Krone presenteert circusfestival van tempoprestatie en stijl Paarden en acrobaten in omlijsting van show Van het oostelijk front geen nieuws in de woningbouw Van Nelle'S koffie en ttiee! Van Nelle bestellen! Vakvereniging en Cuba Zuidhollandse V.V.V. is tevreden over toeristen Kolen- en Staalgemeenschap is boven alles nationaal" Gezagvoerder op de „Rotterdam Prinses Beatrix ere- commandeur van de Johanniterorde Communisten niet kandidaat in 20 federaties rl"£ Illlllllllllllllllllllll DONDERDAG 28 MEI 1959 PAGINA 6 De doordringende geur van de piste wachtte de bezoeker bij de ingang. Hij voerde met zich de ondefinieerbare sfeer van het circus leven. De helverlichte entree, het schaduwspel van mensen in de vollopende tent als tol schimmen gedoemde figuren door het felle schijnwerperlicht, dat de piste gevangen houdt: facetten van een groeiende spanning, die fascineerde door de onwezenlijkheid. Dan kwam plotseling de volle muziek uit de orkestbak boven. De première van een circusvoorstelling was begonnen. Het donkerrode doek van het toneel achter de piste gleed omhoog. Krone maakte zijn visuele intrede bij het Rotterdamse publiek. Men ervaarde het binnenkomen van de cowboys en cowgirls welhaast als een inbreuk op het individueel ervaren van een ander leven; het leven van hard werken en van onzekerheid, van het mysterieus ge beuren in de lichtkegel die piste heet. Commodore Bouman: Rechtbank acht meisje niet beledigd Programma zonder leegt en in scenes Hoogtepunten Geslaagde première Het faillissement van Tieleman en Dros Geen uitkering voor aandeelhouders te verwachten Het duo „Louise et Roger": Pas de deux op paardenruggen. Lezing door prof. ir. J. v. d. Broek Protest tegen korting ambtelijke pensioenen Zij weet wat zo'n ,,doe het zelf'-man toekomt. Hij wat bij een zorgzame vrouw in de smaak valt. Beiden zijn dol op lekkere, pittige koffie..,, geurige, krachtige thee. Zij beiden hebben hun voorkeur gegeven aan die an dere ideale twèe: Van Nelle's koffie en thee! Van Nelle's koffie: Het heerlijke aroma is al 'n voorbode van de ver rukkelijke smaak Dat ontspant, zo'n pittige kop Van NelleWat kun je daar naar verlangen m Van Nelle's thee: Die herkent een fijnproever direct. Geen andere is zó geurig. Probeer Van Nelle's ASSAM thee - een ver fijnde melange uit de Indiase theeprovincie Assam. De Engelsen die theegenieters - zijn verzot op dit type thee. Probeer zo'n pakje! De ideale tweet Van Nelle's koffie en thee! GOUDMERK f 2.M ROODMERK f1.74 PAARSMERK f 1." Van Nelle's ASSAM thee 90 ct per 100 gram Vraag onze cadeaufolder bij uw winkelier of bij Van Nelle, afd. Cadeaus, postbus 817, Rotterdam. Gemeenschappelij k Eigendom De inkoop van amortisatie- bewijzen Zware straf voor ontwerper sportwagen Wenken van nir. Klaasesz tot meer mede werking van gemeente-secretarieën Duidelijk plan gevraagd voor verkorting arbeidstijd Commodore C. Bouman, de huidige ge zagvoerder van de „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerika Lijn zal door de directie van de H.A.L. worden benoemd tot gezagvoerder van het nieuwe vlagge- schip ..Rotterdam". In zijn plaat* zal op de „Nieuw Amsterdam" tot gezagvoerder worden benoemd kapitein D. van Dalen, op dit moment kapitein van de „Staten dam''. Corr modore Bouman werd op 1 septem ber 1897 in Maassluis geboren. Hij bezocht de Kweekschool voor de Zeevaart te Am sterdam en werd in 1915 als stuurmans leerling geplaatst op de „Ryndam". Se dertdien heeft hij onafgebroken op H.A.L.- sóhepen gevaren. Zoals bekend, vertrekt de „Rotterdam" op 3 september a.s- van Rotterdam naar New York. Prinses Beatrix heeft haar benoeming tot erecommandeur van de Johanniter orde in Nederland aangeboden. Zij zal als zodanig worden geïnstalleerd op vrijdag 19 juni a.s. tijdens de plechtige herdenking van het feit, dat de orde in Nederland 5ft jaar geleden door wijlen Prins Hendrik werd opgericht. De herdenkingsplechtigheid, te houden in de Ridderzaal, te 's-Gravenhage, zal worden geleid door Prins Bernhard in diens kwaliteit van landcommandeur der orde en zal worden bijgewoond door H. M. de Koningin en talrijke vertegenwoor digers van buitenlandse takken der orde. De 68-jarige ir. G. V. uit Reeuwijk is gisteren door de Rechtbank te Rot terdam vrijgesproken van de aankla ht, dat hij een meisje had beledigd. De Rechtbank achtte namelijk belediging nie't bewezen. Het meisje had op een in de „Haagse Post" gepubliceerde foto van de opening van een tentoonstelling in Den Haag gestaan. Naar de rubriek „Het Vrije Woord" van dit blad, schreef de heer V. toen een brief, waarin hij kritiek op het uiterlijk van het meisje oefende. Deze brief werd geplaatst. De eis was 40.boete of twintig dagen. Maar al spoedig voelde men zich op genomen in het dwarrelende schouwspel dat op het programma aangegeven stond als „Rodeo in Springfield". En nadat de clowns hun eerste applaus hadden geoogst vooral ook nadat Christel Sembach te paard met, de lasso had gewerkt, is de vaart de ronde ring gaan beheersen. Het kan niet worden ontkend, dat de show een grote rol speelt in dit festival. Het programma is opgebouwd uit een vijftal scènes die het publiek elk een an dere wereld '--.en. Het ritme wordt be paald door ballet, dat op een 'oneel achter de piste werkt. Nooit stokt het pro gramma. Altijd is er wel een clown, een danseres of een paard om de leegten op te vangen. Onbetwistbaar vormden de paardennum. mers en het optreden van de drie Alizé's de hoogtepunten van het -programma. Christel Sembach presenteert te paard na het cowboy-festijn acht Indiaanse moor- hengsten Na het berennummer, dat on getwijfeld tijdens de matinees veel succes zal hebben komen de olifanten als onder deel van een Indisch feest Zeven jonge dieren worden gebracht door Frieda Sem. bach-Krone die met grote charme de kudde verandert in een levende piramide Na de aorobatiek op de paardenruggen van Hansels ruitergroep en het optreden van de clowns Les' French en Peter Bento fijnzinnige humor zelfs in de kluchtige boksscène komt de grote paardendres- suur. Sensatie wordt verdreven door de gracieuse bewegingen van de prachtige paarden. Vier ruiters uit de Spaanse rij school openen dit nummer met een hoge schoolquadrille op schimmelhengsten Groots is zeker de prestatie van Christel Sembach, rijdend op Star of Hannover IV „Louise et Roger" dansen pas de deux op de ruggen van twee paarden en als hoog tepunt in deze dressuurkunst presenteert de directeur Carl Sembach 24 Arabische schimmelhengsten en 12 Shetland-pony's Als na de pauze Gilbert Houcke in de traditionele Tarzanstijl zijn elf tijgers heeft laten werken, balanceert Carmen Castello tijdens het afbreken van de kooi in de nok op een stoel aan de vrijhangende trapeze In het Afrikaanse feest schommelt het nijlpaard Poppaa log de piste binnen, kijkt dromerig naar de danseres Suleika, eet brood en sla en hobbelt weer weg. Acht Mohameds brengen in hoog tempo een acrobatennummer met een vier man hoge salto mortale als besluit. Min of meer los van het festival staat het optreden van de Alizé's. De passage aan de trapeze, waarbij Marlies en Pierre elkaar passeren is adembenemend. Pierre levert daarna een knappe prestatie met de tweeënhalfvoudige salto, waarna hij door vanger Jacques aan de benen wordt ge grepen, In de laatste scène een fruitoogst op Cuba trad Christel nogmaals op in een hogeschoolnummer, ditmaal met de brui ne Lipizzaner hengst Favory-Barbara aan de lange teugel. De jongleur Edoardo Ras- pini bleek over een groot talent te be schikken, terwijl zijn afwerking bijzonder stijlvol was. Na een laatste solo-optreden van het ballet Gérard. met fraaie kleur effecten volgde onder grote bijval de fi nale. Tempo, show, kleur en prestatie hebben deze gala-première beheerst. Tussen de besproken programmapunten door, werk ten allerlei kleinere nummers in de piste en danste het ballet Gérard op het po dium de vaart van het festival omhoog. Krone's optreden in Rotterdam was uit stekend geslaagd De curator in het faillissement der commanditaire vennootschap op aan delen Tieleman en Dros te -iden deelt mede, dat in dit faillissement tot heden drie uitdelingen hebben plaats gevon den. Blijkens de gedeponeerde uit- delingslijsten is hierbij een aan de C V. verleend boedelk'-ediet, groot '99.585, geheel afgelost. Aan preferente credi teuren erd in totaal 951.594 uitge keerd. waarmee deze thans vrijwel ge heel zijn voldaan. De concurrerende crediteuren ontvingen tot heden achter eenvolgens 14, 15, 48 en 15,5144 pet hun ner vorderingen, waartoe in totaal 1.062.448 werd uitgekeerd. Er zijn nog enige verdere uitkeringen te verwachten. Het uitzicht bestaat, dat uiteindelijk alle nreferente schulden volledig en alle concurrerende schulden vrijwel volledig, zullen kunnen worden voldaan. Het is echter wel uitgesloten te achten, dat de baten toereikend zul- l-i blijken om ook nog een uitkering aan de aander'houders te doen, aldus de curator. Professor ir- J. H. van den Broek heef geenspjjt over zün reis naar Rusland Dat bleek gisteravond wel, toen hij in het zaaltje van de Rotterdamse Kunst kring voor leden van de Kon. Mij. tot Bevordering der Bouwkunst, de B.N.A. én van de vereniging „Bouwkunst en Vriendschap" een verslag gaf van de ervaringen die hij onlangs aan de ande re kant van het IJzeren gordijn opdeed tijdens het congres van de Union Inter nationale des Architectes. Hii vertelde eerst, iets van het reizen In Rusland en van de bezienswaardighe den. Zo kon hij mededelen, dat het be roemde museum Hermitage in Leningrad per dag 4000 bezoekers telt en des zon dags zelfs 10.000. De Nederlandse schil derijen die men in ruil had afgestaan voor het lenen van enkele Rembrandtstukken ten behoeve van de in 1956 gehouden a- tionale tentoonstellingen in Amsterdam en Rotterdam achtte men in kwaliteit niet evenwaardig. De gedachte was zelfs geopperd, dat zü wel eens niet echt zou den kunnen zij1»! Uiteraard besprak prof. Van den Broek het grote, dertig verdiepingen tellende universiteitsgebouw in Moskou, waarin zich geen trappen bevinden en alle'ver voer dus per lift geschiedt. Wat er ge beurt als er brand uitbreekt durf Ik niet te voorspellen, aldus de spreker. Voor het Rotterdamse publiek was het wel in-. teressant, dat de DelftSe hoógleraar nog even de Moskouse metro ln zijn beschou wing betrok, al belichtte hij er uiteraard vooral de bouwkundige kanten van. Hij noemde het lofwaardig, dat voor de 60 per rons, die deze ondergrondse telt, telkens andere architecten waren aangetrokken, zodat men een grote verscheidenheid in de bouw aantreft. Aan de woningbouw in Rusland mankeer; nog zeer ve€l, ook al zijn momenteel 12.000 deskundige ambtenaren bezig met de studie van de geprefabriceerde con structie. Alleen voor Moskou zijn al 3000 architecten, assistenten en tekenaars be zig met het ontwerpen van nieuwe wij ken. Veel nieuws op dit gebied was er voor de Nederlandse afgevaardigden op het congres niet te vernemen. De meeste experimenten waren reeds eerder in ons land toegepast. Overigens beschikte Mos kou reeds sedert 1927 over een uitgebreid bouwcentrum met een totale oppervlakte van 20 hectare- In de moderne woningbouw vertoont de Russische architectuur nog een sterke hang naar de vroeger hoogtij vierende monumentale, klassicistische allure, hoe wel Khroesjtsjev de staatsarchitecten or der heeft gegeven meer naar doelmatig heid te streven Binnen 2 5 3 jaar, zo Is de opzet, moet de gehele woningbouw volgens de methode van de geprefabri ceerde elementen geschieden, en wel in een tempo van twee miljoen huizen per jaar. Professor Van den Broek had zijn voordracht gekruid met enkele aardige anekdotes, waaronder de kennismaking met Khroesjtsjev en illustreerde dat alles met een ruime hoeveelheid diapositieven. De algemene Nederlandse Bond van gepensioneerden en de bond van gepen sioneerd spoor- en tramwegpersoneel, die tezamen ongeveer 78.000 leden tellen, heb ben in een adres aan de ministerraad ge protesteerd tegen de voorgenomen kor ting op de ambtelijke- weduwe- en wezen pensioenen wegens in te voeren algeme ne weduwe- en wezenverzekering. Voorts wordt in dit adres afschaffing van de be staande korting op de ambtelijke pensioe nen wegens het genieten van een AOW- uitkering verzocht, aangezien deze kor ting een achteruitstelling betekent van de gepensioneerde overheids- en semi-over- heidsdienaren ten opzichte vhn alle ove rige Nederlandse ingezetenen. tcfeeifó Per 250 grim Gemeenschappelijk Eigendom (Maat schappij tot Exploitatie van Woon eri Win kelhuizen) te 's-Gravenhage deelt aan de houders van amertisatiebewijzen mede, dat na het verstrijken van de gelegenheid tot d^ koop-aanbieding van amortisatie- bewijzen gebleken is. dat het gevormde fonds slechts toereikend is om alle in schrijvingen beneden f i"8 en «.en door loting bepaald gedeelte van de inschrij vingen ad 103 voor inkoop tegen laatst genoemde prijs in aanmerking te doen komen. Het voor inkoop beschikbare be drag was groot 99.099. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 32-jarige autohandelaar uit Voorburg, ontwerper van de Citeria-sportwagen, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek, omdat de man valsheid in geschrifte had ge pleegd ten nadele van de Zuidhollandse Bank N.V. Hij had namelijk valse wis selbrieven ter waarde van f 450.000 bij deze bank in disconto gegeven. De offi cier van justitie had veertien dagen gele den drie jaar gevangenisstraf gevorderd. De eerste resultaten van de eind april begonnen vakbondsverkiezingen op Cuba wijzen uit, dat het de communisten niet zal hikken, de vakbeweging op Cuba in handen te krijgen. De verkiezingen du ren nog tot begin juli. De vakverenigin gen hebben zich in 33 federaties aaneen gesloten, waarvan er 20 besloten hebben geen communisten kandidaat te stellen. De uitslag van de verkiezingen is van het grootste belang voor de manier van oplossing van de arbeidersproblemen op Cuba. Momenteel, het hoogseizoen van de suikeroogst, zijn ér OP Cuba 700.000 ar beiders (ruim 30 pet. van alle arbeiders» werkloos of slechts halve dagen wer kend. De regering onder Fidel Castro heeft reeds verscheidene keren radicale nei gingen getoond. Katholieke vakbondsleiders vrezen, -lat die houding geen oplossing zal bieden Zij sturen dan ook aan op samenwerking tussen regering en ondernemers, tenein de een nieuwe klassenstrijd te vermijden. In hotel „Toor" te Alphen a. d. Rijn is een algemene ledenvergadering gehouden van de V.V.V. jn de provincie Zuid-Hol land. Op deze bijeenkomst heeft de com missaris der Koningin mr J. Klaasesz en kele behartigenswaardige wenken ge geven. Zo achtte de commissaris het van belang, dat op de gemeentesecretarieën wat meer op daadwerkelijke wijze aan V.V.V.-werk wordt gedaan. Een centraal gebouw als een gemeentehuis weet iedere inwoner de vreemdeling aan te wijzen. Het zal nuttig kunnen zijn als b.v. de ambtenaar van de bevolking in woord en geschrift een eerste contact zou kunnen leggen met die toeristen, welke van een door hen te bezoeken gemeente wat. meer willen we ten dan hetgeen oppervlakkig gezien aan h,un ogen passeert. De commissaris acht te het daarom van belang, dat de fraaie en suggestieve V.V.V.-folders ter gemeen te-secretarie voorhanden zijn. Tot slot gaf de commissaris een hint in de richting van het aangaan en onderhouden van een nauwgezet contact met ambassadeurs en lagere ambtenaren van ambassaden, waarvan de V.V.V. een enorm profijt zal hebben, zo verzekerde mr. Klaasesz. Zowel de voorzitter van 't provinciaal bestuur van de V.V.V. de heer C. H. Hage- dorn te Gouda als de directeur van het V.V.V.-bureau, mr. R. H. Woltjer te 's-Gravenhage namen de suggesties in welwillende overweging. In zijn jaarrede wijdde de heer Hage- dom ruime aandacht aan de in 1958 be reikte resultaten in het belang van het toe. risme. Met, voldoening constateerde de pro vinciale V.V.V.-voorzitter, dat de geringe terugslag die in 1957 werd ondervonden, in 1958 al bijna i5 ingehaald. Er konden tenminste 5 miljoen overnach. tingen worden geboekt in 50.000 slaapplaat, sen; tenminste 3»/! miljoen bezoekers geno. ten van onze bezienswaardigheden en ten minste 20 miljoen bezoekers vonden een aangenaam verpozen op onze stranden. De leden hebben bijna een driekwart miljoen stuks propagandadrukwerken ver- Arena: 2 en 8 (zondag 1. 4.30, 8) uur. The Big Country (14 j., drama in technirama en technicolor). Capitol: 2, 7, 9.15 (zaterdag en zondag 2, 4.30, 7, 9.15) uur Zware Jongens, lich te Meisjes (strikt volw., thriller). Centraal: 2. 7. 9.15 (zaterdag en zondag '2, 4.30, 7, 9.15) uur: Van het Westelijk Front geen nieuws (14 j-, oorlogsfilm). Cincac-AD: 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30, 9.30 (zondag van 1.30 af) uur: Overval in de Pacific (a.l., spionagefilm in Warner- scope en technicolor), zondag 11 uur: Strijd om de Zuidpool (a.l., expeditie- film in kleuren). Cincac-NRC: 924 uur: actualiteiten, staatsiebezoek Sjah van Perzië in kleu ren, tekenfilm (a.l,). Colosseum: 2, 7, 9.15 (zondag 2, 4.30, 7- 9.15) uur: Zondaars in Spijkerbroek (str. volw., jeugddrama), donderdag 2, 7, 9.15 uur: De Nachten van Cabiria (volw., poë tisch drama), zaterdag en zondag 2 uur: De Wraak van de Vaandrig (a.l-, avon turenverhaal in technicolor). Harmonie: 2, 7, 9.15 (zaterdag 3.30. 7, 9-15, zondag 2, 4.30, 7, 9.15) uur: Tamango (18 j., avonturenverhaal in CinemaScope en Eastmancolor). Lumière: 2.15, 7, 9.30 (zaterdag en zon' dag 2, 4.30, 7, 9.30) uur: Duinkerken (18 j-> oorlogsfilm). Lutusca: 2.15, 7. 9.30, (zaterdag en zon dag 2, 4 30, 7, 9.30) uur; De Trotse Rebel (14 j., avonturenfilm in technicolor). Luxor: 2 en 8 (zaterdag en zondag 1.30. 4.45, 8.15) uur: Het Dagboek van Anne Frank (a.l., oorlogsdrama in Cinema' Scope). Metro: 2, 7, 9.15 (zaterdag 3.30, 7, 9.15, zondag 2, 4.30. 7, 9.15) uur: Stefanie (14 J" liefdesromance). Passage (Schiedam): 2 en 8.15 (zaterdag en zondag 2, 4.15. 7, 9.15) uur: Kat op eeI1 heet zinken dak (18 j., drama in Me' trocolor). Prinses: 2.15, 7, 9.30 (zaterdag en zondag 4.30, 7, 9.30) uur: Het Verloren Meisje (volw., thriller), zaterdag en zondag uur: kindervoorstelling. Rex: 2, 7, 9.15 (zaterdag en zondag 4.30, 7, 9.15» uur: Tarzan's Vlucht (14 1" jungle-avontuur). Thalia; 2.15, 7, 9.30 (zaterdag en zondag 2, 4.30, 7, 9-30) uur: Helden (a.l., satire i® Agfacolor). 't Venster: 2, 7, 9.15 (zondag 1.30, 4.15, 7, 9.15) uur: Huis clos (volw., drama). Victoria: 2 en 8 (zaterdag en zondag 4.30, 7 9.30, woeasdag 8, donderdag 3' uur: Knock on wood (14 j.. klucht), don' derdag 8 uur; The Rose Tattoo (18 j„ mi" lieuschiidering), zaterdag, zondag e® woensdag 2 uur: Je bent nooit te .i"h® (a.l., klucht). (Van onze Limburgse redacteur) De huidige kolencrisis heeft aan het licht gebracht, dat de Kolen en Staal gemeenschap niet meer is dan een pa pieren middel en dat het woord ..supra nationaal" blijkt vertaald te moeten wor den door „boven alles nationaal". Dit merkte de heer C. Fcenstra, voorzitter van de Protestants-christelijke Mijnwer- kersbond. op de tweejaarlijkse algemene vergadering van deze organisatie te Heer len in zijn openingsrede op. In de K.S.G., zo vervolgde de heer Feenstra. was tot, nu toe alleen maar goede wil aanwezig als er iets te halen viel. Thans, nu er voor een ideaal ge offerd moet worden, is de goede wil ver dwenen De fundamenten van de K.S.G. zijn op zand in plaats van op beton ge bouwd. De Hoge Autoriteit is het schuif- orgaan van de nationale regeringen ge worden. Zullen de gevolgen van dit a"®» op de mijnwerkers worden afgewimpeld' vroeg de heer Feenstra zich af. De wer1', nemers en met name de mijnwerke»'s organisaties dienen deze ontwikkeling®® nauwlettend te volgen. Bovendien moet®" zij ernaar streven, dat de bedrijfsgemee®' schappen hecht blijven en volkomen c® zond. zowel in economisch, als sociaal oP zicht. Tenslotte merkte de heer Feenstra ®"i op, dat zijn organisatie een vurige vo" stander is van werktijdenverkorting. werknemers hebben er recht op om in 0 ze te weten waar zij aan toe zijn. Aan loften alleen hebben zij niets. Bij de 17 sprekingen in de mijnindustrieraad. d'®f een duidelijk plan voor dc werktijdver' tlng te worden opgesteld. Wannéér werkgevers hiertoe niet bereid zouden ken; zou dit moeilijkheden veroorzaK® aldus de heer Feenstra.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6