Socialisten in oppositie uit angst voor radicale groep democratisch bestuur WILLEM II CONTACT De overheid moet veel meer gaan doen voor de sport Optreden van Soc.-Dem. Centrum is onaanvaardbaar ssts* Kerkelijk en burgerlijk huwelijk K.V.P.-YOQRZITTER OVER KABINET-DE QUAY 'n^8Jte lang duurt DRAADLOOS Alom tendens naar christ Half jaar tegen arts geëist Als U niet lijkt n v U niet zint probeer dan de 4e manier van roken het sigaartje dat U als sigaret kunt roken Sport, ernst en amusement Rector Booymans: de sport moet de jeugdbeweging van de toekomst zijn f. 325- Singapore juicht zijn premier toe Speelt Pele goed DONDERDAG 4 JUNI 1959 PAGINA 3 Stoffelijk overschot opgegraven Geruchten over vergiftiging Ned. verbond midden standsver eni gin gen Voorstander van een algemene loonronde P.v.d.A. toonde te weinig spankracht Wegens mishandeling van zijn gastheer 50ste Dappere Dodo Ambassadeur van Indië overleden Verklaring P.v.d.A.-bestuur: „Probeert politieke koers van partij te veranderen" Pullen-rijm Middenstandsbedevaart naar Heiloo DODELIJK ONGEVAL Paus beperkt aantal particuliere audiënties Examen doen? Ak de volwaardige,geheel metalen 6x6 camera AMSTEL „De indruk, als zouden meer dan 1>Ü andere kabinetsformaties personen zich niet bereid hebben getoond, zitting in het kabinet te nemen, is onjuist. Die indruk is gevestigd, omdat men tel kens de namen kon lezen van degenen, die werden gepolst. Ik geloof, dat dit fout is geweest. Bij vorige formaties zullen er stellig niet minder bedankjes zijn geweest". Dit was een der punten van kritiek, die partijvoorzitter mr. H. W. van Doorn woensdag deed horen in een drukbezochte vergadering van de K.V.P. van de noordelijke Rotterdam se afdelingen, waarvan de leden in het Plaswijek-paviljoen in Hillegers- berg bijeengekomen waren. Een ander punt van kritiek zag mr. Van Doorn in het openhouden van te weinig ruimte in het overleg ten aan zien van de vraag, wie aan welk de partement zou komen. Bjj de behandeling van de voorge schiedenis van, wat spr. het optre den van een christen-democratische re gering noemde, wees mr. Van Doorn op het verschijnsel, dat men alom ziet hoe de socialisten zich in de oppositie terugtrekken en de christelijke groe peringen de regerings-verantwoordelijk- heid gaan dragen. Dit is niet alleen te zien in de zes landen van het zgn. Klein Europa, maar ook elders als in Engeland en Zwitserland. De diepere oorzaak van de politieke crisis zoals die zich in november 1958 openbaarde zag de heer Van Doorn niet in de belasting-aangelegenheden, die weliswaar de aanleiding waren, doch in de crisis binnen de socialis tische partij, waarvan een belangrijk deel naar links was verschoven. In die partij ontstond beroering toen een be langrijk deel anders was gaan denken over het Nieuw Guinea-beleid, de de fensie, de internationale militaire po litiek en ook over de nationale politiek. De socialistische partij kon niet de spankracht opbrengen, haar moeilijk heden binnen eigen muren te houden. Op last van de justitie is dezer dagen in de gemeente Helden-Panningen het stoffelijk overschot van de 62-jarige landbouwer J. M. opgegraven, die iets meer dan een maand geleden, 28 april, te Helden overleed. In verband met ge ruchten als zou deze landbouwer geen natuurlijke dood zijn gestorven, heeft de justitie sectie op het stoffelijk over schot laten verrichten. Het onderzoek, dat nog in volle gang is, heeft nog niet geleid tot het aan houden van bepaalde personen, die verdacht zouden zijn van een mogelijke vergiftigingszaak. Tot nu toe, zo deelde majoor P. J. van Boon uit Roermond ons mee, is nog niets van 'n eventuele vergiftiging gebleken. Naar verluidt, is de echtgenote van de overleden landbouwer onlangs aan gehouden in verband met een erfenis kwestie. De weduwe schijnt het ten las te gelegde te ontkennen. Vier jaar geleden huwde de vrouw, Weduwe en moeder van vier kinderen, met de weduwnaar M. uit Helden. De jongste regeringsverklaring is ten aanzien van de middenstand uitermate sober. Wanneer de huidige regering van plan is het beleid van de regering van de laatste jaren voort te zetten, dan is er enig uitzicht voor die mid denstand. Waar het om gaat is dat er een middenstandsbeleid komt waarbij de middenstand als sociale groep één figuur wordt, aldus de voorzitter van het Nederlands verbond van midden standsverenigingen, de heer M. Rade makers uit Arnhem, op een in Zwolle gehouden congres. De heer Rademakers sprak zich uit tegen een huurverhoging, zoals die in het advies van de SER van 24__april tot uiting is gekomen, omdat zij een zeer ernstige lastenverzwaring voor de midden, en kleinhandel tot gevolg zal hebben. Zij is voor het N.V.M. onaan vaardbaar. Het verbond is voorstan der van een algemene loonronde, indien er iets aan de lonen moeten worden ge daan. Het verbond meent, dat een al gemene loonronde meer aanbeveling verdient dan toepassing van een sys teem van gedifferentieerde loonvor ming. Het verbond is tegen afschaffing van de subsidie op consumptiemelk. Advertentie Men had ook bemerkt, dat de door braak niet het succes had opgeleverd, dat men ervan verwachtte; in tien jaar tijds waren beide linkse groeperingen van 39 op 38 zetels gekomen, al won nen de socialisten ten koste van de communisten. Het vait te betreuren, dat de pro testants-christelijke partijen belang rijk terugliepen, „maar toch waag ik het te zeggen", aldus mr. Van Doorn, „dat door de christelijk democrati sche partijen een belangrijke politie ke rol zal worden gespeeld". Bewust er buiten De socialisten hebben zich bewust buiten het kabinet willen houden. Mr. Burger heeft geen vinger uitgestoken om te pogen tot een echt opbouwend gesprek te komen, waardoor de socia listen in het nieuwe kabinet konden worden opgenomen. Die houding is hem ingegeven door vrees voor de ra dicalen in de partij als bv. ir. Vos. In de eerste fase van de informatie, toen hem zijn opinie werd gevraagd IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIMIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllilllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiitiiiiiiimiiiiiiimii over de voornaamste programpunten, volstond hij met de verwijzing naar het socialistische verkiezingsprogram. In de tweede fase gaf hij geen ant woord op de vraag of hij iets wilde zeggen over tegenstellingen in de we derzijdse programpunten en vroeg hij slechts naar de binding tussen de ko mende regering en de fracties. In de derde fase kwam op een verzoek om actieve, positieve bereidheid zijnerzijds geen enkele opbouwende gedachte naar voren. Bij dit alles is in katholieke kring duidelijk de bereidheid tot een kabinet op brede basis tot uitdrukking gebracht. Mr. Van Doorn betreurde de incon sequente houding van prof. Oud, die aanvankelijk had gezegd, dat iedere liberaal vrij was in een kabinet zitting te nemen of niet, doch niet zo lang daarna betoogde, dat liberalen niet in een kabinet met socialisten zitting zou den nemen. Uit propaganda-oogpunt voor de verkiezingen was dit niet gek bekeken, maar het volksbelang werd er niet mede gediend. Vooruitstrevend Voor zover ik de nieuwe ministers kan beoordelen, vervolgde mr. Van Doorn, acht ik hen bekwaam voor hun bestuursambt en voor teamwork en voor het voeren van een vooruitstre vend beleid. Het zal zeker niet doen aan loonsverhoging, is volkomen vals. geringsprogram niet in daden om te zetten. Als de heer Burger betoogt, dat het kabinet het niet eens is op punten als toto, mammoetwet en kin derbijslag heeft hij het mis. Daarover is gesproken en men is tot een een heid in opvatting gekomen. Geheel an ders ligt dit ten opzichte van de so cialisten. Met de denkbeelden in die kring over diensttijd, uitzending van extra troepen naar Nieuw Guinea, het Nieuw Guinea-beleid, de loonvorming en de prijsbeheersing landbouwgronden kan men het niet eens zijn. De suggestie van de heer Burger in de Kamer, als zou de regering een huurverhoging willen doen voorafgaan aan loonsverhoging is volkomen vals. Het tegenbetoog van prof De Quay en van prof. Romme heeft wel anders ge leerd. Met een opwekking tot alle partij leden, óm het werk van de regering te steunen, besloot mr. Van Doorn zijn rede. „Als wij deze kans benutten ma ken wij de houding van de Party van de Arbeid tot een historische blunder. Als wij de kans niet benutten, maken we zelf een politieke blunder". Na zes maanden voorarrest is een 43- jarige arts uit Amsterdam woensdag middag door de Amsterdamse recht bank op de zitting in vrqheid gesteld. In de nacht van 4 op 5 december was hij ten huize van een administrateur- concierge van een middelbare school aan het Raamplein te Amsterdam we gens mishandeling van zijn toen 62-ja- rige gastheer en diens echtgenote ge arresteerd. 6 mei diende deze zaak voor de recht bank. De officier van justitie eiste we gens zware mishandeling negen maan den waarvan zes voorwaardelijk en af trek van het voorarrest. De rechtbank achtte het echter noodzakelijk nog eni ge getuigen te horen, zodat de behande ling van de zaak woensdagmiddag werd voortgezet. De administrateur en zijn vrouw wer den uitvoerig gehoord, doch de eerste, die door de arts zei te zijn aangevallen, had een hersenschudding opgelopfen en wist zich dus weinig détails te herinne ren. Gijn vrouw, die reeds sliep, toen haar man met de arts na een bezoek' aan een café thuiskwam, was door het lawaai wakker geworden en trof haar man in de huiskamer half op de grond liggend aan. Ze had snel do fles je never weggenomen, waaruit de beide mannen wat hadden gedronken, hetgeen volgens haar de woede van dc arts opwekte, die haar een klap op het oog toediende. Op straat had ze hulp inge roepen en de politie laten halen. De levensloop van verdachte bleek lang niet vlekkeloos te zijn geweest, al was zijn strafblad nog blanco. Opge merkt werd, dat hij morfinist was ge weest, misbruik maakte van sterke drank en in de oorlog weinig vader landlievend was opgetreden. De Officier van Justitie wijzigde na het getuigenverhoor zijn eis in zes maanden met aftrek van het. voorar rest. Hij zei, dat alle verklaringen te genstrijdig waren, zelfs op détailpunten die weinig belangrijk waren en achtte nu alleen nog gewone mishandeling (het uitdelen van enige klappen) be wezen. De verdediger noemde verdachte een gederailleerde figuur, maar meende op grond van de tegenstrijdige verklarin gen vrijspraak te moeten vragen. De arts zelf zegt zich van het gebeurde niets te herinneren. De rechtbank besliste na raadkamer, dat de verdachte terstond in vrijheid moest worden gesteld. Uitspraak 17 juni. Advertentie Dat de AVRO-t.v. gisteravond nogal met pech had te kampen, zodat het sto ringsmannetje vrij frequent op het scherm moest verschijnen, is tot daar aan toe. De techniek maakt nu een maal zo nu en dan rare uitschieters en dat is niemand aan te rekenen. Maar men had beslist deze aflevering van de Perry Como-show nooit mogen uitzen den zelfs niet, zoals nu gebeurde, met excuses voor de kwaliteit van het beeld. Die kwaliteit normaliter al niet al te best was dusdanig inferieur, dat van de beelden niet meer dan een vaag schimmenspel overbleef. Men had uit zending kunnen en moeten voorkomen. Het „Sportpanoramma" bevatte dit maal een rechtstreekse reportage van atletiekwedstrijden in Amsterdam. Le vendigheid genoeg dus. maar de com mentaren liepen niet altijd „synchroon" met de gebeurtenissen en dat werkte een tikje verwarrend. Daar was verder een documentaire over „100 jaar Rode Kruis": brokjes- film dus en door Letty Kostermans rusr tig gehouden interviewtjes. Alles* zeer sympathiek maar naar onze was er van het onderwerp aanzfcniyk meer te maken geweest. Tenslotte waren er fragmearten uit een zogeheten musical „Free as air" opgevoerd door leden van de Am sterdamse A.M.V.J. De bedoeling van dit Ot en Sien-achtige gedoe ontging ons. H.Hn, Op 29 juni a.s. zal de 50ste aflevering van het kinderprogramma „Dappere Dodo" op het televisiescherm komen. Ook het volgend seizoen zal dit verhaal worden voortgezet. De ambassadeur van Indië in ons land, de heer John A Thivy, is woens dagavond in zijn woning te Wassenaar plotseling overleden tengevolge van een hartaanval. De heer Thivy is in december 1957 ambassadeur in Nederland geworden. Hij was katholiek. Een woordvoerder van de ambassade heeft meegedeeld dat de heer Thivy lichamelijk en geestelijk geheel nor maal was, tot op het moment van de attaque, omstreeks zes uur in de na middag. De ambassadeur overleed bij na onmiddellijk. In Enschede is gisteren een twee daags congres begonnen van de lande lijke contactraad voor de gemeente lijke bemoeiingen met de lichamelijke opvoeding en de sport. Ongeveer 200 congressisten, onder wie vertegenwoor digers van gemeentebesturen, van ge meentelijke instellingen en directeuren van fabrieken hebben onderwerpen de Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft in eer verklaring als zijn oordeej uitgesproken dat het op treden van het Sociaal-Democratisch Centrum schade doet aan de politieke positie van de partij. De grenzen van de democratische spelregels, die in de P.v.d.A. gelden, worden, aldus de ver klaring, door het Sociaal-Democratisch Centrum overschreden en daarmede ook de loyaliteit, die het vrqwillig aan- Advertent ie Politiek fanatiek zorg en pijn om Berlijn resultaat: veel gepraat Amstel-raad: bier geeft baat altijd weer vrienden-sfeer. De Interdiocesane Kath. Midden standsbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam organiseert zondag 14 juni a-s. de jaarlijkse Bedevaart naar Heiloo. De plechtige Hoogmis is om 10 uur 'S morgens. De predikatie in de kerk Wordt verzorgd door (Rector A. W. H. v. d. Heuvel, geestelijk bondsadviseur. Ka- belaan N. Bijnsdorp houdt de openlucht- tie. De deelneming zal dit jaar Woensdag is in dit blad gepubliceerd het geval van een in december 1955 te Arnhem gesloten kerkelijk huwelijk van een burgerrechtelijk gehuwde man, ten overstaan van twee getuigen, over eenkomstig art. 1098 Codex Juris Ca- nonici, dus buiten aanwezigheid van een priester, doch met toestemming van de aartsbisschop. Art. 136 B.W. luidt „Geene godsdienstige plechtighe den zullen vermogen plaats te heb ben. voor dat de partijen aan den bedienaar van hunnen eeredienst zul len hebben doen blijken, dat het hu welijk ten overstaan van den ambte naar van den burgerlijken stand is voltrokken." Het verschil tussen dit geval en het enige jaren geleden veel besproken „Haarlemse huwelijk" is dat in het laatste geval de burgerrechtelijk ge huwde man een kerkelijk huwelijk had gesloten ten overstaan van een pries ter. Deze priester was strafbaar krach tens art. 449 Wetboek van Strafrecht. Een strafbepaling voor een kerkelijke huwelijkssluiting overeenkomstig art. 1098 Codex Juris Canonici, dus een huwelijkssluiting ten overstaan van twee getuigen, ontbreekt. De twee ge tuigen bij het „Arnhemse huwelijk" wa ren advocaten en zijn voor het resp. initiatief nemen en medewerken aan dit kerkelijk huwelijk door de Raad van Toezicht van de Orde van Advocaten te Arnhem disciplinair gestraft resp. met een berisping en met een waar schuwing. Deze „gevallen" hebben dikwijls diep tragische menselijke achtergronden en het is daarom moeilijk om aan de men sen, over wie het gaat, niet te denken en zich daarvan geheel los te maken, dus om uitsluitend „het geval" te be schouwen en dit trachten te plaatsen in het kader van het algemeen welzijn. Toch acht ik dit nodig, zowel in het algemeen belang als in het katholieke belang. Mijn korte beschouwing is ech ter niet bedoeld als een katholiek commentaar, maar uitsluitend als het commentaar van een katholieke Ne derlander. Het hoofdbeginsel van ons Neder lands huwelijksrecht is, dat de wet het huwelijk alleen in deezeMs burgerlijke. betrekkingen beschouwt (art. 83 Bur gerlijk Wetboek). De wét erkent het kerkelijk huwelijk niet als huwelijk. Het lijkt mij goed dc bestaande scheiding tussen Kerk en Staat in dit opzicht te behouden, vooral teneinde het kerkelijk huwelijk als sacrament zuiver en van overheidsinmenging vrij te houden. De wet erkent het kerkelijk huwelyk niet als huwelijk, doch slechts als „godsdienstige plechtigheid" en voor meld art. 136 B.W. bepaalt of beoogt, dat deze godsdienstige plechtigheden eerst na de voltrekking van het bur gerlijk huwelijk zullen mogen plaats hebben. Voor de priester, die deze be paling mee helpt overtreden, bestaat de strafbepaling van art. 449 Wetboek van Strafrecht. De kerkelijk huwende partijen zelf, die art. 136 B.W. overtreden, zijn niet strafbaar, evenmin als de getuigen, ten overstaan van wie een huwelijk over eenkomstig art, 1098 Godex Juris Cano nici wordt gesloten. De medewerking van de twee getui gen in het Arnhemse huwelijk is '"der- daad in strijd met art. 136 B.W., althans met de strekking van die bepaling, en dus, zoals de Raad van Toezicht te Arnhem het heeft genoemd, een „in breuk op de rechtsorde" door de twee betreffende advocaten. Terloops merk ik op, dat er vele advocaten en rech ters zijn, die medewerken aan echt scheidingen met onderlinge toestem ming, zoals de wet uitdrukkelijk in art. 263 Burgerlijk Wetboek verbiedt en mitsdien aan grove inbreuken op de rechtsorde; of die medewerken aan die andere, veel voorkomende inbreuk op de rechtsorde, dat geen huwelijk mag plaats hebben tussen hen, die blij kens rechterlijk vonnis overspel met el kaar hebben gepleegd (art. 89 Burger lijk Wetboek). Hier wordt stellig met twee maten gemeten, maar dit neemt niet weg dat ik de beslissing van de Raad van Toezicht te Arnhem terzake van schending van art. 136 B.W. juist acht. De vraag die zowel in het geval van het Haarlemse als in het geval van het Arnhemse huwelijk zich bij mil op dringt is of wij als katholieken gevallen als deze niet te veel uitsluitend cano- niekrechtelijk bezien en te weinig uit een oogpunt van verdraagzaamheid te genover onze niet-kathólieko landgeno ten, die het burgerlijk huwelijk als het enige werkelijke en geldige huwelijk be schouwen. Ik zou daarbij, evenals in een vroegere beschouwing over deze mate rie, willen wijzen op het woord van St.-Paulus (I, Cor. 23-24 en 31-33;; „Alles is geoorloofd! Maar niet al les is heilzaam! Alles is geoorloofd! Maar niet alles is stichtend. Niemand zoeke zijn eigen belang, maar dat van de naaste." „Derhalve, of gij eet, of drinkt, of wat gij ook doet, doet alles ter ere Gods! Geeft geen aanstoot aan joden of heidenen, noch aan de Kerk van God; zoals ook ikzelf allen in ieder opzicht terwille ben, en niet mijn eigen belang zoek, maar dat van de grote menigte, opdat Ze behouden wordt." Behoren wij niet uit liefde tot onze met-katholieke naasten, zoveel als met de hulp van God menselijkerwijze moge- hik is, te doen om geen aanstoot te geven aan de meeste Nederlanders, die 'n het burgerlijk huwelijk het ene, hen ook in geweten bindende, huwelijk zien? Het antwoord is voor mn niet twijfel achtig. Met behoud van ons standpunt, dat het kerkelijk huwelijk voor ons het eni ge echte huwelijk is, behoren wij daar naast te erkennen, dat het burgerlijk huwelijk een noodzakelijkheid is, waar aan wij als kerkelijk huwende burgers naar Nederlands burgerlijk recht ver plicht zijn te voldoen en waarvan wij de grote waarde dienen te eerbiedigen. Door in sommige gevallen, die geluk kig tot de uitzonderingen behoren, te doen alsof het burgerlijk huwelijk niet bestaat, geven wij ergernis of aanstoot aan de meerderheid der Nederlandse bevolking en ondermijnen wij de voor een goede NëderJandse samenleving noodzakelijke eerbied voor het burger lijk huwelijk. Kerkrechtelijk is bet bestaan van een burgerlijk, canoniekrechtehjk niet gel dig, huwelijk bij een of beide partijen helaas geen huwelijksbeletsel. Ik be pleit, vooral met het oog op de ver houdingen in onze eigen Nederlandse samenleving, dat dit Ooit een kerkelijk huwelijksbeletsel zal worden en dat dus degenen, die kerkelijk willen huwen, niet burgerrechtelijk gehuwd mogen zijn. Zolang dit echter niet het geval is, blijft het een zaak van beleid, zowel van de kerkelijk huwenden zelf ais van de kerkelijke overheid, of al dan niet van de canoniekrechtelijke mogelijkhe den gebruik wordt gemaakt. Ik hoop, dat het in Nederland nooit meer zal ge beuren. Mr. K. VAN RIJCKEVORSED vaarde lidmaatschap van de partij mee brengt. Het partijbestuur acht dit uiter aard onaanvaardbaar en het zal niet na laten ook aan het komende partücongrcs voorstellen ter zake te doen. De verklaring is opgesteld na een ver gadering waarin het partijbestuur van d- P.v.d.A. zich had bezig gehouden met de vraag of, en zo ja wat, het in het belang van de partij te doen had naar aanleiding van het optreden van het S.D.C. Het partijbestuur, zo begint de verkla ring, heeft steeds geweigerd het verzoek van het S.D.C. om als werkgemeen schap te worden erkend, in te willigen, omdat overeenkomstig het beginselpro gram van de partij de werkgemeen schappen instellingen zijn, niet op een politieke, doch op een levensbeschouwe lijke grondslag. In de situatie, die het laatste jaar geleidelijk is ontstaan, meent het partijbestuur thans verder te moe ten gaan, mede om in de komende be langrijke politieke periode ieder mis verstand omtrent plaats en taak van de party te voorkomen. Het steit nadrukkelijk voorop, dat in een democratische partij steeds ruimte behoort te zijn voor afwijkende opvat tingen en dat als bijdrage tot een demo cratische besluitvorming een vrije en open gedachtenwisseling een onmisbaar vereiste is. Het partijbestuur heeft daar om nimmer de behoefte gehad de gren zen nauw te trekken, omdat het steeds heeft kunnen rekenen op de loyaliteit van haar leden tegenover de party als geheel. Op grond echter van talrijke feiten is hel bestuur tot de conclusie gekomen, dal het S.D.C. functioneert als een groep, die zich ten doel stelt de politieke koers van de partij op essentiële punten te veranderen; dat het S.D.C. standpunten propageert, die ingaan tegen besluiten, die de partij op haar congressen heeft genomen en dat het zulks doet als een permanente groep, die politieke me- ningsvormng bedrijft op de wijze van partij in de partij. Het partijbestuur acht het daarom noodzakelijk er op te wijzen, dat het in strijd is met een gezond functioneren van de partij en met dc duidelijkheid van de plaats van de partij in ons po litieke leven, indien een georganiseerde groep binnen de partij stelselmatig eigen politiek bedrijft, met voorbijgaan van de regels tot waarborging van een de mocratische besluitvorming door het partijcongres gesteld. Bij het repareren van een boven grondse elektrische leiding in de om geving van het dorp Hantum nabij Dokkum is woensdag de 32-jarige mon teur van het provinciaal elektriciteits bedrijf Van der Laan uit Dokkum met de electrische draden in aanraking ge komen. Hij werd door de stroom ge dood. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en een kind achter. Naar het K.N.P. van welingelichte zijde in het Vaticaan verneemt, zullen voortaan de bisschoppen alleen dan in particuliere audiëntie door de paus worden ontvangen, wanneer zij voor hun bezoek ad-limina in Rome vertoe ven. Indien zij om andere redenen een bezoek aan Rome brengen, kunnen zij alleen aan de algemene audiënties deel nemen. Deze beperking der audiënties houdt verband met de algemene maatregel van de paus om meer tijd vrij te hou den voor de lopendezaken. De beper king'geldt niet voor kardinaal-bisschop- <pen, die Rome bezoeken. sport en de jeugdbeweging betreffende, besproken. De voorzitter van de lande lijke contactraad. de heer E. Kupers, zei in zijn openingswoord, dat Neder land een onvoorstelbare grote achter stand heeft op het gebied van sport velden en lokaliteiten. In de komende jaren zullen er nog 2.000 gymnastiek lokalen moeten worden bijgebouwd, voorts 150 sporthallen en een groot aan tal overdekte zweminrichtingen. Ook zal bet nodig blijken, omstreeks 3.000 hectare grond te bestemmen voor sport en recreatiegebied. Het huidige tempo waarin velden en lokaliteiten tot stand komen is bij lange na niet voldoende om de achterstand in te halen. Rector P. Booymans, adviseur van de Nederlandse Katholieke Sportfederatie, stelde het vraagstuk van de jeugd en de overheid aan de orde. Het gaat niet om het spel of het record, maar het gaat om de gehele mens, zei hij, men zal er van doordrongen moeten worden, dat de sport de jeugdbeweging van de toekomst moet zijn. doe noodzakelijk dat is, wordt bewezen door het feit, dat meer dan vijftig procent van onze bevolking door niet of te weinig aan sport te doen bepaalde lichamelijke af- wqkingen heeft. Er zal tevens veel van de leiders moeten worden gevraagd. De overheid doet op het ogenblik prak tisch niets om verandering te brengen in de benarde situatie. West-Duilsiand doet in dit opzicht oneindig veel meef, grotendeels weliswaar met gelden van de toto. maar „gaf men ons die ook maar", aldus spreker. Als straks de vijf daagse werkweek er zal komen, zal er een lawine van problemen op ons af komen. Het is nodig om voortdurend op de trom te slaan, want de over heid is een aambeeld, dat gewend is om geslagen te worden en dat ook wel reageert, als het aantal slagen maar voldoende is, besloot rector Booymans. Donderdagavond zal door de N.C.R.V.- televisie het elfde Feddermysterie „Rat in de val" worden gegeven. Als decor voor dit spel wordt een oude meelfabriek aan de Nieuwe Prinsengracht te Am sterdam gebruikt. Op de brandladder van het oude pakhuis van onder naar boven: Robert Sobels, John Soer, Man fred de Graaf, Bert van der Linden en 0 Nienke Sikkema. Advertentie ITALIAANSE MEREN Zwartewoud - Zwitserland Venetië - Dolomieten Beieren Advertentie Bent U enige dagen voor die tijd reeds onrustig, neem dan Mijn hardt's Zenuwtabletten, dan on dervindt U reeds van te voren hoe rustig, beheerst en heider- denkend U er door wordt en blijft. Vertrek; 22/6-6/7-20/7 3/8-17/8-31/8-14/9 De Britse kroonkolonie Singapore is gisteren een onafhankelijke staat bin nen liet Britse gemenebest geworden, na een koloniaal .bewind van 140 jaar. De nieuwe premier Lee ,Kuan-Jew, wiens linkse Volksactie-party (P.A.P.) vorige week bij de verkiezingen de over winning behaaide, verklaarde op een „overwinningsvergadering", dat de nieuwe grondwet „slechts een stap is in de richting van ons samengaan met Malakka èn in de richting van vrij heid". Lee Kuan-Jew werd door ruim 80.000 mensen luide toegejuicht. „De macht van het volk via zijn ge kozen regering is beperkt tot onze bin nenlandse aangelegenheden," aldus Lee, „doch de dag van vandaag is toch een veel betekenende breuk met het verleden." Hij waarschuwde de kiezers die hem geholpen hadden de overwinning te behalen, dat niet van vandaag op morgen de levensstandaard kan wor den verbeterd. „De goede dingen in het leven komen niet uit de lucht val len. Toen de Braziliaanse voetballers, die gisteravond in Groningen een wedstrijd hebben gespeeld, waren aangekomen in hun hotel en een spelletje kaart legden stonden de meeste supporters om de beroemde voetballer Pele toe te zien of hij even. goed met de kaarten overweg kon als met de bal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3