Chief Wh»» ftSSÖ vaderdag Peek&Cloppenburg Kort geding tussen circus Krone en circus Boltini Gillette Geef vader een Gillette Rocket geschenken-tips No-iron Shirts Dienstplichtwet wordt aan de grondwet aangepast Orion pullovers Dassen Landelijke vereniging voor Katholieke kinderuitzending opgericht Vaderdag „Men kan mij afzetten l Mogelijkheid tot verlenging van de diensttijd wordt niet in praktijk gebracht „Laat die mensen ook een centje verdienen" Stichting voor exploitatie der tehuizen Dri. te Oudewater 31L - wwm wmmi ii Pensioenwet geving wordt herzien PAUS sticht Lateraanse universiteit ooft op Vadert Zip! dtm Water, zeep*en Blauwe Beeld van expositie vermist Prof. dr. A. A. Ariëns 1 w/ - I Massa-bij eenkomst in West-Berlijn Soldaat uit Haarlem veroordeeld Daily Mirror moet Liberace schade vergoeding betalen C. J. M. Knibbeler, S.M.M. - i - 8 ij DONDERDAG-"18 JUNI 1959 PAGINA 5 voor 4.50 50 stuks fl. 2.50 en... het beste resultaat geeft Gillette scheercrème Geestelijk adviseur van de K.F.C. Her denking opstand van 17 juni Geef hem een echte gouden ERDAG SM teuentWgi Advertentie V'-kwaliteitspophn ''Crown onmisbaar voor reis en vakantie jjüSFa speciale "elk wat wils" collectie 90 Terlenka gn Terylene go Zuiver Ziide Italiaanse import De minister van defensie, S. J. van den Bergh, zal vandaag de opmerkin gen beantwoorden, die in de Tweede Kamer zijn gemaakt naar aanleiding van het wetsvoorstel om de dienst plicht aan te passen aan de reeds in 1956 veranderde grondwet. Hierdoor wordt het mogelijk gemaakt dat ook dienstplichtigen van de land- en lucht macht naar Nieuw-Guinea worden ge zonden zonder dat hiervoor een aparte machtiging bij wet wordt gegeven. Om nog steeds niet opgehelderde redenen heeft minister Staf destijds veronacht zaamd deze mogelijkheid, die de grond wet biedt, ook in de dienstplichtwet over te nemen. Door de afwijzende houding die de socialisten vooral tegen het eind van 1958 tegen de Nieuw- Guinea-politiek van het kabinet-Drees zfjn gaan aannemen, is de consequentie Van deze grondwetswijziging thans aanleiding geworden tot verzet in deze kring. De heer Wierda (P.v.d.A.) bracht dit verzet onder woorden en herinnerde 'aan de uitlating van mr. Burger op de Fakkeldragersdag in november 1958, die mede aanleiding werden tot de re geringscrisis. Daarbij hebben de socia listen, in afwijking van wat zij in het voorlopig verslag op dit ontwerp naar voren hebben gebracht, plotseling stelling genomen tegen de Nieuw-Gui- nea-politiek, die het kabinet-De Quay slechts wil voortzetten, zoals de minis ter-president onlangs uitdrukkelijk heeft medegedeeld. B;j monde van hun militaire deskun dige Wierda voeren de socialisten thans aan, dat het van. principieel be lang is, dat zonder een aparte wet geen uitzending van dienstplichtigen ge schiedt, zolang er nog voldoende vrij willigers voorhanden zijn. De rechtspositie van de dienstplich- De rechtbank te Groningen heeft zich woensdagmiddag gedurende twee en een half uur intensief bezig gehouden met het kort geding dat door het Duitse circus Krone aanhangig is ge maakt tegen de internationale circus show van de heer A. Akkerman, beter bekend onder zijn artistennaam Tony Boltini. Het circus Krone had het cir cus Boltini gedagvaard omdat het zich in zijn naam aangetast en financieel benadeeld voelde door de vorm van publiciteit zoals die door het circus Boltini gevoerd werd bij de komst van dit circus naar Groningen. Het treedt daar thans op ter gelegenheid van de lustrumfestiviteiten van de Groningse universiteit. Circus Krone eiste In de dagvaar ding een onmiddellijke staking van de door Boltini gevoerde vorm van publi citeit met een dwangsom van duizend gulden voor iedere overtreding. Het stelde verder als eis, dat de interna tionale circus show binnen vierentwin tig uur na de gerechtelijke uitspraak alle voor het circus Krone schadelijke aanplakbiljetten zou hebben verwij derd. Want het ging namelijk om de aanplakbiljetten. Volgens het Duitse circus waren deze er op gericht bij het publiek in Groningen de suggestie te wekken, dat het niet met het circus Boltini maar met dat van Krone had te doen. Vooral had circus Krone zich boos gemaakt om zinnen als „Het circus waar heel Nederland op wacht" en „Kroonen komt naar Groningen". Deze Kroonen is namelijk Bob Kroo nen. de leider van het circusorkest van Boltini. In de grote zaal van het gerechts gebouw stond een groot reclamebord opgesteld. Het was volgeprikt met af fiches met de gewraakte zinnen. De zitting duurde twee en een half uur en in deze tijd viel er zo het een en ander te beleven. Tot zijn grote ver bazing werd zelfs een journalist van een landelijk ochtendblad uit Amster dam plotseling door de president van de Groninger rechtbank, mr. C. J. J. W. van Groeningen, naar voren geroepen om als getuige op te tre den. Het ging namelijk om het zinnetje, dat deze journalist in eën rubriek van zijn dagblad had geschreven naar aan leiding van een gesprek, dat hij zou hebben gehad met de directeur van Krone over de door Boltini gevoerde reclame. „Ach, laat die mensen ook een centje verdienen" zou de directeur tegen hem gezegd hebben. „Dat klopt niet", zei de plotseling eveneens als getuige naar voren gehaalde heer J. K. uit Den Haag, de perschef van Krone, „Ik heb dat gezegd", zei hij en dat moest de journalist toegeven. „Maar", zo zei de journalist, „de heer K. heeft dit gezegd als zijnde een uit lating van de directeur van Krone De heer K. ontkende zulks. Alles hangt nu dus misschien af van dat ene zin netje. De uitspraak is vrijdagmiddag. Advertentie Hij heeft heus wel recht op zo'n mooi precisie-scheer- apparaat, met dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes, ver pakt in een attractief plastic etui. Hij heeft er jaren plezier van en elke dag zal hij zich schoon en fris voelen, wanneer hij zich scheert met tigenzou zijn aangetast, te meer om dat in het nieuwe wetsvoorstel de mogelijkheid wordt geopend (art. 32) om militairen die buiten Neder land dienen voor ten hoogste vier maanden langer in werkelijke dienst te houden, terwijl volgens een ander artikel (28) de diensttijd van dienst plichtigen bij de landmacht met ten hoogste twaalf en bij de lucht, en zeemacht met ten hoogste zes maan- den kan worden verlengd. De regering heeft in haar laatste schriftelijke antwbord aan de Kamer meegedeeld, dat zij onder de huidige omstandigheden geen gebruik van deze laatste mogelijkheden tot dienstplicht verlenging zal maken. Niettemin wilde de heer Wierda weten, of de regering misschien over gegevens beschikt, die een koerswijziging in haar beleid ten aanzien yan Nieuw-Guinea zouden rechtvaardigen. Mr. Roosjen (A.R.) wees op de merkwaardige mentaliteitsverandering van de Partij van de Arbeid ten op zichte van dit wetsontwerp. Hij zag geen enkele reden om een wijziging in de grondwet, waartoe reeds lang gele den is besloten, niet thans in een or ganieke wet over te nemen. Van de beeldhouwwerken-expositie in de open lucht in Etten, gehouden ter gelegenheid van de luchtvaartfeesten, is bij het scheiden van de markt, een beeld gestolen. Toen maandagmorgen de beelden in vrachtauto's werden ge laden, werd het werk „De Vogel" van J. Grosman (waarde 3000) dat in het plantsoen aan de Julianalaan had ge staan, vermist. Zaterdagmorgen werd een ander beeldje vermist, maar dit was door drie beschonken personen meegeno men naar Bergen op Zoom. Ditmaal wijst alles erop, dat diefstal in het spel is. Het werk van Grosman is non-figura tief. Het materiaal bestaat uit een le gering van lood, dat bij omsmelting geen waarde heeft. Advertentie Chief hip i»i?-1h ■y'.t (Van onze verslaggever) Tijdens de woensdagmiddag te Am sterdam gehouden algemene vergade ring van de Vereniging Katholieke Kin- deruitzending in de bisdommen Haar lem en Rotterdam hebben de in groten getale opgekomen afdelingsafgevaar digden met algemene stemmen beslo ten om samen met de hoofdafdeling kinderuitzending van het Nederlands r.-k. huisvestingscomité te 's-Hertogen- boseh één landelijke katholieke vereni ging voor kinderuitzending op te rich ten. Er wordt naar gestreefd om de nieu we organisatie 1 september ten doop te houden. Alle katholieke tehuizen zul len er bestuurlijk in vertegenwoordigd zijn. De gewijzigde situatie betekent niet, dat de tehuizen, waarover de ver- I eniging thans beschikt, in eigendom aan de nieuwe landelijke vereniging over- gaan. Zij zullen voorlopig zelfstandig onder eigen bestuur blijven. De bestaan- Als opvolger van prof. Kors is prof. dr. A. A. Ariëns benoemd tot geestelijk adviseur van de Stichting Katholieke Filmcentrale (K.F.C.). b y V - -7 De onzekerheid waarin de bevolking van Uudewater teder jaar verkeert verdwenen. Ieder jaar heeft een ooievaarsechfpaar zijn nest op de hoge sc steen van het raadhuis en moet men in Oudewater gisen of er wel of n to ja, hoeveel ooievaars te voorschijn komen. Dit jaar hebben drie zeer ooievaartjes het levenslicht aanschouwd.. Naar de mening van minister T0xo- peus kunnen de uit de algemene toe- slagwet voor gepensioneerden 1956 voortvloeiende toeslagen niet worden beschouwd los van de beperking van de pensioenen bjj gelijktijdig genot van algemeen ouderdomspensioen. Het toentnalige kabinet heeft zich iminers op het standpunt gesteld, dat die be perking slechts gerechtvaardigd zou zijn, indien de op 1 januari 1957 reeds lopende pensioenen zouden worden aangepast aan het op dat tijdstip gel dende algemene salarisniveau. Of de z.g. oude pensioenen de bewe ging van het peil der nog toe te kermen pensioenen ook in de toekomst dienen te volgen, is een vraag, waarop de regering thans nog geen antwoord kan geven. Over dit vraagstuk en over de andere in het eindrapport van de staatscommissie-Van Poelje gedane voorstellen zal de regering zich uit spreken bij de indiening van een wets ontwerp betreffende de herziening van de pensioenwetgeving. De minister hoopt dit wetsontwerp nog dit jaar in te dienen, zo ze£t hij in een nota aan de Tweede Kamer n.a.v. het verslag over een begrotings wijziging 1958 in verband met toeslagen aan gepensioneerden ten laste van het algemeen burgerlijk pensioenfonds. Paus Joannes XXIII heeft door een Motu. Proprio, dat gedateerd is 17 mei 1959 en dat gisteren is gepubliceerd, besloten, dat het Lateraans Atheneum, hetwelk de faculteit van godgeleerd- beid en wijsbegeerte, het pauselijk in stituut voor beide rechten, het pauselijk instituut voor de zielzorg en het pause- ljtjk instituut Jezus Magister omvat, voortaan zal heten „Pauselijke Univer siteit van Lateranen", aldus meldt het K.N.P. In zijn beslissing, die hij eigenlijk riiet „uit eigen beweging" heeft geno- ijnen, maar naar zijn eigen woorden op \ferzoek van het Lateraans Atheneum, overweegt de Paus, dat in het verleden reeds zovele beroemde mannen hun titel aan het instituut hebben behaald. Sommige mensen willen wel beweren dat Vaderdag door slimme kooplieden is uitgevonden. Misschien is dat zo. Maar ik houd het er toch op, dat de Vader dag door gezamenlijke moeders in het leven is geroepen, als een soort verplichte bezinning op on vermijdelijke verantwoordelijkheden. Wij, vaders, hebben, geloof ik, nogal eens de neiging ons vaderschap te beschouwen als een aangewaaide sta tus, die ons overigens behoedt toe te geven aan een aangeboren voorkeur voor loszinnigheid. Moeders zien dat allemaal heel anders; veel positiever. 'Zij hebben natuurlijk gelijk. Zij hebben overigens ook gelijk als zij de verplichte bezinning met enige feestelijkheid omkleden. Wat kunnen moeders voor vaders doen op vader dag? Ik heb ergens gelezen: „Vader dag-jeneverdag". Daar zit natuurlijk wel iets in, maar het is toch te grof van opvatting. Het kan genuanceerder. Moeders kunnen vaders het best fê teren, dunkt mij, door hen voor één dag in hun door hen zelve vastgestel de waarde te laten. Zij zullen zodoen de hun afhankelijkheid het beste be seffen; de vaders bedoel ik. Ook de kinderen hebben in dezen hun taak. Laten zij hun liefderijke aan dacht op vaderdag frontaal op moeder richten. Daar voelt vader zich wél bij. En hij kan volledig bezit nemen van zijn rust, zijn bezinning en van zijn glaasje en rokertje. Tot heil van alles en iedereen. En dit zij Uw parool: vier zondag vaderdag als was het moeder dag. de vereniging zal daartoe in een stich ting worden omgezet en het bestuur daarvan blijft dus verantwoordelijk voor de exploitatie der tehuizen. De le den van het stichtingsbestuur zullen worden aangewezen uit de thans zit ting hebbende personen van het hoofd bestuur. Blijkt na een bepaalde werk periode, dat de nieuwe vereniging zich gunstig ontwikkelt, dan kunnen de te huizen te zijner tijd worden ingebracht. Aan het samengaan van de beide or ganisaties, waarmee het Nederlandse episcopaat in beginsel akkoord gaat, zijn tal van voordelen verbonden, al dus de voorzitter, de heer J. H. A. M. Anten te Velsen, in zijn openingsrede. Het betekent onder meer een centrali satie van het uitzendapparaat, een con centratie van de beleidsvoering en een op- en uitbouw van de kinderuitzending in die gebieden van Nederland (bijvoor beeld de noordelijke provincies) waar de kinderuitzending nog nauwelijks bekend is. Een ander belangrijk winstpunt is, dat de katholieken bij overleg op lan delijk niveau zich als een eenheid kun nen presenteren. Ook de plannen tot stichting van een landelijk tehuis voor gehandicapte zwakke kinderen, waartoe ook debiele en imbeciele kinderen zijn te rekenen, krijgen door een eendrachtige samen werking meer kansen Het nieuwe centrale bureau zal in Den Bosch worden gevestigd. De heer J. A. Fransen te Amsterdam wordt met de directie belast. Het hoofdbestuur wordt verder gemachtigd om de statuten der stichting te doen samenstellen en ver dere details uit te werken. Bij de be stuursverkiezing werden de heren Th. Kalkhoven te Amsterdam en M. v.d. Vlugt, voorzitter van de kring West- Friesland, alsmede mevrouw A. Mus- kens-Reinouts van Haga (afdeling Alke made) benoemd. Ter gelegenheid van de, zesde ver jaardag van de opstand der Oostduitse arbeiders op 17 juni 1953 is in West- Berlijn gisteravond een massa-bijeen komst gehouden waaraan 60.000 perso nen deelnamen, aldus meldt U.P.I. De president van de Westduitse bondsrepu bliek, dr. Theodor Heuss, was eveneens aanwezig. De burgemeester van West- Berlijn, Willy Brandt, hield een toe spraak waarin hij de Westberlqners ver zekerde dat zij hun vrijheid zouden be houden onder bescherming van de Wes telijke geallieerden. De krijgsraad te Den Haag heeft tij dens zijn zitting van woensdagmiddag een 21-jarige dienstplichtige soldaat uit Haarlem veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden en een geldboete van 125 gul den subs. 20 dagen hechtenis. Verdach te werd ervan beschuldigd in de zomer van verleden jaar 26 ampullen met morfine te hebben ontvreemd uit de rustkamer van een fourier. aan wie hij als hulp was toegevoegd. Verdachte, die in de farmaceutische industrie werkzaam is, had hiermee een handel tje willen drjjven. Hjj had reeds twee ampullen bij wijze van monster aan een vriend gegeven. Op zeker ogenblik was hp echter bang geworden en had de 24 andere ampullen vernietigd. De auditeur eiste een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maan den en een geldboete van 150 gulden subs. 30 dagen hechtenis. Hij verzocht echter vrijspraak van de eveneens ten laste gelegde overtreding van de opiumwet aangezien beklaagde de am pullen daarvoor te korte tijd in zijn bezit heeft gehad. Na raadkamer werd verdachte veroordeeld tot de genoem de straf. De Amerikaanse pianist Liberace is gedeeltelijk 4n het gelijk gesteld wat betreft zijn vordering om schadever goeding die hij tegen de „Daily Mir ror" en de aan dit blad verbonden „columnist" Cassandra, alias William Connor, aanhangig heeft gemaakt we gens ziins inziens beledigende uitlatin gen in twee artikelen over zijn persoon. De gewraakte artikelen, van de hand van genoemde Cassandra, zijn in sep tember en oktober 1956 in de „Daily Mirror" verschenen. De jury van tien mannen en twee vrouwen sprak als haar oordeel uit dat bepaalde bewoordingen in het eer ste artikel de aantijging bevatten dat Liberace homosexueel was, in feite niet juist waren en geen toelaatbare commentaar vormden. Aan Liberace werd een schadeloosstelling van acht duizend pond sterling (ruim tachtig duizend gulden) toegewezen. De jury oordeelde de aanklacht betreffende het tweede artikel niet bewezen en noemde dit toelaatbare commentaar. Advertentie De radioluisteraars maken za terdag kennis met een nieuwe Lichtbakenspreker, de Bond Zonder Naam krijgt een nieu we geestelijke leider. „Ik kan me de nieuwsgierigheid van de journalisten begrijpen," zegt de zesendertig jarige pater Charles J. M. Knibbeler, maar verwacht van mij geen exposé van wat ik van plan ben te ondernemen. Dat zou niet juist zijn. Ik wil zo onbevangen mogelijk tegen over het werk staan, dat de pater Provinciaal mij heeft op gedragen. Ik ben nog aan het denken en intussen geef ik wat assistentie hier in de Voorscho- tens Haagse Scliouw-parochie." We hebben hem gevonden in het klooster te Voorschoten, dicht bij de Rijksweg Den Haag Amsterdam, waar hij zich heeft teruggetrokken. Dit wordt zijn „voet-aan-de-grond" bij het zwervende werk, dat na zondag aanstaande het zijne gaat wor den. Pater Loop, tien jaar Bond Zonder Naam radiospreker, geestelijk vader van vijfhon derd lichtbakens (stel u eens voor wat dat betekent) achtte de tijd van zijn vertrek geko men. Er moet wat overleg ge- iveest zijn van geestelijke over heid, bestuur van de Bond Zon der Naam en het Provincialaat van de paters Montfortanen en het resultaat was. dat pater Knibbeler, paedagogie studerend in Leuven, een ijlboodschap kreeg om zich met de pater Provinciaal in verbinding te stellen, van wie hij te horen kreeg, dat het werk in de „Bond van de naastenliefde" en de taak van radiospreker, waar iedereen met kritisch gespitste oren naar gaat zitten luisteren zich afvragend of het „Henri de Greeve-peil" bereikt wordt, voortaan voor hém was. Wie is pater Charles J. M. Knibbeler? Uit onze eigen ervaring: een pater met een zachte radiostem, die praat met de wil om uw hart binnen te treden, die dus ook zéker met zijn stem de huiskamer kan halen. Een jonge man met lichte, onverschrokken ogen in een rustig sympathiek gezicht. Een priester, die het jammer vindt, dat in de héle grote kerken de waarheden van het geloof de mensen tóegebruld moeten worden. Hij zegt het zélf zo. „Het lijkt alsof de jrredikant, op de markt staat, maar zijn artikelen zijn er te goed voor." De moderne mens verdraagt die toon ook niet meer." Pater Knibbeler put uit eigen ervaring, want hij is negen jaar missieprediker geweest; deed mee aan de parochie-missies: nam deel aan de voorbereidingen tot de milieu-missies, die volgens de adviezen van psychologen en sociologen méér op de huiskamers van de katholieken is gericht en zijn voorkeur ging steeds Uit naar het houden van conferenties en retraites in gesloten kring. Pater Knibbeler heeft over zijn werk nagedacht, natuurlijk, hij pindt het tóch wel een voordeel, boven de predikaties in de kerk, dat de luiste raar meester is over het knopje van de radio en het programma af kan zetten als het hem niet bevalt. De spreker is nu altijd in contact met geïnteresseerden, u-aarvan hij hoopt, dat het getal zo groot mogelijk zal zijn. Pater Knibbeler kende „De Bond Zonder Naam" méér dan opper vlakkig, omdat hij Montfortaan is en dus extra-belangstelling heeft voor het werk, dat een orde-genoot was opgedragen. Maar méér nog: „men móet belangstelling hebben voor de naastenliefde, omdat liet onmogelijk is te leven zónder haar. Daarom is nu voor mij ook helemaal niet actueel de vraag of ik het prettig vindt of niet. nu ik de kans krijg door middel van De Bond Zonder Naam de naastenliefde principieel te 'stellen." We volgen nog even zijn levenscirkel en opleidingis daarin altijd erg belangrijk. „Zegt u ma ar, dat ik de beste opleiding thuis heb gekregen in Hoensbroek, waar ik op 29 december 1922 geboren ben, als zevende in een gezin van acht kinderen, dat ik onvergetelijke herinneringen .heb aan mijn laoere studies in dat romantische kasteel van de paters Conventuelen te Wijnandsrade en mijn hogere studies aan het groot-semi narie te Oorschot, waar ik in 1948 Montfortaan werd." Voor de rest' zaterdag a.s. begint het.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5