Rotterdamse aardappelenschipper peddelde Nauw van Calais over Keizer der Waterfiets in kano door Maasstad Vri ielijd? de werkers g voor Moskou draagt tot onrust in de Finse politiek bij Horecaf verontwaardigd Reclame N.V. Pot Van Nes vierde drie jubilea inet groot feest Agrariërs wakkeren verdeeldheid onder socialisten ijverig aan Ik zal me nu maar laten zinken... Bijna tachtig jaar oude stuntman liet zien dat hij nog jong is AANVAT.T.F.N OP TANNER Bijdorp geeft wandel wagen-service Ontwerp-wet Hilton-hotels Meisje gedood bij het oversteken IN JUNI 1932 FIETSTE HEIN SCHILPEROORD DE CEL IN mmmim Jubilaris krijgt een kon. onderscheiding V.I.R.O. belegt congres in Rotterdam Problemen van hoger welvaartsniveau Lentz (H.B.S.) gaat naar Sparta Tweemaal veertig en eenmaal zeventig Russische lening voor Indonesië Regnault-beeldjes worden nóg duurder Machinefabriek Hensen gaat uitbreiden Gezellige telefoonljes in Singapore Maakt ISC DONDERDAG 11 JUNI 1959 PAGINA 4 Stilletjes ingescheept mmm fl I i Kaartverkoop - 40 jaar bij Van Berkel en een tonnetje U wordt ontvoerd en gedood iWI GEVARENPUNT IJSSELMON/DB Kent u hem nog, schipper Hein Schil- peroord. de keizer der waterfietsen, die bijna dertig jaar geleden bewees deze titel waardig te zijn door op zo'n ver voermiddel het 37 kilometer brede Nauw van Calgis over te steken De ouderen onder u zeer zeker wel. Er zijn maar zeer weinig mensen uit het „gewone" volk, die zoveel publikatie kregen als schipper Hein. Lindbergh was de eerste die van New York naar Parijs vloog. Dat is zonder meer een stunt te noemen; dat tochtje van Schilperoord evenzeer. Beide stunts waren levensgevaarlijk en daarom is de prestatie van de Rotterdamse schipper althans wat dat betreft, gelijk aan die van Lindbergh te stellen. Dat tenslotte het vliegtuig toch een belangrijker ver voermiddel bleek dan een waterfiets, getuigt het feit dat Lindbergh beroemder werd. Maar wat de aardappelschipper op zijn waterfiets deed, is misschien nog wel respectabeler dan Lindberghs prestatie. Waarom? Wel, toen Schilperoord in juni 1032 in dertien uren het Nauw van Calais 'v -roeddelde, deed hij dat niet voor d* lef. maar om zijn gezin te kunnen onder houden 1 Vrijwel alle schippers in de crisjaren trokken van de steun. Schilperoord wil de dat niet; htl wilde zélf zijn geld ver dienen, en er wat voor doen. Alleen bij het vertrek uit Calais was het mooi weer, maar enkele uren later geraakte Schilperoord in een hevig onweer. Om niet van zijn fiets geslingerd te worden, ging hij op een van de twee drijfbalken zitten en klemde zich vast aan het frame. Terwijl hy vele minuten zo zat, dacht hij almaar: „Ik zal me nu maar laten zinken, het is nou afgelopen met me" Die gedachte is geen werkelijkheid ge worden, want nu loopt scjiipper Hein met al zijn achtenzeventig jaren nog langs de Rotterdamse havens, als een jonge zeeman, die nog heel wat lange reizen wil maken. Nu was die tocht voor schipper Hein niet zo erg gemakkelijk. Dat wil zeggen, niet alleen de overtocht zelf, maar ook het vertrek uit Rotterdam en de aan komst in Dover. In Rotterdam scheepte Schilperoord zich met de waterfiets in op het s.s. ..Amdral l'Hermite" met bestemming Ca lais Zijn vrouw was die dag op bezoek bn een zuster en dat moest Schilperoord nu juist hebben, want zijn vrouw had hem namelijk nooit laten gaan. Ook de voorbereidingen had, de sedert die dag ex-aardappelschipper geworden, Schil peroord in alle stilte getroffen. Zo hartelijk als het afscheid van de „fietser" te Calais was, zo droevig wa* de (onverwachte) ontvangst door de En gelse douane. Direct werd schipper Hein bij de kraag gegrepen en vond een ar moedig bed in een cel. De ambtenaren spraken maar van „money, money" en Schilperoord, geen Engels kennende, van In een wijnvat de zee op, een van de stunts waarmee Hein Schilperoord de strandgasten verbaasde „consul, consul". Dde kwam dan einde lijk en vertelde de „stuntuithaler", dat hit te weinig geld bij zich had om zich ln Engeland op te houden en zodoende een ongewenste vreemdeling was. Dit was slechts nog maar het begin van zijn broódwinning voor vrouw, bei de zoons en zichzelf. Overal in Neder land gaf de schipper demonstraties met zijn fiets. Mede geholpen door de grote publikatie liep de kaartverkoop tijdens de demonstratie zeer goed. Maar ja, zo'n Na de oorlog zag men Schilperoort nog wel eens aan de waterkant wan delen; dat moet hij wel als de meest echte zeerob. Maar stunts....? Neen, daar is hij te oud voor geworden; hij is immers al bijna tachtig. Toch als het moest, ging hij ten tweede male het Nauw van Calais over, in een rubber bootje. Nu hebben wij het niet zover gezocht, maar met Schilperoort een afspraak gemaakt een tochtje door de Rotterdamse havens te maken. Daar er geen rubberboot te krijgen was, heb ben we met een kano volstaan. Een stunt? Voor een man van acht en ze ventig zeker wel. Maar schipper Hein glimlacht, als u hem vraagt of hij niet bang is voor zo'n tochtje. Vanaf de Kralingse Plas peddelden wij naar de Rotte toe, ieder in een éénpersoons kano. Een dergelijk tocht- In juni 1932 stuntte Hein ln het Nauw van Calais, in juni van dit jaar waagde de bijna 80-jarige zich met een kano op de Maas om de Rotterdammers te laten zien, dat de binnenstad ook van het water af bezichtigd kan worden, tpaar tevens om te laten zien, hoe jeugdig hij zelf nog ia. je moet u ook eens maken. U zult dan, evenals wij, een „nieuwe" natuur, ja, een nieuwe vorm van ontspanning ont dekken. Als (bijzonder goede) gids vergezelde ons schipper Hein Schil peroort een man, die de Rotterdamse wateren kent als de werking van een waterfiets. Hij deed het kalmpjes aan, en dat moet om op de juiste manier te genieten van de natuur. Na de Boezem te zijn afgevaren, kwamen wij op de Rotte, de rivier, waaraan Rotterdam zijn naam dankt. Een belangrijk punt, want degenen onder u, die liever vanaf de Bergse Plassen vertrekken, komen hier in on ze route. Op de Rotte kunt u „genieten" van gezellige, desondanks oude en soms wel wrakachtige huizen. Van zo lang zaam de Rotte afglijden knapt u wer kelijk op, jong en oud. Neem Schilper oort, die rookte pijp na pijp en zong liedjes uit vroeger jaren. Kortom, wij hoeven in 't geheel niet jaloers te zijn op Amsterdam, waar men zo gemoe delijk op de grachten kan dobberen. Eenmaal de Rotte afgepeddeld, ko men we midden in het centrum. De (Lames kunnen er gaan winkelen, de heren of meegaan of doorvaren zoals wij deden. Nadat we dan in de Leuve- sluis onder het wakend oog van Zad- kine's creatie omhoog getild werden, waren we „in volle zee". U voelt zich dan schipper van een volwaardig schip, want de sluiswach ter reikt u, tegen betaling van dertig cent, een havenbriefje uit. De door de wind aangewakkerde golven bleken voor de oude schipper geen belemmering. Nog even vrolijk rokend en even hard zingend liet hij zijn kano door de golven snijden. Maar toen de Nieuwe Maas Voor onze kano's waren de golven daar zo onmetelijk hoog en dus had den we geen gebrek aan natte kleren. Schilperoort glimlachte: „Daar hoef je mij niets over te vertellen". Het gaf de burger echter wat moed te vernemen, dat Schilperoort het eigenlijk toch ook wel wat te bar vond en dus aanvaardden we de terugtocht. Schilperoort droog, wij kletsnat. Was Schilperoort dan droog geble ven, toch moest u hem eens op de werf van de verhuurder hebben gezien als hij enkele uren later uit zijn kano stapt. Alle bewegingen, die een lichaam i maar maken kan, werden door hem i gedemonstreerd. j „Ja, ik begin oud te worden, man nen'', zegt hij treurig. De arme schip per Hein hij is kwaad op zijn leeftijd. 1 „Toen ik zo'n vijf en twintig jaar was, kon ik je maken en breken", voegt hij eraan toe. I Maar toch mag Rotterdam trots zijn op zo'n schipper, ook al heet hij wel „keizer". Acht en zeventig jaar oud, en nog zo vitaal. De vooroorlogse keizer was deze week weer terug; met zijn traditionele witte schipperspet en de onafscheide lijke pijp in de mond. Een keizer, die helemaal niet naar een troon verlangt. „Geef mij m'n tonnetje maar", zei schipper Heirl Schilperoort. En dat nemen we graag aan. Bij de Maatschappij van Berkel's Pa tent n.v. was gisteren weer een jubilaris, en wel de heer G. Kien, werkzaam als monteur in de fabriek van speciale weeg werktuigen in Vlaardingen. Hij vierde zijn veertigjarig jubileum in dienst van Van Berkel en werd deswege door directie en personeel hartelijk gehuldigd. Een afge vaardigde van de burgemeester van Rot terdam deelde de jubilaris mede, dat de ze door de koningin was onderscheiden met de eremedajlle in brons, verbonden aan de orde vah Oranje-Nassau. De di recteur van het bedrijf, professor ir. D. A. A. Kooien, dankte de heer Kien voor zijn toewijding en plichtsbetrachting, geduren de zo lange tijd betoond, en overhandigde hem een Delfts-blauw herinneringsbord alsmede een geschenk onder couvert. Ook door afgevaardigden van het perso neel werden toespraken gehouden en ca- deaux aangeboden. Zaterdag komen in het Groothandels gebouw te Rotterdam de leden bijeen van de V.I.R.O., de Vereniging voor Interna tionale Rechtsorde. De V.I.R.O., waarbij, zoals ten onrechte wel wordt gemeend, niet alleen juristen zijn aangesloten, maar die voor ledereen openstaat, maakt in Nederland propaganda voor de doel einden der Verenigde Naties. Zij doet dat door middel van brochures, door een eigen maandblad en door het van tijd tot tijd beleggen van congressen. De bijeen komst die zaterdag hier ter stede wordt gehouden, is de jaarvergadering, waarop gesproken zal worden door professor dr. G. M. Verrijn Stuart, voorzitter van de Sociale Economische Raad. Hij zal hét onderwerp „Europa en de rest van de wereld" belichten. Verder zal de heer P. E. E. Kleyn van Willigen, directeur van L. Smit Internationale Sleepdienst, een inleiding houden over de opruimings werkzaamheden in het Suezkanaal. Om half één zal het gezelschap ten stadhuize worden ontvangen. grappenmaker verdient ook wel een goe de publikatie. In theaters hield Hein Schilperoord een vol aandacht luisterend publiek enkele uren bezig met een adem benemend reisverhaal en tot driemaal toe werd hij voor de radio geïnterviewd. Iemand, die ook vond dat Schilperoord het vólste recht had op een goede pu blikatie, was de Friese dichter D.-Volbeda sr. met zijn DE WATERFIETS Of wij in de toekomst-jaren zullen varen langs de ba>en op een.... fiets? Maak dat aan de ganzen diets! 'k Wed we maakten (wat bijzonder van het Wonder) kopje-onder met de fiets waterfietsen lijkt, maar niets! 'k Zie ze, al die fiets-fantasten hoe ze plasten; hoe ze krasten ln het sop om hun hachje, om hun kop! 't ZijMaar van Calais naar Dover stak hij over („eenzaam oover") op zijn fiets, Schilperoord! Dat zégt toch iets! Schilperoord, de Rotterdammer (en geen „zwammer") die o jammer na zijn tocht ln de cel te Dover mocht! 'k Hoop dat onz' autoriteiten zullen pleiten tégen feiten dat een cel „loont" een Sport-historisch Spel. Trots legt schipper Hein Schilperoord dit gedicht aan een ieder voor, die maar even luisteren wil naar zijn verhaal. Soms glimlacht hij, soms staan de tranen hem in de ogen. als hij bijvoorbeeld er aan denkt, hoe hij in een grote school bruinvissen terecht kwam.... Al zolang reisde vader en zoon Kee» Schilperoord door Nederland met hun fiets, dat het werkelijk wat afgezaagd begon te worden. Ja. er moest iets nieuws komen En zo zagen vele mensen op de tweedp Pinksterdag van het jaar 1934 met eb een wijnvat, ter grootte van een petroleum- ton. bij 'Hoek van Holland de Noordzee op drijven. Maar het vat was niet leeg; er zat een man met een witte pet in, zij allen kenden hem: het was Schilperoord van Delfshaven! Was het dan niet de 37 kilometer tus sen Calais en Dover, toch was ook dit een stunt, waarover wederom de kran ten vol stonden. Met vloed „strandde" Schilperoord jngetond bij Scheveningen. Na enkele demonstraties met het ton netje, waarop Schilperoord uitgebreid» theorieën heeft gebouwd, heeft hij zich uit de wereld der stunts terug getrokken Leo Lentz, de 19-jarige rechtsbuiten van HBS, zal overschrijving naar de Ere-Divisieclub Sparta aanvragen. Lentz, die twee seizoenen in het eerste elftal van de Haagse vereniging heeft gespeeld en die ook reeds deel heeft uitgemaakt van vertegenwoordigende amateur-teams zal amateur blijven en overgaan naar de amateur-afdeling van Sparta. De grote lift in het Groothandelsge bouw te Rotterdam kon gisteren niet snel genoeg de gasten aangevoerd krijgen, die naar het dakpaviljoen moesten. Daar, met een prachtig uitzicht op de hele stad, was een groot gezelschap bijeen, dat drie jubilea tegelijk vierde. Wij hebben de heren F. Pot en G. W. van Nes. die veertig jaar geleden hun intrede deden in de thans zeventig jaar bestaande vennootschap, een even fraai perspectief toegewenst ais de achter grond. die zij op dat moment hadden: een stadspanorama. omzoomd door een enorm aantal bloemstukken. Onder de zeer talrijken, die kwamen feliciteren, bevond zich ook Rotterdams burgemeester mr, G. E. van Walsum. De voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr dr. K. P. van der Mandele. was he laas verhinderd, maar hij had zich doen vertegenwoordigen door de heer dr. F. W. T. Hunge, algemeen secretaris. Aan dit druk komen en gaan van vrien den en relaties was een huldiging in inter ne kring voorafgegaan, eveneens in het dakpaviljoen, dat onlangs aanzienlijk ver beterd is door een moderne glasafschei ding met drie deuren, waardoor het een wat intiemer karakter heeft gekegon. Naar ere heer F. Engels ons mededeelde, staat voor volgend jaar een verdere ver betering op het programma door liet aanbrengen van glazen schermen op het dak, waardoor het daar, ook onder winde rige omstandigheden, prettig zitten zal zijn. Bij de huldiging om 11 uur 's morgens werden de dames van de jubilarissen met bloemen ontvangen. De nieuwe generatie, de heren J. van Nes jr. en C. Pot, zonen van de jubilarissen voerden hier het woord. Eveneens deden dat de heren A. Mulder en N. Bos. afdelingschefs. Aan de heer Van Nes werd een projector en aan de heer Pot een televisieapparaat aangeboden. Namens de personeelsvereni ging bood de heer Frank geschenken aan. Verder spraken de heren J. Kortekaas, die in de bevoorrechte positie verkeert te zijn verbonden aam de zeer verzorgde afdeling toonzalen, een de parels aan de kroon van Pot en Van Nes. de verte genwoordigers de heren Verburgt en v. d. Graaf, waarvan de eerste twee schilde rijen aanbood en tenslotte de oudste in actieve dienst zijnde employé, de 72-jari- ge heer Van Buuren. die volgend jaar de halve eeuw bij Pot en Van Nes hoopt vol te ma,ken. In alle toespraken kwam tot uiting, hoe prettig de geest in de onder neming is en met hoevee] energie er, na de verwoesting van Rotterdams centrum, gewerkt is om de groothandel in huishou delijke apparaten en sanitaire artikelen opnieuw op te bouwen in het Groothan dels-gebouw, waar zg nu gevestigd is. De voorzitter van de Nederlandse de legatie op de 43-ste internationale ar- beidsconferentie te Genève. mag dr J G, Stokman O.F.M.. heeft daar gisteren gezegd, dat de vraag gewettigd is. of de verhoging van het welvaartsniveau van de arbeiders moet blijven resulteren in kortere arbeidstijd, hogere lonen, betere sociale voorzieningen en een nog uitgebre der stelsel van verzekeringen. Spreker zeide. dat zicih nieuwe per spectieven openen voor de sociale polit'ek wanneer men denkt aan de zinvolle be steding van de tiid die door verkorting van de arbeidsduur reeds is vrijgeko men of in de toekomst nog vrij zal komen Hij was van mening dat de opvoeding van de werker een belangrijk middel is ter bevordering van de vrijheid en de waardigheid van do arbeiders, mits zij niet uitsluitend wordt gezien als een vor ming van vakverenigingsleiders en mits zi.i gericht blijft oo een ontwikkeling ir vrijheid van de menselijke persoon en niet ontaardt in een soort geestelijke be voogding van de objecten van haar op voedende en vormende werkzaamheden. Spreker zeide voorts, dat het verheu- De Sovjet-Unie heeft besloten aan In donesië een krediet van 17.500.000 dollar toe te kennen voor de bouw van een sta dion, in Djakarta en een etnologische fa culteit op Ambon in de Zuid-Molukken. zo heeft de voorzitter van de Sovjet-handels delegatie in Indonesië, Kolibalof, volgens Antara bekendgemaakt. In september had de Sovjet-Unie aan In donesië reeds een krediet van honderd miljoen dollar toegestaan. Kolibalof deelde voorts mee, dat de Sovjetregering bereid is met Indonesië een contract te sluiten voor wegaanleg. gend is te kunnen constateren, dat de Internationale Arbeidsorganisatie (I.A.O in 1958 voor een bedrag van meer dan drie en een half miljoen dollar heeft kun nen deelnemen in de operationele activi teiten van het uitgebreide programma van technische hulp. De Nederlandse re gering stemt graag in met de verhoging van het bedrag voor de economische «n sociale hulp van 92 000 dollar in 1959 tol 240 000 dollar in 1960. Spreker besloot met te zeggen, dat dienstbaarheid aan de sociale vooruit' gang in d= gehele wereld een plight is. waarvan de huidige dragers van het werk der I.A.O. zich diep bewust zullen zijn. De Amsterdamse rechtbank heeft gister ochtend de vordering afgewezen, die een der kopers van beeldjes op de in oktober j.l. gehouden miljoenenve'Ting van de col lectie-Re, gnauilt. de heer W. Hoogstraaten ui'-Amsterdam, bil civiele procedure had ingesteld tegen de erven Regnault en de makelaar Paul Brandt. De heer Hoogstraaten was op deze vei ling eigenaar geworden van twee klein® beeldjes van de Franse beeldhouwer Ger- maine Richter, voor resp. 600 en 1000 gul den. zil zijn evenwel niet meer waard dan 200 gulden samen, aangezien het in massa- prociufctie vervaardigde afgietsels zijn.. D* koper voelde ziich misleid door aandui dingen in de catalogus en diende bij de rechtbank een eis in tot terugbetaling van het verschil in biedprijs inclusief de ver- hog.ng voor veilingkosten (f 1760.-) en de we'ktslijke waarde (f 200.-) derhalve f 1560.-. De rechtbank achtte van misleiding geen sprake, noch van grove schuld vaïl d? zi.lde der gedaagden en wees de vorde- r.ng af Eiser werd veroordeeld tot beta ling var. het geding, zijnde f 350-, Gistermorgen is de eerste paal geslagen voor een uitbreiding van de machine fabriek Hensen aan de Eemhavenweg te Rotterdam. Het ligt in de bedoeling in deze nieuwe hal medio 1960 het ge deelte van de fabriek onder te brengen dat thans nog aan de Oostmaaslaan is ge vestigd. De nieuwe hal zal 120 bij 60 bij 14 meter meten. Een bedrijfsschool. die plaats biedt aan honderd leerlingen, zal er ook in worden ondergebracht. "Daar naast zal de hal kamtine, magazijnen kan toorruimten, tekenkamer werkplaatsen, was- en kleedlokalen bevatten. Het pand wordt van de meest moderne verwar- mings- en verlichtingsapparatuur voor zien. De heer J. M. Nijman. president-direc teur van het bedrijf, die samen met de jongste werknemer, de 15-jarige leerling constructeur-bankwerker Aart de Ruiter, deelde bij gelegenheid van de plechtigheid mee, dat de uitbreiding aan de Eemha venweg niet minder dan achtmaal groter zal worden dan het huidige bedrijf. Met de bouw van de machinefabriek worden goede vorderingen gemaakt en sinds 1 januari van dit jaar is het aantal binnen- en buitenlandse orders belangrijk toege nomen Bedraagt het aantal werkenemers op het ogenblik nog 600 man, na voltooi ing van de nieuwbouw zal dit tot het dub bele aangroeien. Met de houw is in totaal een bedrag van 2'/« a 3 miljoen gulden gemoeid. De ontwerpers zijn de irs. Bate laan en Jos Nijman. Het aannemersbe drijf Gebr. Kortewég draagt zorg voor de uitvoering. De Indonesische consul-generaal te Sin gapore, brigade-generaal Djatikoesoemo. heeft vandaag verklaard, dat Indonesi sche opstandelingen, die in Singapore ver blijven. geregeld de Indonesische diploma ten in deze stad bedreigen. De opstande lingen zijn nog steeds actief ook in het maken van propaganda met de bedoeling sympathie bij de bevolking te winnen, aldus de consul-generaal. Hij verklaarde aan journalisten ook zelf geregeld bedreigingen te ontvan gen. inhdudende. dat hij zal worden ont voerd en gedood. Zulke bedreigingen ont vang ik minstens tweemaal per dag en zij beginnen mij te vervelen. Misschien zullen de bezoekers van de Rotterdamse diergaarde BUjdorp zich ver baasd hebben afgevraagd, of de Rotterdamse moeders met baby's en kleuters plotseling de voorkeur hebben voor eenzelfde soort wandelwagentje, dat ze b(j ne ingang parkeren. Zo is het niet. De diergaarde-directie heeft nameljjk een aantal van deze (uniforme) wagentjes aangekocht om ze te verhuren aan bezoek sters, die daaraan behoefte hebben. (Van een bijzondere correspondent) De verwachtingen, dat Finland na do ontmoeting tussen president Kekkonen en de Russische re geringsleider KJiroesjtsjev «fgelopen winter in Leningrad en na de vorming van een regering van agrariërs onder 'leiding van Sukselainen een periode van politieke rust en harmonie tege moet zou gaan, zjjn niet uitgekomen. Van politieke rust is niet de minste sprake. De sociaal-democraten eisen nieuwe verkiezingen; van verschillende zijden wordt aangedrongen op een ver breding der regeringsbasis, er zijn enke le politieke corruptieschandalen aan het licht gekomen, waarbij de vroegere mi nister van financiën Smionen zich nogal gecomprommiteerd schijnt te hebben, en tot overmaat van ramp zijn de Rus sen, met name Khroesjtsjev zelf en de Pravda, een felle campagne begon nen tegen de leidende figuren van de Finse sociaal-democratische partij. Vooral over deze Russische campagne maakt men zich in Finland nogal zor gen. Het begon enige weken geleden, toen de Pravda in een hoofdartikel aan Khroesjtsjev de vraag stelde, wat zijn reactie was op de 1 mei-redevoeringen ■die waren gehouden in Finland door de sociaal-democratische leiders Tan ner, Leskincn, Lindblom en partijsecre taris Petsinki Khroesjtsjev had zijn ant woord onmiddellijk klaar: volgens hem streefden de Finse sociaal-democraten naar een koersverandering in Finland's buitenlandse politiek en kon men ze ge rust beschouwen als agenten voor het Westerse imperialisme. Korte tijd daarna zette de Pravda de aanval voort op eigen initiatief door Tanner en zijn kameraden te beschuldi gen van provocerende activiteiten tegen de Sovjet-Unie. Hierbij moet worden opgemerkt, dat ongeveer gelijktijdig i met deze Russische campagne in Fin land een discussie is begonnen over een verbreding van de basis voor de min- derheidsregering-Sukselainen en dat de vice-minister van Verkeer Korsimo, die ook secretaris is van de Agrarische Partij, een bezoek bracht aan Moskou en daar werd ontvangen door niemand minder dan .Khroesjtsjev in eigen per- soon. Het is niet bepaald duidelijk, wat de Russen met hun ongemotiveerde kri tiek op de leidende figuren van de Fin se sociaal-democratische partij willen t bereiken. Vainö Tanner, de grijze emi nentie van de partü, ls ruim 77 jaar oud, en zijn aftreden is dus eigenlijk j leder ogenblik te verwachten. Hij kan zich echter onmogelijk te rugtrekken, zolang hi) door de Russen wordt gebruikt als een soort schiet schijf. Hij wordt er door hen van be schuldigd tijdens de Tweede Wereld oorlog met de Duitsers te hebben ge- colaboreerd. Zijn aftreden zou opge vat kunnen worden als een capitula tie en een zwijgende bekentenis. Of zou het juist de bedoeling zijn van de Russen het Tanner onmogelijk te maken af te treden, zodat het Krem lin een van zijn propaganda-mikpun- ten in Finland kan behouden? Men zou het bijna gaan geloven, want ook het Kremlin dient onderhand te we ten, dat er in Finland geen enkele partij bestaat, die streeft naar een wijziging van de sinds jaren gevolg de buitenlandse politiek, die is geba seerd op een goede verstandhouding met het machtige buurland in het oosten Het enige effect dat de Russische campagne tegen Tanner c.s. momenteel kan bereiken is dat de Finse publieke opinie begint te twijfelen aan de ernst van Khroesjtsjevs verklaringen bi) de ontmoeting in Leningrad, volgens welke er tussen Finland en de Sovjet-Unie een voorbeeldige nabuurverhouding zou be staan. Wat eveneens moeilijk valt te begrij pen is, waarom de politieke strijd in Finland, zelfs onder de huidige econo mische omstandigheden, zo scherp en zo verbitterd moet zijn, en dat zo vele leidende politici zich meer concentreren op datgene wat scheidt dan op dat gene wat bindt. Binnen de Agrarische Partij ls een piet onbelangrijke groep bezig de on- De Finse socialist Tanner. enigheid tussen de sociaal-democraten te vergroten door steun te verlenen aan de „Simonieten", de rebellerende vleu gel van de sociaal-democraten die on der leiding staat van de vroegere mi nister van financiën Simonen. Enige tijd geleden verwijderde de agrarische minister van handel alle sociaal-demo craten uit de besturen van de door de staat gedirigeerde ondernemingen, om hun plaatsen te laten innemen door „Si- monieten", een maatregel waarvoor hij zelfs openlijk werd berispt door minis ter-president Sukselainen, zonder dat dit overigens zijn houding beïnvloedde. De strijd tussen de orthodoxe sociaal democraten onder leiding van Tanner en Leskinen en de rebellerende groep onder leiding van Simonen gaat nog on verminderd voort, ook al schijnt de leiding van de vakcentrale een objec tiever standpunt in te nemen dan voor heen, waardoor een vergelijk tussen de twee groepen niet helemaal meer tot de onmogelijkheden behoort. De volgende presidentsverkiezingen vinden plaats in 1962 en in hetzelfde jaar zullen de nieuwe kamerverkiezingen moeten worden gehouden. Hoewel het dus nog ruim twee jaar duurt eer het zover is, worden er nu reeds bepaalde groeperingen voor of tegen president Kekkonen gevormd, hetgeen van bui tenaf gezien een onverstandige, zo niet onverantwoordelijke politiek genoemd moet worden. Wat de kamerverkiezin gen betreft vermeldden wij reeds dat de sociaal-democraten streven naar nieuwe, tussentijdse verkiezingen. Hun bedoeling is waarschijnlijk om door de ze nieuwe verkiezingen de invloed van de „Simonteten" - de oppositiegroep binnen de sociaal-democratische gele deren - te reduceren, hetgeen na het be kend worden van de rol, die ex-minis- ter Simonen heeft gespeeld bij een der corruptieschandalen, niet bepaald moei lijk zou zijn. De Agrarische Partij, die momenteel regeringsmacht in handen heeft, voelt er echter niets voor om nog de- de regeringsmacht in handen heeft, er echter niets voor om nog de ze zomer nieuwe verkiezingen uit te schrijven; en daarom is het wel zo goed als zeker, dat de regering-Sukselainen aanblijft tot het parlement is terugge- keerd van zijn zomerreces. Daarna ech ter zal Sukselainen gehoor moeten ge ven aan de eisen tot verbreding der regeringsbasis of tot het houden van nieuwe verkiezingen, aangezien de par lementaire basis van zijn regering in de huidige situatie blijkbaar niet vol doende wordt geacht. De Horecaf. de Nederlandse bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven, heeft zich voor de derde maal tot de leden van de Tweede Kamer gewend met een brief over het ontwerp van wet dat handelt over de te Amsterdam en Rotterdam op te richten Hilton-hotels. In de brief wortit gezegd, dat de Hore caf „met groeiende verbazing om niet te zeggen met verontwaardiging" heeft kennis genomen van de Memorie van Antwoord over genoemd wetsont werp. De uitspraak van de ondertekenaars van de nota namelijk dat liever gezien was. dat meer nationale initiatieven op dit ge bied waren ontwikkeld, wordt in de brief gekwalificeerd als een onwaarachtige motivering. Er wordt in de brief voorts gesteld, dat de overheid nooit een onder zoek heeft ingesteld naar het bestaan van deze Nederlandse initiatieven. De Horecaf kondigt aan, dat zij binnen korte tijd een expositie zal inrichten van de talrijke initiatieven van Nederlandse zijde die op dit terrein zijn ontplooid. Voorts verzoekt de Horecaf de leden van de Tweede Kamer hun oordeel over het wetsontwerp op te schorten. De Horecaf zegt in zün brief ook. dat de ondertekenaars van de memorie van ant woord de naam Hilton blijkbaar f 1.4 mil joen per jaar waard achten, hetgeen niet onaanzienlijk meer is dan dp gehele sub sidie aan de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer. ..Met andere woorden", aldus de brief, „men acht deze naam meer waard dan al het geen de A.N.V.V voor de toeristenwer ving van ons land betekent. In de brief komt men tot de conclusie, dat er 'n duidelijke voorkeur bestaat voor een buitenlands hotel-exploitant, welke voorkeur een slag i.n het gezicht is van de Nederlandse hotellerie. Het wetsont werp wordt voorts een ernstige miske"' ning genoemd van hetgeen de Horecab®' drijfstak sedert de tweede wereldoord heeft gepresteerd Op de Koninginneweg te Rotterdam gisteren de Il-jarige Johanna Vvon1*, Vieivoye, gewoond hebbende op de ninginneweg, bjj het oversteken aanï^ reden door een personenauto. Het i"e'si, werd naar het Zuiderziekenhuis vervo®f waar men de dood constateerde. Het meisje, leerlinge van de St.-Cosm®® en Damianusschool te IJsselmonde. kW»" juist terug van de Schoolmis in de p*r0f chiekerk aan de Koninginneweg. Alvore11. naar school te gaan, wilde zij nog *ve naar huis, om iets te halen. Vele malen is er reeds gewezen op grote gevaar van de oversteekplaats de Koninginneweg. Het geval Is reeds de gemeenteraad in behandeling gewee*f Er zou iets aan gedaan worden, welke deze maatregelen Indertijd ook j geweest, nu blijkt dat zij in ieder gfV niet afdoende waren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4