Wetenschappelijke hulp voor het kinderloze echtp aar geschenken-tips VADERDAG m Raad voor terugbetaling ver makelijkheidsbelasting PeeksCloppenburg Kostbare reliek voor U dense zuster abdij eerste af stretch nylon ankiets CONGRES TE AMSTERDAM f Vorderingen op verschillende ge- hieden bij elkaar gebracht Start aan het eind van dit jaar 2 Paren-Verkoop Ben Essing: nieuwe plannen Plechtige overbrenging volgende week van Frankrijk uit FEËUTZ Vergissing bij lintjesregen Doden op de weg Oud-ministers onderscheiden Onderlinge samen hang van uiteen lopende factoren Nasleep van Blokker-festival SCHEDEL VAN ST. BRIGITTA Internaat uitgebreid met nieuwe vleugel TIPS VOOR TREINTOERISME Minister v. d. Bergh inspecteert Grijper klapte open Arbeider gedood Vier studenten door warmte bevangen Twee slachtoffers door trein gegrepen En oud-staats secretarissen V B VRIJDAG 12 JUNI 1959 F (Van een verslaggever) Welke 2ijn de belemmeringen, die niet zelden de zo van harte begeerde kinderzegen in de weg staan, en welke mogelijkheden biedt thans de wetenschap om deze belemmeringen te onderkennen en te helpen over winnen aldus zou men het thema kunnen omschrijven van het inter nationale congres, dat sinds maandag j.l. in Amsterdam gehouden wordt. Het is een congres, dat ongemeen boeiend blijkt voor de wetenschaps beoefenaars, die er, zo'n achthonderd in getal, uit alle delen van de wereld, van over de oceanen en van achter het ijzeren gordijn, voor naar Neder lands hoofdstad gekomen zijn. Het zal eveneens de volle belangstelling hebben van al diegenen, die het probleem in het eigen leven kennen. Voor hen is dit congres trouwens georganiseerd. Niet rechtstreeks. Niet zo, dat zij er heen zouden kunnen gaan, of slechts de verslagen er over lezen en dan weten, wat zij doen moe ten. Maar wel zo, dat niet de vooruitgang van de wetenschap doel in zich zelf is, maar middel om te helpen. Wel is het congres zuiver wetenschappelijk. Het brengt bij elkaar wat deskundigen in hun wetenschappelijk vorsingswerk gevonden hebben. Niet alleen de medici, die het probleem in zijn individuele, menselijke verschij ningsvorm het beste kennen, maar ook de biochemici, de biologen, de vete- rinairen. Dit maakt juist het grote belang van een congres als dit en van een internationale organisatie als de International Fertility Organisation uit, dat het de bevindingen van deze wetenschappen met elkaar con fronteert. Continu-produktie Neder- I landse films is raak .D f 3 voor Callas in Londen „VAKANTIEDAGTOCHTEN" Koningin ontvangt het Europese Hof Advertentie Van Nelle bestellen! de gehele omhouw van een persoonlijk heid nodig maken, wil men geschiktheid voor een werkelijk huwelijk bereiken. Ook wie als leek zich maar even ver diept in het eerbiedwekkende wonder, dat het krijgen van een kind is, kan oog hebben voor de bijzondere ingeniosi- teit, waarmede de natuur te werk gaat. Maar ook voor de complexiteit ervan. Uit twee minieme cellen bloeit in negen maanden een geheel voltooid schepsel uit. Dat gaat gepaard met biochemi sche processen, waarvan men nog zeer weinig weet, maar waarin de bioche mici gespecialiseerd zijn. Het is voor de medicus, in het bijzonder voor de vrou wenarts, van groot belang te vernemen wat hun jongste bevindingen zijn. Voor een nauwkeurig inzicht in de ontwikke ling der cellen richt hij zich tot de bio loog, die daarin thuis is. Van de dier geneeskundige kan hjj veel leren, om dat deze in staat is tot vergaande expe rimenten, waaruit ook conclusies te trekken zijn voor wat er in de mens ge beurt. Samenhang Hieruit kan men afleiden, dat op een congres als het Amsterdamse niet zo zeer voor het eerst nieuwe ontdekkin gen op elk der genoemde gebieden we reldkundig worden gemaakt, maar wel, dat de deelnemers er van eikaars vor deringen kennis nemen, dat zij een over zicht krijgen van het gehele terrein. Er komt, zou men kunnen zeggen, een soort synthese tot stand van alle ver worvenheden, die straks de praktise rende arts, vooral de specialist op dit terrein in staat moeten stellen zijn pa tiënten beter te helpen. Soms zal hij in derdaad een nieuwe visie op een be paald verschijnsel opdoen, soms zal hij wetenschappelijk bevestigd en ver klaard vinden, wat hem uit de praktijk al bekend was, en dit betekent dan een verdieping van zijn inzicht. En zelfs als hij alleen maar opnieuw en dieper onder de indruk zou komen van de noodzaak om de vele factoren, die bij het ontstaan en de groei van een nieuw leven een rol spelen, in hun onderlinge samenhang te zien en te begrijpen, dan zou dit alleen reeds een belangrijke winst zijn. Psychische invloeden Op de eerste dag van het congres wij hebben daar reeds in het kort melding van gemaakt is diepgaand aandacht besteed aan de psychische invloeden, die een gewichtige rol spe len. Zij beïnvloeden zeker niet alleen de vruchtbaarheid van de vrouw, maar ook die van de man. Dat er gepleit werd voor een onderzoek van de gehele persoonlijkheidsstructuur vóór het huwelijk is bepaald niet zonder zin. Afkomst, opvoeding, milieu, verhouding tot de medemens, tot de huwelijks partner, tot het andere geslacht kunnen remmend werken op het vermogen tot voortplanting, en doen dit ook niet zel den. Het is al bijna een gemeenplaats geworden hierbij te herinneren aan wat verstarde traditionele opvattingen in dit opzicht onder de katholieken teweeg gebracht hebben. Verkeerde geestelijke instellingen, daardoor ontstaan, kunnen Advertentie Van Nelle bestellen! De Nederlandse lilmproduktie maat schappij te Rotterdam, onlangs opge richt om te komen tot een continu-pro duktie van Nederlandse speelfilms, heeft de bedoeling aan het einde van het jaar te beginnen met de opnamen voor de eerste film. Aldus vertelde ons de directeur, mr. J. M. Landré, die evenwel nog geen besluit genomen had welk manuscript het eerst voor verfil ming in aanmerking zou komen. Wat de produktie van Nederlandse speelfilms betreft tekent zich de laat ste jaren een gelukkige ontwikkeling af. Er is geen tegenwerking meer en het enige doel is het maken van goede films, door wie dan ook, zq sprak mr. Landré tot een aantal genodigden, on der wie de regisseurs Herman van der Horst en Fons Rademakers, alsmede andere figuren uit de film- en televisie wereld, die aan boord van een salon boot een door de maatschappij aange boden vaartochtje op de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg meemaakten. Omzichtigheid Dat een vrouw, die. in verwachting is, een bepaalde omzichtigheid in acht moet nemen, kon men onder meer nog eens afleiden uit de serie referaten, die de tweede dag werden gehouden. Hier kon men ook de goede gronden horen voor geneeskundige controle reeds in het eerste begin der zwangerschap, ©at infectieziekten als rode hond en virus ziekten als typhus en influenza voor het jonge leven en de normale ontwikke ling ervan gevaarlijk zijn, is bekend. Ook wist men reeds, dat bepaalde ge notmiddelen zoals het roken in te grote mate gebruikt, gevaar opleveren en zelfs het ontstaan van nieuw leven in de weg kunnen staan. In proeven op dieren is dit proefondervindelijk aange toond. Gelukkig heeft men ook kunnen uitwijzen, dat bepaalde hormonen, die van nature in het. lichaam aanwezig-, zijn, een beschermende werking op de vrucht uitoefenen. Tot de kennis van de hormonen-is de wetenschap overigiens slechts sinds vrij korte tijd een goede dertig jaar dbbrgedrórigèh. Nederland heeft daar een pionierende rol in ge speeld door mannen als dr. Tausk van Organon, Laquer en Freud van de Amsterdamse universiteit. Hormonen blijken bij de vruchtbaarheid een gro te rol te spelen, evenals enzymen, evenals ook de vitaminen, vooral de vitamine-b, die voorkomt in rogge brood en rauwkost. Zij zijn van be lang voor de grondstofwisseling van de cel, die goed moet functioneren. Hier blijkt opnieuw hoezeer het gehele organisme een totaliteit vormt, want waar deze stofwisseling onvoldoende is blijkt onvruchtbaarheid te bestaan. De man Dat kinderloosheid in ongeveer even veel gevallen aan onvruchtbaarheid van de man als aan die van de vrouw toe te schrijven is was reeds langer be kend. Soms zijn vroeger doorstane ziek ten de desastreuze gevolgen van een met onvoldoende zorg omgeven bof in de jongensjaren zijn bekend daar de oorzaak van. Maar ook nervositeit en overmatige arbeid hebben dikwijls ongunstige invloed. Een Amerikaans Advertentie geleerde, die een aantal gevangenen op dit punt onderzocht heeft, gaf als bes te geneesmiddel: zes maanden gevan genisstraf. Dat wil dus zeggen: rust en een geregeld leven. Opmerkelijk op de derde dag waar op deze kwesties besproken werden was de mededeling van Amerikaanse en Italiaanse biochemici, die ontdekt hebben dat de mannelijke zaadcel af wijkt van de andere cellen, waaruit het menselijk lichaam is opgebouwd. Zij komt wat de stofwisseling betreft over een met de tumorcellen, welke geen zuurstofademhaling hebben, doch een z.g. indirecte ademhaling, met een grote vorming van melkzuur, hetgeen bioche misch gezien, in het lichaam van de vrouw bijzondere consequenties mee brengt. Hiermede zijn slechts enkele summie re kanttekeningen gemaakt bij een con gres dat, hoe belangrijk ook, met zijn vierhonderd lezingen over specialisti sche onderwerpen voor een dagblad slechts in vogelvlucht te beschouwen is. Maar uit deze aantekeningen moge blij ken. om welke zeer menselijke belan gen het hier gaat. Advertentie mmsm zo gewassen - zo droog, in moderne dessins en uni kleuren per 2 paar extra voordelig ►95 Dank zij de bemoeienissen van een Limburgse industrieel komt de abdü „Maria Kefugie" van de zusters Birgl- tinessen te Uden zaterdag 20 juni in het bezit van een zeker voor deze nonnen wel bijzonder kostbare relikwie, nar melijk de schedel van St.-Brigitta van Zweden, stichteres van de orde van St.- Salvator of van de zusters Birgitines- sen. Meer dan drie eeuwen, sinds 1653, bewaart men deze relikwie in een een voudige houten schrijn in het parochie- Advertentie Vin suisse Dé W-jarige Saskia de Lange, studente in de biologie aan de universiteit te Utrecht, is door het Centraal Bloembol lencomité uitgekozen, eind augustus als nationale tulpenkoningin 1959 naar de Verenigde Staten te vertrekken, om er de glorie van onz,e nationale bloemen cultuur, de tuhp, te propageren. De sopraan Maria Menighini-Callas is uit Milaan in Londen aangekomen. Zij reisde per vliegtuig in gezelschap van haar echtgenoot. De zangeres zal in Covent Garden optieden in de opera „Medea" van Cherubini, die sinds 90 jaar niet meer in Engeland is opgevoerd. Advertentie Advertentie Van Nelle bestellen! (Van onze verslaggever) Een „noodwoninkje", dat door een betere bouw vervangen moet wor den, noemde de directeur van het ka tholiek opleidingscentrum voor jeugd- leiding „De Kopse Hof" te Nijmegen, Mr. M. A. G. Joosten, de nu afgeslo ten eerste periode, waarbij aan negen personen een "iploma werd uitgereikt, zy hebben de beroepsvorming met een theoretische sociaal-pedagogische oplei ding van anderhalf jaar in het inter naat ën een jaar praktijk onder super visie in een gehonoreerde functie ach ter de rug en gaan de goede resultaten daarvan verder uitdragen in kinderbe schermingshuizen, buurt- en clubhuizen of welke v.orni van jeugdwerk ook. Eer» van hen, mej. Lemmens, be kwaamt zich verder door het volgen van het internationaal program voor jeugdleiders en maatschappelijke werk sters in Cleveland, na gewerkt te heli- ben als groepsleidster in een rijksinter naat voor meisjes. De heer A. Derksen, Duiven, deed zijn praktijk op als groepsleider in een psychiatrische inrichting voor jeugdi gen te Bonn en maakte zijn stage zo voortreffelijk, dat hij op zijn diploma de aantekening ..met lof" ontving. Dc overige gediplomeerden, van wie en kele tevens het diploma kinderbescher ming B ontvingen, zijn: de dames E. Eijkelkamp, Vorden; T, Hart, Utrecht; M. Paulssen, Kerkdriel; M. van der Meel, Leiden en de heren H. de Haan, Utrecht; P, Miessen, Zeist en Jos. Mulder, Enschede. De heer Joosten richtte tot ieder een persoonlijk woordje. Voor de perfects nering van de opleiding acht hij het nodig, dat steeds Voeliiig met de prak tijk wordt gehouden. Voor het overige troostte de staf zich met de gedachte, dat het 'volmaakte daarin toch niet te bereiken is, evenmin als de ideale mens. Wij moeten er echter naar blij ven streven, hield prof, dr. H. M. M. Fortmann zijn gehoor voor toen hij de drijfveren van dit opleidingswerk en wat men wi] met de vorming van de mens in deze tijd naging. De cursisten en hun gasten hebben verder een z.g. „social evening" door gebracht, waarbij de directeur op geestige wijze enige opdrachten te ver vullen gaf. Er. verblijven thans op „De Kopse Hof" 24 cursisten, terwijl er nog 12 in dè praktijk zijn. Sedert enkele maanden is het internaat in gebruik, nadat de jongelui eerst bij particulieren waren ondergebracht. Het bestaande herenhuis is daartoe uitgebreid met een vleugel, waarin 42 slaapkamertjes en een mu ziekkamer zijn ondergebracht. Het trappenhuis is versierd met een moza- iek van de Lieve Vrouw, dat de cur sisten gezamenlijk hebben gemaakt. kerkje van het Franse dorpje Conrson in de buurt van Sens. De schedel van St.-Brigitta van Zweden is daar, aldus ontlenen wy aan een pas verschenen brochure van pater Emm. Janssen C.S.S.R., oud-archivaris van het bisdom Roermond, terecht gekomen door toe doen van de Franse ambassadeur by het Zweedse Hof, Gaspard Coignet de la Thuillerie, graaf van Courson. Hij had de schedel ontvangen van een ka merdienaar van Christina van Zweden, De Beaulieu, die de reliek tydens een rondtocht door de kelders van het slot Wadstena de vroegere abdy van Brigitta had weggenomen, omdat het gebeente naar het oordeel van do Fransman in Zweden niet waardig ge noeg werd bewaard. Tijdens de oorlog kwam archivaris Janssen achter de huidige verblijf plaats. In 1947 begonnen de onderhan delingen met de pastoor van Courson, Maurice Bertheau, om de schedel van St.-Brigitta af te staan aan een van de oudste kloosters van de zusters Birgi- tinessen, de abdij „Maria Réfugié" te Uden. Deze onderhandelingen leidden nooit tot gunstig resultaat. Dank zij de Limburgse industrieel, een bevriende relatie van de Udense abdij, is dit thans wel gelukt. Men brengt de reliek woensdag 17 juni van Courson naar Sens. De aartsbisschop van Sens zal de schrijn openen en de schedel van St.- Brigitta aan een Nederlandse delega tie overdragen. Vrijdag 19 juni wordt deze delegatie in Nederland ver wacht en wel in het noord-Limburg- se dorpje Middelaar waar bij aan komst van de reliek een plechtig lof wordt opgedragen. In de loop van de zaterdag plaatst men de reliek in het bisschoppelijk paleis te Don Bosch in een verzegelde schrijn welke dan naar de Udense abdij wordt gebracht. Daar krijgt ze een ereplaats in de kapel. Ir» hef geheim bewaard Pater Janssen beschrijft in zijn bro chure het leven van St.-Brigitta van Zweden, die in 1302 het levenslicht zag en in Wadstena de orde van St.-Salva- tor stichtte. Paus Urbanus V keurde de regel van baar orde in 1370 goed. Brigitta pelgrimeerde naar Compo- stelia, Rome en Jerusalem. Op deze laatste reis overleed zij (23 juli 1373). In 1397 verklaarde paus Bonifatius IX haar heilig. Het gebeente kreeg een plaats in Wadstena. Daar bleef het in de kelders van de later tot burcht ver bouwde abdij tot 1643 bewaard. Met haar hofhouding, waartoe de reeds ge noemde Fransman De Beaulieu be hoorde, bracht Christina van Zweden die later katholiek werd en afstand deed van de troon, in 1643 een bezoek aan de kelders. Bij die gelegenheid nam De Beaulieu ongemerkt de sche del en het boetekleed van St.-Brigitta weg en gaf beide relieken aan de Fran se ambassadeur. Deze bracht de sche del van St.-Brigitta in 1653 over naar Courson, waar de reliek lange tijd in het geheim werd bewaard. Op grond van verklaringen, door De Beaulieu en de ambassadeur schriftelijk vastgelegd, meent oud-archivaris Janssen de echt heid van de reliek, die binnenkort naar Nederland komt. te kunnen aantonen. Prof. mr. L. Kisch, hoogleraar aan de gemeente-universiteit van Amster dam, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De bij deze onderscheiding behorende ver sierselen zijn hem dezer dagen door burgemeester Van Hall van Amster dam uitgereikt. Bij de lintjesregen ter gelegenheid van koninginnedag dit jaar was prof. Kisch benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Dat was echter een vergis sing. Van hogerhand heeft men zich na ontdekking daarvan gehaast, het desbetreffende K.B. te wijzigen en prof. Kisch alsnog de hogere onder scheiding toe te kennen. Prof. Kisch is opgetreden als plei ter voor Nederland in de zaak tussen Nederland en Zweden betreffende de voogdijrechten over het meisje Elisa beth Boll. Deze zaak heeft onlangs voar het internationaal gerechtshof gediend. (Van onze verslaggever) Ben Essing, organisator van het Blok ker festival heeft donderdagavond het genoegen mogen smaken alle zeven raadsleden op één na, voor het voor stel van B. en W. te horen stemmen, dat inhield: algehele ontheffing te ver lenen van de betaalde vermakelijk heidsbelasting (ruim 8500) over het festival. Er was voor deze raadsver gadering, voorgezeten door een geladen burgemeester Essing, Ben's vader, zeer veel belangstelling, en aangezien de pu blieke tribune in Blokker aanzienlijk minder plaatsen heeft dan de veiling hal, waar Ben de festivals organiseert moest men velen teleurstellen. Het verzoek van Ben Essing aan de raad om ontheffing van vermakelijk heidsbelasting op grond van een bepaal de gemeenteverordening, was met vele reden omkleed en het wees erop, dat indien de raad geen ontheffing verleen de het nadelig saldo van het festival ruim 9100 zou belopen. Dit bedrag zou voor rekening van Ben Essing en zijn medeorganisatoren komen, waar door z»j „hun eerlijk streven om het algem.ene belang van de gemeente te dienen, wel zeer slecht beloond zien". B. en W. hadden het Centraal Bu reau voor Verificatie en Financiële Ad viezen.der Vereniging van Ned. Gemeen ten opdracht verstrekt, een onderzoek in te stellen. Hieruit was gebleken, dat inderdaad het bovengenoemde na delig saldo bestond en dat de organisa toren geen beloning, ïn welke vorm ook, van het festival hebben genoten. Daarnaast was er nog het feit, dat eerst een dag voor de aanvang van het festival bekend werd, dat de organisator vermakelijkheidsbelasting moest betalen, zodat hij hiermee bij de bepaling van de hoogte der entreegel den geen rekening kon houden. B. en W. konden bovendien volledig instem men mét het motief, dat het festival Blokker in en buiten ons land ver maardheid heeft gegeven. Het bleek al spoedig dat het voorstel van B. en W. een goede kans maak te, toen de vier man sterke K.V.P.- fractie zich voor dit voorstel uitsprak. Maar er was één tegenstander, de heer J. Dekker, vertegenwoordiger van een aparte katholieke groepering. Kort sa mengevat was hij o.a. van mening, dat op grond van een bestaande gemeente verordening de festivals wèl onderhe vig zijn aan vermakelijkheidsbelasting. Hoe het mogelijk was, dat de burge meester deze verordening niet heeft na gekomen, was hem onbegrijpelijk. Voorts wees hij erop, dat de begroting 1959 een tekort aangeeft van 50.000 en hij beschouwde het als een dure J plicht, dat de gemeente er voor zorgt dit zo laag mogelijk te houden. Advertentie in het boekje gratis verkrijgbaar aan de stations, de N.5.-in- lichtingenbureaus en de door N.S. erkende reis bureaus. Z. E. de minister van defensie, S. J. v. d. Bergh bracht een bezoek aan de marine basis te Den Helder, c.q. Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". De minister liet zich de werking van het zware geschut uitleggen door de eerste officier, luitenant ter zee eerste klas H. R. Reitsma. Advertentie Advertentie Van Nelle bestellen! Bij het lossen van steenkolen uit een rivierschip aan het Maas- en Waalka naal bij Nijmegen is de 33-jarige ar beider L. L. verongelukt. Tezamen met twee collega's liet de heer L. zich tel kens met behulp van de grijpers van een electrische kraan van de wal naar het schip brengen. Toen de kraanmachinist op een ge geven ogenblik van z(jn zitplaats niet meer het zuiver zicht had op de grij pers waarin de drie mannen zaten, haalde hij de handle over waardoor de grijper openklapte. Twee mannen redden zich door een gelukkige sprong. L. raakte echter beklemd tussen de grijper en de wand van het schip. Hij werd ernstig gewond naar het St.-Ca- nisius-ziekenhuis te Nijmegen overge bracht, waar hij later overleed. De koningin heeft donderdag op pa leis Soestdijk de president en de rech ters van het Hof van justitie van de Europese gemeenschappen en de advo caten-generaal van dit hof ontvangen. Advertentie Van Nelle bestellen! Honderdvtjftig Nederlandse studen ten van de weerbaarheidscorpsen uit Leiden, Delft, Amsterdam en Utrecht hebben donderdag in hun kleurige uni formen, uit 1830 in vier compagnieën ge paradeerd voor de opperbevelhebber van de N.A.V.O.generaal Norstad, bjj het Shape-hoofdkwartier buiten Parijs, De generaal kreeg een oorkonde. Vier studenten werden tijdens de plechtig heid, die eern,hfüf; uur duurde, door de warmte bevangen. Niefs voor jeugdbeweging Verder wees hij erop, dat de festi vals voor de jeugdbeweging in Blok ker geen geldelijk voordeel hebben op geleverd. Aan de berichten, dat Essing voor de jeugdbeweging werkt, hechtte hy dan ook geen waarde. „Als iemand zich een carrière tracht te verwerven, kan ik dit prpzen, doch niet over de ruggen van de jeugdbeweging". Vervolgens kwam de wethouder Mol aan het woord, die zei dat het gemeen tebelang met de festivals gediend was geweest. Velen in de gemeente hebben er financieel voordeel bij gehad. Eén moment dreigden de dieper lig gende dorpspolitieke tegenstellingen in de gemeente Blokker aan het licht te komen, toen de heer Mol fel uitriep, dat de heer Dekker nu het masker maar eens moest afnemen, en er rond uit voor moest uitkomen, dat het al lemaal de bedoeling was één naam, die van Essing, te treffen. Maar de heer Dekker antwoordde dat de wethouder dat niet kon weten, aangezien hjj geen gedachten, kon. lezen, en liet daarna dit kennelijk tere punt verder rusten. De heer Dekker bleek tenslotte de enige tegenstemmer, zodat de ontheffing verleend is. Maar aangezien de begro ting van de gemeente hierdoor wijzi ging behoeft, zullen ook Ged. Staten nog hun goedkeuring moeten geven. Na afloop van de raadsvergadering hebben wij aan Ben Essing gevraagd of er toch nog meer festivals komen- De jeugdige organisator vertelde dat et zekér plannen bestaan, maar dan op bepaalde voorwaarden, te weten geen vermakeiykheidsbelasting, niet meer zonder salaris („als. getrouwd man kan dat niet meer") en tenslotte niet zon der een financiële garantie van de ge meente. (Van onze correspondenten) In Lomm (Limburg) kwam donder dag de 27-jarige H. P. om het leven, toen hy met zijn bestelwagen in botsing kwam met een uit de richting Eindho ven naderende vrachtauto, die een lang» de weg stilstaande wagen wilde passe ren. De botsing was zo hevig, dat et van de wagen van P. weinig over bleef. De bestuurder was op slag dood- Een naast hem zittende 17-jarige ra diomonteur W. v. L., eveneens uit Ven- lo, werd levensgevaarlijk gewond naaf het Venlose ziekenhuis gebracht. Op de Rotonde te Venlo verongelukte een 22-jarig meisje. Een vrachtauto greep de bromfiets waarop zij achterop meereed. De auto verleende geen voor rang. De duozitster kwam onder de voorwielen terecht en was direct dood. De 16-jarige bestuurster werd gewond naar het ziekenhuis gebracht. In Eindhoven werd de twaalfjarige wielrijder K. B. aangereden door een landbouwtractor met twee aanhangwa gens. De jongen is vermoedelijk onder een der aanhangwagens geraakt en was ook op slag dood. Op een onbewaakte overweg vlak bi) Poortershaven tussen Hoek van Hol land en Maassluis, is de 57-jarige uit voerder C. M. uit Maassluis, onder de trein geraakt, die van Hoek van Hol land kwam. De man reed op zijn brom fiets, werd honderden meters meege sleurd en was meteen dood. De uitvoer der zou naar een drijvende kraan in de Nieuwe Waterweg hebben gekeken efl daardoor de trein niet hebben opge merkt. Een vierjarig jongetje, Bernhardt Jansen uit Ruurlo, is donderdag tusseP Ruurlo en Vorden door een trein gegre pen en gedood. Het jongetje was met andere kinderen aan het spelen in de „Meene" onder Ruurlo en schijnt plotse ling uit de roggevelden de spoorbaan te zijn opgelopen. Een driejarig jonge tje, H. de L. uit Haarlem is in een speel vijver aan de mr. Jan Gerritszlaan ver dronken. Voorbijgangers, die het lichaam zagen drijven, pasten kunstmatige ademhaling toe, maar het kind bleek reeds te zijn overleden. Advertentie Van Nelle bestellen! H. M. de Koningin heeft benoemd tot grootkruis in de orde van Oranje-NaS" sau: prof. dr. L. J. M. Beel, oud-minis terpresident, oud-minister van Algemen® Zaken en oud-minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid a.i.; tot com mandeur in de orde van de Nederlands® Leeuw: ir. C. Staf, oud-minister va" Oorlog, oud-minister van Marine, oud' minister voor defensie en oud-minist®' van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening a.i.; tot grootofficier in de ord® van Oranje-Nassau: mr. A. A. M. StruY* eken, oud-vice-minister-president. oud- minister van Binnenlandse Zaken, bezits vorming en publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en oud-minister van justiti® a.i.; ir. H. B. J. Witte, oud-minister vad Volkshuisvesting en Bouwnijverheid' vice-admiraal H. C. W. Moorman, oud" staatssecretaris van marine; tot ridder i°' de orde. vap de Nederlandse Leeuw: rot' Gr Ph. Helders, oud-minister vah Zake11 Overzee; mr. R. G. A. Höppener, oud staatssecretaris van Onderwijs, Kunsted en Wetenschappen. Advertentie •o Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrieken. 70 w 90 ct. alléén bij Apothekers en OroglsteB'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4