Limburgs landgoed in Duitse handen „Bauernsiedlung" geeft mil joen voor „De Hamert" '■.dtë scmoA/i r* or HÊ U 1 I Albert Heijn behaalde hogere winst over 1958 r Haat tegen familie leidt tot doodslag clame TOT VERRASSING VAN VELEN y Geen overlevenden Mariner-ramp Edelgasfabriek splitst gas bij temperatuur van 200 graden onder kamerwarmte Doorgronden van werkwijze onbegonnen werk Bevredigende uitkomsten over 1959 vemvacht Tien jaar geëist wegens opzettelijke aanrijding Kolensituatie in Nederland ÏALSTO# Zware" vlucht vanaf Zestienhoven Oneerlijke brieven besteller schrok van de buit Record aantal jonge metselaars in Alioy' Nieuwe schepen gaan te water EEN BLIJ GEZICHT VAN VADER TE ZIEN WAAR DAT WIEL DRAAIT r STENO-TYPISTE J Na val overleden rfaakt Bij Gerzon zaken niet onbevredigend JSC VRIJDAG 12 JUNI 1959 PAGINA 6 Ook vierde gewonde overleden HARDOUNü s. aethroS Handicap Wist met veertigduizend gulden geen raad Een der grootste edelgasfabriekén van de wereld bevindt zicli - en dat zal nauwelijks bekend zijn in Nederland en om het wat nrecieser te zeggen in Eindhoven. Daar bevindt zich een rnonumen- taal gebouw met enige nevengebouwen op een verhoudingsgewijs bescheiden plaatsje binnen de muren van de Philipscomplexen. Jasbouders vindt men er evenwel niet. Wel talloze stalen flessen en in één der gebouwen een goudkleurig reservoir dat als een gevulde ballon of zeppelin tegen het plafond zweeft. Geen gasfabriek in de gewone zin des woords dus, maar een edelgasfabriek, die niet van koleu „leeft", maar van de lucht boven Eindhoven en bij de gratie van intens lage temperaturen, die, zo zij de aarde zouden beheersen, alle water in bergen zou veranderen. Door de rivieren zou dan vloeibare lucht stromen, maar de mens zou dit niet beleven. Want te ademen zou er niet veel meer overblijven. Tulp als van glas Van onderaf beginnen: op het dak Onbegonnen werk Distributie Geen invloed op atmosferi sche toestand Wedstrijden op 30 juni en 1 juli Bij uw leuke zomer japon een nieuwe elegante onderjurk Onderjurk HiiinnMiinniiHiiiiiiiniiiniiiimniiiiniinniiiiniiiHnmiiiiiiniiinniisiinniinnitHHifHHiiiiiiniiiHiiiiifRiiiiiiiiiiHinHiHiiiiiiiiii "N Geen emissie of introductie ter beitrze te wachten Een uit landschappelijk «n recreatief oogpunt belangrijk bos-, heide- en ven- nengebied in noord-Limburg, het be kende landgoed „De Hamert", gelegen te Wellerlooi onder de gemeente Ber gen, is woensdag van eigenaar verwis seld en tot verrassing van velen van Nederlandse in Duitse handen overge gaan. Het landgoed „De Hamert", groot 468 ha en sinds 1929 eigendom van de Nederlandse wolfabrikant F. J. ten Bos uit Almelo, is voor 955.000,- aangekocht door een Duitse organisa tie, genaamd Deutsche Bauernsiedlung G. M. B. H. uit Dusseldorp. Deze or ganisatie, aldus deelde ons de procura tiehouder de heer Hans Naujoks mee, koopt gronden, verbetert die en sticht boerderijen en tuinderijen voor Jonge boeren of voor landbouwers (o.a, trac- taatboeren), die door oorlogsomstan digheden gronden hebben verloren. Een gedeelte van de thans verwor ven bezittingen (268 ha heidegrond) zullen, indien daar de vereiste toestem ming voor wordt verkregen, ontgonnen worden om daarna als schadeloosstel ling te dienen voor getroffen tractaat- boeren. Ook is het niet onmogelijk, zo zeide de heer Naujoks, dat men perce len van het landgoed, b.v. de 75 ha bosgrond, aan Nederlandse gegadigden verkoopt of dat men ze als ruilobject zal benutten. Voorts zag hij in het pas aangekochte landgoed een geschikt on derhandelingsobject voor de besprekin gen tussen Nederland en Duitsland hi- zake de tractaatgronden. Eerste bezit in ons land De Deutsche Bauernsiedlung, waarvan de bondsrepubliek, het land Nordrhein-Westfalen en enkele boe- renorganisaties de vennoten zijn, be zit rond 5.000 ha landbouwgrond. „De Hamert" Is haar eerste bezit in Ne derland. De pachters van de drie tot het landgoed behorende boerderijen omvattende rond 125 ha cultuurgrond wil zjj financiële tegemoetkomin gen verlenen om de prachtbedrijven in eigendom te verwerven. Als lasthebber voor genoemde orga nisatie trad op de Brabantse makelaar B. Th. A. Noordman uit Sterksel. Ofschoon afslager J. Verwer reeds bij de inzet van 3 miljoen gulden de Tot het landgoed „De Hamert", ge-i heel ten oosten van de Rijksweg Venlo-i Nijmegen gelegen, behoren uitgestrek te heidegronden, vennen, (o.a. het z.g. „Pikmeenwen Water"), bossen, bouw en weilanden met twee watermolens, drie boerderijen en vier woningen. Mid den in het landgoed bevindt zich een monument ter nagedachtenis aan de al daar in de afgelopen oorlog gefussil- leerde verzetstrijders. Bü de verkoop is bepaald, dat de koper de jaarlijkse dodenherdenking bij dit monument on gehinderd moet laten doorgaan. aanwezige kopers aanspoorde om vlug te „mijnen", was „hef mijn" van de heer Noordman bij 955.000,- voor de P Wf KORTE DAM 7. TEL 65044 BROMSVEST 5, TEL. 63956 fik DR. WIBAUTSTR. 22, TEL 631S4 In Den Haag is gistermiddag het be richt binnengekomen, dat ook de laatste overlevende van de Martin Mariner-ramp, de sergeant-vlieger S. Bruin aan zijn verwondingen is overleden. Het ongeluk heeft dus in het geheel acht mensenlevens gekost. VERT Het gebeurt niet iedere dag, dat op de luchthaven Rotterdam een D.C.-4 landt, om van daar een rechtstreekse vlucht te maken naar Australië. Dit doet echter een charter-vliegtuig van de luchtvaartmaat schappij „Starways" uit Liverpool, dat vanochtend op dit vliegveld landde. Het zal in drie kisten zes ton cylinder- wanden naar Melbourne brengen. De la ding. afkomstig van „De Schelde" in vBs- singen, is voor reparatiedoeleinden be stemd voor het Griekse schip „Island Ma rmer". dat in Melbourne ligt. Het vliegtuig wordt op 16 juni in Mel bourne verwacht. AS UIT LUCHT VULT BOLVANUWLEESLAMP meeste aanwezigen toch een verras sing. Zij hadden verwacht dat het be wuste landgoed een lagere prijs zou opbrengen, te meer daaar bij de vóórvei ling op 27 mei „slechts" een inzet van 655.000,- was genoteerd. Het feit dat de koper een Duitse instelling is ver klaart wellicht de onverwachte hoogte van de verkoopsom, een meevaller voor de veertig erfgenamen Van de in decem ber op tachtigjarige leeftijd kinderloos overleden weduwnaar F. J. ten Bos uit Almelo. Voor Duitse begrippen, zo ver namen wij van de executeur-testamen tair de heer Th. H. J. Wesseltnk, is im mers deze koopprijs niet eens erg hoog, aangezien de grondprijzen in Duitsland veel hoger liggen dan ih ons land. Tel de men onlangs voor goede grond in de Beemster een bedrag van rond 4.000,- per ha neer, in Duitsland schommelen de prijzen voor een hectare zandgrond rond 10.000,-. Een handicap voor eventuele andere gegadigden o.a. waren vertegen woordigers van Nederlandse overheids instanties, alsmede van de stichting „Het Limburgse Landschap" aanwezig vormde de gevolgde verkoopmetho de. Men veilde het landgoed niet zoals meestal in Limburg gebruikelijk is bij opbod, maar bij afslag. Tnssen de drie en twee miljoen gulden sloeg de heer Verwer steeds af met 25.000,-, tussen de twee en één miljoen met 10.000,- en tenslotte beneden de een miljoen met 5.000,-. Bij het bedrag 955.000,- mijnde dus de heer Noordman uit Sterksel voor de bovengenoemde Duitse organisatie. Na enig beraad deelden de notarissen, de beren H. P. Hazewinkel uit Almelo en A. O. J. A Bloemarts uit Gennep, me de dat het landgoed inderdaad was toe gewezen aan de „Deutsche Bauernsied lung". Buiten de koopsom moet deze organisatie nog rond 75.000,- aan bij komende kosten betalen o.a. registra tierechten, honoraria en een premie van één procent 6.550,-) aan de hoog ste inzetter van de vóórveiling, make laar Mulder uit Rotterdam. Dertig jaar geleden verwierf de Almelose fabrikant het landgoed voor rond twee ton. De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage, mr. Hitlenheeft giister- gis termer gen omstreeks kwart over tien maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk, met aftrek van voorarrest ge vorderd tegen de 34-jarige postbesteller G. W. P. uit Delft, die zich, naar hij heeft bekend, schuldig had gemaakt aan het wegnemen van geld uit aangetekende brieven. De besteller opende op 17 ja nuari j.l. een aangetekende brief, die be stemd was voor de Amsterdamsche Bank Hij schrok er van toen hij zag, dat er 40.000 in zit. Enkele dagen later stuurde ij dit geld in een pakje anoniem naar bank. Verdachte had voorts in april 1958 uit n aangetekende brief 87,- en pen- o zegels en in mei van dat jaar uit een -gelijke brief 103- gehaald. Hij ver- „arde dat hij dit had gedaan omdat hij o financiële moeilijkheden zat. Hij stond heksnd als een eenvoudig, hard werkende man. komt uit een eenvoudig boerengezin op de Veluwe en heeft een blanco straf blad. De verdediger, mr. C. L. Wierlnga, zel- de o.m., dat de opvoeding van de verdach te er nooit op gericht was geweest ver antwoordelijkheid te dragen, maar alleen op hard werken. Hij verzocht de recht bank hem een zodanige straf op te leggen, dat hij zo spoedig mogelijk weer voor Voanis over v*ejBtiea.dagaa, In de fabriek dus wordt lucht, in een ngewikkeid procédé ontdaan van stof, :oolzuur en waterdamp en ondergebracht n flessen, na gesplitst te zÖn in zuur- tof, stikstof en de vijf edelgassen argon, leon helium krypton én xenoft. Al deze lassen zijn vloeistoffen geweest, voor het •.over Was; men koh ze op de vloer uit gieten als kokend watér en dan verdamp ten ze even snel als druppels water op een gloeiende plaat De gas-goochelaars van de fabriek vinden dit in tegenstel- ing tot de zich als leek beschouwende bezoeker helemaal niet wonderlijk. En :ij haasten zich de leek uitleg te geven iver de totstandkoming van dit alles en over het ..hoe en waarom" Of zij hiermee beogen voor de leek het wonderlijke karakter aan bun handelingen te ontnemen ofwel om deze 't wenselijke van hun werkwijze te doen inzien, bluft in het midden Maar men is geneigd het laatste aa.n te nemen als men ziet, hoe ;ij koek zo hard maken als ijzer en hoe rij een tulp zó transformeren, dat deze. als men er met een hamer op slaat, uit ilkaar spat als scherven glas Op het dak van de fabriek begint het proces Daar worden per jaar tientallen miljoenen m3 lucht door enige pijpen naar binnen gezogen Deze lucht bestaat uit 78 pet. stikstof 2i pet. zuurstof en 1 Pot. edelgassen en het. laatste deel bestaat weer voor 93 pet uit argon. In 1913 is men met deze produktie begonnen, toen de wereldoorlog verhinderde, dat men het gas, zoals tot dan toe u<it Duitsland betrok. Argon wordt gebruikt om de lampen te vullen; hierdoor wordt de verdamping van de wolframdraad nl. sterk vertraagd. Ook Voor de andere gassen heeft men ruim emplooi. Neon wordt bijvoorbeeld gebruikt als vu'gas voor reclameletters, krypton voor sommige typen gloeilampen waarbij een grote lichtopbrengst bij een klein energieverbruik belangrijk is, zoals bijv. bij mijnlamipem. Helium gebruikt men bij allerlei wetenschappelijke ontwikke lingen bij zeer lage temperatuur en xe non voor speciale gelijkrlchters, fotogra fische flitslampen en zéér speciale gasont ladingslampen. De splitsing vindt plaats door het gas af te koelen, waardoor het vloeibaar wordt. De temperatuur, waarbij gas vloeibaar wordt heet: kookpunt. Stikstof wordt vloeibaar bij een temperatuur van 196 gra den onder nul en helium zelfs pas bij 289 graden. Een temperatuur van 200 gra den beneden kamertemperatuur is in deze gasfabriek dan ook heel gewoon. Alle. speelt zich af in het inwendige vap een geheimzinnig lijkende apparatuur en als men ln deze fabriek rondloopt, krijgt men de idee, dat het onbegonnen werk is te proberen iets van de werkwij ze te snappen Men hoort machines razen, men ziet zeer indrukwekkende apparaten en voor de rest ziet men af en toe wat rustige mensen, die op allerlei instru menten letten. De distributie van al de gassen is een hoofdstuk apart In vrijwel heel Neder land en België kan men speciale opval lende wagens zien rijden die een lange en lage vorrn hebben t.w. die van een modern gestileerde langwerpige brood trommel. In het binnenste van deze wa gen zijn een honderd stalen flessen (ci linders) gemonteerd Dagelijks vertrekken zestien tot twintig van deze opleggers naar Philipsfabrieken in de Benelux, van Stadskanaal en Drachten af tot het Bel gische Turnhout toe De edelgassen gaan voorts vanuit Eindhoven de gehele we reld over, eveneens in stalen flessen. De niet-edelgassen voor de Eindhovense fabrieken worden intussen misschien wel op de meest spectaculaire wijze getrans porteerd namelijk via een leidingnet van wel een honderd kilometer in totaal. Er zijn vijf verschillende soorten leidingen, die naar alle complexen voeren; van het ene complex naar het andere onder de grond. Zo stroomt, wat eens lucht was boven Eindhoven, alsmede de menggas sen, die op andere wijze worden gefabri ceerd onder de grond naar alle fabrie ken waar zij gebruikt worden om de pro. dokten ie helpen vervaardigen en de kwa liteit ervan te verbeteren. Nu rest er natuurlijk nog één vraag die een antwoord vereist. Dat is de vraag of het afzuigen van zovele miljoenen kubieke meters lucht enig effect heeft op dc at mosferische toestanden boven de stad. In de gasfabriek glimlacht men daarom. „Stel, dat het centrum van Eindhoven een oppervlakte heeft van één kilo meter in het vierkant. En neem dan daar bij nog maar een hoogte van 1 kilometer, dan betekent dat al één miljard kubieke meter lucht. Wii gebruiken daarvan mis schien een veertigste deel. Bovendien staat de lucht niet stil; elke dag. als het J^are elk uur, komt er nieuwe lucht boven Enil- hoven. Zelfs al zouden we één miljard kubieke meter lucht wegzuigen dan nóg zou men daar niets van merken. De ruim te boven onze aardbodem is zo immens groot, dat wij ons °°k daarvan geen werkelijk levendige voorstelling kunnen maken." Een nieuw record-aantal van 121 jonge metselaars, de eersten van de 53 deelne mende technische scholen, alsmede 15 jon gelui van het leerlipgstelsle, zal op 30 juni en 1 juli in de Ahoy-hallen te Rotter dam voor de eigen school en de persoon lijke onderscheiding „op de steiger" staan, om de zilveren wissel-troffel te bemachti gen. Deze zal worden uitgereikt door de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, mr. J. van Aartsen. Tegelijk m de wedstrijd in het metselen worden die in het straatmaken en stucadoren gehou den. Speciale aandacht krijgt dit jaar de toe passing van straatklinkers door een ten toonstelling, die op de beide wedstrijdda gen in de grote hal van het Ahoy-gebouw wordt gehouden end ie eveneens voor het publiek toegankelijk is. Onderjurk van rayon char- meuse, bustevorm van plissé met kant rondom en brede geplisseerde strook Dus? Wijde rok, die méé-danst en méé-wervelt! (er zit een petty-coat onder). En kijk: speels, die bonte kleurenweelde! Modern met die wijde schouder kraag. Maten 36-44 van fijngeweven witte katoen met fraaie broderie bovenaan en brede broderie onder- strook Nylon onderjurk elegante nylonkant met plissé boven aan en extra brede onderstrook kant en voile CO RSETTEN KOUSEN - LINGERIE OPGERICHT 1886 38 FILIALEN ROTTERDAM: Hoogstraat 157, West Kruiskade 67, Jonker Fransstraat 132. Beijerlandselaan 120-122, Katendr Lagedijk 392-394 Albert Heijn te Zaandam (met doch terondernemingen) heeft over het boek jaar 1958 een saldo exploitatierekening behaald van ƒ12.662.122 (10.595.166). Af schrijvingen vergden 6.794.168 (5.715.761), terwijl aan interest (incl. uitkeringen op klantenohligaties) een bedrag van 1.787.352 (1.524.057) betaald werd. Vennootschapsbelasting heeft 1.300.600 (1.200.000) bedragen. Hierna resteert een saldo winst na aftrek be lastingen groot ƒ2.780.603 (2.155.347). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend nit te keren van 12 (11) en voor reserveringen te bestemmen een bedrag van ƒ999.569. De uitkering op de klantenohligaties zal 7(4 (7) bedragen. In 1958 werd de invloed van de be stedingsbeperking in de kruideniersbe- drijven meer dan gecompenseerd door groeiende bedrijfsdrukte. De berekende prijsindex vertoont in de loop van het verslagjaar een geringe daling. On danks het feit, dat de bruto-marges niet toenamen, kon door stijgende om zetten het netto overschot niet onbe langrijk vergroot worden. Het bedrijf beschikte aan het einde van het jaar over 362 verkoopplaatsen, waarvan 79 zelfbedieningszaken en 6 supermarts. De modernisering van het distributie apparaat wordt met kracht voortgezet, Zaterdag 27 juni zal van een der hëiin- gen van de Machinefabriek en Scheeps werf P. Smit Jr. N.V. te Rotterdam, het m.s. „Straat Clarence" te water worden gelaten. In verband met deze tewaterlating zal op de Nieuwe Maag tussen kmr. 996.2 en 997.- het verkeer voor alle scheepvaart worden gestremd vanaf ongeveer half 10 tót na de tewaterlating of zoveel langer als nodig mocht blijken. Van de hellingen van C. van der Gies- sen en Zonen's Scheepswerven n.v. te Krimpen aan de IJssel zal opv rijd^gmid- dag 19 juni om 4 uur het voor de n.v. Stoomvaartmaatschappij „Nederland" gebouwde 12.550 tons motorvrachtschip „Neder Waal" te water worden gelaten D.e doopceremonie zal geschieden door mevrouw A. van Lennep-Bartel, hetgeen leidt tot grotere arheidsproduk. tiviteit in deze sector. De steeds stijgende omzetten dwingen eveneens tot verdere modernisering en uitbreiding van de centrale fabrieken en magazijnen te Zaandam. Voorberei dingen zijn getroffen om m dit ruimte gebrek te voorzien door stichting van een gebouwencomplex voor centrale op slag en expeditie te Zaandam. Het spaarsysteem voor de klanten blijft zich verheugen in grote belangstelling van het publiek. Door de onderhandse emissie van nom. ƒ192.000 aandelen i.v.m. de over name van het gehele aandelenpakket American Lunchroom te Amsterdam is de agio-reserve toegenomen tot ƒ833.899 (584.299). De gang van zaken in de restaurants was in 1958 gunstig en de invloed van de bestedingsbeperking bleek van zeer voorbijgaande aard. Onder leiding van Formosa is de exploitatie van The American Lunchroom voorlopig op de oude voet voortgezet. Ten behoeve van belangrijke verbouwingen en verbete ringen in de inrichting is het bedrijf tijdelijk (de directie hoopt tot het na jaar) gesloten. Het consumptiejjsbedrijf kon opnieuw een beseheiden winst boeken. Een be langrijke verbetering van fabrieken en kantoren is dit jaar voltooid. Ook voor de komende tijd zal voor het gehele concern een zeer hoge inves- terings-activitelt geboden blijven. De ontwikkeling van omzetten en resul taten gedurende de eerste maanden van het lopende jaar 1959 geeft de directie het vertrouwen dat ook dit jaar bevre-1 DOET HET HELE GEZIN GOED Rijwielbanden vanaf 3.65 Binnenbanden vanaf 1.45 Bagagedrager vanaf 2.30 Kettlngkasten vanaf 315 Spatborden .per stel 2.90 Sportsturen vanaf 4-10 Stuurspiegel vanaf fl-98 Bellen vanaf 0.65 Voetpompen vanaf 2.50 Pompslangen vanaf 1.20 Dubbele fietstassen ".50 Bankschroeven vanaf 4.75 Schroefsleutels vanaf 1.98 Combinatietangen 1.98 Sets bromfiets- gereedschap vanaf 2.95 Hamers. beitels, zagen, booromslagen, boormachine schroevendraaiers. Duimstokken vanaf 0.28 IJZERWAREN EN GEREEDSCHAPPEN VOOR IEDEREEN HOOGSTRAAT 67-69 TELEFOON 68438 SCHIEDAM ROTTERDAM-C. BULGERSTEYN (Bij ERASMUS) ROTTERDAM-Z. BEIJERLANDSELAAN - SCHIEDAM - DELFT, TiCD GEVRAAGD; Vereisten: Mulo - H.B-S., leeftijd 2025 jaar. Sollicitaties te richten tot de direkteur van het Centraal Diergeneeskundig Instituut, Prof. Poels laan 35, Rotterdam 7. postbus 6007. digende worden. uitkomsten verwacht mogen Volgens mededeling van het ministerie van Economische Zaken bedroeg de voor lopige kolenproduktie (exclusief bruin kolenbriketten en gascokes) in Nederland in april j.l. bij 24 werkdagen 1.011.349 ton tegen 1.009.694 ton in maart (definitief) bij ding van brandstoffen van de mijnen af eveneens. 24 werkdagen. De totale verzen bedroeg in maart j.l. 697-334 ton, waarvan bestemd voor binnenlandse behoeften 433.260 ton. De invoer van kolen heeft in april j.l. 650.431 ton bedragen tegen 764.060 tón in maart. Hiervan kwam onder meer uit België 78.164 (80.245), uit West-Duitsland 230.206 (289.473) en uit de Ver. Staten 301.390 (306.821) ton. (Van onze correspondent) De officier van justitie bij de Leeu warder rechtbank, mr. W. H. Kuipers, eiste gisteren tien jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstelling tegen een 37-jarige veehouder uit Garijp Hij stond terecht omdat hij in november van het afgelopen jaar de 21-jarige Jouke Kloosterman, eveneens uit Garijp, met een auto heeft aangereden waardoor het slachtoffer verdoofd in een sloot terecht kwam en verdronk. Deze tragische affaire is een gevolg van een jarenlange door de veehouder ge koesterde haat Verdachte was aanvanke lijk dikke vrienden met Jacob Klooster man. een broer van het slachtoffer. Deze trouwde en dat was de oorzaak van s mans haat. Hij smeet ruiten in en richt te zich, toen Jacob emigreerde, tegen diens jongere broer Jouke. Op de avond van het drama had verdachte eerst in een café enkele glazen kruidenbitter een bier gedronken en daarna reed hij met een door hem gehuurde wagen terug naar Ga rijp. Onderweg bad hij, zo gaf hij-voor de rechtbank toe nog gedacht. ..Als ik Jou ke vuor de bumper krijg, krijgt hij een opdonder." In Garijp parkeerde hij de auto op het erf van een woning naast die van Joukes verloofde. Toen hij zijn slachtoffer op de fiets zag stappen, om naar huis te gaan, reed hij hom achterop en raakte hem rnet opzet. Direct daarna waarschuwde hij een arts en de rijkspolitie. Toen men ter plaatse kwam werd het stoffelijk over schot van Jouke in een sloot gevonden op zeven meter afstand van de fiets. Volgens een rapport van dr. J. Zelden- rust heeft Jouke bij de aanrijding een hersenschudding met een plaatselijke bloeding en enkele wondjes aan de Slaap opgelopen, waardoor hij in een toestand van verdoving kan zijn geraakt maar de dood was door verdrinking ingetreden De veehouder, die reeds vaker voor de Leeuwarder rechtbank heeft terechtge staan en herhaalde malen werd veroor deeld wagen*, mishandeling van oa Ja cob Kloosterman, gaf de feiten zacht sprekend toe. De officier van justitie gaf een over zicht van de levensloop van verdachte, waaruit bleek, dat hij in het bedrijf van zijn vader werkte en slechts weinig zak geld kreeg. Hij telde in het dorp niet voor vol mee, werd eenzaam, gebruikte drank, doch vond bij de familie Kloosterman ge zelligheid. totdat vader Kloosterman hem de deur wees. Volgens de officier heeft verdachte onvoldoende praktisch denkver mogen en projecteerde hij al zijn onlust gevoelens op de familie Kloosterman, er is echter geen sprake van stoornis der geestvermogens. De verdediger, mr. K. Schootstra, meende, dat er bii deze hele tragische affaire, eigenlijk sprake wa< van het geven va.n een pak slaag met behulp van een auto. Hij zei, ervan over tuigd te zijn. dat verdachte deze afloop niet heeft gewild en concludeerde, dat hij veroordeeld zou kunnen worden wegens mishandeling met voorbedachten rade. De uitspraak werd bepaald op 24 juni Op het terrein van de Shell aan de Von- delingenweg te Rotterdam is gistermor gen de 44-jarige constructieschilder José Freire Novo uit de Eerste Gijsingstraat tijdens het verrichten van werkzaamheden van een 8 meter hoge stelling gevallen. Hij werd naar het Zuiderziekenhuis ver voerd waar men de dood -rmstateprde. In de jaarlijkse vergadering van aan deel-houders van Gebrs. Gerzon's Mode magazijnen te Amsterdam werd op vragen van een aandeelhouder o.m. meegedeeld, dat de gang van zaken bij de N.V. thans n-iet onbevredigend is. De hoofdzaak van de vennootschap ligt nog altijd ln het bedrijf en niet in de beleggingen. De vaste goederen die voor 20.580 op de balans ©taan, zijn voor ca. 15 miljoen verze kerd. Naar aanleiding van vragen over de voorgestelde statutenwijziging, die werd goedgekeurd en die gesteld werden door een aandeelhouder, aangezien hij uit dé wijziging meende te mogen opmaken. da{ er bepaalde plannen bestonden, zeide d« voorzitter nog. dat e- noch op 't ogenblik noch in de nabije toekomst concrete plan nen bestaan om het geplaatste gewon® kapitaal uit te breiden door b.v. een emissie of om tot een introductie ter beurze van de gewone aandelen te komen, De aandeelhouder merkte op, dat, als me** hiertoe wel over zou gaan, men de moge lijkheid van een omwisseling van prefé" rente in gewone aandelen onder ogen zo*1 moeten zien. De bedoeling van de statutenwijziging is een modernisering daarvan te verkrlj" gen. De bindende voordracht voor be" stuursbenoemingen moet gezien worden als een pure zekerheidsmaatregel. Over een voorstel om reservering uit de overwinst alleen te doen plaatsvinden ten gun6t.e van b.v. dividendreserve trso® de voorzitter zich nog wel beraden H'j merkte op, dat de statuten er zich ni®' tegen verzetten en dat de opmerking worden opgenomen in de notulen. De jaarstukken werden goedgekeurd «j| prof. mr. dr. G M Verrijn Stuart wef0 herkozen als commissaris.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6