Een fabriek woningen Duizend huizen voor industriële Rotterdam in jaar FILMWEEK in Mannheim Gotton-stretch ankiets Peek&Cloppenburg Luchtig spel hij de Neder landse Comedie „Zachtjes met de deuren!" I Theo Louis d'or voor Ida W asserman d or voor Paul Steenbergen OORLOG EN VREDE IN DE KUNST i 1 Congres leeszalen en biblio theken in Middelburg Miljoenenroof in Dublin Onderscheidingen voor „Een leger van gehouwen steen" en „Glas" Familiefeest met 700 gasten Feestelijke plechtigheid in de Haarlemse stadsschouwburg Geert algemene regeling voor de salariëring van leerlingen elke woensdag jongens - markt DINSDAG 2 JUNI 1959 PAGINA 3 WSm Vier directeuren van postzegelveiling in arrest Systeem Dura-Coignet krijgt de kans Fatlier Hans Casparie f Op 27-jarige leeftijd in de missie overleden Jos Zegers ernstig gewond Met zijn auto geslipt Prins Bernhard naar het Atlantisch congres Voor ir. P. Otten Hoogste Griekse onderscheiding Bij première klank- en lichtspel op de Acropolis Nederlander wil niet uit Australië Oudste inwoonster van Zandvoort overleden Soedanese ministers gearresteerd Met ISO man in de fabriek en 20 op de bouwplaats zal men in een jaar tijds ongeveer W00 woningen volgens het systeem Coignet kunnen opleveren. De elementen zijn tot in de uiterste per fectie afgewerkt. Op de bouwplaats is het alleen een kwestie van monteren. Op een basis van traditionele bouw zul len de elementen, een soort reusach tig bhokk&ndoosspel, in elkaar wor den gezet. Vier directeuren van een postaegel- Veiling in Dublin, die vorige maand de diefstal van een collectie zeldzame postzegels ter waarde van 350.000 pond hebben aangegeven, zijn gisteren ge arresteerd wegens poging tot oplich ting van hun clientele, aldus meldt TJ.PJ. Rechter John Maloney heeft de borgtocht op totaal 110.000 pond gesteld, ®en hoger bedrag dan ooit door een Ierse rechtbank is opgelegd. De beklaagden zijn de in Wenen ge boren dr. Paul Singer, zijn in Duits land geboren vrouw Irma, Jerome Sha- bahan en diens zoon Desmond. Zij vorm den de directie van de bankroete post zegelveiling Shanahan. De politie arres teerde hen zaterdag, 21 dagen nadat de firma de verdwijning uit haar vei lingzalen had aangegeven van de we reldberoemde Lombardo Venezia-collec- tie, welke 12.000 stuks omvatte. Sin ger heeft toen verklaard dat de waar de van de collectie tussen de 350.000 en 480.000 pond was. Een aantal ver tuiste zegels werden later gevonden tn de kantoren van de firma en er Kwamen ook wat voor de dag in de havenwijk van Dublin. Maar het groot ste deel van de collectie wordt nog steeds vermist. De firma, welke maandelijks veilin gen hield van zeldzame zegels uit de gehele wereld, ging spoedig na dé dief stal in vrijwillige liquidatie. Enkele dagen geleden is tussen de gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Spijkenisse en Ridderkerk en de vennootschap Du ra-Coignet de overeenkomst onderte kend inzake de bouw van 3000 woningen volgens het systeem Coignet. Met dit contract is er een einde gekomen aan de moeizame, jarenlange en vaak te leurstellende onderhandelingen, welke overheid en bouwonderneming hebben gevoerd. Het is hier thans niet de plaats dieper op allerlei remmende fac toren en invloeden in te gaan. Het is slechts verheugend te noemen, dat met dit contract een forse stap is ge zet op de weg, die leiden moet naar een meer grootscheepse industrialisa tie van het bouwbedrijf. De overeenkomst komt hierop neer: de fabriek voor de elementen, waar mee de voorlopig uit vier woonlagen bestaande huizenblokken zullen worden opgetrokken, moet over een jaar ge reed zijn om met de montage van de woningen te beginnen. De montage van de 3000 woningen mag drie jaar duren. In mei 1963 zullen zjj dus moeten zijn opgeleverd. Rotterdam, komt het eerst aan de beurt met i>00 woningen voor het uitbreidingsplan Lombardije. Daarna volgen de andere gemeenten aan de Maasmond. Voor n.v. Dura-Coignet en voor de firma Edmond Coignet te Parijs be tekent dit contract een voldoening. Ve le jaren lang hebben de genoemde ge meenten het voor en tegen van dit pro ject tegen elkaar afgewogen. Er is aan geschaafd en gedokterd. Nu zjjn alle risico's tot een minimum beperkt. De jui^t afgetreden minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, Ir. H. Witte, is aan de voltrekking van dit plan niet vreemd geweest. Hjj heeft ingezien, dat in de bouwnijverheid een onvermijdelijke ontwikkeling gaande is, welke wel voeren moet naar een steeds groter wordende industrialisatie van het bouwbedrijf. De vicieuse cirkel van schaarse produkten, kostenfactoren, stijgende lonen en opnieuw afremmen van bouwactiviteiten kan door indus trialisatie worden doorbroken. Hier voor is nodig om de door enorme vraag naar bouwobjectcn schaarse en dus dure vakarbeiders althans gedeel telijk door anderen, geoefenden of on geschoolden, wellicht minder in aan tal, te vervangen. Twee Nederlandse documentaires Min tijdens de Mannheimer Kultur- und ®ocumentar-Filmwoche onderscheiden: Een leger van gehouwen steen van Theo van Haren Noman kreeg een Mannheimer Filmdukat, Bert Haan- Jtra's Glas een eervolle vermelding. He overige Filmdukaten gingen naar °-a. de Franse films "loi, un nègre, Les Mistons, en naar de Duitse ''ocumentaire Der grosse Tag des Viovanni Farine. Een leger van gehouwen steeti werd in Mannheim onder de titel Nieder- landische Pasion gepresenteerd. De film is, zoals u bekend zal zijn. al weer enige jaren oud. Men heeft zich er kennelijk al die tijd over be raden of het niet te „pijnlijk" zou zijn dit verzetsdocument aan het Duit- Se publiek te presenteren. Hoe dat ook zij, de reactie van de toeschou wers was in ieder geval nogal schuch ter, hoewel men de film in een spe ciale versie vertoonde. Met name Was de begeleidende tekst minder tel dan hij het origineel het geval is. Het Duitse publiek werd overigens a°k door een indrukwekkende Tsjechi sche film, Vlinders vliegen hier niet, j%ah een gruwelijk verleden herinnerd. Met concentratiekamp Theresienstadt g®rd in deze film door middel van f.teaar gevonden kindertekeningen be- Meht. Hat „Glas" slechts een eervolle ver- In de afgelopen week heeft de Belgische familie Florizoone te Adin- kereke, een kustgemeente bij de Fran- se grens, een familiefeest gevierd 'Waaraan 700 leden van de familie deelnamen. Bij de H. Mis in de pa- rochiekerJc waren alle plaatsen voor Florizoone gereserveerd. Vijf pries ters, die aan de plechtigheid deel- narnen, waren neven van elkaar. Aan het diner bracht een koor van klein kinderen een familiehymne ten ge hore, die door twee musici uit de familie was gemaakt. melding kreeg, zal wel een uitvloeisel zijn van een zekere soort festivalpoli- tiek. Haanstra's ronduit meesterlijke filmpje is namelijk al eerder in Berlijn en Oberhausen met een eerste prijs be kroond! Als derde Nederlandse bijdrage werd in Mannheim nog Amsterdam van Max de Haas vertoond. Het heeft weinig zin l;e trachten een volledig overzicht te geven van het geen er verder tijdens deze week is vertoond. Per slot van rekening be vonden er zich onder de ruim 150 films welke gedurende zes lange dagen het programma vormden, tientallen pro dukten die wel het internationale ka rakter van de manifestatie accentueer den, maar beslist niet de filmvréugde verhoogden. Met name gaven ballet filmpjes als Gentleman Cambrioleur en Récréation wel een voortreffelijk beeld yan de verrichtingen van het ballet van Maurice Béjart, zij bewogen zich echter niet op het niveau van de filmkunst. Vermelden wij dus slechts een aantal films die o.i. de aandacht verdienen: Frankrijk presenteerde de meesterlijke satire van Henri Gruel, La Joconde, waarin een loopje wordt genomen met de Mona Lisa. Het is reeds eerder in Oberhausen en ook op d Nederlandse televisie vertoond. Zoveel plezier als La Joconde ver wekte, zoveel weerzin riep La Corrida Interdite op. Denys Colomb de Daunant geeft hierin een beeld van het stieren gevecht. Een vals beeld, waar hij uit sluitend gebruik maakte van de trage opname die de verrichtingen in de are na gruwelijker maakt dan ze in wer kelijkheid zijn, hetgeen niet wegneemt dat er op deze manier een fraai bewe gingsspel is ontstaan. Het zojuist uit Cannes gearriveerde filmpje l'Histoire d'un Poisson Rouge van Edmond Séchan was weer een verrukkelijke demonstra tie van Franse esprit. Zowel Canada als Joegoslavië hadden een documentaire ingezonden waarin het werk van de houtvlotters werd belicht: La Drave en Artiesten zonder applaus, die wei nig voor elkaar onder deden. Uit Joego slavië kwam ook nog een geestige per siflage op de moderne beeldhouwkunst: Het Misverstand. Van de voormalige televisieregisseur Herbert Victor draai de er als een van de vele Duitse bij dragen Unter den neun Kugeln, een geestige herinnering aan de wereld- tefttoonsteükö; kt Brussel. In de „woningen" fabriek, die zal worden gebouwd aan de Eemhaven te Rotterdam zullen per jaar ongeveer 1000 Coignet-woningen worden ge bouwd. 200 man in fabriek en bouw plaats tezamen, en dan nog hoofd zakelijk geen bouwvakarbeiders, zul len dit werk gemakkelijk aan kun nen. Voor eenzelfde contingent bij de traditionele bouwwijze zijn daar ruw weg 800 a 900 bouwarbeiders voor nodig. Het uitsparen en inzetten van bouwvakarbeiders voor meer wo ningbouw of voor uitvoering van ve le noodzakelijke utiiiteitswerken, wel ke thans moeten worden uitgesteld, is een belangrijk nevenverschijnsel van deze industrialisatie. Een ander belangrijk punt is, dat de woningen in prijs zullen kunnen dalen. De heer J. Dura Dzn sprak in dit verband zelfs van huren, die voor de grotere typen (vier kamers) 16,50 per week zullen gaan „doen". „Wanneer er voldoende produktie van woningen zal zijn", zo meende hij, „zal er ook voldoende rust in de bouwsector ko men en zal de bouw van deze wo ningen 15 tot 20 pet. goedkoper zijn dan de traditionele." Er wordt; al geheid aan de Eemha ven te Rotterdam. Binnen een jaar zal daar de fabriek staan, vanwaar geheel afgewerkte elementen ten be hoeve van industriële woningen hun weg naar zes gemeenten aan de Maas mond zullen vinden. Vier jaar is er gewerkt aan dit van oorsprong Franse systeem. Nu is het geheel aangepast aan ons land. Op de bouwplaats zul len steigers ontbreken. Elk element wordt zo van de wagen af gemonteerd. Voor de toevoer van grondstoffen en het vervoer van de elementen zal uiter aard ook worden gebruik gemaakt van de haven bij de fabriek. Het worden geen „uitgeklede" woningen en er is op toegezien, dat de kwaliteit elke toets van kritiek kan doorstaan. De esthetische vormgeving is in handen van architect Groosman, een zeer fan tasierijke geest, die in Rotterdam meer met systeembouw te maken heeft ge had en toen heeft blijk gegeven van een juist inzicht, waar het ging om uniformiteit te vermijden. Over de woningen zelf kunnen wij kort zijn. De huizen zijn zeer royaal in hun afmetingen. De grootste hebben een huiskamer van 18 m2, een slaap kamer van 13 m2, een kiqderslaapka- mer van 11% m2, een slaapkamer van 7% m2, een hal van 6 m2, een keuken van 7 m2 en een douchecel van 3% m2. Voorlopig wordt gebouwd in vier lagen. Met dit systeem kan echter ook tot acht woonlagen worden gegaan. Er is al aan gedacht fabrieken aan de IJ- mond, Rechtermaasoever te Rot- dam en Capelle aan de IJssel neer te zétten. Hoe meer „woning" fabrieken, des te meer woningtypen. Dit is echter, gezien de noodzaak van industrialisa tie van het bouwbedrijf, geen aange legenheid van één onderneming alleen. Advertentie sterk en praktisch, ideaal passend Vanaf leeftijd 4-5 jaar Per 2 paar - speciale J.M. prijs 23° n het nieuwe De la Mar-theater is de Nederlandse Comedie in de hoofd stad aan het zomerseizoen begon nen met het blijspel Zachtjes met de deuren! (Les portes claquent) van Michel Fermaud. De vertaling was van Alfred Pleiter en de regie van Ko van Dijk, die het spel terecht naar de klucht toe gedreven had. Voor een blijspel zijn de situaties en de dialogen een tikje te goedkoop en de wijsheid een tikje te weinig spiritueel. Maar laat het geval letje maar rustig een klucht zijn, het wordt er des te amusanter op omdat het zijn pretenties van blijspel, indien al aanwezig, in de klucht verliest. Het is een lawaaierig gedoe. In het huis van het echtpaar v. Dijk-Boesnach wordt erg met deuren gesmeten, zowel door de jongelui als door de ouderen, die het aan de jongeren verbieden. De twee generaties botsen op alle manieren. De jazz- en motorrage van de zoon, de filmster-aspiraties van de oudste doch ter, het verlangen naar een baby van de jongste, een onnozele aanbidder, het vriendinnetje van de jongen, de groot moeder en het dienstmeisje, het leeft alles warrig door elkaar heen en ver oorzaakt drama's, die achteraf niet blij ken te bestaan'en op fantasie berusten. De missieprocure van Mill Hill te .Roosendaal heeft uit de Philippynse missie telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van father Hans Casparie uit Den Haag. Father Cas parie was 27 jaar oud. Johan Casparie werd geboren in Gro ningen. Hy werd vorig jaar priester gewijd en vertrok 27 oktober naar de missie op de Philippijnen. Zijn ziekte is van korte duur geweest. (Van onze correspondent) De heer Jos Zegers, lid van de Eer- ste 7^otfr-en a'gemeen voorzitter van de N.G.B. is maandagmorgen in de ge meente Get rem met zijn auto tegen een boom gebotst. Hyzelf en zijn vrouw werden daardoor vrij ernstig gewond. Zij zijn m het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch opgenomen. De heer Zegers was van zijn woon plaats ocnayk over de rijksweg Nijme- gen-Den Bosch 0p weg naar Tilburg. In Geffen wilde hij een vrachtauto met aanhangwagen passeren. Halverwege deze manoevre moest de heer Zegers voor een tegenligger afremmen. Zijn auto raakte aan het slippen, kwam nog even in aanraking met de tegenligger en botste vervolgens, links van de weg, tegen een boom. Door de schok werd mevrouw Zegers uit de auto geslingerd. De heer Zegers raakte achter het stuur bekneld. Bij het Atlantisch congres, dat op 5 juni te Londen door koningin Elizabeth van Engeland geopend zal worden, ne- zijn gegaan naar Annv de Lange voor De Louis d'or, de gouden Bouwmees- termedaille van de Vereniging van Schouwburg- en concertgebouwdirec ties in Nederland, is dit jaar wederom naar Paul Steenbergen gegaan voor diens totale spelprestaties in het afge lopen seizoen. De Theo d'or is toege kend aan Ida Wasserman, zodat de beide gouden Bouwmeesterplakken dit jaar naar de Haagsche Comedie zijn gegaan. De jury bestaande uit Fie Carelsen, Cor van der Lugt Melsert en prof. dr. Van Tienen was van me ning, dat mevrouw Wassérman steeds een innig-menselijke warmte weet mee te geven aan door haar uit te boelden figuren, terwijl Paul Steenbergen in het bijzonder geprezen werd om zijn sober spel, waarmee hij werkelijke mensen op het toneel weet te plaatsen. De zilveren Bouwmeestermedailles Maar intussen zijn die drama's weer aan leiding tot botsingen en meningsverschil len, die de jeugd en de oudere genera tie, tot de alleroudste toe, gelegenheid bieden elkaar met argumenten en ver wijten om de oren te slaan. Als dat vol doende gebeurd is worden alle moeilijk heden in een handomdraai opgelost. Tot ieders opluchting en vermaak, mag men wel zeggen, en niet zonder speldeprik- ken naar links en rechts. Er zat meer vaart in het spel dan wij bij premières van zulk 5oort stukken gewend zijn. Kc van Dijk als de ge plaagde vader, Mimi Boesnach als de redderige moeder, Shireen Strooker als de potentiële filmster. Ramses Shaffy als de jazz-idioot, Femke Boersma als het gedroomde moedertje, Rita Marechal als de vriendin van de zoon, mevrouw Royaards als de grootmoeder. Allard v. d. Scheer als de aanbidder, Riek Scha- gen als het dienstmeisje, en Jan Blok als een zwijgende heer, die een bad kamer in heslag neemt.zij zijn allen vermakelijk geweest. Het allerliefst zagen we mevrouw Royaards als de ondeugende slimme grootmoeder, Rita Marechal, die heel anders was dan anders en een klein rolletje voortreffe lijk opknapte, Riek Schagen als een rabau van een dienstmaagd, ennu ja alle anderen dan óók maar, want daar was er niet een die geen lachsalvo's ver wekte in dit luchtig frivole maar handig getimmerde gevalletje. Er was dan ook veel geklap en er waren veel bloemen, ook voor de schrijver, die op het toneel verscheen. Dbg. Pablo Casals, 's werelds beroemdste cellist, zal in augustus naar Zermatt ko men om een interpretatie van concer ten voor cello van Haydn. 'Boccherini, Schumann, Dvorak en Saint-Saëns te dirigeren. men veel Nederlanders een belangrijke plaats in. Z.K.H. Prins Bernhard zal een open bare bijeenkomst op dinsdagavond 9 juni voorzitten. Deze bijeenkomst die om 9.15 uur begint zal door de Euro visie worden uitgezonden. Dit is ook het geval met de opening op vrijdag 5 juni, die zal worden geleid door het Nederlandse parlementslid, de heer J. J. Fens, congres-voorzitter. Eregast van het congres is de Neder landse ambassadeur te Londen, Z.E. dr. i A. W. C. Baron Bentinck. de rol van Cora Flood in „Het donker boven aan de trap", en naar Joan Renimelts voor de rol van Arthur de Vries Huydecooper in „De zwanen van de Theems". De bronzen medailles voor de beste bijrollen tenslotte wer den toegekend aan Ina van Faassen voor de rol van Josie Elliot in „George Dillon" en aan Hans Tiemcyer voor de rol van Harry Hope in ,lDe ijsman komt". De plechtige overdracht der medail les vond gisteren plaats in de Haarlem se stadsschouwburg, waar de Vereni ging van Schouwburgdirecties haar jaarvergadering houdt. De uitverkore nen waren zelf aanwezig om de medail les te aanvaarden uit handen van de Burgemeester Cremers reikt de gouden „Tho d'Or"-medaille uit aan mevrouw Ida Wasserman. Haarlemse burgemeester, mr. O. P. F. i genoot, die gisteravond in Enschede M. Cremers. In de plaats van Paul I moest optreden. Steenbergen, die zich op studiereis in Griekenland bevindt, nam zijn echtge note, de actrice Myra Ward de Louis d'or in ontvangst. Mevrouw Elisabeth Remmelts-Versluys verving haar echt- <R' V -■ vjV (Van onze correspondent) In Middelburg zijn maandag en van daag 250 deelnemers bijeen voor het dertigste congres dat wordt georgani seerd door de Nederlandse vereniging van bibliothecarissen en de centrale vereniging voor openbare leeszalen en bibliotheken. Dit congres bracht voor de leerlingen van openbare leeszalen en bibliotheken het weinig verheugende nieuws dat het niet mogelijk is hen een algemene regeling te geven voor hun salariëring. Deze mededeling deed de voorzitter van de centrale vereniging voor open bare leeszalen en bibliotheken, mr. A. F. Schepel. Hoewel er Wböotheteen zijn die hun leerlingen een kleine toelage verstrekken, zei mr. Schepel dat het onmogelijk is, alle bibliotheken te ver plichten een minimum-salaris te geven. Vooral voor de grote bibliotheken die een groot aantal leerlingen opleiden zou dit aanzienlijke financiële offers vergen. Voorts ging de heer Schepel nader in op een belangrijk en verheugend nieuws, namelijk betreffende de gelei delijke opheffing van het personeels tekort. Zo was er dit jaar een uitbrei ding van het leerlingenaantal voor de noodgedwongen acht op de volgende cursus wachten. Mr. Schepel toonde zich verheugd over deze toegenomen be langstelling waardoor, zoals hy opmerk te, het nijpende tekort aan bezitters van een directeursdiploma enigszins kan worden ingehaald. Verder deelde hy mee dat vorig jaar voor 't assistentendiploma 130 leerlingen slaagden, terwijl dit aan tal dit jaar gestegen is tot 150. Het ge volg van dit alles is dat het personeels tekort sterk zal verminderen. De vergadering werd geopend door de congresvoorzitter, dr. P. J. Cools, M.S.C. te Tilburg. Pater Cools ging in zijn rede in op de gesloten en de open bibliothe ken. Hij zei dat een eventuele beslissing over de vraag of een bibliotheek open of gesloten wordt, kan worden genomen aan de hand van een drietal principes. Ten eerste noemde hij dat van de vrij heid, ten tweede de verantwoordelijk heid om leiding té geven aan het leren lezen en tot slot het vrijwillig en bewust aanvaarden van het gevaar bij dit leren lezen. Voor de twee andere punten, de geschiedenis van het pocketbook bij kruideniers en het vragen van procen ten, die dr. Cools wilde aansnijden, was helaas geen tijd meer. De heer G. M. de Gelder, secretaris directeurscursus van 12 tot 28, terwijl j van de Bollandstichting te Amsterdam, dit aantal kort geleden slechts acht be-{hield een lezing over de betekenis van droog. Van de 28 kandidaten moesten ihet woord. „Het geweld", een werk van Han Hulsbergen op de tentoon stelling „Oorlog en vrede", wel ke gehouden wordt in het Cen traal Museum te Utrecht onder auspiciën van de studentenver eniging „Veritas". De tentoon stelling sluit aan bij het congres dat „Veritas" zo juist aan het onderwerp „oorlog en vrede" heeft gewijd ter gelegenheid van het tiende lustrum der vereni ging. De algemene indruk, die de expositie achterlaat, is, dat de tegenwoordige kunstenaar zijn aandacht terecht uitsluitend richt op de angst en de verschrik king van de oorlogvoering, ter wijl men vroeger, zoals uit di verse historische oorlogstafere len blijkt, nog aan moed en kracht kon denken. Het alge mene peil is niet hoog; iuist de werken die het meeste willen zeggen, zeggen het minste door dat zij zichzelf overschreeuwen in pathetiek of larmoyante uit beelding. Na afloop van de plechtigheid in de grote zaal, werd in de bovencorridor van de Haarlemse schouwburg in aan wezigheid van zeer vele genodigden, on der wie de acteur Jan Musch en me vrouw Rika Hopper, een portret onthuld van de Haarlemse toneelcriticus J. B. Schuil, die veertig jaar geleden het ini tiatief nam tot het doen geven van be- roepstoneelvoorsteilingen voor de mid delbare schooljeugd. Het gemeentebe stuur van Haarlem heeft hem willen eren door de kunstschilder Kees Ver- wey opdracht te geven een portret van de heer Schuil te schilderen ter plaat sing in de stadsschouwburg. Koning Paul I van Griekenland heeft ir. P. F. S. Otten benoemd tot groot officier in de orde van de Phoenix. Dit is de hoogste persoonlijke onderschei ding welke men in dit land kent. Zij werd aan ir. Otten uitgereikt door de Griekse minister van buitenlandse za ken, Averof, tijdens de première van het klank- en lichtspel op de Acropolis in Athene. De onderscheiding werd aan ir. Otten toegekend op grond van de verdiensten, welke Philips heeft voor de moderne opbouw van het oude land en in het bijzonder voor de totstandko ming van het schouwspel, dat een gro te internationale belangstelling gaande maakt voor het cultuurbezit uit het klassieke Hellas. De 24-jarige Nederlander Th. J. H. T. is zondagavond na een jacht door het centrum van Melbourne door de Australische politie gearresteerd. De man zou op 5 mei uit Australië zijn gezet wegens diefstal. Hij slaagde er echter in op het vliegveld van Melbour ne te ontsnappen. De politie zag hem zondagavond in een café. Tijdens zijn overbrenging naar het politiebureau sprong hij wild uit de auto. waarna de jacht begon. Tóen hij voor de tweede keer werd gegrepen schreeuwde hij: „Ik wil niet naar huis". Op 103-jarige leeftijd is maandagavond mevr. J. Bluijs—Van der Meij, de oudste inwoonster van Zandvoort. overleden. Mevr. BluijsVan der Meij, die bij haar zoon woonde, heeft, behalve tijdens de evacuatie van Zandvoort in de oorlogsjaren, de bad plaats nooit verlaten. Twee Soedanese ministers van de rege rende Opperste Raad zijn gisteren zonder dat dat officieel een reden bekendge maakt is, gearresteerd, aldus meldt Reuter. Het zijn brigade-generaal Ab- doel Rahim Sjenan van het plaatselijk bestuur en Mohedin Ahmed Abdoellah van verbindingen. Zondag zijn vier an dere politici, twee oud-parlementsleden en twee oud-legerofficeren, aangehou den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3