Mr. Kruis: Schiphol raakt achterop NESCAFE EN KLM LANCEREN DE PRIJSVRAAG VAN HET JAAR! Doe mee-en win een vliegtrip-voor-twee naar Brazilië! N Moordenaar van Kalmthout ter dood veroordeeld Maar vonnis wordt niet voltrokken Symbolische executie" op een Antwerps plein Nylonworst voer over Noordzee Technische vorderingen maar nog economische onzekerheid m«Hf/ Ken je die mop van M 17 K.L.M. maakt studie van mogelijk heden op Zestienhoven Gezond pleidooi voor „nutteloos nietsdoen DAG VAN VERSCHRIKKELIJKE PATHETIEK NIET GESCHIKT VOOR OLIE VERVOER P Statuut van het Koninkrijk Juni.... hagel in Duitsland DONDERDAG 11 JUNI 1959 PAGWA 5 CONGRES „NIJVERHEID EN HANDEL" Pater Van Straaten naar Amerika M: Nog dit jaar wijziging? Executie Starkweather weer uitgesteld Paul Robeson in Praag Zijn gehele leven slechts een nummer in de gevangenis Vlieger nu desertie gezoeht wegens Monnikendam's Mis voor Cincinnati Ned. Handel Mij. leent Suriname zes miljoen ABHS1 N Max Tailleur (Van onze correspondent) Op het congres van dc Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel in Zwolle heelt mr. H. J. Kruis, die de K.L.M. in de door die maatschappij ingestelde commissie „Verkeer in Ne derland" vertegenwoordigde, gisteren te kennen gegeven, dat Schiphol zo snel en zo goed mogelijk verbeterd dient te worden, wil Nederland zich niet de kwalijke reputatie van „achtertuin van Europa" op de hals halen. De ontwik keling van de luchthavens van Brussel en Kopenhagen is sinds 1955 veel groter geweest dan die van Schiphol, terwijl ook het vervoer van personen en goe deren op die vliegvelden percentsgewijs harder is gegroeid. Mr. Kruis wees voorts op het schro melijk tekort aan hotelruimte, dat o.a. de K.L.M. en de grote scheepvaart maatschappijen voor grote moeilijkhe den stelt. De Hilton-plannen achtte hij een stap in de goede richting en een stimulans voor het Nederlandse hotel wezen. Daarom zag hij ook geen be zwaar in de overheidsgarantie, hoewel hjj meende, dat ook andere steun mo gelijk zou zijn geweest. Op pen opmerking uit de zaal als zou de K.L.M. de luchthaven Zestienhoven hjj Rotterdam boycotten, reageerde de heer Kruis, dat zulks niet het geval is. Twee. grote, vliegvelden op betrekkelijk korte afstand vond hij evenwel niet verantwoord. Hjj zeidc echter wel, dat de K.L.M. zich ernstig beraadt over de vraag of zij Rotterdam niet nauwer bij het luchtvaartverkeer van de K.L.M. kan betrekken. Namens de Nederlandse hotellerie be tuigde de heer .7. G. Meijer, voorzitter van Horecaf, zijn spijt over het feit, dat deze organisatie buiten de Hilton- plannen is gehouden. Hjj richtte hier over een ernstig verwijt aan de rege ring en de directeur-generaal van de middenstand. Het Nederlandse hotel wezen heeft herhaaldelijk om steun verzocht, doch tevergeefs. „Wij willen bouwen er liggen zeker nog dertig ontwerpen gereed." zo zei hij. „als er maar een redelijke ondergrond komt." Hij liet zich verder ontvallen, dat de Nederlandse hotellerie met dezelfde ovprheidsgarantie achler zich als de Hilton-plannen. vijf eigen hotels die aan de hoogste voorwaarden voldoen, zou kunnen bouwen. Verkeer en welvaart De voorzitter van deze commissie „Verkeer cn welvaart", ir. H. Vis, bield een inleiding op het rapport van deze commissie. Hij zei dat het verkeer ons land boven bet hoofd dreigt te groeien, omdat de verkeersvoorzienin- gen geen gelijke tred houden met de snelle economische ontwikkeling. De commissie is van oordeel, dat een ver dere industrialisatie van Nederland niet denkbaar is indien de benarde verkeersmogelijkheden een verdere ontplooiing zouden tegenhouden. De te treffen maatregelen, welke zij aanbeveelt en waarmee de vergade ring veelal instemde, behelzen onder meer het volgende: Vóór 1970 moet men tenminste 450 kilometer rijksweg als driestrookweg met een minimum rijbaanbreedte van drie en een halve rneter uitvoeren. Voor een doeltreffende opstelling cn uitvoering van het bouwprogramma zou men een coördinerend orgaan, sa mengesteld uit vertegenwoordigers van de opdrachtgevers en aangevuld met vertegenwoordigers uit het bedrijfsle ven, moeten instellen. Deze raad zoti een urgentieprogramma moeten ont werpen en een autonoom wegenfonds onder zijn beheer krijgen, terwijl hij zelfstandig wegenbouwleningen moet kunnen uitschrijven. De spoorwegoutillage vooral in het Westen van het land dient een uit breiding te krjjgen met bijvoorbeeld geheel nieuwe lijnen. De P.T.T.-dien- sten vragen verdere mechanisering en automatisering, de postchèque- en giro dienst een electronische werkwijze. Voor het verkeer in de binnensteden geeft men geen oplossing. Wel acht men een strak vasthouden aan de his torie minder gewenst. De commissie hepleit een verruiming van de parkeer gelegenheid in de nieuwe wijken en het nemen van proeven met parkeerschjj- ■lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Mevrouw mr. Chr. de Buyterrde Zeeuw, lid van gedeputeerde staten van Zuid-Bolland heeft in een toe spraak voor de stichting „Bevorde ring Hygiënische Gewoonten" in de Haagse Dierentuin gezegd dat de moderne mens een slaaf van zijn agenda en levenspatroon is. Hij kent geen rust meer. Zelfs in vrije tijd cn vakantie neigt hij steeds meer naar een gejaagde eenzijdigheid. Een uur nutteloos nietsdoen is hem een gru wel. Hij moet altijd Jets" doen. Het is voor het lichamelijk cn geestelijk welzijn echter nuttig en nodig, dat men vrije tijd en vakantie besteedt aan „het opbouvren van wat verlo ren ging", het re-creëren. Daarom zijn inspannende en ovcrvulde vrije en vakantiedagen bepaald niet. gun stig voor herstel van. lichamelijk en geestelijk evenwicht. De grote een zijdigheid van. welhaast ieder beroep en iedere werkkring vergt in het belang van de gezondheid, tegenwicht in recreatie, liefst in de vrije natuur, in parken cn in groene stadsranden. De kunst van het „nutteloze niets doen" moet hervonden en onderwe zen worden, aldus mevrouw De Ruyter. Indien daarmee op de lagere scholen een begin wordt gemaakt leggen we een goede basis voor een Psychisch gezond geslacht. ven. Dit zullen evenwel lapmiddelen blijven. De Maatschappij benoemde tot ere leden de heren ir. Ingen Housz, oud voorzitter van de directie van de N.V. Kon. Ned. Hoogoven en Staalfabrieken te IJmuiden en ir. Den Hollander, oud president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen. Tot. lid van het hoofdbe stuur van de Maatschappij werd be noemd drs. E. H. van der Beugel, oud staatssecretaris van Buitenlandse Za ken en thans lid van de directie van de K.L.M. Gisteravond opende de voorzitter, mr. A. E. C. de Groot van Embden, in het Hopmanshuis een expositie „Nij verheid en handel in beeld". Advertentie Vliegtrip-Tip voor de vrienden van Nescafé. In alle passagiersvliegtuigen van de KLM en straks óók op de nieuwe DC-8, is natuurlijk als enige instant-coffee Nescafé verkrijgbaar. J Pater Werenfried van Straaten, leider van de bouworde en stichter van Oost- priesterhulp, is woensdagmiddag in Antwerpen naar dc Verenigde Staten scheep gegaan. Hij zal in verschillende Amerikaanse steden met de kerkelijke autoriteiten voorbereidende besprekin gen voeren over een grote bedelreis. Deze zal hij vermoedelijk houden in oktober en november. n. V I -A De omgeving van Freinsheim in West-Duitsland is geteisterd door zulke hevige hagelbuien, dat de wingerds in de wijngaarden om die stad vrijwel geen bladeren meer hebben; gevreesd moet dan ook worden, dat de wijnoogst in dit gebied nu geheel zal mislukken. Ook de fruittelers vrezen het ergste, gezien hun vernielde fruitbomen. Een wijngaard met kale wingerds en bedekt door hagel, wel een erg winterse indruk voor de tijd van het jaar! Aan de massa-moordenaar Charles Starkweather is gisteren opnieuw uitstel van executie verleend en wel door de toegevoegd rechter Charles F. Whitta- ker van het Opperste Gerechtshof der Verenigde Staten, aldus meldt U.P.I. (Van een verslaggever) De Engelse fabrikant van de worstvormige nylon olietanks had geen uit nodigingen verstuurd, toen zijn produkt eind vorige maand de eerste zeereis ondernam van Biilengham naar Vlissingen. De fabrikant had liever geen journalisten in de omgeving van zijn worst op deze reis. Hij herinnerde zich maar al te goed die proefneming op de Middellandse Zee, waarbij hij wel de Italiaanse pers had geïnviteerd. De volgende dag kon hij in alle dagbladen, die op dit schiereiland verschijnen, in de meest bloemrijke bewoordingen lezen, hoe zijn nylon tank uiteen- scheurde en hoe de olie driftig naar buiten gulpte. De man had dit keer rustig uitnodigingen kunnen versturen. Zijn vinding geladen met veertig ton vloeibare koolwaterstoffen hield het gedurende de 260 zeemijlen die „de worst" met een snelheid van zeven knopen achter een sleepboot aflegde. 'DlliiiiiiiiiiiiiiiBiiiiiiiiiiiiiitMiiillliiiiililliiillltllllllllflIIIIIIII De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson is in Praag gearriveerd om °P de laatste dag van het congres van Socialistische cultuur op te treden, zo bieldt radio-Praag. Robeson werd op ^®t vliegveld begroet door de Tsjechi sche minister van onderwijs, Frantisek ^ahuda. De fabrikant nam echter het zekere voor het onzekere en stuurde na alloop van deze proeftocht een perscommuni qué, waarin hij verslag uitbrengt van de operatie. Hjj zegt dat er op de vrij ruwe zee met korte steile zeeën van drie meter geen problemen van belang zijn geweest. De olieworst liet zich ge willig slepen zonder te slingeren, te stampen en klaarblijkelijk ook zonder te scheurenhetgeen, gezien het Italiaanse avontuur, een grote vooruit gang is. De meeste technische proble men zijn overwonnen, wordt er ge zegd. De olieworst van nylon of plastic is reeds een jaar of drie in het nieuws. Het idee ontstond tijdens de Suez-crisis als een mogelijk middel voor het ver hogen van de nuttige lading van vracht schepen en tankers. De bedoeling was deze worsten eenvoudig achter deze schepen aan te hangen. Later droomde men van een zelfstandig bestaan van deze worsten. Men zag al trossen ach ter een sleepboot hangen. Olievervoer in het groot legen lage kosten. Het tekort aan tankers was in die dagen de grote stimulans voor de ingenieurs. Thans echter, nu vrij grote tankers zijn opgelegd, blijken de plannen nog te leven. Verschillende bedrijven ter wereld zijn aan dit project bezig. In Duitsland nam men tamelijk géslaagde proeven op de Elbe met een worst voor de binnenvaart, maar de Engelse maat schappij, die naar Vlissingen voer, de, Dracone Developments Ltd, houdt het bij de zeevaart. Bijzondere interesse Technisch heeft men thans goede vorderingen gemaakt en nu is het ogen blik aangebroken, waarop men de eco nomische bruikbaarheid van het pro dukt zal moeten meten. De grote olie maatschappijen zien er, om welke re den dan ook, weinig in, maar een we reldmaatschappij als de Imperial Che mical Industries toont zich bijzonder geïnteresseerd. Deze onderneming, op zoek naar economische vervoersmelho- den voor haar produkten lichter clan water, meent, dat de meeste van haar vloeistoffen geschikt zijn voor het ver voer met de Dracone-worst. Wellicht dat de I.C.I. eens zijn pro dukten aan worsten zal toevertrouwen, maar in de oJievaart zien we voorlopig geen toekomst voor de worsten. De bedrijfszekerheid blijft wat du bieus. Hoewel de Dracone Ltd zegt, dat haar worst zeer slijtvast en weer- bestendig is, moet zo'n nylon ballon eerst eens over de oceaan of door de Golf van Biscaye heen, voordat wij on voorwaardelijk in haar deugdelijkheid geloven. Een ta nicer trotseert alle weersomstandigheden, maar voor zo'n worst lijkt ons een vluchthaven de meest aangewezen plaats bij ruw weer. Dat kost tijd en tijd is geld in de scheepvaart. Dat normale vrachtschepen met der gelijke nylonballons achter zich aan op sjouw zouden gaan, is voor ons nog geen realistisch toekomstbeeld. Vervolgeqs zal de hoeveelheid olie welke men per worst vervoeren kan, gering zijn. Veertig ton ging er met de Dracone over de Noordzee, een be lachelijk kleine hoeveelheid, gezien de tonnage van een moderne, niet eens grote tanker van 35.000 ton. In de olie havens zal men een dergelijke hoeveel heid vast niet juichend binnenhalen. In dit op tempo ingesteld bedrijf is veertig ton nauwelijks lossing waard. Aparte outillage Tenslotte eisen vele oliën een aparte outillage. In tankers zijn uitvoerige Eenmaal, leeg kan de olicballon worden opgerold. Men stelt zich voor, dat een vrachtvaarder de worst, in opgerolde toestand aan boord kan nemen, waardoor weinig dekruimte vtrloren zal gaan. (Van onze speciale verslaggever) Aan het einde van de dramatische derde, cn laatste, zittingsdag in het proces tegen de moordenaar van Kalmthout voor het Hof van Assisen te Antwerpen, werden de jury met grote nadruk deze twee vragen ter beant woording voorgelegd: 1. Is beschuldigde hieraan schuldig, dat hij te Kalmthout op 10 juni 1958 „vrijwillig en met het oogmerk van te doden" een aanslag heeft gepleegd op Maria Vansteensel?, 2. Werd de doodslag met voorbedachten rade gepleegd? Dc gezworenen trokken zich terug in dc raadkamer; voor de gesloten deuren daarvan stelden zich twee Rijkswachten op. De twaalf mannen moes ten hun beslissing in volstrekte afzondering in het diepste geheim nemen. Zelfs de voorzitter van het Hof zou hen niet benaderen, dan op het verzoek van hun „hoofdman". Meerderheid van stemmen zou beslissen over het lot van de beschuldigde. Bij het staken van de stemmen zou de uitslag in het voordcel van de beschuldigde worden geïnterpreteerd. De jury had precies een half uur nodig om tot een besluit te komen. Daarna betraden de ge zworenen weer de zaal en ten overstaan van het Hof zei de „hoofdman" August Paulus staande cn met dc hand op het hart: „Op eer en geweten en voor God en de mensen verklaar ik dat het antwoord van de jury op de twee vragen „ja" en „ja" is. Daarmee stond het lot van de verdachte vrijwel vast. Moord met voorbedachten rade. Deze ceremonie voltrok zich buiten aan wezigheid van de verdachte. Toen hij weer werd binnengeleid las de griffier het besluit van de jury voor. Meteen daarna richtte zich de pro cureur des konings in deze bewoordin gen tot de twaalf gezworenen: ,,U heeft terecht de zwaarste betekenis gehecht aan de misdaad van verdachte, de zwaarste misdaad die een man kan ple gen en waar dus ook de zwaarste straf bij past. Ik vraag U de consequentie te trekken van Uw besluit". En verder: „Het moet duidelijk zijn voor verdach te en iedereen in den lande, dat mis daden als deze ongenadig worden ge straft. In eer en geweten vraag ik U onverbiddelijk te zijn, opdat rechtvaar digheid geschiede". De verdediger, mr. Werner Lenz, stond vervolgens op en deed een laat ste poging. Ook hij richtte zich tot de gezworenen: „Gij hebt naar eer en geweten gehandeld. Er is een be roep gedaan op de gaven van Uw geest, ik doe een beroep op de gaven van Uw hart. Weet U wat het bete kent als het Openbaar Ministerie de doodstraf vraagt? Dan wenst het de dood van de beschuldigde: als U een dienovereenkomstig besluit neemt, wilt U dat ook". En hjj wees er daar na met grote nadruk op, dat de ge zworenen in het medebepalen van de strafmaat zich niet konden laten lei den door de overweging, dat de dood straf in België overeenkomstig een gegroeide gewoonte niet meer wordt voltrokken. En hjj las het desbetref fende wetsartikel, woord voor woord beklemtonend, voor: „Elke ter dood veroordeelde wordt in het open baai- onthoofd". En: „Het lijk van de te rechtgestelde wordt desgewenst aan de familie opgeleverd". Mr. Werner Lenz deed een laatste beroep op de gezworenen. „Als deze man dan niet ziek is, dan is hjj in ieder geval toch zwaarder belast dan een normaal mens. En als verzachtende omstan digheid geef ik U in overweging: zjjn grootste gebrek". Het kenmerkte de situatie, toen de verdediger daarna vroeg om de oplegging van de straf van levenslange dwangarbeid: „Men kan niet altijd de stem van het volk volgen, die nog steeds graag om bloed roept. Geef hem de straf van levens lange dwangarbeid, dan kunnen on ze vrouwen en kinderen toch gerust zijn". Gejoel in rechlszaal Maar het was welhaast voor een ieder in de gerechtszaal duidelijk, dat deze woorden niet meer zouden kunnen baten. Hol en jury trokken zich geza menlijk terug om zich te beraden over de stral. Drie kwartier later keerden zij terug en kondigde de voorzitter „met luider stem" aan, dat de beschul digde tot de doodstraf was veroordeeld en dat de „executie in het openbaar zal geschieden in de stad Antwerpen". Men werd er op dat beslissende mo ment pijnlijk aan herinnerd, dat men in het onderhavige geval te maken had met een vorm van voiksgerecht: op de uitpuilende publieke tribune werd ge schreeuwd, met de voeten gestampt en gejoeld. En dat was dan de lugubere climax van een hevig bewogen dag, die voor het overige vrijwel werd bepaald door een vlijmscherp, meedogenloos requisi toir van de procureur des konings, mr. v. Honsté, die „met voorbedachten rade" construeerde met een inderdaad onver biddelijke logica en die in zijn repliek kwam tot de conclusie: „Als alles niet toevallig is geweest, dan was het ge wild". De verdediging, die hij de aanvang van het proces de indruk wekte, zul len spelen op de ontoerekeningsvatbaar- De nylon worst voor dc kust van Engeland. verwarm in gsm sta balies aangebracht om de olie op temperatuur te houden. In een nylonworst kan men een derge lijke accomodatie moeilijk construeren, dunkt ons. Niettemin zal de vinding wel voor een bepaalde kleine sector van het ver voer van vloeistoffen levensvatbaar zijn. Zoals de situatie ligt, zien wjj echter in de drijvende olieballon geen concurrent van de zeetanker. We zullen het vast nooit meemaken, dat men al leen maar olie vervoert in worsten, gesleept door vrachtschepen of sleep boten en dat men de tankers en masse oplegt, omdat ze overbodig geworden zjjn door een vinding van de chemie. Daar een 31-jarige sergeant-vlieger van de vliegbasis Wóensdrecht der Kon. Luchtmacht woensdag na, zoals wij wendbare beslissing gevallen over de man, die wellicht als een levend ge worden voorbeeld van menselijke ver wording kan gelden. Zozeer, dat een ieder die met hem werd geconfron teerd bijna lijfelijk moet hebben er varen hoezeer ook het perfecte kwaad een geheim is. Dit proces heeft weinig wezenlijks onthuld omtrent de moordenaar van Kalmthout en dat kon waarschijn lijk ook wel niet. Wat overigens niet wegneemt, dat dit geding wel over tuigend aantoonde, dat de jury-recht spraak - wellicht noodzakelijkerwijs - veel theaterachtige effecten uitlokt. Deze laatste dag was er althans een van een verschrikkelijke pathetiek, des te beklemmender omdat zij aan sloot op een zeer reëel, zij het on grijpbaar drama. Het vonnis dat aan de verdachte is opgelegd zal dus, na de onv •rmdelijke gratieverlening door de Koning, niet worden voltrokken, maar er zal te zij ner tijd wel een „symbolische executie" plaats vinden. Op een bepaalde d. na melijk zal er op een Antwerps plein een paal worden opgericht. Herauten zullen aantreden en den volke met luide stem kond doen van de veroordeling en ver volgens zullen zij het op een bord ge schreven vonnis aan de paal bevestigen. Op die dag ook zal de moordenaar van Kalmthout in de gevangenis afgevoerd worden van de lijst met namen. En voor de rest van zijn leven zal hij nog slechts worden aangeduid met een nummer. De Haagse componist Marius Mon nikendam heeft in opdracht van de kathedraal van Cincinnati een mis ge componeerd, die daar met Kerstmis voor het eerst zal worden uitgevoerd. In Europa zal de mis voor het eerst worden gezongen op 31 juli voor radio- Parijs en vervolgens op 2 augustus voor radio-Luxemburg. De twee laatstge noemde uitvoeringen geschieden door het Collegium Musicum te Heerlen on der leiding van Jef Somers. „Het is niet onmogelijk", aldus mr. dr. R. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland op een pers conferentie te Paramaribo, „dat nog dit jaar e»n aanvang zal worden gemaakt met besprekingen inzake het statuut van het Koninkrijk der Nederlanden". Minister Pos heeft met de Surinaamse regering besprekingen gevoerd, o.a. over de konsekwenties die voortvloeien nit dc opheffing van het ministerie van Zaken Overzee. Voorts over de finan ciële aangelegenheden ter voorziening in de huidige en toekomstige Surinaam se behoeften en over het overleg be treffende het statuut. De konsekwenties van de opheffing van het ministerie van Zaken Overzee zijn voor Suriname lang niet zo ingrij pend als voor de Ned. Antillen. Hier zal men ingrijpende maatregelen moe ten treffen. De Ned. Handelmaatschap pij zal aan Suriname een bedrag van zes miljoen Sur. guldens lenen. Minister Pos is woensdag via Curasao naar Den Haag teruggekeerd. Adverte. ti houdt Uw zenuwen in bedwang kalmeert zonder slaap te verwekken r„_j„ v J heid van de verdachte, verliet gaan- eeoorlnnfri jf •S!Itn vua g E dewe8 dit standpunt - vooral na de geoorloofd afwezig te zijn geweest van - zijn dienstonderdeel, niet hij dit dienst onderdeel is teruggekeerd, zal men hem nu wegens desertie trachten op te sporen. Men heeft tot woensdag gewacht, om dat toen de vier dagen waren verstre ken, welke hem volgens de voorschrif ten gelegenheid hebben geboden zich, zonder dat men hem dan desertie ten laste kan leggen, te melden. De sergeant-vlieger, die kort geleden van Eindhoven naar Rilland Bath is verhuisd, bevond zich kort geleden, naar men meent te weten, nog in ons land. Hij zou o.m. maandag nog te 's-Gravenhage zijn gesignaleerd. verklaringen van de drie psychiaters en begon te tornen aan de voorbedach te rade. De psychiaters, aldus mr. Lenz, hadden indirect doen uitkomen dat „koelen bloede" bij verdachte al niet meer aanwezig was geweest, toen hij het mes sleep en dat zjjn „plan" niet gericht was geweest op moord, maar op verkrachting. De verdediger wees er tenslotte nog op, dat de beschul digde geen voorzorgsmaatregelen had genomen om niet gezien en niet her kend te worden, te weinig althans, om nog van voorbedachte rade te kunnen spreken. Maar met het vonnis was de onaf- ax Tailleur loopt te koop met zaken die anderen doorgaans verborgen wil len houden. Maar dat hij mor gen vijftig jaar wordt wil hij niet weten. „Als jullie dat in de krant schrijven, staan ze overmorgen in de tram voor mij op," zegt hij. „Weet je van die boer die vijftig jaar werd? Hij zei tegen zijn vrouw: Kom, laten we voor deze gele genheid eens een kip slachten. Ach, zegt die vrouw, kan die kip toch niks aan doen.Aar dig dat je erom lacht. Daar houd ik nou van, van die weemoe dige moppen. Van dat nebbisj mannetje, dat altijd de slagen krijgt. Je weet van die heel arme kleermaker, die dag en nacht door deurwaarders en schuldeisers achterna gezeten wordt. Wordt hij op een nacht zijn bed uitgebeld, hofrt hij aan de andere kant vragen: Spreek ik met Rothschild? Zegt het mannetje: Och mijnheer, wat bent u verkeerd verbonden. Ik wel eens liedjes zingen? Nee hoor, maar een heel enkele keer heb ik last van een muzikale bronchitis." Dus Max Tailleur wilde geen interview. Op zijn verjaardag doet hij zijn etablissement De Doofpot dicht en dan gaat hij met wat vrienden een feestje vieren in Zandvoort. Ja, hij was vroeger als diamantzager begon, n en. „Elke diamant met een scheur die je tegen komt, is van mij. Daarna? Man, ik heb dertig jaar lang sof geleden. Ik heb in operettes en revues meegedaan. Sof. Ik ben reiziger in lijsten geweest. Grote sof. Ik heb ge smoesd in bioscopen als confe rencier. Nebbisj. In de oorlog heb ik in Zwitserland gespeeld, op getreden met Jan Teulings voor de Nederlanders daar. Zeg ik tegen Jan: Jan ik moet zien dat ik terugkom, want de oorlog loopt afDe dag na de bevrijding was ik in Mokum. Een hart vol heimwee uitgestort. Al mijn joodse vrienden waren weg. ik heb gehuild. En daarna? Weer de ene sof na de andere." Max Tailleur wil het droevige verleden niet vergeten. Op zijn werk kamer aan de Amstcl heeft hij een bordje hangen: „Executie Verkoop." Toen hij na de oorlog met Sylvain Poons naar Indië geweest was, wilde hij een blijspelgezelschap beginnen. De groot-industrieel Bernard van Leer, helper van talloze kunstenaars en instellingen, zegde hem een groot bedrag toe, dat echter ingetrokken werd toen hij merkte dat Max Tailleur in plaats van een gezelschap een cabaret begon op het RembrandtpLein: de Doofpot. Hiervoor had hij weer financiële steun gekregen van o.a. een directeur van Gerzon. Nu is de sof over, want al vijf jaar lang slaat er avond aan avond een rij voor de Doofpot, niet omdat het publiek zo verkikkerd is bp de Brabants-bonte gordijntjes en de Old finish-achtige meubeltjes daarin, maar om Max Tailleur te horen. Aan zijn voorraad komt geen einde. „Oni precies te zijn: ik heb 36.800 moppen. In een kaartsysteem ondergebracht. Moet je een paar moppen van mij hebben? Bel mij dan even op en vertel wat je aan het schrijven bent, dan heb ik wel een mop die er bij past. De meeste moppen maak ik zelf. 's Avonds na het cabaret tussen twee en drie. Ik hoor ook wel eens moppen van anderen, maar die zijn vaak te vulgair hè. Dat kan niet door de beugel. Als er genoeg humor in zit wil ik zo'n mop misschien nog wel eens door de beugel trappen, maar'toch liever niet hè. Ja. de mensen die echt moppen konden maken de joden dm zijn er nu niet meer hè. Die hadden de mooiste, uit hun leven zelf geboren. Schlemielige mannetjes allemaal. Zo als van Moos die dag-in dag-uit met zijn kar met sinaasappelen langs de deuren leurt Ik hoor hem roepen: Khroesjtsjev de laan uit. Eisenhower vermoord. Vraag ik: Waarom doe je dat nou Moos? Zegt hij: Mijn hele leven roep ik „sinaasappelen" en niemand kijkt naar me. Moet je ze nou eens zien kijken.Fijne mop hè."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5