Daablad voor Schiedam en omstreken Adenauer als trekt zich terug presidents-kandidaat Bondskanselier geeft te elfder ure de voorkeur aan huidige functie Nederlands bedrijfsleven iMiliet verstek gaan Herclassificatie van 99 genieenten Het wachten is instructies voor op nieuwe Gromyko Nogal laat Nieuwe raffinaderij in het Botlekgebied VERWARDE SITUATIE IN BONN Khroesjtsjev in Boedapest Regering had liever nationale initiatieven gezien Belangrijkste motivering liet gemid- delde huurpeil Laaiende vuurzee in fabriek van poetslappen Marokkaanse kroonprins bemiddelt Ulbricht en Grotewohl reizen maan dag naar de Sovjet-Unie CHARLIE GAUL niet in de Tour? Het weer Deens schip in Port Saïd aan de ketting Het is zomer op Marken X VRIJDAG 5 JUKI 1959 Fokker Rio Braziliaanse politie verhindert vertrek van directeur Bedankje aan maarschalk Tito Rijksgarantie Hilton-hotels In IJ midden Soekarno naar Japan via Honoloeloe De conferentie in Genève Geen toestemming van de fabriek Iets minder warm weer Aan zee Kapitein wil lading uit Israël niet lossen - mmm ttr Éi Wwml nieuwe scmeaamscne courant (Van onze correspondent in Bonn) Nauwelijks drie weken voor de ver kiezing van de opvolger van prof. Theo- ('°r Heuss als president van West- "uitsland heeft bondskanselier dr. Ade nauer aan vooraanstaande leden van Vin party, de CDU-CSU, meegedeeld, nat hij zich als kandidaat voor het pre sidentschap terugtrekt. De parlemcnts- 'i'actie van de christen-democratische Party is vanmorgen bijeengeroepen de nieuwe situatie onder ogen te ''m. Volgens sommige berichten heeft "e bondskanselier aan de Westduitse "unister van financiën, Franz Etzel, jfnvraagd, of hij de kandidatuur voor ™et presidentschap wil overnemen. Et- zou om bedenktijd hebben ge daagd. Met de plannen voor deze soerswpziging loopt Adenauer al enkele y'eken rond, nadat hem was gebleken, nat hij weinig kans maakte om Etzel {JJt zijn opvolger als leider van de •^estduitse regering tb doen aanwezen. I*6 CDU-CSU-fractie wenste als toe komstig bondskanselier nl. de minis- van economische zaken, prof. Lud- V'K Erhard. Niemand geloofde, dat dr. ydenauer het dreigement om zich uit "6 presidentiële race terug te trekken, ''fnstig meende en de mededeling, dat n't blijkbaar wel het geval is, veroor- »aakte onder de politici van de CDU- gisteravond dan ook een schok. Enige dagen geleden nog heeft de 83- Jai'ige dr. Adenauer hoewel niet zeer Overtuigend te verstaan gegeven: dat '.'J bij zijn besluit van april bleef de pre- rjuentskandidatuur te aanvaarden en t'ch op 1 juli a.s. tot staatshoofd van ue bondsrepubliek te laten kiezen. -Antussen deed de voorzitter van CDU pbU-fractie dr. Krone al wekenlang po- r'fgen om de „Alte" te overreden zich ?ch te buigen voor de wil van de meer- 2®rheid der fractie en prof. Ludwig ~''bard als zijn opvolger als bondskan selier te accepteren. Succes heeft dr. jvi'one daar mee niet gehad: Dr. Ade nauer bleef er bij, dat hij minister Et- e' op de kanseliersstoel wilde zien. -.Nu de CDU-CSU-fractie niet wil ca lculeren, maakt dr. Adenauer zjin drei- pnient waar en trekt zijn kandidatuur hl. Er is tha'ns een uiterst verwarde situatie ontstaan. Het is allemaal eigenlijk begonnen, toen de sociaal democratische party eind vorig jaar Aankondigde, dat zij een van haar beste mannen, de vice-president van de Bondsdag prof. Carlo Schmid, kan didaat zou stellen voor het president schap van West-Duitsland. Dit noop te de CDU-CSU-fractie een kandi daat aan te wijzen met een zodanige Politieke zuigkracht, dat hij in de .Bundesversammlung" (een dubbel Parlement) de meerderheid zou krfj- Sen. De CDU-CSU bezit in dit kiescol- tege niet de absolute meerderheid. ■Mbn herinnert zich, hoe op Instigatie >öe Braziliaanse politie heeft, volgens v'E.I., een van de directieleden van het Gcirijf van Fokker in Galeao, de Ne- Zander Anton Rooth, woensdagavond ®£hinderd naar Nederland te gaan. Dit |6beurde krachtens een gerechtelijk jU'el, dat alle twaalf directieleden in frazilië moeten blijven. Enkele direc- k hren worden beschuldigd van smok- J®' en andere overtredingen. Naar een ■^oordvoerder van de Nederlandse am. assade in Rio de Janeiro meedeelde, be heer Rooth niet in hechtenis ge- Oftien. van dr. Adenauer, professor Erhard, terwijl deze met ziekteverlof in het Zwarte Woud was, tot presidentskandi daat van de CDU-CSU ..gebombar deerd" werd. Een rebellie in de CDU- CSU-fractie voorkwam deze kandidatuur. Dit is een van de dingen, die Adenauer zijn minister van economische zaken - die op het ogenblik weer uit Bonn af wezig is en een bezoek aan Amerika brengt - eigenlijk niet heeft vergeven. Met pijn en moeite overreedde de CDU -CSU-fractie tenslotte dr. Adenauer om dan maar zelf naar het presidentschap te dingen. Dr. Adenauer accepteerde dit doch stelde de conditie, dat hjj in de benoeming van zjjn opvolger tot bondskanselier „een beslissend woord" zou kunnen meespreken. Hij kwam daar na met minister Etzel als z;jn persoon lijke kandidaat voor het bondskanselier schap en heeft sindsdien alles op ha ren en snaren gezet om deze kandi datuur er bij de CDU -CSU- fractie „door te drukken". De fractie bleef ha rerzijds vasthouden aan prof. Erhard als de man die de CDU-CSU in 1962 we derom naar een verkiezingsoverwin ning zou kunnen voeren, iets, wat de de vrij onbekende minister Etzel waar schijnlijk niet zou kunnen klaarspelen. Tóen vorige week de fractieleden in een beraadslaging met dr. Adenauer over zijn opvolger als kanselier te kennen gaven, dat ,,de beste" (van de twee mogelijke kandidaten) kanselier zou moeten worden, merkte dr. Adenauer zonder veel bescheidenheid op: ,,Als jullie nog langer over de beste praten dan blfjf ik". Hjj voegt nu de daad bfj het woord. rremier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie heeft zich gisteren van Albanië, waar hij sinds 25 mei j.l. heeft ver toefd, per vliegtuig naar Hongarije be geven. Hij en zijn begeleider op deze toernee, de minister van defensie van de Sovjet-Unie, maarschalk Radion Ma- linovski, voeren thans in Boedapest be sprekingen met Hongaarse partij- en regeringsleiders. Men veronderstelt, dat een van de punten van gesprek wordt gevormd door het Russische voorstel om van de Balkan een atoomvrije zone te maken. Hongarüe zou in die zone. ook opgenomen moeten worden. Ook bij zijn vertrek uit Albanië heeft Khroesjtsjev aan maarschalk Tito van Joegoslavië een vriendelijke boodschap gezonden. Op de heenreis feliciteerde hij hem met zijn 67e verjaardag. Dit maal bedankte hfj hem voor de toe stemming over Joegoslavisch gebied te mogen vliegen. Maarschalk Malinovski wordt morgen in Wenen verwacht. Hij zal daar het bezoek beantwoorden, dat de Oostenrijkse minister van defensie, Graf, vorig jaar aan de Sovjet-Unie heeft gebracht. (Van onze Haagse redactie) Tot een rüksgarantie voor de finan ciering van een tweetal Hilton-hotels is pas besloten, toen uit het Nederlandse bedrijfsleven onvoldoende initiatieven naar voren kwamen voor een verbete ring van de Nederlandse hotelcapaci teit. Staatssecretaris dr. Veldkamp (economische zaken) en minister Zijl stra (financiën) verklaren tegenover de Tweede Kamer dat het hun liever was geweest, wanneer nationale initiatieven van zodanige kwaliteit en omvang wa ren gebleken, dat de garantie voor de Hilton-hotels niet nodig was geweest. Het is echter gebleken, dat noch in Am sterdam, noch in Rotterdam reële plan nen van voldoende omvang bestaan, zo wordt gezegd in de memorie van ant woord op het- wetsontwerp, waarin de regering de nodige machtiging vraagt. De vestiging van een tweetal Hilton- hotels in ons land betekent overigens niet, dat daarmee het hotelprobleem zal zjjn opgelost. In het buitenland heeft de ervaring echter geleerd dat de ves tiging van een Hilton-hotel een stimu lans voor de verdere uitbreiding van de accommodatie vormt. De regering zou een dergelijke ontwikkeling in Ne derland als een bijkomend voordeel van het project beschouwen. Belangrijker is echter dat door de medewerking van het internationale Hilton-concern in de toekomst een groot aantal toeristen Ne- commissie bestaande uit verte- A-v^.oordigers van de Stichting van de (.beid, het College van Rqksbemidde- *n 6 ministeries van Sociale Zaken Volksgezondheid, van Binnenlandse te,^n, Bezitsvorming en Publiekrech- UoJJ*0 Bedrijfsorganisatie, en van het htraal Bureau voor de Statistiek, is een onderzoek naar de tot dusver Ma '.'teerde normen voor de gemeente- <ssificatie en de daaraan te verbin- 8;,,*1 consequenties van oordeel dat 11e- ka !UneSrentig gemeenten (of gedeelten - voor een herclassificatie in La'herking komen. De commissie ,'t 372 gemeenten aan een onderzoek Verworpen. aldus gewijzigde indeling zal, vol- üc?.a een dezer dagen te publiceren be- tvA'kking van het College van Rpksbe- jl'ddelaars, van 1 juli af als richtlijn dJjScn worden aangehouden bij de in- Wij'g der gemeenten in klassen van col- ïpy, ve arbeidsovereenkomsten en bin- ■vPjJe regelingen. Bij afzonderlijke be- iOl'kking zal het College van Rijksbe- »i'auelaars dienovereenkomstige wjjzi- ljpi8en aanbrengen in zijn beschikking h,.,reffende de compensatiebijslag Urverhoging 1957. 1. commissie heeft vastgesteld dat li hoofdfactoren welke bij dit sterk dy- ^"'sche vraagstuk in het geding zijn, zich in de loop der jaren zowel kwali tatief als kwantitief hebben gewyzigd. In dit opzicht wijst de commissie op de toegenomen industrialisatie, de ver keersintensiteit, industriespreiding, pendelbeweging e.d. Als de belangrijkste motivering voor een systeem van gemeenteclassificatie moeten volgens het rapport de verschil len van het gemiddelde huurpeil in de onderscheidene gemeenten worden aan gemerkt. Op grond van het door de commissie dienaangaande verkregen uitvoerig en recent cijfermateriaal (ontleend aan de woningtelling 1956) blijken prognoses van enkele jaren ge leden inzake te verwachten verminde ring van het verschil in huurpeil tussen stad en platteland geen werkelijkheid te zijn geworden. Het toenemende aandeel van de nieuw bouw in de woningvoorraad, alsmede de industriële ontwikkeling der gemeen ten hebben he commissie aanleiding ge geven na te gaan in hoeverre de inde ling van bepaalde gemeenten binnen het kader van de huidige indeling in vijf klassen herziening zou behoeven. Met het oog op het dynamische karak ter van de gemeenteclassificatie dienen de conclusies der commissie voor een korte termijn (drie jaar) te gelden. (Voor de nieuwe classificatie zie men elders in dit blad.) derland zullen bezoeken, terwijl zij ons land anders niet in hun reisprogram ma zouden hebben opgenomen. De rijksgarantie brengt naar het oordeel van de regering weinig risico met zich mee. Met Hilton zijn aanvullende over eenkomsten gesloten waardoor vast staat, dat vóór alles de gegarandeerde verplichtingen worden nagekomen. In liet. Botlekgebied bij Rotterdam, wordt een grote moderne olieraffinaderij van Esso gebouwddie in april 1960 gereed zal zijn. Zij zal een capaciteit krijgen van 100.000 barrels (ruim 15.5 miljoen liter) per dag. Hier ziet men de installaties in aanbouw. Een laaiende vuqrzee heeft vannacht grote schade aangericht in de poetslap- penfabriek van de firma Lagendijk aan de Loggerstraat te IJmuiden. Twee snij kamers brandden uit en een grote voor raad materiaal ging verloren. De brand weer kreeg omstreeks kwart over drie de eerste melding, maar de hrand moet aanmerkelijk eerder begonnen zijn. Met negen slangen werd de vuurmassa be streden. Om half vier stortte het dak met donderend geweld in. Het blussingswerk werd door de enor me rookontwikkeling ernstig bemoei lijkt. Toch slaagden de brandweerman nen er in zeer snel de brand te localt- seren en o.m. de kantine, die dicht bij de vuurhaard gelegen was, te behouden. Het blussingswerk werd onder meer ga degeslagen door burgemeester M. M. Kwint en de directeur van het staats- vissershavenbedrijf, de heer mr. J. R. van Eerde. De nablussing nam vele uren in beslag. De brandweer kreeg de melding uit het nabijgelegen marine-bewakings kamp. Al eerder was de brand gezien door een porder, die de halpolitie van het Staatsvissershavenbedrijf in kennis stelde. Daar veronderstelde men, dat de brandweer reeSs gealarmeerd zou zijn. Vandaar, dat de brand reeds zo een grote omvang had gekregen, voordat men aan het blussigswerk kon beginnen. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. De schade is zeer groot maar wordt door verzekering gedekt. Het be drijf is echter zwaar gedupeerd, omdat de werkzaamheden voorlopig gestag neerd zijn. President Soekarno van Indonesië is, na beëindiging van een driedaagse niet- officiële tocht door Zuid-Calil'ornië, gis teren per vliegtuig van Los Angeles vertrokken naar Tokio. Op Honoloeloe heeft zjjn vliegtuig een tussenlanding gemaakt. Soekarno ontving volgens U.P.I. een kus en een guirlande van hetzelfde Hawaii-meisje dat hem tij dens zijn bezoek van 1956 aan Hawaii op soortgelijke wqze ontving. Dit meisje, Carol Ah You, werd door Soekarno onmiddellijk herkend als de geefster van de kus van drie jaar ge leden, die toen een golf van protest opwierp in zijn land vooral onder de orthodoxe Moslems, die zulk openlijk vertoon van genegenheid afkeuren. Na gezoend te zijn en de bioemem slinger geaccepteerd te hebben, zei Soekarno dat het meisje niet in het minst veranderd was. Prins Moulay Hassan, de oudste zoon van koning Mohammed V van Marokko, gebruikt vandaag in Genève de lunch met de Franse minister van buitenland se zaken, Couve de Murville. De kroon prins is vandaag aangekomen uit Parijs, waar hij door president De Gaulle is ontvangen. Het doel nan zijn ontmoe- tin- met Couve de Murville is in de eerste plaats het voorbereiden van een ontmoeting tussen zijn vader en presi dent De Gaulle. Maar ook sou hij al een zekere richting willen geven aan het onderwerp, dat op de bijeenkomst tus sen de beide staatshoofden stellig een voornaam punt van bespreking zal vor men, nl. het beëindigen van de Algerijn se oorlog. Moulay Hassan zal tien dagen in Zwitserland blijven. Een van zijn bijkomende taken is het uitzoeken van een villa voor zijn vader, die deze zo mer in de buurt van Genève een medi sche behandeling zou willen ondergaan. Men ziet hier de kroonprins (rechts) in gesprek met de Tunesische ambassadeur in Parijs, Habib Bourguiba jr. Diplomatieke waarnemers in Genève zijn van mening, dat de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, thans in afwachting verkeert van instructies uit Moskou, die wel licht beslissend zullen zjjn voor het welslagen of mislukken van de con ferentie van de ministers van buiten landse zaken van de Grote Vier. De westelijke ministers eisen van de Sov jet-Unie, dat zij de bedreiging van West-Berlijn en de verbindingen van dat stadsdeel met de Duitse bondsre publiek wegneemt en formele garan- De samenstelling der verschillende ploegen voor de Tour de France gaat, enkele weken voor de start, weer ge paard met talloze grote en minder gro te moeilijkheden. De vraag is nu of de tourwinnaar van het vorig jaar, Char lie Gaul, in de Nelux-equipe zal rijden. De Luxemburger, die voor het extra- sportieve merk Emi uitkomt, heeft van zijn fabriek te horen gekregen, dat de renners over de „extra-sportieve"- groeperingen geen toestemming kunnen krijgen van landenploegen deel uit te maken. Gaul is niet de enige op wie de be langstelling van de Franse sportpers deze dagen is geconcentreerd. In Italië heeft Baldini te kennen gegeven niet met Favero te willen rijden en Alfredo Binda heeft hier zijn handen vol om een compromis te forceren. Natuurlijk heeft Frankrijk zelf ook zijn strubbelingen. Het is bijvoorbeeld nog steeds niet ze ker of Rivière en Geminiani met An- quetil en Bobet in de nationale ploeg zullen rijden. Alleen in Nederland loopt alles nog op rolletjes als men de affaire" Gaul even buiten beschouwing wil laten. Een belangrijke beslissing voor de Nelux- ploeg is genomen door de nieuwe mi nister van Defensie. Hij heeft Piet Da- men, een van de nationale troeven, uit stel verleend van herhalingsoefeningen. Het was aanvankelijk de bedoeling Da- men op 15 juli voor 30 dagen in te lij ven. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wat minder warm weer met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Overwegend zwakke wind. Zon: 4.23-20.54. Maan: 4.50-20.36. Na het wegtrekken van een depres sie in de richting van de Zwarte Zee, is boven Polen en Rusland de luchtdruk gestegen, zodat daar een flink hogedruk- gebied tot ontwikkeling kwam. raaren- tegen is in Frankrijk, Engeland en ook in ons land de barometer gedaald. Het zai morgen echter nog vrij warm weer zijn, maar door de nabijheid van een vlak gebied van lage luchtdruk, zijn er wel plaatselijk onweersbuien mogelijk. Ook zaterdag nog zomers strandweer met een kleine kans op een onweersbui. Temperatuur in de middag 22-25 gr. C„ zeewater 13 gr. C. Zwakke verander lijke wind, in de middag iets koelere zeewind. Ook tijdens het weekend is zomers strandweer het meest waar- ties geeft voor het behoud van de sta tus-quo. Het westen is bereid in ruil daarvoor zekere niet-principiële con cessies te doen. Zo wordt er in confe rentiekringen van gesproken, dat de westelijke ministers aangeboden zouden hebben de sterkte van hun troepen in West-Berlijn op het huidige peil te fixe ren of zelfs met een derde te vermin deren. De Sovjet-Unie kan deze eis inwilli gen of verwerpen, maar als zij dit laat ste doet en blfjft vasthouden aan haar oude plan tot vorming van een „gede- militairiseerde vrüstad West-Berlfjn", dan is de ministersconferentie tot mis lukking gedoemd en van een topcon ferentie zal dan voorlopig geen sprake kunnen zijn. Sommige waarnemers veronderstel den, dat Gromyko na de plenaire zitting van hedenmiddag Genève zou verlaten om overleg te plegen met de Russische premier. Dat zou in Boeda pest kunnen gebeuren, waar Khroesjts jev zich volgens de laatste berichten ophoudt, of in Moskou, waar op zjjn spoedige terugkeer wordt gerekend. Gromyko liet echter weten, dat hjj geen plannen had om Genève tydens het weekeinde te verlaten. Toch wordt er aan communistische zjjde gereisd. Niet door de Russen echter, maar door de Oostduitsers. Maandag gaat de leider van de Oost- duitse communistische partij, Walter Ulbricht, aan het hoofd van een Oost- duitse ,,regerings- en partijdelegatie" naar Moskou. Ook Grotewohl, die op treedt als premier van de Oost- duitse regering en die onlangs nog in Albanië vertoefde, waar hp o.a. de Russische premier Khroesjtsjev heeft ontmoet, maakt de reis mee. De vier ministers hebben gisteren een besloten vergadering gehouden in de villa van de Franse minister Couve de Murville, die zpn collega's gister avond ook een diner heeft aangeboden. De geheime vergadering duurde ander half uur. Vanmiddag wordt weer een plenaire vergadering gehouden. Het partijbestuur van de PvdA heeft donderdag scherp stelling geno men tegen het zogenaamde „Sociaal Democratisch Centrum in de BvdA" en aangekondigd met voorstellen ter zake te komen op het eerstvolgende partijcongres. In dit Centrum vereni gen zich, zoals bekend, sinds jaar en dag een aantal links-radicale partij leden, o.a. beheerders van de geeste lijke erfenis van de heer Sam de Wolff, die vinden, dat de PvdA te kort schoot in de ontwikkeling van een „eigen socialistische politiek" en in de afwijzing van de „kapitalistische elementen" van onze huidige maat schappij. Het Centrum heeft de partij in het verleden steeds vermanend voorgehouden, dat zij door aan de brede basis deel te nemen zichzelf compromitteerde en heeft op opposi tie aangedrongen. Het eigengereide optreden van deze heren heeft aan de partijleiding reeds eerder dreigementen ontlokt. Maar de laatste tijd was er een stilte gevallen. Nu treft het ons in de verklaring van het PvdA-bestuur, dat de argumen ten, welke het aanvoert om juist nu tot veroordeling over te gaan, met veel meer kracht in het verleden gol den, toen de PvdA nog regeringspar tij was. Hen soort „partij in de partij" is het Centrum altijd geweest; dat het Centrum zich tot doel stelde de koers van de partij op essentiële pun ten te veranderen, was van meet af aan zijn toeleg; dat het opvattingen propageerde, die tegen de officiële standpunten ingingen, was allerminst een geheim. Wij begrijpen daarom niet, dat de partijleiding thans pas tot de onaanvaardbaarheid van een derge lijk optreden besluit. Haar motivering is van disciplinair standpunt uit vol komen begrijpelijk, alléén: zij klemde evenzeer, ja méér, in een tijd, toen de PvdA nog niet in de oppositie was en vooral in de periode na de nederlaag van 195S toen in de PvdA de roep om een oppositionele rol sterker werd, haar Nieuw-Guinea-politiek zich ver scherpte en haar propaganda zich meer en meer van de oude kreet tegen ,.de reactie" begon te bedienen. De veronderstelling, dat het Centrum zijn invloed toen niet miste, lag destijds wel zeer voor de hand. Wij juicherv het uiteraard toe, dat de partijleiding, al is het dan laat, meent „ieder misverstand omtrent plaats en taak van de partij te (moe ten) voorkomen", vooral „in de si tuatie, die het laatste jaar geleidelijk is ontstaan". (Wij bedoelen in de landspolitiek)Maar wij behoudentoel de indruk, dat het Sociaal Democra tisch Centrum thans het bos in wordt gestuurd nadat het, schadelijk ge noeg, zijn „Schuldigkeit getan" heeft. De autoriteiten van de Verenigde Arabische Republiek hebben in Port Said het Deense vrachtschip ,,Inger Toft" aan de ketting gelegd. Enkele da gen geleden hadden zij het schip de vaart door het Suezkanaal verboden, omdat het een uit Israël afkomstige lading vervoerde. De kapitein kreeg op dracht deze lading bestaande uit ce ment in Port Said te lossen. Hq wil nu aan dit bevel niet voldoen en daar om is zqn schip aan de ketting gelegd. schijnlijk. temp. neersl Station Weer heden max. afgel 7 uur gist. 24 uur Stockholm onbewolkt 15 22 0 Oslo zwaar bew. 14 21 0 Kopenhagen onbewolkt 13 17 0 Londen licht bew. 16 24 0.5 Amsterdam onbewolkt 17 26 0 Brussel onbewolkt 18 26 0 Parijs zwaar bew. 17 29 1 Nice half bew. 16 22 0 Berlijn onbewolkt 15 22 0 Frankfort onbewolkt 16 28 0 München onbewolkt 12 24 0 Zürich onbewolkt 13 27 0 Genève zwaar bew. 16 27 0 Wenen onbewolkt 11 20 0 Kome licht bew. 19 0 Mailorca licht bew. 17 28 0 ■v\V>G De zomer is in het land en dus moet er ijs gesnoept worden. Maar nergens is het 20 lekker aU op Marken»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1