Geen grootse maar zeer respec tabele Tristan und Isolde Martha Mödl, groot artieste en een bewon derenswaardige actrice Enorm spionage-offensief van de Sovjet-Unie Vooruitstrevend sociaal beleid erezaak van regering K.A.B. zal niet indutten Verborgen schat! H. J. van den Broek overleden Garderobier van De Witte HOLLAND FESTIVAL GEOPEND Van Bayreuth in een bedstee Zaadpluisjes „ver duisteren" de Veluwe Vijfduizend Russische agenten dringen West-Europa binnen Directeur Wereldomroep, ook bekend als de Rotterdammer Krone contra Boltini Abt van Solesmes treedt af □Agenda van heti Holland-F estivalI Door trein gegrepen en gedood Kort geding over reclamecam pagne Herman Elsenbroek DINSDAG 16 JUNI 1P59 Opening van het Holland Festi val in K. en W. te Den Haag. Hare Majesteit de Koningin met haar gevolg in haar loge. Minister Cals en tal van zyn ambtgenoten in de zaal, evenals leden van het corps diplomatique en vele nota belen uit de kunstwereld. Groot toilet, veel deining. Het Wilhel mus als de Koningin de zaal be treedt. Dan begint „Tristan und Isol de", de laatste voorstelling, waar de Wagnervereniging, onsterfe- lijker nagedachtenis, de hand in gehad heeft. Het is ongeveer tien jaren geleden sinds het werk hier voor het laatst ging onder leiding van Erich Kleiber. Zo achterlijk zijn we hier nog altijd. De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak LEO HANEKROOT (Adverieniie) Dat z\jn de waardepunten die zich op Van Nelle's pakjes koffie en thee bevinden. Die geven recht op cadeaus die de moeite waard zijnOp een pakje koffie van 250 gram al 25 punten en op een pakje thee van 100 gram al 10 pun ten. Dat spaart dus Wel erg vlug. Vraag onze geïllustreer de cadeaufolder bij uw winke lier of bij Van Nelle, afd. Cadeaus, Postbus 817, Rotter dam. ®|f§ Niet Otto Klemperer dirigeerde. On verantwoordelijke lieden hadden de zieke man opgezweept om een prestatie te volbrengen, waarvoor een gezond mens al zijn krachten nodig heeft. Zij hebben hem een pijnlijke neergang be zorgd: niet Klemperers artsen, maar het Concertgebouworkest heeft een ein de moeten maken aan de marteling. Het is eveneens aan de onbeperkte in spanning van het Concertgebouworkest te danken geweest, dat de voorstelling gered is. En aan Ferdinand Leitner, die eerst zaterdag, tussen andere op voeringen door die hij in Stuttgart moest dirigeren, kon gaan repeteren en op deze maandagavond met dit ge zelschap bezielde virtuozen een voor treffelijke voorstelling tot stand bracht. Waarom aan degenen, die de avond gered hebben, de eer daarvoor te ont houden, terwijl zij, die hem op de rand van de mislukking hadden gebracht zich verschuilen achter het nevelgor- dijn van de praatjes, die zij rondstrooi en. Tristan dan: een voorstelling, die uiteraard door Leitner geleid werd met de voorzichtige hand, die hij de pré caire situatie paste, maar die door het orkest met het volle meesterschap, waarover 't beschikt In een weelde van klank gespeeld is. De voorzichtige hand van Leitner verried tevens de kundig heid, waarmee hij over de partituur beschikt. Het is niet de hand van een reus. Eerder de gevoelige hand van een fijne detaillist, die zeer subtiel de menselijke accenten in het kolossale werk weet af te tasten, waarvoor zij de klank vormt met tederheid, ge dempt, niet zelden in de kamermuziek- toon. Leitner hief het werk stellig niet In bovenpersoonlijke dimensies. Niet de kracht van het Noodlot vaart door deze verterende gepassioneerdheid, want Leitner bemint de gladde en soepele klank en hij tracht oprecht het mense lijke moment in het drama te vinden, waar hij vaak heel spits de vinger op legt. Sinds vrijdag wordt op nagenoeg de gehele Veluwe en in de Gelderse vallei, zelfs tof over de Utrechtse' heuvelrug in het Sticht, overlast ondervonden van grote zwermen zaadpluisjes. De kleine witte wolachtige pluisjes zijn sinds vrij dag nog niet uit de lucht geweest. Zij dringen zelfs de huizen binnen. Op som mige plaatsen langs de IJsseimeerkust bereikte de stroom van pluisjes zo nu en den zulk een dichtheid, dat het van verre soms leek of het sneeuwde. Men neemt aan dat zjj afkomstig zijn van de rietvelden, distels en onkruid van de nieuwe Zuiderzeepolder. Van die rich ting uit worden de pluisjes namelijk door de wind naar het binnenland mee gevoerd. De abt van Solesmes, Dom Germain Dozien, heeft aan de H. Vader zijn ontslag als abt van Sint Pieter te So lesmes en als algemeen overste van de congregatie der Benedictijnen in Frankrijk aangeboden. Zij opvolger zal in juli gekozen worden. Advertentie per pakj Volgens het Italiaanse persbureau Continentale heeft Rusland al zijn gehei me diensten ..gemobiliseerd" en hoeft h,ct vijfduizend agenten in West-Europa laten infiltreren. Continentale, dat zich specialiseert in berichtgeving over commun'sttsche aangelegenheden en doorgaans goed in gelicht blijkt te zijn, heeft bericht, dat de maatregel ,,een onderdeel is van een zeer uitgebreid plan". ,,Het plan is verdeeld in twee opera ties: de algemene mobilisatie van all" geheime diensten in de Sovjet-Unie en de infiltratie van vijfduizend Sovjet agenten in West-Europa," aldus Conti nentale, dat voorts meldt: ,,De mobi lisatie van de geheime diensten staat in verband met de situatie in Berlijn, en is bedoeld om de omsingeling van de stad te versterken, en houdt ook ver- band met de plenaire zitting van het j centrale comité van de Sovjet-commu- nistische partij op 24 juni." Volgens Continentale zullen de vijf- he- vier De vertolkers van de hoofdrollen in Wagner's Tristan und Isolde: Martha Mödl en Ramon Vinay. Is hiermee de volledige potentie van de partituur gerealiseerd? Er zijn zo vele facetten aan het werk. Men ging zeker niet geschokt naar huis, maar men was herhaaldelijk getroffen ge weest door de arandacht en het begrip, waarmee Leitner de menselijke ge voelsstroom wist te attraperen. Men kan daar tegenover de vraag stellen, of deze muzikale visie het meest strookt met de enscenering en iiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii Woensdag 17 juni Amsterdam: Stadsschouwburg, 8.15 uur: Eurydice (Grenler de Toulouse). Amsterdam: Concertgebouw, 8.15 uur: Ne derlands Kamerorkest. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Residentie- Orkest. Rotterdam: Ahoy-hal, 8.15 uur: Rotterdams Philh. Orkest. In de pauze van de openings voor stelling van het Holland-Festival werden de regisseur, dirigent en enkele medespelenden van Tristan en Isolde aan Koningin Juliana voorgesteld. Men ziet H. M. in gesprek met regisseur Wieland Wagner, de kleinzoon van Richard Wagner. Voorts: links achter Wag ner: Josef Greindl, Gustav Neid- linger en Ramon Vinay. Achter Wieland Wagner Martha Mödl, achter de Koningin Peter Diamand en Ira Malanizek en rechts van de Kóningin de dirigent Ferdinand Leitner. de regie van Wieland Wagner, die in deze Bayreuther stijl op abstrahering door uiterste stylering gericht is. Het is een hachelijke zaak iets als een Bayreuther enscenering op onze to neeltjes te geven, hoeveel lof de re gisseur daar ook aan gebracht heeft. Misschien is het wel eens leuk. om als men uit de ruimten van Bayreuth komt, te experimenteren in een bed stee, maar in principe past het niet. Want als er iets is, dat deze stylering als voorwaarde stelt, dan is het ruimte. Het decor van I was uitmuntend be dacht, maar het nam de laatste ruimte voor zichzelf in beslag, waardoor het zijn functie averechts vervulde. In de lege tonelen van II en III kon er niets in de weg staan, maar daarom werd de illusie nog niet versterkt. Dit is niet alleen de schuld van het gebrek aan meetkundige ruimte, maar evengoed moet men de oorzaak zoeken bij de on stoffelijke ruimte-dimensie, die door het licht geschapen moet worden. Met alle verlichtingsapparaten, die de Regis seur heeft meegebracht, heeft hij niet veel meer dan een provisorische voor ziening kunnen treffen, die d^ subtilitei ten, welke hier verondersteld worden tamelijk grof moegten nabootsen. Deze uiterste styleringén voldoen bewonde renswaardig. wanneer zij resulteren in een suggestie van volkomen onstoffe lijkheid. Men bleef echter te veel mate rie zien, en materie heeft haar eigen logica. Men zag dus een scène, die afgezien van het feit dat zij is inge steld op een meer geabstraheerde ver klanking van de partituur die hier ge geven werd in beginsel juist en frap pant is, en die gelukkig ook menigmaal de sfeer zeer versterkte, maar die grosso modo verre van volmaakt bleef in haar realisering, doordat zij de pro blematiek van onze verouderde thea ters niet kon oplossen. Men nam dezelfde tweespalt tussen stylerende en individualiserende tenden ties waar hij de vertolkers der rollen, inzonderheid bij de zeer menselijke Martha Mödl, een groot artieste en een bewonderenswaardige actrice, waar door zij het nog laat vergeten, dat zij vocaal het einde van haar carrière in deze geweldige rol nadert. In I ver schijnt zij in haar met goudrand af gezet zwarte opperkleed boven een gif tig groen onderkleed als een op dood broedende Nemesis, een zwarte duive lin, die met de simpelste middelen der mimiek de totale ommekeer na het drinken van de liefdesdrank waar maakt. En al is de slotscène niet zeer fraai van klank, zij wordt zo getrans porteerd uitgebeeld, dat men zich ge wonnen geeft. Ramon Vinay bleef als Tristan op enige afstand van .ijn menselijke hel- din, meer de tragedie-speler in het onbewogen masker, waarmee hij reeds in zijn eerste verschijning van de dag-wereld afgesloten staat. Hij spaarde zich twee akten lang om pas in de derde zijn volle kracht te ge ven. De stem is nog mooi door haar sterke kern, maar zij kan niet meer zoveel ajs zij gekund heeft. Zij kan in ieder geval nog wel piano zingen, en dat paste dan weer heel goed in het Tag-und-Nachtgesprach in II, waar zij uitmuntend aansloot bij' de zang van Martha Mödl. De Brangane van Ira Malaniuk is te licht van tim bre en was ook helaas te vaak on zuiver. Ondeb de andere mannen zag men de prachtige ruige en heel eenvoudige Kurwenal van Gustav Neidlinger met een stem als een tuba, de zeer gemou- vementeerde en rijk geschakeerde Mar- ke van Josef Greindl en voorts in de kleine rollen Jos Borelli, Wim Koop man en Gé Genemans, alleszins be vredigen. Het koor van ,,Die Haghe- sangers" heeft in de eerste akte met groot enthousiasme gezongen, maar door zijn opstelling achter de schermen ging er te vepl van de klank verloren. Ook in dit opzicht bleken drama en muziek enigszins verdrongen te zijn door de bepaalde wil van de ensceneur. Er bleven, zoals men ziet, wensen over, maar dit heeft toch niet belet dat men een zo al piet grootse dan toch zeer respectabele Tristan gezien heeft. Ook zonder socialisten is het mogelijk een sociaal vooruitstrevende politiek te voeren. De regering moet zich dit tot een eer rekenen en door daden be wijzen. Het verbondsbestuur zal onder de nieuwe omstandigheden zeker niet indutten en ons zal niets liever zijn dan over enige tijd de regering om haar sociaal vooruitstrevend beleid te prij zen. Anders zijn er over vier jaar altijd nog weer verkiezingen. Dit zei de voor zitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, maandag op de verbonds- raadsvergadering te Utrecht als ant woord op de discussies naar aaleiding van zijn openingsrede. Hij wees het verwijt van zich af, dat hij niet krachtig genoeg op de rege ringsverklaring had gereageerd, er op wijzend, dat de regering inzake het S.E.R.-advies over de verwerking van de huurbijslag 1957 in de contract- en regelingsionen, voor in 1960 tot een huurverhoging wordt overgegaan met daarboven een verdere verhoging, in dien de uitkomsten dit in de desbetref fende bedrijfstak toelaten, nog geen uitspraak heeft gedaan. Veel eerder dan zich af te vragen, \yat de K.A.B. zal doen, als dit standpuht niet wordt overgenomen, kan men vragen wat het parlement zal gaan doen. Uit de aard der zaak, aldus de heer Middelhuis, zijn we gouvernementeel en slechts in bepaalde uitzonderingsgevallen gebeurt het, dat de K.A.B. in strijd gaat tegen de regering. De K.A.B. heeft zich voor de voorgestelde loonmaatregelen niet willen binden aan het aflopen van een collectieve arbeidsovereenkomst, maar voor alle bedrijfstakken als datum ge steld 1 januari 1960, dus ook voor de langlopende c.a.o. Er is dienaangaande druk overleg gaande en maandagavond vergaderde de Stichting van de Arbeid om tot een eensgezind standpunt te komen. De heer Middelhuis wilde niet bewe ren. dat er geen arbeidsvrede is en hij sprak niet graag over een schijnvrede. Zo er werkgevers bepaalde afspraken hebben gemaakt, zoals uit de vergade ring was beweerd, dan zou het met die arbeidsvrede wel mis kunnen lopen. in sociaal opzicht ziet de heer Mid delhuis bü de werkgevers toch wel wat veranderen. Ook zp hebben tot taak de nieuwe vorm van loonpolitiek te doen slagen. Met de vrijere loonpolitiek z«I het instituut van de p.b.o. bij het be- drijfstaksgewijze overleg misschien ook meer betekenis kunnen krijgen. De vrijere loonpolitiek kan mislukken als door de organisaties van werknemers een ruim As verdeeld wordt, die er niet is, maar ook door een werkgevers- politiek, waarbij men niet bereid is tot overleg en het geven van inzage om trent de bedrijfsuitkomsten. Ook als de werkgevers en werknemers het eens worden ten koste van de consument door prijsverhoging. Het gaat er primair om, dat een an dere verdel ingspolitiek gevoerd wordt en er kunnen tal van gevallen zijn, dat door betere organisatie, beleid en sa menwerking van werkgevers en werk nemers een betere rentabiliteit en hoge re produktiviteit worden bereikt. In vergelijking met het buitenland, aldus de beer Middelhuis, is de produktiviteit in Nederland bepaald achtergebleven. Hij achtte het een sociale plicht, dat ook de laagst betaalden worden ge holpen, waarbij geen vrees voor ver dere nivellering behoeft te bestaan. Naar aanleiding van de klacht van de voorzitter van de katholieke bond van technici, de heer C. de Wit over de slechte betaling van de tandtech- nici, zegde de heer Middelhuis deze kleine groep van hooggekwalificeer de werknemers alle steun van de K.A.B. toe. Het is zeker ook niet de bedoeling van de drie vakcentrales bij de vrijere loonregeling de dienstensector, waar voor de heer Weijtjes, voorzitter va» de K.A.B.O. in het geweer kwam, in de steek te laten. De loonontwikkeling van het overheidspersoneel moet een zeke re aanpassing hebben bij die in het be drijfsleven. Tenslotte wees de heer Middelhuis op de mogelijkheid van arbitrage, wan neer men het bedrijfsgewijze over de lonen niet eens wordt, alvorens de zaak aan het College van rijksbemiddelaars voor een bindende regeling wordt voorgelegd. duizend agenten hun respectieve stemmingen in West-Europa langs kanalen bereiken: via Warschau, naar Zweden. Noorwegen, Denemarken r-rj Engeland, via Praag naar Oostenrijk, Joegoslavië. Italië en Zwitserland, en via Oost-Berlijn naar West-BerH1n, West-Dujtsland en de Beneiux'andon. De bij de „mobilisatie" betrokken Rus sische inlichtingendiensten zjjn. is Continentale: de G.R.U., die informa ties voor de generale stal verzarv r i'e G.U.R.K., belast met militaire contra spionage op het ministerie ven deten- sie, de M.G.B., die de burgerlijke spio nage in binnen- en buitenland tot taak heeft, en de M.V.D., de geheime poli tie van het ministerie van binnenlandse zaken. Het plan werd pitgewerkt tijdens een „aantal geheime bijeenkomsten", die werden bijgewoond dooi- de minister van defensie, maarschalk Rodion Ma- linovski. de secretaris van het centra le comité, Alexei Kiritsjenko, en de minister van binnenlandse zaken. Ni kolai Doedorov. Op de bijeenkomst waren dok aanwezig de chef van de commissie van staatsveiligheid, Aiexan- ander Sjeljepin, de president van het hooggerechtshof, Gorkin, en andere functionarissen, aldus het persbureau. Continentale wordt algemeen be trouwbaar geacht. Een van zijn pri meurs was de publicatie van een passa ge uit de rede van Khroesjtsjev toen deze de figuur van Stalin ontluisterde, voordat het State Department te Washington de passage publiceerde. (Van onze correspondent) Op de spoorlijn HaarlemAmsterdam ter hoogte van de Amsterdamsevaart te Haarlem is maandagmiddag de 48- jarige ongehuwde chauffeur C. van Oostrum uit Laren door een trein aan gereden. Met zware venyondingen werd hij naar het Grote Gasthuis over gebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. De heer Van Oostrum was met nog enkele arbeiders op de baan aan het werk. Toen de trein van 16.24 uit Haar lem naderde, werd hij door een van zijn collega's gewaarschuwd. Kennelijk heeft het slachtoffer de waarschuwing niet gehoord of niet begrepen. Hij werd door de trein tegen de spoorbaan geslingerd en liep daarbij verwondingen aan het hoofd en een wervelfractuur op. Maandagavond is in het r.-k. zieken- werd begin aprii in het ziekenhuis op- genomen. De afgelopen dagen ging zijn toestand snel achteruit. De heer Van den Broek, die voor de oorlog een functie in de journalistiek vervulde, stak in 1940, kort voor de Franse capitulatie, van Parijs over naar Londen om zich te wijden aan de „Bran- daris", de Nederlandse omroep die vooral in het toen nog onbezette Neder- lands-Indië veel bekendheid verkreeg. In het Haagse gemeentemuseum wordt dezer dagen een tentoonstelling over dertig eeuwen Mexicaanse kunst ge opend. Maandag arriveerden de eerste inzendingen voor deze tentoonstelling op de plaats van bestemming. Op de foto zien we hoe met man en macht een der zware kunstwerken, ,,Chac-mool" een Majagod, wordt afgeladen. huis te Hilversum op 58-jarige leeftijd overleden de directeur van Radio Ne derland Wereldomroep, de heer H. J. van den Broek. De heer Van den Broek In 1942 maakte de Brandaris plaats voor Radio Oranje en ook daarvan kreeg de heer Van den Broek de lei ding. Zijn praatjes onder het pseudoi niem De Rotterdammer uit die tijd, gericht tot bezet Nederland, sloegen zeer in. Toen in 1944 het zuidelijk deel van ons land bevrijd werd, kwam de heer Van den Broek in Eindhoven om Herrijzend Nederland in de ether te brengen. In 1946 werd de afdeling Wereldom roep van Herrijzend Nederland als af zonderlijke dienst overgenomen door de stichting Radio Nederland in over gangstijd. In 1947 werd radio Neder land Wereldomroep een zelfstandige stichting. De leiding, zowel van de dienst als van de zelfstandige stichting, kwam in handen van de heer Van den Broek. Aan diens energie en toe wijding heeft Radio Nederland Wereld omroep een snelle groej te danken ge had. In 1946 beschikte men voor de wereld uitzendingen over twee 5-Kw zenders, terwij] de studio's gevestigd waren in een woonhuis in Hilversum. Dertien jaar later wordt Nederlands stem in de ether gebracht door een 50 kw zen der en twee 100 kw zenders. Een derde 100 kw zender zal dezer dagen in ge bruik worden genomen. De thans overledene was een voor aanstaande figuur in de kring van de morele nerbewapening. HU had zitting in een aantal lichamen en commissies op het gebied van radio en televisie. Het circus Krone heeft de heer A. Akkerman, directeur van een Neder lands circus (internationale circus show), beter bekend onder zijn artis- tennaam Tony Boltini gedagvaard. Het Duitse circus acht zich door het Ne derlandse in zijn goede naam aange tast en financieel benadeeld door de reclamecampagne, die het Nederland se circus in Groningen heeft gevoerd. Het Duitse circus eist in de dagvaar ding een directe staking van de thans gevoerde reclamecampagne zulks met een dwangsom van 1000 voor iedere overtreding. Bovendien stelt het de eis dat de leiding van het Nederlandse circus 24 uur na de uitspraak van de rechtbank te Groningen, die deze zaak woensdagmiddag in kort geding zal behandelen, alle voor het Duitse cir cus schadelijke aanplakbiljetten in Groningen zal hebben verwijderd. Het Nederlandse circus heeft zijn tenten in de Martinistad opgeslagen ter gelegenheid van de festiviteiten rond het 69ste lustrum van de Groning se universiteit. Al geruime tijd voor het in Groningen arriveerde, was er een reclamecampagne gevoerd. Deze campagne heeft volgens het Duitse cir cus hij het publiek de indruk gemaakt, drt het Nederlandse circus het Duitse is, dat pas in september in Groningen voorstellingen zal geven. De onderne ming van de heer Akkerman heeft na melijk reclame gevoerd met spreuken als „Het circus waar heel Nederland op wacht" en „Wij komen in plaats van het najaar ter gelegenheid van het 69ste lustrum". Sovjet-Unie Deskundigen van de Russische P.T.T. hebben een apparaat gebouwd waarmee ruim tien keer zo veel gesprekken over de bestaande te- lefoonleiding kunnen worden gevoerd als tot nu toe. Een transatlantische te lefoonkabel met deze apparatuur uitge rust zou tegelijkertijd 360 gesprekken kunnen 'verwerken in plaats van de hui dige 36. (Tass.) TT erman Elsenbroek, gebo- S~1 ren 31 december 1903, is vandaag veertig jaar verbonden aan „De Witte" in Den Haag, waarvan vijfender tig als garderobier. Neemt men voor hem alleen een gemid delde van honderd jassen per dag maar het zal wel een beetje meer zijn dan heeft hij in die vijfendertig jaar een- en-een-kwart miljoen jassen aangenomen en een-en-een kwart miljoen jassen ook aan gegeven. Rekent u maar uit! 16 juni 1919, zo vertelt mi] Herman, ben ik hier begonnen als biljartjongen, maar ik maak te al heel gauw promotie tot Sommelier. Maar Herman," zeg gen wij, „wat wist jij nou als jongen van het'wijnvak af?" „Och meneer," zegt hij, „een beetje uit je hoofd leren, wat op temperatuur moet worden gebracht en wat moet worden gekoeld en verder maar proe ven hèzo maar proeven. Dan leer je het vanzelf." I Januari 1924 maakte Her man opnieuw promotie, nu tot garderobier. Dat schijnt in de Haagse Witte een veelbegeerde en benijdenswaardige baan te zijn. Vijfendertig jaar lang heeft hij de prominenten ook de minder prominenten m en uit hun jassen geholpen. Altijd met dezelfde opgewektheid. Prominenten als Heemskerk, Ruys de Beerenbrouck, Colijn, Prins Hendrik en prins {Bernhard. Dat waren of zijn allemaal goede bekenden van Herman, omdat zij De Witte frequen teerden en dus eerst bij Herman terecht kwamen. „Weet. u, wie hier ook veel kwam," zegt hij, „dc kroonprins van Djokjakarta. Die presenteerde altijd een sigaar uit een gouden sigarenkoker, bezet met diamanten. Het mooiste feest," zo vertrouwt hij mij toe, „hebben we hier gevierd bi] het 125-jarig bestaan van de sociëteit en het aller mooiste feest bij de geboorte van prinses Beatrix. U dient te weten, dal de Witte zeer Oranjegezind is. Dus mag het geen verwondering baren, dat bij de geboorte van Prinses Beatrix de leden van De Witte op een zeker ogenblik Herman en zijn ambtgenoot Koen zoveel borrels hadden aange boden, dat er na enig aarzelen toch nog negentien glaasjes in de venster bank stonden. En eerlijk is eerlijk ze hadden er al een stuk of wat op, gepresenteerd door Oranjegezinde leden." Dus met die andere negentien, die stonden te wachten om ook te worden gedronken, wisten ze eigenlijk niet goed raad pi eer. Per slot van rekening moet je toèh op zo'n dag capabel blijven om jassen aan te nemen. Herman en Koen hebben die borrels en ook de volgende, die daarna nog werden aangeboden, toen maar verzameld in eep bierglas. Al die glaasjes in de gat derobe stond zo gek En dat was dan een slokkie hier en een slokkie daar voor de komende en gaande collega. In de Witte staat Herman bekend als de „lopende kalender". Hij heeft namelijk een uitstekend ge heugen en. ied'èreen verwacht daarom, dat Herman niets vergeet. „Maar als 'ik dan eens iets vergeet," zegt Herman nu, „dan is de beer los." Herman Elsenbroek heeft voor zijn hulp aan Joden tijdens de bezet ting een oorkonde gekregen van de Joodse Raad ln Palestina is voor hem een boom geplant, die de „Herman Elsenbroekboom" heel. Voorts heeft hij de zilveren draagspeld van het Nederlandsche Roode Kruis als donor. En bandaag heeft hij dan nog de Oranje Nassau-medaille gekregen en is hij in De Witte gehuldigd door commissarissen en personeel en met een daverende receptie door de leden. Want Herman is Herman Mo men zni hij weer met dezelfde opgewektheid jassen aannemen en uitgeven. Zoals hij dat nu al vijfendertig jaar lang heeft gedaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4