Voortreffelijke Jandcek s van opvoering Kat ja Kabanova e Uitzending dienstplich tigen naar Nie At 's Lands Kroniek <ls® Een nieuwe boortechniek Nederlands Ballet treedt op in Rotterdam Muziekdrama van even persoonlijke als geïnspireerde kracht VS CALLAS ALS MEDEA Prof. Rümke over geestelijke volksgezondheid 1 Première van ballet van Conrad van de Weetering De decors ware meesterstukken Gevolgen voor de duur der eerste oefening? Pater Placidus O.F.M. Cap. f Vader steekt met bajonet naar baby Grens tussen gezond en ziek kan niet concreet ivorden aangegeven gevitaliseerd V B <C6gt als zij nu eenmaal in een be tten dorpsgemeenschap doet een ipsdaad voort: een kindermoord, die f,K r haar pleegmoeder wordt gedaan, deze misdaad brengt een andere mis- ^Ad, of liever gezegd een hoofdzonde bU flet l'cht: de hoogmoed, die de P egmoeder tot een kindermoordenares W.kkt. Kostelnicka in Jenufa is de wer- tj 'ike hoofdpersoon en een tragische Vp r- Deze belangrijke, menselijk hS boeiende inhoud, die Jenufa tjpY' verschait aan het drama een pphe, gesloten vorm in drie echte be- pflven, terwij) het in Katja Kabanova tL?r. blijft bij geëxalteerd beleefde na- Vpheid, die geen waarlijke dramatische V, kan vinden en in korte taferelen 5[.Prhijtrekt. De schoonmoeder is een bent, een karikatuur van een wijf. lp, mensen, die zich door haar laten paneren, zijn in werkelijkheid niet be- Onder tram gedood Fietser aangereden en gedood Door Utrechtse politie gearresteerd Mgr. Van Dodewaard naar Hoorn Agenda van het Holland-F estiva J Geschenk van de sjah Voor de bemanning van de De Ruyter Balletmeester in het gelijk gesteld VLUCHTELING AANGEHOUDEN Spaar Si-Si kroonkurken UtH0 TANDARTSBEZOEK ÜV NEDERLAND WOENSDAG 17 JUNI 1959 ■vil 11:1 II «ftk 55 LEO HANEKROOT Bemmelse Bataven en Romeinse Nijmegenaren in vreedzaam conflict Feest rond archeo logische" vondst 1 Elke werkdag f 100.- Elke zaterdag f 1000.- Hoofdprijs f 30.000.- De winnaars van vorige week waren Bl«. f 100.- i r.,. De opening van het Holland Festi val voor Rotterdam geschiedde dins dagavond in de Rotterdamse Schouwburg met het optreden van het Nederlands Bal let, dat o.a. de pre mière bracht van de vijf Etudes voor elf dansers in choreografie van Conrad van de Weetering op muziek van Frank Martin, Zoals de titel 'reeds aangeeft heeft men hier met een ballet te doen waaraan geen program ten grondslag ligt, maar dat zich zuiver en alleen cón- centreert op de bewegingstechniek, die natuurlijk grotendeels stoelt op de fi guren van het klassieke ballet, maar daaraan niet al te eenzijdig gebonden blijft. Typerend voor de instelling van de moderne choreograaf is hier de grote directheid en efficiency van de bewe- Libuse Domaninska en Beno Blachut in Kat ja Kabanova. Met een prach tige voorstelling van Janaceks „Kat- ja Kabanova" heeft de Neder landse Opera dins dag te Amsterdam haar eerste aandeel geleverd in he.' Holland Festival. De opvoering droeg grotendeels het 'empel van het Nationale Theater te -raag. Slechts kleinere rollen werden "Oor Nederlandse artiesten vervuld, «nze Tsjechische gasten zijn grote kun- penaars. Gisteravond hebben zij onder Riding van hun meesterlijke eerste di ssent Jaroslav Krombholc in Amster dam een triomf gevierd met Janaceks ingrijpende partituur. Anders dan by de vyftien jaar oudere "Jenufa" is „Katja Kabanova" muzikaal inmerkelijk sterker dan dramatisch, 'h Jenufa houden die beide elementen ''kander niet alleen in evenwicht, doch gaan een volmaakte integratie aan. Katja Kabanova wordt men herin nerd aan de zwakke dramatische af komst van het stuk: Ostrowsky's „De '^orni" of „Het onweer". Dit is een an- 'ek geworden stuk, waarvan Janacek °veel mogelijk de quintessens in het ®ht heeft gesteld, aldus het realisti- cke gegeven omduidend tot symboli ze waarden.' -,2ijn thema is hier hetzelfde als het J'ijd bij hem is: het onvervulde men Jr'lïke verlangen naar liefde, gepersp- ^"iëerd in de hoofdpersoon, een zuive- goede vrouw die aan de liefdeloos- van haar omgeving te gronde gaat. j 6 omgeving, de wereld waarin Katja Sovft, 's voornamelijk getekend in haar c'ioonmoeder Kabanicha. die op haar vebrt de verpersoonlijking is van het patriarchaat met, zijn hysterische v®erszucht in een onvrij, dom en van .veroordelen verstard wereldje in een 'fentiende-eeuws Russiscji t|.scinienae-eeuws rtussiscp provincie wet aan de Wolga. Bij de onbeduiden- k,'- volledig aan zijn moeder gebonden )>an, Tlchon, vindt Katja slechts te- e "rstelling. Zii begaat een misstap met ppi jongeman, in wie zij het ideaal van rt^ar liefde belichaamt. Het berouw trover vergiftigt ook deze liefde. Dit v'hgt een ander door Janacek met Nnrliefde gecultiveerd thema in het in8- de openlijke schuldbelijdenis, een onweer zich ontlaadt, be- Ppt Katja haar schuld aan de schoon- POeder en de dorpsgenoten, doch bij de f ®bsen vindt zij begrip noch vergeving. \£h laatste verdrinkt zij zich in de L0|?a, en ook dat is te zien als een r kgische sublimering. De in haar jacht eeuwig onbewogen voortstro- ij'^bde Wolga is het symbool van de iP'ten de menselijke wil doorstaande 5r, 'ns.stroom, waarin ook Katja Kaba- pa is opgenomen en waarin zij haar ade, dat is haar oplossing Vindt. $Nt valt niet teontkennen.dat Jandcek Juibolische tragiek geforceerd hèeft Vj ,,een sterk daterende „tranche de w® Katja's wereld is onbelangrijk ge- |J?rden en haar tragiek is geen waar- pke tragiek. Zij begaat een misstap, paar werkelijk geen misdaad, en dat j'd daar zo vreselijk onder lijden moet, u.sileen maar het gevolg van acciden- Le achterlijke toestanden. Het maakt ar zielig, maar niet tragisch, t)f, nu Jenufa komt uit de misstap van V heldin die op zichzelf zo zwaar tiv, dan sukkels, wier schaapachtig Mfw r0 'l G'fde vrouwelijke draak, die eenvou- AtPuieuze onderworpenheid gelogen ,kft wordt door de pleegdochter van tp! met haar minnaar de vrijheid p^hit ook een symbolisch bedoelde t(.?er|stelling, doch in de vluchtig ge- le etste karakters van deze personen 1)6 banaal om aan de draagwijdte van 1 symbool te kunnen toekomen. Bij dit onbeduidende gegeven is het des te opmerkelijker te ervaren, welk een meesterlijke muziek het Janacek in de pen heeft gegeven. Zyn in Je nufa fundamenteel gevormde en se dertdien verder ontwikkelde stijl is in Katja Kabanova tot volle rijpheid ge komen, die hem in staat stelt de pro blematiek van het gegeven op louter muzikale wijze te boven te komen. Het is echter niet alleen een kwestie van meesterschap in de ambachtelij ke zin, die Janacek tot zulk een prach tige partituur heeft gebracht. Met het groeien der jaren is hij steeds geëmo- tioneerder geworden. Zijn stijl schijnt wel inzonderheid zo sterk gerijpt te zijn onder de impuls van de enorme gevoelsstromen, die door hem trok ken. Misschien is die ernstige stijl van hem, gekenmerkt door zijn kleine motivisch-melodische patronen met de grote wendigheid, die zij toelaat, ook wel bij uitstek als drager van zyn heftige, kort oplopende en dan weer in een andere waarde verschietende emoties. Zeker is, dat vergeleken met Katja Kabanova Jenufa een strak klassiek stuk lijkt en daarin zijn toch ook al enorme gevoelsontladingen gaande. In Katja Kabanova treft deze disposi tie van de ouder wordende Janacek bijzonder gelukkig samen met het dra ma, omdat Janacek de situatie gemeen lijk grandioos redt door een overwe gend lyrische muziek, waartoe de vene- ratie, die hy zqn heldin kennelijk toe draagt, hem overvloedig inspireert. Wat hij om haar heen laat horen, is van een ontroerende pracht en raakt het hart diep door zyn oprechte bewo genheid, zoals trouwens de hele parti tuur van de eerste maten af, gespeeld door het diep klinkende strijkkwintet aangrijpt door de oprechte ernst van haar expressie. Met meesterhand heeft Janacek tel kens de vele abrupte wendingen in de dramatische situatie getroffen. Het tweede liefdespaar geeft hem een nieu we aanleiding voor zijn lyriek, maar die houdt hy in een geheel andere stijl, van een volksliedachtige eenvoud. De dubbele liefdesscène van de beide pa ren in het bos mag een schoolvoor beeld in de muziek-dramatische litera tuur heten. Het is echter ook weer niet zo, dat Janaeek de dramatiek van de handeling wegdrukt onder zyn lyriek. Integendeel, de laatste bloeit telkens op tussen de scheurende, vervaarlijke klank, waarin het orkest een noodlottige gedoemdheid suggereert, die een aan zienlijk groter drama waardig zou zijn, dan hier in werkeiykheid aan de orde is, Zo heeft men dan een muziekdrama van een even persoonlijke als geïnspi reerde kracht, met dien vertande. dat de muziek op zichzelf een drama speelt, waar het toneel verre bij achter blijft. De opvoering was, zoals gezegd, voor treffelijk. Jaroslav Krombholc bracht het Opera-orkest tot prestaties, die zich evenzeer onderscheiden door soe pele beweeglijkheid als door klankrijk dom. Hij was de waarlijke beweger van het drama, die op de scène volledig steun vond in zijn artiesten: de stra lend gezongen, uitsluitend in de zang uitgebeelde Katja van Libuse Domanins ka, haar welluidende, indringend ge- timbreerde minnaar van Beno Blachut, de met grote stemmiddclen gegeven schoonmoeder van Mimi Aarden, het andere liefdespaar van Viktor Koci en Ivana Mixova; voorts Rudolf Kat, Gee Smith en nog enkele kleine rollen onder de kenneliik ingriipende hand van de regisseur Hanus Thein tot zeer opmer kelijke dramatische p-estaties ge bracht. De decors van Josef Svo'boda hebben niet in de laatste plaats bijgedragen tot dit schone resultaat. Ofschoon rea listisch in uitgangspunt waren zy irre- eel, sterk ruimte scheppend en met een indringende suggestie van de poëti sche sfeer. Zjj waren meesterstukken van opera-decor: precies gemaakt in het karakter van de muziek en het wij de, schoon enigszins onbestemde per spectief, dat zy zo fascinerende opent. (Van onze Haagse redactie) Enige socialistische Tweede Kamer leden hebben de regering gevraagd „of in het beleid ten aanzien van Nieuw- Guinea verandering is gekomen op grond van aan de regering bekende feitelijke omstandigheden". De vraag wordt gesteld in het verslag van de Kamer naar aanleiding van het oijt- werp tot wijziging van de dienstplicht wet. Het verbod om landmachtdienst plichtigen naar Nieuw-Guinea en de West uit te zenden, zou door deze wij ziging worden geschrapt. Sinds de wij ziging van de grondwet in 1956 kunnen deze dienstplichtigen reeds overal el ders worden ingezet. De aanpassing van de dienstplichtwet aan de gewijzigde grondwet is toen echter achterwege ge laten. Toen tijdens het laatste kabinet- Drees de regering het met het oog op de politieke situatie rond Nieuw-Gui nea noodzakelijk achtte de defensie van dit gebiedsdeel te versterken moest mi nister Staf vrijwilligers oproepen. De P.v.d.A. heeft zich sindsdien voortdu- Tengevolge van een beroerte is dins dag op 76-jarige leeftyd overleden de bekende historicus pater Placidus O.F.M. Cqp„ in dc wereld Petrus Pen- nings. Pater Placidus maakte filosofische en theologische studies aan diverse kloosters en werd in 1908 te 's-Herto- genbosch tot priester gewyd. Van 1911 tot 1924 was hij leraar1 aan het seminarie te Langeweg, waar hy voornameiyk geschiedenis doceerde. Pater Placidus behaalde in Tilburg de middelbare akte geschiedenis en kwam, na dertien jaar in Langeweg werkzaam te zijn geweest, naar Breda, waar hy twaalf jaar rector van het Wiiiibrordushuis is geweest. Van Bre da uit bezocht hy voor historische pu- blikaties regelmatig de rijksarchieven in Brussel, Den Haag en het gemeente archief in Breda, die hem de gegevens verschaften voor zyn geschiedkundige verhandelingen. rend tegen wijziging van de dienst plichtwet verzet. De thans gestelde vraag wordt ge motiveerd met een verwijzing naar de regeringsverklaring waarin wordt ge zegd „dat de aandrang op een spoedige behandeling van het wijzigingsontwerp onder meer verband houdt met de door de regering voorgestane politiek ten aanzien van Nieuw-Guinea". Tevens wordt gevraagd of de regering dc bedoeling heeft by eventuele uitzen ding van dienstplichtigen voor hen ook de duur van de eerste oefening te ver lengen. Deze mogeiykheid is nameiyk in de dienstplichtwet uitdrukkeiyk vast gelegd. Dinsdagmiddag zjjn op het Spui te 's Gravenhage twee personen aange reden door een tram van lyn 8, die reed in de richting Bierkade. Deze voetgan gers staken al pratende het Spui over zond&r op het verkeer te letten, kwa men plotseling van achter een auto te voorschijn en werden toen door lijn 8 overreden. De ene voetganger overleed ter plaatse. De andere werd met een hersenschudding en een hoofdwond naar het ziekenhuis Zuidwal overge bracht en daar opgenomen. De over ledene is de heer E. Roosingk, 58 jaar- en van beroep huisknecht. Dinsdag is de 53-jarige J. O. de Weerd uit de Allard Piersonstraat te Rotterdam door een verkeersongeval om het leven gekomen. Hy reed op z\jn fiets in die straat geïyk op met een bestelauto. Ter hoogte van het Mathe- nesserplein ging hy zonder richting aan te geven links voor de auto langs. Hy werd aangereden en liep daarbij een schedel basisfractuur op. Bij aankomst in het Westerziekenhuis bleek, dat hy was overleden. ]}-, gehieentetijke autoritcityn van St.-Giles in Engeland hebben gelden vrijge maakt voor de restauratie van het landhuis waarin de poeet Milton ..Paradise Lost" schreef en „Paradise Regained" begon. ging, die zich overigens slechts in zyn eerste ontstaan dekt met de impulsen die van de muziek uitgaan en zich dan in verdere ontwikkeling soms heel ver daarvan kunnen verwijderen. Dit ligt eigenlyk we] in de aard van de étude waaraan de intentie van stylering wei nig kan afdoen: in de concipiëring van de bewegingsformule mogen dan ande re factoren dan de zuiver lichameiy- ke wereld spelen, in haar voortzetting en evolutie eist het lichaam zyn uit sluitende rechten. Hoewel de reproduk- tie kenneiyk nog leed onder première koorts, zo zelfs dat er op een gegeven moment van een ernstig déraillement sprake was, heeft het Nederlands Bal let hier ook kunnen overtuigen van het uitstekend materiaal dat zy in haar ge lederen telt. Exact en krachtig been- werk van Astrid Liefting, de vederlich te en sierlijke gang van Leonie Kramer waren hier de sprekende exponenten van een gedisciplineerde bewegings kunst die ook meermalen naar het vir tuoze neigde. Zoals over de gehele avond ook wel bleek (we maken een uitzondering voor de voortreffelijk <?p- danste wals uit Tsjaikofsky's Vyfde Symphonie) ligt het gehalte van het solo- en groepswerk nog te. zeer uiteen ten ongunste -/an laatstgenoemde. Dit heeft byvoorbeeld veel afbreuk gedaan aan de opening van de'avond. Klein Avondspel op muziek van Gluck (fluit concert) en in de wat tamme choreo grafie van Rudi yan Dantzig. Waarom in dit stuk, waarin het geraas van de balletschoenen de yie fluittoon dikwijls hinderlijk overstemde, niet van de be lichtingstechniek werd geprofiteerd, is ons niet duidelijk geworden. In de Vijf de Symfonie van Massine - Tsjaikofs- ky heeft men het duo Sonja van Beers en Jaap Flier kunnen bewonderen om zyn grote expressiviteit, sounlesse en homogeniteit, terwyl Linda Manez een bruisende vitaliteit wist uit te leven in de. soloparty uit de wals. Vooral in dit stuk heeft men kunnen beseffen welke voortreffeiyke danseurs het Nederlands Ballet bezit Jaap Flier, Aart Ver stegen en Conrad van de Weetering niet alleen, maar ook in de mannelijke leden uit het corps de ballet, die met hun lenige en beheerste sprongen voor het krachtige accent zorgden. Aan het slot van de avond kon men nog de ken nismaking vernieuwen met het dans spel „De wonderlijke mandarijn", dat men zich ook nog zal herinneren van het Joego-Slavisch Danstheater en waarvan de voortreffelijke uitvoering van het Nederlands Ballet van deze avond de vergelyking met de presta ties van hun buitenlandse collega's ge makkelijk kan doorstaan. De rol van het meisje werd hier ongemeen knan en met zeer veel raffinement door Wil ly de la Bye vertolkt, die zich steeds duidelijker als een begaafd danseuse ontwikkelt. Aart Verstegen heeft het fysieke en psychische overwicht van de mandarijn met grbte natuurlijkheid en zonder enige vergroving tot uitdruk king kunnen brengen: opvallend hoe hij als centraliserende figuur toch nog zijn tegenspelers hun kansen Wist te geven. Rest ons nog een waarderend woord uit te spreken voor de decors, kostuums en voor het verzorgde aan deel van het USO onder leiding van Anton Kersjes. B.G. (Van onze Utrechtse redacteur) Na een twist met zijn eveneens 18-jarige vrouw heeft een 18-jarige expeditieknecht in Utrecht gepoogd in de woning van zijn schoonouders aan de Spinozaweg de baby, die nog slechts zeventien dagen oud was. met een bajonet te doden. Hij stak het wa- pen\ viermaal door de kap van de kinder wagen, die in de gang stond, gelukkigzon der de kleine te raken. Het echtpaar, dat geen woning heeft, brengt de nachten door in een tehuis voor daklozen. Overdag zijn zij vgewoonlijk bij de ouders van de man in de Orionstraat. Daar hadden zij ruzie gekregen en de vrouw verliet d-a woning met haar kinde ren; zij heeft er ook nog een van een jaar. Later keerde zij met het oudste kind naar de Orionstraat terug met de bood schap, dat haar man maar voor dit kind moest zorgen. De vader werd bij zijn thuiskomst daarover zo woedend, dat hy een bajonet uit de schuur haalde en naar het huis van zijn schoonouders ging, waar een zusje van zijn vrouw hem open deed en hy de steken in de kinderwagen toebracht. Hij is door de politie in verze kerde bewaring gesteld. Zondag 21 juni wordt het veertigjarig bestaan van de katholieke school voor U.L.O., Hoorn en omgeving gevierd. De katholieke U.L.O.-school te Hoorn was destyds de eerste school voor katholiek vervolgonderwys in Noord-Holland bo ven het IJ en voorziet? in het onderwijs voor leerlingen uit Hoorn en twintig omliggende parochies. Zondag tien uur zal in de dekenale kerk te Hoorn een pontifikale H. Mis worden opgedragen door mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop-coadjutor van het bisdom Haar lem. De bisschop-coadjutor zal ook aan wezig zyn op de officiële receptie die in het Park zal worden gehouden. Geen Arabische vrouwdoch Maria CaUas, gefotografeerd tijdens de repetitie van Cherubini's opera „Medea" in de Koninklijke Opera te Londen. Maria Callas vertolkt de titelrol. Vanavond is de première van een serie van vijf voorstellingen. Daarna neemt de zangeres enige dagen vakantie, alvorens zij in het Concert gebouw te Amsterdam zal optreden. Voor de provinciale raad voor de geestelyke volksgezondheid in Overys- sei, die dinsdag te Zwolle zyn jaarver gadering hield, heeft prof. dr. H. C. Rümke, hoogleraar in de psychiatrie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, een Donderdag 18 juni Amsterdam: Stadsschouwburg. 7 uur: Tristan und Isolde Wagnervercniging). Den Haag: Geb. v. K. en W.. 8.15 uur: Katja Kabanova (Ned. Opera). Utrecht: Stadsschouwburg, 8.15 uur: Ne derlands Ballet. Groningen: Stadsschouwburg. 8 uur: Eury- dice (Grenier de Toulouse). Drift: Prinsenhof, 8.15 uur: Elckerlyc (Ned. Comedie). Advertevtie i Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 80 ct. alléén bij Apothekers en Orogistan Bemmelse Bataven, verre nazaten van Claudius Civilis, hebben het op Romeins verleden trotse Ulpia Novio- magum opnieuw een poets gebakken. De strydbyi tussen Bataven en Ro meinse Nijmegenaren werd opgegra ven enkele jaren geleden, toen Ny- megen het feit herdacht, dat achttien- honderdvyftig jaar geleden Marcus Ulpius Traianus Nijmegen tot stad verhief. Zoveel feestgedruis rond een Romeins keizer zinde de Betuwena- ren niet, die er min of meer een be lediging in zagen voor de grote Bata vier, die destyds de w'Jk moest nemen voor de wrekende adelaar van de Ro meinse legioenen. De legende wil dat Claudius uitweek naar de Betuwe en wel naar de plaats waar nu het kas teel-raadhuis De Kinkelenburg Van Bemmel staat. De oude stryd- geest werd rond De Kinkelenburg weer vaardig en van daaruit werden in het feestjaar van Nymeegs 1850 ja rige bestaan heel wat plannen tegen de Keizerstad gesmeed. Over en weer werd de stryd op allerplezierigste wyze gestreden en na iedere scher mutseling volgde immer een vochtige verbroedering. Dezer dagen hebben de Bataven op nieuw van zich doen horen met een nieuwe stunt, die nogal wat opzien baarde. Onlangs is begonnen met de bouw van de nieuwe Nijmeegse schouwburg en in de bouwput werden verleden week een aantal potscherven aangetroffen, benevens brokstukken van een schaaltje voorzien van een vreemdsoortige inscriptie in spyker- schrift. Nu oehoeft men in Nymegen maar de spade in de grond te steken om op Romeinse scherven te stuiten en de stafi houdt er dan ook een ryks- muséum op na, dat reeds lang te klein is om alles te kunnen verstouwen wat er in de loop der jaren aan Romeinse potten, kruiken, sieradep en scherven uit de grond is gekomen. Spijker schrift is men in de Nijmeegse bodem echter nog nimmer tegengekomen en de deskundigen stonden daarom uiterst gereserveerd tegenover de vondst. Inmiddels verkneukelden in het Be- tuwse land zich een kleine groep Ba taven over deze Nymeegse opgetogen heid. Zy hadden namelijk by de plaat selijke potten bakkery het bewuste schaaltje laten vervaardigen en dat tezamen met enkele prullaria en wat scherven echt Romeins aardewerk op een donkere nacht in de bouwput be graven. Dinsdagmiddag arriveerde een groep Betuwse Bataven, met aan hét hoofd burgemeester W. van Elk van Bemmel, In Nymegen om op het stad huis tegenover de hoogste autoriteit van de stad rekenschap te geven van het Bataafse optreden. Daarby werd nogmaals gewezen op het Betuwse streven om het cultuurbesef ten piat- telande te verdiepen en de verbon denheid met de stad te demonstreren. Een streven, dat men door dergelijke bliksemacties mede hoopt te steunen. De nieuwe Nijmeegse schouwburg is niet alleen van belang voor de stad, maar ook voor de wyde ommelanden en daar heeft men in de Betuwe op deze originele manier nog eens de aandacht op willen vestigen. De Nij megenaren mogen in het verleden dan zekere privileges in Bemmel hebben gehad, als vrye Bataven wensen wij op voet van gelijkheid met u te ver keren, aldus burgemeester Van Elk, die de Nymeegse magistraat vervol gens een getrouwe en gave kopie van het opgedolven schaaltje overhandig de. Als vertegenwoordiger van de Kei zerstad haastte burgemeester, Ch. Hus- tinx zich daarop te verzekeren, dat hij de Bataven niet vreesde ook niet als zy met geschenken aankomen en dat hy hoopte, dat de Betuwnaren er in zouden slagen nóg meer schok ken toe te brengen aan het zo kwets bare Nymeegse historische gevoel. De stad Nymegen is zich bewust van haar verantwoordelykheid ook en vooral in cultureel opzicht jegens de om melanden en het is goed, wanneer door soortgelijke acties als deze de stad nogmaals aan die verantwoordelijk heid wordt herinnerd. Waarop het in cident voor gesloten werd verklaard en de glazen geheven. rede gehouden over „voorwaarden voor geestelyke volksgezondheid". Spreker zei niet te kunnen "uitdrukken wat onder geestelijke volksgezondheid precies wordt verstaan. We voelen evenwel aan, wat ermee wordt bedoeld en aan welke voorwaarden moet wor den voldaan om van geestelyk gezond te mogen spreken, aldus prof. Rümke Men moet de verschijnselen, die wor den geacht de geestelijke volksgezond heid te betreffen, niet als lichte ziek ten beschouwen. Men moet ze niet in net ziektekundig vlak te zien. Zij hebben meer van doen met menselijke tekor ten, do tragedie van het zyn, met de moeilykheden van het leven, de span ning, de strijd en ellende. Spreker was van oordeel dat er geen vloeiende overgang tussen gezond (normaal) en ziek is, maar ook hier kan de grens niet in concrete woorden worden aangege ven. Prof. Rumke, die in 1953-1954 presi dent van de World Federation for Men tal Health was en thans nog voorzitter van de wetenschappelyke commissie van deze federatie is, had tevoren ge wezen op het byzondere belang van de geestelyke volksgezondheid. Nochthans stuit men buiten de direct betrokkenen op enorme onwetendheid en zelfs op verzet, waarmee de financiële steun in overeenstemming is. Voorzitter S. Heringa wees erop dat het wellicht noodzakelyk zal blyken spectaculaire acties te baan voeren, zoals voor de polio en kankerbestry- ding is gebeurd, teneinde ruimere groepen te doordringen van de grote geestelyke nood, die voor velen het le vensgeluk evenzeer verwoest als een lichamelyke ziekte. Daarom heeft de wereldfederatie het jaar 1960 tot World Mental Health Year geproclameerd. De commandant van smaldeel I kapt. ter zee A. P. Ferwerda heeft in aanwezigheid van de commandant van de kruiser De Ruy ter aan de sergeant-hofmeester en sergeant kok van de oorlogsbodem een zilveren si garettenkoker met het wapen van Iran overhandigd, en aan acht hofmeesters een sigarenaansteker, eveneens met het Iraanse wapen. De geschenken zijn afkomstig van de Sjah van Perzië. Deze heeft aan boord van de De Ruyter, die geëscorteerd werd door de onderzeeboot jagers Limburg en Drente, de reis van Aarhus naar Amster dam gemaakt voor zijn officieel bezoek aan Nederland. België De Brusselse gemeenteraad heeft een verordening ter bestryding van luchtverontreiniging aangenomen, gebaseerd op artikelen van het wetboek van strafrecht en van de verkeerswet. Volgens de laatste statistieken komt er per jaar een 38 ton vuil per vierkante kilometer van het Brusselse gebied neer. Men wil ook tot nationale regelen tegen luchtverontreiniging zien te ko men. (Belga) De president van de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft dinsdag uit spraak gedaan in het korte geding, dat de Amerikaanse balletmeester Benja min Harkarvy 9 juni gevoerd heeft te gen de directie van het Nederlands Ballet. De president concludeerde, dat de eiser zich door het artikel in Hot Parool van 16 mei - dat geïnspireerd was door gedaagde - terecht gegriefd acht, aangezien de waarheid van de in dit artikel geuite beschuldigingen niet is komen vast te staan. De presi dent wees derhalve het eerste deel van de eis toe en gelastte gedaagde zich in het vervolg van dergelijke, voor eiser schadelyke, uitlatingen te onthouden op straffe van een dwangsom van 500.- per overtreding. Het tweede deel van de eis wees de president af: Hij achtte het niet/nodig, dat gedaagde in Het Parool eten herroeping van het artikel publiceert omdat, gezien het feit, dat het hier slechts een vonnis in kort ge ding betreft, een dergelijk dementi toch slechts voorlopig kan zyn en ook om dat het publiceren van een dementi in verband met de vele publikaties over dit geding niet noodzakelyk is. Gedaag de werd veroordeeld in de kosten van het geding. De 25-jarige man, die zaterdagavond uit de rijkspsychiatrische inrichting in Eindho ven is ontsnapt, is dinsdagmiddag in Am sterdam aangehouden. Hij had Tweede Kerstdag 1955 op een verlaten terrein ach ter de Oosterbegraafplaats in Enschede een zeventienjarig meisje vermoord. Hij was veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en daarna ter beschikking stelling van de re gering. Hl Advertentie Vritg uw leverancier om inlichtingen over deze Si-Si wedstrijd. Eerwaarde Zuster Adrianus, Sanatorium Dekkerswald, Groesbeek; E. M. Koop man, Beverwijk; J. Verduyn, Amsterdam; H. Meyer, Amsterdam; Nellie Jansen, W. van Lierop, Weert, f 1000.- .(flflf', vruchten limonade Ons bericht over „Tandartsenbezoek in Duitsland," (in onze edities van 15 juni j.l.) heeft tot enkele kanttekenin gen van deskundige Nederlandse zijde aanleiding gegeven: o.m. wordt ge waarschuwd tegen de mogeiyke con clusie, dat Duitsland op het 'gebied van de boortechniek in de tandheelkunde, een ontwikkeling zou hebben, waar de Nederlandse tandarts nog lang niet aan toe zou zyn. De feiten zyn deze: de Airotor werd in de U.S.A. ontwikkeld en in het na jaar van 1957 reeds in Europa geïntro duceerd, oook in Nederland. Minstens vier Duitse firma's bouwen het appa raat, Honderden Nederlandse tandart sen werken er momenteel mee. Het boorproces wordt zeker biet ver kort tot enkele seconden, de tijds duur zal altijd afhankelijk zjjn van" de grootte van het defect en de soort van de restauratie. Het toerental van de Airotor ligt in de buurt van 200000 tot 250000 per mi nuut, niet 6000/min. Dit laatste is im mers het toerental van de „ouderwet se" langzaam draaiende machine. De prys van het apparaat,varieert naarge lang de uitvoering van f 2500 tot f 5000. De bediening van de Airotor vergt van de tandarts inderdaad een andere tech niek, die vooral verschilt in de grootte van de uit te oefenen druk. Deze is hier n.i. vrywel overbodig daar het boor proces als het ware „tekenend" ver loopt. De waarschuwing dat de tand- arts byzonder moet oppassen dat hy „het boren stopt vóór het gezonde deel van tand of kies is bereikt" is niet juist. Het is n.i. voor het houvast van de restauratie heslist noodzakelijk dat de bevestiging in en niet tégen het ge zonde tandbeen wordt gezocht, wat in houdt dat de benodigde ondersnijdingen altyd in het gezonde weefsel moeten worden uitgeboord.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7