i —Haagse dorst schept uniek natuurreservaat Minister Cals herziet taak verdeling aan O., K. en W. Vondst in het zoekiïch. Hef Suezucmool, Lekwater in de duin- meren trekt steeds meer vogels Onderwijslasten voor Britse katholieken worden verlicht We hadden gehoopt op meermaar subsidie is toch flinke steun VOCHTMINNENDE VEGETATIE IS WEER IN OPMARS i IS DE NOTA OVER HET LOONBEjLEID Bijna vier miljoen verlies op Zeeuwse veren Wegens sterke uitbreiding van werk Deli-Mij en SeneniBali verliezen ook tweede proces Voorstel van minister Lloyd NIEUWS TREKT M.ÏE Beledigde majesteit Nieuwe prijsscliaal voor Belgisclié kolen iiiiiiiniiiiii DONDERDAG 18 JUNI 1959 H Het Bremer tabaksgeschil llüiiiilüiiiliiilüüj ,K.) f. llmlllli!' Tot voor kort vormden de Wassenaarse duinen een van de vele natuurgebieden, die door het ingrijpen van de nijvere Nederlandse mens van jaar tot jaar aan rijkdom inboetten. Weliswaar was het ingrijpen er niet spectaculair; het ging niet gepaard met de bouw van hoogovenbedrijven of de aanleg van Europoorten en er kwamen geen draglines of tanks aan te pas. De zorbvuldige afzetting en bewaking konden zelfs de indruk wekken, dat het gebied tegen aantastingen goed beschermd was. Maar des te verraderlijker was de ondergrondse aanval, welke op dit kostbaar stuk Nederlandse oernatuur werd gepleegd door de Haagse waterleiding, die, om aan de groeiende behoefte te voldoen, steeds meer water uit de duinbodem pomp te, zoveel, dat de natuur het tenslotte niet meer kon bijbenen en de grondwaterstand met het jaar lager werd. De gevolgen bleven niet uit; de weelderige vege tatie van de natte duinpannen schrompelde weg, bomen en struiken gingen kwijnen, vochtminnende vogels stierven uit. Geleidelijk, maar in een steeds sneller tempo, begon de oorspronkelijke rijke flora en fauna van het kalkrijke duin te verdwijnen om plaats te ma ken voor een dorre steppe. Dit schrikbeeld is op het laatste moment bezworen, doordat de Haagse water leiding bijna vier jaar geleden overging tot een groot scheepse infiltratie, Om de nog steeds toenemende Haag se dorst te kunnen lessen, ging men. naar bekend, Lekwater in de duinen pompen. Een groot aantal vroegere duinvalleien werd daarmee veranderd in een uitgestrekt complex van zoet- watermeren, die het Lekwater via hun zuiverende bodem als prima drinkwa ter afleveren. Samen met het regen water verzamelt het Lekwater zich in de grond, waaruit de waterleiding weer naar hartelust kan putten. Het Lekwater was niet alleen van belang voor de Haagse drinkwater voorziening, het betekende ook, dat de oorspronkelijke flora die zich op de laagste noord-hellingen nog op een aan tal plaatsen gehandhaafd had haar oude rechten kon hernemen. Nu. na enkele jaren, is de opmars van de vochtminnende planten al dui delijk waarneembaar; langzaam her overen ze hun vroegere terreinen op hun droge opvolgers, al trachten die zich vaak nog krampachtig te hand haven. Ook de vogels zijn aan de win nende hand. De kieviten b.v., die op één broedpaar na uit het duingebied waren verdwenen, telden dit seizoen weer tachtig broedparen. De natuur liefhebbers zouden met dit herstel al ruimschoots tevreden zijn geweest, maar ze kregen nog een belangrijke toegift; niet alleen was het vroegere grondwaterpeil in' ere hersteld, maar er was bovendien oppervlaktewater gekomen; een grillige verzameling baaien en kommen, die aan de oor spronkelijke flora een nieuwe toevoeg den: die van de zoetwaterpiassen en aan de vogelbevolking een nieuwe groep: de waad- en zwemvogels. De Wassenaarse duinen hebben daardoor een rijkdom gekregen, die de oorspron kelijke ver overtreft en zijn een na tuurgebied geworden, dat uniek is in heel het land. Een en al vogelleven -fm mm m - ïMmÊÊÊ 1ÉÉ :.h Niet door mensen gestoord, beheerst de kluut het terrein. 25 juni naar de Kamer. (Van onze parlemenjaire redacteur) De nota over het loonbeleid en de ge hele sociaal-economische problematiek (huren en o.a. mellt^ubsidie) naar aanlei ding van het SER-advies, die minister president prof. De Quay aan de Tweede Kamer heeft toegezegd, zal op 25 juni aan de Kamer worden toegczondn. Om hel gehele bedrijfsleven, met name ook de landbouw, alle gelegenheid te geven deze nota goed te bestuderen en ook de frac ties in staat te stellen hei debat terdege voor te bereiden zal de Tweede Kamer op 14 juli het debat over deze zaak be ginnen. Deze mededeling heeft de voorzitter, dr. Kortenhorst. gistermiddag aan de Ka mer gedaan. Uit de jaarverslagen van de provinciale stoombootdiensten in Zeeland over 1958 blijkt, dat de drie veerdiensten over de Westerschelde een totaalverlies hebben opgeleverd van 3.195.155,66. Het veer VlissingenBreskens had een exploitatie tekort van 1.558.728,22; de dienst Terneu- zenHoedekenskerke van 278.625,77 en de dien6t KruiningenPerkpolder van 1.357.801.67. Deze ruim 3 miljoen wor den gedragen door het rijk. De veerdiensten over de Oosterschelde leverden eveneens een verlies op en wel in totaal 514082,44; dit wordt door de provincie gedragen. Het veer Zierikzee— Katseveer, had een tekort van 388.928.02, het veer KortgeneWolphaartsdijk f 79.437,94 en het veer VeereKamper land f 45.716,48. A] met al leverden de gezamenlijke veren dus een tekort op van 3.709.238,10. In verband met de benoeming van mr. Scholten en drs. Stubenrouch tot staats secretaris heeft het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een toelichting gegeven op de taakver deling ten dcpartemente. Na de oorlog, aldus dez^ uiteenzetting, is het werk bij O- K. en W. zeer sterk uitgebreid. Eens deels werd "t ministerie met geheel nieu we taken belast, met name in de sector van de jeugdvorming, de kunsten en de radio en televisie. De verscheidenheid en de zwaarte van deze nieuwe taken leidden in 1950 tot de benoeming van een staats secretaris voor deze sector, die met in gang van 1 juli a.s. door mr. Scholten zal worden beheerd. Anderdeels stond naast de geheel nieu we taken een steeds stijgende uitbreiding en verzwaring der bestaande departe mentale taken, tengevolge van de vele naoorlogse problemen op onderwijsge bied, Tegenover de algemene drang naar en de noodzaak van onderwijsver nieuwing stonden de schier onoplosbare moeilijkheden, veroorzaakt door de uit zonderlijk sterke bevolkingstoeneming en door de eveneens ongekende stijging van de belangstelling voor bet voortgezet on derwijs in al zijn vormen en van het 'hoger onderwijs. De vorming van docenten en de bouw van scholen vormden en vor men nog een dagelijkse zorg en eisen tal van maatregelen. Bovendien vroeg de wetgeving op het gehele onderwijsterrein in toenemende mate de aandacht. Naast zeer vele kleinere wetten kwam de eer- ste kleuteronderwijswet in 1955 tot stand- j Een wetsontwerp op het gehele voortgezel I onderwijs werd in 1958 ingediend. De| wetgeving op het hoger onderwijs wordt eveneens volledig bezien; binnenkort is een gewijzigd ontwerp van wet dienaan gaande te verwachten. Deze ontwikkeling, waarbij nog ver meld moeten worden de grote kwalitatie ve en kwantitatieve problemen op het ter rein van hoger onderwijs en wetenschap pen, hebben tot de noodzaak geleid een tweede staatssecretaris van O. K. en W te benoemen. Minister Cals achtte het niet langer ver antwoord. naast zijn werkzaamheden al? lid van het kabinet, de sterk toenemende internationale bemoeiingen (vooral op het nesië schadeloosstellingen heeft, betaald terrein van het hoger onderwijs er het we- Volgens de Nederlandse firma's was de tenschappelijk onderzoek) en de algemene overname onrechtmatig. Bij het eenste leiding van het departement zelf rec-h'- i proces ging het om 1-558 balen tabak, streeks de leiding te blijven geven aan de Beide maatschappijen hebben reeds gehele onderwijswetgeving. het dageliiksmeegedeeld bij het Bremer Oberlandes- beleid op alle zo divergerende en uitge j gericht in hoger beroep te zullen gaan. breide terreinen van het onderwijs en dan I Bovendien willen zij een rechtsprqoes belangrijke tijdrovende kwesties, zoals het salarisbeleid. de scholenbouw enz. De Verenigde Dcli-Maatschappq en de Senembah hebben ook hup tweede pro ces in Bremen verloren. De kamer voor civiele zaken van het Landesgericht heeft dinsdag zonder uitvoerige discussie de cis der maatschappijen afgewezen om de 3.630 balen Sumatraanse tabak, die na het eerste proces in Bremen aankwamen, ter beschikking van een gevolmachtigde te stellen. Het aaat. zoals bekend, om tabak die afkomstig is van door Indonesië overge nomen Nederlandse ondernemingen die nu naa - Bremen gaat. zonder dat Indo- j beginnen tegen de verkoop van de tabak bij het Hanseatische Landgericht. In han- Daarom heeft hij de hierboven genoemde sector van het onderwijsbeleid toever trouwd aan de nieuwbenoemde staatsse cretaris, de heer Stubenrouch delskringen in Bremen houdt men reke ning met jarenlang voortdurende rechts- procedures, waarin tenslotte misschien zelfs het hooggerechtshof van de Bonds- reoubliek betrokken zal worden. Door de nieuwe taakverdeling hoopt hij i De Bremer maatschappijen waa-raan de te bereiken, dat de bewindslieden beter tabak geleverd werd willen met de ver gelegenheid hebben zich met de verschil- J koop nog wachten tot na de behandeling lende problemen in te laten en ook per j in beroep van de e'is om de tabak ter soonïijk de daartoe noodzakelijke con- j beschikking van een gevolmachtigde te stellen. Als deze eis dan ook afgewezen acten mat de onderwijswereld te onder houden. wordt, komt de tabak op de veiling. Blinkende duinpiassen in Meyendel. Wij hebben kort geleden het voorrecht gehad, dit prille natuurmonument te doorkruisen. Gegidst door de leider van de Haagse Vogelwacht, de heer H. van Dongen, zijn we, met een joe lende bende fel attaquerende zilver meeuwen vlak boven ons, naar de rui ge toppen geklommen, waar we kon den uitkijken over een groot deel van het plassengehied. Het was er een en al vogelleven: koeten voerden hun al half volwassen jongen; er dobberden wilde eenden en kuifeenden. eveneens met kroost, en ook de prachtige berg eenden lieten er zich bewonderen. Vroeger broedden ip het duin alleen de wilde eenden, hooguit een paar of veertig. Ze moesten met hun jongen een lange, gevaarlijke tocht afleggen om in hun element te komen:' hele maal naar de Wassenaarse weterin gen, waar ze uiteraard met belangrijk gedunde gelederen arriveerden. Nu wordt het aantal wilde eenden in het duingebied op 300 paar geschat; daar bij komen vermoedelijk zo'n honderd paar slobeenden een zeldzame con centratie! zestien paar zomertalin- gen, acht paar bergeenden, zes paar van de zeldzame kuifeenden. enkele wintertalingen, een kleine twintig jaar dodaarzen, een menigte meerkoeten, een paartje geoorde futen en mogelijk een paar knobbelzwanen. De knobbel zwanen horen sinds enkele jaren weer tot de Nederlandse broedvogels: van Noord-West Overijssel uit heeft zich een populatie verspreid, die deels uit verwilderde tamme en deels uit wilde vogels is voortgekomen. In het Was senaarse duingebied zagen we tijdens onze excursie één exemplaar. Volgens de vogelwachters was de vogel bij na dering zeer agressief, zodat men ver moedde, dat ergens een Wijfje op eie ren zat. De vogel* worden door de Haagse Vogelwacht, die met honderd en thousiaste liefhebbers heel het ge bied van Monster tot en met Katwiik onder toezicht heeft, grondig be waakt. Op last van de waterleiding is het plassengehied hermetisch ge sloten, dit vooral om verontreiniging van het water te voorkomen en om de kwetsbare vegetatie te sparen, maar ook terwille van de broedvo gels. De voorschriften zijn zo streng, dat zelfs de vogelwachters alleen in het terrein mogen zijn als zij er vol gens hun rooster dienst moeten doen. Ook van belangstellende ornithologen wordt geen uitzondering gemaakt. Dit betekent gelukkig niet, dat men van de vogels niets kan waarnemen: er loopt een openbaar fietspad door het duingebied (niet voor bromfiet sen!) en aan dit pad liggen enkele uitkijkposten die een prachtig over zicht geven. Hier kan men met be hulp van een kijker de vogels naar hartelust observeren. Wij kunnen zelfs zeggen, dat we op deze open bare posten veel meer gezien heb ben dan tijdens onze cross door het terrein. Terreintochten zijn natuurlijk wel noodzakelijk, als men de vogelstand volledig in kaart wil brengen. Dit ge beurt sinds vorig jaar door een inven- tarisatiegroep v*.n de Haagse Vogel bescherming. De leden van deze groep, allemaal uitstekende vogelkenners, hebben ieder een terrein van plm. 30 ha toegewezen gekregen, dat ze één keer per week grondig afspeuren. Bun deling van hun gegevens levert een compleet overzicht op van de vogel stand, waarvan men de ontwikkeling van jaar tot jaar kan volgen. Reeds dit jaar het tweede jaar van de waarnemingen geeft een belangrijke vooruitgang te zien. De waarnemers van de inventarisatiegroep bestrijken niet alleen het plassengehied, maar ook de duinen daarbuiten. Men krijgt dan ook niet alleen een overzicht van de watervogels, maar ook van de avi fauna in het „droge" duin. Zorgvuldig werden de nesten van wulpen, kievi ten, scholeksters en tureluurs die praktisch allemaal gevonden worden op de kaart gezet. Zelfs de kleine zangvogels worden ingetekend. Hun nesten zitten veelal onvindbaar in de dichte ligusterbegroeiing, maar bij de ze soorten kan men, door de zingende mannetjes te tellen, ook zonder nesten te zoeken het aantal broedparen bepa len. Ieder paar bewoont namelijk een vast territorium en de zang van het mannetje heeft als voornaamste func tie, dit territorium aan de soortgeno ten kenbaar te maken. Ook plantengroei Het zijn niet alleen de vogels die in het duingebied bestudeerd worden: ook de plantengroei wordt op de voet ge volgd en zelfs de insectenbevolking ontsnapt niet aan de aandacht. Met behulp van „valkuilen" en lichtbakken Worden zowel de lopende als de vlie gende insecten gevangen om naar Lei den te worden gestuurd, waar prof. Kuenen de diertjes determineert. Deze hoogleraar leidt ook het vogel- en plan- tenonderzoek. Dit laatste wordt door studenten verricht. De flora heeft zich in de plassen al even snel gevestigd als de (avi)- faur.a. Enkele jaren nadat het wa ter de duinvalleien heeft over stroomd, zijn op plaatsen waar vroe ger helmgras en allerlei duinplanten stonden, waterplanten gaan groeien. Ranonkel, hoornblad en waterpest tieren er plotseling welig. De plan ten vervullen een zeer nuttige func tie: ze absorberen veel ongerechtig heden en vormen daardoor een be langrijke factor in het zuiveringspro ces. Wel is te verwachten, dat ze zich op den duur zo zullen uitbreiden, dat de plassen dicht gaan zitten. Ook houdt men er rekening mee, dat het slib van het Lekwater tenslotte een kleilaagje zal vormen op de bodem, die dan op de duur niet voldoende meer zou doorlaten. Als het zover komt, kan men de plassen groep voor groep laten droogvallen en schoonmaken: ze staan n.l. niet alle maal met elkaar in verbinding. Een eventuele schoonmaak zal daarom noch de watervoorziening van Den Haag, noch de vogels schade doen. De bloei in de duinen is nu over baai- eerste glorie heen: de meidoorns zijn uitgebloeid en de velden viooltjes ra ken op hun retour. Sommige hellingen zijn nu echter gul Van ratelaar en rol klaver, voorlopers van het'hoogtepunt: de bloei van muurpeper, thijm en slan- genkruid. Dan gaat ook de zoetgeuren- de liguster bloeien, die in dit duinge bied prachtige dichte velden vormt. Al dit moois is niet voorbehouden aan de onderzoekers. U hoeft het ook niet met een kijker te speuren. De duinflora Is namelijk ook te vin den in het gebied dat wel voor het publiek toegankelijk is. De waterlei ding tracht zoveel mogelijk aan de recreatiebehoefte tegemoet te komen en stelt ieder jaar een groot stuk van haar terrein open. Bij Meijendel kan men tientallen hectaren vrijelijk betreden. Dat ze daar veel van te lijden hebben, neemt men op de koop toe. Na enkele jaren wordt een an der gebied opengesteld en krijgt het heerste gelegenheid, zich te herstel len. Vaak moet men aan giute,stuk ken opnieuw beplanten. Ook in deze gebieden kan men tal van vogels tref fen. Dat hier enkele broedsels aan de recreatie ten offer vallen, is geen ramp, omdat deze terreinen weer van het afgesloten gebied uit bevolkt worden. Het plassencomplex is niet alleen van belang als broedplaats, het is ook een belangrijk pleistergebied. In de winter wordt het bezocht door honder den trekeenden: tafeleenden, smienten en toppereenden; er komen purperrei gers en lepelaars en zelfs de visarend is er al te gast geweest. Zo heeft een natuurgebied, dat bijna aan de Haagse dorst ten offer viel, dankzij diezelfde dorst een ongekende waarde gekregen. VIC LANGENHOFF Verenigde Staten Te Jackson in Michigan zijn een 15-jarig meisje en haar 12-jarig broertje aangehouden, die het bed van hun slapende ouders met benzine hadden overgoten en in brand gestoken. Zij vonden hen ,,te streng", e ouders zijn met ernstige brandwon den in een ziekenhuis opgenomen. „Dankbaar maar niet voldaan", was de reactie van de secretaris van de Ca tholic Education Council, R. A. G. O'Brien, op de voorstellen van de mi nister van onderwijs Lloyd inzake een verhoging van de subsidie aan de con fesionele scholen. „We hadden gehoopt op meer subsidie, maar de voorgestelde verhoging is toch een aanzienlijke steui voor ons", zo verklaarde O'Brien. He is noodzakelijk voor een goed begrij van de situatie waarin nu het bijzondc onderwijs in Engeland geplaatst word: zich een juist beeld te vormen van d< oude toestand en de nieuwe posit i waarin de katholieke scholen zullen ver keren na de aanvaarding van de voor stellen van de minister van onderwijs li het Britse Parlement. Deze materie it zeer ingewikkeld door de zeer uiteen lopende schooltypen in Engeland. Vooropgezet dient te worden, dat dt bekende „Public schools" van de Bene dictijnen en Jezuïeten, zóals Ample- forth, Downside, Stonyhurst en Beau mont geheel buiten deze regeling val len. Deze scholen willen geheel onaf hankelijk zijn en blijven, zoals hun pa ralellen in Éton, Rugby en Harrow. Hel betreft hier het type van de z.g. Aided Voluntary Schools. Dit zijn scholen die door privé-initiatief zijn gesticht en waarvan het schoolbestuur voor twee/ derde bestaat uit stichtingsleden terwij) één/derde benoemd wordt door de plaat selijke onderwijsautoriteiten. Tot dit schooltype behoort verreweg het groot ste deel der katholieke scholen in Enge land en Wales. Alle leerkrachten wor den benoemd door het schoolbestuur, maar de plaatselijke onderwijsautoritei ten kunnen het recht hebben van goed keuring der benoemingen. Het gods dienstonderricht op deze schooi is ge heel in handen van het kerkgenootschap dat de school neeft gebouwd. Tot nu toe gold voor deze scholen de volgende subsidieregeling: leerkrachten, boeken, enz., evenals de inwendige herstellings werkzaamheden worden betaald door de plaatselijke onderwijsautoriteiten. Het schoolbestuur is aansprakelijk voor de PARIJS STAAT OVEREIND. Niet van wege De Gaulle, die tevergeefs aan de deur van de Atoomclub heeft geklopt, naar omdat een Engelse gezegd heeft. Jat de Parisiennes niet chic zijn. ven. Heb je ooit iets onelegantcrs ge zien dan een Engelse miss? Laat Jean Sorward eerst haar landgenoten een: onder handen nemen. Het is wel tekenend, aldus „Paris Jour nal", dat de Engelsen alleen wat de he renmode betreft, iets betekenen. Het lijk wel. of elegant zijn 'n ^et lend var En daar is zo pa<; een gezelschap van Albion aan de mannen voorbehouden le elegantste en mooiste Parijse manne tuins in Moskou aangekomen. Ze zijn daar op het vliegveld aangestaard als evenvele wonderen der wereld en 10.000 Moskovieten hebben tot twintig gulden oer plaats betaald, om de modeshow te kunnen bijwonen, die door Denise. Na- halie Nicole etc. etc. gegeven werd. Toch kleden de Parisiennes zich slecht, :egt de Engelse journaliste Jean Sorward. Ze houdt haar bewering hardnekkig vol, ondanks alle protesten van bijna alle Pa rijse bladen „Le Figaro" voorop. Zeker, geeft de Engelse toe. Parijs is oog steeds de hoofdstad van de mode. In de Ville Lümière werken nog altijd de beste ontwerpers en ontwerpsters. De mannequins mogen er zijn. Maar.. Zou een echte Parisienne en alles, wat haar adoreert, niet iets als beledigde ma jesteit ervaren, wanneer haar verweten wordt dat ze zich niet alleen slecht, doch ook slordig kleedt, dat ze het haar niet oehoorlijk kamt en de haardos van de gemiddelde Parisienne doet denken aan die van een Geisha wóer lokken aan een wervelstorm blootgesteld zijn geweest. Zou Ze niet diep verontwaardigd zijn bij het horen van andere verwijten, als daar zijn: ze kan zich niet opmaken, doet het vaak niet eens en wanneer ze het doet. ziet ze er uit als een pop uit een wassenbeeldenspel. Poeh. zegt Jean Sorward. de Parisiennes denken, het zonder make up te kunnen doen, net als de Italiaanse vrouwen, maar die hebben een natuurlijke schoon heid, vooral wat hun teint betreft. Daar zitten ze nu de Parisiennes. Maar de Parijzenaars zijn hun te hulp gesneld. ..Paris Journal" begon een 'heftige oole- miek met de „News Chronicle", waarin Jean Sorward haar „perfide" beschuldi gingen gelanceerd heeft. De polemiek begon, zoals wel meer voorkomt, met een kwajongensrepliek. Zo- 'ets van kijk naar je eigen.. Ja schold „Paris Journal" je moet die Engelse misses eens over onze boulevards *ier dwei.. pardon lezer, neen, zien schui- 1! Wat wij hier van de Engelse vrouwei zien, is om te huilen. „Paris Journal" ging er ook toe over, een enquête onder zijn lezers en leze ressen uit te schrijven. En laat nu Jean Sorward een klein beetje gelijk krijgen. Want in vele antwoorden op de enquêtt wordt erkend, dat de Parisiennes ondei de twintig jaar, dus het Saint Germain- des-Prés-type. het aankijken niet waart zijn. Ze kammen inderdaad hun haar nau- welijks, of helemaal niet. kleden zich af schuwelijk en schijnen niet eens te ver moeden. dat een vrouw elegant kan zijn zelfs de plicht heeft, elegant te wezen Deze uitspraak is voor een andere kran aanleiding geweest, zijn correspondent in Londen op te dragen een onderdek ir te stellen naar de wijze, waarop de Engel se vrouwen zich kammen en kleden. Wij hebben een stil vermoeden, dat hii ten aanzien van de Londense vrouwen tot, dezelfde conclusie komt. als Jean Sor. ward ten aanzien van de Parisienne: kwam. En wel als een simpel gevo'r van het feit. dat ze allebei vermoedelijk alleen naar de vrouwen op straat zuller. kijken. Ile ch-ique Parisiênne paradeer echter niet over de boulevards. Ir. Lon den zal het met de elegante vrouwen ver moedelijk óók zo zijl.'. 'Jk De Hoge AutoritetJMfeeft haar instem ming betuigd met d'éjïüeuwe prijsschaa van de Belgische kófeh die begin dez week door de prodüöpnten is ingediend Zij heeft, toegestaan'Wat die prijsschaa van 15 juni af van krJSht wordt en stelde de Belgische kolenmijnen aldus vrij vai de normale procedure inzake kolenprijzer waarbij bepaald wond/, dat de pri.iswijz; gingen vier weken |i|>raf aan de Hog: Autoriteit moeten warden medegedeeld ■lyr. A. Beek, bisschop van Salford dia de leiding geeft aan de strijd voor de rechten van het katholiek onderwijs in Engeland en Wales. uitwendige herstellingswerkzaamheden, evenals voor verbouwingen en uitbrei dingen, maar het heeft het recht op 50% subsidie van het ministerie van onder wijs voor dergelijke uit te voeren wer ken. Deze subsidieregeling gold voor bestaande scholen. Voor nieuwe scholen werd door de staat geen enkele subsidie gegeven, tenzij in.bepaalde ge vallen bewezen kon worden dat de nieu we school een bestaande verplaatste school verving. De katholieken hadden gehoopt dat de minister van onderwijs de huidige subsidie van 50% zou verhogen tot 75% en -"at bovendien dezelfde 75% subsidie zou gegeven worden voor alle nieuwe scholen. In de voorstellen, die minister Lloyd donderdag aan de Kamer heeft voorge legd worden de volgende twee verho gingen aangekondigd: 1. Een subsidie verhoging van 50 tot 70 voor de bestaande „Aided Schools". 2. Een aan bod van 75 subsidie voor nieuwe middelbare scholen, die in hun geheel of voor het grootste deel nodig z(jn als voortzetting van bestaande lagere scho len. De verwachtingen van de katholieken zijn dus slechts ten dele in vervulling gegaan, al moet gezegd worden dat in siders al van het begin af een soort tussenvoorstel hadden verwacht, bekend als zij waren met de oppositie die de minister moest ondervinden van de zij de van de „non-conformists" d.w.z. de niet-anglicaanse protestantse groeperin gen. De lasten van het katholieke onder wijs zullen in de komende jaren een hoge post blijven op het budget van de Engelse katholieken, maar ongetwijfeld heeft het stille, zorgvuldig voorbereiden de werk van de bisschop van Salford, mgr. A. Beck, voorzitter van de Catho lic Education Council, en van de secre taris, de heer R. A. G. O'Brien, toch tot een belangrijk resultaat geleid. De weg naar de gelijkstelling is nog heel lang en voor vele Engelse politici en onderwijsspecialisten die nog niet van de rechtmatigheid der katholieke eisen overtuigd zijn, zou het nuttig zijn, een vertaling te maken van dr. Cassianus Hentzen's belangrijke artikelen in „Het Schoolbestuur" van aug.-sept. 1958 over „Consequenties voor de onderwijspoli tiek uit de beginselen van de liberale democratie". Maar van de andere kant moet men in de wandelgangen van het Britse parle ment altijd voorzichtig zijn met woor den als „recht" en „consequentie", die voor de Engelse parlementariërs veel minder duidelijk spreken dan de sport- term „fair". De katholieke onderwijs specialisten in Engeland kennen deze mentaliteit en hebben door hun groot begrip voor de situatie bereikt, wat de minister donderdag aan het parlement heeft voorgelegd. Zoals de bewindsman heeft toegezegd, zullen zijn voorstellen nog voor het einde van deze parlemen taire zitting worden behandeld. Al zal er van de zijde van bepaalde parle mentsleden nog wel enig bezwaar ge maakt worden, toch zullen de nieuwe voorstellen ongetwijfeld worden aange nomen. Alle partijen willen vermijden, dat de schoolkwestie een inzet wordt in de komende verkiezingscampagne. TH. ZWARTKRUIS, Litt. Drs. 13. Acnta.oos aert t eru.nand het tweede cieci uoo. aan, opeens, valt zijn blik op de tite? van een hoofdstuk, zakelijk en degelijk door ir. Lepere, divisie-inspecteur van het Keizerlijke Korps voor Bruggen en Wegen en lid van het fameuze Egyp tische instituut, samengesteld: „Kanttekeningen bij een ver binding van de Indische Oceaan met de Middellandse Zee via de Rode Zee en de landengte van Suez". Ferdinand knippert met de ogen en vaag in hem begint een idee te groeien. Ongemerkt valt de donkere nacht in. Maar als de ochtendschemering door breekt en de horizon in uitbundige kleuren zet, leest hij nog. .Een gedachte spookt hem steeds maar door het hoofd. Wat zei consul Minaut ook Weer? Bij elke stap zul je onsterfelijke her inneringen vinden aan je vader. Als Frankrijk aan iemand zijn vriendschap met Egypte te danken heeft, dan is het wel aan hem. Minaut kreeg het volle pond gelijk. Want als Ferdinand zijn opwachting maakt bij de machtige Pasja Mohamed Ali, wordt hij keizerlijk onthaald. De Pasja heeft het zilveren cou- vrt log niet. vergeten.,.. 14. Vijftig zonen heeft Mohamed Ali. Maar, hoe kan het ook anders, voor de jongste voelt hij het meest. Maar de jongen. Mohamed Said, heeft een gebrek: hij wordt te dik. Ali, die al een militaire loopbaan voor hem uitgestippeld heeft, zet alles op alles om zijn zoon te vermageren. Veel helpt het niet. Op een goede dag toont de Pasja een hele ris aantekeningen aan Ferdinand de Lesseps. Maar tussen al die statistiekjes en ge tallen is er één bij, waar Ali een hard hoofd over heeft: „Dit cijfer hier interesseert me. Het betekent zijn gewicht. Als dat terug loopt, kan hij vragen wat hij maar bedenken kan, en hij krijgt het. Maar als, hij weer zwaarder wordt krijgt hij straf." Ferdinand lacht even en stelt de Pasja voor, om Mohamed-Said op dieet te zetten en hem een behoolijk pittige vermagerings kuur te laten ondergaan. Dwars door de golvende vlakten van de woestijn, waar de zonnestralen walmend vanaf slaan, neemt de Fransman hem mee. Urenlang dwalen ze onder een stekende hitte. Said krijgt zelfs rijlessen. Maar af en toe kan Ferdinand het niet over zijn hart verkrijgen, om de jongen honger te laten lijden. En stiekum. zonder dat de Pasja er iets van weet. bestelt hij na hun lange wandelingen Said's lievelingseten: r"""rironi. •- i" r"A* V.-- Wl._ Wuiai legendarisch. Ferdinand, een vlot prater en een enthousias danser, wordt, waar hij ook komt met open armen ontvangen. Nog geen twee jaar na zijn aankomst wordt hij directeur van het consulaat. 1834Een zwarte, sinistere dood, de pest, berooft Alexandrië van duizenden inwoners. Op iedere drie sterft er eenPaniekRadeloos dwaalt de bevolking door de steegjes. Maar Ferdinand zit niet bij de pakken neer, koopt medicijnen, en helpt waar er maar te helpen valt. pest,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4