Lofzang op Oostenrijk Smeltkroes van rassen, stammen en beschavingen! Nieuw Centraal Station in Den Reclame Sneeuwbal juichend de lucht in Haag DE NATO schild van Europa Pastoor Buys, tien weken ter plaatse, groots gehuldigd Staatsspoor Hollandse verdwijnt maar Spoor niet Crooswijk stak het niet onder stoelen of banken Sneeuwbal rolt voort Vragen over eind examen gymnasium Drie sleepboten voor de Mosberg Hofplein-lijn gaat verhuizen Maakt voor Uw zaak FELLE BRAND IN MAARHEZER BOS Communisten eisten te veel fruit Nieuwe Tweede- Kamerleden NIEUWS UIT ACHTHUIZEN Miljoeiienorder uit Iran voor Stork en Werkspoor <$g VB DINSDAG 26 MEI 1959 i Wijsmuller en L. Smit trekken samen Ondergrondse perrons Opa ook Maar Hans ook Ernstige incidenten in Oost- duitse dorpen FILM VOOR DE KINDEREN PAGINA 6 Sinds in de vorige eeuw de toerist zijn intrede heelt gedaan in het maatschappelijk leven, is aan de verhouding tussen de volkeren een nieuwe dimensie toegevoegd. De eerste toeristen waren Britten, die de pot van de Industriële Revolutie kwamen ver teren. Dat had niet alleen tot gevolg, dat ontelbare hotels op het Europese vasteland „Bristol" of „Victoria" gin gen heten, maar ook, dat de Engelsen als natie een bepaald zwak gingen koes teren voor andere volkeren. Nog al tijd is er iets van een bijzondere relatie tussen Britten en Italianen, om van de verhouding tussen Britten en Arabieren op het ogenblik maar niet te spreken. De Nederlanders zijn over het alge meen met een wat latere trein vertrok ken en niet altijd hebben zich tussen hen en de bewoners van andere landen zulke mystieke banden geweven als bij de Britten het geval is. Maar toch is er wel sprake van een zekere voorkeur en zo zal zeer binnenkort weer het seizoen aanbreken van de massale trek naar Oostenrijk. De overweging, dat een va kantie in dat land betrekkelijk goed koop kan zijn. is uiteraard een factor van belang. Maar daarnaast zijn er nog andere redenen, waarom menig Neder lands, toerist deze zomer met innig ge noegen zal ronddwalen door Tirol, Salz burg of een van de andere Oostenrijkse „Lander". Er zijn historische betrek kingen tussen Nederland en Oostenrijk geweest, ook al bewaren wij daar niet altijd de gunstigste herinneringen aan, en cr zyn natuurlijk de culturele ban den. die eigenlijk de hele wereld aan Oostenrijk binden. De voornaamste trekpleister lijkt ons evenwel de con trastwerking: in zijn vakantie houdt de Nederlander ervan uit de rust van de lage landen te treden en de sporen van een turbulente geschiedenis te ontdek ken, zich te bewegen temidden van een heterogene bevoiking en heimwee te koesteren naar een feodalisme en een monarchie, die niet meer kunnen bijten. In Oostenrijk vindt hü dat alles nog eens aan de buitenkant omgeven door een sfeer van gemoedelijkheid, toleran tie en romantiek, die voor een deel le gende, voor een deel ook werkelijkheid zijn. Toch zal de Nederlandse toerist, die zonder voorzorg Oostenrijk is binnen- gereisd, ook spoedig een groot bezwaar ontdekken. Het is bijna onvermijdelijk, dat hij ij de handen valt van een gids of „Fremdenführer" en deze nuttige functionaris zal een verzameling Ba- benbergers en Habsburgers, Franzen en Josephs op zijn argeloze prooi los laten, die zo groot en verwarrend is, dat de toerist spoedig de moed opgeeft en voor de rest van zijn vakantie kijkt zonder te begrijpen en ziet zonder te weten. Voor dezulken is er nu uitkomst. In de reeks Land/Volk/Cultuur van de Uit geverij Het Wereldvenster te Baarn is een deel over Oostenrijk verschenen, dat is geschreven door dr. Nico Grei- temann Met zevenmijlslaarzen beent de schrijver door de Oostenrijkse geschiedenis, de grote lijnen bekwaam aangevend en voortdurend aandacht schenkend aan het anecdotische en menselijk interessante. De voornaam ste waarde van zijn boek is echter ge legen in de uitvoerige beschrijvingen van de kunstwerken, die er in Oosten rijk nu nog te bewonderen zijn, en van de stijlperioden, waarin zij zijn ont staan. Ook de muziek en de literatuur komen terdege aan bod. Dr. Greitemann heeft uitstekende bronnen geraadpleegd en wat hü opdient is derhalve in de beste boter gebakken. Maar ook zelf heeft hi) voor een deel van de ingrediënten gezorgd. Over Oostenrijk als smelt kroes van rassen, stammen en volken heeft hij détails verzameld, die vooral interessant worden als ze bij elkaar staan: wie Nowak heet, is een echte Wener; de opperbevelhebber van het leger heet Liebitzky en heeft Poolse voorouders; de burgemeester van We nen, Jonas, is van Tsjechische en de aartsbisschop-coadjutor, mgr. Jachym, van Oekraïnische afkomst: de voorzit ter van de P.E.N.-club Csokor moet Servisch en de dirigent Karajan Ar meens bloed in de aderen hebben. Ook in de taal zijn tal van niet-Duitse ele menten binnengeslopen: „fadisieren" voor'vervelen, „Bassena" voor gemeen- schappelpke waterkraan, „Salettl" voor tuinhuisje en „Busseri" voor kus. De cosmopolitisehe inslag van de Dubbel monarchie is zelfs nog aan de Oosten rijkse dis merkbaar: men eet er geen bloemkool, maar Karfiol, geen bonen, maar Fisolen, geen tomaten, maar Pa- radeiser. In de huiselijke kring eet men graag Tsjechische meelspijzen: Palat schinken (pannekoeken). Pofesen, Go- Iatschen, Buchteln, Tascherln met of zonder Powidl (pruimenjam). In alle mogelijke variaties zwart, bruin, goud, Turks, mokka, mélange, Kapu- zin'er wordt de koffie in een ..Schale" en nooit in een Duitse „Tasse" geser veerd. alleen de „Einspanner" met slag room krijgt men in een glas. In het boek van dr. Greitemann ver krijgen de Babenbergers een duidelijk profiel en de Habsburgers ontvangen de hun toekomende plaats in de ge schiedenis. De Pachers, Guggenbich- lers, Erlachs en Prandtauers komen tot meer leven dan hun in de opsom ming van de „Fremdenführer" is ver gund en zoals gezegd: de schrijver laat zich zelden de kans ontgaan de historie te verduidelijken door gebruik te ma ken van de anecdote. Dat Margaretha van Savoye, de land voogdes in de Nederlanden, even moei lijk "van haar stuk te brengen viel als haar „bon père Maxi" (Maximiliaan) blijkt uit het grafschrift, dat zij zelf tijdens een hevige storm op zee dichtte en waarin zij zinspeelt op het feit, dat zij tweemaal is uitgehuwelijkt. Cy-gist Margot, la gentil' demoiselle. Qu' ha deux marys et encore est pu- celle. Over de nieuwere en nieuwste ge schiedenis is dr. Greitemann minder uitvoerig. De naam Seyss-Inquart komt Het Tweede-Kamerlid mejuffrouw Nol- te heeft aan de'minister van Onderwijs, K. en W. schriftelijk de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat vóór de datum van de schriftelijke eindexamens gymnasium een vertrouwelijk schrijven van het depar tement is uitgegaan naar de besturen en rectoren der gymnasia, waarin wordt mee gedeeld, dat een koninklijk besluit tot wij ziging van de bestaande eindexamenrege ling binnenkort zal verschijnen en waar in d inhoud van dit verwachte koinklijk besluit reeds wordt meegedeeld met de be doeling, dat bij het examen 1959 reeds rekening mee te houden? Is het juist, dat van deze wijziging, die ook verandering zou brengen in de taak van de gecommitteerden, aan dezen geen mededeling is gedaan doch dat hun inte gendeel gevraagd is, „zoveel mogelijk te willen zorgen, dat de examens volgens de voorschriften zouden worden afgeno men?" Zo ja, is de minister dan niet van me ning, dat deze handelwijze onzekerheid bij de examens heeft veroorzaakt? Indien het antwoord op de eerste twee vragen bevestigend luidt, kan de minis ter dan mededelen, waarom dit zo is ge beurd? Drie Nederlandse sleepboten zijn ter wijl de windkracht zes tot zeven be draagt, bezig het 12.490 brt metende Noorse tankschip „Mosberg" naar de ha ven van Aden te brefigen. Zoals bekend, heeft verleden week brand aan boord van het tanksohip ge woed. Zowel de sleepboot „Cycloop" van Wijsmuller uit IJmuiden als de „Maas" van L. Smi.t en Co uit Rotterdam voeren uit om to assisteren en de IJmuidenaar won de race. Deze sleepboot maakte" vast, daarbij de volgende dag geassisteerd door zijn Rotterdamse collega. Het transport zette koers naar Aden. Zaterdag j.l. stak een oosterstorm op, windkracht 1012, en de tros van de „Cycloop" brak zondagmiddag; Zeven uur heeft de „Maas" toen alleen het karweitje moeten klaren. De toestand was kritiek, maar gelukkig was de „Cycloop" daarna weer op haar post. Daar de situatie moei lijk bleef, heeft thans nog een sleepboot van Smit, de „Rode Zee" vastgemaakt en gedrieën hoopt men de zaak in het reine te brengen. H. J. Dr. N. Greitemann „Oostenrijk", verschenen in de serie „Land/Volk/Cul tuur" bij de uitgeverij „Het Wereldven ster", Baarn 1959. Triomf van de barok. Het meest imponerende Oostenrijkse klooster in Melk aan de Donau, ontworpen en uitgevoerd door Jakob Prandtauer (1702—36). in zjjn hele boek niet voor. Maar dat is waarschijnlijk met opzet gedaan om het effect niet te bederven van de lof zang, die hij heeft gedicht op het land, dat hij zo kennelijk liefheeft, een lof zang, waarvoor vele Nederlandse toe risten hem dankbaar moeten zijn. NEUMAN (Van onze Haagse redactie) Zoals men zich zal herinneren, bestaan cr bij de Ned. Spoorwegen plannen om het Haagse Staatsspoorstation te vervan gen door een nieuw, dat dan tevens als Centraal Staion voor de resi dentie zal dienen. Op een persconferen tie hebben nu burgemeester Kolfschoten en de president-directeur van de N.S-, ir. J. Lohmann, nadere mededelingen ge daan over het plan „Bezuidenhout C", waarin deze stationsbouw is verwerkt en dat ook inhoudt de herbouw van de om geving van het station. Er is naar de he ren zeiden thans op ambtelijk niveau overleg gaande over de „verdeelsleutel" voor de financiering van dit grootse pro ject. Wanneer men het ook op bestuurlijk niveau hierover eens is geworden, kan worden begonnen met de uitvoering. Men denkt voor de «poorwegwerken tien jaar nodig te hebben. Tijdens de bouw van het nieuwe station zal er aan de Schenkweg een tijdelijk hulpstation worden ingericht. Het nieuwe station krijgt, zoals gezegd, een centrale functie. Helemaal een cen traal station wordt het echter niet: er komt wel een verbinding naar Rotterdam- HofpJein, doch niet verder naar het zuid westen van het land. Het station Holland se Spoor wordt niet opgeheven; het be houdt zijn betekenis op de „oude lijn" AmsterdamHaarlemden HaagRotter dam. Het nieuwe Bezuidenhoutstation is ge projecteerd als kopstation voor treinen uit vier richtingen: Utrecht (via Voor burg), Amsterdam (over een nieuwe lijn via Leiden en Schiphol), Amsterdam C.S. (over de oude lijn vja Leiden en Haarlem) en RotterdamHofplein (via Laan van Nieuw Oost-Indië). In de Binckhorstpol- der zal een geheel nieuw goederenstation worden gebouwd. Het ligt in de bedoeling het nieuwe sta tion te bouwen als een van alle kanten toegankelijke hall. De perrons komen on dergronds te liggen. De Bezuidenhoutse- weg krijgt twee gescheiden rijbanen, die bij het station zover uit elkaar worden ge legd, dat daartussen ruimte is voor een tramstation. Van de tramhalte zal men direct kunnen afdalen naar een vérbin- dingsgang op perronniveau, zodat de voet gangers geen verkeerswegen meer behoe ven over te steken. In het verleden is ge dacht aan een ondergrondse treinverbin ding naar Kijkduin- Vanwege de kosten (een miljard gulden) kunnen de N.S. dit idee niet verwerkelijken, maar het station wordt wel zo aangejegd, dat er in de toe. komst een metro op kan aansluiten. Een andere toekomstmogelijkheid is, dat er onder de Koekamp een parkeergagarge komt. per auto te bereiken van de Be- zuidenhoutseweg. Voor voetgangers komt er een nieuwe verbinding met de stad: een wandel- en winkelstraat, parallel lo pend aan de Muzenstraat. Vergeleken met de huidige situatie wordt het station een kwart slag gedraaid: het front kómt naar de Bezuidenhoutse- weg te liggen. Links en rechts van het station zijn regeringsgebouwen gedacht. De vrienden en vriendinnen van de De Crooswijkse gelukkigen die de lucht in mochten, werden vanaf het restaurant terras uitbundig toegejuicht, toen ze met „De Kikkervis" van Zestienhoven op stegen. Heel Crooswijk wist het zaterdagmid dag: de Sneeuwbal-actie vertrok naar de Rotterdamse luchthaven. Met luid ge juich en getoeter zetten zich twee grote autobussen, behangen met spandoeken in beweging en daarachter volgde een file auto's. Zelden zullen twintig Crooswijkse jongens op deze winderige, wolken loze middag zo „in de wolken" zijn geweest als nu; ze vertegenwoordig. V den die hele menigte knapen, die meegewerkt hadden om de kleine Amerikaanse negerjongens James en David, die een blank meisje hadden gekust en daarvoor gevangen waren gezet, vrij te krijgen. En als blijk van waardering had de heer Klu-sman van de Flas-hband Flight hen uitge. nodigd een rondvlucht te maken. Tegen half vier draaiden bussen ©n auto's de betonbaan van „Zestienhoven" op en. net feest kon beginnen. Alle vadqys. moe ders, ooms. tanteS, 'grootvaders, groot moeders en goede vrienden verspreidden zich over terras en restaurant. Er waren papieren vlaggetjes meegebracht om de vertrekkenden toe te juichen en de storm achtige wind mocht de pret niet drukken. Er zouden drie groepjes worden ge vormd, die de luóht ingingen. De heer S. F. A. Saris, een der leiders van het Martinushuis, die de roemruchte Sneeuw bal-actie had georganiseerd, had een ver rassing in petto. Het Martinushuis was wel een beetje verlegen met 't prachtige aanbod van de heer Klusman en de lei ding had gezegd: dan nemen we er zelf nog 3 vluchten bij voor ouders of vrien den. Omdat het er zoveel waren, moest erom worden geloot Kabouter Anneke de Heer van de Angela Mericigroep mocht de gelukkige greep doen. Eerst kwam moe der Blok uit de bus. Ze durfde best! Maar DAAR zatpn se dan in het lucht haven-restaurant, Louis Fitskie (12), Wim van Ast (13), Joop van Opijnen (llf) en Wim Raadtgever (13), boordevol indrukken na hun luchtdoop op „Zestienhoven". Ze hadden natuurlijk alle vier hun huis vanuit de lucht gezocht, maar al leen Wim van Ast en Joop hadden het hunne ontdekt. Louis, die een technische knobbel heeft en auto- monteur wil worden, vond. het ge weldig de kracht van de vliegtuig motor te voelen die je honderden meters hoog optrok. Joop vond de remous het leukste. „Dat telkens wegzakken van het toestel". „Maar moeder de Bruin, die tweede werd, zei, dat ze „helemaal zenuwachtig" was en het. „wel wat eng" vond. Desalniettemin durf de ze het aan. „Nu nog een derde moeder! Geen vaders hoor!" riep moeder Blok. De Actie Sneeuwbal rust niet. Men heeft in Rotterdam begrepen, dat de beide negerjongetjes James en David door hnn voorwaardelijke invriiheidstelling voor het gering ste (b.v. het doen sneuvelen van een ruit) opgepakt kunnen worden. In overleg met de betrokken in stanties in Amerika heeft Actie Sneeuwbal besloten, de beide ge zinnen waartoe de jongens beho ren, te doen verhuizen naar het noordelijk deel van de Ver. Staten. De beide moeders leven in per manente angst „aangezien", zo be richt de Actie Sneeuwbal, „elke jongen wel een kattekwaad uit haalt en James en David vormen hier geen uitzondering oP. Vanzelf sprekend begrijpen zij op hun leef tijd ook niet. wat hun boven het hoofd hangt". Actie Sneeuwbal heeft nu het studiefonds omgezet in een actie tot beveiliging van de jongens door overplaatsing en de rekeningen van de leider, de heer S. F. A. Saris. zowel die bij de Rottcrdamsche Bank (bijkantoor Groothandclsge- bouw) ais postgiro 352121 staan hiervoor open met bijvermclding Actie Sneeuwbal. Het Martinus huis. Isaac Hubertstraat. neemt natuurlijk ook graag giften hier voor (b.v. per postwissel) in ont vangst. je voelt het in de maag", haastte Louis zich eraan toe te voegen. Wim Raadtgever en Joop konden niet uitgepraat raken over het speelgoedachtig karakter van de hele samenleving in de diepte. „Veel kleiner dan Madurodam", zei Wim, die een opsomming gaf van heel kleine tramwagentjes achter elkaar, liliputterbootjes op de Rotte en nog veel meer. Allemaal hadden ze recht op het dek van de Karei Doorman geke ken en gezien dat de startbaan scheef over het vliegkampschip loopt. De vlucht had een half uur geduurd en leidde over een groot deel van het Waterweg-gebied. Maar wie kwam daar als derde uit de bus? Laat het nu de 72-jarige opa Vrok- lage zijn. die zijn luchtdoop zou onder gaan. Dit alles werd aanschouwd door de 11- jarige Hans Thomassen. De vlucht was voor de jongens van 12 tot 16 jaar en hij mocht niet mee. Maar een der ouders vond het wel wat sneu voor Hans en kocht een kaart voor hem. Tegen de tijd, dat de eerste ploeg terug kwam, ging de heer Saris de namen voorlezen van hen, die tot de tweede ploeg behoorden. Hij ging dicht bij de niets ver moedende Hans staan en las tussen alle andere namen ook die van Hans voor. Het was kostelijk te zien, welke ogen die knaap opzette en hoe hij ineens een kleur kreeg. Eerst dacht hij nog dat het een ver gissing was, maar al gauw werd het hem duidelijk gemaakt, hoe de vork in de steel zat. Tegen zessen was het vliegfeest ten ein de en vol verhalen keerden de Crooswij- kers naar huis terug. „Wat een vreemd effent .die gevangenne ming van twee negertjes in Amerika toch kan hebben", zei een der leiders. Het complex van de staatsbossen nabij Maarhezen dat de naam draagt van De Klaterspeel en dat gelegen is tussen de rijksweg 19 en de spoorlijn WeertEind hoven is zondag geteisterd door een felle brand Het vuur werd aangewakkerd door een sterke oostenwind en legde in korte tiid meer dan 30 ha tien- a twintig jarige dennen in de as waarbij voor vele tienduizenden guldens hout verloren ging. Talrijke brandweren uit de omliggende plaatsen en uit de legerplaatsen Weert en Rude! werden gealarmeerd. Omtrent de oorzaak van de brand verkeert men nog in het onzekere, doch aangenomen wordt, dat deze aan onvoorzichtigheid te wij den is. De spoorwegwerken zullen circa 25 mil joen gulden kosten; de uitvoering van het plan in zijn geheel vergt naar schatting een bedrag van 100 miljoen gulden. De gemeente Den Haag beschouwt het pro ject als een werk van hoge urgentie. Volgen, het Westberlijnse blad „Bild Zeitung" hebben boeren van twee dor pen in het district. Potsdam verleden week geprotesteerd tegen de leveringsplicht van fruit. Zij zijn van mening, dat de staat een t© grote hoeveelheid fruit geleverd wil hebben. Tijdens een demonstratie werd voor de woning van de burgemeester een galg opgericht. Er was een stuk papier aan bevestigd met de woorden „dit is voor de burgemeester". De boeren dron gen voort, het gebouw van de gemeente raad binnen en smeten borstbeelden van Lenin en de voormalige leider van de Duitse communistische partij Ernst Thael- mann stuk. De volkspolitie maakte daarop een einde aan de incidenten nadat com munistische functionarissen tevergeefs hadden getracht de boeren tot bedaren te brengen. Twee van de leider, der be togers werden gearresteerd, aldus „Bild Zeitung". De voorzitter van het. Centraal Stembu reau heeft een aantal personen benoemd verklaard tot leden der Tweede Kamer in plaats van enige leden,die in de regering zijn benoemd. In de plaats van dr Veld kamp is benoemd verklaard de heer W. P. G. Assmann te Roosendaal (KVP); in de plaats van mej. dr. Klompé mej J. Knol te Enschede (KVP), in de plaats van drs. Schmelzer mej. O. Kok te Hoens- broek (KVP) en in de plaats van rar. Cals mr. E, Roolvink te Almelo (KVP). Wat de anti-revolutionaire partij betreft (s het d© bedoeling dat mr. Van Aartsen zal worden vervangen door mr. W. Aan- tjes té Utrecht en prof. Zijlstra door de heer C. van Nierop (secretaris C.N V.) te Zeist. Tenslotte is in de plaats ran mr. Toxopeus benoemd verklaard mevrouw ir. A. Kuiper-Struyk (VVD) te Rotterdam 4. In 1949 werd het Atlantisch Pact dus een feit. Laten we eerlijk zijn: deze beslissende stap in de goede richting kwam tot stand onder de druk van de gebeurtenissen in Tsjeeho-Slowa- kije, dat van vrije, onafhankelijke staat tot een satellietstaat van Sovjet-Rusland werd gedegradeerd. Met groeiende zorg en stij gende ongerustheid sloeg het oude Avondland het drama van Praag gade. En toch. toch was de drang naar een eenheid en gebondenheid in Europa veel ouder dan Stalin en zijn nietsont ziende, monsterachtige politiek. In de zestiende eeuw, na de ontdekking van de Nieuwe Wereld raakte de blauwe Middel landse Zee op het tweede plan. Door de opkomst der Nederlan den, Frankrijk en Engeland speelde de wereldgeschiedenis zich voortaan af op de barre Atlantische Oceaan. Op dat moment werd het moderne Europa geboren en de NATO in zekere zin niets anders dan het logische gevolg van vierhonderd jaar tra ditie en geschiedenis. 5. Toen in 1917 president Wilson aan het keizerlijke Duitsland de oorlog verklaarde en de eerste Amerikaanse soldaten op Franse, lees: Europese bodem, verschenen, droomde de oude Tijger, Georges Clemenceau, al van een verenigd Atlantisch leger. Bij de historisch geworden conferentie te Doullens be lastten de Britse en Franse regeringen generaal poch met het coördineren van de actie der geallieerde legers aan het Weste lijk front- Toen Clemenceau op 26 maart 1918 het stadhuis van Doullens verliet, liet hij zich ontvallen: „Deze overeenkomst staat gelijk aan een overwinning op de vijand....". De Tijger had goed gezien. Maar toch zou het nog lang duren eer de verschillende regeringen en staatshoofden de handen daad werkelijk in elkaar zouden slaan en een Atlantisch leger onder een Atlantische generale staf de verdediging van een verenigd Eufopa zou kunnen waarborgen. 6. Het prototype van de SHAPE, de eerste SHAPE dus, werd in december 1943 te Londen gevormd. De plannen voor de inva sie aan de Normandische kust, de operatie „Overlord" en de vraag wie deze zou leiden eisten uitgebreide besprekingen. Het was tenslotte generaal D. Eisenhower, die aan het hoofd kwam te staan van de geallieerde strijdkrachten. Deze SHAPE was eigenlijk niet veel meer dan een grote verzameling generale staven, die tezamen een gemeenschappelijke vijand, namelijk Hitler-Duitsland te lijf gingen. Nadat het huis dat Hitier bouw de ineenstortte, was het de eerste zorg der overwinnaars het Duitse gevaar voorgoed de pas af te snijden en een herhaling van het bloedbad te voorkomen. De Engels-Russisch, Frans- Russisch en Engels-Franse verdragen, die na de oorlog tot stand kwamen, waren dan ook direct tegen Duitsland gericht. Zaterdagavond vond de huldiging plaats van pastoor Buys en „zijn gevolg". Bijna geheel Achthuizen was op de been. De weg naar de kerk was op prachtige wijze versierd met licht en bloemen en op het kerkpad was een grote creboog opgericht. Om 7 uur 's avonds arriveerde dc pastoor te Achthuizen, voorafgegaan door dc mu ziekvereniging van Den Bommel. Door een erehaag van bruidjes en gidsen be trad dc jubilaris dc stampvolle kerk. waarin ook niet-katholieken tegenwoor dig waren. Het openingswoord werd gesproken door pater Berkens die namens de pa rochie gelukwensen uitsprak waarna een plechtig lof plaats vond. Zondagmorgen was er om kwart over negen een plechtige H. Mis. In de mooi versierde kerk hield pastoor Buys zelf de feestpredikatie. Hti dankte de parochianen voor hun spontane hulde. Hoewel hij nog maar tien weken in Achthuizen is, was de hulde, aldus spreker, alles overtref fend. 's Middags van 2 tot 3 uur was er ge legenheid tot felicitatie. De receptie werd zeer druk bezocht, 's Avonds was er in het Patronaat een dansavond voor de parochie. Bijna geheel de parochieieugd was tegenwoordig. Om 12 uur ging ieder tevreden huiswaarts. Het feest kan biï- zonder geslaagd genoemd worden De heer -Schippers uit Nieuwe Tonge heeft belangeloos de feestverlichting aange legd. Bij de pastorie had men tijdens de feestelijkheden een betonmolen geplaatst met als opschrift: O. o die grijze tractor. Deze versierde m-c'en herinnerde de ju bilaris aan een vrerval van enige dagen geleden, toen pastoor Buijs met een der gelijk instrument, gelukkig op niet al ie harde manier in aanrijding kwam. Op een nader te benalen avond de kinderen van Achthuizen door iubilaris op een filmavond worden 00 haald. Ten behoeve van een omvangrijk o"'' wikkelingsprogramma in het gebied Khouzestan in Iran hebben de Verenig". Machinefabrieken (Stork en Werkspo°r' de opdracht gekregen voor de levcri11 en de bouw ter plaatse van een cof' plete ricisuikerfabriek met raffinadeIr met een produktie van circa 300 ton sU ker per dag. Met deze opdracht is een bedrag viU] enkele tientallen miljoenen guldens ge' moeid. Bij het ontwikkelingsprogramma hoort een irrigatieproiect waaraan derlandse firma's medewerken Stof* Hengelo ontving hiervoor reeds de stelling oP 17 grote irrigatiepompen, aad' êoai dieselmotoren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6