HAMMOND INNES avonturier in vele gedaanten Verboden mee te nemen negentig ton Delftse zeilprestaties op het Bommeer H Vondst*n zoeklicht Licht sociale en schaduw in het beeld van Spanje Ff leclame 1 I I Bureaucratie Misbruik van medicamenten in West-Duitsland bederft vaak de vrucht van goede bedoelingen M» I* Een moderne Conrad of London Diplomaten op de bres „Gebruik geen kanonnen om op mussen te schieten' Jongen gedood bij verkeersongeval K.L.M. bestelt nog vier straalvliegtuigen Hongersnood op Bali: 171 doden Koeien weer op sta] NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG Hans Roest B. en W. van Vlaardingen gaat mee zeilen 4 Voor Van Gogh... Berlijns eredoctoraat voor prof. dr. P. J. Oud Den Haag leent miljoen 'èO.% ;.i i Deelneming Internatio in nieuwe N.V. laakt voor Uw zaak Nederlandse films naar festival Venetië £es jaar voor grossiers in inbraak Groot raam tast welstand aan Dosko wil weer de amateurstatus NSC- DINSDAG 16 JUNI 1959 PAGINA 7 De Engelse schrijver Hammond Innes is een avonturier in vele gedaanten. Hij zwerft als schipper over de wereldzeeën, als Arabier door het Nabije Oosten, als olieboorder door West-Canada of ais eenzame skiër door verlaten bergen.... het gevaar tegemoet. En telkenmale komt hij met een roman thuis, die prompt .een bestseller blijkt en waarvan natuurlijk een film wordt gemaakt. Het geheim van Innes' succes is. dat hij in de huid van zijn helden kruipt en zijn lezers daardoor dwingt zijn avonturen intens mee te beleven. Deze avonturen zijn natuurlijk gefantaseerd, maar ze zijn meestal geba seerd, op een feitelijk gegeven en ze worden verteld in de eerste persoon enkelvoud. De romans van Hammond Innes vormen ontspan ningslectuur, maar van een in alle opzichten hoog gehalte. Het zijn boeiende verhalen, met vaart verteld en vol spannende verwikke lingen. Bovendien zijn ze kleurig van decor door een pakkende, sfeervolle beschrijving van de exotische achtergronden. De schrijver verstaat uitnemend de kunst om zijn lezers mee te slepen. Hij kent alle knepen van „het vak", als een moderne Joseph Conrad of Jack London. Gouden waringin Een zeer opmerkelijke roman uit het Hooi.tekort op Texel Delftse prestaties Acht personen, werkzaam bij een transportbedrijf, hebben de taak op zich genomen om in enkele dagen de 90 ton wegende stoomketel van hel G.E,.B. op transport te stellen. Deze negen meter hoge ketel heeft gedurende 16 jaren bij dit bedrijf dienst gedaan en is thans verkocht aan een Delftse fabriek. De voorbereidende tverkzaam- heden hebben uiteraard reeds enige weken gevergd, immers een grote muur moest worden afgebroken om de uitgang vrij te maken. Vi ijdag werden de eerste meters op de slede-balken afgelegd. Mo. men teel staat het enorme gevaarte op de Gouwe, Een groot aantal belangstellenden volgde de manipulaties met de ketel vanaf de overzijde van de Gouwe, waar een duidelijk overzicht werd verkre. gen van de gigantische werkzaamheden. Indien alles volgens het plan blijft verlopen wordt de ketel woensdag a.s. via een bok met behulp van een Jumbo-kraan in een coaster gehesen. Volgens de transportonderneming is deze verplaatsing werkelijk iets unieks en wij geloven he graag 31J Ook in ons land is Innes een veelgelezen auteur Twee zijner beste romans „De eenzame skiër" en „Het vreemde land" zijn in Nederlandse vertaling verschenen de laatstgenoemde in de prachtige her schepping van de juist een jaar geleden overleden schrijfster Madélon Szekely-Lu- lofs. (Uitgeverij De Steenuil, Hoorn) Omgekeerd kent Innes ons land heel goed. Hij heeft, uit waardering voor onze scheepsbouw, in Zaandam het casco van zijn nieuwe jacht laten bouwen en hij ts het een paar weken geleden zelf komen halen om het naar Engeland te brengen, waar het schip wordt afgebouwd. Het jacht zal de naam „Mary Deare" dragen, naar het vaartuig waarover Innes' beste zeeroman gaat. Alle verhalen van deze auteur hebben een ingenieus bedacht slot. Het Saat in de bovengenoemde zeeroman niet slechts om de fascinerende en knappe beschrijving Van een dreigende scheepsramp, maar er zit achter deze schipbreuk een geheim, dat de lezer overal beklemmend aanwezig voelt, maar dat pas aan het slot van het verhaal uit de doeken wordt gedaan. Zo raakt „De eenzame skiër" in onver wachte verwikkelingen, omdat hij door toevallige omstandigheden teveel te weten is gekomen en daardoor voor anderen (wie? waarom? die vragen houden de lezer voortdurend in spanning) een bedrei ging gaat vormen- Tenslotte komt alles natuurlijk op bevredigende en toch niet geforceerde manier tot een gelukkig ein de. Het vermogen van Hammond Innes om met kleur en verve een exotisch decpr te schilderen komt vooral tot uitdrukking in „Het vreemde land". Dit boek is inder daad een avonturenroman van klasse, in de beste traditie (ik noemde reeds de na men van Conrad en London), maar met moderne middelen en met vaart en be weeglijkheid. Het verhaal speelt zich af in Frans Ma rokko, een broeinest van intriges, spiona ge, smokkel en misdaad. Ook hier is er een (de lezer onbekend) geheim, dat de soms onverklaarbaar schijnende handelin gen der hoofdpersonen richt. Aan alle kan ten dreigen gevaren. Er hangt over dit verhaal een sterke onheilszwangere sfeer. Allerlei hedendaagse problemen zijn in de roman verwerkt hard en zakelijk, zoals ze zich in het leven van deze tijd genadeloos aan ons opdringen. Maar aan de andere kant ls Innes een romanticus, die gelooft aan de macht en de kracht van de liefde. Ook die speelt dus een voor name rol in zijn romans, zodat iedere le zer het volle pond krijgt: avontuur, ge heimzinnige verwikkelingen, spannende achtervolgingen en ontknopingen waarbij dg gelieven elkaar prompt in de afmen vallen- hedendaagse India is zojuist onder de ti tel „Gouden waringin" verschenen bij de Uitgeverij C. de Boer jr. te Hilversum. De auteur heet R. K. Narayan. Hij blijkt In het Engels te schrijven en niemand minder dan Graham Greene heeft zijn bewondering voor Narayan's werk uitge sproken in een korte, voortreffelijke inlei ding. Dank zij de gave vertaling van de dichter M. Mok krijgt „Gouden waringin" in Nederland een goede kans. De exotische sfeer, die van deze roman uitgaat, wordt door de schrijver van bin nenuit opgeroepen- Ik bedoel: dat hij In dische landschappen of toestanden, figu- ren'of voorwerpen beschrijft geeft dit ver haal nog niet dit vreemde, warme bijna tastbare oosterse klimaat Het is alle maal bezield door een geheimzinnig, on zichtbaar leven dat onuitgesproken blijft en toch diep ervaren wordt, Narayan vertelt het verhaal van een kleine zwendelaar, Margajja, die onder de luchtwortelboom op de dorpsmarkt zijn woekerpraktijken bedrijft en brieven schrijft' voor zijn onontwikkelde dorpsge noten. Zijn systeem is even eenvoudig als onbarmhartig, en hij brengt het tot 'n zekere welstand, al kan hij niet aan zijn kaste ontkomen. Maar voor zijn zoon koes tert hij grootse dromen.. Niet slechts in intieme karaktertekening ls Marayan een meester; ook schildert hij een paar felle dorpstaferelen die verras sen door een typische mengeling van rea liteit en dichterlijkheid „Gouden warin gin" is een roman, die alleszins de aan dacht verdient. Van de zijde van de K-L.M. is mede gedeeld, dat de onderhandelingen tus sen de Douglas vliegtuigfabrieken en de K.L.M. over de aankoop van nog vier DC-8 straalvliegtuigen thans heb ben geleid tot een definitieve bestelling De K.L.M. had reeds eerder acht van deze vliegtuigen besteld, zodat zij er nu in totaal twaalf zal ontvangen. De vier nu bestelde machines en de laatste van de groep van acht zullen worden uitge rust met zgn. turbo-fan straalmotoren, welke, naar verwacht mag worden, een lager brandstofgebruik zullen hebben dan de straalmotoren, waarmede de ze ven reeds eerder bestelde toestellen van dit type zullen worden voorzien. De vijf van het nieuwe type motor voorziene straalvliegtuigen zullen in het voorjaar 1961 aan de K.L.M. worden afgeleverd, de andere zeven' machines zullen te be ginnen met begin 1960 aankomen. In de plaats Klocngkoeng, in zuidoost Bali, zijn 171 mensen gestorven tenge volge van een hongersnood, die bij 200 andere inwoners ondervoeding tengevol ge heeft gehad. Dit is medegedeeld door Gusti Made Mudera, hoofd van het plaat selijk bestuur. Hij heeft op de centrale regering een dringend beroep gedaan om hulp te verlenen aan de slachtoffers. Gisterennacht is een schuur van de boerderij Nieuw Breda in de polder Eier- land op Texel door een hevige brand vol ledig verwoest. De brandweerkorpsen van Den Burg en De Cocksdorp stonden voor de hopeloze taak om de ongeveer 100 ton hooi, die in de schuur was op geslagen, te redden. De gehele voorraad ging verloren. Slechts een gedeelte van de landbouwwerktuigen kon in veiligheid worden gesteld. De schade wordt geschal op f 65.000. Het verlies van hooi wordt OP Texel gezien als een ernstige tegenslag. De hooiprijzen op het eiland zijn de laatste weken aanzienlijk gestegen. Sommige boeren hebben hun koeien al weer op stal gezet, omdat op de weilanden vanwege de grote droogte niet voldoen de gras meer groeit. Daarom wo-rden reeds nu de hooivoorraden aangespro ken. Een inwoner van Den Burg. die reeds bijna een halve eeuw op het eiland woont, vertelde zich niet te kun nen herinneren dat zoiets ooit eerder is voorgekomen. HAMMOND INNES reizen en schrijven De Delftse Watersport Vereniging hield in samenwerking met de w.s.v. De Bom meer haar derde en vierde competitiewed. strijd met uitgangspunt de Vlaardingse Vaart. Op het Programma stond een val kenwedstrijd. welke welhaast uniek ge noemd mag worden. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen zouden hier in nl. als fokkemaats meevaren, teneinde met de recreatiemogelijkheid te water van het Bommeer en vaart en vlieten uit eigen aanschouwen te kunnen kennis maken. Dit evenement kon evenwel niet door gaan enkele leden van het college van B. en W vertoefden het buitenland en ls nu naar aanstaande zaterdag ver schoven. Genoemde Vlaardingse notabe len stellen er Prijs 00 dan alsnog blijk van hun belangstelling tP geven. Ter gelegenheid van het 14e interna tionale gemeentecongres, dat van 18 tot 23 juni in Berlijn gehouden wordt, zal aan prof. dr P J. Oud. een cre-docto- taat van de filosofische faculteit van de vrije Universiteit van Berlijn worden uit gereikt. De plechtigheid vindt 18 juni om '4.30 uur plaats jn de zaal van de univer sitaire senaat in het Henri-Ford-gebouw hl Berlijn-Dahlem Boor de Dienst van gezondheidson. derzoek van de T.N.O. in Den Haag Wordt op het ogenblik met steek Proeven een ondersoek ingesteld *iaar de luchtvervuiling in het Water weggebiedspeciaal op S02. NIET MINDER DAN 95.386 bewonde raars van Van Gogh bezochten de grote retrospectieve tentoonstelling te Parijs. In 1947 In 1954 waren het er 118.751 toen de expositie Van Gogh en de schilders van Auvers werd gehouden 121.503 personen bezochten de bioscopen, waarin de Van- Gogh-film vertoond werd Bij dit aantal moet nog gevoegd worden het publiek bij vijftien premières in de voornaamste bio scooptheaters van Parijs en die van vijf andere grote steden in Frankrijk. Als al die ménsen, zo schreef dezer dagen Pierre Mazars in „Le Figaro" elk tien frank offerden, zou het miljoen, no dig voor het in brons gieten van het standbeeld dat de Fransen voor vincent van Gogh wilden oprichten gauw bijeen zijn. Het gaat niet zo best met dat. stand beeld. Het afgietsel in gips van het door de beroemde Zadkine gemaakte beeld, drie en een halve meter hoog. stootte te Lyon tijdens het vervoer tegen de draad van een trolleybus en brak aan stukken. Naar het schijnt, mèg Van Gogh, die zo. zeer met Frankrijk en de Franse kunst ver bonden is, in zijn tweede vaderland geen standbeeld hebben Het museum van Lyon had het afgietsel willen exposeren. Mis schien zou dan een gedeelte van het mil joen bijeengekomen zijn. De expositie kon niet doorgaan.. In Arles, noch in Auvers-sur-Oise en zelfs niet in Parijs bevindt zich ook maar een simpele buste of afbeelding van de grote Nederlandse meester aldus de man in „Le Figaro". Hierdoor waren de leden van de „Amis d'Auvers-sur-Oise" op de gedachte geko men op het grootste plein aldaar een echt standbeeld voor Van Gogh op te richten. Ze vondên het meer dan tijd. drieënzestig jaar na de dood van deze geniale schilder. Maandenlang nadat het besluit geno men was> heeft men gediscussieerd en ge argumenteerd over de vraag, wie hel standbeeld zou moeten vervaardigen. Ten slotte kreeg Ossip Zadkine de opdracht Hij maakte een beeld. Van Gogh op klom pen voorstellend, met volle baard zijn fel le ogen over de korenvelden starend. Toen het ontwerp naar genoegen van de beeldhouwer en de Amis was, werd er een afgietsel in gips volgens de ware groo-bte van gemaakt. Op weg naar het museum in Lyon gebeurde het ongeluk De meest gedupeerde is momenteel niet de dode Van Gogh maar de levende Zadkine Deze werkte in zijn atelier drie jaar aan het ontwerp en spendeerde er vierhonderdduizend franks aan. Hij wil dit geld graag terug hebben ook als het miljoen er niet komt waardoor het mo gelijk zou zijn het beeld in brons te gie ten. Men wil nu eerst nog een miljoen voor Zadkine bijeenbrengen Zulks om de door hem gemaakte onkosten te vergoeden en hem voor zijn ontwerp te betalen. De eigenaar van een restaurant in Au vers heeft het op zich genomen. Zadkine schadeloos te stellen en tevens te trach ten, het geld voor het gieten van het bron zen beeld bijeen te brengen. Hij is eigenaar van het restaurantje, waarin zich het zaal tje bevindt waarin Vincent van Gogh zo vaak voor zijn bord soep heeft gezeten Op de eerste verdieping is het kamer tje met het bed en dé rieten stoel waarop de schilder zijn vetkaars neerzette Vele toeristen brengen een bezoek aan dit ka mertje Er wordt geen entree voor gehe ven maar de eigenaar van het restaurant wil dit nu gaan doen en aldus de nodige gelden bijeenbrengen. Volgens Pierre Mazars zou hij er goed aan doen, ook een beroep te doen op die honderdduizenden bewonderaars Dan zal het Bronzen standbeeld er misschien ook heel gauw zijn. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft gisteren besloten een onderhand se geldlening, groot een miljoen tegen parikoers aan te gaan. De belangrijkste voorwaarden zijn: de looptijd is tien jaar. de rente is 4 pet per jaar. halfjaarlijks te voldoen en de aflossing moet geschie den in tien gelijke termijnen vervallende in de jaren I9601969. Bij de resterende races brachten enige Delftse zeilers het tot uitstekende ver richtingen. Bruggeman zorgde in de 16 m. klasse B voor de verrassing van de dag door als eerste te finishen: A. van Velzen zeilde hier eveneens een prima wedstrijd en werd goede derde. In de 16 m2-klasse A was de concurrentie ditmaal extra groot, doch J. Vermeulen wist op het laat ste stuk de strijd in zijn voordeel te be slissen en bevoghit de eerste plaats. H Bezemer klasseerde zich als derde, ter wijl P. Engelsman beneden zijn kunnen blee: en het ambt van hekkesluiter ac cepteerde. Molenwijk werd in de kleine BM-klasse derde: een keurige prestatie van deze zeiler, die nog over weinig wed- stnjdervaring beschikt. Willemstein start te in de Vri.iheidskla.sse en stelde met zijn vierde plaats een beetje teleur; de toe komst blijft echter rooskleurig, want Wil. iemstein s boot deed het wel. De organi serende verenigingen mogen intussen op een schitterend geslaagde sportdag met veel zon en een stijve bries terugzien (Van onze Goudse medewerker) (Van een correspondent in Spanje) (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 13 juni. Voor de grote gevaren, die voort vloeien uit het stijgende gebruik van geneesmiddelen heeft de rector van de medische faculteit der Diisseldorfse i academie en directeur van het phar- macologische instituut, prof. Hatin ge waarschuwd. Hij sprak Westduitse dok- I ters toe, die in de Rijn-metropool een cursus bijwonen. Prof. Hahn behandel- i de in zijn causerie de vele nevenwer kingen van de moderne geneesmid delen. i Hü stelde daarbij vast, dat het aan tal medicamenten de laatste jaren tot in het ontelbare is gestegen. Daaronder zijn geneesmiddelen van een zeer shel- le en grondige werking, die men kortge leden eigenlijk nog niet kende. Daar toe behoren o.m. de antibiotica, waar van evenwel de (schadelijke) neven werkingen niet mogen worden onder schat. Een overmatige toediening er van kan In vele-Jei opzicht lichamelij ke schade aanrichten, met name ver giftiging van verschillende organen. Prof. Hafin wees in dit verband op de gevolgen van misbruik van slaap- en pijnstillende middelen. Ook het zich ge wennen aan bepaalde medicamenten moet als een 'soort vergiftiging worden beschouwd. De hoogleraar waarschuw de tegen 1 therapieën, waarin „met ka nonnen op mussen wordt geschoten", zoals b.v. het geval zou zijn, wanneer men een verkoudheid met peniciline gaat bestrijden. „Penicilline zou bij een verkoudheid overigens meer schaden dan baten. Antibiotica werken meest al niet tegen virus-ziekten, terwijl het lichaam eventueel lange tijd niet meer op penicilline zou reageren. Dit zou dan niet meer met succes kunnen wor den toegediend, wanneer de patiënt aan "en of andere gevaarlijke ziekte zou omen te lijden", aldus prof. Hahn. Waren zijn waarschuwende woorden .n de eerste plaats gericht tegen die artsen, die hun therapieën baseren op de monsterboekjes van de talloze fa brikanten van geneesmiddelen, ook de Westduitse goegemeente kon ze ter harte nenjen. In de Bondsrepubliek ijn n.l. zeer vele medicamenten zo over de toonbank" in de apotheken e koop, die in Nederland alleen op nktersrecept zouden worden verstrekt. Het aantal „Rezeptpflichtige" ge- leesmlddelen is in West-Duitsland, laar men hieruit mag afleiden, veel cleiner dan in Nederland. Iedereen kan een apotheek in West-Duitsland binnen stappen en daar penicilline-tabletten kopen. Uiteraard heeft dit de licht vaardigheid bij het gebruik van medi camenten, die vanwege hun nevenwer kingen welke de leek niet of onvol doende kent schadelijk en gevaar lijk zijn in de hand gewerkt Met een geneesmiddelenwet, die op stapel staat, hoopt men dit in de toekomst wat te gen te gaan. Waarschuwende woorden tegen het overmatige „pillengebruik" in Westduitsland werden in april j.l, ook al geuit op een internisten-congres, dat in Wiesbaden gehouden is. Met na me werd daar gewaarschuwd tegen de „tranquilizers", de kalmerende of ze- nuwstillende middelen, waarvan o.a. in Frankrijk en Amerika de omzetten astronomische cijfers hebben bereikt. Door de N.V. Internationale Crediet- :n Handelsvereniging .Rotterdam' en de ïeren L A. van Eijle cn J. W. Oppen- ïeim is opgerjcht, L A. van Eijle en 2o s Technische Handel Maatschappij N V e Vlaardingen. Doel is de handel in en le import, export en doorvoer van goe- leren. vooral van technische artikelen, het /erlenen van bemiddeling daarbij, de ver- egenwoordigirig van binnen- en buiten- andse huizen etc. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 2,5 min., verdeeld in 250 aandelen van 10.000, waarvan geplaatst en volgestort i0 aandelen. Internatio neemt deel voor 40 aandelen. De heren L. A. van Eijle in J. W Oppenheim die tevens de direc- ie zullen voeren participeren ieder 'oor 5 aandelen. grote voortvarendheid rea geert de permanente Spaanse vertegenwoordiging bij de Ver enigde Naties op elke vorm van erltiek, die in de Verenigde Staten op Spanje wordt gelanceerd. Het is indertijd de Amerikaanse pers geweest, die heeft aangedrongen op verbetering van de betrekkingen met Spanje en herstel van de sedgrt 1849 verbroken diplomatieke betrekkingen met dit land. Eveneens heeft de pers in de Verenigde Staten de realiteitszin geprezen, waarvan Amerika getuigenis heeft afgelegd by het sluiten van de Spaans-Amerikaan- se accoorden in 1953. Maar thans ste ken de Amerikaanse dagbladen hun teleurstelling over de economische ont wikkeling van Spanje, ondanks de grote Amerikaanse hulp, niet onder stoelen of banken. Nog niet zo lang geleden publiceerde het weekblad Newsweek een serie foto's, die op treffende wtfze de armoede en sociale achterstand in Spanje illustreerde. Vrijwel onmiddel lijk daarop heeft de leider van de Spaanse delegatie by de V. N., Don Jose Felix Lequerica, een van de vaar digste diplomaten van Spanje, in de sociale commissie van deze organisatie een uiteenzetting gegeven over de so ciale ontwikkeling van Spanje en heeft zyn assistent, Don Antonio Caeho Za balza, tegenover de bij de V. N. geac crediteerde correspondenten deze uit eenzetting gecommentarieerd. fout doet die ontwikkeling geenszins te niet." „Foto's, zoals Newsweek heeft gepu bliceerd," aldus senor Zabalza, „kan men overal ter wereld maken, zelfs m New York. Wy hoeven daarvoor niet eens de feestverlichting van Fifth Avenue te verlaten. Dergelijke foto zyn tendentieus en onthullen de waar heid met. Het kan fout zijn," zo ver volgde senor Zabalza, „dat Spanje niet voldoende propaganda heeft gemaakt over de sociale vooruitgang, die sedert de burgeroorlog is gemaakt. Maar die Op (le Briclsciaan te Rotterdam is gis termiddag de 12-jarige Jurrien van der Veen uit de Zuidpolderstraat om het levei gekomen. De jongen passeerde op zfjr fiets een geparkeerde auto, toen h(j weer werd voorbijgereden door een vrachtauto met aanhangwagen. De jongen begon te slingeren, viel en kwam onder de aan hangwagen terecht. In het Zuiderzlekcn huis constateerde men de dood. De film „Variations electronlques". dn door de Haagse cineast Gerard Raucamr ln opdracht van Philips werd vervaardig en door Henk Badings van elektronisch muziek werd voorzien, zal als officiële Nc derlandse inzending naar het filmfesti val in Venetië gaan. Deze film, die een speelduur heeft van tien minuten, zal bo vendien op 23 junj a.s. tijdens; het film festival in Arnhem worden getoond Evenals de meeste landen ter wereld, kampt Spanje met een groot woning probleem. De oplossing daarvan is een kwestie van economie en vooral ook van tijd. Het is onmogelijk een miljoen woningen binnen een jaar uit de grond te stampen, zelfs al zouden de financiën daartoe aanwezig zijn. Het wo ningbouwprogramma is in Spanje, net als in alle landen ter wereld, in volle gang en heeft de volledige aandacht van dé regering. Zo ook heeft het Nationale Instituut voor Kolonisatie tod nodig. Het werk dat door dit in stituut wordt verricht, is niet te onder schatten en verdient de volle belang stelling van de gehele wereld. Senor Zabalza heeft een groot aantal cyfers genoemd. Meer dan 800.000 landarbeiders genieten uitgebreide so ciale voorzieningen, waarvoor in het nationale plan voor sociale verzeke ringen meer dan zeven miljard pesetas zyn uitgetrokken. Zeven miljoen Span jaarden zijn bij de landbouw betrok ken. In totaal hebben de gezamenlijke syndicaten het vorige jaar een miljard, tweehonderd miljoen pesetas besteed aan sociaal-economische bijstand. Dit geld is gebruikt voor steun aan 51.000 kunstny verheid-ateliers, 16 kunstny- verheid-markten, 2098 syndicale groe pen die zich bezig houden met ont ginning van onvruchtbare gebieden en hun werkzaamheden uitstrekken over 356.000 hectaren, waar 28.000 landarbei ders werken; voor het onderhoud van 138 sanatoria, en pollklinieken, voor de instandhouding van 46 vakantieoorden aan de zee en in de bergen, waar jaarlyks 69.000 arbeiders op verhaal kunnen komen, voor 260 ontspannings huizen voor arbeiders, van 183 sport velden, voor 221 volksuniversiteiten 367 amateurtoneelgroepen en 165 biblióthe- ken. Daarnaast houden de syndicaten am bachtsscholen m stand, 7347 coöpera- ii5VnnnW1«,o -S: hebben ZÜ tot heden toe 115.000 woningen gebouwd en zijn er hebhen d In constructie. Tezamen »o„ io de syndicaten 2341 studiebeur- verstrekt begaafde arbeiderskinderen i wordt, eigenbelang, economisch onver- j mogen, corruptie en algehele zwakte. Pe overheersing van de betere standen heeft de sociale ontplooiing ernstig te gengewerkt. De kleine zelfstandigen zyn vrywel geheel vergeten. De hand werkslieden genieten nog maar zeer weinig sociale zekerheid. Alleen de in dustrie- en mijnarbeiders zyn afdoen de verzorgd. Maar ook voor hen geldt, dat het systeem en de theorie van de sociale zorg, hoe goed die ook zyn, dikwijls en vooral in de kleinere plaat sen, schipbreuk lijden op een gebrekkige organisatie, aan handen en voeten ge bonden door de ergerlijkste bureau cratie die West-Europa kent. De bedoeling is goed, zoals zoveel in Spanje waarachtig wel goed bedoeld wordt. Maar sociale activiteit vereist een innerlijke lotsverbondenheid van de gehele natie. En geen dictatuur mag verwachten de as van een wezen lijk gevoel van saamhorigheid te zijn. Waarbij tenslotte moet worden opge merkt dat werkelijk sociaal leven niet alleen een gunstige ziekte- en pensioen verzekering inhoudt, maar op de eer ste plaats het garanderen van een re delijk bestaansminimum. En die voor waarde is in Spanje nog geenszins ver vuld. Volgens senor Zabalza is hierme de een prachtig stuk sociaal werk verzet, waar de wereld lang niet genoeg van weet. Men moet toegeven, dat de Spaanse vertegen woordiger hiermee een kwestie heeft aangesneden, die een redelijke grond van waarheid bevat. De zorg van de Spaanse overheid voor de arbei der kan niet ontkend worden. Deze zorg is in handen gelegd van de drieëntwintig verticale arbeidersor ganisaties, de syndicaten en langs deze weg geheel los gemaakt van de poli tiek. Dat heeft verschillende voor- en nadelen gehad. Een van de grootste nadelen is ge weest, dat de sociale ontwikkeling niet het produkt is geworden van een tref fen, waarin de arbeiders hun eigen rechten hebben kunnen verdedigen. De sociale vooruitgang is niet het resultaat van een gesprek, maar van een doctri- die zichzelf beschermt en zich op legt aan de betrokkenen. Een voordeel is, dat door het ontbreken van zuiver politieke invloeden, de sociale doctrine geen voorwerp is van partijpolitiek, maar gebaseerd op de encyclieken Re- rum Novarum en Quadragesimo Anno. De bedoeling is zonder twijfel edèl, maar de vrucht is helaas aangetast door dezplfde ziekte als die waardoor de gehele Spaanse staat geteisterd De rechtbank te Rotterdam heeft van ochtend de 25-jarige schilder C. J. V. en ftin 28-jarige collega P. J. van den B„ oeiden uit Rotterdam, ieder veroordeeld (Ot een gevangenisstraf van zes jaar mot aftrek. De rechtbank was van oordeel met be- oepsmisdidagers te doen te hebbeii, tegen wie de maatschappij langdurig beschermd moet worden. Zij hadden 64 inbraken gepleegd in hui zen te Rotterdam, Den Haag, Vlaardingen, Schiedam en Rhoon. In twintig gevallen werden kostbare sieraden gestolen, in andere vaak grote geldsbedragen. De mail let» gingen gemotoriseerd op stap, waren n het bezit van alle mogelijke inbrekers- verktuigen en hadden bij hun arrestatie -•en geladen pistool bij zich. De cis tegen V. was zes jaar met af trek, tegen Van den B. vier jaar met af trek van voorarrest. De heer M. A. Wijngaard, Kastanjesin gel 71 in Schiebroek, heeft een groot zgn, iegraam van ongeveer 1,40 bij 1,50 meter aangebracht in het met pannen afgedekte voorschild van zijn woning. B. en W. van Rotterdam bobben deze verandering niet goedgekeurd, omdat „het uiterlijk van het pand niet meer aan redelijke eisen van welstand voldoet". De heer Wijngaard voelt zich door dit besluit ernstig gedu peerd en heeft een beroepschrift inge- iend, maar hij was er te laat mee, zodat de desbetreffende gemeentecommissie meent, dat de heerWijngaard in zijn op roep niet ontvankelijk dient te worden verklaard. Het bestuur van de voetbal- en-atletiek- te^Tn,e,DOSKO in Bergen op Zoom i°. n van de afdeling voetbal de .emi-profstatus te verlaten en zich te scharen by de amateurclubs. Op de eerstkomende ledenvergadering van DOS- 5e°p/okenen uitvcferi® worden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7