Tien jaar hulp voor ontheemden Drie Europa-dorpen thans in aanbouw NIEUWE PLANNEN VAN NEDERLANDSE Theo Baylé, Hans Kaart en Johan Heesters als gast Kardinaal Feltin heeft lang onderhoud met de Paus CARNAVALSMOORD OPERA Willy Brandt in Genève Wiel van de toekomst Voorzichtigheid vóór alles Felle strijd op Celebes Complete „Ring" in Wagner-jaar 1963 Klaus Fuclis spoedig op vrije voeten door MARTIN MONS Melk uit automaat VRIJDAG 12 JUNI 1959 PAGINA 7 Rus en Poolse vrouw vragen asyl in Zweden o Rapport over de priesterarbeiders ten- In Apeldoorn: Franse romanprijs voor Gabriël d'Aubarede Pionier van pijnloze bevalling overleden Werk van PATER PIRE is nu pas goed begonnen De betekenis van de recente eerste steenlegging voor het Anne Frank-dorp te Wuppertal reikt beslist verder dan die van een enigs zins officieel en feestelijk begin van het zesde Europadorp voor ontheemde gezinnen. Veeleer moet men deze in drukwekkende plechtigheid zien als een krachtige aanpak van de verdere uitbouw van het grootse werk voor de ontheemden van achter het IJzeren Gordijn, waarmee de Belgische Domi nicaan pater dr. Dominique Pire uit Huy, thans precies tien jaar bezig is. Op de Hilgershöhe te Wuppertal ston den immers duizenden belangstellen den voor de promotor van de hulp voor de ontheemden aangetreden om hem hun bereidheid te tonen tot een krachtig hulpverleningsoffensief. Pater Pire zal dit dankbaar hebben ervaren, want alleen maar met een forse aan pak is zijn in 1949 op zeer bescheiden schaal begonnen werk gediend. Zijn acties beogen immers niet het bren- dr. Dominique Pire, toen nog profes sor in de filosofie en de sociologie aan het groot-seminarie van de paters Do minicanen te Huy, het vluchtelingen probleem had besproken, om hulp te gaan verlenen? Die hulp zou wellicht niet veel meer zijn dan het sturen van een bemoedi gend briefje of een goed gevuld pakje aan enkele vluchtelingen. Aanvankelijk beperkte de studentenactie zich hier toe inderdaad. Nauwelijks was pater Pire zich even wel persoonlijk van de situatie in de vluchtelingenkampen op de hoogte gaan stellen, of er kwam een plan tot een meer efficiënte hulpverleningsac tie ter tafel. Gezinnen in het vrije Europa, zou den, zo stelde pater Pire voor, vluch telingenfamilies gaan adopteren. De adoptie zou bestaan in het regelmatig sturen van brieven en pakjes. Aan deze actie, die nog steeds be- gen van incidentele kruimelhulp" aan de mensen in nood, maar het verlenen van blijvende en afdoende steun. Slecht gehuisveste vluchtelingenge zinnen zijn niet met een pakje vol goe de gaven geholpen, maar met een de gelijk huis en met werk voor het ge zinshoofd en de oudste kinderen. Deze gedachte bracht pater Pire er toe om in de buurt van grote industrie centra Europadorpen voor ontheemde gezinnen te gaan bouwen; woonwijken voor hooguit twintig gezinnen. Voldoen de groot derhalve om vereenzaming van de vluchtelingen te voorkomen en voldoende klein om ghetto-vorming te verhinderen. De bewoners van elk Europadorp zijn in sociaal, economisch en religieus opzicht volledig op de stad, waar hun woonwijk pal tegen aan ligt, georiënteerd. Hun woning omvat een keuken, een zitkamer, een badka mer en voldoende slaapkamers voor de ouders en de kinderen. Met de bouw van elk huis en de inrichting daarvan is een bedrag gemoeid van 25.000. Met steun van duizenden vrienden in geheel Europa, verenigd in de inter nationale organisatie tot hulp aan de ontheemden, waarvan koningin Elisa beth van België beschermvrouwe is is pater Pire er in geslaagd om de houw van de eerste drie Europadorpen te financieren. De financiering verliep geenszins gemakkelijk. Tal van radio- én televisietoespraken van pater Pire en ontelbare acties kwamen er aan te pas. Graag hadden de Belgische Domini caan en al zijn medewerkers deze moeite over voor het bij uitstek naas- telievende werk van de hulp aan de ontheemden. Daarbij mochten zij al enkele keren de voldoening smaken, dat enige tientallen tot dan toe totaal ontwrichte gezinnen in een pas klaar gekomen Europa-dorp een zonniger toekomst tegemoet gingen. Dit was ook het geval op 16 mei 1956 toen 85 gezinnen in het eerste Europadorp te Aken een comfortabel tehuis vonden. In hetzelfde jaar kwam ook het twee de kleurige en magnifiek gelepen Europa-dorp te Bregenz (Oostenrijk) klaar, waar 130 gezinnen aan een wo ning geholpen konden worden. Een ge lijk aantal gezinnen werd een jaar la ter gehuisvest in het derde Europa dorp te Augsburg. Deze drie dorpen zijn inmiddels ge reedgekomen. In aanbouw zijn het naar Poolreiziger en vluchtelingenhel- Êer Fridtjof Nansen genoemde dorp te erchem-St.-Agatha bij Brussel, dat nog dit jaar klaar komt, het Albert Schweitzer-dorp in Spiesen (Saarland) en het Anne Frank-dorp te Wuppertal. Beide laatste dorpen, waarvoor pa ter Pire grote gedeelten van de gelden van de aan hem in 1958 verleende No belprijs voor de vrede heeft bestemd, zullen in 1960 klaar worden opgeleverd. Wanneer het zover is, zullen ze venhonderd vluchtelingengezinnen aan een goede woning zijn geholpen. Op zich is dit reeds een respectabel aantal, maar pater Pire kan er on mogelijk tevreden over zijn. Nog te veel families, gevlucht uit de landen van achter het IJzeren Gordijn, zijn erbarmelijk slecht in kampen en ba rakken in Oostenrijk en Duitsland gehuisvest. Bepaalde oorzaken (o.a. ziekte) heb ben deze mensen verhinderd om naar andere landen te emigreren. In de ©migratielanden waren alleen voor honderd procent geschikte arbeids krachten welkom. De achtergeblevenen (meer dan 300.000) zijn de meest vertwijfelden en Verontredderden van alle vluchtelingen. Zjj zitten, aldus pater Pire, klem tus sen het IJzeren Gordijn aan de ene kant en de stenen muur van het wes ters egoïsme aan de andere kant. De- Ze muur hoe zwaar dit karwei ook is hoopt pater Pire in de komende jaren te doorbreken. Althans, hij zal er rusteloos voor arbeiden. Zonder op lossing van het ontheemdenvraagstuk 's een vredelievende wereld een grote Utopie. Sinds de eerste steenlegging van het Anne Frank-dorp te Wuppertal is pa ter Pire meer dan ooit optimistisch gestemd. Daar immers waren verte genwoordigers van velerlei rang en stand, godsdienst en land aanwezig om Zich in te zetten voor het door hem hu al tien jaar lang gepropageerde ideaal: de vorming van ,,het Europa Van het hart." Deze gedachte geeft de idealist bloed om onversaagd door te gaan, evenals het feit. dat een slechts klein begonnen beweging in tien jaar tijd is Uitgegroeid tot een grote internationale hulpverleningsorganisatie. De bereikte groei heeft hij zelf aanvankelijk nooit Voor mogelijk gehouden. Wat viel er immers te verwachten van het spontane besluit van een stu dieclubje, dat onder leiding van pater Verenigde Staten De ontploffing Van een bom heeft gisteren bij een hal te van een luchtspoorweg in de Ameri kaanse stad Boston de baan vernield Waardoor zeker 38 mensen werden ge- Wond. onder wie elf zwaar. Een deel Van de baan stortte in het hart van de zakenwijk in. Kleine stukken vernielden ruiten van een passerende trein en van buizen in de omgeving. staat onder de naam „peetschap pen" namen al spoedig zestiendui zend gezinnen deel. De actie, bracht echter, naar het oordeel van pater Pire, aan de ontheemden geen af doende hulp en derhalve werkte hij een plan uit om tehuizen voor al leenstaande vluchtelingen te gaan stichten. Met medewerking van de peters wer den hiervoor de nodige financiële acT ties gevoerd, met het gevolg, dat iri 1950 het eerste tehuis te Huy tot stand kwam. Kort daarna volgden soortge lijke tehuizen te Esneux (1951), Aert- selaer (1953) en Braine-le-comte (1954). Maar ondanks deze resultaten, of misschien wel juist daardoor, was pa ter Pire niet tevreden. Zijn werk moest nog grotere vormen aannemen. De ge zinnen van de ontheemden dienden op de eerste plaats geholpen te worden. Daartoe ontstond tenslotte het plan tot de bouw van Europa-dorpen. Zonder onderscheid Pater Pire, stichter van de Europa-dorpen, probeert met de „eerstgeborene" in het dorp Bregenz goede maatjes te worden. De hulpverleningsactie geschiedt, evenals de twee andere, volkomen in terconfessioneel en met voorbijzien van alle rassenverschillen of landenon- derscheid. Pater Pire kwam tot deze opzet van zijn werk, omdat de hulpverlening in de kampen te confessioneel en te na tionaal gericht was. Het gevolg hier van was, dat veie vluchtelingen van hulp verstoken bleven. Voor dit euvel wilde de organisator van de internatio nale hulpverleningsorganisatie voor ontheemden behoeden. Zijn beweging trekt zich derhalve het lot van alle ontheemden aan en maakt daarbij geen onderscheid tussen godsdienst, stand, ras of volk. Het is wellicht om deze reden, dat vele duizenden (de or ganisatie telt rond 70.000 vrienden in tal van Europese landen) in de voor bije tien jaar voor het werk van pater Pire gewonnen werden. Zoals reeds betoogd, moet dit aantal nog enorm toenemen, wil het werk voor de ontheemden, dat thans pas goed begint, voortgang blijven vinden. Het aantal Europa-dorpen is onbe paald. Aan het laatste is pater Pire beslist nog niet toe. Tal van dergelijke woonwijken, waar de ontheemden weer zich zelf kunnen worden, dienen nog gebouwd te worden. Met name hoojlt pater Pire, dat dit ook spoedig in ons land, waar binnen kort een afdeling van zijn internatio nale hulpverleningsorganisatie voor ontheemden wordt gesticht, het geval zal zijn. Plannen om in Limburg, in de om geving van de stad Roermond, het An- ne-Frank-dorp te vestigen, werden he laas niet verwezenlijkt. Toch geeft hij zijn pogingen om ook in Nederland een Europa-dorp te bouwen niet op. Daarbij is voor hem een uitlating van de commissaris van de koningin in Limburg, dr. F. Houben: „Het vluchtelingenprobleem staat niet toe, dat wij nog langer belangstellende toeschouwers blij ven!" tot een sterkende bemoediging. COR BERTRAND. Enige royale huizen in het tweede Europa-dorp Bregenz, fleurig geschilderd en omgeven door gras en bomen. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, is vanmorgen, vergezeld door zijn echtgenote Ruth, voor een bezoek van 24 uur in Genève aange komen. Hij brengt zijn bezoek op uit nodiging van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Herter. Dit be richten Reuter en A.F.P. Brandt, die het ontbijt zou gebruiken met de Westduitse minister van buiten landse zaken Von Brentano en het noenmaal met de drie westerse minis ters, verklaarde bij aankomst tegenover verslaggevers dat er „geen redenen be staan om te twijfelen aan de vastbe slotenheid der westerse mogendheden om de rechten der West-Berlijners te verdedigen". Twee Russen eeri marine-officier, de commandant van een torpedoboot- jager, en een matroos en een Pool se vrouw zijn in een bootje uit Gdynia naar het eiland Oeland aan de zuidoost kust van Zweden gevlucht, aldus meldt Reuter. De officier en de vrouw hebben de Zweedse autoriteiten om asyl gevraagd. Het is nog niet zeker of de matroos in Zweden wil blijven. Het drietal had zowel roebels als dollars bij zich. De beide Russen waren in bur ger. De vluchtelingen zijn maandag avond in Oeland aan land gegaan. Een bekende rubber- en bandenfabriek te Akron in de Amerikaanse slaat Ohio heeft een stalen wiel ontworpen met een band van getwijnd staaldraad, welke zelfs de hitte van een snijbrander weerstaat. Dergelijke wielen zullen gebruikt kunnen worden aan ruimteschepen van de toekomst. Het wiel is bestand tegen temperaturen tussen 1000 en 2000 graden Fahrenheit, het zal moeten dienen als landingswiel voor door raketten aangedreven ruimteschepen, welke bij terugkeer in de aardatmosfeer de hitte-barrière moeien passeren. Op zakelijke, maar daarom niet min der innemende wijze heeft mr. Evert Cornells, de intendant van de Neder landse Opera, donderdagmiddag aan de pers de plannen uiteengezet, die dit gezelschap in het komend seizoen hoopt te verwezenlijken. Daarbij zijn zowel Kardinaal Feltin van Parijs heeft gis teren een lang onderhoud gehad met de Paus, aldus meldt ÏJ.P.I. Zoals gewoon lijk werd over dit gesprak officieel niets meegedeeld, maar naar in Vatikaanse kringen verluidt heeft de kardinaal, die twee dagen geleden in Rome aan kwam, een rapport van dertig pagina's, ondertekend door veertien Franse bis schoppen, meegebracht dat handelt over de priester-arbeiders. De kardinaal beeft kort na de paus verkiezing van Joannes XXIII in een interview gesproken over de mogelijk heid. dat de kwestie der priester-ar beiders opnieuw aan de orde gesteld zou worden. Aan dit apostolaatswerk kwam in 1954 goeddeels een einde, toen Paus Pius XII bepaalde, dat de pries ters slechts een gedeelte van de dag in de fabriek zouden mogen werken. Naar veriuidt wordt in het rapport van de Franse bisschoppen nu een herleving van het instituut in gewijzigde vorm voorgesteld. Kardinaal Feltin heeft te kennen gegeven, dat er gezocht werd naar een vorm die voor het Vaticaan Het Indonesische persbureau „Anta- ra" heeft gisteren melding gemaakt van een felle strijd Op Celebes tussen een paar duizend man regeringstroe pen en opstandelingen. De opstandelin gen zouden daarbij 300 doden en zwaar gewonden hebben verloren. Volgens dit persbureau dat zijn eigen correspon dent op het „slagveld" citeerde, waren leden van de „Darui Islam" en van de „Permesta" betrokken bij deze gevech ten op 4 jutü bij de strategische plaats Soppeng. aanvaardbaar zou zijn. In Vaticaanse kringen wordt wel eens gesproken over de mogelijkheid van een organisatie van „arbeider-missionarissen", bestaan de uit leken en priesters. Als de paus hieraan zijn goedkeuring zou geven, zou zulk een organisatie zich over de gehele wereld uit kunnen breiden. Paus Joannes XXIII, die nuntius in Parijs was, toen de kwestie der pries ter-arbeiders daar grote beroering ver wekte, is naar verluidt ten zeerste ge ïnteresseerd in de kwestie. De Britse minister van binnenlandse zaken, R, A. Butler, heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat de atoom- spion Klans Fuehs binnen ongeveer twee weken wegens goed gedrag uit de gevangenis zal worden ontslagen, aldus meldt U.P.I. Hij zal dan vrij zijn te gaan waar hij wil. Fuehs, een tot Engelsman genatura liseerde Duitser, werd in 1950 veroor deeld tot veertien jaar gevangenis we gens het uitleveren van atoomgehei men aan de Russen. Vorige herfst deel de hij aan een journalist mee, dat hij na zijn vrijlating naar Oost-Duitsland zou gaan, waar zijn vader woont en waar hem een professorspost is aan- feboden. Bij zijn veroordeling verloof uchs zjjn Engelse nationaliteit. Toen Butler gevraagd werd om een verzekering, dat Fuc.hs zijn capacitei ten niet ten dienste zal stellen van de Russén, antwoordde hij dat zijn (Butlers) invloed niet zover reikt. Hij voegde er echter aan toe, dat Engeland theore tisch gezien Fuehs als vreemdeling ver lof om naar hef buitenland te gaan zou kunnen weigeren. Maar. aldus Butler, het behoort niet tot de taak van de Engelse regering te bepalen, waar Fuehs in de toekomst moet wonen. Fuehs werkte op het Britse atoomcen trum van Harwell, toen hij de gehei men uitleverde. een grote voorzichtigheid als een ge matigd optimisme aan de dag getre den. Zoals men zich herinneren zal is de leiding van de Nederlandse Opera in handen gelegd van een drieman schap, waarvan behalve mr. Cornells, de heren Vroons en mr. Den Daas deel uitmaken. Laatstgenoemde heren kan men respectievelijk artistiek en zake lijk leider noemen. Tevens werd bij deze gelegenheid de heer Peter Maag, de achtendertigjarige Zwitserse diri gent, die sinds een maand als muzi kaal leider aan de Nederlandse Opera verbonden is, aan de aanwezigen voor gesteld. Op het tableau de la troüpe, zoals het voor het seizoen 1959-'60 is samen gesteld. komen de volgende namen voor: De muzikale leiding is in handen van Peter Maag, Arrigo Guarnieri is eerste dirigent. Wolf-Dieter Ludwig treedt op als chef-regisseur, Frans 60 „Mijnheer de Officier," zegt hij dan dringend, „wilt u mij nog een dag de vrije hand geven? Neen. nee, ik vraag u niet mij te dekken als de zaak- scheef gaat. maar ik heb het gevoel, dat er een weg is. Ik meen, dat er een kans bestaat een be kentenis los te krijgen." „Tja," antwoordt mijnheer de Officier aarzelend, enerzijds belust op zijn cause célèbre, maar ander zijds toch doodsbang voor onaangenaamheden, „tja. Dan wint zijn belustheid het en hij gaat verder: „Ja, kijkt u eens, inspecteur, als u dat werkelijk klaar zou kunnen spelen, dan zou dat prachtig zijn. Ik meen in het belang van een goede rechtspraak, nietwaar? Maar ik bind u op het hart de uiterste tact te betrachten, de uiterste tact, inspecteur. En vergeet u niet, als u brokken mocht maken, ik dek u met, onder geen voorwaarde. Onder geen voor waarde, inspecteur." HOOFDSTUK XXV Onder de lage loodkleurige hemel trekt zich het glimmend zwarte lint van de asphaltweg eindeloos tussen twee muren van druipende dennen. Mijnheer Jansen van Hilgersbeek staart naar de brede rug van zijn chauffeur tot dat donkerbruine vlak hem een obsessie wordt. De auto schijnt te kruipen. Drif tig tikt hü tegen de ruit, beduidt de man te stoppen. Dan opent hij het portier en stapt uit. De wind drijft hem een fijne motregen in het gezicht. „Ik zal liever het stuur overnemen, Piet," zegt mijnheer Jansen van Hilgersbeek. De wagen schiet met een sprong vooruit. De han den geklemd om het stuurwiel, de ogen strak op de weg gericht, herkauwt Cornelis Jansen zijn gedach- Als er vandaag niets gebeurt, kan hij wel zeker zijn dat alles in orde is. Commissaris Langelaar heeft die kerel uit het woonwagenkamp laten oppakken. De man heeft al een moord Op zijn geweten, maar hij is er uit gedraaid door de meineed van een getuige. Et- steekt dus niets onrechtvaardigs in. dat hij om een andere moord.... Een sujet, dat nooit heeft willen deugen. Een weldaad voor de gemeenschap als zoiets achter de tralies komt. Neen, die woonwa genkerel krijgt alleen maar zijn verdiende loon. al is het dan ook langs een omweg. Zijn verdiende loon Dat heeft Van den Bronek ook gekregen, zijn verdiende loon. En André Kers bergen? En Rosalietje Vercoors? Kregen zij ook hun verdiende loon? Mijnheer Jansen van Hilgersbeeks handen verlie zen even haar gewone zekerheid, de zware wagen slingert over de weg. Maar hij herstelt zich dadelijk weer. met een onberispelijke zwaai draait de auto de poort van het fabrieksterrein binnen. „Ook iets biizonders. Verstraten?" zegt hij be heerst, terwijl hij naar het stapeltje post op ziin bu reau grijpt. „Een brief van „Les Ouailles S.A.", mijnheer Jansen." zegt de secretaris. „Ze zijn nu bereid accoord te gaan met onze laatste voorstel len." „Ah," antwoordt hij tevreden, ,.ik had het wel ge dacht, dat de heren voor het sluiten van de markt nog eieren voor hun geld zouden kiezen. Mooi zo. nu kunnen we dus beginnen met de reorganisatie. Verstraten." Hii gaat achter het grote bureau zitten en neemt de brief van monsieur Laereteile van de ..Ouailles S.A." op, Dat is de laatste. Nu controleert de „Verenigde Textiel" ook de gehele textielnijverheid van Noord- Frankrijk. „Niet, kwaad," moet htj opeens denken. „Niet kwaad voor de kleine Kees Jansen uit het garen- en bandwinkeltje in de Peperstraat." Dan zegt. hij tegen de secretaris, die afwachtend is blijven staan: „No teer even, Verstraten: Buitengewone directeurverga dering op a.s. woensdag. Zorg dat de convocaties 'tij dig uitgaan." „Hier in Sint Odiliënrode. mijnheer?" „Ja, of neen, wacht eens. Liever in Antwerpen, dat is voor de meeste heren gemakkelijker." Die fusie is dus in kannen en kruiken. Als dat an dere nu ook maar goed en wel achter de rug is. Die ellendige historie met het portretDat had hij beter kunnen laten. Die inspecteur uit Breda kon toch met geen mogelijkheid zijn identiteit met. dat masker bewijzen. Zelfs al kwam de man te weten, dat hij die nacht in Antwerpen had doorgebracht. Neen. als je de zaak nuchter beschouwde zou dat eer nog een versterking van zijn alibi zijn. In hotel Siècle konden ze getuigen.Bovendien, een ver denking, een werkelijke verdenking koesterde de man niet. Het was alleen maar dat toeval van het ge vonden portret geweest.... Of was dat vinden geen toeval? Zou het dan toch waar zijn, dat elke rekening uiteindelijk werd gepresenteerd, ook de vorde ring vaneen dode? Maar Rosalietje had toch geen vordering op hem? Hij had haar toch niet ver moord? Zeker, toen ze van de slippende fiets sprong en haar vaart niet kon inhouden, zodat ze te water raakte, toen had hü wellicht een ondeelbaar ogen blik gedacht, dat dit misschien wel de beste oplossing was. Maar ook a! had hü dit niet gedacht, ook al had hp het honderdmaal gewild, hij had Rosalietje im mers niet kunnen redden? Het gebeurde alles zo snel en hij was als verlamd geweest. Het was hem eenvoudigweg onmogelijk geweest ook maar een vin ger te verroeren. Zoiets kwam meer voor. Die spe cialist had hem zo duidelijk uitgelegd, er voorbeelden van gegeven, kalm overtuigend zijn zelfbeschuldigin gen ontzenuwd, ze hem laten zien voor wat ze waren: de ziekelijke verbeeldingen van iemand, die een zware schok heeft gehad. Het is waar, zijn biechtva der had gesproken over de boze intentie, die bij God bijna even zwaar woog als de boze daad en aange drongen op oprecht berouw en boete. Nu. hij had bij na vijfentwintig jaar missen voor haar laten lezen. (Wordt vervolgd) Peter Maag, de nieuwe muzikaal leider van de Ned. Opera. Èoerlage als regisseur. Alfred Eich- mann, die hier twee jaar is geweest, vertrekt, maar komt nu en dan als gast dirigeren. Ook Ennio Gerelli, Alexander Krannhals, Anton Paulik, Paul Pella en André Rieu zullen als gastdirigent optreden. Gast-regisseurs zijn Alexander Pichler, een Wener die „Der Bettelstudent" komt regisseren, Maurice Sa'rrazin (Carmen), Frans Vroons (Philomela) en Wieland Wag ner (Walküre). Wat de solisten betreft, komt Patricia Hyde Thomas de rij der sopranen ver sterken; met Mimi Aarden is voor het komend seizoen een nieuw contract ge sloten, zodat het Nederlandse publiek haar zal kunnen blijven horen. Nieuw bü de alten is de Amerikaanse Phyllis Lommei. Gast-solisten zullen Marilyn Tyler, Angela Vercelli en Adrienne Mig] iet Éi zijn. Bij de tenoren verschijnt één nieuw gezicht: Leonard del Ferro, die het hele jaar aan de troep verbonden zal blijven: ook Rudolf Knoll, een bariton uit Aken, komt de gelederen verster ken. Als maunelüke gasten zullen we Jo han (nes) Heesters kunnen horen in Der Bettelstudent, Hans Kaart als Ka- laf in Turandot, Vroons als Peter Gri mes (ih een reprise onder leiding van Krannhals), Theo Baylé in Rigoletto en Kurt Preger als de traditionele Ollen- dorf in Der Bettelstudent. Het lijstje van de premières, nieuwe instuderingen en reprises ziet er als volgt uit: op 18 september (de data hebben betrekking op de eerste voor stelling in Amsterdam) de Cavalleria Rusticaha en de Paljas, in een nieuwe enscenering onder leiding van Guar nieri, in de regie van Boerlage; op 9 oktober Fidelio (muzikale leiding Pe ter Maag, regie Ludwig) met in de titelrol Gré Brouwenstijn. Op 30 okto ber volgt Carmen (Maag-Sarrazin), en op 11 december twee korte opera's van Monteverdi, bewerkt door Carl Orff, en gevolgd door Die Kluge (een repri se) van dezelfde componist. De Monte- verdi-opera's, Ballo deU'Ingrate en La- mento di Ariana, staan onder leiding van André Rieu: de regie is van Wolf-Dieter Ludwig. Die Zauberflöte (Maag-Ludwig) volgt op 15 januari. 29 januari is gereserveerd voor Otello, eveneens onder leiding van Maag. Over de bezetting van de titelrol wordt mo menteel nog onderhandeld. Peter Grimes volgt op 19 februari, Der Bettelstudent op 4 maart. Onder leiding van Anton Paulik, en met de medewerking van Heesters en Preger, wil men er een echt-Weense operette van maken. Aan de voorbereidingen neemt ook André Rieu deel, opdat deze dirigent, als Paulik vertrokken zal zün. de serie zal kunnen voltooien. Ennio Gerelli leidt vervolgens de Rigoletto met Baylé op 1 april. Wieland Wagner voert de regie van Die Walküre, die onder leiding van Maag op 22 april in première gaan. Er zpn met de solisten besprekingen gaande. Wel staat vast, dat Guus Hoekman de Hunding zingen zal. Over het geheei genomen za) de nieuwe leiding er naar streven, waar dat mogelijk is Nederlandse solisten in te zetten. Met een nieuwe instudering van Hendrik Andriessens Philomela wordt op 20 mei 1960 het seizoen be sloten. Er is met deze Philomela wel iets bijzonders aan de hand: Paul Pella. de dirigent van Forum in Enschede, had deze Nederlandse opera uitge zocht om er het vijfjarig bestaan van zijn troep mee op te luisteren. Geheel onafhankelijk van die keus had ook de leiding van de Nederlandse Opera het werk op het .repertoire willen nemen. Men heeft nu de volgende oplossing ge vonden: Pella dirigeert, zowel in Am sterdam als Enschede, Vroons voert in beide plaatsen de regie, als solisten zullen leden van Forum optreden (dus ook in de Amsterdamse uitvoeringen) terwijl het Overijssels Philharmonisch Orkest de gehele begeleiding op zich neemt. Er wordt daarbij van de be staande decors van de Nederlandse Opera gebruik gemaakt. Dit is een van de plannen, die, omdat ze zo nuchter en practisch worden opgezet, ook in een nieuwe toekomst voor de Neder landse Opera doen geloven. Niet avontuurlijk De heer Peter Maag verontschuldig de zich min of meer. dat het nieuwe repertoire er niet zo avontuurlijk uit ziet als hij wel gewenst zou hebben. Van zijn kant kan hij nog geen moderne programma's maken omdat hij het or kest nog niet kent. Voorlopig blijft het bij aftasten en proberen. Op den duur echter zou er volgens de nieuwe muzi kale leider zeker een „opera-studio" in de hoofdstad moeten komen, een klein theater waar jonge krachten experi mentele programma's kunnen opvoe ren. Ook wil hij tegen 1963, dat het honderdvijftigste geboortejaar van Wagner zal zijn, samen met Wieland Wagner, die zijn medewerking reeds heeft toegezegd, de complete Ring des Nibelungen hebben ingestudeerd. Voor lopig echter verzoekt de heer Maag al wie belang stelt in de opera, „hem te willen volgen als op een ontdekkings reis". En nog wat zakelpkheid tot slot: van de tweehonderd voorstellingen 's jaars geeft de Opera er tachtig buiten Am sterdam. Den Haag zal het met twee voorstellingen minder moeten doen. nu de gemeente het subsidie heeft ver laagd. Alle premières zullen echter ook in Den Haag te zien zijn. De proef met de couponhoekjes wordt voortgezet; de première-abonnementen zullen tot twaalf voorstellingen worden uitge breid. En misschien zullen ook de jon geren. tijdens repetities, in de gelegen heid worden gesteld kennis te maken met het opera-repertoire, zodat ze er hopelijk een blüvende liefde aan over houden. Bij een benzinestation aan de Deven- terstraat te Apeldoorn staat sinds eni ge dagen een melkautomaat....Het ap paraat is hier geplaatst door de plaat selijke melkfabriek, die hiermede de ze Gelderse stad aan een landelqke primeur heeft geholpen. De automaat is van Engels fabrikaat, waardoor het publiek gedurende het gehele etmaal gepasteuriseerde melk in papieren ver pakking kan kopen (trekken), nadat een kwartje in een daarvoor bestemde gleuf is gegooid. De melkautomaat wordt automatisch gekoeld. Er kunnen ongeveer 180 pakjes melk van een kwart liter in worden gelegd. Bij de automaat hangt ook een schaar, waar mede men zo nodig het pakje kan open knippen als men ter plaatse de melk wil gebruiken. De grote romanprijs van de Académie Frangaise is donderdag toegekend aan Gabriël d'Aubarede. een medewerker van „Mercure de France" en „Nouvelle Revue Frangaise". Hij schreef o.a. „Ag nes' „Le plus humble amour", „l'Oncle Fred" en „Angilla". Grantley Dick-Read. pionier van de pijnloze bevalling, is donderdag op 69-jarige leeftijd, te Worxham in Nor folk overleden. Zijn eerste boek, „Child birth without fear", in 1942 gepubli ceerd. ontlokte instemming en kritiek en werd in tien talen vertaald. Zijn methode, waarbü aanstaande moeders controle, over de spieren wordt geleerd, wordt overal in de wereld, in bet bijzonder in de V.S., toegepast, on danks de kritiek die erop is geleverd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7