Imposante uitvoering van Mahlers Tweede Symfonie Meesterschap en gloeiende bezieling onder de leiding van Eduard Flipse ARRESTATIE NA VONDST VAN DODE MAN Zaak met vreemde kanten KwelI Voorzitter waarschuwt tegen herleving klassestrijdgedachte Hilton-hotels krijgen regeringsgarantie de GROMYKO BESTUDEERT WESTELIJK VOORSTEL DE. EILANDER Soelaas aan het hart De schooljeugd en 1940-'45 p"Lovely Kardinaal König bij Eisenhower Dronken met 100 km-vaart BRIE VEIN van lezers □Agenda van het Holland-Festiva Weinig kennis van onze vrijheidsstrijd Concertgebouworkest naar V.S. en Canada 40 jaar Alg. Werkgeversvereniging Zware straf voor automobilist Nehroe waarschijnlijk naar Kerala Dodelijke ongevallen KRISWILL-PIJPEN DONDERDAG 48 JUNI 1959 PAGINA 7 Samen met 0 HEINZ en méér variatie op de boterham t. Onder Eugen Jochurn en Bernard H ait ink Er zijn vaders maas*.,.. Mr. Diemer Kool neemt afscheid voor 100% rookgenot! Deze KRISWILL weegt slechts 17 Vi gram 12 exclusieve modellen Prijs f 19.75 Alleen het merk „KRISWILL' garandeert „KWALITEIT H door KLAAS TOXOPEUS De moordaanslag in de Kruislaan te Amsterdam In de Ahoyhal te Rotterdam heeft Eduard Flipse woensdagavond ter ere van het Hol land Festival weer een van zijn ver- tnaard geworden Mahler- uitvoeringen gege ven met groot scheepse middelen, die bij de gelegenheid (en de omgeving) passen. Toch nog naar, materieel ge sproken, .en zwakke nagalm van die onvergetelijke uitvoering van Mahlers Achtste Symfonie van een aantal jaren her. Maar er waren, behalve het ver sterkte Rotterdams Philharmonisch Or kest, een vijfhonderd zangers en zan geressen op net podium, leden van een groot aantal Rotterdamse zangkoren van velerlei gezindte. Daarmee waren dan meteen de psy chische voorwaarden vervuld voor een uitvoering, die tot barstens toe geladen was. De pure liefhebberij van 500 men sen, samengebald in dat ene ogenblik, waarin zij in de Finale eindelijk kun nen beginnen, nadat er eerts een uur muziek is gepasseerd, beurtelings van ontwapende liefelijkheid en donderende klankontladingen; nadat de alt haar „Urlicht" gezongen heeft en het orkest nog één keer tot tyfonen van klank is opgejaagd. Dan eindelijk te beginnen met het gefluisterde „Aufersteh'n, ja aufersteh'n, wirst du, mein Staub, nach Vrijdag 19 Juni Amsterdam: Stadsschouwburg, 8.15 uur: MarivauxDe Musset-programma (G^e- nier de Toulouse). Arnhem: Rembrandt-theater, 8.30 uur: Opening Internationale Filmweek. Enschede: Schouwburg, 8.15 uur: Neder lands Ballet. Delft: Prinsenhof, 9.15 uur: Elckerlyc (Ned. Comedie). kurzer Ruh", en dat hele lange vers zo volhouden in geharmoniseerde pia- nissimo-koren, waar de solo-sopraan slechts een enkele, toon bovenuit zingt, dat eindelijk dit pianissimo door enkele maten opvliegen zich mag ontladen in een fortissimo-uitbarsting, die de triom fantelijke bevestiging van het slot vormt. Daar weerstaat geen zanger en ook geen toehoorder aan. Het is zulk een simpel procédé en het is zo onbeschaamd gericht op ele mentaire gevoeligheden, maar het werkt tevens zo feilloos, het treft zo zeker zijn doel, na alles wat er aan vooraf is gegaan om de spanning op te wekken, het geeft op zulk een pri mitieve wijze soelaas aan het hart, dat de toehoorders als geslagen zitten, terwijl het koor zichzelf op de rand van een trance zingt. Of men Mahlers Tweede Symfonie nu hoge of minder voorname kunst moet achten, over die vraag is al veel inkt verschreven. Maar het is toch wel iets, als een componist zulk een uitwerking vermag te bereiken. Het getuigt toch minstens van een dispositie over de middelen, die op een ongewone geest kracht wijst, en dit spreekt eigenlijk nog sterker, als men de aangewende middelen, speciaal in deze Tweede Symfonie niet van de allervoornaamste acht. Nochtans speelt Mahler het klaar om mensenharten aan te soreken, ook al verraden zijn compositorische inven ties niet zelden voosheid en zijn vorm de machteloosheid om een levensgevoel in zuivere, een eigenstandig bestaan voerende muziek te transponeren. Dit alles is al vaak in den brede betoogd door vele schrijvers. Een recen sie echtei behoeft niet per se een mu sicologische beschouwing te zijn. Zij is in de eerste plaats een verslag van een gebeurtenis. Het feit nu, waar dit ver slag over gaat, is dat Mahlers Tweede Symfonie op deze zomerse avond in de Ahoyha] gebeurde, dank zij het onge limiteerde, gelovende enthousiasme van een massa zangers en instrumentalisten onder de uiterst inspirerende leiding van Eduard Flipse, rondborstig muzi kant en meester in zijn vak, Hoe be heerste.hij zijn schare, met hoe weinige maar rfak gekozen aanduidingen, vaak met niet meer dan een vinger En alles kwam er, alles zat, er was geen aarze ling en er viel niets weg. Men ontveinsde zich niet, dat deze Tweede Symfonie, afgezien van haar Advertentie HEINZ Sandwich Spread en TEO jam in de potten met de handige schroefsiuiting GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz of Teo product niet voldoet. Donderdag is in de Beilervaart het stoffelijk overschot van de 67-jarige O. M, te Blokzijl gevonden. V'oor de jus titie is deze vondst aanleiding geweest, een uitgebreid onderzoek in te stellen haar de oorzaak, waardoor M. om het leven is gekomen. Maandag is voor de officier van justitie te Assen geleid een 41-jarige handelaar uit Annen (gem. An- lo) omdat uit het onderzoek is geble ken dat hij vermoedelijk het iaatst con tact met de overledene heeft gehad. De handelaar zou op de bewuste avond met M, hebhen afgesproken dat deze per auto naar Blokzijl (Ov.) zon worden ge bracht. Zijn bromfiets werd in de laad- Het Eerste Kamerlid Gielen (KVP) heeft de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen de volgende schriftelijke vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de berichten in de pers, waaruit Sou kunnen blijken, dat de schooljeugd slechts een zeer geringe kennis bezit Van de geschiedenis van onze vrijheids strijd tussen 1940 en 1945? Indien de minister deze berichten in het algemeen niet onjuist acht, is hij dan niet van oordeel, dat hier van een betreurenswaardig tekort moet worden Sesproken, omdat deze periode, zowel historisch als pedagogisch, een bijzon dere waarde heeft? Is de minister bereid te overwegen, tyelke middelen hem ten dienste staan om in bedoeld tekort te voorzien, en Wil hij het resultaat, hetzij als antwoord °p deze vragen, hetzij op een later tijd stip, mededelen? Zou naar 's ministers oordeel tot die middelen ook kunnen behoren een on derzoek in te stellen door de inspecties Van de verschillende soorten van onder- Wijs? Zou een ander middel niet kun nen liggen in het op de geëigende wijze steunen van boekuitgaven, films bak van d. auto gezet, M. nam plaats in de wagen, maar daarna ging het niet in de richting Blokzijl, doch in uoorde- Hjke richting, langs de Drentse Hoofd vaart. De bromfiets is waarschijnlijk onvol doende vastgebonden geweest, want de ze is zeer korte tijd later op de straat gevallen. Dit hebben zes jongelieden, die in de buurt woonachtig zijn, ge hoord en zij zijn op het lawaai afgeko men. Zij hebben de bromfiets in de laadbak van de auto geplaatst en de 67-jarige M., die rond de auto rond scharrelde, geholpen in de auto te ko men. Dit verklaarden de zes jongelui maar het merkwaardige is nu, dat de bestuurder van de auto zich hiervan niets herinnert. Hij weet niet of M. is ingestapt of later uit de auto is geval len. Doch vast staat wel, dat M. enige tijd later uit de Beilervaart is opge haald. Het onderzoek heeft ook geleerd, dat de zakken van M.'s kostuum binnenste buiten waren gekeerd, terwijl men op het stoffelijk overschot geen portefeuille of portemonnaie heeft gevonden. Vast staat ook, dat M. verleden week een vrij groot bedrag, men noemt 800 heeft ontvangen. Tijdens recente te Amsterdam gehou den besprekingen met Columbia Artists Management te New York is overeen stemming bereikt over de voorzieningen die na het overlijden van dr. Eduard van Beinum moesten worden getroffen ter zake van de tournee in 1961 van het Concertgebouworkest naar de Ver enigde Staten en Canada. De tournee zal nu onder leiding staan van de diri genten Eugen Jochum en Bernard Hai- tink. Onderzocht zal worden of aan het verzoek om aan het slot van de tournee nog een concert in Montreal te geven kan worden voldaan. minder grootscheepse organisatie, in menig opzicht moeilijker in de massa liteit is te realiseren dan de Achtste. Structuur en klankbeeld van de beide delen, waaruit dit laatste stuk bestaat, zijn twee onderling volkomen verschil lende maar in zichzelf gesloten en ge lijkmatige eenheden. Men kan zich daar van meet af aan op instellen: de dichte massaliteit van I met haar genadeloze contrapunten, het opengewerkte, obli- gatorisch behandelde klankbeeld van II. In de Tweede Symfonie echter liggen de verschillen in factuur en klankver houdingen in een nogal bonte menge ling door elkaar en moet de dirigent steeds van de ene dimensie in de an dere omschakelen. De massaliteit van het apparaat :n de grote ruimte, die een behoorlijke, de grens van het toe laatbare naderende nagalm heeft, vor men twee factoren, die verstijvend wer ken ten opzichte van de hier vereiste souplesse. Het ging nochtans met meesterschap en gloeiende bezieling, en daarbij moet het aandeel van de beide solisten niet onderschat worden: Mia Greeve, een echte, grote en vol-warme alt (moge zij er zich voor hoïden te denken, dat het optrekken van tonen het artistieke be lang van haar zingen verhoogt) en An nette de la Bije, helder, exact en intel ligent. LEO HANEICROOT 3f Advertentie w ^5*35* m VRAAG Voor vader In speciale geschenk verpakking Is het begrip medezeggenschap niet geleidelijk een leuze uit het verleden geworden, een term uit het arsennaal van de klassenstrijd? Dit vroeg ir. F. K. T. Beukema toe Water zich af in zijn jubileumrede voor de veertig jaar bestaande Algemene Werkgeversvereni ging. Hij zag voor het genoemde begrip geen mogelijkheden meer, naast het in stituut van de ondernemingsraden, waarin in een toenemend aantal onder nemingen de werknemers nu reeds mee praten en meedenken. In Duitsland heeft de wettelijke regeling van het Mitbestimmungsrecht" alleen maar tot een verscherping van de verhou dingen tussen werkgevers en werkne mers geleid. De heer Beukema zei te hopen, dat werkgevers en werknemers in het in ternationale contact niet zullen ver loochenen wat in Nederland op sociaal gebied bereikt is. In dat internationale contact krijgen oude klassestrijdleuzen een kans om te herleven, want elders leven werkgevers en werknemers in een andere situatie dan bij ons. Zij vormen nog echte strijdorganisaties en het woord samenwerking is er vaak niet meer dan een frase op vergaderin gen. Wij zullen ons moeten hoeden voor de aantrekkingskracht van het gespier de woord en niet mee mogen helpen aan het weer opgraven van de klasse strijdgedachte, daar wij anders de dood gravers zouden worden van het koste lijke goed van de samenwerking dat in ons land reeds in zoveel opzichten tot werkelijkheid geworden is. De heer Beukema schetste de ont wikkeling van de Algemene Werkge versvereniging van strijdorganisatie tot overlegorganisatie. Vroeger voerde men een strijd tegen, nu een strijd vóór. Pas in de bezettingsjaren hebben wij ge leerd, dat de fictie van de „werkge vers" en de „arbeiders" maatschappe lijk meer kwaad stichtte dan dat er goeds uit voortkwam. De grote werk loosheid uit de jaren dertig toonde aan, dat het „er bij horen" voor de werk nemer veel belangrijker is dan een werkloosheidsuitkering waarvoor men niet behoeft te werken. Na de oorlog moest Den Haag 4e centrale leiding van het economisch le ven in handen nemen, hetgeen onver mijdelijk was, ook in verband met de groeiende ontwikkeling op het gebied van de sociale wetgeving. Deze ontwik keling is volgens de heer Beukema uit een oogpunt van democratische verhou dingen bedenkelijk. Werkgevers en werknemers worden apathisch omdat zij door een matglazen ruit en op een afstand zien hoe anderen over hen 6e- Zuid-Rhodesia De politie van Zuid- Rhodesia heeft bij zuiveringsacties tn de afgelopen dagen 79 leden van het verboden Afrikaanse Nationale Congres Mr. A. Diemer Kool, die per 30 juni a.s. zijn functie ais directeur van de Amsterdamsche Bank zal neerleggen, stelt zich voor op donderdag 25 juni van 3.3.)-5.30 uur n.m., ten kantore van de bank, Herengracht 595, Amsterdam, ge legenheid te geven tot het nemen van afscheid. slissen, terwtil zij ze)f geen enkele in vloed op het eindresultaat kunnen uit oefenen. Dit werkte het ontstaan van een kloof tussen leiding en leden in de hand. Tegenover de dodende letter moe ten de organisaties van werkgevers en werknemers iets anders stelicn. In de eerste plaats zouden zij een meer infor matief contact naet hun leden moeten onderhouden. Openbare jaarvergaderin gen en organisatieperiodieken zijn niet voldoende om de geesten wakker en de harten warm te houden. Kardinaal König, de aartsbisschop van Wenen, is gisteren door president Eisen hower op het Witte Huis ontvangen, aldus meldt United Press International. De kardinaal deelde later mee dat hij met de president onder meer gesproken heeft over het komende communistische jeugdfestival in Wenen. De kardinaal die naar de V.S. is gereisd ten einde een are-doctoraat van de Notre Dame univer siteit in ontvangst te nemen, zal morgen met de „United States" naar Europa terugkeren. De kardinaal zei dat een „zeer bemoedigende" godsdienstige ople ving in Oostenrijk valt waar te nemen, vooral onder jonge mensen en intellec tuelen. Hij schatte dat ongeveer negentig procent van de Oostenrijkse bevolking in naam katholiek is. Op het platteland gaan de meeste katholieken trouw elke zondag naar de kerk, maar in Wenen is de situatie „vrij slecht", zo verklaarde hij. Slechts vijftien tot twintig procent gaat zondags nog naar de kerk. De politierechter te Groningen heeft bij verstek een inwoner van Mussel- kanaal die in beschonken toestand een auto bestuurde tot een gevan genisstraf van vier maanden en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tjjd van vijf jaar en verbeurdverklaring van de auto veroordeeld. De eis was gelijkluidend, behalve de ontzegging, die de officier van justitie op drie jaar had gesteld. Verdachte had 2 maart onder invloed met zijn auto gereden over de rijks weg bil Zuidbroek. Een surveillance wagen van de politie uit Groningen had een achtervolging moeten opge ven, maar een motorrijwiel van de po litie uit Hoogezand had deze taak over genomen. De politie-agenten trachtten de dronken automobilist tot stoppen te bewegen, maar hij reed langs hen heen en vervolgde met een snelheid van ver over de honderd kilometer zijn weg. Hij sloeg een zijweg in en reed daar met gedoofde lichten verder. De poli tiemannen wisten de man op een dood lopende weg vast te rijden, waarna hij werd gearresteerd. Premier Nehroe van Indië heeft aan gekondigd dat hij „zeer waarschijnlijk" een bezoek zal brengen aan de deel staat Kerala, waar onder de bevolking ontevredenheid is ontstaan over het communistische bestuur. Nehroe heeft dit volgens U.P.I. meegedeeld aan le den van de Congrespartij in Uttar Pra desh. De Tweede Kamer heeft z.h.s. toege staan dat het rijk zich garant stelt voor rente en aflossing van 24 mil joen, waarmee de bouw en inrichting van twee Amerikaanse z.g. Hilton-ho- tels in ons land mogelijk worden ge maakt. Van particuliere zijde is nog 8 miljoen per hotel bijeengebracht. Hilton zelf heeft niet meer dan 11 miljoen in ieder hotel geïnvesteerd. Hij bezit een wijd verspreid net van hotels over de gehele wereld. Deze op- zet deed het Kamerlid mr. Van Rjjcke- vorsel (KVP) op het laatste moment besluiten zich los te maken van het inzicht van de Kt P-fractie en tegen te stemmen. „Ik heb geen vertrouwen in een zakenman, die zeil niet zoveel ver trouwen in zijn zaken kan opbrengen, dat hij er meer geld in stopt", zo mo tiveerde hij zijn tegenstem. Bovendien was hij van mening, dat Hiiton er te gemakkelijk afkomt. Hij zou bij de ex ploitatie niet voldoende medezeggen schap geven aan degenen die het kapi taal hebben gefourneerd. Hilton kan praktisch uitmaken hoe de hotels gemanaged worden. Wanneer hjj de exploitatie duur maakt (b.v. door het opvoeren van onkosten) wordt de huur des te lager. Er is n.l. overeen gekomen over een huur die varieert naar mate de exploitatie meer of min der winst oplevert. De staat krijgt te veel risico te dragen, zo zei de heer Van Rijckevorsel, die de voorwaarden van de overeenkomst, die voor de Ka merleden ter inzage lagen, op het laatste ogenblik nog eeps goed had be studeerd. Omdat hjj eerst op het laatste mo ment, bij de replieken, met zijn bezwa ren naar voren kwam vond de staats secretaris, dr Veldkamp, dat hij daar niet meer op in hoefde te gaan. Hij sprak er zijn verbazing over uit, dat men dat alles op het moment van be slissen nog voor de voeten kwam wer pen. Eerder had hij de Kamer al ge rustgesteld wat betreft de controle over de exploitatie. Een belangrijke mededeling die de staatssecretaris deed was, dat de rege ring met het georganiseerde bedrijfsle ven zal overleggen over de vraag hoe de overheid ook Nederlandse initiatieven tot het bouwen van nieuwe hotels kan steunen. Dr. Van den Heuvel (KVP) had met een motie gedreigd, waarin om betere kredietfaciliteiten werd ge vraagd. Hij trok dat dreigement echter in, omdat dit beraad is toegezegd. Wel heeft hij uitdrukkelijk gestipuleerd, dat het resultaat ervan officieel aan de Kamer moet worden mpdegedeeld. Men kan hierop dus gemakkelijk bij volgende gelegenheden terugkomen. Dr. Veldkamp zei, dat de facilitei ten aan de Hilton-hotels verleend geenszins een slag in het gezicht van het Nederlandse hotelwezen zijn, zo als wordt beweerd. Men is ook in die kringen volop overtuigd van de nood zaak van de bouw van grote moderne hotels. Nationale initiatieven, die con creet voor uitvoering vatbaar zijn. had dr. Veldkamp echter in de zeven jaar Waarin hij zich met deze zaken bezig hield, nog niet gezien. Ook het bezoek aan de tentoonstel ling in Den Haag had hem niet over tuigd van het tegendeel. Wel zijn er in de afgelopen tien jaar 32 hotels met overheidskredieten in ons land tot stand gekomen. Tenslotte wees dr. Veldkamp er op, dat de staat geen „su per-hotelier" wordt, hetgeen met de staatstaak in strijd zou zijn. Er zijn al leen garanties verleend. De Nederland se regering blijft zich positief opstellen tegenover ieder initiatief uit eigen land en wil met het hotelbedriif gaan bera den om tot een oplossing te komen voor de bouwproblemen. Op de rijksweg tussen Zeist en Utrecht is de 22-jarige A. van H. uit Utrecht gisternacht met een personen auto tegen een lichtmast gereden. Hij werd op slag gedood. Op het kruispunt Velpstraat-Nachte- gaalstraat in Zundert, waarlangs woensdag door herstelwerkzaamheden aan de grote weg al het verkeer van de grens te Zundert in de richting Breda moest worden geleid, is een do delijk ongeluk gebeurd. Een personen auto uit Wassenaar met vier inzitten den botste tegen de achterzijde van een vrachtauto. De 52-jarige mevrouw F. van Putten uit Wassenaar werd zo danig gewond, dat zij in het ziekenhuis in Breda overleed. Het anderhalfjarige jongetje Simon Tiemersma uit Leeuwarden is woens dagmiddag in Schoorl tegen het achter wiel van een juist vertrekkende auto bus opgelopen en kort daarop aan een sehedelbasisfractuur overleden. Hij was even aan de aandacht van zijn moeder ontsnapt. Het gezin Tiemers ma was in Schoorl met vakantie. Woensdagmiddag is het vierjarig zoontje van de familie Meijer in Apel doorn verdronken in een waterreservoir achter de wasserij van de vader aan de Holthuizerweg. Het ontzielde li chaampje van het kind werd door een werknemer ontdekt, toen deze zijn fiets in de nabijheid van het reservoir wil de stallen. Frankrijk President De Gaulle zal van 2 tot 11 juli een bezoek brengen aan Madagascar, Frans Somalilend, de Comore-archipel en het eiland Re union in de Indische Oceaan. Hij reist in gezelschap van Jacques Soustelle, gedelegeerd minister, verbonden aan het kabinet van de minister-president. Advertentie Imp. Bimalt - Den Haag - Tel. 859215. De Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, heeft de Wes telijke voorstellen niet verworpen, al dus heeft een Franse woordvoerder volgens Reuter en AFP gezegd over de geheime bijeenkomst die de minis ters van buitenlandse /.aken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, F"rankrijk en de Sovjet-Unie gistermid dag te Genève hebben gehad. De on derhandelingen zullen, aldus de woord voerder, vandaag ten huize van Gro myko worden voortgezet, eveneens op een besloten bijeenkomst. De Rus heeft niet laten blijken welke houding hij dan zal aannemen. Hij heeft zich wel bereid verklaard de Westelijke voor stellen voor een interim-regeling voor Berlijn te bestuderen. Een Britse woordvoerder zei dat Gromyko op de bijeenkomst van gis termiddag, die 35 minuten heeft ge duurd, enkele korte, inleidfnde opmer kingen heeft gemaakt over de Weste lijke voorstellen die dinsdagavond aan de Russische delegatie zijn overhan digd. Gromyko behield zich het recht voor commentaar te geven. Het is daarom dat de ministers vandaag ver der gaan praten, aldus deze Britse woordvoerder. Na Gromyko's vertrek begaven de Westduitse minister van buitenland se zaken, Von Brentano, en het hoofd van de Westduitse afvaardi ging, Grewe, zich naar de villa van de Britse minister, Lloyd, om over leg te plegen met de Westelijke mi nisters. Het onderhoud duurde twin tig minuten. Een glimlachende Lloyd leidde achtereenvolgens Von Brenta no, Herter en Couve de Murville naar de deur. Een verslaggever van AFP meldde dat de vier Westelijke ministers er ontspannen uitzagen en geen enkel teken van nervositeit toonden. filmstrips, welke op onze vrijheidsstrijd I gearresteerd. De arrestaties geschied- strekking hebben? I Óen in het gebied van Salisbury- (Rtr.) ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE Rj!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!;;:!iiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiii>iinin HOOFDSTUK I De meeuwen moeten zowat de eerste bewoners van de eilanden zijn geweest. Vel« eeuwen geleden, toen avontuurlijke mannen van Friesland uitzeilden om te zien waf die eilanden houtskoolstreepjes aan de kim vei borgen hielden, vlogen de meeuwen met beh mee. Sinds die tijd zijrr"de mensen en de meeuwen op en bij de eilanden gebleven. Meeuwen volgden kri,seno de schepen van de eerste ontdek kingsreizigers, die van de eilanden uitzeilden, naai nog verdere „houtskoolstreepjes" an nóg verder. Het wat en alweei de meeuwen, de de thuisvarende schépen van de eilandbevolking zagen naderen en in «cheervluchl om de masten gingen, De vroegste voor lopers van de kustwacht Soms zit or eer verwaaide meeuw op de geelge- verfde dakgoot van het dorpscafé te luisteren naar de gesmekker van de eilanders op de „leugenaars- bank", die in dezp buurt staat. De gesprekken han delen dikwijls over bange nachten op zee en over moedige reddingen. Soms is er één van de mannen OD de leugenaarsbank, die berustend zegt: „Do meeuwen zullen het wel getuigen, als je liegt1" Dan kan zo'n meeuw een krop opzetten van jewelste' De meeuwen hebben immers alles gezien en alles mee-beleefd? Zij waren erbji toen de eerste eilanders hun huisjes bouwden van aangespoeld wrakhout. Zij zagen het eerste vee grazen op de weiden van het eiland zij zasen later de eerste huizen bouwen van gele baksteen geel als het zand van de duinen mei frisse, witte kozijnen en propere groene deurtjes. Toen a» eerste stoomschepen langs het eiland voe ren, hadden zij witte strepen op hun ijzeren huid; de souveniis van oe meeuwen. In twee wereldoorlogen zaten de meeuwen soms op drijvende lijken als kapi teins van spookschepen. Soms zitten de meeuwen zó op de meerpalen, dat men zou denken dat de vereniging voor vreemdelin genverkeer dat speciaal had gearrangeerd ten dienste van df bezoekers De vogels waren vrij in hun keus toen zij hier neerstieken. Dat geldt voor de meeuwen evenzeer als vooi de Jan van Genten, die in later jaren wer den aangelokt door de machtige knipoog van het kustvuur en ei zich dikwijls in te pletter vlogen. Maar de mensen zijn hier merendeels door bloot toeval terechtgekomen, juist zoals het hout dat de zee aan spoelt. Dut zii het eiland gingen beschouwen als iets van her zelf, ie,s dat zij veroverd hadden, zou wel licht m> ei de meeuwen gepast hebben. Maar wie zal be mens zijn 'andhonger verwijten en wie zal het hem euvel duiden dat nii een klein eiland somtijds grooi genoeg vooi zich en de zijnen vindt? Waar de mens ter wereld ook woont hij zit altijd op een ei'ind want overal is er wel een zee die tegen de kuster opstormt Alleen ir het ene eiland soms groter dan net andere Maar op elk der eilanden wonen wel enkele zonderlinge mensen. Neem nu „de-meester-in-de-rechten" eens. Jaren geleden kwam hij op het eiland wonen. Niemand be greep wat hij er verloren had, doch omdat hij ieder een ifret- rust liet gunde de bevolking ook hem zijn vrede. Hij kreeg een baantje op de gemeente-secre tarie, waar hij alle eilandse zaken van haver tot gort leerde kennen. Niemand weet zo goed als hij, hoe het overleg, paet het provinciaal bestuur aan de vaste wal gevnerc moei worden. Hij verdedigt de zaken van het eilnrid also, het de zijne betreft. Toch is hij een vreemap,. een u-krast gebleven, van wie de dokter zelfs begeert dat hij „getikt" is. De vty('nset. wetpn gelukkig zelf wel, dat er een groot verstand in het noofd van de meester-in-de- rechtcn^verbo-gen ugt. God heeft dat goed beschikt, want ïfyj gaf. de jurist een bijzonder kleine ge stalte mee. Boze tongen beweerden zelfs weieens. dat de mee'sier-in-de-rechten mislukt was aan de wal. omdat hp dooi zijn benen zakte. Het gewicht van zijn hersens was te groot voor zijn tengere lijf...Zijn te genvoeter is Simon de Rijke, van wie men op de leugenaarsbank weieens boosaardig getuigde dat bij hem juist zijn lijf te groot was voor zijn verstand. Bij Simon de Rijke is het nu krek anders dan bij de meester-in-de rechten. Simon verdween een hal ve eeuw geleden van het eiland; liet nimmer meer iets van zich huren en dook na de tweede wereld oorlog plotseling als iichtelpk-invalide ex-zeeman weer op. En prompt werd hij als „eilander" geaccep teerd. terwijl hij zeker minder „thuis" was op het eiland dan de meester-in-de-rechten. En van Simon de Rijke zou de dokter nooit zeggen dat hij getikt was. Simoj» kende de zee en daar had hij meer dan genoeg aan. beweerde hij. Zijn reputatie als jutter was er om dai te bevestigen. Simon verdiende stellig het jutterskruis; aangeno men dat er zo'n soort eremetaal bestond. Niemand zou kunnen bewijzen dat De Rijke een jutter was, maar de kenners weten dat dit nu juist de duide lijkste aanwijzing is. Het u trouwens op het eiland niet de gewoonte om over dai jutten veel woorden vuil te maken. Ieder een weef dat be' gebeurt en bijna iedereen doet het ai» hij de kans krijgt, onverschillig of hij nu boert of vaart. Een rechtgeaarde eilander krijgt zo'n tin telend gevoel door zijn hele lijf als de wind naar het noordwesten loopt. Na iedere storm is er wel wat te vinden hout van kisten en kratten voor de kachel tjes van de armen en kostbaarder spullen voor de waaghalzen. Hóe zou bijvoorbeeld Doeke Smit aan die fraa'e teakhouten lambrizering in zijn woonkamer gekomen zijn? Is het niet héél toevallig, dat de lam- br'zeriny werd aangebracht, kort nadat er een Deen op de gronder was gebleven? De kleinste eilander jongen weet immers, dat het stuurhuis van een goed schip van teakhout is vervaardigd?...Zelfs de mees- ter-in-de rechten heeft wel eens gejut. Hij heeft ach ter zijn huis een schuur getimmerd met een dak, dat steik doet denken aan een scheepsluik. Men moet de jurist echter nageven, dat hij eerlijk voor zijn wandaa uitkwam Hij bevestigde namelijk een bord je op zijn schuur met het opschrift: „Jutten jatten". Hij houdt laconiek vol, dat er een opvoedende wer king van die naam uitgaat. (Wordt vervolgd) Opneming in deze rubriek is met noodzakelijk een bewijs van i»- stemming. Ongetwijfeld heeft iedereen met gro te verontwaardiging kennis genomen van de laffe overval, die twee jonge mannen met gebruik van vuurwapens op 17 december j.l. hebben gepleegd op de 2l-jarige Gerrit Pfrommer uit Harderwijk. Een bijzonder woord van hartelijke dank aan de doktoren en verpleegsters, die tegen alle verwachtingen in het leven van het slachtoffer hebben weten te redden, alsook voor de Am sterdamse politie, die deze zaak zeer snel tot een oplossing heeft gebracht, is hier zeker op zijn plaats. Helaas zal deze jongeman zijn plan om,' evènals zijn vader, het slagersbe- drijf te gaan uitoefenen, moeten opge ven wegens de gedeeltelijke verlam ming van zijn linker-arm. Hij zal dus gedwongen worden een andere richting in te slaan, zodra zijn lichamelijke toestand dit toelaat. Daarvoor zal wellicht een studie van enige jaren nodig zijn, als ook gebruik van een vervoermiddel (auto of iets dergelijks) om zich te kunnen verplaat sen. Doel van dit stuk is nu het bijeen brengen van gelden teneinde hem daar toe in staat te stellen, nadat hij uit het revalidatiecentrum, waar hij uit thans wordt verpleegd, zal zijn ontslagen. Ondergetekenden «verzoeken daarom aan ieder, die daartoe een steentje wil bijdragen, een bedrag te storten of te gireren aan: De Twentse Bank te Bus- sum, postgiro no. 3741, met vermelding van het doel: STEUN GERRIT PFROMMER. Bijdragen voor bovenvermeld doel kunnen in mindering gebracht worden van het inkomen bij de aangifte voor de Inkomstenbelasting voor zover zij te- samen met andere bijdragen aan Ker kelijke of liefdadige instellingen meer bedragen dan f 100. Bussum, 16 juni 1959. M. W. Fleurke, loco-burgemeester, Harderwijk. Jac. Andrée, gereformeerd predi kant, Harderwijk. Mr. I.van Creveld te Bussum, oud- kantonrechter van Amsterdam. J. Pelser Jr., accountant, lid N.I.v.A. te Hilversum. Een van de oudste uitgevershuizen van Italië is failliet verklaard. Het is het „Uitgevershuis van de gebroeders Bocca", dat in 1870 in Turijn werd op gericht. Deze uitgeverij hield zich in het bijzonder bezig met wetenschappe lijke en letterkundige werken en op het gebied van buitenlandse vertalingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7