Geen „Europair maar „Air Union Nog te weinis deelnemers Prof. Oud ziet christendom boven geloofsverdeeldheid 's Lands Kroniek- Gesteriliseerd laboratorium voor champignonbroed geopend DE A CARNAVALSMOORD vliegtuigen in Alle dezelfde kleur Comité klopt nu bij De Quay aan Prof. Beel in Raad van State Ooob... verschil! wat een door de Ambtenarenstatus op Nieuw-Guinea J. M. A. M. Douwes overleden LegerLiturgie9 Lour des Nederlands-Schotse samenwerking PRISMA Zeeuwse veren Duitser gearresteerd Gré Brouwenstein naar Chicago '6 PERUTZ TWEEDE KAMER Weer een Rembrandt? K.. J Meisje gedood bij ongeval inbraak in gemeen tehuis ROOSENDAAL Alg. inspecteur Buma Aalmoezenier MARTIN MO NS V B DONDERDAG 28 MEI 1959 PAGINA 3 het goede anker-horloge NEDERLANDS JACHT IN MAROKKO GEVONDEN Grote gevoeligheid. Prachtige gradaties. Evenwichtig beeld. Elke foto n meester schot! Ook de man heeft zijn baby-doll - Knie- kousen bij het diner Kamerlid De Graaf stelt vragen aan minister S3 Pulien-rijm O j j door Nieuwe generaal-abt kanunniken Lateranen Do vier samenwerkende luchtvaart maatschappijen I uffhansa Air France, Sabena en Alitalia, zullen niet als „Eu ropair", doch als „Air Union" opere ren, aldus is gisteren op persconferen ties in Keulen, Parijs, Brussel en Ito- me volgens U.P.I. meegedeeld. Het be sluit is ingegeven door do overweging dat er in de combinatie nog niet vol doende maatschappijen verenigd zijn om van iets representatiefs voor Euro- Pa te kunnen spreken. Het doel van de nauwe samenwerking is een combinatie van kracht te vor men tegen de concurrentie van de gro te luchtvaartmaatschappijen. In 1958 hebben de vier. maatschappijen totaal 489 miljoen tonkilometers gevlogen. Na een jaar hoopt men dat „Air Union" een produktie zal hebben ran 2,4 mil jard tonkilometers, dus bijna vijfmaal zoveel. Terwijl de vier maatschappijen hun Advertentie t H (lef op het rode^T driehoekje) Het Zeeuwse verencomité heeft een brief gericht aan de minister-president, Prof. dr. J. E. de Quay. Hierin wordt o.m. gereleveerd, dat zowel de Twee de Kamer als de Provinciale Staten van Zeeland door middel van een motie te kennen hebben gegeven, dat wijzigin gen van de tarieven noodzakelijk moet Worden geacht. De regeringsmutaties hebben, aldus het schrijven, stagneren de invloed doen ondervinden en inmid dels heeft een ernstige teruggang van het verkeer over de Westerschelde het bange vermoeden, reeds eerder aan de regering bekendgemaakt, thans wel be waarheid. Het comité is van mening, dat aan de voor Zeeland zo belangrijke aangelegenheid der veertarieven, welke st.eeds groter ongerustheid in de pro vincie teweegbrengt, prioriteit verleend dient te worden. De regering wordt daarbij verzocht, op korte termijn een bespreking te houden met het provinci aal bestuur van Zeeland en een zodani ge regeling te bevorderen, dat de kos- !cn, verbonden aan het vervoer over de westerschelde en uiteindelijk van alle veren in Zeeland, volledig ten laste van "et rijk zullen worden gebracht. De politie te Marseille heeft het raad sel van het Nederlandse jacht „Matu Maru" opgelost. Dit schip, eigendom Van een Nederlands zakenman, was door een voormalige Luftwaffe-officier gestolen. De zakenman was vorig jaar 2 sep tember met een invalide Duitser, die in de tweede wereldoorlog bij de Luftwaf- had gediend, voor een wereldreis uit V-otterdam vertrokken. Maar toen het Jacht in Marseille binnenliep, had de Nederlander zijn Duitse metgezel als ®en zeer temperamentvol man leren jennen. Hü kon niet met hem opschie pen en besloot de reis maar af te ge- jasten en het jacht in Marseille te ver kopen. Tj.De Duitser wist echter iets anders, khj raakte in Marseille bevriend met een ex-legionnair en besloot met hem j'erder te gaan. Het 9-meterjaeht Werd gestolen; de twee Duitsers voe den ermee naar de Spaanse kust. Ze gaven het jacht een ander verfje en doopten het „Petri", waarna ze er- niee overstaken naar Marokko. jDaar kreeg de vriend genoeg van de kjuitser. Hij meldde zich bi) de politie, £|ng naar Marseille en deed daar het yerhaal. De Duitser werd, in een klein Jjaventje op de Marokkaanse kust. aan boord van ..Petri" alias „Matu Ma- A' ontdekt. Zij uitlevering is in voorbe reiding. De „Lyric Opera" van Chicago zal tij dens haar zeven weken durende na- Jaarsseizoen de opera ,,Jenufa" van Leo jjanacek opvoeren. Gré Brouwenstijn zal daarin de titelrol zingen. De opera *ordt gebracht in de Engelse vertaling jjan Ottakar Kraus en Edward Downes j ie in 1956 voor het eerst gebruikt werd binnenlandse diensten normaal blijven verzorgen, zullen hun internationale verbindingen, gecoördineerd worden. Men zal in onderlinge samenwerking een zo gunstig mogelijke belading van de vluchten nastreven. De vliegtuigen van „Air Union" zullen alle herken baar zjjn aan dezelfde kleur en de ti tel „Air Union", met daaronder, in kleinere letters, de naam van de maat schappij die het vliegtuig in eigendom heeft. Men heeft verder een verdeling opge steld van de activiteit. Na een jaar van |j(. ..Air Union" zal de Air France een aan- deel van 34 procent in zijn werkzaamhe den hebben (in 1958 bedroeg het Franse aandeel 50 procent van het werk dat de vier maatschappijen totaal verzetten) De Belgische „Sabena" krijgt, na de vermenigvuldiging van de werkzaam heden dus, 10 procent (tegen 17,7 pet) terwijl de Italiaanse „Alitalia 26 pro cent zal hebben (tegen 14,7 in 1958) en de Westduitse „Lufthansa" 30 procent (tegen 17,4 in 1958). Er zal volslagen solidariteit heersen binnen de pool- maatschappij. De medewerkende maat schappijen zullen vrij eikanders tickets verkopen, alle winsten worden samen gebracht en dan naar rato van het aan tal beschikbaar gestelde vliegtuig-zit plaatsen opnieuw verdeeld. Op de vier conferenties te Brussel, Keulen, Rome en Parijs werd met na druk geconstateerd, dat de vier lucht vaartmaatschappijen door hun samen werking een vergaande rationalisatie van hun activiteiten mogen verwach ten. Het straaiverkeerstijdperk is aange broken. De zeer kostbare vlooteenheden kunnen slechts door gemeenschappelij ke exploitatie rendabel worden ge maakt. „Air Union" verwacht, dat het gezamenlijk verkeer van de vier be trokken maatschappijen in de komen de tien jaar het vijfvoudige van het hui dige zal bedragen. Op de conferentie te Keulen heeft dr. Kurt Weigeit, de di recteur van de Westduitse luchtvaart maatschappij „Lufthansa" nog ver klaard, dat hij het terugtrekken van de KLM uit de combinatie ten zeerste be treurde. „Maar de KLM is niet ak koord kunnen gaan met het percenta ge van twintig, dat de Nederlandse maatschappij in de toekomstige combi natie van vijf was aangeboden", aldus de heer Weigelt. Prof. dr. L. J. M. Beel is met ingang van J juni benoemd tot lid van de Raad van State. Prof. Beel heeft reeds eer der deel uitgemaakt van dit college hij werd benoemd na zjjn aftreden als minister in 1956 doch vroeg ontslag als zodanig nadat hij in december 1958 minister-president geworden was. Advertentie y/m Covent Garden. Londen. Christopher est van Covent Garden voert de regie. De kunsthandelaar Leslie Hand heeft [h de veilingzaal van Sotheby 1.700 pond getaald voor een klein, ongelijst portret •ap een jongeman, welk schilderij vol- fehs hem een Rembrandt kan blijken 6 zijn. Het schilderij dat was aangeboden yoor een vrouw in Glasgow, in wier fa- •hilie het bijna een eeuw geweest was, erd in de catalogus beschreven als „in e stijl van Rembrandt". Hand heeft er pchter goede hoop op dat het van de 'and van de meester zelf is en hoopt dit 'e bewijzen na zorgvuldige restauratie n research. (Vervolg vah pagina 1) Prof. Oud en prof. Romme zjjn uit voerig op de kabinetsformatie ingegaan. Eerstgenoemde betoogde, dat reeds prof. De Quay onmogelijk nog met de PvdA in zee kon gaan, nadat deze par tij zich vierkant tegen het uitgangspunt van de formateur had gekeerd, dat er geen binding tussen fracties en rege ring moest zijn. Prof. Oud achtte dit een zeer juist standpunt. Er moet wel geformeerd worden na overleg met de fractieleiders, omdat de formateur zich moet oriënteren, maar niet in overleg met hen. In het laatste geval wordt de binding veel te sterk. Prof. Romme zei/ dat noch de politieke be reidheid, noch de voldoende overeen stemming over hoofdlijnen van het be leid, noch ook een draaglijk klimaat voor samengaan met de socialisten dit maal aanwezig was. In 1952 was dat heel anders. Toen waren de socialisten tot vele compromissen bereid. Dat de samenwerking met de PvdA niet lan ger mogeljjk was, werd door nagenoeg het grootste deel van de KVP-fractie betreurd, maar het feit viel niet te ontkennen. De heer Burger heeft con sequent in het voetspoor gewandeld van zjjn partijgenoot Suurhoff, die tijdens de verkiezing in Laren heeft gezegd: „Onze prijs is ons verkiezingsprogram. Daarop valt niet af te dingen". De katholieke fractieleider vroeg aan prof. De Quay om uit zijn dossier de nodige gegevens op te diepen, die de Kamer, nu eens en voor altijd duidelijk kunnen maken, dat mr. Burger niet be reid is geweest de formateur tegemoet te komen op wezenlijke punten van het regeringsbeleid. Voor prof. Romme la gen de oorzaken van de houding van de PvdA in de tegenvallende verkie zingsuitslagen In 1958, in de afwijzende houding van het NW tegen de miljoe nennota, de begroting en het SER-ad- vies in 1958. Hij citeerde een passage uit een socialistisch boekje, dat in die „Mode voor mannen", aldus een in dezen met gezag bekleed heer, „is iets dat tien jaar geleden bestemd leek voor een kleine groep jonge men sen, die niet helemaal ernstig geno men werden. Intussen echter is de mode veranderd en de mensen zijn dat eveneens." Tot grote vreugde van de heer in kwestie, die deze zomer voor de derde keer in de volle rekken van zijn Amsterdamse „Society Shop" getast heelt, en de verzamelde pers op enige fijnzinnige veranderingetjes want met schokken gaat het nooit in de herenmode opmerkzaam heeft gemaakt. Zes keurige heren èn een keurig klein heertje zjjn daartoe twee uur lang in de weer geweest, onopvallend uit allerlei deuren komend, elkaar de laatste moppen vertellend, populair doend aan de bar. En de pers en de vakkringen intussen maar spieden en loeren: heeft hij een split, heeft hij geen split? Dat split, zo het er al was, zat eenzaam en dus midden op de rug. Maar in vele gevallen ook was er van een split geen sprake. Van een langzame terugkeer van het dou ble-breasted jasje zal de wintermode zonder twijfel meer laten zien. De ge makkelijke, lichte, veelal geheel was- bare zomercostuums houden het nog op één rü van twee of drie knopen, waarvan er in het laatste geval nooit meer dan twee gesloten zijn. Die pak ken zaten wel netjes, al zal niet da delijk iedereen aan een steenkleurig costuum beginnen. O ja, en wat men toch zeker moet weten: de opening van de broekzak zal zich meer en meer schuin naar voren verplaatsen en van plooiruimte bij de band is ook al nauwelijks sprake meer. Dit lijkt ons een overweging, die de aardappeleters onder ons bij de aanschaf van een nieuwe pantalon ze ker zullen moeten laten géiden. Wie helemaal mooi wil zijn, kan van een piepklein ruitje bijvoorbeeld jas je, broekje, hoedje van 't zeilde krij genNou ja, krijgen Maar goed, net hierboven gesig naleerde is toch nauwelijks revolutio nair te noemen. Wat echter te denken van het witte smoking-jasje, dat ge combineerd wordt met een zwarte kor te broek-op-padvinderslengte, zo even boven de knie, en gecompleteerd door een paar zedige zwarte kniekou sen? In Bermuda schijnt men er dol op te zijn. Het lijks ons een tamelijk riskante dracht en er zullen wei niet zoveel mannen zijn, die hun vanouds zo veilig omhulde benen op deze ma nier aan de openbaarheid prijsgeven. Dezelfde tendens schijnt te heersen in de pyama-mode. Daar valt een los ruim jasje over een korte broek: men zou het een mannelijke versie van de baby-doll kunnen noemen. Nieuw ook lijken ons de volledige costuums van veredelde corduroy, vlekwerend en waterafstotend, com pleet met ribbeltjes-pet. Men kan in dit materiaal zelfs smokings krijgen. Dat heeft de van vlekken stijfstaande manchester-broek van vroeger óók niet geweten... Nieuw en oud ten slotte, altijd aanwezig, maar toch ook niet helemaal geaccepteerd: de stro hoeden. in mooie, beige-bruine tinten. Worden z.e echter weer mode, of waren ze er gisteren alleen om deze verzorg de mannenmode-manifestatie hun be faamde geluk aan te brengen? I tijd de mening verkondigde, dat ons I land verlost moest worden van de el lende van de brede basis Prof. Romme concludeerde, dat Ne derland zonder socialisten niet onbe stuurbaar is, en beschouwde het als een positief goed, dat de professoren Beel en De Quay geslaagd zijn in het vinden van een alternatieve oplossing, die het uitzicht op een goed bestuur van christelijk karakter biedt. Over het christelijk karakter van het kabinet zei prof. Oud, dat daaronder door hem met wordt verstaan een be leid op grondslag van de confessionele partijen. Het was voor hem volkomen aanvaardbaar, omdat hij in dat chris telijk karakter slechts kon zien een grondslag op het gebod van de naasten liefde. Er is niet alleen een christelijk geloof, maar ook een zedekundig chris tendom, dat ook door niet-christenen wordt aanvaard, aldus prof. Oud. Het kwam volgens hem hierop neer, dat de mens zich medeverantwoordelijk moet voelen voor zijn medemens. Hij citeer de Thorbecke, die gesproken heeft over „Christendom boven geloofsverdeeld heid". Prof. Oud sprak zijn vertrouwen uit in de persoon van de minister president, aan wie hij de taak toe kende om het goede verband en de ware teamgeest in het kabinet te handhaven. Tal van frisse nieuwe ge luiden in het regeringsprogram had den hem volop vertrouwen gegeven, dat het schip van staat onder zijn nieuwe kapitein een voorspoedige reis zal hebben. Dr Bruins Slot voelde niets voor een aubade in de morgenstond van de nieu we regeringsdag. Hij hoopte echter het kabinet in zyn ouderdom een grootse serenade te kunnen brengen. De heer Tilanus zei, dat de C.H. het kabinet op welwillende wijze tegemoet zal tre den, te meer omdat er personen in zit ten. die ieder voor zich respect af dwingen, en bovendien omdat het C-.H.- ministérs onder zijn leden telt, aan wie belangrijke portefeuilles zijn toever trouwd. De kleinere fracties bleven voorlopig in de contramine. Ds. Zandt noemde de katholieke invloed in het kabinet met zes ministersplaatsen te sterk, de heer Van der Veen (PSP) zag in het kabi net slechts een „doorbraak van het li beraal-kapitalistische systeem", dat volgens hem met christendom niets te maken heeft. Woensdagmiddag om kwart voor drie is in 's-Gravenhage op de hoek van de Troelstrakade en de Melis Stokelaan een ongeluk gebeurd, dat aa'n het der tienjarige meisje M. Th. K. uit de Anna Bijnslaan, het leven heeft gekost. Het meisje reed op haar fiets van de Me lis Stokelaan rechtsaf de Troelstraka de op, in de richting van het via- dukt. Op dat moment reed ook een vrachtwagen over de Troelstrakade, eveneens in de richting van het viadukt. Het meisje slingerde over de weg en viel. Zij werd vervoerd naar het zie kenhuis Zuidwal. maar voor haar aankomst daar bleek zij reeds te zijn overleden. Het staat nog niet vast of het kind in aanraking is geweest met de vrachtauto. (Van onze correspondent) I» de nacht van dinsdag op woensdag is, door tot nog toe onbekende dader(s), ingebroken in Roosendaals gemeente huis. Diverse afdelingen ter secretarie werden overhoop gehaald, doch men heeft vergeefs gezocht naar waardevol le papieren, terwijl de kluizen onaange roerd bleven. De gemeentepolitie stelt een diepgaand onderzoek in met gebruikmaking van een speurhond. Er werden voetafdrukken en vingerafdrukken gevonden. Men heelt zich toegang verschaft tot het gemeen tehuis via het dak, waarin zich een lichtraam bevindt. Het Tweede Kamerlid, de heer de Graaf (K.V.P.) heeft aan de minister van Zaken Overzee a.i. de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat thans reeds ongeveer vier maanden geleden door de gou verneur van Nederlands Nieuw-Gui nea, in overleg met de minister van Zaken Overzee, de instelling is aan gekondigd van een commissie tot be studering van het vraagstuk van de status en rechtspositie der Neder landse ambtenaren op Nieuw-Guinea? 2. Mag worden aangenomen, dat de toenmalige minister van Zaken Overzee bijzonderlijk op instelling van een spoedige rapportage door een dergelijke commissie doelde in zjjn op 3 februari. 1959 in de Tweede Kamer der Staten-Generaal gedane toezegging, dat de regering ten aan zien van het in vraag 1 bedoelde vraagstuk werkzaam zou zijn in de richting als voorgesteld door de vaste kamercommissie voor Zaken Overzee, t.w. bevordering van een gedegen behandeling van bedoeld vraagstuk op korte termijn, opdat het nieuwe kabinet tijdig over nade re objectieve gegevens zou kunnen beschikken? 3. Indien voorgaande vragen bevesti gend worden beantwoord, kan dan worden medegedeeld of en, zo ja, wanneer en uit welke leden de in vraag 1 bedoelde commissie is sa mengesteld? 4. Indien vraag 3 in ontkennende zin moet worden beantwoord, kan de minister dan mededelen aan welke oorzaken zulks is te wijten en is hij bereid, op zeer korte termijn de ge- eigende maatregelen te nemen, op dat het in vraag.2 gestelde doel als nog zo spoedig mogelijk wordt bena derd? Op 52-jarige leeftijd is woensdag te Den Haag plotseling pverleden de al gemeen inspecteur van het bureau voor muziekauteursrecht (Buma) te Amster dam, de héér J. M. A. M. Douwes uit Zwolle. Na als employé werkzaam te zjjn geweest op het Franse auteurs rechten bureau „Sacem" kwam de heer Douwes 1 mei 1933 in dienst als inspecteur bij de Buma, toen dit bureau de concessie van de regering kreeg. Ze ven jaar geleden werd hjj benoemd tot algemeen inspecteur met de speciale opdracht het onderhouden van het con tact met de burgerlijke en justitiële autoriteiten. Van zijn hand verschenen twee publicaties „Muziekauteursrecht in Nederland in de praktijk" en „De handhaving van de auteurswet in Ne derland". De begrafenis is zaterdagmorgen om 11 uur op de r.-k. begraafplaats te Zwolle. Advertentie Vader mag op Vaderdag zeker wel 'ïi Pullen-stel dus mevrouw bestel 't gauw 't wandbord doet t zeker goed Pa's plezier: Amstel Bier! AM STEL Het drukbezette leven van aalmoezenier P. G. M. Schoone- beek draait om drie I's: leger, liturgie en Lourdes. Organisa tor als hij is, weet hij steeds weer gelukkige combinaties van de drie te maken. Een voorbeeld: n juni gaat hij met een groep van 800 militairen naar Lourdes. Daar is dan een internationale militaire bedevaart van een week, waarbij alle 13 NAVO- partners vertegenwoordigd zijn, alsmede Spanje en Latijns-Ame rika. In de speciale trein waar mee het Nederlandse contin gent naar Frankrijk gaat, rei zen ook een paar Deense en Noorse militairen mee. Dat is het resultaat van aalmoeze nier Schoonebeeks bemoeie nissen, die tot in de Poolcirkel reikten. „Het zijn ongeveer alle katholieke militairen, die deze Scandinavische legers tellen," zegt hij. De Nederlandse Kadi- koffie zal een ware belevenis voor deze Noorderlingen zijn. Luitenant-kolonel Schoone- beek is van beroep „organisa tor". Zelf noemt hij zich be- scheidenlijk de man „voor de klusjes." Dezer dagen vierde hij zijn zilveren priesterfeest. p ff \T Hij heeft er dan ook reeds 18 1TX» OLllUUIlCDCCa. jaar in het veldgroen op zitten. Het „jeneverkruis" voor twintig jaar trouwe dienst siert zijn borst, maar dat komt door de dubbeltellende Indische jaren. Met zijn 48 jaar is de jubilaris grijs. Hij is de stichter van G3, het militaire aposlolaatsblad dat tot ver in de burgerwereld doorklinkt. Officieel is de lt,-kolonel thans gewestelijk aalmoezenier, maar vooral de „klusjes" zorgen voor een dichtbeschreven agenda: landelijk adviseur van de katholieke verenigingen voor officieren en onder-officieren, oorlogsgravenstichting, militair pastorieel centrum, enz., enz. Pessimistisch t.a.v. de geestelijke gezondheid van de jonge mens in het gareel, is hij zeker niet. „De meeste jongens krijgen wel een klap in de eerste tijd. maar daar groeien ze wel over heen," meent hij. Meer zorgen baren hem de zgn. week-end-huwelijken. Dat zijn de gezinnen, waarvan de man doordeweeks aan de andere kant van het land het leger dient. „Dat duurzaam gescheiden Leven kan de harmonie van het gezin ernstig ver storen," is zijn oordeel. De laatste jaren uoert het Ministerie van Oorlog een meer verantwoord sociaal beleid, waardoor al te lichtvaardige mutaties worden voorkomen. Wij zochten de aalmoezenier in zijn werkkamer op. Die is gelegen boven het katholiek militair tehuis Bilderdijkaan de Haagse Prinsegracht. „Zo houd je nog enigszins contact met de troep en dat is ook voor een coördinerend zielzorger van eminent belang. „Jonge kapelaans vinden een post als aalmoezenier meestal bijzonder aantrekkelijk. De vrijheid die men geniet, en de sfeer van oecumene zijn inderdaad voor een jong priester een voedingsbodem voor vruchtbaar werk, maar daartegenover staat dal men altijd alleen staat, zonder een kerkbestuur als bijstand en niet een parochie die alsmaar vlottend is." Bovendien vindt aalmoezenier Schoonebeek de spaarzame kansen om met andere priesters van gedachten te wisselen, om zich eens in de contemplatieve omgeving van een klooster terug te trekken, minder gunstige kanten van het aalmoezeniersambt. En dan het gebrek aan tijd! Aalmoezenier Schoonebeek heeft een respectabele boekenkast op zijn kamer staan, maar hij kan er maar weinig lijd aan besteden. Er prijken veel werken van en over de aartsvaders, maar overwegend staan er boeken op liturgisch gebied. Daarmede zijn we bij de derde L aangeland. Zijn liefhebberij is de liturgie. Creatief is hij bezig met geestverwanten om de liturgie te verlevendigen, om de gelovigen directer te betrekken bij de rituele handelingen. Op zijn feestdag heeft hij er de kans toe gehad. In de kerk aan de Svortlaan die van het Allerheiligst Sacrament heeft hij met assistentie van zijn drie jongere priesterbroers zo'n „doorzichtige" H. Mis opgedragen. Voor die aelegenheid heeft hij samen met Dom Schiermann een boekje samengesteld, waarin op overzichtelijke wijze de symbolische achtergrond-en van de handelingen worden verklaard. Verstarring in de misbeleving is momenteel een pro bleem dat in brede kring wordt bezien. Dat men na lange tijd militaire dienst niet noodzakelijkerwijs behoeft te verstarren, daarvan geeft de jubilaris van vandaag een overtuigend bewijs. Op een moeilijk bereikbaar terrein I nabij de Hatertse vennen waaiden woensdag breeduit de Scottish Lion Rampant en de Nederlandse driekleur. i vlagvertoon op Overasselts grondge- bied was het resultaat van een Neder- Iands-Sehots initiatief tot het stichten van het eerste produktie-laboratorium j voor champignonbroed in Nederland. Tot nu toe moest al het champignon broed, dat door de Nederlandse cham pignonkwekers wordt gebruikt, worden geïmporteerd. Er zijn maar enkele tien tallen mensen in de wereld, die de kunst verstaan om champignonbroed te kwe ken. Een van ben is de Schot J. Ross Hunter. Hii heeft zieh nu met de Over- assellse champignonkweker en groot handelaar G. Derks geassocieerd om gezamenlijk een laboratorium in Neder land te exploiteren. Padvinders-gala wat u daar zegt? Bestaat er geen mogelijkheid, dat als had hjj dat woord nooit eerder gehoord en dan u zich vergist? Wat u me daar zegt is...... isroept hjj dringend de zich verwijderende juffrouw 47 „Juist', en de inbreker zal wel niet zo behoedzaam te werk zijn gegaan, omdat hjj meende dat het huis toch leeg was. Uw broer heeft hem herkend en er bleef hem toen wel niets anders over danEven ziet hij Louwerijsses sterke ruiterhanden. ..En nu. mijnheer Kersbergen, wilt u eens goed kijken? Ik heb bier vier afdrukken van Rosalie Vercoors' por tret. Zijn die alle vier afkomstig uit uw atelier?" Jacques Kersbergen beziet keurend de foto's, die Perquin voor hem uitspreidt. „Nee," zegt hjj eindelijk beslist, op een der af drukken wijzend. „Dit is geen werk van André. Hij zou zich hebben geschaamd zulk werk af te leveren Dit is haastwerk, slordig, onaf. Ik geloof werke lijk, dat de foto nog niet eens droog was, toen zij werd opgeplakt. Slecht, slordig werk van iemand, die erge haast had. inspecteur." Hij houdt de foto to gen het licht. „Wacht eens. Ja. juist zoals ik al dacht. U behoeft me nou niet simpelweg op mijn woord te geloven. Ziet u. dat deze foto op heel ander papier is afgedrukt dan de andere drie? Dit papier hebben we in ons atelier nooit gebruikt. Er is trouwens zo goed als geen enkele beroepsfotograaf die dat doet. Maar hjj amateurs is het nogal populair. Zeker om dat het wat nieuws is en ze er zo'n reclame voor maken. Het is nog geen jaar aan de markt." „Mijnheer Kersbergen, is u werkelijk zeker van „Nee, nee, inspecteur, ik vergis me niet. Daar wil ik een eed op doen." zegt Kersbergen koppig. „Alleen het papier al, nee, dat portret komt niet uit ons atelier." „Maar het negatief dan?" „Het negatief/dat er voor gebruikt is, komt wei uit ons atelier. Inspecteur, van wie Is die afdruk?" Hjj schreeuwt bijna. „Dat kan ik u nu nog niet zeggen." „U moet, hoort u, u moet!" „Mijnheer Kersbergen, nu moet u zich niet opwin den. Uw bed is klaar, nu moet u gaan slapen. Sla pen en niet denken. Hier, drinkt u dit nu eens even op," zegt juffrouw Derksen kalmerend. „Ik wil niet slapen! Hoe kan ik slapen, terwijl ze onzen André! 'nen ouden man, die nooit iemand kwaad deed en die hebben ze vermoord! Inspecteur, ik wil weten, van wie die afdruk is! Ik wil het weten! „Kom nou, mijnheer Kersbergen." Juffrouw Derk sen legt hem sussend een hand op de schouder. „Mijnheer Perquin zal vast en zeker de moordenaar vinden. Maar dan moet u hem nou geen vragen stel len, die hij niet beantwoorden mag. Dan zou u hem maar hinderen. En dat wilt u toch niet? Denkt u er nu alleen maar aan, dat de moordenaar zeker gevonden wordt en dat uw broer niet geleden heeft. Hjj heeft ternauwernood geweten, wat er met hem gebeurde. Dat heeft dokter Scheers immers zelf verzekerd. En nu gaat u naar bed." „Zou u nu ook maar niet gaan slapen?" vraagt ze bezorgd als de oude heer verdwenen is. „U heeft ook een zware dag gehad, mijnheer Perquin." Pieter Auguste Perquin schudt het hoofd en bljjft strak voor zich uit staren. „Verdomme." zegt hjj dan eensklaps, „o, ver domme!" „Klopt er iets niet?" „Iets? Niets klopt er, letterlijk niets!" „Ik zal u maar eens een vers, pittig kopje koffie maken, als u dan absoluut op wilt blijven," zegt juffrouw Derksen als had ze het tegen een recalci trante kleuter. „Koffie?" Perquins stem is vaag, Derksen na: „Nee, nee, wacht u eens even, ik wou u graag iets vragen." „Kan dat niet wachten tot ik die koffie heb ge maakt?" Maar Pieter Auguste Perquin kan niet wachten geen seconde, en juffrouw Derksen gaat er gela- ten bti zitten. Juffrouw Derksen, hebben er ooit rare praatjes gelopen over Jansen van Hilgersbeek?" Vu'at Paatjes, mijnheer Perquin? Zeker, ze hebben tiet hem kwalijk genomen, dat hjj Rosaliet.je zo behandeld heeft. Maar dat is al zo lang geleden. Praatjes? Nee, ik heb nooit iets gehoord." „Heeft er iemand ooit geopperd, dat hjj meer van Rosalie Vercoors' dood wist?" ..Maar mijnheer Perquin, hoe komt u daar nu bij? Rosalietje's dood was een ongeluk, daar heelt niemand ooi aan getwijfeld." „Behalve dan die juffrouw uit de Alblasserwaard," J erqum. Kon die halfgare juffrouw toch nog gelijk hebben? Dat onechte portret was het exem plaar van Jansen van Hilgersbeek, daar viel niet aan te tornen. Ergo moest Jansen van Hilgersbeek de dief zijn van het negatief en dus de moordenaar van Andre Kersbergen. En als hij dat was, moest 1 de moordenaar van Van den Bronk zijn. v\ ant memand anders dan de moordenaar van de kantonrechter had belang bij het negatief van Rosa lie Vercoors' portret. En om tot moord te komen moet men wel een heel sterk motief hebben. Waar had Van den Bronck Jansen mee gedreigd, als het met met die geschiedenis van Rosalietje Vercoors was? Maar dan bedenkt Perquin opeens, dat Jansen on mogelijk de moordenaar zijn kan, want hjj was im mers met in Sint Odiliënrode op het tijdstip van de moord. En toch wees alles óp hem. Had hij het door een derde laten doen? „Verdraaid," zegt Perquin tot zichzelf, „hou je fantasie in toom. We leven niet meer in de Renaissance. Er zjjn hier in Nederland geen moordenaars meer te huur, al een paar eeuwen met." (Wordt vervolgd). De genodigden, die de officiële ope ning bijwoonden, waren de laatsten, die het laboratorium mochten zien, want na hun vertrek gingen de deuren her metisch dicht. Het laboratorium-ge- .11 j- van het gebouwtje zal namelijk volledig worden gesteriliseerd en dat zal iedere keer opnieuw moeten gebeu ren wanneer er mensen binnen zijn ge weest. Voorlopig zal alleen mr. Hunter er binnen mogen. Hij moet zich dan eerst i een gesteriliseerde douchecel langdurig en zorgvuldig met carboi- zeep wassen. Daarna ligt een eveneens gesteriliseerd rubberpak gereed dat al leen de ogen vrij laat. De man' die de schimmels op de draagstof moet en ten, dient uitgebreider voorzorgsmaat regelen te nemen, dan een chirurg, die aan een operatiq begint. Door al deze maatregelen hoopt men een zekerheid van bjjna honderd procent te hebben, dat het produkt in eerste stadium niet besmet wordt door bacteriën. Daar om moet alle materiaal voor het labo ratorium via een sterilisatiesluis wor den doorgegeven. Daarom ook ligt het laboratorium midden in de rimboe en zal men er voor moeten waken, dat er in een straal van honderd meter geen afgewerkte champignonmest op de vel den wordt gebruikt. Of het champignonbroed van eigen bodem zoveel voordeliger zal zijn dan de import? De vrachtprijs komt in ieder geval te vervallen. Maar er zijn nog an dere voordelen. De kwekers zuilen over een verser produkt kunnen beschikken, dat hen op snellere wijze kan berei ken. Vers broed slaat gemakkelijker aan in de bedden van de kwekers en daardoor krijgen concurrerende schim mels minder kansen. Men hoopt door een moeilijke selectie de kwekers een produkt te kunnen leveren, dat speciaal is aangepast aan de Nederlandse ei sen, die door teeltmethoden en behoef te, geheel verschillen van de eisen el ders. De Nederlandse champignonteelt is vooral gericht op het leveren van ver se champignons aan de west-Europese markt. De ruim 500 Nederlandse cham pignonkwekers (gezamenlijke produktie 3000 ton) zjjn op éen vers kwaliteitspro- dukt aangewezen. Het nieuwe laborato rium kan hen daarbij van dienst zijn. Het Generaal Kapittel der reguliere kanunniken van Lateranen, dat sinds 21 mei te Rome bijeen is, heeft tot al gemeen abt gekozen de hoog eerwaarde heer Jozef Soetemans, uit België, tot dusver visitator der Frans-Belgische provincie en abt van Bouhay, aldus meldt het KNP.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3