Arbeidspensioen blijft Zweden omstreden Hachelijke zege voor socialistische regering-Erlander in kwestie D De 24" verse hrikkelijke van Normandië! uren Huwelijk van prins Albert zal wèl in Vaticaanstad gesloten worden Tenzij toch burgerlijk huwelijk wordt gesloten Zeister directeur wegens smaad veroordeeld (ƒ150) Ruim vijf tien miljoen voor kankerbestrijding Zeer vermoeide Millie Perkins in Nederland NA AANVAARDING DOOR RIJKSDAG Vrouw van Sovjet diplomaat vraagt asyl Nieuwzeelands minister op bezoek Affaire Backershagen Moordenaars van neger Parker de F.B.L bekend? Na tien jaar K.W.F. Speelster van de rol van Anne Frank Pleidooi voor gasoorlog DONDERDAG 28 MEI 1959 PAtrlNA In Londen Ook Chinese minister in Albanië Khroesjtsjev bezoekt Scutari Advertentie 5333 schepen en 9210 vliegtuigen koers Normandië doel Vrijheid' iPiltlÊii iilllllli Verdrietige verbazing in bet Yaticaan over controversen Franse ministers afgetreden Israëliërs beschieten Libanees vliegtuig In Algerije Franse troepen over grens met Tunesië Zes zusters naar Baliem- vallei Examens Katholieke Illustratie I (Van een bijzondere correspondent) De Zweedse Rijksdag heeft enige dagen geleden zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van de sociaal-democratische regering tot in voering van een der nicest ingrijpende sociale hervormingen, die ooit in Zwe den of elders hebben plaatsgevonden. Het betrof het wetsontwerp tot invoe ring van een z.g. arbeidspensioen, dat naast het reeds bestaande ouderdoms pensioen verplicht zal worden gesteld voor alle Zweedse werknemers. Het nu door de beide kamers van de Rijksdag aangenomen wetsontwerp in zake een verplichte pensioenregeling voor alle werknemers komt in grote Ijinen neer op het volgende: Naast het bestaande ouderdomspensioen, dat tij dens de eerstvolgende acht jaren nog blanco, waardoor het aantal stemmen van de oppositie werd gereduceerd tot U-l, één minder dan die van de so ciaaldemocraten en communisten sa men. Daarmee was het pensioenvoor stel van de regering in veilige haven althans voorlopig. e reactie van de oppositiepartijen op de aanvaarding van het re geringsvoorstel is nogal bitter. De verwijten, die men de regering-Er lander doet, zijn scherp en vijandig en duiden er op dat het laatste woord over de pensioenkwestie nog lang niet is gezegd. Vooral de conservatieven en de li beralen trekken fel van leer en herin neren de regering aan de in 1957 ge houden volkstemming over de pen- 7a' worden verhoogd tot .1600 kronen i sioenkwestie waarbij het sociaal-demo- eratische-communistische alternatief voor verplicht pensioen niet meer dan 46,4 pet. van de totaal uitgebrachte stemmen behaalde, terwijl de overige 53,6 pet. werd uitgebracht op de drie verschillende alternatieven der opposi tiepartijen, die allen een verplichte pensioenregeling van de hand wezen. De oppositiepartijen achten het be paald ondemocratisch een sociale her vorming van deze aard en omvang in te voeren tegen de wil van de helft der bevolking in, op basis van slechts één stem meerderheid. Voorts noemt men het buitengewoon ongelukkig dat de sociaal-democratische regering haar wil heeft doorgedreven met be hulp van de communisten. De leider der conservatieven. Jarl lljalmarsson, verklaarde, dat zijn partij niet wenst te capituleren voor een dergelijke bru tale handelwijze, waarbij de ene helft van het volk zijn wil oplegt aan de andere helft. Hij kondigde aan, dat de conserva tieven iedere gelegenheid zullen benut- per jaar voor alleenstaanden en 5400 kronen voor echtparen, zal een z.g. arbeidspensioen worden ingevoerd dat in zjjn volle omvang 60 pet. zal be dragen van het gemiddelde arbeids loon tijdens de vijftien jaren dat het meest werd verdiend. Dit pensioen zal waardevast zijn doordat men rekening houdt met de beweging van de prijzen- index. Men gaat daarbij uit van de situatie in het jaar 1957. De eerste premies zullen moeten worden betaald vanaf 1 januari 1960, en de eerste pen sioenen —dien worden uitbetaald van af 196.3. Aanvankelijk zullen de pen sioenbedragen nog betrekkelijk laag zjjn, maar successievelijk zullen ze worden verhoogd totdat in 1980 het ge hele systeem is uitgegroeid en de eer ste volle pensioenen kunnen worden verstrekt. De premies bedragen voor lopig ca. 3 pet. van het loon, maar zullen langzamerhand worden verhoogd tot waarschijnlijk 4'i pet en maximaal 10 pet. De premies moeten worden be taald door de werkgevers, die in geen geval hiervoor iets mogen aftrekken van het loon der werknemers. Uiteraard zal deze premie worden beschouwd als een soort loonsverho ging en in hoeverre tijdens de eerst volgende jaren nog mogelijkheid be staat tot een nominale loonsverhoging lalt te bezien. Bij de onderhandelin gen over de diverse collectieve ar beidsovereenkomsten zal ongetwijfeld met de pensioenpremies rekening wor den gehouden. De door de werkgevers betaalde pre mies worden verzameld in een fonds dat door de staat wordt beheerd, maar waaruit de werkgevers bepaalde be dragen zullen mogen lenen. Over vier jaar bedraagt de omvang van dit fonds 4700 miljoen kronen en in 1990 niet minder dan 30 miljard kronen. Alle werknemers zijn verplicht zich aan te sluiten bij de arbeidspensioen- regeling, tenzij de vakvereniging waar bij men is aangesloten collectief is uit getreden. Bij de stemming over bet pen sioenvoorstel heeft het voortbestaan der sociaal-democratische regering- Erlander aan een dun draadje ge hangen. De drie oppositiepartijen, d.w.z. conservatieven, liberalen en agrariërs, die zich allen tegen een verplichte pensioenregeling hadden uitgesproken, beschikten gezamenlijk over 115 stemmen in de Tweede Ka mer. Zelf hcblen de sociaal-demo craten er 109, maar met de steun van de zes communisten kon minis ter-president Erlander in ieder geval rekenen op 115 stemmen vóór zijn pensioenvoorstel. De uitslag van de stemming had dus eigenlijk 115 vóór en 115 tegen moeten zijn, met als gevolg dat over het regeringsvoor stel moest worden geloot. Een dergelijke loting had voor de regering we! eens verkeerd kunnen af lopen en minister-president Erlander had dan ook al aangekondigd, dat als bet sociaal-democratische pensioen voorstel niet werd aangenomen, zijn regering zou aftreden. Het bleek ech ter niet nodig te zijn. Een afgevaar digde van de liberale volkspartij bracht de enorme moed op een eigen mening te hebben, die afweek van de Politiek van zijn partij. Hij stemde Premier lander had vóór de stemming in de iijksdag meegedeeld, dat hij met zijn regering zou opstappen, als zijn pen sioenwet geen meerderheid verwierf. ten om het pensioenbesluit ongedaan te maken. Professor Ohiin van de liberale volkspartij noemde het regeringsbe sluit absurd en in menig ander demo cratisch land ondenkbaar, omdat men daar niet alleen respect heeft voor de democratie, maar ook voor de geest der democratie, die rekening houdt met de eisen en de verlangens van de minderheid. Al met al blijkt duidelijk dat de strijd óver de verplichte pensioenen weliswaar voorldpig is beslist, maar dat de strijdbijl nog niet is begraven. De kamerverkiezingen van volgend jaar zomer zullen pas aantonen of de thans aangenomen pensioenwet wer kelijk de steun heeft, van de meerder heid der Zweedse bevolking. En pas na die verkiezingen zal het laatste woord over de verplichte pensioenen kunnen vallen, niet eerder. De assistent marine-attaché van de Russische ambassade in Londen is gis teren per vliegtuig naar Moskou ver trokken, nadat zjjn vrouw om politiek asyl in Engeland had verzocht, aldus meldt IJ.IM. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken heeft gisteravond verklaard dat de 35-jarige Nina Dmitriev asyl heeft verzocht voor zichzelf cn voor haar vijfjarig dochter tje Lena. De woordvoerder zei dat het verzoekt wordt overwogen. Mevrouw Dmitriev was sinds zaterdag spoorloos verdwenen. Gisteren meldde z.y zich op het Britse ministerie van binnenlandse zaken. Kapitein Aleksander Dmitriev ging gistermiddag aan boord van een Rus sisch lijnvliegtuig op London Airport, geflankeerd door twee Russische vei ligheidsagenten. Toen het vliegtuig ver trok. waren twee plaatsen onbezet. Ver moedelijk waren die voor mevrouw Dmitriev en haar dochtertje bestemd geweest. Functionarissen van het mi nisterie van binnenlandse zaken bega ven zich naar Dmitriev even voor hij in het vliegtuig stapte en vroegen hem of hij in Engeland wenste te blijven. Zijn antwoord was: „Ik wens naar Mos kou te vertrekken". De Russische premier, Khroesjtsev, heeft gisteren <je stad Scutari aan de Albanees-Joegoslavische grens bezocht, aldus meldt Reuter. Scutari is een in dustrieel centrum en de op een na grootste stad in Albanië. Zijn bezoek aan Scutari viel samen met de onver wachte bekendmaking van de komst van de Chinese minister van defensie naar Albanië. Diplomaten in Belgrado opperden de mogelijkheid dat dit be zoek bedoeld zou kunnen zijn om de Russische voorstellen voor een nieuw aandeel van Albanië in de communis tische militaire plannen, te onderstre pen. „Om precies 20 minuten over 12 landen. Zo dicht mogelijk bij de brug", luidde de instructie van Majoor John Howard. De hel was los! 160 Paratroopers ken den hun eerste opdracht, die zou leiden naar dc algehele bevrijding van Euro pa.... de geallieerden hadden al hun krachten verzameld! Een gigantische zee-, lucht- en landmacht was ingezet. 6 Juni 1944 - D-Day, een dag waar ieder een naar verlangde, ondanks het feit dat zware, heel zware offers zouden worden gevraagd. Majoor John Howard kende angst, zijn luitenant Brotheridge wilde de eerste soldaat zijn die op Franse bodem stond - zijn tol was hoog, heel hoog. Glenn, Wallwork en die honderdduizenden naamlozenhun ware verhaal is nooit verteld. Montgomery, Eisenhower, Ramsay.... zij moesten de oorlog winnen, zij had den geen tijd om stil te slaan bij alles wat omging in de harten van al die genen, die met hen, voor hen en voor de gehele wereld de oorlog wonnen. De dageraad van 6 juni 1944 was bitter, bitter als galduizenden jonge le vens werden met een klap vernietigd, maar de wereld was blij. Het einde was in zicht. Straks zouden we vrije men sen zijn vrije mensen, die nooit meer stil zouden staan bij de prijs die voor deze vrijheid werd betaald. Het is de verdienste van David Ho- warth - dc auteur van „Dawn of D- Day" - dat hij ons de diep menselijke geschiedenis vertelt van soldaten, die onze vrijheid bevochten. Achttien maan den zwierf hij door Amerika, Frank rijk en Engeland om met soldaten, offi cieren en burgers te spreken, die D-Day zelf meemaakten. De zo verkregen gegevens heeft hij op onnavolgbare wijze verwerkt in zijn groot relaas, dat eindelijk de menselijke kant van deze wrede dag in het volle licht zet. De Katholieke Illustratie is er trots op, dat zij er in geslaagd is dit met foto's gedocumenteerde verslag onder de titel „De Bittere Dageraad" vanaf 6 juni - 15 jaar na D-Day - te kunnen brengen. Beleef die dag zelf nog een keer om de harde feiten te leren kennen, om het gevecht van de mens tegen zijn angst en tegen de verschrikking van de oor log te begrijpen. Geef u nu op als abonnee op de Katho lieke Illustratie, dan ontvangt u de num mers 23 en 24 met de eerste afleveringen van „De Bittere Dageraad" gratis. Uw opgave inzenden aan: Administratie Katholieke Illustratie, Nassaulaan 51, Haarlem, Afd. 7A. ■■■Ml (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen. De controversen die in België rond om de huwelijkssluiting van prin Al- bert van Luik en prinses Paola Ruf- fo di Calabria zijn ontstaan hebben in Vaticaanse kringen een verdrietige ver bazing gewekt. Enkele kranten hebben het bericht verspreid, dat tengevolge van deze -ontroversen het huwelijk thans in Brussel zou worden gesloten, terwijl de kerkelijke inzegening ervan zou geschieden door kardinaal Van Roey als delcgaat van de Paus. Deze berichten worden echter van bevoegde Belgische zijde in Rome met stelligheid tegengesproken. Het Vaticaan heeft niet gereageerd. De Belgische wet schrijft evenals de Nederlandse voor, dat een huwelijk voor de burgerlijke stand moet zijn ge sloten alvorens het kerkellik huwelijk wordt ingezegend. De internationale re gels brengen echter mee, dat wanneer iemand in het buitenland trouwt vol gens de daar geldende huwelijkswetge ving. dit huwelijk ook in het eigen land geldig is, indien de bevoegde buiten landse instanties daarvan op voorge schreven wijze kennis geven. Opnieuw diende woensdagmiddag voor de Utrechtse politierechter de zaak tegen een 29-jarige directeur uit Zeist, die was gedagvaard wegens smaad, na melijk het opstellen van een circulaire, Kericht aan een aantal voorzitters van Plaatselijke afdelingen van het Vetera- hen Legioen Nederland, waarin mr. Spanjaard uit Amsterdam medeplich tig werd genoemd aan een beraamde .aanslag op de Indonesische ambassa de te Den Haag" in november 1957. De zaak werd 3 april j.l. aangehou den omdat, een der getuigen, de heer E). J. de Winter uit Amsterdam, in het buitenland zou vertoeven. Volgens de Verdachte was mr. S. genoemd op een vergadering, welke destijds in Heiloo Werd gehouden, waar hij van de heer Uassa, een geroyeerd bestuurslid uit Amsterdam, deze naam zou hebben vernomen. Op zijn beurt had deze de haam van de advocaat horen noemen door de heer De Winter. Als getuige- gehoord, verklaarde de heer De Winter, dat '-ij wel op de hoog te was geweest van hét plan „Backers hagen". maar het zou hem niet bekend zijn geweest, ijat mr. S. er bij betrok ken was. Hjj" bad er noch tegen de Verdachte, noch tegen de heer Cassa °ver gepraat. Het complot meende hij hiet serieus te moeten nemen en de affaire zou niets met het Legioen te hiaken hebben gehad, maar uitsluitend Persoonlijke opvattingen van enkele le den hebben betroffen. De officier van justitie, mr. Van Meyenfeldt, sprak van ,,een merk waardige zaak" met als achtergrond het Veteranen Legioen Nederland en de kwestie over de zuivering, waaruit alle mogelijke narigheid is voortgeko men. Hij noemde het een ongeoorloofde methode om het z.g. plan van mr. S. 1p gebruiken als een wapen om hem hit het bestuur te wippen. Een geld boete van 150 of 30 dagen hechtenis, tuidde zijn eis. De raadsman, mr. G. Ter Laan, con cludeerde dat de affaire Backershagen H uitgegaan van een dissidentengroep in b» noimde het een ernstige tekortkoming, dat het bestuur er kennis van had genomen, maar geen aangifte bij de politie had ge daan. De verdachte was volgens de raadsman met de beste bedoelingen be zield geweest. Hij had getracht in zijn circulaire de breuk in het Legioen te helen en de zaak Backershagen binnen de eigen kring te houden. Als niet vast staat, dat mr. S. niet bjj de zaak be trokken is geweest, kan geen veroor deling volgen, aldus mr. Ter Laan, die terugverwijzing verzocht naar de rech- ter-commissaris, mn de waarheid tot zijn recht te doen komen. De politierechter wees dit verzoek af. Hij sprak van ,,een opgeblazen affaire" waarin mr. S. ten onrechte was betrok ken. Laakbaar achtte hij het, dat ver dachte de mededeling over mr. S. niet heeft geverifieerd. Het ten laste ge legde bewezen achtend, veroordeelde hij de heer K. conform de gestelde eis. De Franse minister van binnenland se zaken, Jean Berthoin, en zijn colle ga van landbouw, Roger Houdet, zijn gisteren afgetreden om zich geheel te wijden aan hun taak als leden van de vorige maand gekozen Senaat, aldus melden Reuter en A.F.P. Volgens de grondwet hadden de in de Senaat geko zen ministers tot vandaag de tijd om één van de twee tuncties te kiezen. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen hebben de twee ministers om gezondheidsredenen de voorkeur aan het lidmaatschap van de Senaat ge geven. Edinond Michelet, de minister van justitie, die eveneens in de Senaat werd gekozen, heeft direct na zjin verkiezing laten weten, dat hij aan zijn ministers- zetel de voorkeur gal. Huwelijken in Vaticaanstad gesloten volgens de daar heersende regels, waar bij om het zo uit te drukken de kerkelijke plechtigheid samenvalt met de civiele registratie, hebben normale internationale geldigheid. Het door de Belgische socialisten naar voren ge brachte argument tegen het, huwelijk van prins Albert, als zou hij naar de letter of naar de geest de wetten van zijn land overtreden, is daarom van geen enkele waarde. De aanleiding om in Vaticaanstad te trouwen is boven dien niet 's Prinsen lust om de huwe lijkswetgeving van zijn land te omzei len, maar zoals ieder zinnig mens, die niet uit is op politieke rellen van grof allooi, weet; omdat de bruid een lid maat is van het diocees Rome Het is wei duidelijk dat de socia listische oppositie in België kaarten tegen de regering en tegelijk tegen de dynastie uitspeelt. Hoe beduimeld de ze kaarten ook zijn, er zitten troeven onder: als het waar is dat het kasteel van Laeken tevoren geen con tacten met de Wetstraat heeft opgeno men over de plannen van prins Al- bert, de wettelijke troonopvolger en dat bovendien de plannen voor de huwelijkssluiting In Vaticaanstad niet tijdens een ministerraad zijn bespro ken (en nog minder dus in de betref fende commissie van de Kamer), is dit een ernstige negligentie, om niet van een blunder te spreken. Intussen is de gehele situatie psycho logisch schever komen te liggen dan men wellicht zou denken. De Italianen immers zijn gevoelsma tig tegenstanders van het trouwen voor de burgerlijke autoriteiten, omdat dit voor hen geladen is met zelfs uitgespro ken anti-kerkelijke gevoelens. Een ci viel huwelijk is in Italiaanse ogen be last. In die gevoelssfeer is het voor het Vaticaan en voor de Kerk in Italië moeilijk te aanvaarden, dat vóór dc hu welijksinzegening in Vaticaanstad en daar notabene door dc H. Vader zelf, een burgerlijk huwelijk zou plaats heb ben, te meer nu bepaalde kringen dit dc Belgische regering willen afdwingen. Nog moeilijker zo niet geheel onover komelijk lijkt het, dat het Vaticaan er genoegen mee zou nemen, wanneer la ter in België het huwelijk „nog eens overgedaan" wordt, omdat dit de schijn beeft, dat men zowel de canonieke als de internationale grond voor de geldig heid van zulk een huwelijk openlijk Volgens de Chicago Tribune" weet het Amerikaanse Federale Bureau van Onderzoek (F.B.L) wie verleden maand de 23-jarige neger Mack Char les Parker uit de gevangenis van Pop- larville, in de Amerikaanse staat Mis sissippi hebben ontvoerd en vermoord (Parker was gevangen gezet op be schuldiging van schending van een blanke vrouw). Het blad meldt in een telegram uit Washington dat de F.B.I. de namen der betrokkenen heeft verstrekt aan gou verneur Coleman van Mississippi. Hierin wordt ook melding gemaakt van een mededeling van gezaghebbende zij de, volgens welke de F.B.I. er achter is gekomen dat de daders de avond voor de ontvoering bijeen zijn gekomen en plannen hebben beraamd voor de uitvoering ervan. De lynchers zouden door het bedrei gen van autoriteiten van Poplarville erin geslaagd zijn een sleutel te krijgen van de cel, waarin Parker was opge sloten. Na de ontvoering en de moord op hun slachtoffer zouden zi.j opnieuw een bijeenkomst hebben gehad, waarop was afgesproken een volstrekt slilzwij- desavoueert, terwijl het op zijn zachtst ?;ezegd al een heel onelegant,; geste s tegenover degene, ten overstaan van wie het huwelijk in Vaticaanstad geslo ten werd, namelijk de Soeverein, dc Paus zelf. Het is te hopen dat men te elfder ure in het Vaticaan wèl een elegante oplossing vindt voor de impasse, waar in een weinig „elegante" oppositie het Koningshuis en het land brengt, ook al is de fout van Laeken nog (altijd als de berichtgeving hierover juist is) in ho ge mate onbegrijpelijk. Er zijn ech ter gevallen, waarin een loyale oppo sitie controversen binnenskamers af doet. Vier Israëlische vliegtuigen hebben gisteren een Libanees verkenningstoe stel boven het dorp Koenin, dat op Libanees grondgebied ligt, onderschept aldus, volgens Reuter, het ministerie van defensie van Libanon. Toen het Libanees grondgebied ligt onderschept, de richting van Beiroet, openden de Israëlische toestellen het vuur en dwongen het verkenningsvliegtuig in Israël te landen, zo zegt het ministerie. De Nieuwzeelandse minister van arbeid, immigratie en mijnwezen, de heer F. Hackett is voor een driedaags bezoek in Nederland aangekomen. De heer Hackett zal hier besprekingen voeren over migratievraagstukken en een bezoek brengen aan het hoofdkantoor van de Shell in Den Haag, de Fokkerfabrieken te Amster dam en de Philips}abrieken te Eindhoven. Gisteren werd de Nieuwzeelandse mi nister (links) ontvangen door de minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy (rechts). Sedert Koningin Wilhelmina het haar ter gelegenheid van haar gouden re geringsjubileum aangeboden nationaal hulde bliik ter beschikking stelde van de bestrijding van kanker in Neder land cn de stichting Koningin Wilhelmi- nafonds zich met de uitvoering van die koninklijke opdracht heelt beiast, zijn tien jaar verstreken. De daad van de vorstin is verstaan als een appel aan ons hele volk. Het K.W.F. geniet nog steeds populariteit, zoals blijkt uit de vele bijdragen. De stienting begon naar taak' met een vorstelijk geschenk van 2.081.127.50. De noodzaak van verruiming der midde len werd meteen gevoeld. Het arse naal moest worden en moet blijven in verantwoorde evenredigheid met de stellig iets minderende, maar nog on verzwakte aandacht eisende, volks vijand nr. 1. Aan offerzin heeft het nim mer ontbroken. Het ging er steeds om, deze efficiënt en effectief te richten. Dit Millie Perkins (links), het 19-jarige Amerikaanse meisje, dat de rol van An ne Frank speelt in de film „Het dag boek van Anne Frahk", is gisteren per K.L.M -vliegtuig uit Stockholm op Schip hol aangekomen met haar begeleidster Gertrude Brooks van 2Óth. Century Fox. Het was een zeer vermoeide Millie Per- 'n over de gehele zaak te betrachten, kins, die na een zware tournee door is constant gebeurd door de Vereniging tot steun aan het Koningin Wilheimina- fonds. Het gehele Nederlandse volk be strijdt de kanker door zijn bijdrage aan het K.W.F. in de vorm van contributie als lid, donatie, deelname aan haak-in enz. Enorme sommen zijn nodig en zijn verschaft. In de afgelopen tien jaar heeft de Vereniging aan de stichting afgedragen circa 15.400.000. Een verantwoord deel van het fonds moet uiteraard in reserve blijven, bv. om eventueel onmiddellijk enig nieuw wapen in de strijd te kunnen brengen. Ondanks de nodige paraatheid is in de afgelopen tien jaar besteed kun nen worden: voor fundamentele en klinische research ruim 7.854.000, Voor apparatuur ruim 1.647.000, voor bouw en verbetering van kanker- instituten ruim f 3.345.000. De vijand geeft nog slechts wel nig terrein prijs. Weinig, maar reëel en meer naarmate de patiënten en hun omgeving zich minder door vrees la ten weerhouden, zich tijdig te wenden tot de thans, dank zij het KAV.F. in het gehele land ruim verspreide centra. Op een woensdag te Amsterdam gehou den persconferentie zijn het werk van het K.W.F., de activiteiten en de re sultaten belicht. Gesproken is ook over het moeilijke probleem van een juiste en tevens medisch, dus ook psychologisch verantwoorde voorlichting, in het bij zonder over dikwijls niet dan zoge naamde aamvinstèn op het gebied van kankeronderzoek en -behande ling. „Toch lijkt het geenszins hope loos", aldus dr. W. F. Wassink, lid van de wetenschappelijke raad en van de commissie voorlichting, „om de grote massa, die nog niet geheel vrij is van irrationele remmingen, door een verstandelijke argumentatie op de goe de weg te helpen naar de hedendaagse behandeling, waarvan de resultaten verrassend veel beter zijn dan in brede kringen als denkbaar wordt be schouwd". Generaal J. H. Rothschild, die direc teur van de afdeling voor wetenschap pelijk onderzoek van het Amerikaanse leger is geweest, heeft in een artikel in het Amerikaanse tijdschrift „Har pers" verklaard dat met biochemische wapens oorlog kan worden gevoerd zonder dat er doden vallen of bloed wordt vergoten. Er bestaan niet-dode- Hjkc gassen die tijdelijke waanzin, ver lamming of blindheid veroorzaken. Voorts is er gas waarmee men oogsten onbruikbaar kan maken. Generaal Rothschild gelooft dat de „vooringenomenheid" tegen bioche mische wapens dateert uit de eerste wereldoorlog, toen onder andere mos terdgas werd gebruikt. Hij merkt ech ter op dat van de ongeveer zestigdui zend Amerikaanse militairen die in de eerste wereldoorlog bij gasaanvallen werden gewond, twee procent is over- leden, terwijl het percentage doden on- Amenka en thans door Europa in Ne- der de gewonden bij gevechten 25.8 be- derland arriveerde. Zij fleurde zichtbaar droef op toen zij begroet werd door het Ne- De 'generaal waarschuwt ten slotte aerlandse meisje dat candidaat geweest dat men in de Sovjet-Unie niet evenveel is voor de rol van Anne Frank en in ..scrupules" heeft als in de Verenigde de algemene beoordeling als tweede was Staten en dat de Sovjet-leiders niet zul- geëindigd, het balletdanseresje Marianne f len aarzelen bio-che'mische wapens te Sarstaedt. perfectioneren en eventueel te gebrui- I ken. Het Franse militaire hoofdkwartier te Algiers heeft meegedeeld dat een Franse eenheid, die vanaf Tunesisch gebied werd beschoten, in een gevecht met hun aanvallers de Tunesische grens over een afstand van een kilo meter overschreden, hierbij gebruik makend van het zgn. „recht tot achter volging", aldus bericht Reuter. Er ont spon zich een gevecht, waarbij 32 re bellen werden gedood. Voorts werd een veertigtal vuurwapens buitgemaakt, waaronder een mortier, een zwaar ma chinegeweer en twee automatische wa pens. Later wijzigde het hoofdkwartier te Algiers zijn verklaring zodanig, dat de passage over het overschrijden van de Tunesische grens en „het recht tot achtervolging" werd geschrapt. De nieuwe formulering luidde als volgt „Onmiddellijk werden versterkingen naar de bewuste plaats gezonden om de Franse eenheid in staat te stellen het contact te verbreken. Zij vielen de aanvallers van achteren aan op de noordelijke helling van de berg Harra- ba". Zes zusters Franciscanessen van Ben- nebroek (Klooster St.-Lucia) vertrekken 15 augustus naar Nederlands Nieuw- Guinea. Op verzoek van mgr. Manfred Staverman O.F.M., apost. vicaris van Hollandia, zullen zij zich vestigen in Hollandia en in de Baliemvallei voor onderwijs en ziekenzorg. Oeganda Eridadi Mulira, de voor malige leider van de twee politieke be wegingen in Oeganda die in de afge lopen week werden verboden, heeft de vorming van een derde de „Oeganda vruheidsbeweging" aangekondigd. Mulira zei dat de nieuwe groepering zou streven naar bevordering van een geest van nationaal gevoel voor het verkrijgen van de onafhankelijkheid zodra het volk dat wil". Voorts wil zü de noden der bevolking aan de regering voorleggen. (Reuter) LEIDEN, 27 mei Vrij doet. recht. H. J. Houtman, Leiden.. GRONINGEN, 27 mei Doctoraal biologie .J J. Beukema, Groningen (cum laude), G. T. N. de Leeuw, De Steeg, doctoraal scheikunde mevr. A. M. Postma-Zweens, Groningen; kand. wis- en natuurkunde (F): H. A. Mar tin, Winterswijk; idem (H): J. van der Deen, Winschoten; H. P. M. Kerck- hoffs. Hulsberg (L). NIJMEGEN, 27 mei Kand. sociale wetenschappen: pater W. H. G. A. van Betuw (MSC (Arnhem), doctoraal Ne derlands: E. L. Janssen (Kerkrade). 's GRAVENHAGE, 27 mei (Ne derlands instituut voor volkshuisvesting en stedebouw) Examen middelbaar planologisch onderzoeker; K. Blees, Zaandam, J. Bos, Groningen; J. A. H. r. Jansen, Tilburg; J. Oosting, Amster- jJ- v. Staveren, Amsterdam. AMSTERDAM, 27 mei (V.U.) Kand. Engels L. van Buuren en H. Flipse (Amsterdam) en doctoraal Spaans J. Bakker (Amsterdam). UTRECHT, 27 mei. Kand. wis- en na tuurkunde A: L. v. d. Brandeler, Baarn A. Hofstede, Utrecht, M. M. M. P Matthey, Sittard, C. v.d. Rijst, Utrecht G W. V. Scnerpenzeel, Utrecht, C. H. Weysenfeld, Amersfoort. W. J. de Vos Utrecht, Th. W. Kuypers, Utrecht, j! Schaefer, Hilversum, mej. M. M. Zaal berg, Utrecht. Th. A. Hoogsteder, Arn- nem L. J. J. Janssen, Hulsberg, W. J. J. Laseur, Utrecht. A. J. Bastiaanse, Hilversum. F. Birnie, Vlaardingen. mej. A. Miedema, Hengelo, G. D. Sman's, Stems (L) mej. J. Tuinzing (cum lau de), Bennekom. mej. J. A. A. V. M v d. Vaart, Utrecht. J. A. M. in 't Groen (cum laude) Utrecht. J. P, de Keu- ning, Rotterdam. N. C. Meijer Drees Wagemngen. doet. natuurkunde: P. W. M.Glaudemans, Bussum, II. Schneider Bilthoven, R. P. van Stapele (cum lau de) Geldrop. Doet. scheikunde: J. A. Ackerman, Utrecht, B. H. Bijsterbosch, voorburg, J. W. Crum, Gorinchem, W. J. Gelsema, Zaltbommel. Doet. Biolo- 't? Cj'. O; P Jansen (cum laude) Utrecht, D. I. Zandee, Wolphaartsdnk. doet. sociologie: C. J. Straver, Schoon hoven. Nu het dit jaar vijfhonderd jaar ge leden is dat de latere paus Adriaan VI te Utrecht geboren werd, brengt het nummer van deze week een uitvoerig artikel van de hand van A. H. Bredero over het leven van de enige Nederland se Paus, de toenmalige situatie in Euro pa en de toestanden welke hij na zijn pauskeuze in Rome aantrof. Het artikel is o.a. geïllustreerd met twee kleur foto s, waarvan de ene de voorpagina vult. J. W. Hofwijk heeft een bezoek ge bracht aan de oude Hanzestad Lübeck, viak bij het ijzeren gordijn gelegen, die niet minder dan 90.000 vluchtelingen uit het oosten werk en onderdak heeft weten te verschaffen. Rogier van Aerde schrpft over de werkloosheid onder de Vlaamse bevolking van België, welke voor een groot deel wordt veroorzaakt door een (on)economische politiek der regering, die gericht is op de bevoor deling van het Walenland ten koste van de industriële mogelijkheden van het andere deel van het land. Een tweede bijdrage van deze redacteur heeft be trekking op de zorgelijke toestand, waar in heden ten dage het merendeel van de Nederlandse kunstenaars leeft, en hun toenemende verarming. Verder een aan tal reportages, o.a. over de Parijse clochard, een heel apart mensentype. Jan Cottaar schrijft over de landskam pioen Sparta, een creatie van Dennis Neville.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5