De Valera wordt wellicht president van Ierland Hoogste ambt voor Vader des Vaderlands I Fianna Fail heeft de I absolute meerderheid I BRdun w WIST U DIT? Minister LUNS acht W.E.U. geslaagd Aantal oogafwijkingen neemt gestadig toe K ÏÏo&adiUa, Eerste grote groep emi- granten naar de V.S. Waardevolle verzameling ontdekt! DE A CARNAVALSMOÖRD Wijziging van kiesstelsel? Brand te Huizen moeilijk te blussen Nederlandse bewindsman spreekt Assemblee in Straatsburg toe 480.000 T.V.- toestellen Inaugurele rede van prof. v. d. Heuvel 1 I Leider speelclub tot boete ver oordeeld Jongetje verongelukt Overboord geslagen en verdronken Circusbrand in Japan Heropbouw na de brand in Culemborg ONDER NIEUWE AMERIKAANSE WET Eervol ontslag burgemeesters door MARTIN MONS V B DINSDAG 16 JUNI 1959 Prognoses bij verkiezingen blijven altijd gevaarlijk, maar het risico van een vergissing is wel tot een minimum beperkt bij de presidentsverkiezing die mor gen in Ierland plaats vindt. Toen Eamon De Valera zich kandidaat stelde was de keuze praktisch beslist. Ofschoon de tegenkandidaat Luitenant-Generaal Sean MacEoin, de „Smid van Ballinalee" eveneens een natio nale figuur genoemd kan worden en een van de grote strijders voor Ierland's onafhankelijkheid, is toch de verkiezing van De Valera weinig twijfelachtig. Ook voor de meeste Ieren, die niet tot zijn politieke partij, de Fianna Fail, behoren, heeft hij toch de aureool van de „Vader des Vaderlands" te zijn, en de bouwheer van de nieuwe onafhankelijke republiek. Wanneer de 77-jarige staatsman De Valera na zijn verkiezing tot president van Ierland de eed op de constitutie zal afleggen als .opvolger van de eveneens nmiiiMmniiiMiiiiiniiilttiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiijiimuiHiiiiimiiMiiHiimiiiiiiiiiiiimi|tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiii«ii iTf iiniiiniiiiiiiiiHii i ii inn mi in in ui ii i mi u nu mi hi in in ui in minium iiiiiiiuiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiii mi illinium mm ii mum in in De droom van iedere man en vader B/ectrisch scheren 77-jarige Sean O'Kelly, zal dit de bekroning zijn van een veelbewogen politiek leven en tevens het einde betekenen van zijn aandeel in de praktische politiek. Als hoofd van de staat zal hij volgens de constitutie van 1938 boven de politiek moeten staan. En wan neer hij dan verhuisd zal zijn naar de stilte van het prachtige Phoenix-park in Dublin en zijn intrek heeft genomen in de officiële ambtswoning „Arus an Uach- tarain" - waar eens de Engelse onderkoning woonde - zal misschien de tijd voor hem gekomen zijn voor het schrijven van een volledige autobiografie. Zijn me moires zullen tegelijk de historische beschrijving zijn van het herboren Ierland, want heel zijn leven is ver weven met de opstand tegen de Britten, de burger oorlog en de wording van de nieuwe staat. Het is een leven geweest dat gekenmerkt is door al de felheid en romantiek van zijn Iers-Spaanse afkomst. Op voormalig zender- terrein laait het vuur telkens op Paramount American Cigarettes een klasse beter voor dezelfde prijs Paramount kost maar f 1.- per pakje American Cigarettes KATHOLIEKE JONGE MIDDENSTAND Vijhonderd deelnemers uit vijf landen in september bijeen SHERRY (Advertenfie) Dat doet ieder, die in het doosje kijkt, waarin zich de Van Nelle waardepunten bevinden, die u van de pakjes VAN NELLE's koffie en thee geknipt hebt. Die geven recht op pracht cadeaus! Op een pakje koffie van 250 gram al 25 punten en op een pakje thee van 100 gram al 10 punten. Dat spaart dus wel erg vlug. Vraag onze ge- illustreerde cadeaufolder bij uw winkelier of bij Van Nelle, afd. Cadeaus, Postbus 817, Rotterdam. Examens tische felheid bestrijdende kampen: vóór of tegen het verdrag. De verdrag-partij won, maar dat betekende het begin van een burgeroorlog, die wonden geslagen heeft in het Ierse volk. die slechts door de tijd geheeld kunnen worden. „Als iemand mij in 1916 gezegd zou hebben, dat wij zes jaar later elkaar zouden be schieten, zou ik hem voor gek hebben verklaard", mompelde de oude portier, die mij uitliet na het gesprek met De Valera! Deze gespletenheid is ook de grond slag van de twee grote politieke par tijen, de Fianna Fail, onder leiding van De Valera, en de Fine Gael, die eerst door Cosgrave werd geleid en na diens aftreden door Costello. Beide partijen ijveren uiteraard met evenveel toewij ding voor de opbouw van de Ierse staat en zullen in hun sociaal-economische po litiek geen grote wezenlijke verschillen vertonen, al heeft de Fine Gael in de eerste jaren sterkere binding gehad met de landen van het Britse Gemenebest en daardoor misschien een grotere open heid naar buiten in het algemeen. Toch bevinden zich ook onder de Fianna Fail verschillende vooraanstaande figuren, die Ierlands vrijheid en onafhankelijk heid niet willen gepaard zien gaan aan istlement. Beide partijen ijveren ook vanzelfsprekend voor de opheffing van de afscheiding van de zes noordelijke graafschappen, die nog met Groot-Brit- tannië verbonden zijn. De Valera verlaat de praktische poli tiek op een ogenblik dat zijn partij verre weg de sterkste is in de Dotl, de volks vertegenwoordiging van Ierland. Zijn partij heeft daar met 78 van de 147 zetels een absolute meerderheid, terwijl de Fine Gael als tweede sterke groep met 40 zetels in de kamer zit. De overige kleine partijen hebben samen 29 zetels. Dit alles wijst er op zich reeds op, dat de aanhang van De Valera zo groot is dat zijn verkiezing tot president verzekerd zal zijn. Bovendien zullen ook niet-partij- genoten van de huidige premier hem graag tot staatshoofd' kiezen, omdat hij boven alle politieke tegenstelling toch meer dan wie ook het symbool is ge worden van Ierlands strijd voor onaf hankelijkheid. Do tegenkandidaat Sean MacEoin heeft in de geschiedenis van Ierlands vrijmaking ook zeker een grote rol gespeeld, en zijn grote dapperheid als soldaat vooral in Longford, waar hij, om het huis waarin hij zich verborgen hield te sparen, zich schietend een uitweg baande door de omsingelende troepen en daarna bij Ballinalee een represaille-colonne in een gevecht van drie kwartier wist te overmeesteren. Toch zal deze moedige held uit de verzetsstrijd morgen geen partij zijn voor De Valera, en hij zal graag wij ken voor de man, die hij zelf op 26 augustus 1921 voorstelde als president van de Ierse Republiek. Eamon De Valera, die morgen waar schijnlijk gekozen zal worden tot presi dent van Ierland. De eerste indruk, die De Valera maakt op zijn bezoeker, wijst in een heel andere richting: een bescheiden stille geleerde, die met de voorzichtigheid van een ma thematicus zijn woorden weegt. Tegen over mij gezeten in de donkere hoek van de kamer zijn gasten plaatst hij altijd in het volle licht, omdat zijn slechte ogen hen anders niet kunnen onderscheiden deed hij mij bij een gesprek, enige jaren geleden, eerder denken aan de knappe docent in de wis kunde dan aan de vurige commandant van de Ierse vrijwilligers in de Paas- opstand van 1916. Deze professorale ver schijning verraadt in zijn uiterlijk niets van de moedige soldaat op de barrica den van Dublin, de ter-dood-veroordeel- de in de cel van Richmond Barracks, de man die in februari 1919 wist uit te breken uit de gevangenis van Lincoln, de leider van het verzet tegen alle com promissen, die de volledige vrijheid van Ierland zouden beknotten. Het is in deze onverzettelijke strijd tegen alle con cessies dat De Valera ook gebroken heeft met vele van zijn meer gematigde mede strijders, die in 1921 bereid waren tot een overeenkomst met Groot-Brittannië. Onde; leiding van Arthur Griffith en Michael Collins ondersteunde deze groep het voorstel dat Ierland, naar het voor beeld van Canada, toe zou treden tot de British Commonwealth als dominion. Maar plechtig klonk op 19 december 1921 De Valera's onverbiddelijke „neen". „Moeten wij in onze generatie, die het Ierse volk beroemd heeft gemaakt heel de wereld door, onze handtekening zet ten onder het verachtelijkste document dat getekend zou kunnen worden?" Geen compromis. Hierin werd hij gesteund door de man. die ook een van de grote strijders voor Ierlands onafhankelijk heid is geweest en nu het hoofd is van de Ierse staat, Sean T. O'Kelly, die uit riep: „Ik verzet mij tegen deze ver klaring van trouw aan een buitenlands vorst, omdat het een schandvlek is op dherinnering aan onze gemartelde kameraden". Maar onder de voorstanders van de aanvaarding van het verdrag met Groot-Brittannië stonden naast Griffith en Collins ook vele andere strijders 'oor Ierlands vrijheid van het eerste uur, die met „Dev" gevochten hadden in de Paasopstand in Dublin, zoals William Cosgrave en de man die mor gen tegen-kandidgat is voor het pre sidentschap, Sean MacEoin. Deze sol daat wilde over het verdrag niet fi losoferen, maar zag door deze over eenkomst een droom verwerkelijkt van een goed uitgerust leger om Ier lands belangen te verdedigen. Zo werden de strijders van het eerste uur gespleten in twee elkaar met Kel- Advertentie Gegarandeerd mesglad, sneller en comfortabeler scheert U zich met de Braun. Dank zij het ge patenteerde flinterdunne scheer- blad. Overtuigender dan iedere bewe ring? de vergelijkende scheer- proef. Type Combi met tondeuse in luxe plastic étui f, 59.75. Type Special in cartonnen doos f, 44.75. Nieuw type Standard in cartonnen dees f. 37.50 Imp. N.V. Hapé. Amsterdam-C. 63957 (4 lijnen). Gev. 1913. dige kiesstelsel van evenredige verte- gjnwoordiging te vervangen door het st inmen voor districts-vertegenwoor- diging, zoals ook nu nog in Groot-Brit tannië gebeurt. De Valera is zelf een groot voorstander van de herziening. Hij wees in een redevoering, gehouden in Cork, op het gevaar bij evenredige vertegenwoordiging dat aan onverant woordelijke groe. n macht wordt ge geven. De Britten hadden dit systeem indertijd aan dc natie opgedrongen in de hoop de onafhankelijkheidsbeweging van de Sinn Fein in 1919 te kunnen op splitsen, wat hun echter niet is gelukt. De Labour Party, die nu twaalf ze tels heeft, verzet zich fel tegen deze nieuwe verkiezingsvoorstellen en be schouwt dit voorstel van de regering als een poging voorgoed de partij van de Fianna Fail in het zadel te houden, ondanks een toekomstige minderheid van stemmen over heel het land. Er wordt over dit voorstel ook door leden van de grotere partijen uiteenlopend gedacht en een prognose over de uit slag van dit referendum zou te ge waagd zijn. Als de Fianna Fail zijn kiezers in deze even sterk achter zich heeft als in 1957, dan zal dit laatste voorstel van Eamon dt Valera als Taoiseach het Ierse woord voor premier ook wel worden aanvaard door de Ierse natie. Tegelijk met de uitbrenging van hun stem voor de presidentskeuze zul len de Ieren morgen moeten stem men in een referendum, waarin de te genwoordige regering voorstelt het hui- TH. Lit. ZWARTKRUIS drs. Ook Prins Albert en Prinses Paola zijn aan het Brusselse stadhuis ..aangeplakt" d.w.z. dat hun of ficiële huwelijksaankondiging op het bord is geprikt. Maandagmor gen verdrongen talrijke inwoners van de Belgische hoofdstad zich bij het stadhuis om de aankondi ging met eigen ogen te zien (foto links). De rechter foto toont het jonge paar tijdens - de intocht in Oostende. Ook hier viel het een hartelijke en enthousiaste begroe ting ten deel. Al enkele dagen is de Huizer brand weer in actie op het voormalig zender terrein, dat over een groot oppervlak in brand staat. Het bijzondere soort lange gras. dat hier welig tiert, heeft door nog onbekende oorzaak vlam ge vat. Door de grote droogte is het vuur dc bodem ingeslagen, omdat ook de lange wortels van deze plantjes kurk droog zijn. Gisteravond is het korps weer tot elf uur in touw geweest om dc telkens oplaaiende vlammen te do ven. Vannacht is een brandwacht op het terrein op post gebleven. Het regent telefoontjes bij de politie van mensen, die elke keer als de brandweer is in gerukt. de vlammen op zien laaien Met elk zuchtje wind komt de brand v ter op. Het wachten is op een zware regenbui, want de brandweer staat voor een schier hopeloze taak. Advertentie 1 juni bedroeg het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen 2.548.734, tegen 2.538.717 op 1 mei. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal televisietoestellen van 465.504 tot 477.966. 1 juni waren er 499.711 aangeslotenen op het draadom- roepnet, tegen 501.438 op 1 mei. De rechtbank te Breda heeft de ex- leider van een speelclub in Baarle- Nassau veroordeeld wegens het in 1956 gelegenheid geven tot hazardspel tot een boete van 600 en drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. De eis was geweest twaalf maanden gevan genisstraf. waarvan vier maanden voorwaardelijk. Op de Meldersloseweg in de gemeen te Horst is maandagmiddag het drie jarige zoontje van de familie Cuppen door een auto aangereden. Het jonge tje werd op slag gedood. De minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, heeft in Straatsburg het twaalfde rapport van de ministerraad der Westeuropese linie bij de Assem blee van de W.E.U. ingediend. De mi nister, die aan liet woord kwam, nadat de Assemblee aan het begin van haar vijfde zitting dc Italiaanse liberaal Ba- dini tot voorzitter had gekozen, ver klaarde - onder andere dat de eenheid van West-Europa binnen de NATO drin gend nodig blijft. Tot op heden heeft hel Westen dank zij zijn samenhang het hoofd kunnen bieden aan dc Sovjet- IJnic. Doch nu dreigt nieuwe Russische expansie. In Genève heeft het Westen de Russen opnieuw gelegenheid gege ven zich eervol en zonder schade uit de kunstmatig verwekte Berlijnse cri sis terug tc trekken, maar de Sovjet- Unie wil kennelijk de kracht van het Westen uitputten en geheel Europa over heersen. Constante samenwerk ng blijft dus geboden. Tot op heden kan men de W.E.U. geslaagd noemen, aldus minister Luns. Europa is in de algelopen jaren tegen Rusland goed beschermd geweest en ook zijn er vorderingen gemaakt op veel werk gemaakt van het tienjarig be staan van de NATO. Maar, zo besloot minister Luns, bij de bestrijding van de communistische ideologie mogen geen dwangmiddelen worden gebruikt, dat zou als een boemerang werken. Minster Luns was gisteren speciaal voor deze gelegenheid met een militair vliegtuig naar Straatsburg gevlogen. Hij verving de Franse minister Couve de Murville, de voorzitter van de mi nisterraad der Westeuropese Unie. die in Genève de viprmogendhedenconfe- rentie hijwo-nt en - -rdoor niet naar Straatsburg kon komen. Maandag is de 56-jarige schipper M. van Weelden uit Werkendam van zijn aan de oever van de Zaan bij Worm.er- veer gemeerd schip overboord gesla gen. Een ambtenaar van gemeente werken van Wormerveer. de heer J. M., die vanuit zijn kantoor aan de overkant het ongeluk zag gebeuren, sprong de schipper na en slaagde er in hem op de wal te brengen, doch langdurig toegepaste kunstmatige ademhaling bleef vruchteloos. De dren keling werd naar het gemeentezieken huis in Zaandam vervoerd, waar hij bij Gisteren is te Sapporo in Japan brand ontstaan in een circustent, tijdens een door 1200 toeschouwers bijgewoonde voorstelling. Er ontstond een paniek, die bij de uitgangen 37 gewonden eiste, aldus meldt ÜPI. De brand, die het tentdoek verteerde, tastte ook, al direkt na het ontstaan, de stallen aan. Twee olifanten rukten zich los en sloegen op hol. Een meisje werd door een loslopende olifant onder de voet gelopen en ernstig gewond, de andere olifant vluchtte door de stallen heen naar een woning op 30 meter van het circus, rende er binnen en zakte daar door de vloer. Vijf leeuwen en twee tijgers kwamen in de brandende stallen om of werden door bewakers neergeschoten, uit vrees dat zij zich op het publiek zouden wer pen. Willem Maris is reeds in dc eerste ronde heren enkelspel van de tennis kampioenschappen van Londen gesneu veld. Hij werd verslagen door de Ame- -ikaan Sherman met 6-4, 6-1. Prof, dr. E. A. van den Heuvel, die tot hoogleraar in de oogheelkunde aan de r.-k. universiteit te Nijmegen is be noemd, heeft maandagmiddag zijn in augurele rede gehouden voor het on derwijs in de oogheelkunde, met als titel: „Naar de preventie". De erva ring. dat ook zelfs in sommige genees kundige kringen geen grote daadwer kelijke belangstelling bestaat voor de oogheelkunde, noopte professor Van den Heuvel, naar hij verklaarde, zijn inaugurele rede te wijden aan vorm, inhoud en doel van het onderwijs in de oogheelkunde. Onder preventie ver stond spreker o.m. voorkomen van moeilijkheden, die van ziekte of gebre ken de gevolgen zijn. Het onderwijs zal zich ten aanzien van oogziekten op de preventieve taak moeten richten, aldus prof. Van den Heuvel. Van de patiënten die hun huisarts consulteren hebben er vier tot zes pro cent oogklachten, vertelde de hoogle raar. Van deze patiënten met oogaan doeningen worden er twee tot negen procent naar de oogspecialist verwe zen, waarbij het hoogste percentage in een grote sgad is gevonden. Al zijn dit geen hoge'cijfers, toch is specialisti sche opleiding in de oogheelkunde nood zakelijk, want het aantal oogafwijkin gen neemt gestadig toe, aldus spreker, die mededeelde dat reeds jaren gele den in Amsterdam bij een onderzoek onder schoolgaande kinderen is geble ken dat twintig procent der kinderen van twaalf tot achttien jaar bijziende was. Voor de leerlingen van de hoogste klassen van gymnasia was dat percen tage zelfs vijfendertig. Het aantal scheelziende of loens kijkende kinde ren is voorts veel groter dan men door gaans denkt. Hun gezichtsvermogen Is zeer verzwakt. De ervaring heeft aan getoond dat een scheelziend kind eer der kan genezen naarmate het op jeug diger leeftijd geneeskundig wordt be handeld. Het belang van de taak van het on derwijs in de oogheelkunde wordt mede onderstreept door de stelling van prof. Buytendljk, „dat het gezichtszin tuig in staat is een geordende relatie met de buitenwereld mede te bewer ken en te onderhouden," aldus prof. Van den Heuvel. In september is het tien jaar geleden dat op initiatief van de K.J.M.V. in Nederland, de eerste internationale con tacten werden gelegd tussen de orga nisaties en bewegingen in Europa vóór katholieke jonge middenstanders. Ter herdenking van het tienjarig in ternationaal contact zal 19, 20 en 21 september een groot Europa-congres worden belegd in Brussel, waarop een vijfhonderd tal jonge middenstanders uit vijf landen de opzet van het Ver enigd Europa kritisch zal bestuderen bezien tegen de achtergrond van hun jong en katholiek zijn en hun werken in de middenklasse van de maatschappij. (Van onze correspondent) Het blussingswerk na de grote brand in Culemborg was ternauwernood be ëindigd, maandagmorgen, toen de in dustriedirecties hun plannen gereed hadden om op korte termijn weer met dc produktie te beginnen. Een der fa brieken heeft haar activiteiteó reeds het vat in een leegstaand groot hotel te Culemborg; en reeds maandagmiddag waren plannen gereed voor de bouw van een nieuw bedrijfsgebouw. Van andere plaatsen komen aanbiedingen van fabrieksgebouwen. Het ziet er evenwel naar uit, dat men eerst de to tale gevolgen van de brand wil over zien alvorens besluiten in die richting te nemen. het geoied van economische en sociaie t aankomst bleek te zijn overleden ontwikkeling en internationale samen werking. Minister Luns verklaarde dat de samenwerking tussen de Raad van de W.E.U. en de Assemblee steeds harmonische! wórdt. Ov de standaar disatie der bewapening merkte hij op dat men bjj dit vraagstuk de nationale oe- langen tegen elkaar moet alwegen. nel geen de kwestie zeer moeilijk maakt. Bi.i de ontwikkeling van nieuwe wapens zal dit gemakkelijker zijn, ook al om dat de kosten van die ontwikkeling zo groot zijn dat de landen ze afzonderlijk Oijna niet meer kunnen dragen. Bij de beantwoording van vragen, die tijdens liet korte debat na zijn leiding werden gesteld, sprak ministei Luns de overtuiging uit dat men bij coördinatie Advertentie BOBADILLA Y COMPANlA, JEREZ DE LA FRONTERA IMPORT: JACOB LTS BOELEN Levering alleen via de handel Maandagmiddag is een aantal Neder- van de Europese Instellingen rekening landse repatrianten uit Rotterdam naar zal moeten houder, met het werk dat instellingen als E.E.G., Euratom en Amerika vertrokken als eerste grote E.G.K.S. doen. Wel was ny. het eens groep Nederlanders uit Indonesië, die met de Franse afgevaardigde Mahias, door de Pastore Walter-act in de ge- dat samenwerking nodig is bij de bestrij- |eBenheid ziin "Weid naar dn Vernnicr dine van de Russische ideologische Dene- z«n gesteld naar de veremg- ding van de Russische ideologische pene tratie, waarbij de communisten misbruik maken van de persvrijheid ln de Wes telijke landen. Wat Nederland aangaat, deelde ministei Luns mee dat particu liere groepen, die de Atlantische ge meenschap en de Westelijke idealen pro pageren, door de overiifiu worden ge steund. Voorts is er juist dezer dagen de Staten te emigreren, buiten de nor male emigratiewet urn. Onder deze repatrianten, die de reis maken met hef emigrantenschip De Grote Beer, bevonden zich tweeën twintig gezinnen die de stap naar het nieuwe vaderland ondernemen met de steun van de National Catholic Welfare- Conference, een sociale instelling in de V.S., in Nederland vertegenwoordigd door de Katholieke Emigratie Stichting. Door de Pastore Walter-act van sep tember 1958 is het mogelijk geworden, dat een zeer groot aantal repatrianten uit Indonesië Amerika kunnen binnen gaan. .Het normale quotum emigranten dat de Amerikaanse regering jaarlijks uit Nederland toelaat, wordt hierbij volgens de letter van de wet niet over schreden. De normale emigratiewet spreekt van een maximum van 3136 zielen. De speciale wet voor gerepa- trieerden houdt dit getal wel aan doch heeft de term „zielen" vervangen door gezinnen. De sponsors, die alie immigranten in Amerika moeten hebben, worden voor hen gezocht door de sociale instellingen in de V.S. De Nederlandse regering Aan de heer A. M. Nieuwenhuisen is op zijn verzoek, met ingang van 1 juli 1959 eervol ontslag verleend als burge meester :ier gemeente Ridderkerk, met dankbetuiging voor de goede en lang durige diensten, door hem als burge meester bewezen. Aan de heet- K. Toornstra is op zijn verzoek, met ingang van 1 juli 1959 eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hattem, met dankbetui ging voor de diensten door hem als zo danig bewezen. 63 „Kunt u mij dan uitleggen, hoe hef mogelijk is, dat een portret, dat vijfentwintig jaar geleden werd gemaakt, afgedrukt is op papier, dat nog geen jaar in de handel is? U zwijgt? Ik geloof dat ik uw uitleg helemaal niet nodig heb. U maakte de ge wone fout van elke misdadiger. Iemand, die een onrustig geweten heeft, kan zich nu eenmaal nooit volmaakt veilig voelen. Hij meent telkens weer, dat er aan zijn verdedigingswerken iets toegevoegd of verbeterd kan worden. Hij ziet overal gevaren, ook waar ze niet zijn. Toen ik bij u kwam en naai dat portret van juffrouw Vercoors vroeg, dacht ik er in de verste verte niet aan u in verband te brengen met de moord op de kantonrechter. Ik wilde mij er alleen maar rekenschap van geven, waar die verschillende portretten gebleven waren. Als u my had geschreven, dat u, tot uw spijt, het ge vraagde portret met meer vinden kon, zou mij dal niet verbaasd of achterdochtig gemaakt hebben. Vijf entwintig jaar is een lange tijd om het portret van een dode jeugdliefde te bewaren. Maar u wou vei liger dan veilig zijn. Daarom, toen u dat bord voor .iet raam van de fotograaf zag staan „Zwijgt u maar verder, inspecteur." Jansen van Hilgersbeek zit weer kaarsrecht, zijn stem is kalm en merkwaardig krachtig. „U behoeft zich verder geen moeite te geven. Ik weet, wanneer ik ver slagen hen. en ik heb altijd mijn verlies kunnen ne men." Zijn hand tast naar de sigarettendoos voor hem. Hij schuift haar Pieter Perquin toe, die wei-, gerend het. hoofd schudt. Een flauw lachje speelt even om Jansens mond: ..O. ja. ik vergat, het is geen gebruik, geloof ik. U staat mij intussen wel toe. hoop ik?" Zijn handen beven niet als hij de sigaret aan steekt en met een zeker welbehagen de rook inzuigt. „Tja, ziet u, inspecteur, eigenlijk had ik niet an ders verwacht, ook al wou ik het mezelf nooit be kennen. Ik weet, het klinkt ongelofelijk, maar jaren lang heb ik dit verwacht, ik heb er om hét zo maar eens te zeggen naar toe geleefd. Staat u mij toe het u uit te leggen? Pieter Perquin knikt zwijgend, te beklemd om te spreken. Dekker schuift onrustig op zijn stoel heen en weer. „Gelooft u, inspecteur, dat Iemand iets krijgt zon der dat hem vroeg of laat de rekening wordt ge presenteerd. De rekening, die mij nu wordt aan geboden is niet, zoals u denkt, die van de dood van die ploert Van den Bronck of van die stokoude fotograal, die toch nog maar korte tijd te leven had. Neen. inspecteur, het is de rekening van al dè jaren, die ik Rosalie Vercoors ontstal! toen ik werkeloos staan bleef, lerwljl zij voor haar leven vocht, die avond in november, vljfentwimig jaar ge leden. Neen. ik heb haar niet in het water gestoten, misschien was ze, ook al had ik ingegrepen, toch niet te redden geweest. Het was aardedonker en het ging alles zó vlug. Toen ik tot mij zelf kwam, was het al te laat. Maar ik heb, terwijl ik daar zo stond, niet in slaat mij te verroeren, haar dood gewenst, omdat zij niet de vrouw was die paste in mijn toekomstplannen. En omdat ik terzelfder- tijd zo van haar hield, dat ik geen afstand van haar kon doen en haar ook aan niemand anders gunde. Haar dood scheen mij de oplossing toe van mijn moeilijkheden, het einde van mijn tweestrijd." Zijn hand tast weer naar dc sigaretten, hij glim lacht verontschuldigend, een tikje ironisch. „Tja, in specteur, en toen. toen ik dacht nu voor goed vrij te zijn, kwam ik tot de ontdekking, dat ik nog nooit zo gebonden was geweest. Dat ik door mijn schuld gevoel aan de dode Rosalietje, nog veel sterker was gebonden- dan ooit aan de levende. En dat geen macht ter wereld mij ooit zou kunnen bevrijden. „Zonder dat schuldgevoel, die wanhopige drang, begaan onrecht goed te maken aan een dode, had ik nooit mijn tegenwoordige vrouw getrouwd. Ik ont moette haar toevallig bij een juwelier, waar ze een parelcollier van de hand poogde te doen. De ge lijkenis mei Rosalie was zo sterk, dat het mij was, alsof ik een stoot tegen mijn borst kreeg. En ze had datzelfde hulpeloos geresigneerde, dat Rosalietje de laatste maanden van haar leven ha,d door mijn schuld. Ik hoopte aan haar iets van mijn schuld te gen Rosalie goed te maken. En dat. inspecteur, was de tweede schakel in de kelen, waarvan de eerste werd gesmeed op de avond van Rosalie's dood. Mijn vrouw komt uit een behoorlijk milieu, maar er is een tijd in haar leven geweest, enfin, ik behoef hier niet nader op in te gaan, u weet, vvat ik bedoel. En als zij haar zelfbeheersing ver liest onder de invloed van een plotselinge schrik bijvoorbeeld, dan komen woorden en uitdrukkingen uit die tijd weer naar boven. Dat is eens gebeurd in het hijzijn van Van den Bronck. Hij schijnt net zo lang gespeurd te hebben tot hij op de hoogte was van de feiten, feiten, die ik al lang vergeten waande. En toen probeerde hij met mij het spel letje. dat hij hiet met anderen, naar ik de indruk kreeg, ook speelde Ik ben nooit een bijzonder ge duldig mens geweest, inspecteur. En ik heb gezond verstand genoeg om te weten, dat- er met een man die chanlage pleegt maar één weg is." „Moord? U had naar de politie kunnen gaan. Wij behandelen 2ulke dingen altijd met de grootst mo gelijke discretie." (Slot t'olpti heeft de bijdrage van de repatrianten in de overtochtkosten sterk geredu ceerd ongeveer de helft, van het door andere emigranten te betalen be drag en de landingsgelden, die iede re emigrant krijgt toegewezen, verdub beld. Zy. die nog geen plaats van bestem ming hebben, zullen worden opgevan gen door de sociale instellingen, die in eerste instantie voor werkkring en huis vesting zullen zorgdragen. Velen echter hebben familie in de Verenigde Staten, die hen nelpt bij de eerste contacten met het nieuwe vaderland. AMSTERDAM: Vossius-gymnasium, diploma A, 2e groep: Kitty de Vries, Inge de Wilde. De examens worden voortgezet. AMSTERDAM: Vossius-gymnasium, diploma B. 3e groep: Elly Bédijs, Lucie Bedljs, Els Broesterhuizen, Ab van Duy- keren, Koosje Kielich. Afgewezen: één. BAARLE-NASSAUR.-k. Kweekschool voor onderwijzers (Kweekschool „De la Salle"): P. J. M. Arts uit Vroomshoop. Br. Wilfried v. d. Berg uit Heemstede. Br. Leonardus v. d. Berk uit Zeelst, J. J. i. Emmen uit Tilburg. Br. Petrus v. Hoek uit Heesch (N.-Br.). Br. Leo nardus v. Hoof uit Zevenbergen, G. A- J. v. d. Laar uit St. Oedenrode, H. W. M. Maes uit Tilburfe, Br. Cornelius Martens uit Baarle-Nassau, Chr. P. C- Mutsaers uit Tilburg. Br. Arnold v. Rosmalen uit Heesch (N.-Br.), C. A. H- v. d. Schoot uit Best en C. J. M. Ver smissen uit Riel. EINDHOVEN. Gymn. Augustiania- num. Diploma A: B. G. A. M. Bahl- mann, F. J. Bruna, J. W. J. Christis, J. M. P. Grujjters, P. M. Luükx. B. M- W. Thljssen, K. P. Verbeek en P. J. A- M. Vermeeren, Eindhoven: W. H. Th- Box, Valkenswaard: P. C. van der Krie ken, J. Peeters en L. J. M. Pijnenburg. Waalre; P. J. A. van Laarhoven, Oir- schot, en G. T. Szovan, Heemstede. Al- gewezen 6. LEIDEN. Ryksuniversiteit doet. gc- neesk. 2: J. H. van Epen, Rotterdam- C. P. M. Neefjes, Noordvvyk en I. J. W- Schonenberg, Katwijk. Semi-artsex: H- A. Davids, Den Haag en A. H. Wissel Zoeterwoude. Arts ex. F. C. Boersmft- Vlaardingen, A. M. Leeman, Oegst' geest, H. E. der Weduwen, Leiden e'1 A. v. d. Wouden, Leiden. Gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld „Onder zoek over de reactiviteit ten opzichte van jodium van de onderscheidene tj" rosijteresten van insuline", de heer L- W. de Zoeten, geboren te Hilversuh1 thans wonende te Weesp. LEIDEN. St.-Agnes-lyeeum: Gymn3! sium A: P. J. C. M. Kagie, Leideh; M. E. J. S. van Kerklioff. Oegstgeestl Th. M. van Leeuwen, Zoeterwoude; Y. A. C. M. van der Vaart, Voorburg' G. A. M. Vrolijk, Wassenaar. G.YMNASIUM B: E. M. van Hevelih' gen, Boskoop; Th. H. M. Matze, SaS- senheim; M. J. E. G. de Roo, Voor burg; H. A. M. Verhaar, Warmond. ROTTERDAM. Ned. Econ. Hoge school: Doet. econ. wetensch.: P. J' van Hasselt, Rotterdam. ROTTERDAM, „Het Charloise Iyce„- um", Gymnasium A: me.j. M. C. van Kassen en de heer R. Bljlsnut- Gymnasium B: Nieuwland. J. Mourik en J. UTRECHT, 15 juni. Kand. sociologie- mej. E. P. C. Bax, Heerlen, mej. T. E. -j' Hardon, Amersfoort, mej. M. W. ZVk' stra, Veenondaal, P. G. Hiensch. Vee' nendaal, W. A. M. Evers, Utrecht- Doet. rechtsgeleerdheidmej. S. Groot' kerk, Culemborg, H. P. Engel, Veil* Semi-arts: H. M. Adhln, Utrecht, P- q A. Veeger, Utrecht. Arts-examen: i Betterman.Enschede, J. van Sloti» Soest, B. A' de Planque, Gouda.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 2