantje Contantje speelt en ook het gevraagde bedrag toevallig in 'tin vestjeszak bij zich heeft De eerste verkeerszondaar, die geen heer in het ver keer was, maar dit desondanks als boe teling toch een heer blijkt te zijn, mag toch wel een prijs hebben? De commis- j IfW' saris behoeft niet eens te zeggen, hoe groot l'i" die prijs is. Trouwens, het gaat niet om het bedrag Om de prijs, daar gaat het' om. De mensen zijn niet zo materialistisch i ais we in deze tijd van loonronden en huurverhogingen en z0 wel denken Ze hebben toch nog heel wat weg van hun soortgenoten uit de goede oude tiid. die j vol trots 'n oapiertj^ met le. 2e 0f 3e Drijs op hun pet of hoofd droegen. Het aine bij hen niet om de prijs, maar om het papier- ti? en dc onderscheiding, die er aan vast zat. Zitten al die lui, die met lintjesre gen bedacht worden, nu te wachten op een aeldelijke uitkering, verbonden aan de Or de van Oranje Nassau en zo? Neen. Het gaat om het lintje of de medaille, niet om geld. TJA, ZEIDEN WE, als je het zo bekijkt. Ik bekijk het psychologisch, betoogde deze eminente woprdvoerder voor-zich- zelf. Psychologisch? 'a, dé commissaris looft een prijs uit' Maar wie is zo gek, om die prijs te willen ■erdienen en met naam en toenaam in de krant te komen, omdat hij de eerste ver keerszondaar van Schiedam is geweest, die stante pede besjollemen moest? Keurig gezegd, zeiden we. 'n voortref- 'ijke combinatie, prachtig voorbeeld voor Je internationale taal, die mede onder de Navo aan het groeien is, nu onze jongens n Duitsland en Frankrijk gaan oefenen. Jverigens, psychologisch hebt u mis schien wel gelijk. Geen zinnig Schiedam mer, die zijn recht op en neer lief heeft zal wellicht nog maanden en maanden, iadat die prijs is uitgeloofd, het in zijn hoofd halen, een verkeerszonde te begaan. /INDERDAAD, heel goed opgemerkt, zei ónze man. (We vonden het zelf maar Trfig). i Maar wat moet de commissaris nu met 'e brandkast doen, die hij zich wellicht leeft aangeschaft, om het bij al die Jan- es Contantjes en Jaantjes Contaantjes üeengegaarde boetegeld op te bergen? knten hij en zijn mannen dit maar van "et-Schiedammers plukken. U leest toch Onder de Drie Kronen?" Daaruit blijkt '.et verkeerszonden hier ter stede hoofd- ekeiiik door niet-Schiedammers worden ■"gaan. Tenminste, merkten We op, in ■vérre ze voor de kadi gesleept wor den. Pleit voor de intelligentie der Schie dammers, aldus luidde 't wederwoord dat or zo weinig voor de kadi gesleept worden. Die kan daardoor trouwens af en toe een -itting overslaan, wat mr Cos alleszins -"komt. lammer, zeiden we, dat de sjah vaji "d'rzië niet door onze stad gekomen is. 'Tisschien zou hij of zijn chauffeur een -rkeersovertreding begaan hebben. Dan d hi.i natuurlijk met 'n Perzisch tapijtje -"'nald, aldus weer onze zegsman. Als het dan maar vliegend was geweest. 'Ton de Dam naar het recreatieoord Ke- bel is nog «en heel stuk, stelden wij "hst. Psychologisch gezien, aldus onze zegs man, was het toch jammer, dat de sjah diet toevallig een paar tankers bij Wilton- ""'"onoord of Gusto had besteld. Ook financieel gezien jammer, zo beslo ten we het onderhoud. en vertegen woordigt. Ook „De Hoop" heeft zich gespeciali seerd en wel n de bouw van olie-tank schepen voor de binnenvaart en de Rijn vaart Reeds heel wat van deze binnen, vaarttankers zijn op de hellingen daar aan de Schie. temidden der weilanden gebouwd. Nu ie er een nieuwe, modern uitgeruste helling bijgebouwd en zaterdag wordt 'het grootste binnen vaarttankschip, er ooit gebouwd te water gelaten. Een gedeelte van de druif bereden weg aan de overkant van de Schie zal dan gedurende -enige tijd moeten worden afgezet, aan gezien het n»et onmogelijk is, dat het aan het natte element toevertrouwd wordende schóp even een kleine vloedgolf zal ver oorzaken. De man. die in 1923 De Hoop" over nam van de stichter, de heer v. Kampen, maakte houten en ijzeren schepen en als het werkvolk naar huis was, bleef hij nog lang nawerken. Dan kwam het wel voor dat hij zijn dochter riep, om hem te helpen bij het klinken van nagels. Deze dochter i6 thans mevrouw Klein Hesse lingVan Kampen, echtgenote van de directeur, een uitstekende scheepsbouwer, die nu het zozeer uitgebreide bedrijf op bekwame wijze leidt. Een zoon van het echtpaar Klem Hesselink werkt reeds op de werf. Zoal6 het er thans naar uitziet, zullllen ook de andere zoons scheepsbou wers worden, want de werf is hun lust en hun leven Maar nageljongens., laat staan een nagelmeisje, behoeven er niet meer over -te werken. Op de meer dan 70 jaar oude werf :s Toen de bestedingsbeperking intrad, zag de directie zeer wel in, dat er aanmer kelijk minder Orders zouden worden ver strekt in de sector van de nieuwbouw In maart 1958 werd dan ook besloten de werf aanmerkelijk uit te breiden en nieuwe mogelijkheden te scheppen voor de reparatie-afdeling. Iri de eerste plaats moest worden gezorgd voor de totstand koming van een verantwoorde outillage Er werd een groot stuk grond verworven van de gemeente Schiedam en voor het realiseren van de plannen moest de Schie over een lengte van 55 meter worden afgedamd. Tijdens de uitvoering van de werkzaamheden traden hier en daar stag naties op. omdat de grond ter. plaatse van een zeer slecht gehalte bleek te zijn. Thans zijn achit onderheide helling- banen geconstrueerd, die eik rusten op twintig heipalen Hierop zijn betonnen i aangelegd met rails. De gemon teerde heMingwagens hebben elk een capa citeit, van 30 ton. De aandrijving geschiedt door acht afzonderlijk opgestelde lieren, die aangedreven worden door één as, aan gesloten op een 25 E.M.F. Elektro-motor. De schepen kunnen met een snelheid van 2 meter per minuut uit het water worden gereden Het gedeelte van de helling, dat zich op de wal bevindt, biedt plaats voor twee naast elkaar staande schepen. Door deze uitbreiding is het nu mogelijk schepen- tot een lengte van 55 meter droog te zetten. In de loop der jaren is deze werf ook uitgebreid met een timmer- en schS-1- dersafdeling. alsmede met een bank- werkerij en een lasinriehting. Wellicht zullen diverse lezer* sinds ge ruime tijd het regelmatig verschijnende nieuws over de Instuif R.-K. Jong Schie dam hebben gemist en misschien hebben zij de gedachte gekoesterd, dat de Instuif vanwege het zomerseizoen een „zomer slaapje" doet. Deze gedachte leeft echter geenszins onder de Instuiver* zelf. Na het mooie weer van de voorbije dag waren zij zondagavond, zongetint en bruinge brand. zoals wij bemerkten, weer bij elkaar en ondanks de doorstane hitte en windvla gen had men kennelijk toch nog trek in een dansje en een gezellig babbeltje aan de bar. Omstreeks 9 uur verhuisde men naar ..de grote zaal" zoals men dat in In- stuifkringen pleegt uit te drukken Daar had inmiddels een nog jeugdige pianiste haar plaats aan de piano ingenomen, ten einde haar vader, de heer Faassen en ziin twee collega's in de zangkunst, mejuf frouw Maut en de heer Versteege. te gaan begeleiden. Franny Faassen bleek 'n goede pianiste en wist op voortreffelijke wijze met haar spel de zang van het trio te onderstrepen. Aandachti-g luisterde men naar verschil lende zangnummers, waarvan zij vooral het duet van Franz Lehar „Niemand hebt dich so wie ich" gezongen door mej. Maut en de heer Faassen zeer geslaagd willen noemen. Dit optreden in de Schiedamse Instuif was voor 't quartet een première. De voorzitter. Frits Renirie, dankte hen hartelijk voor het goed verzorgde geboden programma en met zijn „tot ziens" liet hij duidelijk blijken dat de Instuivers graag een vervolg op deze première zouden wil. len zien en horen. Nog enkele weken en de Instuif gaat inderdaad haar zomerslaap beginnen. Eersi gaat men echter nog een dag ..uitst-iuven" naar het oosten des lands, alwaar een Zus. ter-Instuif als gastvrouw de Schiedamse Instuivers gaat ontvangen. Voor het Bestuur zal niet veel tijd over blijven en zal het zomerslaapje er wel bij inschieten. Bij het ontwaken in september moet er weer een programma verzorgd zijn artisten zijn geëngageerd kortom er zijn nog vee] plannen die wachten om te worden verwezenlijkt. Met jeugdig enthou. siasme gaan ze verder. Hopelijk komen er in 't nieuwe seizoen weer heel veel nieuwe jongelui een kijkje nemen en on dervinden ook zij, dat de Instuif voor iede een open staat! RIA LAFORT. Het zal woensdag 27 mei veertig jaar Vóór de uitbreiding had men een opper- geleden zijn, dat de heer P. van Slobbe als timmerman in dienst trad bij de fa L. v. Ameiden, welke firma nu door aannemersbedrijf P. Kuypers en Zoon ge voerd wordt. Als interessante bijzonderheid moge dil-e- jnen, dat de a.s. jubilaris als vierde broer uit het gezin van Slobbe een veertig jarig De nicüwe dwarshelling van de werf De Hoop" aan de Schie, waarop binnen- ambtsjubllée viert. vaartschcpcn tot een lengte van 55 meter gebouwd kunnen worden. vlakte van 1750 m2 Thans heeft men de beschikking over 9000 m2. Een flink aantal orders voor nieuwbouw en reparatie is op het ogenblik in uitvoe ring. Deze zullen nog gedurende enige jaren werk verschaffen. •- - - - •>'--<• - j«- - <-, -f- -W J J f ;.y: TnoMrV - Wlftll» 81ste Jaargang No. 23990 O A M II 8 C H I 8 D A M TRLesOON HUI POSTHfKF.NINr Vft S I I II I ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoogte. Bij, coutrao» speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f Q.3<1 per msn-hooiffte. BIJ contract «peda!* tarieven. KAMPIOENEN «ot 20 woorden t 0.50 bij vooruittoe- Elk woord meer 3 ct. Maxi- t woorden. Alle advertentie -orders woorden afge sloten «n uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie- abonnementen f T.M per kwartaal, f 144 Maan ca t 444 per weck. Door het best-uur van de Stichting Wooinwagenldefd'ewerk van d'e Simt-Vin- centiiiusvereiniigi-n-g werd aan B. en W. ver- zoohit medewerking te verlenen voor de bouw vein een twee-klassige school ten -behoeve van de kinderen van het woon wagenkamp. In verband met de verplaatsing van het woonwagenkamp zou ook de school voor woonwagenkampkinderen die bij 't kamp staat, moeten worden overgebracht. De twee gebouwtjes, bestaande uit een kerkje en een oud schaftlokaal, waarin deze kinderen nu onderwijs ontvangen, zijn voor dit doel niiet geschikt. Deze gebouwtjes zijn eigendom van de St-Vincentiusvereniging en het gemeente bestuur betaalt daarvoor de huur. Deze onbevredigend© toestand kan nu worden beëindigd, door bjj het nieuwe kamp een nieuw semi-permanent school tje te bouwen. Urgentie voor deze bouw is verleend doo-r de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De school moet tenminste 2 lokalen be vatten en de nodige nevenruimten, zo als spreekkamer voor het hoofd der school, toiletten enz. Ook zal gezorgd moe ten worden voor nieuw meubilair. De to tale kosten voor dit schoolgebouwtje be dragen volgens de dienst van Gemeente werken 43.000.- in welk bedrag dan be grepen zijn de kosten van meubilair, stoffering, aansluitkosten en het maken van een speelplaats. Wat de leermiddelen betreft zij opgemerkt dat deze voor de tegen-woordi-ge „school'' ook al aanwezig zijn. Wel zou men voor platen, kaarten materiaal en een filmstrookapparaat nog plm- 1000- ter beschikking kunnen stel len. B. en W. s'telilein de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen. Met invallers voor Bennie Heshof en Gerard Gommel heeft het eerste honkbal zevental van SVV bij The Catchers inj Amsterdam een eerste "overwinning we ten te behalen. Voorlopig hielden beide werpers de resp. s-lagploegen aardig in be dwang. maar in de tweede innings wisten de roo'd-groenen door veldfouten van de gastheren alle honken te bezetten waarna de Lange en later Bras het thuishonk wis ten te bereiken 02. In de vierde innings werd de voorsprong tot 50 opgevoerd door goede tikken van Kooy, De Haas en v. d. Gaag. Eerst in de gelijkmakende siagbeurt zagen de Amsterdammers kans om tegen te scoren dit tengevolge van een foutje in het SVV-veld. Onze stadge noten wisten zelfs uit te lopen tot 9—1, waarmede het einde kwam. Hoe ongenaak baar werper De Lange ditmaal wel was, werd bewezen door het 18 maal voor drie slag naar de banken verwijzen van slagmensen van de thuisclub. Op het Marconiplein is gistermiddag omstreeks vier uur de 14-jartge W. W. M. N. met zijn fiets gevallen t-oen hij dc macht, o-ver he>t stuur verloor. De ion-gen had een emmer aan zijn stuur hangen. Met een lichte hersenschudding en schaafwonden aan het gezicht is hij ia de 1 Dr. Noletstichting opgenomen. Als de weerklank van een gongslag 'heeft de vreugde in de harten van al'len, die in de grote zwartwitte sportgemeen- schap leven, met de beoefenaars van de andere takken van sport, die uiteindelijk uit deze gemeenschap zijn ontsproten, ook gisteren nog nagetrild. Deze vreugde, ont ketend na eenentwintig minuten in de tweede helft van de titanenstrijd in Delft door een nijdige kopstoot van de pittige v. d. Ven. sloeg aan het slot van de wed strijd over in een golf van laaiend enthou siasme. Wij geven graag de schuld aan die hon derden jongensvoeten die hollend naar het middenveld het stof hoog deden opwaaien waardoor vele kelen opeens geïrriteerd schenen te worden, zodat het nodig werd woordloos handen te schudden. Vreugde en emotie kunnen echter snel weg-ebben vooral wanneer het er om gaat bij het optrekken van de kruitdamp het slagveld te overzien. Nuchterheid en realiteitsge voel krijgen wederom de overhand, want ook Excelsior móet nu verder. Het staat nu werkelijk op de drempel maar zon dagavond tijdens de receptie is meer dan ooit duidelijk geworden, dat het geen be scheiden klop op de poort van de tweede klas mag worden, maar een dreun. Van verschillende zijden werd de noodzakelijk heid van het opvullen van de grote leem te tussen het Schiedamse hoofdklasse voet bal en de derde klas naar voren gebracht De elf jongens van het eerste zijn nu ver plicht om door te stoten, want als er een vereniging in aanmerking komt voor deze eervolle schakelpositie dan is dat Excel sior. Het seniorenvoetbal wordt als het ware opgestuwd door de grote ledenaan- was van onderaf aan. Kerngezonde nieu we kweek dartelt wekelijks op de sport velden rond en je kan er de natuurlijke aanleg zo tussen uithalen, bi.i welk elftal je ook mag staan kijken. Ook in Delft hebben deze pupillen slechts enkele tur ven hoog met de voetbal lopen gooche len od een wijze waar het hart van op springt. Deze knapen kijken op naar hun idool: het eerste, want onder hen leeft nu reeds de eerzucht om eens tot de hoogste top in de voetbalwereld door te dringen Het is daarqm aan dit eerste elftal om in deze voetbalwereld een eervolle plaats in te gaan nemen, opdat de jongeren latei in hun voetsporen kunnen treden, om dan op hun beurt Het „steeds hoger" waar te maken. Behalve dat er voor gevochten zal moe ten worden is een beetje voetbalgeluk na tuurlijk Ook -nodig. Nu moet gezegd wor den. dat het voetbalgeluk voor Excelsior over het algemeen karig is geweest. Bii de fusiq in 1940 bezette Excelsior in de eerste klas R.K.F. de vierde plaats. De drie bovenste gingen naar de tweede klasse K.N.V.B. Toen in 1955 het be taalde voetbal er moest zou komen, promoveerden de twee best geplaatste clubs naar deze tweed-ë klasse. De zwart- witten stonden toen als vierde geklasseerd 'Verschillende malen heeft het inderdaad maar weinig gescheeld. In 1951 werd in de befaamde wedstrijd op 27 mei thuis gespeeld tegen 'sGravenzande. het afde lingskampioenschap behaald. In de pro motie strandde Excelsior echter. Twee jaar later eindigde het elftal op de twee de plaats achter V.C.S. uit Den Haag. De fatale laatste minuten van de in het, jaar daarop gespeelde promotiewedstrijd op Houtrust. waardoor met 2-0 van Wasse naar werd verloren, waren het zoveelste bewijs, dat het fortuin niet altijd aan de zijde van dit Excelsior heeft gestaan. Be paald moeilijk waren de jaren 1956-1957 en hoe werd toen op het nippertje de degra- datiedans ontsprongen. Het vorige seizoen ging het aanvanke lijk ook niet best. maar toch werd met slechts één puntje, verschil achter kampi oen O.V.V. een tweede plaats bereikt. En nu staat d-it elftal dan wederom voor de promotiewedstrijden. Het Haarlemse T.Y. B.B. ook een oud R.K.F,-er Hion en Overmaas worden de me-deigegadi-g-den voor de twee plaatsen in de tweede klas. Zondag a.s. zal het eerste treffen met een van deze drie al plaats vinden. Dat de elf zullen vechten staat vast en voor de rest kunnen wij allen deze jongens slechts moreel steunen, met de wedstrijden bij te wonen. Naar alle waarschijnlijkheid wor. den de thuiswedstrijden op het S.V.V.- terrein gespeeld, want ook de afd. cricket eist nu het eigen veld voor zidh op. Bij besluit van de Raad van 27 februari \fcerd, i« verband mét -het bereiken v-an de pensa-oenge-rechitiiigide leeftijd op 28 mei aan ir. J. van den Akker met ingang van 1 juni 1959 eervol ontslag verleend uit zijn betrekiinig van directeur van ffe- meen-tewerken. In de vacature, welke daardoor zal ont staan, zouden B. en W. zoals gemeld wil len voorzien door benoeming v-an Ir. S. Moesker, adjunot-di-recteur van gemeen tewerken. Zoals bekend, ver-vult -de heer Moesiker naast zijn betrekking van Adjunct-Direc teur van gemeentewerken tevens de be trekking van commandant van de brand- weer. Ais gevolg daarvan is zijn totale bezoldiging hoger dan die, verbonden aan de betrekking van directeur van ge meentewerken. B- en W. staan op het standpunt, dat de tuncti-e van directeur van gemeente werken onverenigbaar moet worden ge acht met die van commandant v-an de brandweer, en dat het daarom noodzake lijk zal zijn. dat aan de heer Moes-ker, na diens benoeming tot directeur van gemeentewerken, ontslag wordt verleend a-ls commandant van de brandweer Dit zo-u tot gevolg hebben, dat betrokkene dan in bezoldiging achteruit zou gaan, wat B. en W. gaarne zouden willem voor komen. Daar de heer Moesiker, diie op brand w e-e rge bi e d een grote ervaring heeft, in bijzondere gevallen zeer waar de volle adviezen z-ou kunnen ge-ven zou den B. en W. hem gaarne als adviseur van de Brandweer behouden en hem des wege een passende toelage zien toege kend Zij ste-lle-n -daarom de raad voor de heer ir. S. Moesker met ingang van 1 juni 1959: 1. te benoemen tot directeur van gemeen- tewerken op de daaraan verbonden max imn m j aacrwedde 2. aan te wijzen als adviseur van de brandweer en -h-e-m deswege een vaste jaarlijkse toe-l-a-ge toe te kem-nen van J 1.600,— 3. eervol te ontslaan uit zijn be-trekking van adjunct-directeur van gemeente werken; 4. eervol te ontslaan uit zijn betrekik-in-g van commandant va-n de brandweer. Omtrent de vervulling v-an de vacature van commandant van de brandweer, wel ke dae-rdoo-r zal on-tsta-an, zullen B. en W. ae -raad -nog een n-ader voors-tel doen toe komen. Itieaal vliegweer bevord-erde de gedu rende he-t weekeinde door de plaatselijke p-ostd-uivenhoiudie-rs-veireniiiginge-n gehouden wedvluchten niet wei-n-ig, hetgeen tot gun stige resultaten heeft geleid. Bij de zaterdagvliegers nam dc ver eniging „de S-nel-vliegers" met 76 duiven deel aa-n een vlucht v-an-uit Li-bra-mont. een afstand v-a-n 233 km. De duiven wer den gelost -om 12 uu-r, binnenkomst eerste duif 15.26.00 uur. De prijzen waren bin nen 25 minute-n verdiend. 1 J. Tromp; 2 H. Tjad-en; 3 C. Zweistra. De verenigingen „de Postduif" en „de Blauwe Doffer" namen deel aan de door de hotterdamse ver. .,de Snelvliegers" ge. organiseerde jubileum vlucht vanuit C-h-i- may, afstand 196 km. De duiven gingen los tussen 7 uur en 7.30 uur. Aankomst fcerste duif 10.15.00, la-ats-te p-rijsduif 10.40 uur. Eerste prijs „de Postduif, M. v-an M-ourik; 2 H. Crama; (zelfde duif vori-ge week ee-rs-te); 3 A. Smits v-ie-r -duiven bij de tien eerste prijzen. De „Blauwe Doffer" vloog vanuit Ohii- may. Dos 7.15 uur. In concours 165 duive-n. Va-n d. Hoe-ven 1, 6, 13, d-ipl; B-roeders 2, 7. 31; Vraudent en z-n 3, 9; Wen-teler 4. 17, 20, 26, 27, 32, 33; A. v. -d. Hei-de 5; Ii-m-er en Co 8, 14; v. d. Sloot 10; v. Go-g-h en Co 11, 30; Brok-liing 12, 16; Balvers 15. 19; B. v. Goglh 18; Kamp en Co 21. 23; Hersibach 22; Morra 24, 29; Bakker 25; Wynties zn, 28 Eerste d-uif 10.09.54; laats-te duif 10.32.55. De Schiedamse Gemeenschap ls voor nemens ook dit 5aar c®-ri „vakantieschool" te organiseren. Daartoe zullen dagkampen worden ingericht op enige terreinen in het volkspark alhier- Daaraan zullen onge veer 500 kinderen per dag in He leeftijd van 8 tot en met 12 jaar kunnen deelne men. Het ligt in de bedoeling, deze kam pen te houden van maandag 20 juli tot en met vrijdag 7 augustus a.s., elke week van maandag tot en met vrijdag. De exploitatie van deze „vakantieschool" zal, naar geraamd wordt, een tekort op leveren van ongeveer 5.000 Dit is onge veer evenveel als verleden jaar. Maar toen konden slechts 275 kindere,n aan de acti viteiten deelnemen, zodat het nieuwe plan aanmerkelijk beter, is dan dat van het vorige jaar. Het bestuur verzoekt de ge meente, de helft van dit tekort voor haar rekening te nemen. B. en W. achten dit doel en streven van voldoende gemeente lijk belang om het verzoek in te willigen. Van de woning van M. M. aan de Rot- terdamsedij'k is gisternacht een Rode- Ki-uis-vilag gestolen. De heer G. V. vermist zijn fiets, die -hij op slot had neergezet in de Lorent6- laan. De regisseur van de „Wüpa" toneelgroep, de heer P. B. van Hees ontva>igt uit handen van de voorzitter van „Othello" de wisselbeker. I i In het Wijkcentrum Nieuwland werd zondagavqnd de slotavond gehouden van de toneelwedstrijd welkg het r.-k. Club huiswerk voor de eerste maal en niet suc ces heeft gehouden. Er is een welkomst woord gesproken door de heer P. B. van Hees, waarin hij o.a. zijn voldoening uit sprak over de grote opkomst, die wijst op een samenwerking waarmee de toekomst met vertrouwen tegemoet gegaan kan worden. Ook het volgende seizoen zal weer een wedstrijd gehouden worden. De heer Van Hees dankte de schenkers van de prij zen. om hierna het woord te geven aan de heer J. van Haasteren, het hoofd der jury. Na een korte samenvatting van de door deze jury opgedane ervaring ging deze er toe over de winnaar bekend te maken. De Wilpa-groep van het. St.-Wil- librord patronaat verwierf met het toneel spel „Zolang er mensen leven" totaal 66A punten en werd hiermede winnaar. Voorzitter E. Michawits van de r.-k- toneelvereniging „Othello" reikte aan re gisseur P. B van Hees de door zijn ver eniging geschonken wisselbeker uit. De tweede pri.is was voor het toneelgezel schap „de Burcht" uit v.m. Kethel. Derde werd de Par. groep Gorzenkerk. die onder leiding van Theo Koevermans het bUispd „Deining om de dorpsdokter" als bijdrage aan deze wedstrijd had geleverd. Het ge zelschap van de K.A.J.-Centrum, de Gou den Korenaór. werd vierde, terwijl de nog De afgel-o-p-en z-ondag won Los Bi-gofes I haar return-wedstrijd tegen Be Quick uit Maassluis. Deze moeilijke tennis-ont- moeting werd door onze stadgenoten met 71 gewonnen. Destijds verloren zij te gen deze sterke tegenstander de eerste en enige wedstrijd van deze tenniscom- petitie. Er was goed spel te zien op de banen van Spieringshoek en er is verbeten gevochten om de puntjes. Ieder 6peelde naar vermogen en in het bijzonder de dames mej. Gr. v. Zeyl en mej. B. Kleiss waren goed op dreef. Doch ook de heren speelden uitstekend en het waren dan ook de zenuwen die hen parten speelden, waardoor 'n heren-enkelspel niet in winst kon worden omgezet. Het gaat er nu om spannen in deze af deling. Zondag a.s moet dit team win nen, terwijl C.C.-3 gelijk moet spelen te gen Be Quick. Wanneer dit het geval is zal het eerste team van Los Bigotes een pro motiewedstrijd kunnen spelen voor een plaats in de derde klasse. Ook het tweede team. dat zondag a.s. aan zal treden te gen onze stadgenoten Game, moet de ze wedstrijd winnen, waardoor het een se lectiewedstrijd voor de promotie naar de vierde klasse mag spe-len. Het derde en het vierde team verloren kansloos. Respectievelijk met 71 op eige-n terrein van C.C.-5 en met 8-0 in Delft tegen Th© Cry. In het Juniorentoer- nooi de afgelopen week, waarin mee spelen naast Los Bigotes, Wilhelmus, de Baanbrekers en Aeolus, ging de eerste prijs naar onze stadgenoten Peter Pool- jeugdige groep van „Don Bosco" als laat- man en Ludi Kleiss. De tweede prijs werd veroverd door Aeolus uit Rotter dam. Het was een bijzonder geslaagde dag, waaruit bleek, dat er ook onder de jongeren enkele nieuwe spelers te vin den zijn. Op zondag 14 juni a.s. begint het onder ling toernooi, waaraan afle niét-competl- tiespelers kunnen meedoen. Dit toernooi dat sluit op zondag 21 juni, zal worden be sloten met een prijsuitreiking en een ge zellig© feestavond. GEBOREN: Frederiea A. J., d. v. M. J. P. Dries en J. J. vain Troost; Caroline E. M. d. v. C. J. Burgering en C. M. van dei- Knaap; Albertus M. H. z. v. H. B. Mat- thijsen en A. A. Tas; Francisca A„ d. v. A. van Nierop en M. Bramt; Geoirge H„ z. v. J. J. Ouwe-ndijk en P. A. Hardy- Peter z. v. P. Lund en E. G. d-e Koning; Cathamiina -M. A., d. v. J. B. I. Odijk en M. A. V-is; Hend'rikus A., z. v. A. Gi-lle en M. J. Bekkers; Johanna M., d. v. A. H. van de L-uitgaarden en W. J. Meijierdmik. OVERLEDEN: L. M. de Leede, 69 jr. Bureau Onderwijs -deze week geen spreekuur He-t gebruikelijke woensdiagimiiddag- spreekuur van de wethouder v-am Onder wijs en de gem, inspecteur van het On derwijs komt deze we-ek te verva-llen. Hedenavond houdt de K.A.V afd. stad haar jaarlijkse Maria-avond dit keer in het Sociaal Centrum, Tuinlaan 24. Mep begi-nt met een Marialof en toe spraak: „Wie is Maria eigenlijk?"- Daarna is het pauze in de benedenzaal, waarpnder natuurlijk gelegenheid bestaat efen kopj© koffie te gebruiken. Vervolgens zal een klankbeeld vertoond worde-n in aansluiting op de preek ln het lof, waarna gelegenheid bestaat over een en ander van gedachten te wisselen. Het geheel zal geleid worden door pater Berendsen. Mr. Peek kwam zóndagavond zijn gelukwensen aanbieden. Onze foto is het mo ment, toen onze burgemeester het bekende driemanschap complimenteerde, In het midden voorzitter Frans Bakker (De Strijdlust). Rechts van hem d)e secretaris Jan Kloos (Alles voor zwartwit) en links penningmeester Nic. Martens, die weet wat een zo snel groeiende vereniging vraagt en kost. Aangewakkerd door een straffe wind woedde er gistermiddag omstreeks kwart voor ze6 een fel brandje in een vuilnis belt langs de spoorlijn in de buurt van de Nieuwpoortbrug. Kort tevoren waren er jute-lorrcn en afval van hout gestort Waarschijnlijk is er een brandende sigaret in het afval terecht gekomen. De brand weer onder leiding van de heer J. C Putter, had het vuur spoedig bedwopgei: Wil ste eindigde. Poor de directeur van het „Don Bosco" patronaat, pater L. van Pinxteren. werden aan de betrokken regisseurs de prijzen uit gereikt, De rest van de avond werd ge vuld met het maken van een genoeglijk dansje. De sfeer wees er duidelijk op. dat déze eerste toneelwedstrijd als onderling contactmiddel de uitwerking heeft, gehad, die men er zich in clubhuiskringen van had voorgesteld. On het parcours in Nieuw Math-enesse hield de rennersclub „Schiedam" zondag een elubontmoeting waaraan mede werd deelgenomen door renners van de vereni gingen „Rotterdam" en „de Mol" uit Dordrecht. Uitslag bij de amateurs van de te rijden 68 km: 1. P. Bezemer (d® Mol) in 1.40.05 uur: 2. en P. Zijl- mans (R'dam) én W. de Jong (S'dam)- Nieuwelingen, afstand eveneens 68 km- 1. H. de Ruiter (de Mol); 2. G. Klop (de Mol); 3. F. Jantschik (S'dam), in d® tijd van 1.43 uur. A-junioren. 28 km 50 min. 1. W. Lepolder (S'dam); 2. A. Be* zooyen en 3 K. Fok. beiden van „de Mol' - HEDEN: Passage Theater; Operaitie Amsterdam (14 jq dag. 2 en 8.15. zat. en zond. 2. 4.13- 7 en 9-15. donderdagavond K.F.A. ,,Porte des lilas". Monopole Theater: De vfuöh-t van af pijl (14 jaar), dag. 2 en 7.30. zat. en zond- 3. 5. 7 en 9 uur. Stedeljjk Museum: Tentoonstelling f°' to's v. d. Elsken. Dagelijks van 105, zon dags van 125 uur. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: dl., do., za' van 1012 uur: dl. t.m. za. van 25 uur- ma.. dl.. wo„ vr, van 7—8.30 uur. Jeugdleeszaal: dl., do., vr. van 45.3° uur. Ultleenpost Kerkweg 46. Kethel: zo. II s —12 30 uur. Ultleenpost Molensingel Noodkerk thel: dl. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: dl. 6.30—° uur: vr. 78 uur: jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland. Wijkgebouw Dr. Wl' bautplefn (zijingang): jeugd: wo. 1.30—6 uur: volw.: wo. en vr. 78.30 uur. Ultleenpost Emmastraat 3 ma. 7—8 uur. wo. en vr. 7—8.30 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: apotheek Jansen. Swam- merdamsin-gel 41; apotheek Nieuwland- Dr. Wibautplein 17. BIOSCOPEN ROTTERDAM Programma's van 22 t.m. 28 mei Arena: Foei, Nicole (strikt volw.), Ca" pitol: De laatste stormloop (14 j.), CeP' traal: Op grond van overspel (ontoela3'/ baar), Cineac-AD: Wat een tante (vol^-j Cineac-NRC: actualiteiten (doorl. voors'-' (a.l.), Colosseum: Ontembare hartstocH] (18 j.), donderdag: Herrie om Harry J.), za., zo., wo. matinee: New York stelten (a.l.); Harmonie: Chiima (14 j.); Lumière: Het beest is los (J jaar); Lu-tuscaHeit verborgen leve® van Walter Mitty (14 j.); Luxor: H. dagboek van Anne Frank (a.l.), Metr®; Mairdi Gras (a.l.); Passage (Schiedam); Operatie Amsterdam (14 j.), Prinses; H meisje Rosemarie (strikt volw.), R®*' Tot de laatste kogel (14 j.), Thalla: wet (strikt volw.), 't Venster: Huis c|°. (volw.), Victoria: 1 want, to live (18 i donderdag; Ariane (ontraden), za.. i0"' wo. matinee: Goldrush (a.l.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 2