Katholiek Verhond van de Arbeid komt zeker B.KJ. komt echter „tergend langzaam" van de grond m DUURSTE BLAF IN DE HONDENHISTORIE Eén dode, vier gewonden. bij botsing met tramwagen HALVE „NYON" te waterln Bolnes gaat zaterdag DE NATO I schild van Europa j Aannemersmaatschappij betaalde zwarte lonen Een klein mopsje, eigenares Kay Kendall WAT ZE ZEGGEN Voorzitter St.-Adelbert Kernenergie binnen 10 jaar serieuze concurrent van oude energiebronnen Coördinatie in energiebeleid binnen K.S.G. Gemeente verleende geen uitstel vooi' de oplevering van het werk Van rotsen geplukt achterschip krijgt zijn hetere helft terug Jeugdpolozevental tegen Zuid-Slavië Rotterdamsche Bank Vismarkt DifUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG Gerzon 6% (onv.) Gematigd optimisme Plotseling overleden Politieman redt meisje uit de strekvaart Mysterieuze televisie ontvangst 11.000ste schip in de Nieuwe Waterweg Renunen van vrachtauto weigerden Doehtertje gewond Miljoen dollar voor vluchtelingen 1000 GULDEN BOETE OPGELEGD NSC DONDERDAG 4 JUNI 1959 PAGINA 6 Wat kortsluiting veroorzaakte wJ van I Een ernstige aanrijding op de kruising Scliiedamseweg^Grote KMPnl Er gaat vroeg of Iaat zeker een Katholiek Verbond van de Arbeid ko men. Dit is de mening van de voor zitter van de St.-Adelbertvereniging, mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, 'die inde mei- en juni-nummers van het maandblad van de vereniging enige gedachten over het reeds veel besproken onderwerp heeft neergelegd. De schrijver betoogt, dat de organisa ties in een Katholiek Verbond van de Arbeid niet zullen moeten streven naar een maatschappelijke gelijkheid, „die toch niet haalbaar is", al zal men in het persoonlijk samenzijn en in het on derling verkeer veel meer dan tot dus ver afstand moeten nemen van de maat schappelijke ongelijkheid. De KA.B. heeft in de sector van de uitvoerende arbeid een krachtige orga nisatiestructuur opgebouwd. In de sec tor van de mediale en leidinggevende werkers daarentegen staat men nog slechts aan het begin. Is het onder deze omstandigheden niet overtrokken om van de K.A.B. medewerking aan een nieuwe vormgeving te vragen? De voor zitter van St.-Adelbert meent van niet, hoewel hij erkent, dat de Beroepscen trale Katholieke Intellectuelen „tergend langzaam" van de grond komt, omdat en in de organisaties en individueel de noodzaak van een organisatie als de B.K.I. onvoldoende wordt ingezien. Desondanks vraagt de heer Van Voorst tot Voorst zich af of de B.K.I. zich eerst moet ontwikkelen tot een strijdorganisatie om erkenning te vin den. Het is uitermate betreurenswaar. dig, dat men in groeperingen van ar beiders en werkgevers onvoldoende waardering heeft voor de positie, taak en verantwoordelijkheid van de in tellectueel in de huidige samenleving. Men moet aldus de schrijver aan de organisatie van mediale en hoger- leidinggevende groeperingen een krachtige stem in het kapittel geven. Wanneer van werknemerszijde bouw stenen moeten worden aangebracht en moet worden gewerkt aan de voorberei ding en doorvoering van een christelijk sociaal beleid, voor zover een en ander ligt op de weg van de sociale organisa ties, ware daarbij te bedenken, dat niet de K.A.B. alleen daartoe geroepen is. De heer Van Voorst tot Voorst ziet een gemeenschappelijke verantwoordelijk heid van alle werknemers en hun orga- nk ties, die groter wordt naarmate de zorg voor de materiële belangen van de eigen groep kan gaan afnemen en van strijdorganisatie tot opbouworga- nisatie moet worden overgegaan. „Het heeft er de schijn vara, dat be paalde heilige huisjes ons zo dierbaar zijn geworden, dat een voorstel van aan bouw van 'n nieuw vertrek of tot wijzi ging van de indeling de architecte want zo zou ik de KAB willen noemen niet tot concrete plannen op papier, niet tot een blauwdruk kan brengen. Helaas, voeg ik er aan toe, want onze tijd en de nabije toekomst vragen nieuwe structuren", aldus de heer Van Voorst tot Voorst. „Het is waarlijk niet zo, dat wij geves tigde posities willen ondermijnen, inte gendeel: wij de voorstanders van een Katholiek Verbond van de Arbeid willen versteviging, uitbouw van wat zo moeizaam tot grote waarden werd op gebouwd. Wij willen verbreding van de basis om juist daardoor ook de eigen lijke vakbeweging, die althans organi satorisch conservatief dreigt te worden, nieuwe stimulansen te geven". De schrijver wil de indruk voorkomen, dat de groepen van medialen en leiding gevenden zouden willen voorschrijven hoe de inhoud en vormgeving van het nieuwe Huis van de Arbeid zullen moe ten zijn. De intellectueel kan en wil slechts partner zijn. In de leiding van een Katholiek Verbond van de Arbeid zal de sector van de uitvoerende arbeid een meerderheidspositie innemen. „Ik kan niet aannemen", aldus de voorzitter van St. Adelbert, „dat van uit 't verleden-van-harde strijd nog zo zeer in de gevoelssfeer wordt gedacht en geleefd, dat wij niet als verstan dige mannen pratend in een rondeta felgesprek tot elkaar zouden komen. En het is toch zeker niet meer zo, dat binnen de katholieke volksgroep een woord der Hiërarchie van node is. een maanwoord of een woord de wense lijkheid beklemtonend, om ons over bezwaren te doen heenstappen? Te vens moet hét toch mogelijk zijn, per soonlijke gevoeligheden, ambities, verworven posten te laten voor wat zij zijn. Er zijn ir de persoonlijke sfeer zoveel goede oplossingen moge lijk. Geen man gaat overboord, nie mand kan gemist worden. Er is ook in persoonlijk opzicht, naar mijn eerlijke, vaste overtuiging, niets te vrezen". Tenslotte betoogt de schrijver, dat een slagvaardig beleid niet tot de onmoge lijkheden zal gaan behoren. De nieuwe structuur zal niet zodanig mogen zijn, dat een direct, concreet antwoord op vra gen van de dag niet mogelijk zal zijn; integendeel, er behoort in dit opzicht niets te veranderen. Voor het Nederlandse jeugdzevental, dat woensdagavond 10 juni in Ermelo tegen Zuid-Slavië speelt, zijn tien spelera aan gewezen. De vermoedelijke opstelling is; Van Berkel (Zian); achter: Buys (Zwemlust). van der Klashorst (Robben) en Wormgoor (U.Z.SC.); voor: Geutjes (Neptunus Amersfoort), Aalbers (D.Z.V.j en Van Spingelen (H.Z.P.C.). Reserves: Vermeulen (Polar Bears), Sik- ma en Stam (beiden Nereus). In een één dezer dagen te houden bui tengewone vergadering van aandeelhou ders in de Rotterdamsche Bank N.V.. zal voorzien worden in de vacature, ontstaan door het aftreden van de directeur, de heer mr. J. A. Grothe van Schellach. Als nummer één op de voordracht komt voor. de heer mr. H. N. Wakkie. thans onder directeur van het bedrijf. Het ligt in de bedoeling de heer Grothe van Schellach te benoemen tot commis saris van de Rotterdamsche Bank. Als zo. danig staat hii als nr. 1 op de voordracht voor de commissarisbenoeming. ROTTERDAM. 4 juni 1950. Heden kwam aan de Visafslag alhier 1 motor kustvaartuig en werden van IJmuiden en el ders 250 kisten zeevis en 250 kg levende paling, spiering en snoetobaars aangevoerd. De prijzen waren per kg- ToTng groot f 3—2.05. middel f 2.60'3.05, klein f 2.35—2.40, slips f 2.20—2.25: tarbot groot 2,20—2.30, middel f 1.50—1.60. klein f 00-3'1.(10, griet f 11.35. heilbot f 2.30—3: snoekbaars f 1.751.80 spiering f 0,380.40, lev, paling dik f 4.855, middel f 3.904, dun f 2.50 1.60; per kist: schol groot f 4143. middel f 33'45, klein f 24129. schar f 1416, sdhel- vis middel 4553, klein f 4045, kabel jauw groot f 51©7. middel 4244, klein f 35 38. ma'kreel f 2830. zeebanen groot f 5557. middel f 24—30, wijting f 32—38 haring verse f 28—30, pieterman f 5051. „Europa moet vastberaden doorgaan met de ontwikkeling van de kernener gie. Het kan het beter nu, onder gunstige omstandigheden, doen dan later als noodoplossing om een schaarste aan energie op te vangen. Het gaat er om Europa mee te doen gaan in de tech nische revolutie, die zich geleidelijk van de gehele industriële economie meester zal maken". Dit wordt gezegd in een rapport, dat een gemengde commissie van de Hoge Autoriteit en van de Raad van Ministers van de Europese Gemeenschap voor Gebr. Gerzon's Modemagazijnen N.V. te Amsterdam behaalde over het boek jaar 1958/'59 een goederenwinst, Intrest etc. van ƒ11.406.781 (11.436.377). Na af- itrek van algemene onkosten ad; ƒ9.553.131 (9.305.898), afschrijvingen ad 392.693 (312.715) en toevoeging van 1.221.425 (1.582.880) aan de reserves diverse belangen, resteert een netto winst van ƒ239.530 (234.883). Na toe voeging van onverdeelde winst ad ƒ11.795 (16.912) is ter verdeling be schikbaar ƒ251.326 (251.795). Voorgesteld wordt een dividend van 6% (onv.) op de cum. pref. aandelen en op de ge wone aandelen. Het onverdeeld winst saldo van ƒ11.326 wordt overgebracht naar nieuwe rekening. Over de in 1958/'59 verkregen resul taten is de directie niet ontevreden, in dien men daarbij in aanmerking neemt hoe in deze periode de conjunctuur zich in deze sector heeft ontwikkeld. De omzet vertoonde t.o.v. 1957/'58 welis waar een teruggang, doch deze is bin- inen beperkte grenzen gebleven. Aange- izien de omzet in het nieuwe boekjaar tweer op hoger niveau gaat bewegen, meent de directie te mogen conclu deren, dat de recessie geen noemens waardige invloed op de ontwikkeling van de omzet heeft uitgeoefend en dat ■deze slechts van korte duur is geweest. Als gevolg van de teruggelopen om zet is de bruto-goederenwinst t.o.v. 1957/'58 enigermate gedaald, welke da ling tot op zekere hoogte is gecompen seerd door een gestegen opbrengst van de beleggingen. Dit heeft echter niet kunnen verhinderen dat de post: goe derenwinst, intrest etc. een lager cijfer laangeeft. Het aantrekken van beter personeel is uiterst moeilijk gebleven. Dit vormt de hoofdoorzaak van het feit dat de onkosten weer een stijging vertonen, deze stijging is t.o.v. voorafgaande ja ren in kracht afgenomen. Plannen zijn ontworpen, en reeds ge deeltelijk ten uitvoer gelegd, om, waar mogelijk, in de behoefte aan grotere verkoopruimte te voorzien. Wat betreft de toekomstige ontwik keling van de N.V. is men gematigd i optimistisch. In een tramwagen van lijn 14 op de Nieuwe Binnenweg te Rotterdam is gis* terenmiddae de 17-jarige tekenaar J. J' Monster uit Delft plotseling onwel ge worden en overleden. De jongeman had hard gelopen om de tram nog te halen. Gisterenavond heeft een inspecteur van politie de 5-jarige Tanja Hordijk uit de Bergse Dorpsstraat te Rotterdam uit het water van de Strekvaart gehaald. Het meisje was bij het spelen te water geraakt. De politieman kon van de kant af de beentjes van het kind grijpen, die nog boven water uitstaken. Het meisje heeft van het bad waarschijnlijk geen nadelige gevolgen ondervonden. Israëlische technici hebben zich kun nen verbazen over het feit, dat dezer da gen in Naharia, een plaats aan de Mid- dellandse-zeekust, televisie-uitzendingen uit Rusland, Roemenië, Hongarije en Duitsland zijn ontvangen. Israel zelf heeft geen televisie-uitzendingen, maar een in woner van genoemde plaats, Herman Klein, had zich voor een ontvangtoestel aangeschaft om daar wat mee te experi menteren Nadat zich dezer dagen een kortsluiting in het apparaat had voorge daan, verscheen er tot Kleins grote ver bazing plotseling een beeld uit een Roe meense uitzending op het scherm en later kreeg hij ook geluid en beelden uit andere Oosteuropese landen uit zijn toestel. Op 4 juni is het Duitse ms „Alstertal" als 11.000ste schip van dit jaar de Nieuwe Waterweg binnengekomen. Het schip kwam van Montreal, geladen met stuk goed en heeft ligplaats genomen Merwe- haven Cornells Swart touw. cargadoor is Reunis. In 1958 was dit op 13 juni het Portugese ss „Lagoa" Cargadoor was Kersten Hu- nik Sc Co. De plaats; Parys. De tyd: verleden maand. De sterren: Kay Kendall en Yul Brynner. De regisseur: Stanley Do- nen. De scène begint met Hollywooil-re- gisseur, die moeizaam zucht: >>Okay, liefje, laten we het nog eens over doen". Stanley Donen acteert niet. Hij pro beert alleen maar een scène gefilmd te krijgen, voor misschien wel de twin tigste keer. Zonder succes. Op het anders zo opgewekte ge zicht van Kay Kendall verschijnt een zuur glim lachje. Yul Bryn ner haalt alleen maar zjjn schou ders op, als de grimeur voorzich tig wat poeder aanbrengt op zijn glinsterende kale hoofd. De studiolampen zijn vreselijk heet. Een technicus buigt zich over naar een bezoeker en zegt: ,,U denkt mis schien, dat dit erg is, maar u had hier laatst moeten wezen. We moesten een scène 36 keer overnemen. Maar dat was dan ook een record.En na een ogenblik zwijgen voegde hij er somber aan toe: „Misschien breken we dat wel vandaag." „Stilte", roept Donen. „Wat is er aan de hand? Opschieten. Laten we draaien." Zijn assistent vertaalt het verzoek voor de Franse cameraman, die er be zorgd uitziet. Er klinken een paar rappe Franse zinnen. Er wordt met armen ge zwaaid. Er worden schouders opgehaald. De assistent gaat naar Donen terug en zegt: „Hij moet wachten op een ventilator. De ca mera is oververhit. Het zijn de lampen. Te heet". De ventilator wordt gebracht. De camera wordt af gekoeld. Donen vraagt: „Zouden we nu verder kun nen gaan met fil men?". Opnieuw wordt de scène gespeeld. Opnieuw is Donen ontevreden. Zpn stem klinkt een paar octaven hoger: „Stop. Laten we het nog eens probe ren." De grimeur scharrelt rond Kay Ken. en legt glimlachend uit: „Dit is een filmpje, dat ik maak, voordat ik aan mijn eigen grote produktie begin, „The Magnificent Seven" in Mexico. Opnieuw wordt de scène gespeeld en alles gaat prachtig. Zelfs Donen kijkt tevreden. Maar het schijnt nu eenmaal niet goed te mogen gaan. Plotseling blaft een hond. Tamelijk luid. „Stop. Stoppen!", gilt Donen. „Dit is de laatste druppel. Een hond. Een blaffende hond." De technicus buigt zich opnieuw voor over en zegt: „Dit is waarschijnlijk de duurste blaf in de hele hondenhistorie. Reken, die ie minstens tweeduizend pop kost." De hond wordt gevonden: een klein mopsje, dat er uitziet als een ineen geschrompelde bulldog. De eigenares wordt gevonden: Kay Kendall. Maar nu is er weer wat anders mis. De camera is opnieuw oververhit. Ieder een gaat koortsachtig op zoek naar de ventilator. „Yulski," zegt Miss Kendall tot Bryn ner, „wat denk je van een kopje thee, nu we toch moeten wachten?" Voetnoot: de film, een komedie, heet „Once more, with feeling". iiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiHiiiiiiii Aan Ciaudette Colbert, die op hel ogenblik op Broadway met Charles Boyer optreedt in het toneelstuk „Mar- riage-go-round", werd gevraagd: „Hoe komt het, dat u er nog altijd zo jong uitziet en dat u zich zo jong voelt." „Me geen zorgen maken, om er jong uit te zien en me jong te voelen," luidde het antwoord van de 51-jarige Ciaudet te. Joe Begay, een Navajo-Indiaan, die zeer slecht Engels spreekt, maar die al in vier Amerikaanse films is opgetre den en thans de rol van Sioux speelt in de Warner Bros-film „Yellowstone Kel ly", werd door regisseur Gordon Dou glas via een tolk gevraagd, hoe hij het vond, dat Indianen in Hollywood-films altijd het onderspit delven en worden gedood. Joe dacht een ogenblik na en zei toen: „Jij betaalt, mij dood. Jij betaalt, rnjj leven. Geeft niet." dall. Brynner treedt op de bezoeker toe zelf." Suzy Parker, een mannequin, die thans in films speelt, geeft de volgende karakterisering van het Leven in Holly wood: „De mensen hebben er allemaal zulke eenvoudige liefhebberyen zich- Kolen en Staal (K.S.G.) over de coör dinatie van het energiebeleid heeft op gesteld. Op basis van dit rappor ^zal de Hoge Autoriteit voorstellen doen voor t deze coördinatie. In het rapport wordt opgemerkt, dat in de zes landen van de K.S.G. steeds meer een beroep op olie wordt gedaan om het energietekort te dekken, vooral in de landen die het meest zijn aange wezen op de invoer van energiebronnen. Maar uit de meest recente cijfers valt, af te leiden, dat kernenergie over ten hoogste tien jaar een zeer serieuze con current zal zijn. De kosten zullen^ dalen naarmate de techniek voortschrijdt en reeds nu kan electriciteit uit kernener gie onder bepaalde omstandigheden economisch zijn. De vooruitzichten zyn zodanig, dat een prijsdaling tegemoet kan worden gezien, die de meest opti mistische verwachtingen van de laatste jaren te boven gaat, aldus het rapport. Bij de bespreking van de andere energiebronnen komt het rapport tot de conclusie, dat de toestand voor de in de zes landen geproduceerde steenkool steeds moeilijker dreigt t Betwijfeld wordt of de kostprijs van - kolen uit andere landen omhoog zal isserjjstraat te Rotterdam tussen een tram en een vrachtauto, heelt vaan De oriis van olie dreigt door t a de steeds grotere beschikbare hoeveel- gisteravond liet leven gekost aan een trampassagiere, de 4b-]arige heden en modernisering bij winning en mevrouw jj fje Jong—Poelman uit liet Zwaanshals. vervoer eerder tot een daling dan een stijging te leiden. Het in de Sahara ontdekte aard gas is op de energiemarkt een nieuwe en uiterst belangrijke factor, hoewel het vervoer nog een vraagstuk is. Deze toe- De vrachtauto moest op het kruispunt betefd.Tat °ntot Tuccn [s^baseerd^op stoppen voor de tram. Daar de^rommen hoeveelheid in verhouding tot behoefte van de wagen weiger <- en voorraad. Op lange termijn gezien vrachtauto door en totete op de ram- eaat het er in hoofdzaak om te weten, wagen var, lijn 10, De bagageluifei, die oo- wat voor kolen de prijslimiet zal zijn ven de vrachtwagen was aangebracht, wlaron men' nog kan' investeren. Op kwam me' grote kracht tegen de rechter- korte termijn sch:'jnt de prijspolitiek zijde van de motorwagen van de tram- ten aanzien van kolen beslissend te zijn, ZWare aldus de commissie. Mevrouw H. de J.—uep zulke zware Gezegd wordt dat prijsbeheersing in hoofdwonden op. dat zi.l dij aankomst _m de hoogconjunctuur onvermijdelijk met het Ccolsingefeiekenhuis Week te zijn zich meebrengt dat in een recessie de everleden. Haar 5jarig dochtertje Cla- priizen worden gehandhaafd en de afzet sjna kteeg een echedelibasisfractuur ®f wordt beschermd. Dan heeft men niet werd naar het Westerziiefcenhiuis vervoerd. alleen een bescherming nodig tegen de ♦„^nassaeirr,. werdei importkolen, maar ook tegen olie. In- Drie andere tramp dien alleen de invoer van kolen wordt lichtgewond naar het Coolsmgelzmken tegengehouden, dan trekt de olie daaruit huis vervoerd. Het .Y.® 04 3a^"g€ een extra voordeel om in een recessie Roelof Richter, d.e verte'oediel% een her- haar aandeel op de markt te vergroten, senschiulddimg opliep, de ^-jarige typo- Binnen redelijke grenzen zal dus een graaf J. H Japp-e. die sotjwonden aan het soepeler prijsbeleid moeten worden toe- hoofd kreeg en de 61—j-a-rnge mevrouw L. gepast, opdat kolen in een hoogconjunc- Oosterioo-Betke met snywonden aan tuur financieel sterker komen te staan knieën en f.riaat. De vracht en zich in een recessie beter kunnen wagen werden zwaar oesonaanga. handhaven. t Getuigen van dit ongeval wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met het, poli Keibureau Marconiplein. Baronesse Alice Bachofen von Echt, die de vorige maand op 82-jarige leeftijd in New York is overleden, hegft één miljoen dollar nagelaten voor de vluchtelingen in West-Duitsland. Haar totale nalatenschap bedraagt 2% miljoen dollar. Haar neef Werner Bacho fen von Eoht krijgt één miljoen, een an dere neef, Sir Oliver Duncan, 100.000 dol lar. 10.000 dollar gaat naar een sanato rium voor tuberculeuze kinderen en vrou wen in Stiermarken en een gelijk bedrag naar de internationale vereniging voor hulp aan kinderen te Genève- De barones heeft voorts 5.000 dollar na gelaten voor de armen van drie plaatsen in Stiermarken. Heinrioh Ully, de burge meester van deze plaatsen, moet het geld onder de armen verdelen. 16. Toch is het een feit, dat West-Europa steeds de beschikking moet hebben over een sterk leger, met alles wat er bij hoort. Nu al kan de NATO rekenen op de Strategie Air Command (dat niet ender de bevelen van de SHAPE staat, maar de Ameri kaanse generale staf) en op de vierde Amerikaanse luchtvloot. Deze laatste wordt steeds in alarm-toestand gehouden. Verder heeft generaal Norstadt bekend gemaakt, dat in 1963 de NATO de beschikking zal hebben over 100 bataillons, die uitgerust zijn met geleide projectielen, raketten en dergelijke. Voor 1966 wor den atoomduikboten, atoombommenwerpers, intercontinentale raketten, kunstmanen, atoomvliegtuigen en andere nucleaire wapens beloofd. Eunropa staat klaar., en moet klaar blijven staan. 17. Op het ogenblik zijn 15 landen lid van het ATLANTISCH PACT. Op 4 april 1949 tekenden Frankrijk, Engeland, Neder land, België, Luxemburg, Noorwegen Portugal IJsland Italië Denemarken, Canada en de Verenigde Staten het bewuste ver drag. In 1952 traden ook Turkije en Griekenland toe en twee jaar later in 1954 tenslotte, volgde de Duitse Bondsrepubliek. Met andere woorden: 400 miljoen mensen wensen in vrijheid te leven. Bovendien betekent dit, dat het ATLANTISCH PACT meer dan de helft van de totale wereldindustrie achter zich heeft staan. Het ATLANTISCH PACT is trouwens het grootste verdrag, dat ooit in vredestijd werd gesloten en in feite gericht is op de vrede en welvaart zelf. 18. Deze vijftien landen zijn verplicht om elkaar in tijd van oorlog te helpen en 1e ondersteunen. Meer nog: als één van de leden van het ATLANTISCH PACT wordt aangevallen of het slachtoffer wordt van een agressie, dan wordt die aaval be schouwd als gericht tegen alle landen. Mocht om een of andere reden een der vijftien NATO landen een ander NATO-land overvallen dan wordt automatisch de aanvaller buiten de wet gesteld en de anderen nemen gezamenlijk de verdediging van de aangevallen partner op zich. Een hoogst ongebruikelijke tewa terlating vindt er zaterdag plaats bij Boele's Scheepsiverven te Bol nes. Onze scheepsbouwers maken er immers geen gewoonte van om hal ve schepen met de beste wensen en een plons champagne het water in te sturen. Met de Nyon, een Zwit serse vrachtvaarder, is dat niette min het geval. Van de helling in Bolnes gaat zaterdagavond om zes uur alleen het voorschip van de hel ling. Een gloednieuw voorschip, dat vervolgens aan het oude achter- schip, dat reeds in het water ligt, zal worden gelast. In november van het vorig jaar kwam de Nyon voor het eerst in het nieuws. Het nog geen 10.000 ton metende schip liep toen op dc rot sen ten zuiden van New Castle en scheen reddeloos verloren. Sleepbo ten van Wijsmuller vochten met schepen van de Britse admiraliteit voor het behoud van het schip, zon der succes. Toen besloot men al thans het achterschip te redden. Met snijbranders werd dit gedeelte losgesneden en sleeP^°len van Leen Smit brachten dit geredde gedeelte naar Rotterdam, waar bij Boete een nieuwe boeg werd „gesmeed die liet oude op de rotsen vernielde voorschip gaat vervangen. Na de operatie „samenvoeging'' die op 8 juni gaat gebeuren, kan de Nyon, die iets groter gaat worden dan 10.000 ton, weer de zee op. Een nieuw voorschip, vervaardigd bi) Boele en een oud achterschip, ge plukt van de rotsen bij New Castlc. Rechts langszij de kade het ge redde gedeelte, links op de helling de nieuwe neus, dia geheel in stijl te water wordt gelaten. De economische politierechter te Am sterdam heeft aan een Rotterdamse aan- nemersmaatschappy 1000,boete opge legd wegens het betalen van zwarte lonen. De cis was 2500 boete maar de politie rechter hield er rekening mee, dat dc aan- ncmcrsmaatschappy in een dwangpositie was gekomen door toedoen van de ge meente Amsterdam. De maatschappij heeft in tuinstad Slo- termecr een transformatorstation voor het G E B. gebouwd. Dat moest op tijd worden opgeleverd omdat het gebouwtje dringend noodzakelijk was. Uitstel van de opleve ring werd niet verleend, ook niet, nadat de arbeiders waren gaan staken omdat de nieuwe C.A.O. voor het bouwvak werd toegepast. De maatschappij is dagrom maar weer de oude. te hoge lonen betalen, maar werd toen strafrechten') vervolgd In een maand tijds. zo bleek een controle, was f 1400 te veel loon 3 21 arbeiders betaald. De Officier van Justitie vond dat het drijf een voorbeeld had moeten geven 8 de kleinere door slechts de C.A.O.-1®® :e betalen, maar de verdediger zette u e een dat het bedrijf in een dwangP0®1 was gekomen door de els van de geme®n om het werk op tijd op te leveren. De gemeente had hier het bedrijf ten helper de officiële lonen te beta,J| door uitstel van de tijd van oplevert te verlenen. - De economische polititr ?ohter hier dan ook rekening mee in zijn von»*^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6