Mohammed Abdul kon eindelijk gebracht aan de praat worden machinist verstaat zijn Indiase dialect Hojre Autoriteit der EGKS Nieuws van Goeree Overflakkee Districtskeuring slechts bewijs van bovenstaand feit Ook Hofplein een onderdeel van Rotterdamse stationsmetamorfose Twee Chinezen torsten vracht van 9 kg. opium Heli-Rama: een „drankje", de zon en blazende helikopters Reclame Eerst paspoort, dan terugzending 17-jarige visser dreef rond dagen op omge slagen prauw Vragen van de heer Nederhorst Tractor verdrong paard Rotterdamse politie deed een voortreffelijke vangst PLEM had minder gunstig jaar De Amerikaanse voor stellen rond de OEES Exploitatiesaldo over 1958 aanzienlijk hoger Limburgse Sociale Studieweek te Rolduc Schamele opkomst en gebrek aan bedrevenheid Vrachtenmarkt Vismarkt Zicht op stadscentrum Parkeerruimte voor 1100 auto's en 50 autobussen Parry O'Brien stootte kogel 19.40 mtr. Kreijermaat gastspeler bij Feijenoord Kleuter aangereden Maakt voor Uw zaak 3 CN D C DONDERDAG 18 JUNI 1959 PAGINA 6 O „Union Jack" op Fadipura Mohammedaan O Zaanlandsche Scheepsbouw Dividend 12 (15) pet over verhoogd kapitaal Kwaliteit „Keren dat paard GROOTSE OPENLUCHT- TURNDEMONSTRATIE B.g.v. jubileum Sparta-Hygiëa In Amsterdams centrum De 17-jarige Mohammed Abdul, geheel tegen zjjn zin van zijn eiland, dat behoort tot de Maladiven voor de kust van India, naar Rotterdam gekomen, heeft eindelijk iemand gevonden met wie hij kan praten. Het is de 34-jarige Engelsman Brian John Clayton, machinist bij de rederij Van Uden en ergens nog een afstammeling van een Nederlander. Clayton, die nu in Rotterdam verblijft, werd in India geboren. Zijn vader had daar een plantage en ge durende 20 jaar heeft Brian er gewoond. Uiteraard kent hij de taal van het land, hetgeen wil zeggen dat hij de negen hoofdtalen spreekt. Boven dien kan hij zich verstaanbaar mak^n in het grootste gedeelte van de twintig dialecten, waaronder het weinig voorkomende Kokonsdialect, dat Mohammed spreekt. Clayton verwierf deze kennis in de oorlog, toen hy jonge Indiëers opleidde voor de dienst by de marine. divian Government Representative, met het verzoek om na te gaan of Mohammed werkelijk in Hinawaru woont en de moge lijkheden van zijn terugkeer te onderzoe ken. Voorts moet Mohammed worden voorzien van een paspoort. De Maladiven staand onder Brits protectoraat; derhalve moet Abdul een Brits paspoort hebben. Hierover is contact opgenomen met het Britse consulaat die zich hieromtrent in verbinding zal stellen met het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen. Ook tracht men bij de vreemdelingenpolitie 'n schip te vinden waarmee de jongen naar zijn eiland, of in ieder geval naar Colom bo zal kunnen vertrekken. Me>t grote moeite is hij er in geslaagd de avonturen van Mohammed in grote trekken te weten te komen. De jongen woont op Fadipura. in het dorp Hina waru. Hij is visser, zoails alle mannen op het eiland. Omstreeks 18 mei is hij in een grote boot uitgevaren. De boot werd waarschijnlijk bemand door twintig per sonen. Toen hij in het jaohtgèbied was aangekomen is Mohammed met een 30- jarige vriend, Ajji Adam, overgestapt in een kleine vlerkprauw. Deze bootjes worden door de vissers meegenomen om de eigenlijke visvangst mee te beoefenen. De grote boot doet dienst als moeder schip. Juist toen het tweetal de lijnen, waarmee men vist, wilde binnenhalen, stak er een storm op. De lijnen raakten verward in de leggers en de prauw kap seisde. Ajji Adam heeft zich niet aan het omgeslagen vaartuig kunsen vastklam pen. Men moet dU6 aannemen, dat hij is verdronken. VUf dagen op wrak. Vijf dagen heeft Abdul rondgedreven op een wrak, zonder eten en drinken. Tenslotte werd hij opgepikt door de Franse tanker Astotarak. Abdul bevond zich toen reeds op een vierhonderd zee mijlen van Colombo. Aan boord verstond niemand hem. Hij kreeg kléren en eten, terwijl de tanker zijn reis naar Rotter dam vervolgde. Als souvenir aan de vaart, die hem steedsverder van huis braoht, draagt Mohammed nog steeds de grote hoed. die de bemanning hem gaf. De kapitein van de tanker heeft in Suez moeite gedaan de jongen aan land te zet ten. De autoriteiten ter plaatse wilden hier echter niets van weten en er bleef dus niets anders over dan hem mee te nemen naar Rotterdam. Hij werd hier opgevangen door de vreemdelingendienst, die aanvankelijk met de handen in het baar zat. Op het consulaat van India wist men ook geen oplosing, omdat men niet wist waar de jongen vandaan kwam. Spoedig echter meldde zich de eerste tolk. Heel lang zaam kwamen toen de verhalen los. Uit eindelijk bracht Clayton de oplossing. Hij weet zich redelijk verstaanbaar te maken in het Kokonsdialect en heeft reeds een groot gedeelte van de sluier rond Mo hammed weten op te liichten. De jongen zelf is wat indolent. De ge beurtenissen hebben elkaar zo snel op gevolgd. dat Mohammed Abdul ze niet kan verwerken. Hij is schuw, misschien zelfs bang, maar Clayton heeft hem dui delijk weten te maken, dat hij weer naar huis zal worden gebracht. Dit brengt echter grote moeilijkheden met zich. Er is een telegram naar Co lombo verzonden, gericht aan de Mala- In bet jaarverslag van de Provinciale Limburgse Elektriciteitsmaatschappij wordt geconstateerd dat het afgelopen boekjaar 1953 minder goed is geweest dan het bijzonder gunstige jaar 1957, vootal als gevolg van het minder ge bruiken van elektriciteit door de in dustrie. Het contract, voor Amerikaanse kolen zal in 1959 aflopen, zodat de P.L.E.M dan weer meer kolen van de Limburgse mijnen gaat afnemen. In afwijking van het gestelde in het vorige jaarverslag acht de directeur van de P.L.E.M. de bouw van een eerste Nederlandse kernenergiecentrale niet urgent, enerzijds omdat men met de technische ontwikkeling van de kern energie en de apparatuur daarvoor nog steeds be^ig is en anderzijds omdat verwacht moet, worden, dat voorlopig voldoende kolen en olie voor de Euro pese en dus ook de Nederlandse elek triciteitsvoorziening aanwezig zijn. De totale stroomopbrengst beliep bij na f 55 miljoen, terwijl voor energie- opwekking en energie-inkoop rond 35 miljoen werd besteed, zodat het bruto saldo rond f 20 miljoen bedraagt. Het saldo van de winst- en verliesrekening bedraagt ruim f 400.000. Mohammed ie getrouwd en heeft twee kinderen. Het is moeilijk na te gaan, in hoeverre hij iets van westerse beschaving begrijpt. Hij kan zijn naam schrijven in Arabische letters het alfabet volgens het Urdus6ohrift. hij kan tellen en tekenen. Hij spreekt alleen het Kokons-dialect; zelfs de Indiase volkstaal is hem vreemd. Mohammed heeft precies uitgetekend waar de kleine dorpen op zijn eiland/lig gen en waar de hoofddorpen. Hij tekende er zelfs de omtrekken van een vlag bij. Clayton heeft er de Engelse vlag van ge maakt en toen de iongen de ..Union Jack" zag knikte hij verheugd. Fadipura is ongeveer zo groot, naar Clayton verondersteld als Terschelling. Op het eiland is zeker wel een districts commissaris aanwezig, die min of meer de functie heeft van een commissaris van politie Over de verbindingen van het eiland met het vasteland is nog erg wei nig bekend. Misschien is er en radiover binding van de Britse Marine. Het Kokons is een mengsel van Sanskrit een zeer oud Indisch dialect en Portugees Abdul is Mohammedaan. Hij is reeds in een moskee in Den Haag geweest. Men verstond hem daar ook niet doch AbduJ dreunde grote gedeelten van de tekst van de Koran op. Wanneer hij eindelijk weer in zijn dorp zal terugkeren, staat nog niet vast. Hij zal echter wel veel weten te verhalen over de mensen in dat vreemde land. d'ie hem niet konden verstaan. issif Euri De voorzitter van de sociale aangelegenheden van het Europese parlement, de Nederlander G. M. Neder horst, heeft de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal schriftelijk vragen gesteld over „de gevaarlijke en in strijd met het EGKS- verdrag zijnde ontwikkelingen". De heer Nederhorst vraagt of het juist is dat onlangs in Bonn tussen de ministers van economische zaken van België en West-Duitsland besprekingen zijn gevoerd over de oplossing die moet worden ge vonden voor de moeilijkheden van de Belgische kolenindustrie, en of het verder juist is, dat de Westduitse regering „heeft toegezegd dat zal worden gestreefd naar een vermindering van de export van Westduitse kolen naar België". Ook wordt gevraagd of de Hoge Auto riteit op de hoogte was van dit overleg en indien dit het geval is, waarom zij hierbij niet was vertegenwoordigd. De heer Nederhorst vraagt vervolgens De Raad van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking (OEES) zal over enkele weken voorstellen van de Verenigde Staten moeten bespreken, die deze ten aanzien van de toekomst, van de organisatie hebben gedaan en die in Europese kringen een „schok" veroos- zaakten, aldus wordt van welingelichte Amerikaanse zijde medegedeeld. De voornaamste rol van de OEES. zo wordt gezegd, is geweest de voordelen te organiseren, die de leden van de Europese „club" voor zichzelf voorbehielden en waarvan zij de Verenigde Staten uitslo ten. Onder die vorm, zo meent men in de Verenigde Staten, begint het bestaan van de OEES een anachronisme te worden. Door herstel van de inwisselbaarheid der valuta naar buiten heeft de OEES zijn be tekenis op het gebied van de betalingen verloren. Zij zal deze ook verliezen op het gebied van de handel, wanneer zoals de Verenigde Staten dit wensen, elk Euro pee., land tegenover de Verenigde Staten hetzelfde percentage van liberalisatie van de handel zal toepassen als het dit tegen over de landen van het oude continent doet. Het doel van het Amerikaanse voorsitel is dus elke discriminatie van Europa te genover de Ver. Staten te doen verdwij nen. Hetzelfde zou moeten gelden, wan neer het erom gaat een oplossing te vin den ter vervanging van de vrijhandels zone. De Verenigde Staten zijn voor een ge leidelijke oplossing niet in het kader van de OEES maar in het veel ruimere kader van de GATT (Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel) waarbij zij ook zijn aangesloten. of, indien het antwoord óp de laatste vraag ontkennend is, het hier niet gaat om een terugkeer tot de methoden van bilateraal overleg in zaken van econo mische politiek, wat ondubbelzinnig een ontwikkeling terug zou betekenen, in strijd met letter en geest van het verdrag. Daarnaast wordt gevraagd of het feit dat de regering te Bonn heeft toegezegd da export van Duitse kolen naar België te beperken „niet betekent dat het weer de regeringen zijn die de hand zullen hebben In het handelsverkeer tussen de EGKS- landen?" Tenslotte vraagt de heer Nederhorst welke betekenis men moet hechten aan cie verklaring die haar president, Paul Finet. op 15 april j.l. in de bijeenkomst van het Europese Parlement heeft afgelegd, vol gens welke de Hoge Autoriteit ingeval haar crisisplan niet door de raad van mi nisters zou worden aanvaard, haar lessen uit de situatie zou trekken. Hierbij wijst de heer Nederhorst er op, dat het plan van de Hoge Autoriteit inmiddels door de raad van ministers is verworpen. De beide werven van de Zaanlandsche Scheepsbouw Maatschappij zün in 1958 volledie bezet geweest met nieuwe bouw opdrachten. Materiaalvoorziening gaf geen moeilijkheden, terwijl er voldoende nieuw personeel kon worden aangewor ven. Nieuwe opdrachten zjjn in de loop van het jaar niet geboekt, aldus merkt de directie op in het jaarverslag over 1958. Het batig saldo exploitatierekening over 1958 heeft 903.234 (466.000) bedra gen. Met de gemeente Zaandam werd de werf in Wormerveer geruild voor een werfterrein in de Achtersluiispolder be horende bij de nieuwe werf der maat schappij. Hierdoor werd een efficiënte be drijfsvoering bevorderd. De boekwinst door deze ruil heeft 100.700 bedragen. Afschrijvingen en extta afschrijvingen beliepen in totaal 415.929 (262.000). ter wijl aan interest 18.158 (7.000) betaald werd. Diverse baten en lasten gaven een nadelig saldo van 262.456 (76.000). Na voorziening voor debiteuren ad 43.652 en voor latente belastingschulden ad 125.000 (vj. in totaal 85.000) resteert een winst ter verdeling groot 138.739 (v.j. 121.000 na bijkomende vrijgekomen belastingreserve 85.000). Voorgesteld wordt een dividend van 12 (15) pet. over een kapitaal van 1.510.073 (1.494.000). De nieuwe werf is bezet tot ongeveer juli 1960 met de bouw van drie schepen voor rekening van de Ned. Scheepsbouw Export Centrale, die bestemd zijn voor de Indonesische Spoorwegen In 1958 zijn drie schepen voor Nederlandse rekening afgeleverd. Inmiddels heeft de maat schappij zoals bekend nog opdracht ge kregen voor de bouw van drie z.g. pulp- woodcarriers voor Canadese rekening. Een van de nieuw te bouwen 6chepen van de nieuwe werf. welke een belang rijke bijdrage had in de hogere exploi tatieresultaten. zal binnenkort worden opgeleverd. Een bedrag van f 566.000 is van de te verwachten resultaten al ten gunste van het verslagjaar geboekt. De 28ste Limburgse Sociale Studieweek wordt gehouden zondag 2, maandag 3 en dinsdag 4 augustus ln Rolduc. Als alge meen onderwerp voor deze Studieweek ia gekozen: arbeid, bron van menselijkheid. Als lesgevers zullen optreden: prof. dr. M G- Piattel O.P.. Tilburg, onderwerp:. De waarheid van de arbeid; prof. dr. F. v. d Ven. Goirle, onderwerp: De ge schiedenis van de arbeid; dr F. J. C- J Nuyens, Heerlen, onderwerp: De gemeen schap van de arbeid; dr Alfred v. d Weijer O.F.M. Cap., Den Haag; onder werp: De kerstening van de arbeid (en het bedrijf sapostolaat; pater Walgraeve O.P. Leuven, onderwerp: Arbeid bron van menselijkheid- Aanmeldingen moeten geschieden vóór 15 juli bij het secretariaat van de Lim burgse Sociale Studieweek. Stationstraat 59 te Heerlen. Over alle akkers van enige omvang op Gocrce-Overfiakkee ronken tractoren en het trekpaard wordt hoge uitzondering. „Er is zelfs geen liefde meer voor het paard" betreurde de secretaris-penning meester van de Kon. Vereniging „Het Ne derlandse Trekpaard", de heer A. H. Mjjs te Sommelsdijk, toen gistermorgen woensdag voor de districtskcuring in zijn eigen gemeente slechts een tiental paarden met veulens voor de jury wer den geleid, in plaats van de negentien, die het keuringsboekje vermeldde. Dat aantal was ook maar een schaduw meer van wat vroeger op het eiland naar de keuringen kwam Thans was het maar een armetierig tro-epje dieren, dat de jury, gevormd door de heren D J. de Hartog Jager, te Her- veld, en J. Lokhorst, te Driel, te beoorde len kreeg, echter gelukkig alleen wat het aantal betrof, wan» de paarden, die er wei waren, zagen er prima uit en de veu lens niet minder. Alleen misten wij aan hen de linten, franjes en kunstige vlech ten, waarmede vroeger de paardenknechts de dieren zo presentabel mogelijk naar de keuring leidden. Ook dat gaat er dus al af. evenals de bedrevenheid in het draven met de paarden en de kunst om de dieren op z'n voordeligst te laten uitkomen. Wij hoorden een der paardenliefhebbers van de oude garde "meermalen een leider toeroepen: „keren dat paard!" en toen wij hem vroegen wat daarvan de reden kon zijn, was het antwoord: „je ziet toch wei, dat de beesten anders met hun voor benen in een put van de wei staan en dat is toch geen gezicht, een naar voren hel lend paard!" Die opmerker is trouwens erelid van de afdeling Zuid-Holland, de heer L. Slis Oude Tonge, die de glorie tijd van het paard nog ten volle heeft mee gemaakt. De uitslag van de premie- en stamboek keuring was als volgt: merrieveulens, geb. na 1 mei: Betsy van de Plaat, eig. J. W. Korteweg Ooltgensplaat. pr. 2; Udine van de Troffel, eig.-fokker J. C. Roodzant. Dirksiand pr 1; merrieveulens, geb. voor 1 mei: Anneke, eig K. C. Koese, Dirks iand. pr. 2, driejarige merriën: Anna van de Pallandt. eig. N V. van Pallandtspol- der Middelharnis. pr. 2A; Coba, eig. C. Stehouwer. Melissant. pr. 2 B; 4 - tot 7-ja rige merriën: Rietje van Pallandt. eig. N V. van Pallandtspolder, Middelharnis. pr. 1. Emma van Pallandt, eig. N.V. van Pallandtspolder, Middelharnis, Pr. 2; 4-tot 7-jarige merriën met veulen: Fannie, eig. J C. Roodzant. Dirksiand, pr. 1 B: Cos- tona van Clas.senhof, eig. J. C. Rood zant. Dirksiand. pr. IA; Irma van Welge legen. eig. J. W. Korteweg, Ooltgensplaat. nr 3; Bertha van Jan, eig. J. A. Struijk, Sommelsdijk, pr. 2B; Hersa van Dijk- zieht, eig. K. C. Koese. Dirksiand, pr. 2A; 8-iarige en oudere merriën met veulen: Martha van de Kraaver. eig. J. A. Struijk, Sommelsdiik pr. 2A; Honda, eig, K. C. Koese. Dirksiand, pr. 2. Twee rechercheurs van het hoofdbureau van politie hebben in de nacht van maan dag op dinsdag een goede vangst gedaan- Zij patrouilleerden in de binnenstad en liepen twee Chinezen tegen het ljjf, die hier en daar verdacht uitpuilden. Op grond van deze bulten hielden de politiemannen hen staande en spoedig bleek, dat het tweetal in het bezit was van een grote hoeveelheid opium, ongeveer 9 kilogram, dat een zwarte waarde vertegenwoordigt van 9000.-. De twee Chinezen gedroegen zich bij de nadering van de rechercheurs enigs zins schichtig, hetgeen de argwaan van de politiemannen nog aanwakkerde. Zij beslo ten de beide verdachte figuren naar het hoofdbureau van politie mee te nemen, waar zij aan een grondig onderzoek wer den onderworpen. Zij hadden het verdo vende goedje zorgvuldig op het lichaam verborgen. De een droeg de opium om zich heen, terwij] de ander ee,n panta lon aan had met dubbele voering, waar tussen het spui was verstopt. Voor de scherpe ogen van de Rotterdamse politie bleef deze camouflage niet lang verbor gen. De twee Chinezen, opvarenden van het Engelse motorschip „Devanha", dat in de Waalhaven lag, vertelden, dat zij het plan hadden om de opium in Rotterdam te verkopen. Zij hadden echter nog geen transactie tot stand kunnen brengen- Het was voor het eerst na lange tijd, dat de Rotterdamse politie zulk een vette buit in handen viel. De twee schepelingen, de 30-jarige fitter T S Y. en de 48-jarige timmerman A S.. die beiden woonachtig zijn in Bombay- zijn in arrest gesteld en zullen terechtstaan wegens smokkel van verdovende middelen. ROTTERDAM, 18 juni 1959 17 juni v.m 186 ton veevoer Me-ppel: 250 ton meel Zaanstreek: 500 en 300 ton stammem Ayen- 830 ton paliwpitten Zwijndreoht; 1100 torf id l./varen; 179 ton granen Alkmaar; 720 ton id. Hengelo: 331 ton id. Veghel; 250 ton id. Meppel; 138 ton buizen Helmond; 254 ton maïs Leeuwarden; 153 ton id. Maashees; 101 ton id Deventer; 195 ton id Boxmeer; 350 ton stuk goed Amsterdam; 600 ton tarwe, Enschede; 711 ton id. Leeuwarden 2 s.500 ton steen Flevo land; 10-2 ton gerst Wageningen, 112 ton id. Echt. Totaal 52 reizen. 18 juni. v.m.. 510 ton lijnzaad Maarssen: 190 ton sisal Leiderdorp; 150 ton mair Meppel; 490 ton granen Doetinchem; 100 ton id. Hoorn; 150 ton miletzaad Veghel; 69 ton zaad Stein. Station Hofplein doet ijverig mee aan de metamorfose die de stations in Rotter dam de laatste jaren ondergaan. Na de yernieuwingen en gedeeltelijk her bouw van C.S. en station Zuid wordt nu dit, door Den Haag-ga,ngers druk be zochte station een moderner aanzien gegeven. De oude overkappingen en muren- die de sfeer oproepen van zovele stations bij onze buren over het Kanaal, zullen worden gesloopt. Vanai het Heli-Rama-terras heeft men een weids vergezicht. Op deze wjjze ziet men bijvoorbeeld het stadhuis. De Heliportzjjde van het nieuwe perron wordt reeds gebruikt. Begin .juli hoopt men ook de andere zjlde gereed te hebben. De gym nastek vereniging Sparta-Hy giëa, die honderden leden uit Middel harnis en Sommelsdijk telt, waarbij de jongste jeugd niet het minst druk is ver" tegenwoordigd, herdacht deze winter het vijftigjarig bestaan. Men wil thans, ge zien het jubileumjaar, een no.g breder kring in de gelegenheid stellen om kennis te maken met het werk der vereniging en met het turnen in het algemeen. Daartoe gaat men op zaterdagavond 27 juni a.s. op het gemeentelijk sportveld „Concordia" te Middelharnis een grote openlucht uitvoering geven, waaraan niet alleen ..SpartaHygiëa" zelf. maar ook enige an dere verenigingen van GoereeOverflak kee zullen deelnemen. De Kon. Muziek vereniging „Sempre-Crescendo" zal een en ander opluisteren en ook mee defileren in de mars, die voor de aanvang van de demonstraties die beginnen te 6.30 uur nam.door de beide dorpen zal worden gehouden. En voorts werkt ook de muziek" vereniging „Apollo" mee door opluistering van de mars en met een concert op het sportterrein. Het programma van de turndemonstra- tie luidj, als volgt: opening, knotsoefening' dames, demonstratie door de zustervereni gingen SSS. Nieuwe Tonge. OKK, Oude Tonge en ONA. Den Bommel. Langemat, speciale demonstratie door een groep keur turners van de vereniging Ulysses uit Rot terdam, vrije oefening door jongens en heren, demonstratie div. oefeningen door DOS. Ooltgensplaat, Olympia uit Dirks iand en Sparta-Hygiëa. tafelspringen door de herengroep van Ulysses, lintoefening meisjes en dames van Sparta--Hygiëa. Aan de Oostzijde is dit werk reeds uit gevoerd. Hier legt men nu de laatste hand aan het nieuwe perron waarvan de Heli- port?ijde dezer dagen in gebruik werd genomen. Nog contrasteert dit, nieuwe ge. dqelte met de zijde aan het stadscentrum. Dóch binnenkort zullen ook die overkap ping en muur met de kleine geei-aange- slagen ramen tot het verleden behoren Vapaf het nieuwe perron heeft men dan een vergezicht op CoolsingeJ. Hofplein, Weena en Schiekade enerzijds en op de Pompenburg. Goudsesingel en vooral He liport, wanneer men de blik richt naar het Oosten. Bovendien ziet men langs de spoorbaan naar 's Gravenhage en die naar C.S en Zuid. ROTTERDAM, 18 juni. Heden werden aan de visafslag alhier van IJmuiden en elders 250 kisten zeevis en 200 kg. spiering aangevoerd. Prijzen: tong middel 3.904, heilbot 12.30 3 10, spiering 40—60 et., alles per kg.; schol groot ƒ4051, middel 4952, klein 3p---38, zeebot 2530. schelvis middel 3047. klein f 2025, kabeljauw groot 5860, middel t 50 -57, klein f 3234. makreel 28—29, eehanen v. eren beiden nog op schepen van de Rot. klein ƒ9>14, wijting ƒ2728, haring vors* ƒ25 terdamsche Lloyd; hij als hofmeester en —28, alles per kist. 1 zij als hofmeesteres. Zij leerden elkaar be- Naast de grote hal, op perronhoogte, heeft men een restauratie gebouwd, voorzien van een terras, die de wijdse naam Heli-Rama heeft gekregen. De heer L. J. Bouhuys en echtgenote zwaaien hier de scepter. Drie jaar geleden roepshalve kennen en na enige tijd beslo ten zij voor eigen rekening te gaan varen „Maar dan in een huwelijksbootie aan de wal", zegt de restaurateur Eerst heb ben zij de reizigers in Maassluis van ver versingen voorzien en per 1 januari 1959 vestigden zij zich in de nieuwe restauratie op hei Hofplein Men heeft getracht een rustige sfeer te scheppen in de zaak Het buffet heeft iets van een bar op de tafeltjes liggen kleden en de moderne binnenhuisarchi tectuur vari het geheel kan wedijveren mei menig nierovbouw-restaurant Niets geeft de reiziger het contine-idee van zovele stationsrestauraties Maar het terras 'daar zijn zij bijzondei trots op Bij een ..drankie" kan men ge nieten van de zon. van het uitzicht op Heliport en van het stadsgewoel: waar boven men zo veri is verheven Zo dicht zit me-ri dan bij Heliport, dat sontf de landende en vertrekkende he likopters de parasols omverblazen He' terras ligt niet aan' de straal De rusi die hierdoor wordt \/efkreg»n. betekent een groot voordeel. Maar niemand kan het terras bereiken zónder zich een perron kaartje aan te schaffen.. Een merrie met haar veulen, die be hoorden tot het tiental dat gistermor gen te Sommelsdijk voor de premie keuring van de Vereniging Het Neder landse Trekpaard werd voorgeleid. Overeenkomstig het rapport van de Commisfiic Verkeer en Vervoer s'ellen B. en W. de Amsterdamse raad voor par keergelegenheid voor bijna 1100 auto's en 50 autobussen aan te leggen langs de Nassaukade, Stadhouderskade, Maurits- kade en Hobbemakade, hetgeen zes ton zal kosten. De huidige parkeerruimte langs de Weesperzijde heeft nog voldoende capaci teit maar langs de Nassaukade Stad houderskade. Mauritekade tussen de 's-Gravensandestraat en de brug voor het Instituut voor de Tropen en tussen de Linnaeusstraat en de Dapperstraat als mede langs de Hobbemakade tussen de Roelof Hartstraat en de Stadhouderskade kunnen parkeerhavens worden aange bracht. De auto's zullen er schuin in ge parkeerd moeten worden, hetgeen bii het wegrijden wel hinderlijk is voor het ver keer maar het is toch de meest economi sche oplossing. Op enkele gedeelten van de Stadhouderskade is het wandelpad voldoende breed om een af voer weg voor de auto's aan te leggen. De bomen zijn gespaard en ais er voldoende ruimtp is. ook het voetpad. Voor de autobussen zijn 12 parkeerplaatsen geprojecteerd wöarbij ook nog gebruik gemaakt kan worden van tijdelijk niet in gebruik zlinde loswallen. De Olympische kampioen 1956 kogelsto ten, de Amerikaan Parry O'Brien, die se dert 1953 houder is van het wereldrecord op dit onderdeel, Is er dan eindelijk in geslaagd officieel het wereldrecord te verbeteren. Slechts 65 toeschouwers zagen de krachtsexplosie van Parry O'Brien ojt de Sintelbaan van de universiteit van San Antonio te Pomona (Californië) toen hjj de 7/4 kg. degende kogel 19.40 meter van zich af stootte en hiermede zjjn wereld record en dat van zjjn 19-jarige landge- noor Dalls Long met 15 cm verbeterde. O'Brien, die in een periode van zes iaar niet minder dan elfmaal zijn record scher per stelde hij begon met 18 meter en op 2 november 1956 te Los Angeles eindig de hij voorlopig met 19.25 m. zag in dit seizoen zijn troon wankelen, toen achter eenvolgens Dalles Long het wereldrecord evenaarde en verscheidene malen over trof, terwijl ook Bill Nieder met een af stand van 19.41 meter aankondigde kan didaat te zijn om zijn naam op de wereld- recordlijst te laten bijschrijven. Maar door Amerikaanse slordigheid men kijkt daar niet op een paar centi meter en ook de accommodatie voldeed niet aan de eisen kwamen de geleverde prestaties niet voor erkenning in aanmer- kign. Dit was ook het geval toen Parry O'Brien j.l. zaterdag tot 19.44 meter kwam. Nu O'Brien weer alleen bezitter ls van het wereldrecórd wil dit zeker niet zeg gen dat het laatste woord gesproken is, want zowel Dallas Long als Bill Nieder willen nog voor de Olympische spelen 196" te Rome de grens van twintig meter be reiken. In de eindstrijd om de Vriendschapsbe ker die vanavond in het stadion Feiie- noord zal worden gespeeld tussen Sedan en Feijenoord hebben de Rotterdammers Kreijermaat van EUnkwijk die. zoals be' kend, gaarne naar FetjenoOrd zou over' gaan, als gastspeler opgesteld. Een beslis sing over een transfer van de Utrecht?1" is nog niet genomen. Wellicht wil Fei.ie' noord eens zien wat hij presteert Het el*' tal. dat morgenavond ln het veld zal ko men ziet er nu als volgt uit doel: Pieters Graafland achter: Kerkum en Bak mid den: Kreijermaat Walhout en Van Woei" den. voor: Meljers Rijvers. Van der GtiP Schouten en Moulijn Op de hoek van de Heemraadswin|,e' en de SchietbaainJaan stak de \rierisrVe Jaooba van Rossem uit de Van der Poel- straat gistermiddag plotseling de ws over. Een naderende motorrijder krep" geen gelegenheid meer om zijn voert""" tot stilstand te brengen en kwam m"' het meisje in botsing. Met verwonding'; aan het hoofd armen en benen werd in Bergwegziekenhuis ter verplegi"- opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6