LAATSTE BERICHTEN TOCHT DOOR STERREN GEBERGTE VERKORT COUZY Prins ALBERT Marktberichten Vrijdag telefonisch contact met dr. Bongersma 543ste STAATSLOTERIJ trouwt in Brussel J. HenryDunant op vakantievaart Spionne gearresteerd in Westduits ministerie Pastoor Hosman met emeritaat ONTPLOFFING IN IJMUIDEN NIEUW-GUINE A-EXPEDITIE DINSDAG 2 JUNI 1959 PAGINA 9 Vertrek uit Deventer met 70 patiënten ~J& Coufi ^de &suenl VRAAGT UW LEVERANCIER! RIVIERTIJDINGEN Uitsluitend Wereldmerken 5 EN 10 JAAR GARANTIE vanaf 368.- (Advertentie) Onder zeer grote belangstelling is maan. dagmorgen vanaf Deventer het nieuwe hospitaalechip van het Nederlandse Rode Kruis, de ..J. Henry Dunant" zi.in eerste vakantievaart door Nederland begonnen, met 70 chronisch en langdurig bed legerige patiënten uit Overijssel. De Com. missaris der Koningin in Overijssel, J. B, G. M. Ridder de van der Schueren. heeft voor het vertrek hartelijk afscheid geno men van patiënten en verplegend perso neel. Op de valreep werd door de afdeling Overijssel nog een bandrecorder aange boden. Op de kade zorgden de ..Knollen- trekkers" voor vrolijke afscheidsmuziek. Het kinderkoor van het Jeugd Rode Kruis uit Oldenzaal zong in Twentse kleder dracht enige liederen. Hierop werden de trossen losgesmeten en aanvaardden de 70 patiënten in hun uitzicht biedende bed den in de ruime ziekenzalen de vakantie- tocht. De eerste dag is Huissen bij Nij megen het einddoel de tweede dag Jut- phaas en dan volgen Zaandam. Marken en Kampen. Zaterdag hoopt men in De venter terug te keren. Volgens het Westduitse blad ..Bild'' is een secretaresse van het ministerie van defensie van de Duitse Bondsrepub"- de 34-jarige Ingeborg Offergeld gearresr teerd op verdenking van spionage. Zij was veertien dagen tevoren op het minis terie gaan werken. De echtgenoot van de arrestante, de 36-jarige Peter Offergeld, is korte tiid na zijn vrouw in hechtenis genomen in zijn woning te Aken. Hii was juist terv gekomen van een reis naar Oost-Be--"" Het echtpaar Offergeld zou zich meer dan vier jaar aan spionage hebben schul dig gemaakt. Pastoor B. H. C. Hosman van de parochie Onze Lieve Vrouw Kpningin van de Vrede in 'A'dam heeft zondag jl. medege deeld. dat hij met ingang van 1 september as- met emeritaat zal gaan. Pastoor Hos man is thans 71 jaar oud. Hij werd 18 januari 1936 te Amsterdam benoemd. Pastoor Hosman is tbans 71 jaar oud. Hij werd 3 februari 1888 in Schiedam geboren: Na zijn priesterwijding 15 augus tus 1912, werd hij assistent in Oud-Beijer- land en korte tijd later kapelaan aan het Begijnhof in Amsterdam. Voor zijn benoe ming tot pastoor van Oud Vossemeer in 1932 was hij kapelaan in Alkmaar, Beem- ster en Den Haag. Vier jaren na zijn eer ste pastoraat kwam pastoor Hosman weer naar Amsterdam, nu als pastoor van de Vredeskerk. Bijna 25 jaren heeft hij deze grote en intens levende parochie geleid, een taak die hem de laatste jaren te zwaar begon te vallen. Een verzoek om met emeritaat te mogen gaan werd dan ook kortgeleden door de bisschop van Haarlem ingewilligd. Nestor 2 van Maracaibo n. Punta Cardo* Neder Elbe 1 van Hamburg te Amsterdam Niagara 1, 130 mijl ZW van Hanstholm Noordzee 2 van Antwerpen te Rotterdam Naess Commander 1. 112 mijl ZO van Suez Naess Tiger passeerde l Ras al Hadd Oberon 1, 65 mijl NO van Ouessant Orion 2 te Alexandrie Oostzee 2 van Rotterdam naar Dublin Osiris 2 van Antwerpen te Rotterdam Ommenkerk 2, 200 mijl ZO van Minicoy Oosterburgh 1 van Kiel te Kalmar Ootmarsum 2 van Jacksonville naar Havre Plancius 2, 20 mijl O van l.s. Shipwash Prins Frederik Hendrik 1 te Chicago I Prins Willem II 2 te Rotterdam verwacht Prins Willem V 31 van Toronto naar Hamilton Purmerend 2 van Lagos n. Port Harcourt Prosperite 1 van Karlshman te Kingslynn Polaris 31 van Yarmouth te Middlesborougb P. G. Thulin 2 te Cristobal verwacht Philine 1 van Mena al Ahmadi n. Gibraltar Prins Frederik Willem 2 op de Theems Paloma 1 van Felixtowe n. Antwerpen Pavonis I van Haukipudas te Rotterdam Pegasus passeerde 1 l.s. Goeree Piet Schipper 1 van Rotterdam n. Colchester Plato 1, 50 mijl ZZO van San Sebastian Papendrecht 1, 15 mijl N van Kaap Bon Prins Johan Willem Friso 1 van Leixoes naar Lissabon Prins Willem George Frederik 1 van Bremen naar Hamburg Prins Willem IV. 1, 120 mijl ONO v. Father- point Peperkust 1 van Conakry n. Freetown Quo Vadis 1 van IJmuiden naar Londen Robox 1 van Grangemouth naar Sande Roepat 2, 660 mijl N van St. Helena Rynkerk 2 te Antwerpen Ruys 30 te Kaapstad Realta 2 van Kopenhagen naar Malmö Reest 30 van Bremen te Londen Rembrandt 31 te Matadi Ridderkerk 1 van Dar es Salaam n. Tawao Rigel 31 van Rotterdam te Tyne Rost Marie 2 van Gothenburg te Aarhus Rotti 1 van Abadan naar Bombay Reza' Shah the Great 2, 60 mijl NW van Perlm Regulus 31 van Kopenhagen te Sundsvall Roelf 1 van Havre naar Bordeaux Randfontein 1 van Southampton te Antwerpen Speranza 1 van Zaandam naar Antwerpen Spirit 31 van Goole te Hansweert Solon 2 te Las Piedras verwacht Stad Amsterdam 1 van Amsterdam naar Las Palmas Steenwijk 1. 320 mijl NO van de Bermuda s Sont passeerde 1 Holtenau Surie 31 van Harlingen te Stockholm Swallow 2 van Amsterdam naar Middlesbro Sarangan 23 van San Francisco naar Portland Rana 1 van Manchester naar Oporto Rema 2 van Rotterdam naar Wexford Sertan passeerde 1 Gibraltar Setas passeerde 1 l.s. Texel Silvretta 1 van Gothenburg te Rotterdam Skagerak 1 van Kasko te Rotterdam Sonja D. 2 van Londen te Rotterdam Spes 1 in de Theemsmonding Spora 1, 15 mijl NW van l.s. Havre Statenlaan 1, 30 mijl Z van Finisterre Stella Prima 1, 120 mijl NW van Alexandrie Strabo passeerde 1 Ouessant Swift 1 van Gothenburg te Rotterdam Spoorsingel 2 te Kopenhagen Soestdyk 2 van Antwerpen naar Rotterdam Straat Madura 2 te Adelaide verwacht Scherpendrecht 1, 300 mijl NO van Aden Senegalkust 2 tc Freetown Straat Torres 30 te Colombo Schelde Lloyd passeerde 1 Finisterre Stad Schiedam 4 te Terneuzen verwacht Straat van Diemen 30 te Mauritius Sheratan 1 van Swansea naar Antwerpen Spolesto 1 van Sete te Manchester Stad Leiden 1 van Port Said naar Ceuta Sibigo 1 van Kuching n. Singapore Stanvac Djirak 1 van Surabaja n. Buatan Stan vac Lirik 1 te Tj. Uban Stanvac Pendopo 1 van Buatan n. S. Gerong Steven passeerde 1 Finisterre Sandenbu.rgh 1 van Aberdeen n. Middlesbro Silvaplana 2 n Antwerpen te Kopenhagen Spica 1 van Bremen naar Hamburg Th uban passeerde 1 Kiel Texel 31 te Londen Tiba vertri 2 van Rotterdam naar Bremen Towa vertr. 2 van Rotterdam naar Antwerpen Tjamme passeerde 2 Cherbourg Tero 2 voor anker te Hoek v. Holland Taurus vertr. 2 van Londen n. Rotterdam Teunika 31 van Harlingen te Londen Trompenberg 2 van Jacksonville n. Los Ange- Voor de handel: ANDRé KEHSTENS N.V. TILBURG Themis 2 van Guanta n. Carupano Triton 1, 70 mijl ZO van Jamaica Thca 1 van Livorno te Dublin Tiny 31 van Malmö te Huil Tilly 31 van Hudiksvall te Zaandam Tim 31 van Fruvon te Delfzijl Tarakan 2 te Norfolk Tweelingen 1, 430 mijl NO van Azoren Terschelling 1 in de Golf van Lyon Tamo 28 van Rotterdam te Rosario Tjibantjct 28 van Yokohama n. Palembang Triton 31 van Zwijndrecht te Vannes Thaletas passeerde 1 Kaap Trafalgar Thallo 2 van Rotterdam naar Dublin Trigon 1, 40 mijl NW van IJmuiden Tankhaven I. 1 van S. Gerong n. Makassar Tawali 1 160 mijl Z van Ouessant Tjipondok 1 van Singapore n. Pangkal Pinang Tomori 2 te Londen Teucer 1 van Djakarta n. Singapore Tjiluwah 1 te Surabaja Tjikampek 1 van Accra naar Takoradi Tomocyclus 5 te Puerto la Cruz verwacht Taria 1. 330 mijl ZO van Ceylön Tegelberg 2 te Maceio Tibia 1, 60 mijl N an Trinidad Tjimenteng 1 van Durban n. Kaapstad Urkersingel 2, 20 mijl NO van Kaap d'Antifer Utrecht passeerde 1 Socotra Vivipara passeerde 1 Ouessant Van Heemskerck 1, 430 mijl WZW van Sabang Van den Hagen 1 van Nagoya naar Shimizu Van Neck 1, 135 mijl O van Singapore Vasum l te Montreal Virgo passeerde 1 l.s. Noordhinder Volharding* passeerde 1 Kaap Palos Vanda 31 van Antwerpen te Cork Veritas 31 van Le Treport te Liverpool Vlist passeerde 1 Startpoint Van Brakel 2 te Understen Veenenburgh 1 van Middlesbro n. Rotterdam Venus vertr. 2 van Shoreham naar Rotterdam Vivo 1 van Rotterdam te Huil Van Cloon 2 van Suva naar Auckland Vauban 2 te Londen Vindicat Atque Polit 2 te Vifstavart t Vijgendam 1 van Grangemouth te Mantyluoto Waibalong 31 van Bahrein n. Tasmanie Westertoren 1 Van Port Said naar Venetie Waikelo 1 van Phnom Penh naar Saigon Waterland passeerde 1 Ouessant Woensdrecht 1, 120 mijl ZW van Ouessant Waal 2 van Rotterdam naar Algiers Wartena 1 van Rotterdam n. Helsingborg Wegro passeerde 1 Startpoint Wickenburgh 1 van Rotterdam n. Casablanca Wodan passeerde 2 Oland Wil ja passeerde 31 Holtenau Waiwerang 29 mei v. Darwin te Hongkong Weltevreden 1, 330 mijl NW van Fayal Westkust 1 van Fowey naar Genua Wilhelmna 31 van Stettin naar Huil Willemijn 30 van Milfordhaven naar Karachi Westpolder vertr. 2 van Guernsey naar CJporto Wonosobo 1 te Massawah Walenburg passeerde 2 Beach.yhead IJssel 1, 29 mijl OZO van Kaap Passero Zuiderkerk 2, 1100 mijl WZW van Fremantle Zaankerk 30 te Mombasa Zwijndrecht 1, 450 mijl ZZW van Kaap Race Zonnewijk 1 75 mijl WNW van Kaap Ray Zeeland (KRL) 2 te Mobile verwacht Zeehaan 1, 40 mijl NW van Kaap Spartel Zephyr 1, 20 mijl O v. l.s. Borkumrif Zuiderzee (kustv.) 1, 100 mijl W van Skagen Zaanland 2 te llheus LOBITII, 31 mei 1959. Gepasseerd na 13 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: 6 Gebr., Verwoert; Walden burg, Wanders; Hermann Brauns, Weiss; Ex press 302, Stadhouders; Constance, de Hoog; Ludwigshafen, Haas; St. Antonie Wegh- Em- bla Stavast; Vu*:aan 5. Mouthaan; Zanbesi. Erni; Vulcaan 167, Kriek; Gouwe, Buitelaar; Elbri, Super; TTiepelo. Donk; Dietrich. Melsen; Rhein, Karl Becker; Marti Schilperoord; Vul caan 67, Pors; NECKARSTEINACHZwerver. Jut; AMSTERDAM; West wijk Mouthaan; Ger- dau Ileok; Beverwijk. Eime; Amipateli, Pols; ARNHEM: Westmark. Kionke; DEVENTER: Spessart, Konings; NEDERHORST: Pilatus. Ki- viet; KAMPEN: Mar Teun, Seine; UTRECHT: Katerveer, v. Bruggen; Kairos Reinarz; WA- GENJlNGEN: Illo Chio, C» Wit; DOETINCHEM: Friesland, v Komen; MEPPEL: Emgrie, Da vids; ZUTPHENDamco 231, v. Dijk; OOSTER HOUT: Adjo, Teuben; SLUISKIL: Petrus Ma- ris Ne£kens; Rita, Smits: BELGIE: Wolga. Sterlin; Union, Huisman; R. Schelde 2. Durink; Mansard, Lieby; Hortencia, de Roo; Concordia. Dijkman; Amote. Theuns; Scott, Silvius; Mag- giane, v. d. Kaap; Liliane. Schollaert; Frein- thal 2. Bretz; Anna, Langenberg; Trois Soeurs, v. Akeleijn; DENEMARKEN: Cum Deo. Hein; HULL: Star. Lubbert; GOTEBORG: Lahn. Be- vens; HAM3BURG: Mariana. Laessey; FLEMA- LE: Betha, Thijs sen. LOBITH, 1 .Tuni 195». Gepasseerd voor 13 uur en bestemd vóór: ROTTERDAM: Rhenus TI Eisenhut; Bosco Thanhauser: Idoiine 2. Neijenhof; Albula, Ma- chielsen; Aleyon, vx. Sliedrecht; Westphalia. Rodijnen: Vallesia, v. Erp; Colorado. Gebhard: Silezia. Kluytmans; Anna, de Graaf; Damco 5, Oppermann: Damco 132, Neve; Damco 137. v. Hove. R.K 113, Meijer: IJsselmeer, Engelaar: Andre Chenier, Weiier; Trio, Frederiks, Mistral Jansen; Seam Tank 101 Weineberg; Doris, Wurtz; Express 27. Blumle; Jola. Polet; Odïn. Donkersloot; Res Nova. de Vries; Advent, Be velander; Damco 228. Twillert; Neske 97. Ger ritsen; Maria Judith, v Vliet: Teja. Korporaal; Express 62, Philiep; Barbara Cornelia. Padmos AMSTERDAM: 'Scha ilk wijk, Stefens: Hilde- brand, Jansen; Troostwijk v. Groen; Wijk dienst 5. v Rossum; Wijkdienst 2. v. Vliet; Lion, v. Woercom; Donar, Reisdorf; Pieternella Ursinus; Rheintank, Schumacher; Elpe. Leen- sen; Zw. Vlaanderen, Smit; Ma ar wijk, Kruizin- ga; LELYSTAD: Damco 112. Huurman: ZWIJN DRECHT: Agan, Briaire; Arnoldu.s. Reijmers: STEIN: Wotan, Platteschore; Express 121, Ter- adhuren; Staatsmijn Wiïhelmina, v. d. Pluim: Vulcaan 160, v. Teijlingen; DEVENTER; Heja v. d. Donk; VLAARDINGEN: Valkenburg. öeU°shell, Kopenhagen; Transatlantic, Antwer- Na' Rema, Wexford; Lechstein, Antwerpen; Narvik; Adabella Lykes, Bremen VCjeHa Lykes, Bremen; Galata, Bremen- Wol- rit» e state> Havre; Tohoro, Hamburg; ErJ'V Harvolk; Capita ine Lambe. Bremen: Ci (Advertentie) Dc Nieuw Guinea expeditie onder lei ding van dr. Brongersma uit Leiden ia in ernstige moeilijkheden geraakt. Regen, transportmoeilijkheden en ziekten hebben de reis aanzienlijk vertraagd, met het ge volg, dat men waarschijnlijk niet meer in staat is de tocht, die er op gericht is het Sterrengebergte te doorkruisen, in haar geheel te voltooien. Twee maanden tracht men nu al vanuit het kamp in de Sibil- vallei een begin te maken met de tocht naar het gebergte. Er is een deprimerende achterstand in de bevoorrading, die van Hollandia uit moet geschieden, ontstaan. Zware regen val en onbekendheid met het terrein zijn hiervan onder meer de oorzaak. Men zal zich herinneren, dat de drie helikopter piloten, verbonden aan de expetitie, met geelzucht in een hospitaal te Hollandia opgenomen moesten worden. Van de heer Bessem, die ln Leiden ze telt en die namens het stichtingsbestuur contact onderhoudt met de expeditie, ver namen wij, dat de moeilijkheden zich in derdaad opstapelen. De consekwentie van de grote vertraging is, dat de tocht veel duurder gaat kosten dan men geraamd had. Rijk en bedrijfsleven hebben zes ton op tafel gelegd om deze expeditie voor in ventarisatie van dit deel van Nieuw Gui nea mogelijk te maken. Men verwacht niet, dat regering en particulieren nog eens bereid zullen zijn nieuwe bedragen beschikbaar te stellen. „We zullen moeten bezuinigen en daarom hebben wij dr. Brongersma telefonisch opgeroepen", al- dus de heer Bessem. Hij zal daarvoor naar Hollandia moeten gaan, omdat alleen daarmede telefonische verbinding moge lijk is. Vrijdag aanstaande hebben we contact en weten we meer. Een grote handicap voor de pioniers is ook het tijdsgebrek. Men had voor deze expeditie een half laar uitgetrokken- Vele deelnemers die in Nederland wetenschap pelijk werk verrichten aan verschillende universiteiten onder hen is de leider van de expeditie, dr. Brongersma kun nen onmogelijk langer wegblijven. Het is daarom niet uitgesloten, dat de reis door bet Sterrengebergte aanzienlijk bekort zal t worden. Nu a) bereiken ons uit de Sibilvallel berichten, waarin wordt medegedeeld, dat men reeds vruchtbaar wetenschappelijk onderzoek op biologisch en antropologisch terrein heeft verricht. Hoe groot de transportproblemen zijn, blijkt wel uit het '«jl, dat men in het kamp nog steeds wacht op medicamenten. Dezer dagen werd aan het kamo een pak je afgeleverd. De inhoud bleek een door een van de expeditieleden ln Holland be steld radiotoestel te zijn.. De geneesmid delen waren In Hollandia achtergebleven. Prins Albert van België en Prinses Paola Ruffo di Calabaria zullen in Brussel in bet huwelijk treden. Het huwelijk zal zowel kerkelijk als burgerlijk in Brussel gesloten worden, zo is dinsdag van Belgische regeringszijde medegedeeld. Men voegde hieraan toe, dat Paus Joannes het paar zijn zegen zal geven tijdens een afzonderlijke plech. tigheid in Rome op 1 juli. Op verzoek van de Paus heeft men tot deze wijziging besloten. Dit verzoek is Ir de loop van maandagavond besproken op het koninklijk paleis te Laeken. Daar na werd het ter sprake gebracht op een speciale kabinetsvergadering, die dins dagmorgen werd gehouden. Officieel werd als reden voor de kabi netsvergadering opgegeven: bespreking van de socialistische aanval op de rege ring. De socialisten hadden nl. meege deeld. dat zij hedenmiddag in het parle ment vragen zouden stellen over de re geling van het huwelijk van prins Albert.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 9