Nieuws uit stad en omtrek Propaganda-bijeenkomst voor jonge hengelaars Ooievaar IVb, werd tot puntjes uitgevoerd Een oefening; vooral voor de bevelvoering m de NIEUWS UIT K ET HEI. eens: m Nog burgemeester Weekblad en een boekje gesprek Alberts met Geheugen-hulp Een groot opgezette BB-oefening radio I modern Reineveld Machine was in afgelopen jaar redelijk van werk voorzien Tentoonstelling in Stedelijk Museum geopend De prijsvraag voor het Recreatiegebied HUIS VOOR BROMFIETSEN Öuer de. ami BLINDE GETUIGE Jeugd Jolijt 1959 begonnen Programma promotie- competitie Excelsior '20 Spirit Sportdag met verrassingen Jaarvergadering Grafische Bond Burgerlijke stand Man stak vrouw Vernielingen aan auto's De Land- en Tuinbouw- meisjes (LT.M.) en het eerste lustrum Inbraak Jaarvergadering K.A.B. Schiedamse postduiven successen Ruilverkaveling te Kethel Vrachtenmarkt jwÊÊÊÈ; Schiedammertjes voor de radio Maria-avond K.A.V. stad FC S C WOENSDAG 27 MEI 1959 PAGINA 2 IKtl 175 inzendingen Wereldkampioenschap henge len.... ook voor stadgenoten JUBILE UM-NEDERLAAG- SERIE HERMES D.V.S. Na haar eerst te hebben aangereden Niet alleen de manschappen van de B.B. moeten worden geoefend, ook de bevelvoering, in alle onderdelen, heeft zo nu en dan een goede oefening nodig, waarbij alles in het geweer wordt geroepen, wat tot een behoorlijke bezetting van de verschillende commando posten behoort. Gisteravond is een dergelijke oefening gehouden, waaraan behalve Delft de A.kring Den Haag meewerkte en de B.kringen in Zuid- Holland I, IJ, III en IV. Ooievaar IVb De deelnemers De ad'e TELEVISIE KLACHTEN Dn ★65637+ Voormalige grondwerkers 'V ROrtEKUAM Tot en met 13 juli worden er in het sted. museum werken geëxposeerd van de Haarlemse kunstenaar Kees Verwey e - de drie jonge Eindhovense schilders, Johan Lennarts. Ad Snijders en Robert Overstegen. In een op de band vastgelegd praatje vertelde de heer Verwey zelf hoe de hier tentoongestelde serie, genaamd „30x1", tot stand is gekomen. Tijdens een aantal gevoerde gesprekken met een zekere An- thonie Kok uit Haarlem hanteerde de kun stenaar de tekenstift. Zo geboeid raakte Verwey door zijn model, dat het niet bij één tekening bleef. Zo ontstonden steeds nieuwe variaties, benaderingen, gestalten en schijngestalten welke nu niet alleen in Verwey de kunstenaar doen herkennen, doch tevens boeien. Het werk van „de drie uit het zuiden" werd belicht door ie heer, Lambert Tegenbosch. criticus te, Eindiïbven, die een en ander heeft gezegd over de situatie ven de kunst in 't zuiden en daarbij de problem emlan' originaliteit en beïnvloeding ter sprake bracht. De werken van Verwey zijn in de bene denzaal geëxposeerd terwijl boven de ab stracte schilderijen veel kleuren te zien geven. O Het doet ons genoegen te kunnen me dedelen dat bij de Schiedamse Gemeen schap in verband met de prijsvraag, uit geschreven voor een naam voor het recre atie-oord Kethel. 175 inzendingen zijn bin nengekomen. ROTTEKDAMSEDIJK 146 VOOR DE RECHTBANK te Brussel verscheen dezer dagen een bleke man. Zijn ogen gingen schuil achter donkere brilleglazen. Hij had een witte stok bij zich symbool van de blindheid De vishandelaar Lanen uit het' stadje Lier za] nooit meer kunnen zien. Hij is een van de vele slachtoffers van de sinis tere werkzaamheid van een aantal lieden, die het mebhyl-atlcohol jenever maakten. Hij bracht er het leven af. Officieel is vastgesteld dat in België negen mensen het leven verloren, nadat ze van deze drank hadden gedronken. Er lopen even wel geruchten, dat vreemde zeelieden, die flessen „Schiedam" hadden gekocht, door de inhoud ervan vergiftigd zijn. Er gens langs de Engelse kust, in het Suez- kanaal en wie weet waar nog meer. Ze kochten het. vergif jp de Antwerpse haven. Een apotheker en drogist in Lier lever den vijfduizend liter brandspiritus aan een man. die in het geheim twee distilleer- installaties had ingericht Met methyl-al cohol maakte hij de brandspiritus, naar hij dacht drinkbaar Achtendertig advokaten verdedigden de verdachten in deze affaire die de do dende alcohol met het etiket „Schiedam" stookten en aan de man brachten.- De blinde getuige heeft het zijne gezegd. De apotheker-drogist en de jeneversto ker deden hetzelfde. H„t proces zal intussen niet kunnen ver hinderen. dat in België de goede naam van het echte Schiedamse produkt een lelijke smaak heeft gekregen. Men heeft misbruik gemaakt van die goede naam, welke in menig opzicht een waarborg is. In dit geval was hij het niet De blinde getuige zal dit altijd kunnen' getuigen. Een groepjedeelnemers en deelneemsters aan de jeugd.verkeers-examens, gekiekt bij de start. Het staat vast, dat de wedstrijden om het wereldkampioenschap sportvissen met één hengel op zondag 27 september a.s. te Neuchatel in Zwitserland zullen wor den gehouden. Evenals vorige jaren zal ook ditmaal weer een equipe van vijf man met een reserve, officieel door de Algemene Hengelaarsbond worden afge vaardigd. Gegadigden mits bij de bond aangesloten zullen aan een voorselectie moeten deelnemen Uit dertig best ge klasseerde hengelaars wordt dan de equipe samengesteld. Inlichtingen bij het plaatselijke bestuur van *de A.H.B. Gisteravond is het programma Jeugd Jo lijt 1959 geopend met het ontsteken van een vreugdevuur. Het moet wellicht voor een groot deel aan het kille weer toege schreven worden, dat de belangstelling op de zandvlakte van de zijde der. jeugd maar matig was. De ouderen ondervon den de weldaad van het lustig knetterend houtvuurtje met de neiging er maar zo dicht mogelijk bij te kruipen. Alvorens dit Voor onze hengelaars om le ™ur ontstoken werd sprak de heer K. Scholten enkele openingswoorden. Muzi- weteil ente watertanden kale medewerking verleende het tam boers- en pijperskorps „Harmonie" en de gymnastiekvereniging „Animo" luisterde het gebeuren op met het geven van enkele demonstraties. In Musis Sacrum" wordt morgenavond een bijeenkomst gehouden voor jonge hen gelaars. Het betreft hier het eerste contact tussen de jeugdleden van de hengelsport- verniging „Schiedam en Omstreken" en de Algemene Schiedamse Hengclsportvereni- ging en de commissie, die zich ten doel stelt het scheppen van een verantwoorde vrijetijdsbesteding voor de jeugd, d.th.v. de mogelijkheden welke op het ter rein van de hengelsport aanwezig zijn. Vooruitlopend op de fusieplannen hebben de besturen van genoemde vereniging deze commissie voorlopig mandaat verleend om voor de jeugd aan het werk te gaan. Er is een uitvoerig programma opgesteld dat aan de jeugdige hengelaars het. ko mende seizoen veel genoegen en hengel sportvreugde zal verschaffen Behalve de jeugdleden van deze twee hengelaars verenigingen zijn ook de jongens, beneden de leeftijd van 16 jaar welkom, die door lid te worden alsnog in het bezit kunnen komen van een vergunning om in het water ten westen van de Poldervaart te vissen. Ook de vaders van deze jongens met die van de jeugdleden zijn voor zover er plaats is welkom. Behalve dat d'e commissie haan- plannen zal ontvouwen is er een interessant filmprogramma, dat de "liefhebber van de natuur zal inte resseren. De avond begint om 8 uur en zal ongeveer tot 10 uur duren. De toegang tot „Musis Sacrum" is vrij. In een van de in ons land verschijnen de hengelsportbladen lazen wij dat in de Amkeveense plassen kort voor de sluiting van het hengélgeizoen een knaap van een snoek is gevangen Het monster woog der tig pond. had een lengte van 1-08 meter en een omvang van 76 cm. De kop was 33 cm. lang en ze droeg drie pond kuit bij zich. De hengelaar die dit brok geweld aan zi.in werphengel kreeg was de heer Van Duinen, die zijn stem heeft verloren en op doktersadvies op het waiter met het be oefenen van de hengelsport tot rust moest komen. (De juiste vaststelling van het gewicht aan kuit, doet ons vermoeden dat deze fortuinlijke hengelaar de snoek niet heeft teruggezet, al moet onmiddel lijk gezegd worden, dat zoiets een groot offer zou zijn geweest. Sportief en bevor derlijk voor onze algemene visstand zou het in elk geval wèl geweest zijn) Vermeldden wij gisteren reeds, dat de thuiswedstrijden van Excelsior!'20 in de promotie competitie naar alle waarschijn lijkheid op het S.V."'.-terrein gespeeld zou den worden, nu staat vast dat ddit inder daad het geval zal zijn. Op het hoofdter rein zal Excelsior a.s. zondag als eerste Hion ontmoeten, de wedstrijd begint om halfdrie. Overmaas speelt op dezelfde dag thuis tegen T.Y.B.B. Voorverkoop plaats- kaarten bij Allard, Broersveld; van Dru- ten, Nieuwe Maasstraat. Martens, St.-Li- duinastraat en van Eijk. Kethelstraat. Het resterende programma luidt als volgt: 7 juni T.Y.B.B.Excelsior; Hion Overmaas. 14 juni ExcelsiorOvermaas; HionT.Y.B.B. 21 juni OvermaasEx celsior; T.R.B.B.Hion; 28 juni Overmaas —Hion; ExcelsiorTYBB 5 jul.i TYBB Overmaas; Hton Excelsior. „llt ff AAt Dat dc zondaS 3-1. gehouden Spirit-dag WALDO«HIJ5£HQOL '€Cn ®r00f succes is geworden. zal geen Gisteravond heeft Hermes DVS een be gin gemaakt met de nederlaagserie welke het in verband met het 75-jarig bestaan voor de lagere elftallen heeft georgani seerd. De uitslagen waren: Hermes DVS 4—Martinit 1 4—0, Hermes DVS 7—GSS - 0—1, Hermes DVS 9—SVDPW 3 0—5. Vanavond zal Hermes DVS 2 uitkomen tegen DHS 1, donderdag zal worden ge speeld Hermes DVS 3Schiedam 1 en voor vrijdagavond staan O" het program ma: Hermes DVS 5Demos 1, Hermes DVS 6GTB 1 en Hermes DVS 8Excel- j haar jaarvergadering, met o.a een sior '20 7. stuursverkiezing. De plaatselijke afdeiing van de Neder landse Katholieke Grafische Bond hield gisteravond in gebouw „Arcade" zijn jaarvergadering. Na het afwerken van de gebruikelijke agendapunten hield de bondsvoorzitter W. I. Zwager een exposé over de stand van zaken bij de besprekin gen, die nog steeds gaande zijn over de hernieuwing van de collectieve arbeids overeenkomst. Vorig jaar werd het oude con tract voorlopig met een jaar verlengd en men hoopt nog vóór 31 mei met de werk gevers tot een nieuwe overeenkomst te ko men. De op verschillende punten zeer uit eenlopende standpunten alsmede de 6le pende kabinetskwestie hebben remmend gewerkt. Ook nu er eindelijk een nieuwe regeling is gevormd, zullen nog heel wat problemen uit de weg geruimd dienen te worden. Eerst na de vandaag te hou den regeringsdebatten zal er meer teke ning komen in het nu nog wat onover zichtelijke geheel van alles wat er rond dit op te maken nieuwe contract alzo speelt, aldus de voorzitter. Tijdens de gehouden bestuursverkie zing werden de aftredende heren J. Rutz, secretaris en G. van Pelt, eerste com missaris. herkozen. In de vacature, ont staan door het tussentijdse aftreden van de heer P. de Hoop, werd voorzien door de benoeming van de heer G. A. Pil, als tweede commissaris. Jacobus P. P. M z.v. H. Liefhebber en P. C. Bredewoud; Max P. z.v. E. Frankel en A. Drommel OVERLEDEN: R. L. van Berkel 61 jr.; G. M. Wuister 74 jaar; P. Pluijmert, 74 jr. Verdacht van een poging tot zware mis handeling van zijn gewezen echtgenote, is gisteren de 37-jarige automaten-installa teur E. P. aangehouden. Op de Lange Ha ven reed hij gistermorgen met een brom fiets zijn 33-jarige gescheiden vrouw M.C. M. aan. Dit gebeurde waarschijnlijk met opzet, waarna een vechtpartij ontstond tussen de man en de vrouw De vrouw liep hierbij steekwonden aan hals en rug op. De G.G. en G.D. heeft haar naar de dr. Noletstichting gebracht, waar zij is behandeld. Daarna is zij naar haar wo ning aan de Swammerdamsingel gebracht. De dader is er na de vechtpartij van door gegaan, maar kon later worden aan gehouden. De steekwonden zijn vermoede lijk met een mes of een ander scherp voorwerp toegebracht, dat de dader waar schijnlijk in de Lange Haven heeft gegooid Tegenover de politie verklaarde P.. die enigszins invalide ls, dat hij zich het ge beurde niet precies kon herinneren Het motief van zijn daad is vermoedelijk een oude wrok. Personeel van de Rijkspoli tie te water heeft vanmorgen met behulp van een electromagnetische dreg in de Lange Haven naar het steekwapen ge zocht Bij de Wilhelminaflat aan de Vlaardin- gerdijk zijn gisternacht vernielingen ge. pleegd aan drie auto's die daar gepar keerd stonden. Van de auto van A.B.M. werd een ruitje ingedrukt en de draden van het contact met elkaar verbonden zo dat men er mee kon rijden. De auto was de volgende morge. verdwenen en werd teruggevonden in de Julianalaan De auto van de heer H. M. v. P. werd ook op deze wijze beschadigd. Van de auto van de heer M. T. werd sen portierkruk afgerukt en de zijkant werd bekrast. Deze oefening was aangekondigd als „Ooievaar IVb" en was van een dusda nig» opzet dat de gewestelijke com mandant, die in Noordwijk zetelt daar ook bij ingeschakeld was. De oefening gold het nagaan van de problemen welke kunnen voorkomen tengevolge van een kernwapenexplosie Ook moest men uit deze oefening de beoordeling gaan trek ken van de oefenveronderstelling van de gegeven situatie en kwam men ook graag op de hoogte welke maatregelen van de onderscheidende deelnemende for. matie in de veronderstelde omstandighe den het meest geëigend zijn De veronderstelde kernexplosie zou bo ven Ypenburg plaats vinden waarbij ge dacht werd aan een 60kt-bom. welke op 100 meter boven de grond tot explosie kwam. Hoewel werd aangenomen dat de bom het midden van de startbanen zou moeten treffen, kwam deze in de ver onderstelling 400 meter ten westen daar van tot ontploffing Ten tijde van de oe fening stond er een sterke z.w.-wind. waarmee dus in de veronderstelling reke. ning werd gehouden. Aan deze oefening werd deelgenomen door de A Kring Den Haag waaronder behoren Den Haag en Scheveningen. Rijs. wijk Voorschoten en Voorburg. Daar kwamen in dienst de kringcommando en de verbindingsdienst voorts drie vakcom mando's. verkenningsdienst. dienst soc. verzorging wijkkernen van de georga niseerde zelfbescherming. Voorts namen er aan deel, het gewestelijk commando, dat in Noordwijk huist, de stafbezetting, de mobiele colonnes. In Delft namen deel het H B.B.-commando de wijkstaven de va^ commando's en verschillende dummY eenheden Ook de B -kringen in Zuid-H0'- land I II III en IV werden ingeschakel" In tijd van paraatheid, dus in oorlog5' toestand of oorlogsalarm zouden onSe' veer 6000 personen nabij het vliegveld wat betreft Delft moeten worden ge evacueerd. Als tijdstip van de actie was aangen"' men halfacht en de Delftse B.B nap; met ongeveer 100 map deel aan deze o® fening welke tot ongeveer 11 uur duurdf' Voo;- een dergelijke explosie zi.in ad1 plannen klaargemaakt, afhankelijk de windrichting. Deze oefening, waaraaP wel veel mensen deelnamen, had vt)t" een buitenstaander niets spectaculair5 omdat de bevelen hoofdzakelijk betree' king hadden op een verplaatsing en 'ier„ groepering van de bechikbare mensen e het materiaal al naar gelang de cof1' mandoposten dii van belang achtten. t*c was dan ook vee! meer een oefening v° de bevelvoering omdat juist de commaf' doposten geheel en voltallig bemand Vf ren, alle telefoondiensten bezet waren, mobilofoons waren ingeschakeld de oio'" afdeling op volle toeren werkte enz Delft zelf bemerkt men allen wat druk1® bij enkele uitgezette posten, wat gerij vi"] auto's met grote borden waarop het ad tal werd vermeld, dat zo'n enkele au eigenlijk voorstelde en een zeer druk be zette hoofdpost in het centraal B.B.-hU' aan de Kanaalstraat. Uit de oefening zal de leiding dc now ge ervaring putten en eventuele foutep kunnen vaststellên. waarméde men bij een volgende oefening rekening ksr! houden In de woning van W. G. E. V., Nassau- laan 55. isingebroken, terwijl de bewo ner,; buiten de stad waren. De inbrekers kwamen binnen door over een hek aan de achterzijde te klimmen en. een gla.s-in- lood ruitje van de achterdeur in te druk ken. Verschillende kasten werden door zocht. Vermoedelijk zijn de bezoekers bij hun werk gestoord want achter het huis werd nog een schoenendoos met 56 stuks tafelzilver aangetroffen, die zij daar had den achtergelaten. Of er verder Iets ver mist wordt, kon nog niet worden vast gesteld. Morgenavond te 8 uur houdt de K.A.B. afdeling Schiedam, in gebouw Arcade, be- Dcze week herdacht de r.-k. vrouwelijke plattelandsjeugd uit Kethel het feit. dat de afdeling van het district Zuid-Holland van de L.T.M, vijf jaar geleden werd op gericht. Veel is er in die vijf jaar gebeurd. We zagen van nabij de opkomst en bloei van deze actieve mcisjesvereniging. Wat een verschil tussen het eerste jaarverslag, wat betreft inhoud en stijl, en het verslag, dat men nu kan beluisteren. Daaraan is na tuurlijk niet vreemd de goede voorlichting van het districtsbestuur en dc vele cursus sen en weekends, die op „Drakenburg" en „Óns Erf" door verschillende Kethclsc meisjes gevolgd zijn. De afdeling is niet groot maar werkzaam en de band onderling zeer hecht. Het is een der weinige verenigingen waar men op clubavonden alle leden steeds aanwe zig ziet. De voorzitster Riet Kester heette allen welkom, vooral de tegenwoordige aalmoe zenier Pater Jansen en de districtsvoor zitter van de L.T.J. Aad v. d. Marei, voorts de besturen van de zustervereni gingen uit Pijnacker, Delft en Nootdorp. Verder de afgevaardigden van de plaat selijke L.T.B. en K.A.B. Van kapelaan V. Alkemade, de oprichter en eerste aalmoe zenier van de L.T.M. was een hartelijke brief met felicitaties cn bericht van ver hindering binnengekomen. De heer J. v. Noordit, voorzitter van de L.T.J. feliciteer de de meisjesvereniging met haar eerste lustrum, en bood namens zÜn afdeling een vaas met bloemen en een cadeau onder couvert aan. De heer C. Lansbergen sprak een gelukwens namens de L.T.B. en bood hierbij een mand met bloemen aan. De heer C. Lansbergen sprak een gelukwens namens de L.T.B, en bood hierbij een mand met bloemen aan. De voorzitter van de K.A.B. sprak namens zijn vereniging Hoogstraat 64, Tel. 12.12.99 - 12.13.13 rnnvnr A IiieJamsckf nieuwe schiedamsehe courani 81ste Jaargang No. 23991 D A M IS SCHIEDAM TE LEEOON M IS I POSTHFKFMV: VR I I 0 I II ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoogte. BU contract fj>eci.ale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN to-t 20 woorden f 0.50 bij vooruittoe- talmg Elk woord meer 3 CL Maxi mum 60 woorcien. Alle advertentie-ocr<lers woorden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig óe Regelen voor het Advertentie- abonnementen t 7.40 per kwartaal, f 2.54 en f 0.59 per week. verrassing zijn geweest. Dat echter het tweede elftal (afd kampioen) in een ma gistrale wedstrijd van het eerste zou win nen is toch wel iets dat in de annalen van oranjehemden zal worden geboekstaafd tot lering en voorbeeld van het nageslacht. De tweede verrassing was dat hockey ers ook goede toneelspelers kunnen zijn. Tijdens de 's avonds in ,-,Musis Sacrum gehouden feestavond kwam een pas ge vormde toneelgroep voor het voetlicht met het blijspel „Samson en Moot in de pre mielening" dat bij de leden een zeer gun. stig onthaal vond Deze avond was trouwens een stem mingsvol sluitstuk van een dag die dit maal wel bijzonder met voortreffelijk weer werd begunstigd. De liefhebbers M. van Mourik en H. Cra- ma van de S.C.V. „de Postduif" welke ver eniging j.l. zondag heeft deelgenomen aan de jubileumvlucht van de Rotterdamse postduivenvereniging „de Snelvliegers", zijn in het. totaal klassement resp. als 7e cn 8e geëindigd. Bij een deelneming bij na 10.000 duiven is dat voor de plaatse lijke duiven6pért een zeer verdienstelijk resultaat. De heer Alberts, komend uit het door problemen gekwelde Schiedam, was niet bepaald voor een klein geruchtje vervaard, toen hij „vader" van Kucphen werd. Maar hoe hij de moeilijkheid moest oplossen, dat zijn gemeente het grootste gemiddelde aantal personen per vertrek in Noord-Brabant had, alsmede het kleinste aantal vertrekken per woning, wist hij niet zo direct. Nog niet zo lang geleden was de laatste plaggenhut, het symbool der armoede, tot een bewoonbaar huis verbouwd. En niet alleen de volksgezondheid was ondermijnd, ook de geestelijke gezondheid van tal van zijn gemeentenaren, met name in St.- Wiliebrord. Dit was slechts een enkel aspect van de situatie. Een ander was de chronische werkloosheid, de pestilentie van zijn ge bied. zoais burgemeester Alberts het uit drukte. Het allereerste, wat hij nodig had. was geld. Hiertoe toog hij telkens weer naar Den Haag, waar men met belang stelling naar zijn uiteenzettingen luister de en toegaf, dat hier iets bijzonders ge daan moest worden. Er heersten we zei den het reeds een vorige maal spe ciaal in St.-WiMetxrord toestanden, dde men zo omstreeks 1950 in ons land voor onmogelijk zou hebben gehouden, indien men er niet mee geconfronteerd was. Den Haag zegde financiële steun toe. Deze stéun wordt het beste geïllustreerd door enkele cijfers. In 1946 besomde de Gewone Dienst op de Gemeentebegroting 242.000 gulden In 1956 was dit bedrag gestegen tot niet minder dan f2.641.000 gulden Intussen, met geld alleen kwam je er niet. De mensen moesten ook geïnteres seerd worden bij de vele plannen tot ver betering. welke voor alle vijf kerkdorpen werden uitgewerkt Om belangstelling te wekken, richtte hij een weekblad op. veel betekenend „De Hefboom" genoemd, weekblad voor de gemeente Rucphen. Hij verspreidde bet aanvankelijk gratis, maar men las het zo graag, dat hij abonne mentsgeld ging heffen. Hij heeft er nu 2300 betalende abonnees op, hetgeen een niet geringe prestatie mag worden ge nvemd. Voorts heeft hij nog een fraai geïllustreerd oriënterend boekje over Ruc- phcn laten publiceren. Burgemeesetr Alberts heeft er van al le, in aan de mensen laten vertellen, zo b.v. uiteengezet, waar de tiien miljoen gul den bleven, die in tien jaar voor aller lei doeleinden werden uitgegeven: riole ring wegenaanleg, wegcnverbeteririg. ver lichting. huizenbouw etc. Tien miljoen voor dergelijke werken is een bedrag, dat door vele steden niet eens gehaald wordt. Het is tevens een bewijs, hoeveel ach terstand er in Rucphen ingehaald moest worden. Het onderwijs op elk gebied werd krach tig bevorderd, hetgeen ook wel nodig was bij een bevolking, waarvan slechts een gering percentage, wat de jeugd betreft, zich voor voortgezet onderwijs aanmeldt, De jongeren moesten tot kort geleden reeds vroeg gaan verdienen als dit ten- niinste mogelijk was. er zou over dit on derwijs en de scholen, die gebouwd wer den technische school en huishoudschool inbegrepen, heel wat te vertellen zijn. We volstaan met een vorm van onderwijs te vermelden, Waarop burgervader Alberts bijzonder trots is. Er worden te Rucphen in de Rijkswerkplaats voormalige grond werkers voor wie door dragline etc. geen emplooi meer is. omgeschoold tot o.a. „steenzetter". Dergelijke geschoolde werklieden zullen bij de verdere uitvoe ring van het Deltaplan broodnodig zijn. Vele arbeiders uit de gemeente Bucphen en deed de toezegging van een geldelijke bijdrage. Een van de dames sprak nu na- menc de zusterverenigingen uit het dis trict en bood eveneens een bijdrage onder couvert aan. De eerste voorzitster R. Fransen heeft ook nog gesproken, pastoor v. Kampen gaf ook blijk van belangstelling. Het ver dere gedeelte van de avond werd verzorgd door W. Middendorp, geassisteerd door 'n pianist met conferences afgewisseld door spel en dans. Na een besloten vergadering van bestuur en ingelanden van de Noord-Kethelpolder en na de rondvraag dus buiten deze ver gadering om, zou er een bespreking plaats vinden over de stand van zaken wat betreft de herverkaveling van weilanden gelegen naast de spoorweg Schiedam-Delft aan Oost- en Westkant. Het bestuur van deze polder staat en volgens ons inzien terecht op het standpunt, dat een herver kaveling van gronden in de polder van de ingelanden onderling geheel buiten het, werkterrein en de belangensfeer van het polderbestuur als zodanig ligt. Het be stuur staat er wel met veel begrip tegen over, vooral omdat hun ingelanden door' een ruil van landerijen bijdrijfsintensiever kunnen werken, maar deze actie ligt ook op particulier terrein Dat de dam men en hekken langs deze »ooorbaan zeer slecht door de N.S worden onderhouden en zodoende een gevaar opleveren voor het vee is geconstateerd. Van procede ren tegen de N.S. zijn de betrokken agra riërs en hun hoofdbesturen wat huiverig, omdat de tegenstander zo'n machtig li chaam is en.. hoe waren die afspraken toen de spoorlijn 110. jaar geleden werd aangelegd. Daarbij komt nog de toekom stige verhoging van snelheid en intensivi teit van verkeer op deze lijn. Deze gedach- tengang heeft de betrokken veehouders er toe gebracht om te proberen te komen tot landruil. In de polder Noord-Kethel zijn er voor deze actie maar 9 vpehouders die er voor in aanmerking komen. Er waren bij deze bespreking maar 3 belangheb benden aanwezig. Ook de adviseur van de cultuur-technische dienst wgs er ..niet zo dat een en ander in het zand verliep. Een voorstel om de verkaveling van de hele polder in te schakelen werd verwor pen. We hoorden nog het getal 30.000 noemen, hetgeen volgens de CTD de kos ten zouden, zijn van de verkaveling langs de spoorlijn. Het feit, dat sommige veehouders pachters zijn en dat de eige naars erin gekend moeten worden zal een ruil op korte termijn wel illusionair ma ken. ROTTERDAM, 26 mei 1959 25 mei n.m.: 500 ton steen Flevoland; 300 ton kali Middelharnis; 100 ton sojaschroot Wanssum; 100 ton vismeel Beverwijk; 65 ton zaad Geertruidenberg; 210 ton mais Doetin- chem; 85 ton mais Hengelo; 150 ton buizen Nij megen; 666 ton granen Wageningen; 138 ton granen Deventer; 370 ton meel Amsterdam; 2O0 ton miletzaad Weert; 96 ton schillers Utrecht; 130 ton gerst Echt; 500 ton sojabonen Utrecht; 160 ton granen Zutphen. Totaal 65 reizen. 26 mei v.m.: 130 ton looistof Dongen; 190 ton teerzuur Uithoorn; 120 ton cellulose Maastricht; 250 ton koper Delft; 200 ton stukgoed Amster dam; 100 ton suiker Bolsward; 414 ton kiel Venlo. Burgemeester Alberts thuis. togen vroeger soms naar verafgelegen streken in ons land, om er als seizoenar beider te werken. Er was een tijd. dat ze op de fiets naar de Haarlemmermeer reden, om daar te helpen bij het aardap pelrooier Nu gaan ze per bus naar de Rotterdamse haven. Toch ziet burgemees ter Alberts deze „pendelarbeiders" als tijdelijke verschijnselen Hij hoopt, ze op den duur thui, te houden dank zij de in dustrialisatie. Juist vandaag zou burge meester Alberts voor het kader van de K.A.B. in het Gildenhuis te Roosendaal spreken over het welvaartsplan in de pro- vinei» West-Brabant. Hij ls er een van de kopstukken van. Niet alleen zijn ge meente heeft zijn belangstelling en lief de, maar ook Brabant, in welks ontwikke ling hij in verschillende functies een be langrijke rol speelt Het was voor ons een genoegen, met de ze oud-stadgenoot van Bedachten te wisse len en van hem te horen, dat hij altijd met genoegen aan Schiedam cn zi.in men sen terugdenkt en ook hier een mooie tijd heeft meegemaakt. Morgenavond om 8.20 uur komt in d uitzending „Alles op één kaart" ee, reportage van het Schiedamse Scho°' buitenhuis te Oosterhout De opnampp hiertoe zijn gemaakt, toen zich daar leerlingen van de St.-Jacobus- en d Maria Gordttischool bevonden. HEDEN: Passage Theater; Operatie Amsterdam1 (14 j dag. 2 en 8.15, zat. en zond. 2. 4.19 7 en 9.15, donderdagavond K.F.A. „Por'6 des lilas". Monopole Theater: De vlucht van d5 pijl (14 jaar), dag- 2 en 7.30. zat. en zon0, 3 5 7 en 9 uur. Stedelijk Museumu Werken van Ke®5 Verweij en drie Eirfclhovense jonge «chi1* dera. tot en met lv3 juli. Dagelijks vap 105. zondags van 125 uur. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau t.eeszaal voor volwassenen: dl., do., zS van 10—12 uur; di. t.m. za. van 25 uu' Openingsuren: ma., dl., wo., vr. van 78.30 uur. Jeugdleeszaal: dl., do., vr. van 45-' uur. Uitleenpost Kerkweg 46, Kethel: zo. 11 3 —12 30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke' thel; dl. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: dl. 6.30^ uur; vr. 7—8 uur; jeugd: wo. 2—5 uur. Filiaal Nicuwland. Wljkgebouw Dr. WK bautpleln (zijingang): jeugd: wo. 1.30-" uur: volw.: wo en vr. 78.80 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma. 78 uur wo. en vr 78 30 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: apotheek Jansen. Swah1,' merdamsingel 41; apotheek Nieuwland Dr. Wibautplein 17. BIOSCOPEN ROTTERDAM Programma's van 22 t.m. 28 me) Arena: Foei, Nicole (strikt volw.), Ca pitol: De laatste stormloop (14 j.), C«°' traal: Op grond van overspel (ontoels®1', baar), Cineac-AD: Wat een tante (vol^\ Cineac-NRC: actualiteiten (doorl. voor5'', (a.l.), Colosseum: Ontembare hartstoclj. (18 j.), donderdag: Herrie om Harry j.), za., zoj, wo. matinee: New York steilten (a.l.); Harmonie: China U0;! (14 j.); Lumière: Het beest is los jaar); Lutu6ca: Het verborgen leve, van Waiter Mitty (14 j.); Luxor: &e. dagboek van Anne Frank (a.l.), Mairdii Gras (a.l.); Passage (Schiedam, Operatie Amsterdam (14 j.), Prinses: ne, meisje Rosemarie (strikt volw.), Tot de laatste kogel (14 j.), Thalia: wet (strikt volw.), 't Venster: Huis cl°' (volw.), Victoria: I want to live (18 K donderdag: Ariane (ontraden), za„ l°" wo. matinee: Goldrush (a.l.). Het bruto bedrijfsresultaat van Ma chinefabriek Reineveld heeft over het boekjaar 1958 na aftrek van belastingen f 833.000 (840.000) bedragen. Afschrijving op gebouwen en werktuigen vergde f510.000 (525.000), terwijl aan de reser ve bijzondere doeleinden een bedrag van f75.000 (70.000) werd toegevoegd. Hierna resteert een saldo winst, be schikbaar voor uitdeling volgens art, 27 van de statuten, groot f248.000 (245.000). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 8% (onv.) op de gewone, 6% (onv.) op de pref. en prioriteits aandelen cn f 16 (onv.) op de restant- bewijzen. Het bedrijf is gedurende het verslag- j-.ar redelijk bezet geweest, aldus de directie in haar jaarverslag. Ontslagen of verkorting van de werktijd is daar door niet nodig geweei'. In de laatste i inden van het jaar nam de order portefeuille zodanig toe dat het aan trekken van meer arbeidskrachten noodzakelijk werd. De export icon zich handhaven op meer da., de helft van do omzet, waar van eenderde binnen de Euromarkt. Ter verdere spreiding van de omzet werden in verschillende landen nieuwe agenten aangesteld, waarvan het effect uiteraard nog gering is. In verband met de algemene terug houdendheid werden de investeringen beperkt. Met de Mond Nickel Company in Engeland is een licentiecontract ge sloten voor de vervaardiging van sphe- roidaal grafiet gietijzer. Voorbereidin gen zyn getroffen voor de bouw van nieuwe modelmakerij ter vermin dering van het brandrisico. De huidige orderport-'ieuille heeft eep relatief hoge bezetting tot evolg, d'e' voor zover thans te overzien ls, tot b®' eind van het jaar zal voortduren. Deze Maria-avond van de K.A.V. gehouden in 't gegouw Kath. Sociaal-C®'1,' crum in de Tuinlaan en begon met eAf of waaronder een mooie preek door geestelijk adviseur pater Berendsen. sprak over de moeilijke tijd en de welke de moeders vandaag aan de jndervinden niet de opvoeding van tineren. Doch hij vertelde ook dat I" ria onze Hemelse moeder het nog vae moeilijker heeft gehad. en toch vol goeö, moed is doorgegaan in het Wie ve't trouwen, dat zij door haar Zodn gesteun 2ou worden. Daarom is het nodig dat oQ7\, verering en gebeden aan Maria niet Yf'j, slappen, maar dat wij juist in moeilU1' ogenblikken door gebed op haar hu' kunnen reken. Na het lof werd er eE kop koffie geschonken en heeft men "J®, elkaar nog gezellig van gedachten Sev! -i seld. Jammer was het dat de opkom- niet zodanig was als wij verwacht had; ten. Diegenen, die niet geweest zijn, he ben een mooie avond gemist. Zi' d .liet geweest zijn. kunnen alvast de da,u 16 juli vrijhouden, daar het in de be do? ling ligt, dan met een autobus naar Meerseldreef te gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 2